VIDEO Procesul istoric al lui Trump: Senatul spune că procesul de punere sub acuzare este constituțional - UPDATE

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 9 februarie 2021, 19:47 Actualitate | Internaţional


Discursul de ramas bun al lui Donald Trump
Foto: DVIDS
Cel de-al doilea proces al lui Donald Trump, acuzat că a incitat luna trecută la insurecție când Capitoliul a fost luat cu asalt, a început marți cu o dezbatere cu privire la constituționalitatea acestui proces al Senatului în contextul în care miliardarul nu mai este președinte, relatează Reuters. Senatul a concluzionat că procesul este constituțional, după ce șase senatori republicani au votat alături de democrați. Procesul poate continua.


UPDATE O majoritate de senatori a spus că procesul de impeachment al fostului președinte Donald Trump este constituțional, în ciuda apelurilor unora dintre republicani de a respinge continuarea procedurii.






Procesul începe marţi la 18:00 GMT (ora 20.00, ora României) în Senat, unde cei 100 de senatori vor juca rolul de juraţi.

Avocații lui Trump plănuiesc să deschidă procesul marți judecând dacă Constituția americană permite Senatului să țină un proces de punere sub acuzare pentru un fost președinte, având în vedere că Trump nu mai este președinte de pe 20 ianuarie.

Majoritatea republicanilor din Senat au fost de acord cu acest argument, care sugerează că democrații nu vor reuși să adune o majoritate de două treimi necesară pentru a condamna într-un Senat de 100 de membri. Democrații și mulți specialiști juridici resping interpretarea constituțională a republicanilor.


Democrații din Senat sunt așeptați să aibă câștig de cauză la votul de marți cu privire la constituționalitatea procesului. Un efort al republicanilor de a bloca procesul pe baza acestor motive a fost învins luna trecută cu 55 la 45.

Trump, un republican, a fost acuzat de Camera Reprezentanților condusă de democrați, pe 13 ianuarie, de incitare la insurecție, devenind singurul președinte care a fost acuzat de două ori și singurul fost președinte care se confruntă cu un proces în Senat.

Democrații vor prezenta dovezi nevăzute anterior care arătau că incidentul de la Capitol ar fi putut fi mult mai rău decât a fost. Procesul ar putea oferi indicii despre direcția Partidului Republican după tumultuoasa președinție de patru ani a lui Trump. Au apărut diviziuni clare între loialiștii lui Trump și cei care speră să mute partidul într-o nouă direcție.

Democrații din Cameră au nevoie de voturile a cel puțin 17 republicani, precum și a tuturor celor 48 de democrați și a celor doi independenți pentru a obține o condamnare.

Democrații speră, de asemenea, să-l descalifice pe Trump pentru a deține din nou funcții publice.

Dacă Senatul va vota că este în jurisdicția sa să îl ancheteze pe fostul președinte, atunci procesul poate continua.

Miercuri, atât acuzarea, cât și avocații lui Trump vor avea alocate nu mai puțin de 16 ore pentru prezentarea cazului.

După cele două prezentări, senatorii vor avea un total de patru ore pentru a chestiona cele două părți.

Procesul de ”impeachment” va continua în fiecare zi, cu excepţia zilei de sâmbătă, la cererea unui avocat evreu al lui Trump, şi va fi reluat duminică, cu perspectiva de a se finaliza săptămâna viitoare în cazul în care nu vor fi convocaţi martori.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


3025 vizualizari

  • -10 (32 voturi)    
    SUA e un fel de India (Marţi, 9 februarie 2021, 19:51)

    TrickyWicky [utilizator]

    Victima violului era judecata si condamnata.
    • +5 (19 voturi)    
      SUA e un fel de India (Marţi, 9 februarie 2021, 21:02)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

      O duzina de maharajahi, caste peste caste si restul paria, intr-o distributie hollywoodiana. In episodul urmator, un maharajah va ajunge paria.
    • +8 (24 voturi)    
      depinde din ce unghi privesti (Marţi, 9 februarie 2021, 21:23)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

