LIVETEXT

Medicii ruși susțin că Navalnîi nu a fost otrăvit, are o boală metabolică / Un avion-ambulanță german a venit să-l preia, dar spitalul din Omsk nu permite transferul

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 21 august 2020, 7:39 Actualitate | Internaţional


Spitalul din Omsk, unde este tinut Navalnii
Foto: Yevgeny Sofiychuk / TASS / Profimedia
Un avion german a ajuns, vineri dimineață, în orașul siberian Omsk, pentru a-l transfera la un spital din Berlin pe opozantul rus Alexei Navalnîi, despre care se care că a fost otrăvit. Medicii ruși nu vor, însă, să-l lase să plece și spun că mutarea i-ar pune viața în pericol. Kira Yarmysh, secretara de presă a lui Navalnîi, afirmă că se trage de timp până dispar urmele otrăvirii.

Cele mai noi informații despre situația lui Navalnîi, LIVETEXT:

---------------

17.02 Oficialii Ministerului Sănătății din regiunea siberiană unde Alexei Navalnîi este spitalizat au anunțat vineri după-masa că un laborator al poliției a descoperit o substanță chimică de natură industrială în părul și pe mâinile criticului Kremlinului

15.57 Soția lui Navalnîi i-a trimis o scrisoare liderului de la Kremlin: ”Apelez oficial la tine (Putin) pentru a-ți cere să permiți transportarea lui Navalnîi în Germania”

15.26 Șeful de cabinet al lui Navalnîi a spus că medicii germani care au venit cu avionul astăzi au primit acces la pacient

14.20 Medicul-șef al spitalului siberian a declarat că Navalnîi a fost diagnosticat cu o boală metabolică provocată de nivelul redus al glicemiei. Murakhovsky a adăugat că pe degetele și hainele opozantului rus au fost găsite urme desubstanțe chimice industriale..

13.47 Mesajul transmis de Comisia Europeană către Rusia în privința lui Navalnîi

13.22 Ministrul român de Externe spune că situația opozantului rus este ”profund îngrijorătoare”



12.35 Germania își menține oferta de a-l trata pe Navalnîi în Berlin, dar nu este în poziția de a evalua dacă acesta poate fi transportat, a declarat ministrul de externe, Heiko Maas.

10.46 Medicul-șef adjunct de la Spitalul din Omsk, Anatoly Kalinichenko: Avem un diagnostic complet, dar nu-l putem încă dezvălui. Nu s-au găsit urme de otravă în organismul lui Navalnii

10.12 La Spitalul din Omsk sunt prezenți doctorița personală a lui Navalnii, Anastasia Vasilyeva, fratele acestuia, Oleg, și soția opozantului rus, Yulia (Sursa Foto: Profimedia Images)



09.45 Autoritățile nu-l lasă pe Navalnîi să plece deoarece trag de timp pentru ca otrava să nu mai poată fi detectată în organismul său, scrie Yarmysh pe Twitter, adăugând că fiecare oră de întârziere poate fi decisivă pentru viața acestuia

09.36 Avionul ambulanță german a aterizat în orașul siberian Omsk, potrivit datelor de urmărire a zborurilor.

09.15 Medicul-șef care îl tratează pe Navalnîi a declarat că starea acestuia s-a îmbunătățit puțin, dar încă este în stare instabilă, așa că orice încercare de a-l muta ar putea să-i pună viața în pericol. Doctorul Alexander Murakhovsky a spus că există cinci posibile diagnostice și că rezultatele analizelor făcute politicanului de opoziție vor fi gata în două zile. El a refuzat să răspundă când a fost întrebat dacă Navalnîi a fost otrăvit.

08.38 Kira Yarmysh, secretara de presă a lui Navalnîi, spune că spitalul siberian nu permite transferul acestuia în străinătate. Doctorul-șef din unitatea medicală ar fi spus că starea lui Navalnîi este instabilă și că spitalul consideră dorința rudelor de a-l muta insuficientă pentru a justifica o astfel de acțiune.

08.10 Potrivit reprezentantei lui Navalnîi, avionul va ateriza în Siberia în aproximativ o oră. Potrivit acesteia, opozantul rus este în ”pericol de moarte” deoarece la spitalul respectiv nu există dotările necesare pentru tratarea lui și nici nu i s-a pus un diagnostic.

