​OPINIE

Patriarhului BOR Daniel. Pe vreme de coronavirus. Jurnal ANTI-covid 19, ziua a 9-a

de Eugen Istodor     HotNews.ro
Luni, 23 martie 2020, 7:45 Actualitate | PERSPEKTIVA


Patriarhul BOR Daniel
Foto: basilica.ro
Preafericite Părinte Patriarh Daniel te-am ascultat ieri cum predicai cele „patru mari adevăruri” din Evanghelia Duminicii Sfintei Cruci. Culmea, a lipsit adevărul simplu și crud al acestor zile: stai acasă, creștine! Dumnezeu este cu tine în casa ta, nu obligatoriu la biserică.

În rest, ai spus frumos și adevărat despre: Lepădarea de sine adică renunţarea la modul egoist de a trăi; Luarea crucii şi lupta sau voinţa de a lupta duhovniceşte pentru a birui răul cu ajutorul lui Dumnezeu; Urmarea lui Hristos prin credinţă şi iubire.

Îmi pare rău că lupta pe care o proclami cu crucea în mână împotriva COVID 19 n-a început măcar de ieri. Că n-ai mărturisit, deși știai asta din cărțile sfinte, că orice căutare după Hristos se face mai ales în sufletul și casa credinciosului.

Ce vroiam să spun.

#stăm acasă #izolatidarimpreuna

Ai omis să transmiți clar, răspicat credincioșilor și preoților un adevăr simplu: Dumnezeu este oriunde cu tine, române, mai ales acasă. De ce Domnia ta nu rostește cu fața către preoți și mulțime indicațiile Ordonanței Militare care privește Biserica și interzicerea slujbelor față către față? Nu este vremea comunicatelor de presă. este vremea cuvântului Patriarhului.
Avem atâta nevoie de lucruri clare rostite de o autoritate ca a dumneavoastră.

De ce amintești și acum de ezitarea îndelungă cu care BOR-ul a tratat “Colectiv”-ul, durerea unei generații?
Ce se întâmplă în sufletul acela preafericit?
Ce ezitare omenească vă mână să ignorați mulțimea care se adună în jurul bisericii și care se poate contamina cu coronavirus?
De ce nu le spuneți preoților să-și țină credincioșii departe de linguriță, de biserică?
Cum spun și cărțile sfinte, lumea e o turmă și, preafericite, ești în fruntea ei pentru luminare și îndrumare. Coronavirusul crește pe linguriță, pe mulțime, pe ezitare, pe tăcere.

Nu ne lăsa, Preafericite, învață din "distanțarea socială" pe care ne-o arată Dumnezeu.
Vine Paștele! De Paște, hai să-i ridicăm slavă lui Isus. Ai puterea să ne luminezi casele de departe, de la Patriarhie. Fă o minune cu cuvântul tău ca să ne aprindem, cu mâna noastră, lumina Acasă. Ține-ne acasă nu ne chema la biserică, nu ne pune să umblăm năuci pe străzi în căutarea luminii. Nu ne lăsa să ne contaminăm de COVID 19, luându-l în înghesuială, odată cu lumina lumânării.

Preafericite Patriarh Daniel, cuvintele mele sunt proaste, dar cuvântul dumneavoastră face minuni. Rostește-l! Ieși pe fereastra internetului și rostește-l! Dă lumină turmei preacredincioase Acasă. Mai ales preoților. Mai ales preoților. #stăm acasă #izolatidarimpreuna



Citește și scrie în Jurnalul ANTI-covid19

Ordonanță militară
Nu fă Nuntă și nu fugi din carantină
Mâncare, alimentație sănătoasă și hârtie igienică
Diaspora vine acasă
Minciună si Fake News
Anxietate depresie
Dragoste de părinte
COVID 19, prietenul meu



Citeste mai multe despre   







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















21066 vizualizari

  • +25 (35 voturi)    
    Dacă și ar vinde Flota de CLSfinte de la (Luni, 23 martie 2020, 8:00)

    un domn [utilizator]

    Stuttgart s ar cumpara sute de ventilatoare pentru Credincioșii in suferința
  • +22 (32 voturi)    
    lingurita romaneasca (Luni, 23 martie 2020, 8:34)

    lerim70 [utilizator]

    Sunt curios daca cei care impart cu atata darnicie tot felul de lichide sfintite au curaj sa ia si ei din lingurita minune dupa ce au dat la cel putin o suta de oi sau daca preafericitul Daniel are curaj sa fie impartasit cu o lingurita care a fost linsa cu atata inconstienta de alte zeci.
    • -9 (17 voturi)    
      ignoranta (Luni, 23 martie 2020, 12:28)

      misup [utilizator] i-a raspuns lui lerim70

      preotii trebuie sa temine tot din potir dupa impartasanie, nu mai aberati. Dar pentru imagine era bine sa foloseasca lingurite multiple...
      • +3 (9 voturi)    
        si daca i au ramas vreo 2 litri (Luni, 23 martie 2020, 17:44)

        gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui misup

        ce face?
      • +12 (18 voturi)    
        adevarul care va doare (Luni, 23 martie 2020, 18:23)

        fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui misup

        1. BOR nu este Dumnezeu
        2. Angajatii BOR nu sunt reprezentantii lui Dumnezeu pe Pamant.
        3. BOR si angajatii sai se folosesc de Dumnezeu pentru propriile interese si foloase materiale (a se citi acumulare de averi imense).

