Dan Tudorache: E bătaie de joc! Cer reluarea alegerilor la București. Ce să mai renumăr?

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 1 octombrie 2020, 9:49 Actualitate | Esenţial


Dan Tudorache
Foto: Hotnews
Dan Tudorache, primar în funcție la Sectorul 1, care a pierdut alegerile pentru un nou mandat, a declarat, joi, că, după ce a urmărit imaginile apărute din încăperea în care erau depozitate materiale electorale, cere anularea votului și reluarea alegerilor.

Dan Tudorache spune că deși tot Biroul Electoral al Sectorului 1 este împânzit de camere, singura cameră care funcționează este acolo unde sunt depozitați sacii.

„Toate celelalte camere au fost acoperite cu hârtie. Din ordinul cui? De ce? Nu vrem să fie totul transparent? În acea cameră unde există singura unde se putea monitoriza au fost scoși sacii. Nu aveau voie să scoată sacii, indiferent dacă era pe timpul zilei sau pe timpul nopții. Atâta timp cât ai scos acel sac din acea cameră, singura cameră monitorizată, eu zic că este fraudarea alegerilor. Pentru că celelalte săli unde renumărau, deci nefiind monitorizate puteau face orice”, a spus Tudorache, citat de Mediafax.

El acuză că alegerile de la Sectorul 1 au fost fraudate și că imaginile au fost văzute de reprezentatul PSD doar miercuri noaptea, la televizor, acesta neștiind ce s-a întâmplat în încăperea unde erau depozitate buletinele de vot.

„Atâta timp cât au scos sacul, eu zic că e fraudă. Nu aveau voie. Nici măcar președintele BES-ului nu avea voie. L-am întrebat (pe reprezentantul PSD – n.r.). (...) Reprezentantul meu nu știa. (...) A văzut acele imagini la televizor”, a spus Tudorache.

Potrivit acestuia, PSD va cere Biroului Electoral al Sectorului 1 anularea alegerilor în Capitală, sugerând că în acest fel a fost viciat și votul pentru primarul general.

„Nu mai cer renumărarea. E bătaie de joc! Cer reluarea alegerilor. Ce să mai renumăr? Știu eu ce au făcut afară? (...) Acel candidat USR mergea printre saci... Vă dați seama că având astfel de imagini... trebuia să depui dovezi într-un anumit termen. Păi dacă noi am descoperit acum ce s-a întâmplat. Termenul a trecut. În cursul zilei de astăzi voi face sesizare la BEC. (...) Să cer anularea alegerilor la București. S-a viciat votul primarului general (...) Nu cred că cineva care vede acele imagini... sunt indubitabile”, a mai spus Dan Tudorache.

Contracandidatul său, Clotilde Armand, de la USR PLUS, susține că a câștigat alegerile la Sectorul 1.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7987 vizualizari

  • +91 (95 voturi)    
    bataie de joc (Joi, 1 octombrie 2020, 9:52)

    cristi_an [utilizator]

    e ca la ora asta nu esti la puscarie!!
    bataie de joc e ca ai "castigat" alegerile in 2016...ai fost primar inca 4 ani in urma unui FURT!!
    • +48 (52 voturi)    
      Corect (Joi, 1 octombrie 2020, 9:56)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Scris
    • +59 (61 voturi)    
      viitorul coleg de celula al lui Dragnea... (Joi, 1 octombrie 2020, 10:05)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      viitorul coleg de celula al lui Dragnea... or sa fie cei mai buni colegi.
    • +35 (37 voturi)    
      in 2016 (Joi, 1 octombrie 2020, 10:30)

      vlad.pe [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      In 2016 Clotilde nu a primit voturi in sectiile unde USR nu a avut observatori, in restul le-a castigat cam pe toate, a doua zi a aflat ca a pierdut.
  • +60 (62 voturi)    
    Disperare mare pe securisti... (Joi, 1 octombrie 2020, 9:57)

    IoPaNet [utilizator]

    ... dar nu inteleg ca toate aceste diversiuni nu fac decat sa ii ingroape si mai mult. Nu va mai suportam, ba, gata, puteti incerca oricate diversiuni, nu faceti decat sa ne intaratati si mai mult impotriva voastra, sunteti pa!
  • +50 (52 voturi)    
    De ce nu reluarea alegerilor (Joi, 1 octombrie 2020, 9:58)

    Geo6101 [utilizator]

    in toata tara? Sau macar unde nu e PSD castigator! Nu stiti sa pierdeti, ceea ce arata faptul ca nu aveti nici mandrie, nici onoare, doar dorinta de putere!
    • +17 (19 voturi)    
      eu zic (Joi, 1 octombrie 2020, 10:41)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Geo6101

      ca tudorache să propună reluarea tuturor alegerilor, începând cu alea din 1990.
      Băi disperatule, nu e mai simplu, că să-ți facem plăcerea, să renumeri voturile menționate pe procesele verbale semnate de fără obiecțiuni de toți reprezentanții partidelor din secțiile de votare? Că doar pesedacii tăi nu erau drogați și au semnat în cunoștință de cauză.
      În urmă cu 4 ani făceai glume de autobază când Clotilde Armand cerea același lucru ca și tine acum.
  • +52 (54 voturi)    
    Adevarata bataie de joc... (Joi, 1 octombrie 2020, 10:02)