---------------

În primele ore ale dimineții de vineri, un avion cu o echipă medicală a plecat din Nurenberg, cu destinația Omsk, pentru a-l aduce pe Navalnîi la Berlin, unde spitalul Charite este pregătit să-l trateze, potrivit presei germane.

Jaka Bizilj, fondatorul ONG-ului german Cinema for Peace Foundation, a declarat pentru Bild: ”Avionul este în zbor, avem toate documentele necesare și sperăm că Alexei va fi pregătit pentru transport mâine dimineață, astfel încât să zburăm la Berlin”.

Kira Yarmysh, secretara de presă a lui Navalnîi, a spus, anterior, că se teme că reprezentanții spitalului ar putea obstrucționa procedurile de mutare în străinătate ale cunoscutului opozant al regimului Vladimir Putin.

”Cerem conducerii spitalului unde se află Alexei să nu ne obstrucționeze în obținerea tuturor documentelor pentru transferul său”, a spus ea într-o declarație video făcută joi noapte.

Aleksei Navalnîi, un critic al preşedintelui Vladimir Putin, este în comă într-un spital din Siberia. Liderul opoziţiei ruse s-a simţit extrem de rău după ce a băut un ceai într-un aeroport, iar purtătoarea sa de cuvânt crede că a fost otrăvit.

Preşedinţia Rusiei a comunicat că medicii depun toate eforturile pentru salvarea lui Aleksei Navalîi. Dmitri Peskov, purtătorul de cuvânt al Kremlinului, a declarat că ipoteza otrăvirii va trebui confirmată de analizele medicale, precizând că va fi aprobat transferul lui Navalnîi într-un spital din străinătate dacă familia lui va cere acest lucru.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















24977 vizualizari

  • +22 (30 voturi)    
    il vor lasa (Vineri, 21 august 2020, 8:15)

    AM1981 [utilizator]

    Normal ca da! Doar trebuie sa fie un exemplu dat de Putin ce li se poate întâmpla și altora dacă se opun. Daca îl vroiau mort era de mult, ca doar a mai fost cel putin o tentativa din ce scrie in presa.
    • +27 (33 voturi)    
      Evident! (Vineri, 21 august 2020, 9:29)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui AM1981

      Odată plecat din Rusia e practic neutralizat. Asta a fost soarta tuturor opozanților lui Putin ce au plecat din Rusia. de bună voie sau alungați. E în interesul lui Putler să scape de el astfel. Omul probabil că n-ar fi plecat de bună voie așa că l-au otrăvit și va fi scos din țară în stare de semiinconștiență de nemți.

      Toată lumea e fericită: Putler a scăpat de un individ sâcâitor, iar nemții, ce sunt altfel mână-n labă cu regimul putelrist, pot să pozeze în mari apărători ai democrației în timp ce-i fac jocul lui piticului de la Kremlin.

      Sper că realizează toată lumea că nici musca n-ar fi zburat de la Nueremberg la Omsk fără ukaz de la Kremlin? Dacă Putler nu voia ca Navalnîi să părăsească Rusia avionul nemțesc a fi așteptat aprobarea de survol până la moartea disidentului.
      • +14 (24 voturi)    
        Medicii germani sunt acolo pt a identifica otrava (Vineri, 21 august 2020, 11:10)

        gigidelacoadavacii [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Nu pentru Navalnii.
        Sunt o gramada de "personalitati" ruse (oligarhi mai ales) din Germania expuse si vor sa afle rapid ce s-a folosit. Cazul Salisbury-Novichok a fost doar primul, germanilor le e frica de un val intreg de asasinate.
        Pe surse am aflat ca "otrava" lui Navalnii i-a fost inoculata in mai multe etape si e formata din mai multe componente, acum e posibil sa i se fi dat substanta declansatoare, intentionat sau doar accidental.
        Asta e cercetarea rusa. Unii duc omenirea mai departe, astia studiaza continuu cum sa o distruga. Rusia trebuie dusa rapid la sapa de lemn.
        • 0 (2 voturi)    
          Avionul cu Navalnîi va cădea în drum spre Germania (Sâmbătă, 22 august 2020, 2:45)

          Argon [utilizator] i-a raspuns lui gigidelacoadavacii

          Vladimir Putin și-a dat acordul ca Aleksei Navalnîi sa fie urcat în avionul care urmează sa-l ducă în Germania dar tot el a ordonat ca aparatul de zbor sa se prăbușească undeva pe drum.