        NOTA: cele 3 puncte sunt valabile daca Dumnezeu exista. Daca nu exista, nu se schimba nimic in ceea ce priveste natura, interesele si mijloacele folosite pentru a le obtine de catre BOR.
    • -10 (14 voturi)    
      da ma au curaj (Luni, 23 martie 2020, 18:50)

      soricelu [anonim] i-a raspuns lui lerim70

      sunt obligati de canon sa bea tot potirul. sfantul sange nu ramane acolo. io am vazut preot la mine la pitesti cum bea din potir ca din propriul pahar de vin de acasa, cu putere si pofta :) ma rog, ca apoi s-a dus acasa cu masina e alta poveste :)))) dar sangele Domnului se bea pana la ultima picatura. capisci?
    • -7 (13 voturi)    
      Daca tot esti curios (Luni, 23 martie 2020, 19:16)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui lerim70

      La fiecare Liturghie preotul consuma tot ce ramane in potir dupa ce impartaseste credinciosii. Cu aceeasi lingurita, oricum n-ar avea rost s-o schimbe, continutul este deja "contaminat" fiind folosita tot timpul aceeasi lingurita care se intoarce in potir dupa fiecare persoana impartasita. Asadar, preotul, daca e s-o luam dupa rationamentul tau, ar fi o bomba de virusi, s-ar imbolnavi dupa fiecare Liturghie, or in realitate nu e asa.
      • +5 (9 voturi)    
        Scarbos ce spui tu (Luni, 23 martie 2020, 21:37)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

        Dark Ages!!!
        • +5 (7 voturi)    
          Esti Elegant ! (Luni, 23 martie 2020, 23:12)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

          Asta i bun de testat aruncatorul de flacari ! Atat el cat si popa care il Adora !
  • -24 (46 voturi)    
    istodore..stai in casa si inchide latpopul (Luni, 23 martie 2020, 8:38)

    Fox [anonim]

    Deja ti-am atras atentia Istodore ca esti pe langa .rau de tot. De cateva ori.

    Se pare ca sefii tau sunt incantati ca au un adolescent puber in redactie.

    Deja nici ironia nu mai tine cu tine deci ..:
    OMULE - LASA-te de "Scris" in public si cata-ti un psiholog/duhvnic ..ai nevoie.

    Si ..nu ti mai bate capul cu chestiuni pe care nu le intelegi deloc. bati campii ( asta daca nu trolezi sau nu esti pagan).

    Doamne ajuta!
    • +23 (33 voturi)    
      Nu e vorba de Isidor, e vorba de lege (Luni, 23 martie 2020, 9:51)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui Fox

      Doar prostii si hotii ignora legile. Tu din ce categorie faci parte?
      • -8 (10 voturi)    
        banel (Luni, 23 martie 2020, 20:57)

        edi [anonim] i-a raspuns lui banel

        Sunt legi si legi !
        Exista si Legile lui Dumnezeu !
        Exista si legea bunului simt , pe care dv o ignorati ,
        Dv din care categorie a celor ce ignora legile faceti parte ?
    • +13 (23 voturi)    
      in plus (Luni, 23 martie 2020, 11:31)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Fox

      In Matei 6:5 biblia e destul de clara:

      Cand te rogi, nu fi ipocrit si nu te ruga in biserici (sinagogi) sau pe la coltul strazii doar ca sa fi vazut ca te rogi.

      Miscarea franciscana a avut la baza asta (printre altele), lucru care nu prea i-a placut popimii imbracate in aur si care construiau zigurate cu cruce
      • -12 (28 voturi)    
        Eroare, tudore74 (Luni, 23 martie 2020, 12:21)

        Altiro [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        Iisus nu spune sa nu ne rugam in biserici(sinagogi) ci sa ne smerim in rugaciune, nu sa fim ipocriti ca fariseii: "Când vă rugaţi, să nu fiţi ca făţarnicii, cărora le place să se roage stând în picioare în sinagogi şi la colţurile uliţelor, pentru ca să fie văzuţi de oameni. Adevărat vă spun că şi-au luat răsplata."Apoi, despre biserica: "Eu îţi zic ţie, că tu eşti Petru şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea şi porţile iadului nu o vor birui." sau: "Acolo unde sunt adunati doi sau trei in numele Meu voi fi si Eu cu ei"..
        • +18 (22 voturi)    
          Adevărat! (Luni, 23 martie 2020, 15:49)

          unins [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

          "Acolo unde sunt adunati doi sau trei in numele Meu voi fi si Eu cu ei".. ACOLO unde...? Raspuns: ORIUNDE! Chiar si acasa, nu doar in cladirile numite incorect "biserici". Biserica este alcatuita DOAR din oameni, nu din cladiri.
          • -6 (8 voturi)    
            unins (Luni, 23 martie 2020, 21:02)

