Rusia spune că a remarcat comentarii ostile din exterior la adresa sa pe tema stării de sănătate a lui Navalnîi

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 16:50 Actualitate | Internaţional


Maria Zakharova
Foto: mid.ru
Ministerul de Externe de la Moscova a afirmat sâmbătă că a remarcat numeroase declarații ostile îndreptate către Rusia pe tema stării de sănătate a opozantului Kremlinului, Aleksei Navalnîi, după ce Germania a anunțat că acesta a fost otrăvit cu un agent neurotoxic din clasa Novichok, scrie Reuters.

„În legătură cu aceste comentarii impertinente... conform cărora (Noviciok) a fost dezvoltat aici, este imperativ să spunem următoarele. Ani la rând, specialişti din multe ţări occidentale şi din structurile specializate ale NATO au lucrat cu acest grup amplu de componente chimice”, a transmis MAE rus, sâmbătă, într-un comunicat.


Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3292 vizualizari

  • +27 (35 voturi)    
    No shit! (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 17:00)

    Marionette [utilizator]

    Aia care ar fi comentat ostil din interior deja au primit noviciok, asa ca mai ramane exteriorul sa comenteze! Stat cladit pe asasinate, sunteti penibili!
  • +24 (36 voturi)    
    serios? (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 17:10)

    real didi [utilizator]

    serios? comentarii ostile? vaaaai, dar nu se poate asa ceva... ce rautaciosi astia care sustin ca noviciokul folosit deja de rusia in 2018 pentru a pedepsi un dusman al lui putin din marea britanie, ar fi folosit tot de rusia in 2020 impotriva unui dusman al lui putin din rusia... cre ca e doar o coincidenta... eu sunt convins ca e mana moscov... pardon, e mana uasintonului, 'mericanii s-au dus pana in tomsk in aeroport, la gelaterie si i-au otravit ceaiul dusmanului lui putin, pentru ca americanii, se stie, sunt preteni buni cu putin... fmm zaharoaso, cum le mai stii tu pe toate.
  • +23 (35 voturi)    
    Socant nu-i asa? (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 17:11)

    feroviarul123 [utilizator]

    Rusia ca de obicei " nici usturoi nu a mâncat , nici gura nu-i miroase". Trebuie sa admit ca nici o alta tara nu are tupeul sa facă asta. Bine au si nivelul de credibilitate cel mai mic din lume deci practic orice ar spune este tratat cu neîncredere.
  • +21 (33 voturi)    
    Lol (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 17:14)

    mitg [utilizator]

    Cata perspicacitate.
  • +9 (27 voturi)    
    na (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 18:14)

    g01an [utilizator]

    nu zic ca occidentalii nu cunosc aceste substante (sau altele din alte categorii dar la fel de periculoase), dar este al dracu' de dubios cum noviciokul este folosit doar impotriva rusilor care se opun regimului curent de la moscova...

    eu atat spun.

    orice alta speculatie este de prisos, ceea ce putem sti este in sine condamnabil.
    • +8 (14 voturi)    
      Pentru ca doar ei isi permit (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 21:14)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      asa ceva.Din cauza libertatii si a valorilor democratice prea mari in cloaca aia.
  • -24 (30 voturi)    
    intrebare (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 19:26)

    sile1 [utilizator]

    Daca e sa admitem ca rusii vor sa-i rada pe opozantii politici ma tot intreb de ce nu folosesc o otrava adevarata si folosesc novichok-ul care s-a dovedit si in alte ocazii ineficient.

    De ce nu folosesc cianura sau un glont in ceafa dupa care un sistem simplu pe care il folosesc asasinii adevarati si anume ingroparea intrun bloc de ciment si aruncarea intro mare sau ocean,ca au unde, sa-l faca sa dispara de pe suprafata pamantului si sa nu stie nimeni ce s-a intamplat cu ei ?!
    Prea seamana a lipsa de profesionalism din partea unui serviciu temut si recunoscut a fi foarte eficient !
    Poate de aia se indoieste si Trump si zice ca nu are dovezi inca, da-i crede pe nemti.