          Citat:
          Spitalul în care a fost internat Aleksei Navalnîi a dat undă verde pentru transportarea sâmbătă dimineaţă a opozantului rus la un spital din Germania, informează AFP.

          "Am decis să nu ne opunem transferului său în alt spital, cel desemnat de rudele sale", a declarat Anatoli Kalinicenko, directorul adjunct al spitalului de urgenţă din Omsk, adăugând că starea pacientului este stabilă. "La solicitarea echipei medicale germane, zborul va fi întârziat până în dimineaţa zilei de 22 august", a declarat ministerul regional al sănătăţii, citat de agenţiile ruse de presă. Sursa citată a menţionat "cerinţe ale sindicatului transportatorilor aerieni din Germania, care reglementează condiţiile de muncă ale personalului navigant".
      • +2 (2 voturi)    
        Boala metabolica :NU SUPORTA BOLSHEVISMUL ! (Sâmbătă, 22 august 2020, 12:28)

        DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Se trateaza cu zeama de DEMOCRATIE ,la Berlin.
    • -27 (39 voturi)    
      Nu il lasa spitalele sa plece, fix ca in Romania (Vineri, 21 august 2020, 10:58)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui AM1981

      Acum in Romania s-a instaurat exact sovietul de stat condus de Iohannis si Orban. Spitalele au devenit puscarii si nu poti iesi din ele. Fix ca in Rusia acum. Adica fix ca in URSS. Si multi zis ca doar PSD-ul este Rusia, dar se pare ca PNL este la fel mai ales acum in timpuri de covid.
      • +21 (27 voturi)    
        dar pe timpul lui Ponta, (Vineri, 21 august 2020, 11:10)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        cand tinerii arsi in incendiul de la Colectiv nu erau lasati sa plece la tratament la spitale din straintatate, cum era? Asa au luat toti virusi si bacterii de spital, si au murit.
      • +15 (23 voturi)    
        nu era (Vineri, 21 august 2020, 11:35)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        nevoie de încă o stupizenie postată de un pesedac ca tine, ca să ne lămuri asupra nivelului intelectual al majorității votante a pesedeului.
      • +6 (14 voturi)    
        Ia exemplu de la ailalti postaci (Vineri, 21 august 2020, 12:37)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        si tine-ti ....''tastatura''!Macar pe subiectul asta,ia o pauza.Se pare ca vrei sa le iei fata,nu-i corect fata de colegii tai.Nu vezi ca,facuta de tine,suna penibil mistocareala asta ieftina cu referire la urss/cccp
  • +26 (38 voturi)    
    Ii e frica lui Putin ca-l scapa nemti de moarte? (Vineri, 21 august 2020, 8:49)

    UnOarecare [utilizator]

    ...
  • +34 (36 voturi)    
    Nu spitalul,nici pescov (Vineri, 21 august 2020, 8:54)

    persuasiv [utilizator]

    doar putler poate da aceasta permisiune.
  • +39 (41 voturi)    
    >>>> (Vineri, 21 august 2020, 9:12)

    GemstonePig [utilizator]

    Bietul director e ingrozit, spitalul din Omsk are 10 etaje, daca greseste ceva nu e bine si sunt atatea ferestre...
  • +23 (33 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 21 august 2020, 9:17)

    [anonim]

  • +21 (25 voturi)    
    Asta (Vineri, 21 august 2020, 9:18)

    mitg [utilizator]

    Este rrrrusia.
  • +31 (35 voturi)    
    Putin se vrea tar, dar e doar un criminal (Vineri, 21 august 2020, 9:28)

    alexman1 [utilizator]

    Ce metode ordinare are si Putin asta ca sa isi elimine adversarii...Cizma rusa e periculoasa.
  • +27 (31 voturi)    
    cum sa-l lase domne?! (Vineri, 21 august 2020, 9:52)

    liviu_ [utilizator]

    pai va dati seama ce se intampla daca doamne-fereste scapa?!

    sa fim seriosi, daca nemtii nu renuntau ca niste cretini la centralele nucleare (ca sa se bazeze pe bazul rusesc) rusia nu mai avea tupeu sa faca tot ce face...

    dar rusiei acum nu-i pasa... daca UE ia masuri impotriva rusiei (cum ar trebui sa faca), pac, se taioe gazele!

    santaj la nivel de tari.