            edi [anonim] i-a raspuns lui unins

            Adevarat ! Biserica, "Ecclesia", inseamna totalitatea credinciosilor .
            Ce te faci , insa, daca esti singur acasa ?
            Si apoi, este si versetul din Evrei 10, sa nu lasati deoparte adunarea voastra laolalta , cum fac altii .....
            • +4 (6 voturi)    
              Daca inainte (Luni, 23 martie 2020, 22:42)

              unins [utilizator] i-a raspuns lui edi

              de a cita Cuvantul lui Dumnezeu, cereai intelepciune de la El, probabil ca aveai raspunsul corect la intrebarea ta. Iata ce zice Biblia in 1Corinteni 5;3: "Chiar dacă sunt absent (Pavel) cu trupul, totuşi, în duh, sunt cu voi ..." Deci, in anumite circumstante, se poate ca doi sau trei sau chiar toata biserica sa fie impreuna in duh si cu siguranta impreuna cu ei este si Domnul. Adevarul este ca de cele mai multe ori, cei adunati si prezenti in trup, sunt absenti in duh si deci departe de biserica. Astazi, pot fi impreuna frati din toata lumea, prin intermediul tehnologiei actuale. "Dumnezeu vorbeste insa, cand intr-un fel, cand intr-altul, dar omul nu ia seama". Pacat!
    • -4 (4 voturi)    
      Degeaba,are o gramada de (Luni, 23 martie 2020, 17:48)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Fox

      amici.
  • -8 (36 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 23 martie 2020, 9:14)

    [anonim]

    • +3 (29 voturi)    
      Ai auzit (Luni, 23 martie 2020, 9:51)

      sipu [utilizator] i-a raspuns lui

      de termenul OMNIVOR !!!?
      • +1 (9 voturi)    
        Vezi ca îl îndrumi “greșit” (Luni, 23 martie 2020, 12:49)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui sipu

        Ii dai idei .... https://en.m.wikipedia.org/wiki/Dmitry_and_Natalia_Baksheevy
        • +4 (18 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Luni, 23 martie 2020, 14:55)

          [anonim] i-a raspuns lui un domn

      • +4 (14 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Luni, 23 martie 2020, 14:49)

        [anonim] i-a raspuns lui sipu

        • +2 (4 voturi)    
          Consumul de peste de asemenea ? (Luni, 23 martie 2020, 15:00)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui

          Ar fi bine sa spui ca te a trecut o criza de sarcasm ( dar te ai vindecat )
          • +4 (8 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Luni, 23 martie 2020, 16:10)

            [anonim] i-a raspuns lui un domn

            • +4 (6 voturi)    
              Mi a placut (Luni, 23 martie 2020, 17:25)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui

              Dar nu m ai Convins ( de unde ai stiinta ca nu port tichie ? )
        • +1 (3 voturi)    
          Nici o legatura cu (Luni, 23 martie 2020, 17:50)

          persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui

          igiena?
      • +7 (19 voturi)    
        Omnivorii consuma carne (Luni, 23 martie 2020, 15:29)

        gizmo [utilizator] i-a raspuns lui sipu

        Pandemia din 1918 care a ucis intre 50 si 100 de milioane de oameni a fost cauzata de un virus aviar trecut la porci si apoi la oameni.
        https://en.wikipedia.org/wiki/Spanish_flu

        Pandemia din 1956 care a costat 2 milioane de vieti a avut originea intr-un virus transmis de la pasari
        https://en.wikipedia.org/wiki/Influenza_A_virus_subtype_H2N2#Asian_flu

        Pandemia din 1968, 1 milion de morti, a evoluat prin mutatie din virusul transmis de pasari
        https://en.wikipedia.org/wiki/1968_flu_pandemic

        Pandemia din 2009, intre 150 de mii si 500 de mii de morti, cauzata de o combinatie de virus transmis de porci si pasari
        https://en.wikipedia.org/wiki/2009_flu_pandemic

        Pandemia actuala, numarul de victime: peste 15000 si in continua crestere, a avut originea intr-un virus transmis de la pasari dintr-o piata de animale din China.
        https://en.wikipedia.org/wiki/2019%E2%80%9320_coronavirus_pandemic

        De aici si numele date acetor gripe: gripa aviara, gripa porcina, sunt boli transmise de la animale, origine zoonotica. Consumul de carne presupune cresterea de animale si facilitarea transmiterii acestor virusi de la animale la oameni. O dieta bazata pe plante este nu numai sanatoasa dar ne fereste si de unele pandemii.

        https://www.youtube.com/watch?v=wLvOMPRvhGM
        • 0 (24 voturi)    
          Pai daca nu papai carne (Luni, 23 martie 2020, 16:09)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui gizmo

          Nu mai evoluai sa te caini azi pe net ca tre sa papam iarba!!!
          • +3 (17 voturi)    
            Oare? (Luni, 23 martie 2020, 17:14)

            gizmo [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

            What Paleo diets get wrong: We're not evolved for meat, and our ancestors ate carbs
            https://www.vox.com/2015/8/20/9179217/paleo-diet-jeb-bush-weight-loss

            Debunking the paleo diet
            https://www.youtube.com/watch?v=BMOjVYgYaG8

            Bonus
            The World Health Organization (WHO)’s International Agency for Research on Cancer (IARC) announced that consumption of processed meat is “carcinogenic to humans (Group I ),” and that consumption of red meat is “probably carcinogenic to humans (Group 2A).”
            https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/2015/11/03/report-says-eating-processed-meat-is-carcinogenic-understanding-the-findings/
            • -2 (10 voturi)    
              gizmo (Luni, 23 martie 2020, 21:08)

              edi [anonim] i-a raspuns lui gizmo

              Eschimosii mananca numai carne si grasime, nu au vegetale .
              Ce rata de mortalitate or avea ?