    AdevaratulProfet [utilizator]

    ...e faptul ca v-am avut voi la conducere atatia ani, comunisti nenorociti...Nu va e rusine ma, sa facti atata circ si scandal ???Pricepe, ai pierdut! GET LOST si tu si restul PSD-ului...Aceste alegeri sunt doar inceputul, la urmatoarele veti fi maturati cu totul!!!
    • +13 (15 voturi)    
      Circ. (Joi, 1 octombrie 2020, 10:53)

      Just2019 [utilizator] i-a raspuns lui AdevaratulProfet

      Circ si manipulare grosolana fac, pentru votantii lor fideli, sa-i ameteasca in continuare, prin masinariile de propaganda din mass-media aservita lor., nu pentru cei ce gandesc cu mintea lor.
  • +38 (42 voturi)    
    hehe (Joi, 1 octombrie 2020, 10:03)

    transpenibilus [utilizator]

    Jo napot, pesede.
    La PUSCARIEEEEEEEEEE derbedeilor!
  • +49 (51 voturi)    
    Gata, se reiau alegerile in toata Romania (Joi, 1 octombrie 2020, 10:04)

    Maspp [utilizator]

    ca n-a iesit Tudorache.
  • +50 (52 voturi)    
    Cica cel care manipula sacii era PSD-ist (Joi, 1 octombrie 2020, 10:06)

    rtibv [utilizator]

    Un anume angajat la DGASPC sector 1, nu USR-ist cum urla astia, chiar sofer pentru primarie..

    Daca e adevarat, inseamna ca ati minti cu nerusinare din nou, si ati mai vrut sa si manipulati grosolan.
    • +10 (12 voturi)    
      Calm. A fost doar o renumarare si atat (Joi, 1 octombrie 2020, 11:08)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui rtibv

      Au fost 9 sectii unde nu s-au inchis cheile si a fost o renumarare a voturilor de catre membri biroului. Aprobata de catre procurorul care e seful de birou electoral. Nimeni dintre observatori nu a atins sacii, doar cei din birou. Asta e tot, Mizeriile de la Antena3 au facut rost de inregistarrile camerelor din biroul electoral (cum oare?), AU ELIMINAT DATA SI ORA DIN FILMARI si urla ca dementi ca erau aia de la USRPlus.

      Uite si declaratia avocatului psd-istului Tudorache de acum doua zile, ca sa fie clar:

      „Am primit o informare de ultimă oră. La acest moment, la biroul electoral al Sectorului 1 se întâmplă renumărarea a 9 secţii de votare, întrucât nu cădeau pe cheia de verificare. Pentru toată lumea, cheia de verificare înseamnă ca suma voturilor consemnate la fiecare candidat să dea cu totalitatea voturilor egalitate."

      Cum mama ma-sii se putea face renumarare fara sa atingi sacii?

      E doar un circ grotesc pentru electoratul lor: "Nu noi am furat. Nu noi am pierdut alegerile. USRPlus ne-a furat"

      Trebuie sa fii un pic dus cu pluta ca sa crezi ca in 2020, un partid fara nicio reprezentare in administratie, politie sau jandarmerie ii face pe cei de la PSD la voturi.
      • +1 (5 voturi)    
        Multumesc (Joi, 1 octombrie 2020, 13:05)

        gamma [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        Ati facut mai multa lumina in cazul asta decat toti politicienii si institutiile de la noi .
  • +22 (24 voturi)    
    Bravo! (Joi, 1 octombrie 2020, 10:08)

    saandi [utilizator]

    Tineti-o tot asa, psd-istilor si la parlamentare o sa va surprindem iarasi cu cata sete o sa votam aruncarea voastra la groapa de gunoi a istoriei! Pur si simplu pentru voi democratia este doar un cuvant in dictionar, nu stiti sa acceptati o infrangere electorala. Ori de cate ori pierdeti este vina oricui altcuiva, dar sub nicio forma a voastra si a faptului ca cetatenii pur si simplu nu va mai vor. Putina decenta poate ar face bine in ultimul ceas.
    • +1 (7 voturi)    
      Stimate domn, (Joi, 1 octombrie 2020, 11:24)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui saandi

      nu pot sa zic decat:Doamne-ajuta!O zi frumoasa va doresc.....
  • +17 (19 voturi)    
    Din pacate (Joi, 1 octombrie 2020, 10:08)

    Ephemeris [utilizator]

    ceea ce PSD si-a dorit, adica o perdea de fum din care lumea sa nu mai inteleaga nimic, a reusit. Cu largul concurs al vuvuzelelor de la Antene. Odata ce ai introdus in sistem minciunile ele vor lucra in favoarea PSD, cel putin in ochii propriilor votanti. Asta ii intereseaza, nu sa ne convinga pe noi ca au dreptate sau sa castige alegerile prin reluarea lor, pt ca stiu ca nu e posibil.
  • +21 (23 voturi)    
    asta s-a urmarit de la inceput (Joi, 1 octombrie 2020, 10:16)

    pmct [utilizator]

    Se stia clar ca nu pot sa fraudeze deoarece diferenta era prea mare si scopul lor a fost sa anuleze alegerile si sa faca din nou.