    rusia a fost si ramane un agresor, o tara profund comunista si criminala!
    • -1 (3 voturi)    
      Liviule... (Vineri, 21 august 2020, 16:23)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      simnt ca nu îți place comunismul ( aici suntem pe aceiashi pagina , da poți sa ma ajuți sa înțeleg dragostea nemarginita pe care poporul roman o demonstrează votând comunismul de de 73 de ani.....
      Sănătate pt toată lumea !
  • +18 (22 voturi)    
    poate (Vineri, 21 august 2020, 9:57)

    liviu_ [utilizator]

    maresc putin doza ca sa moara din vina occidentului cel rau...
  • +13 (15 voturi)    
    incredibil... (Vineri, 21 august 2020, 10:04)

    ..13 [utilizator]

    De fapt un regim onest si caruia ii pasa de viata cetatenilor sai, mai ales de cea a celor care ii fac opozitie
  • +11 (15 voturi)    
    diagnosticul e stiut (Vineri, 21 august 2020, 10:53)

    cristi_an [utilizator]

    Putinism acut
  • +11 (15 voturi)    
    Siberia (Vineri, 21 august 2020, 10:58)

    Criogenia [utilizator]

    Pana la urma vor da un comunicat dezmintire : vor zice ca omul a avut ghinion, a iesit din masina sa se usureze la o margine de padure si l-au mancat 2 tigrii siberieni neidentificabili....nici vorba de otrava, novicioc sau mai stiu eu ce ciroza de la vodka mai suferea...

    Iar avionul de la Berlin este evident o diversiune a vestului capitalist care se amesteca in treburili interne ale lui Mama Russia si se confisca pe loc urmand a fi vandut la fier vechi in piata din Novosibirk.

    Responsabilii vor fi aspru pedepsiti doar dupa ce-si vor face autocritica necesara...
  • -19 (29 voturi)    
    de obicei cine-l cere sa-l spitalizeze (Vineri, 21 august 2020, 11:07)

    Mary80 [utilizator]

    aia l-au si otravit. In cazul de fata nemtii si francezii.
    • +17 (23 voturi)    
      după gradul (Vineri, 21 august 2020, 11:43)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mary80

      de idioțenie aș zice că tot @Miky60 postează.
    • +3 (7 voturi)    
      Vai, Mary! (Vineri, 21 august 2020, 18:36)

      Liros [utilizator] i-a raspuns lui Mary80

      Se pare ca ai gustat din ceva cu specific rusesc. Ai supravietuit, dar ai ramas cu sechele. Altfel nu se explica deliriul comentariului tau.
  • -6 (20 voturi)    
    Este ciudat (Vineri, 21 august 2020, 11:26)

    sergiutales [utilizator]

    Pentru mine este ciudata interventia Germaniei. O pot pun in legatura cu relatiile "speciale" cu Rusia. Un scurt istoric, imi arata ca, de la Petru I, tarii rusi s-au casatorit cu printes germane. Gasca lui Lenin a fost ajutata, interesat, evident, de catre germani. Rusia si Germania au iesit impreuna din Liga Natiunilor si au colaborat in plan militar. A urmat Pactul dintre Stalin si Hitler, pentru impartirea Europei. Mai tarziu, Willy Brandt, premiul Nobel pentru pace, este dovedit drept colaborator KGB si membru al Internationalei Comuniste. Khol si Gorbaciov, apoi Eltin, isi dau mana pentru unificarea Germaniei. Germania si Rusia, isi fac, in continuare "servicii". Importanti politicieni germani sunt numiti la conducerea unor mari firme energetice rusesti. Nord Stream este rezultatul altor intelegeri, benefice ambelor parti. In 1995, Djohar Dudaev, generalul rus care s-a opus reprsiunii gorbacioviste de la Vilnius si lider al independentei Ceceniei, este localizat si omorat cu sprijinul Germaniei - tehnologie Simens de ultima generatie. Mai sunt si altele! Toate, ma fac sa-mi pun intrebari in cazul Navalnai.
  • +16 (22 voturi)    
    intotdeauna am spus (Vineri, 21 august 2020, 11:39)

    bobo2 [utilizator]

    Mai rai decat dictatorii sunt lacheii care le executa ordinele. Adica: cei cara i-au administrat otrava, medicii care nu vor sa-l salveze, jurnalistii care dezinformeaza,
    • +6 (10 voturi)    
      si as mai adauga (Vineri, 21 august 2020, 11:57)