              Tata are 90 de ani si a mancat toata viata 90 % carne .
              Eu o sa ajung la varsta asta ?
              • +4 (12 voturi)    
                Comentariu sters de utilizator (Luni, 23 martie 2020, 22:35)

                [anonim] i-a raspuns lui edi

              • +1 (5 voturi)    
                Problema (Marţi, 24 martie 2020, 1:34)

                blablavertical [utilizator] i-a raspuns lui edi

                nu e carnea, per se, ci ce se intampla in ziua de azi cu animalele. Majoritatea animalelor crescute pt comert sunt pompate cu vaccinuri, antibiotice, hormoni, hrana artificiala, etc. Asta e industrializarea. Avantajul e ca exista mai multa carne pt toata lumea, dezavantajul e calitatea tot mai scazuta a acestei carni.
                • +2 (2 voturi)    
                  Ai dreptate (Marţi, 24 martie 2020, 12:48)

                  gizmo [utilizator] i-a raspuns lui blablavertical

                  Numai ca problema e cu carnea in sine. Grasimea saturata creste colesterolul si consumul ridicat de carne rosie e asociat cu cancerul de colon.
              • +2 (2 voturi)    
                Si efectele se vad (Marţi, 24 martie 2020, 12:52)

                gizmo [utilizator] i-a raspuns lui edi

                Eschimosii au o rata a mortalitatii cu 40% mai mare decat a americanilor. Rata mare a sinuciderilor si a cancerelor.
                https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2602931/

                Bunicul meu a fumat pana la 80 de ani, inseamna ca fumatul e sanatos?
            • -4 (10 voturi)    
              To many probable (Luni, 23 martie 2020, 21:42)

              Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui gizmo

              Discuta cu un anthropologist, nu mai citi pe net, stiinta adevarata nu e la liber pe net.
              • +2 (2 voturi)    
                Christina Warinner e antropologist (Marţi, 24 martie 2020, 12:50)

                gizmo [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

                Carnea a furnizat o sursa de calorii necesara supravietuirii si reproducerii, dar mai tarziu in viata cauzeaza boli de inima si cancer. Oamenii primitivi oricum aveau o durata de viata redusa si mureau din alte cauze.

                Ceea ce a fost atunci un avantaj devine acum o povara.
          • +8 (10 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Marţi, 24 martie 2020, 4:22)

            [anonim] i-a raspuns lui Dalinar

            • +3 (3 voturi)    
              Corect (Marţi, 24 martie 2020, 12:36)

              tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui

              Industria carnii polueaza mai mult decat toate masinile si avioanele LA UN LOC!
        • -3 (13 voturi)    
          In Germania se mananca multa carne (Luni, 23 martie 2020, 18:18)

          clint [utilizator] i-a raspuns lui gizmo

          si rata mortalitatii e mult mai mica decat in Italia, de ex. unde se mananca multe paste.
          Asteptam datele din India, unde 95% sunt vegetarieni, apoi mai discutam.
          • +2 (2 voturi)    
            Consecinte (Marţi, 24 martie 2020, 12:45)

            gizmo [utilizator] i-a raspuns lui clint

            Germania consuma mai multa carne si are o speranta de viata mai mica ca Italia. Germania are si o rata a mortalitatii din cauza cancerului mai mare ca a Italiei, aceasta din urma avand cea mai mica rata de mortalitate din Europa.
            https://www.thelocal.it/20200120/italy-has-the-highest-cancer-survival-rates-in-europe-new-study-finds
  • +15 (21 voturi)    
    N-ai sa vezi ! (Luni, 23 martie 2020, 9:22)

    deval [utilizator]

    In zonele si la persoanele vulnerabile informatia nici nu ajunge !! Reaponsabilul sef e de neclintit in a face din evenimentele religioase de Paste, cea mai importanta sursa de dezastru !! Victimele Lui o sa fim toti in sensul ca unii or sa plateasca cu viata iar ceilalti economic , prin prelungirea crizei si eforturile de redresare individuala si colectiva .........
    Daniel nu se dezminte ! Ramane cum il stim .......
  • +10 (32 voturi)    
    nu poate sa faca asta (Luni, 23 martie 2020, 9:25)

    diasAIO [anonim]

    fiindca ascultarea o face la moscova.
    iar moscova are tot interesul ca poporul roman sa fie slab si divizat.
    Sa fie si bolnav pe deasupra. Prin nevaccinare si prin imbolnavire in masa cu coronav.
    Toata propaganda sputnik preluata pe site-urile ultra-ortodoxe spune:
    - sa nu ne vaccinam
    - sa nu ne supunem autoritatii care vrea sa ne aduca inapoi in comunism prin restrictiile pe care le impune
    - Uo tehnologia (mai ales 5g). Trebuie sa stam ca stramosii nostri - vrednici in salbaticie
    - oculta mondiala care vrea raul gradinii maicii domnului
    - industria farma/bancara/petroliera etc care stiti ca sunt rele by default, nu-i asa?
    - cosul de gunoi al UE
    -scoala noastra care este mult superioara celei occidentale
    - plus toate celelalte prostii