    Sa fie oare mai destepti baietii nostrii care l-au facut disparut pe Codrut Marta decat KGB-istii ?
    • +4 (8 voturi)    
      Chiar si in Rusia trebuie pastrate aparentele (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 20:26)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      pentru a nu genera revolte. Si nu-i adevarat ca n-au practicat si metoda asta. Iti amintesti de Boris Nemtov ? L-au impuscat direct in centrul Moscovei si "nu l-au gasit" niciodata pe criminal. Probabil inca o executie ca aia ar fi prea mult. Asa ca au incercat chestii mai finute. Sigur, in Occident e mai greu sa impusti oamenii pe strada si sa scapi nevatamat. Asa ca incerci sa fii mai subtil si mai greu de identificat. Otrava iti lasa si timp pentru a fugi din tara.
    • +8 (18 voturi)    
      Raspuns (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 21:14)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      penibil
      • -9 (17 voturi)    
        @persuasiv (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 22:06)

        sile1 [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

        Ai putea sa fii mai mult decat "persuasiv " si sa explici ce intelegi prin "penibil" sau nu poti sa scrii mai mult de un cuvant ?
        • +7 (13 voturi)    
          Ai inteles prea bine (Duminică, 6 septembrie 2020, 0:53)

          persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui sile1

          doar ca ai simtit nevoia sa ai ultimul cuvant.
        • +3 (5 voturi)    
          Penibil este un postac rusnac de (Duminică, 6 septembrie 2020, 18:49)

          Rescator [utilizator] i-a raspuns lui sile1

          pe plaiurile mioritice din gașca lui Kuzmin
          Panimaeși!?
    • +1 (11 voturi)    
      Pentru ca nu cunosc limba romana. (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 21:26)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      Pentru ca sunt rusi. La fel ca tine.
    • +6 (10 voturi)    
      Ti ai dat cu tesla in ,oaie!! (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 21:44)

      constatator [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      Toate insiruirile d ta cum ca puteau sa l faca mort in multe feluri denota o minte primitiva!!
      Vezi d ta, Putin incearca sa l omoare mai rafinat cu NOVICIOK! Dar el traieste in lumea lui cum ca Rusia detine cunostinte absolute in chimie asa cum si atomice!!
      Pe prost nu trebuie sa l chemi ca vine singur!!
    • +7 (9 voturi)    
      Jalnic (Duminică, 6 septembrie 2020, 8:47)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      Doar atat ati primit de la Moscova. Pana si "zaharisita" purtatoare de cuvant e evident penibila in a "remarca" comentarii ostile la o incercare de asasinat. A cauta logica in actiunile unui dictator paranoic e smintire curata. Putinel e obsedat de a elimina orice opozitie. Si a folosit si cianura si glontul dar neurotoxicul e exact arma potrivita pentru el. Ucide repede si nu lasa urme (dupa un timp suficient) Ghinionul lui e ca savantii rusi ce au dezvoltat (ilegal conform tratatelor semnate de rusia) au dat detalii ce au permis celor din Vest sa poata trata (daca doza e mica si e in primele ore dupa otravire dar mai mult sa poata detecta neurotoxicul chiar in cantitati infime si chiar dupa o partiala metabolizare. Dureaza cateva minute cu un spectrometru performant si semnatura substantei este identificabila chiar saptamani dupa otravire (chiar pe un cadavru). Asa ca s-a cam dus mitul otravii de nedetectat. Poloniul e detectat usor, alte otravuri la fel sunt sigur ca cracanel (cacofonia se impune!) a ordonat FSB sa gaseasca urgent otrava de nedetectat
  • +2 (4 voturi)    
    Micuța zaharisită se aștepta ca toată (Duminică, 6 septembrie 2020, 18:53)

    Rescator [utilizator]

    populația lumii să se ridice în picioare și să aplaude
    zgomotos regimul criminal de la Moscova,numit și
    siloviko-oligarhic,regim patronat de un criminal în
    serie.