      Wheelwright [utilizator] i-a raspuns lui bobo2

      si trolii care presteaza pentru "peanuts" (maruntis).
    • +10 (12 voturi)    
      "Nu am facut decat sa urmam ordinele!" (Vineri, 21 august 2020, 12:57)

      Mortaciune ambulanta [utilizator] i-a raspuns lui bobo2

      La procesul de la Nurenberg acest model de a aparare u a tinut, insa multi isi inchipuie ca nu vor da socoteala niciodata ...
    • 0 (4 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 21 august 2020, 20:13)

      [anonim] i-a raspuns lui bobo2

  • +6 (10 voturi)    
    Tupeu de borfas (Vineri, 21 august 2020, 13:34)

    Liros [utilizator]

    ''Medicul-șef adjunct de la Spitalul din Omsk, Anatoly Kalinichenko: Avem un diagnostic complet, dar nu-l putem încă dezvălui.'' Adica, stim, dar nu va spunem. Spurcate specimene!
  • +4 (8 voturi)    
    Nemuritorul pitic sovietic (Vineri, 21 august 2020, 13:39)

    Dan Mihalache1 [anonim]

    La fel au procedat rușii - a se citi: conducerea de partid, de stat și președinții (Vladimir Putin) - și cu Cernobâlul și în cazul submarinului „Kursk” (pe care l-au examinat ei până au murit toți marinarii scăpați din explozie, de la bord), Să nu le fie aflate „secretili”! Păi, cum să crâcnești tu, cetățene, împotriva Marelui Conducător!? Tu, un nimeni, care nu înțelegi mărețele idealuri ale unui dictator luminat - că Rusia numai din aceștia avut! Păi dacă Papa Borgia avea în dulap otrăvuri nedepistabile, noi, rușii îndreptățiți, avem mai nedepistabile decât el, ba chiar de-astea radioactive. Zi mulțumesc, cetățene tulburat de idei deviaționiste, că n-ai crăpat din prima și te-am trimis la tratament direct la destinația rezervată dușmanilor poporului, Siberia cea primitoare! Și dacă ai norocul să mori înaintea interogatoriilor noastre susținute, nici nu te mai băgăm în sertarele morgii... te scoatem afară și te rezemăm de zid, cum făceam cu cei răpiți din teritoriile ocupate înainte și după WWI și WWII. Iar la primăvară, o să dăm resturile familiei tale nerecunoscătoare!
  • +3 (7 voturi)    
    E The Man from Mars al lui Heinlein (Vineri, 21 august 2020, 15:31)

    Fu Leng [utilizator]

    din Stranger in a Strange Land si tocmai a intrat in coma autoindusa pt a se proteja sau a proteja. Ce tara faina Mujicia asta cu un conducator asa de fain aka Phutin!
  • +2 (6 voturi)    
    In parageful la 14:20 se repeta ultima fraza. (Vineri, 21 august 2020, 15:35)

    mynickname [utilizator]

    Nu e nevoie sa publicati.
  • +2 (6 voturi)    
    boala metabolica? (Vineri, 21 august 2020, 15:47)

    asadar... [utilizator]

    pai daca glicemia e scazuta inseamna ca organismul nu poate sa asigure suficienta insulina si compenseaza cu noviciok
  • -5 (7 voturi)    
    Se vrea transformarea lui Navalnâi într-un martir! (Vineri, 21 august 2020, 18:13)

    Nyk1 [utilizator]

    Doctorii ruși nu trebuie să permită acest lucru!

    Întotdeauna când vedeți cazuri de genul trebuie să vă puneți întrebarea: cui bono? Clar Putin nu vrea complicații în plus dată fiind situația delicată din Belarus, deci singura variantă care rămâne este că Navalnâi a fost otrăvit tocmai de forțele din spatele protestelor din Belarus, cele care l-au sponsorizat și pe el până acum, cu scopul de a declanșa proteste similare în Fed.Rusă!

    Am însă încredere că doctorii ruși îi vor salva viața!
  • +3 (3 voturi)    
    Admin Hotnews - UPDATE (Sâmbătă, 22 august 2020, 0:09)

    un domn [utilizator]

    https://www.reuters.com/article/us-russia-politics-navalny-germany-allow/russian-doctors-allow-kremlin-critic-navalny-to-be-flown-to-germany-idUSKBN25H25W