    Toate acestea avand scopul clar de a crea falia necesara ruperii Romaniei de drumul pe care ni l-am dorit si ni l-am ales dupa 1989.

    Si din pacate prinde la mase de numa numa, Mai ales la masele ultra-ortodoxe.
    • +9 (11 voturi)    
      Nu ai cu cine, (Luni, 23 martie 2020, 12:23)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui diasAIO

      Pentru ca propaganda e asa:
      - este mai usor de arata cu degetul .....decat de rezolvat o problema.
      - este mai usor de apasat butonul de panica la oameni decat cele ce se leaga de alte sentimente..............
  • +15 (29 voturi)    
    daca nu se facea (Luni, 23 martie 2020, 9:29)

    varavara [utilizator]

    catedrala neamului am fi avut, cu fondurile respective, cel putin 3 spitale regionale.Dar egoismul si megalomania sefilor BOR sunt nemarginite si de aici gandesc si ca a lor credinta in Dumnezeu nu este foarte sincera, interesele lor sunt mai presus de asta..
  • +24 (36 voturi)    
    Biserica nu doneaza nimic pentru spitale? (Luni, 23 martie 2020, 9:44)

    IoPaNet [utilizator]

    Ma asteptam sa iasa preafericitul si sa zica "Uite, din cele multe sute de milioane donate bisericii pentru catedrala, au ramas necheltuite 1 / 5 / 10. Mai amanam un an lucrarile si ii donam pentru spitale".
    • +10 (18 voturi)    
      Au Apărut modele noi S klasse (Luni, 23 martie 2020, 12:45)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

      Tu crezi ca s ar abține de la așa ceva ?
      • +6 (14 voturi)    
        Suntem praf, (Luni, 23 martie 2020, 14:24)

        ABBV [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        ca popor. Nu avem nici un compas moral real. Ce minte e aia sa umpli burta unui parazit cand zece semeni sunt muritori de foame. Cand exista initiative private gen MagicHome care chiar fac diferenta.... Ce minte sa ai sa donezi sa isi cumpere parazitul "CLSfinte" si aur pe el...? Rromaneasca!
        • +9 (13 voturi)    
          Am Ajunge Praf dacă Nu Secularizam (Luni, 23 martie 2020, 14:38)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

          Activele BOR = mii de ventilatoare pentru spitale
          • +10 (14 voturi)    
            Nu e nevoie de secularizare (Luni, 23 martie 2020, 14:49)

            ABBV [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            Este suficient sa revina la aceleasi drepturi si obligatii ca restul muritorilor. Fara ajutor social de la stat. SI sa devina platitori de impozite ca si restul. Si e super suficient.
            • +7 (13 voturi)    
              Cel puțin un miliard euro (Luni, 23 martie 2020, 15:10)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

              Ar trebui sa plătească retroactiv din 1990

              Nu vor plăti

              Cuza a procedat corect prin secularizare

              Asta este Calea
  • +16 (28 voturi)    
    BOR nu e biserica, e secta (Luni, 23 martie 2020, 9:49)

    banel [utilizator]

    Si, ca orice secta, trebuie sa-si tina membrii sub control. Daca nu mai vin la biserica, cum vor ajunge la ei mesajele "corecte"? Iar aceste mesaje sunt importante pentru ca vorbim de bani, vorbim de politica...avem teoretic doua seturi de alegeri anul acesta iar astia au un cuvant important de spus.
  • +10 (18 voturi)    
    nu vrea SCHISMA (Luni, 23 martie 2020, 10:00)

    Teutca [utilizator]

    Fratilor, sunt probleme mari in BOR, ca peste tot;
    Intre Preotimea de mir si Calugari, LINIA Patriarhului si preocuparea lui este sa tina unita tagma. Cred ca nu-i este usor nici lui. Sa-i auziti pe unii calugari (fara carte), ce prostii spun, te crucesti, o iei la fuga! urmaritii pe youtoub, este unul de pe la manastirea Peru Voda, Tg. Neamt, cred. (Monahul Teodot), e jale!!! cum indobitoceste si manipuleaza plebea. Ne intrebam de ce nu ne mai asculta Doamne Doamne? Pentru ca s-a saturat de prostiile si ineptiile noastre!
    • +9 (21 voturi)    
      da, astia care stau in sihastrie sunt cei mai (Luni, 23 martie 2020, 11:38)

      moka [anonim] i-a raspuns lui Teutca

      talibani.
      Nu stiu cum din vsrful muntelui isi permit sa ne dea sfaturi cum sa ne vaccinam si sfaturi de familie (cand ei sunt burlaci) si sfaturi despre ce sa citim si cum sa nu ne atingem de tehnologie si cate si mai cate.
      Te ia durerea de cap.
      • -6 (8 voturi)    
        moka (Luni, 23 martie 2020, 21:12)

        edi [anonim] i-a raspuns lui moka

        Dar doctorul cum poate sa iti dea sfaturi despre o boala pe care el nu o are ?
        Asa si calugarul ....
        • +4 (4 voturi)    
          Vai de capul nostru (Luni, 23 martie 2020, 22:51)

