Ce sunt și ce fac inhibitorii de colinesterază cu care ar fi fost otrăvit Aleksei Navalnîi

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 24 august 2020, 21:01 Actualitate | Internaţional


Navalnii dus cu targa la ambulanta
Foto: Captura YouTube
Medici germani au anunţat luni că investigaţiile medicale efectuate opozantului rus Alexei Navalnîi indică o posibilă otrăvire a acestuia cu un fel de inhibitor de colinesterază, deşi substanţa specifică încă nu este cunoscută, scrie Reuters.

Potrivit agenţiei Reuters, există cinci elemente care trebuie avute în vedere despre această substanţă, potrivit Agerpres.

  • Inhibitorii de colinesterază sunt un grup de compuşi chimici cu o gamă largă de întrebuinţări, de la fabricarea armelor chimice şi a pesticidelor pentru uciderea gândacilor şi până la producerea unor medicamente menite să atenueze simptomele bolii Alzheimer sau a altor forme de demenţă.
  • Neurotoxinele cunoscute sub denumirea de ”Noviciok” fac parte de asemenea din seria inhibatorilor de colinesterază.
  • Colinesteraza este o enzimă esenţială pentru funcţionarea normală a sistemului nervos al omului, al altor vertebrate şi insectelor.
  • Substanţele chimice care blochează sau inhibă colinesteraza pot provoca o hiperactivitate în cazul unei multitudini de funcţii umane, conducând la efecte acute multisistemice care pot fi letale.
  • Unele pesticide, precum organofosfaţii sau carbamaţii, inhibă colinesteraza. Aceste produse chimice pot fi în unele situaţii otrăvitoare pentru om.
  • Omul poate fi expus pesticidelor care inhibită colinesteraza prin inhalare, ingerare, precum şi prin contactul cu ochii sau cu pielea în timpul procesului de producţie ori prin aplicare.


Susţinătorii lui Navalnîi cred de asemenea că acestuia i-a fost pusă otravă într-un ceai pe care el l-a băut joi pe aeroportul din Tomsk, înainte de a se îmbarca într-un avion cu destinaţia Moscova şi care a fost nevoit să aterizeze de urgenţă după ce lui Navalnîi i s-a făcut rău.


Citește și:

Theresa May: Peste 130 de persoane ar fi putut fi expuse agentului Noviciok/ Nicio altă țară, cu excepția Rusiei, nu ar fi avut "capacitatea, intenția si motivul" de a duce la bun sfârșit un astfel de atac








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















19590 vizualizari

  • +41 (53 voturi)    
    uai (Luni, 24 august 2020, 21:20)

    g01an [utilizator]

    asta se intampla cand mafiotii ajung sa detina puterea intr-un stat.

    pare deja evident ce s-a intamplat, chiar daca nu vom sti vreodata exact cum l-au otravit.

    nu vorbim de genul de substante pe care oamenii obisnuiti ar putea sa le produca fara sa fie prinsi.
    • -20 (26 voturi)    
      interesant cum tu de pe canapea (Marţi, 25 august 2020, 8:31)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      ai certitudini, doar citind cateva articole

      wow

      si nu-ti pui nici o intrebare cum ar fi, Navalnii asta are vreun istoric medical? a mai lesinat sau fost internat vreodata? are vreo ceva patologie, cum sta cu ficatul, splina, vodca? ce fell de activist politic e? la ce i-ar folosi lui Putin intr-un moment cheie cu Belarusul un astfel de spectacol, dar mai ales cand intr-o provincie din Siberia sunt proteste si contestari ale autoritatii?

      si dupa ce-ti pui astefel de intrebari...te mai intrebi inca o data daca ai certitudini sau nu
      • +11 (17 voturi)    
        ... (Marţi, 25 august 2020, 10:53)

        ursu_rebegea [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        Buna ziua Sputnik. Ne bucuram ca te avem printre noi.
      • +4 (10 voturi)    
        scuze (Marţi, 25 august 2020, 12:19)

        robert.b [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        te rog sa ma ierti ca ti-am dat minus. aveai un -10 curat si l-am stricat. dar poate ma ajuta alti oameni (mai putin naivi decat tine) sa il reparam. un -100 ar arata frumos, nu?
      • +1 (3 voturi)    
        Tu iti bati joc de noi? (Marţi, 25 august 2020, 18:13)

        Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        Pe bune? Crezi ca merge corectitudinea politica si in cazul asta???!!! Da, este indubitabil de cert (fortez putin limba Romana ca sa evidentiez nivelul de certitudine) ca Putin otraveste pe cine nu-i place, in stanga si in dreapta, cum are chef!
        Da, pe nenea asta Alexei l-a otravit in momentul asta, sa il dea ca exemplu, ca o amenintare pentru altii! protestatari, leaderi de miscari de revolta, anumiti actori politici care stau pe faza in Belorus, unii guvernatori locali rusi care ar avea tupeul sa se opuna lui Putin sau care ar putea sa secesioneze de la federatia rusa, dezmembrand uniunea sovietica inca o data in fragmente inca si mai mici, etc...!
        Iar faptul ca ai folosit cuvantul: "astefel" arata ca vorbesti o forma sovietizata a Limbii Romane, care ma duce cu gandul ca ai fi un agent rus! Si pe bune acuma, ce roman ar tine cu rusii si cu Putin? Pana si lui Ceausescu ii erau antipatici rusii!
        Sa fii sigur ca nu uitam cat ati violat, ucis, batut, furat, devastat... cand ati trecut pe aici in 1944! Si ca ne-ati adus boala comunismului care ne-a adus in situatia din care incepem sa ne revenim abia acum!!!
  • +38 (48 voturi)    
    Inca poporul rus isi omoara elitele (Luni, 24 august 2020, 21:24)

    rov [utilizator]

    Epoca inceputa cu uciderea tarului de catre comunisti nu s-a incheiat.
    Din pacate doar o soarta similara i-ar scoate din joc.
    E posibila oare ???
    • +2 (4 voturi)    
      Poporul roman isi exileaza elitele (Marţi, 25 august 2020, 16:24)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Ii impinge peste hotare, departe de mizeria din tara.
      • +2 (2 voturi)    
        Nu poporul! (Marţi, 25 august 2020, 18:17)

        Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        Nu poporul Roman isi exileaza elitele! Ci PSD-ul si alti corupti, hoti, clanuri de aciuati prin administratie a caror religie e nepotismul...!
  • +8 (16 voturi)    
    cercetarea continuă cu (Marţi, 25 august 2020, 0:39)

    IancuJianu [utilizator]

    Doar o altă variantă mai elaborată de Noviciok, care se dezintegreaza dupa o perioada...
  • +10 (12 voturi)    
    Cand nu e poloniu (la extern) (Marţi, 25 august 2020, 8:30)

    Susufler0 [utilizator]

    e traditionalul "Noviciok" !

    PS. Pe plan intern !
  • -10 (10 voturi)    
    Ce fac inhibitorii de colinesteraza? (Marţi, 25 august 2020, 10:42)

    n4c [utilizator]

    Inhiba colinesteraza?

    Zic si eu...
    • -2 (4 voturi)    
      medicamente (Marţi, 25 august 2020, 17:35)

      Lara Antipova [anonim] i-a raspuns lui n4c

      Exista pe piatza cel putin cinci medicamente care contin acesti inhibitori de colesteraza. Sunt folositi pentru tratarea fazelor timpurii ale dementei provocate de Alzheimer. Interesant e ca medicii germani uita sa spuna asta. :))))))