      In momentul in care esti convins ca Trump a fost furat, poate fi si asta o concluzie a procesului :))
      Da' la un moment dat o sa treaca si la voi starea asta de negare a evidentei, sper :)
      • -1 (5 voturi)    
        ti-am raspuns (Miercuri, 10 februarie 2021, 11:08)

        TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Cu un filmulet postat pe twitter in care Biden vorbeste la 20 de masini cu sloganul build back better
        • +2 (4 voturi)    
          sorry, da' n-am twitter (Miercuri, 10 februarie 2021, 18:10)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

          Da' chiar daca ash avea, nu mi-as pierde timpul sa incerc sa conving trumpistul ca adevarul e altfel, petru ca mi-e clar ca e o pierdere de timp...
  • -8 (24 voturi)    
    Doar democratii ar putea face asa ceva (Marţi, 9 februarie 2021, 20:31)

    Crysss [utilizator]

    Nu e "proces". E procedura de suspendare. Procesele se fac doar de justitie. Aia e alta putere in stat, in teorie independenta de puterea politica.
    Doar democratii pot fi atat de idioti sa "supende" un presedinte din functie, care deja nu mai e in functie.
    Idiocracy!
    • +2 (16 voturi)    
      accountable (Marţi, 9 februarie 2021, 22:12)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Crysss

      .
  • +9 (23 voturi)    
    Trump e victima propriilor fapte (Marţi, 9 februarie 2021, 22:16)

    Dilematic [utilizator]

    si a jocului iresponsabil de cuvinte pe care nu l-a obligat nimeni sa le rosteasca.

    Procedurile avute in Camera Reprezentatilor si cele in desfasurare in Senat, dincolo de un exercitiu ritualic de umilire a lui Trump, au rostul de a transmite un avertisment viitorilor sefi de stat americani carora le-ar putea trece prin cap sa se mai joace de-a insurectia !
  • -9 (23 voturi)    
    Nedreptate uluitoare ! (Marţi, 9 februarie 2021, 22:48)

    Cugetator [utilizator]

    Am mai scris si voi repeta pe scurt. Impiechmentul realizat al lui Nixon s-a bazat juridic pe un sperjur si Nixon si-a dat demisia. Impiechmentul lui Clinton s-a bazat pe relatii sexuale nepotrivite si Clinton nu a fost demis. In schimb cele doua procese ale lui Trump se bazeaza strict pe dusmania politica a democratilor, prima data pentru interventia rusa nedovedita in alegerile din 2016 , iar acum procesul a devenit si ilegal pentru ca Trump nu mai este presedinte !
    • +7 (19 voturi)    
      he hee (Miercuri, 10 februarie 2021, 0:35)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui Cugetator

      ingerinta ruseasca a fost dovedita in tribunale deja. doar postacii le mai au apararea. ca n-a avut cum sa incline balanta este partea a doua, problema este ca a incercat.

      iar 6 membrii din staful de campanie din 2016 au facut deja puscarie pentru ilegalitatile descoperite de procurori, inclusiv pentru modul cum a fost finantata campania si pentru ca au mintit autoritatile electorale.

      daca nu-l iertau pe T**** data trecuta, nu mai aveam un nou episod penibil. dar daca tot s-a ajuns aici trebuie facut ceva pentru a-l pune cu botul pe labe de data asta. de forma, macar.
      • -3 (3 voturi)    
        ne poti da decizia tribunalelor? (Miercuri, 10 februarie 2021, 20:41)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui g01an

        Aia cu ingerinta?
        Iar aia 6 colaboratori au fost acuzati pentru orice altceva in afara de colaboare cu rusii pentru alegerea lui Trump?
        Hai, te rog frumos, citeaza sentintele tribunalelor.
        • 0 (0 voturi)    
          hai sa dam si exemple, atunci (Joi, 11 februarie 2021, 23:41)

          g01an [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          12 rusnaci mititei scosi pe usa din dos din SUA dupa ce s-a pronuntat justitia in privinta asta. uite unul din rapoarte:
          https://www.justice.gov/file/1080281/download

          si asta este doar unul din multiplele exemple. pe langa asta au fost o gramada de alte investigatii legate de tentative de hacking ale echipamentelor electorale si ale sistemelor companiilor private americane contractate de stat pentru diverse sarcini conexe alegerilor.