          Gejhhgjhhhs [anonim] i-a raspuns lui edi

          Good luck
  • -13 (33 voturi)    
    Catedrale si spitale (Luni, 23 martie 2020, 10:13)

    Catalin [anonim]

    Pentru cei care nu inteleg - fratilor, faptul ca s-a facut o catedrala, nu inseamna ca cineva este de vina pentru asta. NU asta este cauza pentru care nu s-au facut spitale. De vina sunt cei care nu au facut spitale. Gandirea asta la 0 ....e paguboasa.
    • +15 (19 voturi)    
      probabil nu din cauza nu s-au facut spitale (Luni, 23 martie 2020, 11:42)

      moka [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      de acord.
      dar nu suntem de acord cu o astfel de acordare discretionara de bani publici catre biserici. Politicienii n-ar face-o daca n-ar avea un beneficiu.
      Bisericile sa se construiasca din banii credinciosilor. Contributie directa, nu de la buget. Poate asta ar duce la scaderea impozitului pe venit in tara asta.
      Cine crede sa contribuie.
  • +9 (19 voturi)    
    pai mertanul? (Luni, 23 martie 2020, 10:16)

    rz [anonim]

    Pai voi credeti ca mertanele si kilele de aur se iau cu # stam acasa ?
  • -14 (36 voturi)    
    chiar voiam sa vad ura din comentarii (Luni, 23 martie 2020, 10:45)

    Cantacuzino [utilizator]

    Am citit pe diagonala articolul, pentru ca nici nu merita altfel:
    - un individ il invata pe patriarhul bisericii ce sa spuna preotilor (continuand trendul general in care toti se pricep mai bine ca profesionistii); astept urmatorul articol in care ii explica unui epidemiolog tehnicalitati medicale.
    -cearta cu BOR o inteleg, dusmanii bisericii exista de mii de ani. Ce nu inteleg insa este cearta cu limba romana: VROIAM NU EXISTA! Fie VOIAM, fie VREAM!
    -mesajul toxic al articolului este impachetat dulce, pentru a parea echilibrat. E ca si cum ai spune cuiva ca e prost, dar totusi nu in totalitate. Adica mesajul patriarhului este bun, dar nu ce trebuia. Ce trebuia stie mai bine autorul, probabil ca are studii aprofundate in teologie...
    -iar apare tema spitale vs catedrale. Pe ce s-a cheltuit bugetul sanatatii de miliarde de euro vs cateva zeci de milioane acordate catedralei? Pe logica asta, orice s-ar face in tara asta se va gasi cineva sa spuna ca de asta nu avem autostrazi sau spitale, uitand ca fiecare institutie are buget si responsabilitati proprii.
    • +12 (18 voturi)    
      NU zau??? sa analizam: (Luni, 23 martie 2020, 11:19)

      florian3619 [utilizator] i-a raspuns lui Cantacuzino

      "Pe logica asta, ..... uitand ca fiecare institutie are buget si responsabilitati proprii."\
      Stimabile,
      Ce responsabiitate are fata de buget BOR. Insumati contributiile statului si celorlate surse mai mult su mai putin licite (caz Spagoveanu - Apia - nu Agapia) si raportati la actiuni concrete. Apoi cereti amistie fiscala ca sa nu patimiti pentru argirolile!
    • +8 (14 voturi)    
      BOR (Luni, 23 martie 2020, 11:49)

      nimrod [utilizator] i-a raspuns lui Cantacuzino

      Greu de acceptat, n'asa, ca Reforma s-a tras de la salariul lui Michelangelo. Mai sapa Scaulus.
    • +9 (13 voturi)    
      . (Luni, 23 martie 2020, 13:16)

      VacsAlbina [utilizator] i-a raspuns lui Cantacuzino

      Poate ca ar fi mai bine sa ne explici de unde vine si aceasta ura viscerala fata de BOR.
      O analiza pe puncte, impartiala, ca sa ne lamurim cine, cum si de ce.
      In rest ce sa spun, nu ar trebui sa consideram normale donatiile facute din banii publici, in numele nostru, catre anumite zone, ca fiind firesti.
      • -2 (14 voturi)    
        parerea mea (Luni, 23 martie 2020, 17:53)

