Fosta soție a lui Daniel Tudorache garantează cu trei imobile cauțiunea pentru ea și fostul primar

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 27 noiembrie 2020, 17:14 Actualitate | Esenţial


Dan Tudorache
Foto: Agerpres
Fosta soție a lui Daniel Tudorache a încheiat o convenție și garantează cu trei imobile cauțiunea stabilită în cazul ei și al fostului primar, au declarat pentru Mediafax surse judiciare. Tribunalul București a respins, vineri, plângerea lui Tudorache împotriva controlului judiciar pe cauţiune.

Tribunalul București a respins, vineri, ca inadmisibilă plângerea formulată de inculpatul Tudorache Daniel, astfel că acesta trebuie să vină cu cauțiunea stabilită la 1 milion de euro. Decizia Tribunalului București este definitivă.

Surse judiciare au declarat pentru Mediafax că fosta soție a lui Daniel Tudorache, Adina Tudorache, a încheiat o convenție cu fostul edil al Sectorului 1, astfel încât ea a garantat cu trei imobile care depășesc un milion de euro.

Condiția pusă de fosta doamnă Tudorache este ca fostul primar să respecte toate regulile.

O cauţiune de 1 milion de euro a fost stabilită în cazul fostului primar al Sectorului 1, Daniel Tudorache, cercetat de DNA. Cauțiunea în cazul fostei sale soții a fost stabilită la 200.000 euro, iar în al menajerei la 75.000 euro.

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție îl cercetează pe Daniel Tudorache pentru complicitate la trafic de influență și spălare a banilor. În același dosar s-a mai dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de alte două persoane fizice, fosta soție și o persoană fizică aflată în anturajul primarului, pentru infracțiunea de complicitate la spălarea banilor, respectiv trafic de influență.



Citește pe acest subiect:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12186 vizualizari

  • +19 (23 voturi)    
    Il provoc pe... (Vineri, 27 noiembrie 2020, 17:22)

    AdevaratulProfet [utilizator]

    ...pe Alex Nedea sa faca si despre asta, un reportaj la fel de uluitor cum a facut si despre cazul de la Tg-Mures...Sunt convis ca pe langa faptul ca e un hot si un corupt pana in maduva oaselor, Tudorache a angajat numai incompetenti la primaria sectorului 1

    Ar arata cat de mult au fost politizate posturile din administratie si in inainte de PNL!!! Amploarea la care au fost politizate...Doar sustinea ca acesta a fost si singurul al reportajului si nu unul electotal
  • +35 (35 voturi)    
    Deci ca sa fie clar (Vineri, 27 noiembrie 2020, 17:22)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Se pune cautiune 1.2 mil euro, iar ei fac rost in timp record. Nu stiu cum stati voi financiar, dar daca cineva imi cere 1.2 mil de euro, de obicei il pun sa astepte cam... 80-85 de ani ca sa ii strang, in conditiile sa mearga totul struna si sa nu am cheltuieli neasteptate.

    Nici nu-mi pun problema sa am mai mult decat un apartament, iar masina nici nu am momentan ca am vandut-o...

    Deci da, e bine la stat. Sau mai bine zis "e bun statul (degeaba) la stat".
    • +13 (13 voturi)    
      De asta votez USRplus, sa schimbe RO in bine! (Vineri, 27 noiembrie 2020, 20:22)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      De politruci care au distrus Romania in ultimiii 30 de ani m-am saturat!
  • +30 (30 voturi)    
    pentru menajera nu garanteaza nimeni? (Vineri, 27 noiembrie 2020, 17:28)

    jorj_bv [utilizator]

    ca doar era cea mai bogata menajera din Romania
    • +9 (9 voturi)    
      garantie (Vineri, 27 noiembrie 2020, 19:55)

      anion [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

      3 proprietati ale lui Tudorache trecute pe numele sotiei sunt garantii pentru toti trei care au lucrat iimpreuna si in casa.
  • +33 (33 voturi)    
    pai oricine (Vineri, 27 noiembrie 2020, 17:30)

    CNBC [utilizator]

    Are 3-4 apartamente/case in cazul in care trebuie sa acopere o cautiune de 1 milion, este o problema asta la noi ? Clar sunt oameni cinstiti si DNA-ul instrumenteaza un dosar politic impotriva unui neprihanit. Dom' Tudorache, chiar asa sa ajungi matale sa nu mai ai unde sa pui 20-30 de milioane deoparte ca vin astia si te salta bre ?
  • +29 (29 voturi)    
    infractori de mana a doua alde tudorache (Vineri, 27 noiembrie 2020, 17:42)

    mmmircea [utilizator]

    smecherii adevarati ca Iorgulescu sau Savulescu, cu banii furati din Romania fac justitia din Italia sa lucreze pentru ei, umilind justitia romana in fiecare zi, la fiecare termen, in timp ce Predoiu da neputincios din cap.
    • +2 (2 voturi)    
      Predoiu ma dezamageste din ce in ce mai mult (Sâmbătă, 28 noiembrie 2020, 12:27)

      Deja [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Nu vad practic nici o realizare in mandatul lui la MJ. Nici macar nu incearca sa duca ceva la bun sfarsit, sa intreprinda un proiect, o lucrare, ceva. Poate or fi, dar nu le vad eu.
  • +29 (29 voturi)    
    Avocatul lui Tudorache (Vineri, 27 noiembrie 2020, 17:56)

    Tyrion.lann [utilizator]