          cine vrea gaseste. macar articolele din presa.
    • +8 (18 voturi)    
      5 morti baiete (Miercuri, 10 februarie 2021, 0:42)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Cugetator

      probleme de intelegere ?
      • -7 (15 voturi)    
        5 morti (Miercuri, 10 februarie 2021, 5:36)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

        O femeie ucisa de politie total nejustificat. De ucigasul lui Floyd am aflat imediat, de ucigasul lui Ashley Babbitt nu stim nimic. Ucigasul lui Floyd e sub acuzare, ucigasul lui Ashley Babbitt e bine mersi, nu-l deranjeaza nimeni. Floyd a murit neintentionat, la spiral, dupa ce a opus rezistenta la retinerea de catre politie, Ashley Babbitt a murit impuscata.
        Un sinucis
        Un infarct
        Alte doua cazuri despre care nu stim nimic,
        Dar eu trebuie sa cred fara cracnire ca a fost terorism
        • -8 (12 voturi)    
          Democratia a invins! (Miercuri, 10 februarie 2021, 7:49)

          Orbu_Braila [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

          Ucigasul lui Ashley a fost achitat. Asteptam sa fie si medaliat de mos Bideu!
        • +8 (14 voturi)    
          Femei ucisa nejustificat? (Miercuri, 10 februarie 2021, 8:23)

          Alui [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

          Ce zicea femeia respectiva ca vrea sa la faca la Pelosi si AOC? Unde era femeia, in parc plimband catelul? Daca erau aia la Capitol negri, sunt sigur ca erau impuscati msi multi.
      • -8 (16 voturi)    
        Daca nu furau demoncratii voturile (Miercuri, 10 februarie 2021, 6:03)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

        Nu se ajungea aici. Punct. They are judging the wrong guy!
        • +8 (16 voturi)    
          Bine ati venit! (Miercuri, 10 februarie 2021, 8:18)

          Alui [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

          In sfarsit intalnim si noi fiinte din realitati si universuri paralele. Voi sunteti aia cu “alternate” facts, deci cu realitatea “alternativa”. La noi in Romania, persoanele cu boala asta sunt tratate medical. Nu s-a furat nimic! Lumea a votat prin corespondenta masiv. Doar la noi in Romania “nu au ajuns voturile la timp”, desi eu l-am trimis pe al meu cu 3 saptamani inainte. Am si eu discutii cu unii care “aleg sa creada” altceva decat adevarul. Intr-un fel mi-e mila de ei ca se pun intr-o situatie asa penibila, dar dupa ce s-a intamplat in America la Capitol, nu cred ca e o idee buna sa fie lasati in pace.
  • -10 (12 voturi)    
    Spune tot (Miercuri, 10 februarie 2021, 5:38)

    Setalcott [utilizator]

    "ar fi putut fi mult mai rău decât a fost". Trump este acuzat pentru ce ar fi putut fi.
    • +11 (15 voturi)    
      Nu minti ca e pacat! (Miercuri, 10 februarie 2021, 8:20)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Trump e acuzat de insurectie. Si aia a fost. Au murit 5 oameni. Da, putea fi mai rau decat a fost, dar si ce a fost e suficient.
      • -3 (3 voturi)    
        mdea, si Erdogan a avut parte de "insurectie" (Miercuri, 10 februarie 2021, 20:43)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        urmata de ditamai epurarea.
        Cu insurectia lucrurile sunt inca neclare dar epurarea este cat se poate de clara.
  • -8 (12 voturi)    
    Veche treaba democratilor (Miercuri, 10 februarie 2021, 8:06)

    Orbu_Braila [utilizator]

    Ca sa recapitulam... Ideea de impeachment nu e de pe treptele Capitoliului. Veninul are vechime in sanul si ideologia democratilor.

    https://video.foxnews.com/v/6230566050001#sp=show-clips

    Istorica va ramane scrisa doar hotia democratilor la voturi! Cu litere de aur! Un nou simbol al democratiei ce ma face sa vars o lacrima pentru comunismul demult apus.