        Cantacuzino [utilizator] i-a raspuns lui VacsAlbina

        Nu am cum sa fac o analiza pentru ca nu sunt nici sociolog, nici antropolog si nici teolog. Ca si crestin practicant, eu consider ca Biserica este Hristos. Implicit si dusmanii Bisericii sunt dusmanii lui Hristos. A avut Hristos dusmani? Daca ne uitam cum a sfarsit, intelegem de unde vine ura viscerala pe care ati mentionat-o. Este o lupta intre bine si rau in care raul ataca in permanenta, acolo unde chiar conteaza: in Biserica.
        Referitor la donatiile facute de stat, lucrurile se pot lamuri stiintific:
        1. Statul si-a asumat obligatii fata de BOR in momentul in care i-a confiscat toate averile. Cum ar fi ca BOR sa ceara retrocedarea averilor confiscate?
        2. Statul sprijina toate cultele, nu doar BOR. Fiind baza spiritualitatii romanesti, atacurile sunt mai mari, de aici si perceptiile eronate. Uitati-va pe cifre, cat a alocat statul din buget pentru fiecare cult.
        3. Pe mine ca si contribuabil nu ma deranjeaza ca statul sprijina cultele. Ba chiar mai si donez din surse proprii acolo unde consider ca e cazul. Cand spui ca sunt banii nostri banii din bugetul de stat, gandeste-te ca ar putea fi mai multi cei care doresc sprijinirea financiara a bisericii decat cei care se opun (si statistic cred ca cifrele imi dau dreptate).
        Bottom line: ura nu se combate cu argumente, "Cel ce nedreptateste, mai nedreptatească. Cel ce se spurca, mai spurce. Cel ce lucreaza dreptatea, mai lucreze dreptatea. Cel ce se sfinteste mai sfinteasca-se"
        • +2 (6 voturi)    
          Treaba e simpla (Luni, 23 martie 2020, 23:23)

          moka [utilizator] i-a raspuns lui Cantacuzino

          Daca asa o majoritate vrea sa se dea bani la biserica, de ce nu vor sa dea ei direct si sa plateasca un impozit mai mic? De ce stau la mana unor politicieni care sa aloce discretionar?
        • +3 (9 voturi)    
          precis esti.. (Marţi, 24 martie 2020, 0:08)

          exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Cantacuzino

          popa....din pacate , pt lumea asta , aia "saraci cu duhul" au fost si sunt majoritari.....de asta toate cultele au sustinatori peste tot....cit despre aia care sunt..."reprezentantii" alora de sus ( ca , deh , fiecare religie cu ai ei ) nu pot sa mi exprim aici ce gindesc....
  • -10 (26 voturi)    
    Umanistu' de serviciu (Luni, 23 martie 2020, 12:29)

    ali. [utilizator]

    Eugen Istudor, nu e cazul sa mori de grija credinciosilor, ca nu esti vreunul dintre ei!
    Si n-ai 7 ani de-acasa!
    Daca l-ar lua unul ca tine pe taica-tu la misto, "pertu" si mojicii, ce-ai zice?
    Daca nu te da in judecata pentru marlanie, nu inseamna ca este iti permis sa te exprimi asa fata de Patriarhul Romaniei in mass-media!

    Si ca sa stii ce mai fac popii, intra aici:
    http://map.patriarhia
    • +4 (12 voturi)    
      Precum Hârtia așa și Internetul (Luni, 23 martie 2020, 12:47)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui ali.

      Suporta Orice
  • +4 (24 voturi)    
    bai (Luni, 23 martie 2020, 13:53)

    dragonic [utilizator]

    un mizerabil care isi bate joc de acest popor needucat si care inca mai crede in mizeriile care se propovaduiesc - sa iasa repede in fata ala care a fost vindecat de biserica pupind lingurita si poala popii - nu mai faceti pe voi ca pute rau si creste virusul
  • -4 (20 voturi)    
    Tare amuzant (Luni, 23 martie 2020, 14:23)

    Tescovin [utilizator]

    A mai observat cineva că orice articol de pe HN care are tangență cu Biserica sau religia tinde să ajungă foarte sus în topul articolelor comentate ? Nu sunt sigur ce înseamnă asta, dar am încredere că cineva mă va lumina.
    Cu ocazia asta are și bietul Istodor parte de un subsol unde majoritatea comentariilor sunt ocupate cu altceva decât să facă mișto de stilul lui de adolescent cărunt.
    • +2 (12 voturi)    
      Forever Young - Alphaville (Luni, 23 martie 2020, 14:41)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      Spune multe despre Oameni, despre Stări de Spirit, mai ales despre viața !

      Dacă cu o moarte suntem datori, de ce sa nu fie viața Forever Young ?
  • +3 (13 voturi)    
    Cel mai (Luni, 23 martie 2020, 17:04)

    briciu [utilizator]

    Mare Mafiot din Romania !!!
    • +1 (7 voturi)    
      Stafeta a Predat o (Luni, 23 martie 2020, 20:28)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui briciu

      Teoctist
  • +6 (10 voturi)    
    Tinuta patriarhala (Luni, 23 martie 2020, 17:33)

    Dan Constantin Petre [anonim]

    Ma gandesc ca uneori i-ar sta mai bine o tinuta sobra in reverenda de stofa neagra si un potcap de aceiasi culoare. Cred ca Iisus umbla descult
  • +8 (14 voturi)    
    BOR nu face nimic pentru enoriasi. (Luni, 23 martie 2020, 18:20)

    clint [utilizator]

    Nici prin gand nu le trece sa doneze ceva, sa construiasca un spital, ceva.
    Si in cazul acesta, ar avea un interes direct, virusul acesta le va afecta cel mai mult grupa de varsta a enoriasilor.
  • +5 (9 voturi)    
    Daniel (Luni, 23 martie 2020, 19:11)

    Joe@Black [utilizator]

    Daniel, un mercenar care a vandut lemnul din padurile mitropoliei Bucovinei de a adunat averi colosale, si acum nu se mai satura la conducerea BOR SRL sa adune bani dupa bani...aviz taxelor pe parohie care se ridica la zeci de mii de euro!