    Astazi zicea ca nu mai e casatorit din '93 cu nevasta respectiva si a mai avut 2 sotii dupa ea. Vad ca si dupa 27 de ani dragostea nu moare si are pret de cel putin 1milion de uro!
    • +14 (14 voturi)    
      prima nevasta nu uita (Vineri, 27 noiembrie 2020, 19:10)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Tyrion.lann

      Pre primul ei sotz... - un film artistic, romantios rau de tot merge turnat dupe modelul celor 2 - ce gara pentru doi, uite aici doi pentru un sector...
    • -8 (10 voturi)    
      sigur ii leaga copiii pe care-i au impreuna (Vineri, 27 noiembrie 2020, 19:43)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui Tyrion.lann

      altfel nu se explica
      • +5 (5 voturi)    
        Ii leaga mai mult de atat.. (Sâmbătă, 28 noiembrie 2020, 12:28)

        Deja [utilizator] i-a raspuns lui MG

        Muuult mai mult.
  • +19 (23 voturi)    
    e oproblema (Vineri, 27 noiembrie 2020, 18:23)

    miculescu-rucar [utilizator]

    daca fosta a obtinut imobilele respective din complicitate la coruptie, sau ca urmare spalarii de bani, de ce nu au fost confiscate?
    daca ar fi fost confiscate nu mai puteau fi aduse drept cauțiune.
    undeva este o fractura de logica.
  • +17 (17 voturi)    
    Pai cocioabele alea nu fac suma ceruta (Vineri, 27 noiembrie 2020, 18:28)

    Zapateado [utilizator]

    Pentru suma ceruta trebuie sa puna la bataie niste VILOAIE. Le au? Nu le au. Le-ar fi avut daca ar mai fi fost lasati sa fure dar zgripturoaica de Clotilde s-a pus de-a latul.
  • +15 (15 voturi)    
    In orice tara libera ... (Vineri, 27 noiembrie 2020, 19:03)

    Gh. Vasile [utilizator]

    ... poti sa ai avere de X milioane (EURO), insa asta ar insemna asa

    Pasul 1 - ai avut venit/profit, cifra de afaceri, mosteniri, imprumuturi, etc. cumulate de cel putin X milioane (EURO).
    ANAF-ul te intreaba daca ai platit impozite pentru aceste venituri. Nu? Plateste aceste impozite, si mai stam de vorba dupa.

    Pasul 2 - ANAF-ul verifica sursa acestor venituri. Facturi, acte notariale, fluturasi de salariu, whatever. Le aduna. Daca da mai mult, e bine. Daca da mai putin, se face diferenta si se confisca.

    Sa zicem ca declar ca toate cele X milioane le am mostenite de la o ruda bogata (si mai bogata) si nu trebuie sa platesc niciun impozit pe ele. Nu-i nimic, ANAF-ul ma crede si ma lasa in pace, insa ghici ce? A doua zi ii face o vizita rudei mele si mai bogate si ii pune aceleasi intrebari.

    Ar disparea toate matusile, menajerele, fostele si actualele sotii, etc. Ar intra si bani la buget.

    De ce nu se procedeaza si in Romania asa? Concluzia este una singura.
    • +9 (11 voturi)    
      Cine te-a pacalit ca Romania e tara libera ? (Vineri, 27 noiembrie 2020, 19:59)

      Dinu-I [utilizator] i-a raspuns lui Gh. Vasile

      Cand insusi fostul presedinte ti-a spus ca statul roman e stat mafiot.
      Poate de aceea a candidat si este acum europarlamentar sau imunitatea e mai buna mai ales ca e de la Bruxelles.
      Iar actualul presedinte are 6-7 case din medidatii in regimul trecut ? Ca in cel actual a devenit "politruc" cum insusi s-a caracterizat ?
      ANAF ? Ce-i aia cand un fost sef este cerceta penal si condamnat, sau inca nu s-au hotarat daca sa-i dea pedeapsa cu suspendare.
      ANAF nu-i IRS (USA).
      Romania tara libera si stat de drept ? Vise taica, vise !
      A fost ce-a fost pana acum dar sa vezi ce urmeaza dupa alegeri oricine le-ar castiga. Cei mari se vor certa de parada iar cei noi fura mai abitir ca-nainte.
  • +15 (15 voturi)    
    Pai da (Vineri, 27 noiembrie 2020, 19:28)

    andypandy [utilizator]

    Baga cautiune o suma modica (fata de cat au furat impreuna) si apoi fug din tara cu restul milioanelor ... schema clasica. Eu nu le-as da drumul fara conturi si bunuri blocate in prealabil.
  • +13 (13 voturi)    
    Ce fata de porcalan are asta (Vineri, 27 noiembrie 2020, 19:31)

    Parzivall [utilizator]

    Pork rus. Si btw, astia jongleaza cu milioanele de euro de parca ar fi maruntis, de unde frate atatia bani???
  • +3 (3 voturi)    
    Tudorache e de fap bogay ! (Sâmbătă, 28 noiembrie 2020, 13:32)

    Bambina [utilizator]

    Dane, mare mincinos ai fost ! Ziceai ca esti sărac...si tu iti ascundeai averile la alte persoane. Na, acum o să faci si inchisoare pentru toate furtisagurile tale. Eu ti-am trimis 3 scrisori despre Piata Domenii si la nici una nu mi-ai răspuns ceva...nu aveai timp...am inteles acum !