VIDEO ”Faptele concrete și solide” ale democraților - un montaj video cu violențele de la Capitoliu și declarațiile lui Trump

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 9 februarie 2021, 22:19 Actualitate | Internaţional


Sustinatorii lui Trump la Capitoliu
Foto: Captura video
Dosarul acuzării lui Donald Trump se bazează pe ”fapte concrete și solide”, a declarat marți senatorul democrat Jamie Raskin, difuzând un montaj video la deschiderea procesului fostului președinte, relatează AFP.

Alesul, fost profesor în drept, a promis că va evita „lecțiile lungi” și a proiectat un montaj video de zece minute care înfățișează violența asaltului de la Capitol, de pe 6 ianuarie.

Videoclipul juxtapune fragmente ale scenelor haotice și declarațiile aprinse ale lui Donald Trump față de susținătorii săi, adunați la Washington în timp ce Congresul certifica victoria rivalului său democrat Joe Biden la alegerile prezidențiale.



„Luptați ca diavolii”, spunea el, chiar înainte de atacul împotriva templului democrației americane.

Această secvență i-a adus acestuia o acuzare în Camera Reprezentanților cu majoritate democratică, pentru „incitare la insurecție”. La un an după un prim proces de destituire, Donald Trump a făcut astfel istorie ca primul președinte american care se confruntă cu un proces de ”impeachment”.

El este, de asemenea, primul președinte care este judecat după ce a părăsit Casa Albă. Din acest motiv, avocații săi susțin că procedura încalcă Constituția și că Senatul nu poate judeca un simplu cetățean.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


2389 vizualizari

  • -12 (22 voturi)    
    Nu au ce sa-i faca, e doar subiect electoral (Marţi, 9 februarie 2021, 22:32)

    Kivek [utilizator]

    nu au 2/3 din voturi deci nu au ce sa ii faca.

    scopul lor e sa il impiedice sa mai candideze
  • -16 (22 voturi)    
    Un proces de impiechment ilegal ! (Marţi, 9 februarie 2021, 23:01)

    Cugetator [utilizator]

    Presedintele Trump a sustinut ferm si inainte de alegeri si dupa , ca alegerile au fost fraudate prin milioanele de voturi fantoma trimise prin posta. Democratii sustin ca aceasta retorica a lui Trump a dus indirect la ocuparea Capitoliului . Problema este ca in Romania este in curs o verificare a voturilor de la alegerile locale di Sectorul 1 din Bucuresti. Nu consider ca aceasta verificare este justificata , dar o compar principial cu refuzul dintr-o tara cu o democratie mult mai veche, adica SUA, unde nimeni nici nu se gandeste la o modalitate de verificare a voturilor prin posta !
    • +12 (14 voturi)    
      instigare la ... (Miercuri, 10 februarie 2021, 0:53)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Cugetator

      exista si in Romania in codul penal.
  • -13 (23 voturi)    
    Montajul e chiar acceptat ca proba in justitie.... (Marţi, 9 februarie 2021, 23:02)

    xolv [utilizator]

    Justita aia normala, cu separatia puterilor ...
  • -16 (20 voturi)    
    Oare ? (Miercuri, 10 februarie 2021, 0:53)

    danmarian [utilizator]

    N-ar "merge aia a lu' Tanase" ? Rahat cu apa rece !
  • +9 (23 voturi)    
    Din pacate America e prea divizata... (Miercuri, 10 februarie 2021, 1:06)

    taro [utilizator]

    Nu exista nici un fel de probe care au sa-i convinga pe suporteri lui Trump sau pe republicanii din Congres. Cei cativa republican care au votat pentru punerea sub acuzare au fost atacati de manifestanti ca altfel nu votau.

    A si spus Trump ca poate sa impuste pe cineva pe strada cu martori de fata si nu pierde nici un suporter.

    Nu mai e ca pe vremea lui Nixon cand politicienii puneau justitia pe primul loc.
  • +9 (11 voturi)    
    Nici iliescu nu a fost implicat... (Miercuri, 10 februarie 2021, 8:16)

    Mrrr [utilizator]

    ... in mineriade, doar ca le- a multumit minerilor la sfarsit pentru restabilirea “democratiei originale”.
    Intamplari similare, doar ca deznodamantul soer sa fie diferit, adica cine-i vinovat sa plateasca!