    Cum poti cere BOR sa suspende slujbele cand ei sunt STAT in STAT?

    Mie sila de actualul BOR(preoti si alti clerici) care NU doresc sa tina pasul cu vremurile, nu doresc sa se modernizeze sub nici un fel, pentru ca modul actual in care sunt toate obiceiurile din biserici sunt doar adunaturi din mosi stramosi care mai de care impopotonate si inflorite pentru a indobitoci oamenii slabi la minte...
  • -8 (16 voturi)    
    Ce deștepți suntem! (Luni, 23 martie 2020, 20:14)

    codru [anonim]

    Toate le știm, avem o siguranță în ce spunem, suntem super tari....!
    Toate cultele din România primesc bani de la stat inclusiv a unora din cei care postează mai sus ura împotriva Bisericii Ortodoxe Române dar se fac că nu văd, nu știu;
    Domnul Isus Hristos, Dumnezeu Fiul din Sfânta Treime după ce s-a înălțat la cer a poruncit Sfinților Apostoli să numească episcopi, preoți, diaconi, și nu am citit în Biblie de vreo proorocie că peste ani sa zicem după anul 1700 să ne lăsăm de credința primită și să urmăm alta mai bună a sectarilor ci să ne ferim de proorocii mincinoși...;
    Pentru cei de mai sus care n-au cunoștințe biblice, nu se preocupă de mântuirea sufletului mărturisesc că-mi pare rău și mă rog pentru ei să nu le socotească Dumnezeu păcatele și ca un creștin le spun că spune Biblia că mai bine nu s-ar fi născut sau decât să ducă pe altul în eroare mai bine să-și lege o piatră de moară de gât și să se arunce în mare;
    La unele culte este practica de a se da zeciuiala adică 10% din tot ce câștigă membrul cultului și nu este nici o problemă, n-am văzut nici o dezbatere, totul e bine;
    Conform învățăturii din sfânta Scriptură scrisă prin insuflarea Duhului Sfânt nu avem voie să jignim, să judecăm pe nimeni că orice făptură omenească poartă chipul lui Dumnezeu și cu măsura cu care judecăm vom fi judecați. Din cpntră trebuie să iertăm, să ne rugăm pentru greșiții nostri.

    Doamne ajută!
    • +6 (8 voturi)    
      Ipocrit!!! (Luni, 23 martie 2020, 21:44)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui codru

      Care le doresti unora sa se sinucida!!!
      • +5 (7 voturi)    
        Pentru Aur si CLSfinte crezi ca au (Luni, 23 martie 2020, 23:15)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        Remuscari ? Nu au !
    • +5 (7 voturi)    
      al dreaqului!!! (Marţi, 24 martie 2020, 2:38)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui codru

      """spune Biblia că mai bine nu s-ar fi născut sau decât să ducă pe altul în eroare mai bine să-și lege o piatră de moară de gât și să se arunce în mare.""""....si in cazul in care nu are...pacatosul ...mare la indemina poate sa se arunce in piscina ?...mare e gradina !!!
  • -4 (10 voturi)    
    Rusine (Marţi, 24 martie 2020, 0:22)

    Setalcott [utilizator]

    Ce trebuia transmis clar, răspicat credincioșilor și preoților e ca liturghia se va tine in fiecare duminica in curtea bisericii, pana nu vor mai fi preoti in libertate. Politia si armata sa isi faca datoria lor, biserica pe a ei.
  • +3 (7 voturi)    
    Excelent domnule Istodor! (Marţi, 24 martie 2020, 9:43)

    V. Istina [utilizator]

    Asa da. Va multumesc pentru adevarurile de bun simt formulate limpede si decent. Si pt ca ati renuntat macar acum la mistocarie.
  • +2 (2 voturi)    
    fac ceva pe opinita ta! (Marţi, 24 martie 2020, 14:37)

    Mike [anonim]

    opinia ta este proasta si potrivita prostiei tale! De aceea tie ti se potriveste perfect #staiacasa. Noi restul vom sta acasa oricum si chiar de nu era pandemie, am fi stat acasa daca stiam ca in drumul nostru ne intalneam cu prostia dumitale!

    Frica te precede si te face dobitoc, dar nu ai cum sa iti dai seama, ca oricum nu ai gandit vreodata!
  • -3 (5 voturi)    
    Iartă-i, Doamne! (Marţi, 24 martie 2020, 14:47)

    MC [anonim]