    Ei nu inteleg un lucru, pe care Dragnea l-a inteles perfect insa nu i-a iesit. Daca enervezi electoratul o sa pierzi si mai mult. Daca se vor face alegeri din nou, psd-ul va pierde si ceea ce a castigat in bucuresti (aduca sectorul4) iar diferenta dintre candidadti va fi si mai mare. De asemenea la alegerile parlamentare lumea iar va iesi cu mic cu mare sa dea vot de blam pt PSD.
  • +20 (22 voturi)    
    :) (Joi, 1 octombrie 2020, 10:19)

    Xorciser [utilizator]

    In sfarsit scutura cineva cuibul de viespi din sectorul 1.
    Acolo se lasa cu puscarie.

    Indiferent daca se reiau alegerile, castigatorul va fi acelasi...
  • +17 (19 voturi)    
    pai da nu? (Joi, 1 octombrie 2020, 10:22)

    alex34 [utilizator]

    sa se reia alegerile pana iese psd, dupa fiecare scrutin psd mai invata/probeaza noi metode de furt pana le iese si atunci gata, au fost corecte alegerile
  • +21 (23 voturi)    
    Alegerile s-au terminat (Joi, 1 octombrie 2020, 10:23)

    nisetru [utilizator]

    Tudorache ai pierdut.
  • +22 (24 voturi)    
    Circ marca psd (Joi, 1 octombrie 2020, 10:34)

    ciuma.rosie [utilizator]

    Circ marca “haznaua 3”
    • +10 (12 voturi)    
      Nu e pentru noi (Joi, 1 octombrie 2020, 11:11)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      E pentru electoratul lor.

      Sa acopere scandalul initial: de ce exista un birou de campanie al PSD in aceiasi cladire cu Biroul Elctoral de sector? De ce existau procese verbale necompletate in acest spatiu de campanie la o zi dupa alegeri si 8 oameni care pareau ca lucrau acolo?

      Si sa se dea victime: nu am pierdut alegerile, ne-a furat USR-ul! Absolut grotesc.
  • +14 (16 voturi)    
    Ce Face Un Hot De Buzunare Cand E Prins? (Joi, 1 octombrie 2020, 10:36)

    Adi_rus [utilizator]

    Atunci cand e prins, un hot de buzunare face scandal mare si se victimizeaza. Adica exact ce face Tudorache acum. Simplu: hotul striga "hotii".
  • +11 (13 voturi)    
    GIO nu se dezminte... (Joi, 1 octombrie 2020, 10:38)

    morometu [utilizator]

    Hai, la groapa de gunoi a istoriei ca ne-ati furat prea multi ani din viata circarilor!
  • +9 (11 voturi)    
    PSD pierde iar din propria prostie (Joi, 1 octombrie 2020, 10:40)

    DanteW [utilizator]

    Daca alegerile locale se vor relua in Bucuresti, PSD va pierde la un scor mult mai mare. Pentru ca ei, prin scandalurile astea, nu fac decat sa ii activeze pe cei care vor sa ii vada plecati.
  • +8 (10 voturi)    
    Acoperirea urmelor (Joi, 1 octombrie 2020, 10:41)

    subcultura [utilizator]

    Daca se reiau alegerile.
  • +9 (11 voturi)    
    pai ai ce sa numeri si renumeri (Joi, 1 octombrie 2020, 10:43)

    tahomir [utilizator]

    In doua faze. Prima este sa numeri cat mai ai pana intri in puscarie si in faza a doua cat mai ai pana iesi din puscarie. Pentru noi e foarte distractiva numaratoarea asta, sper sa se termine repede prima si sa fie numarless a doua
  • +8 (10 voturi)    
    Prostul nu se recunoaște învins. (Joi, 1 octombrie 2020, 10:46)

    asavreau [utilizator]

    El,și cu targa cărat ,tot învingător se crede.Așa are ordin de la partid și Tudorache execută ordinul crezând că așa va crește PSD în sondaje.Greșit,se fac de râs și ies la iveală toate escrocheriile făcute de ei.
  • +12 (14 voturi)    
    Da, le-as relua pe cele din 20 mai 1990 (Joi, 1 octombrie 2020, 10:52)

    ac [utilizator]

    Fara mineri si TVR. Sint curios cum ar iesi.
  • +2 (2 voturi)    
    Oare ? (Joi, 1 octombrie 2020, 16:24)

    danmarian [utilizator]

    Tudorica - gura .... mica ! De cate ori ai vrea tu sa se voteze in Bucuresti ? Pana iesiti voi ? Marii banditi PSD si HAITA ? SIK . TIR bai frauda !