Cum arată declarațiile de avere ale lui Daniel Tudorache. Toate rubricile, cu excepția celei privind veniturile din salariu, sunt goale

de I.H.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 11:58 Actualitate | Politic


Dan Tudorache
Foto: Agerpres
Declarațiile de avere ale fostului primar PSD al Sectorului 1 Daniel Tudorache sunt goale, el declarând doar veniturile din salariu. Tudorache este acuzat de DNA că, pentru a ascunde sumele de bani obținute ilicit, ar fi deschis conturi bancare prin intermediul fostei soții și al menajerei sale, ar fi cumpărat cu banii cash imobile și bijuterii scumpe, ar fi acordat unei persoane un împrumut de 920.000 de euro, tot prin intermediul fostei soții și ar fi cumpărat acțiuni la un club de fotbal.


Rubricile din declarația de avere privind terenuri, imobile, bunuri mobile (mașini și alte mijloace de transport, bijuterii sau opere de artă) sunt goale.

Tudorache nu a declarat nici conturi sau depozite bancare sau plasamente și împrumuturi acordate. Singura rubrică din declarația de avere pe care a completat-o este cea privind veniturile, unde a menționat venituri din salariul de primar de 131.412 lei în anul fiscal anterior.

Și în declarația de avere publicată în iunie 2019 Daniel Tudorache a trecut doar salariul de primar, restul rubricilor fiind goale.

Întrebat de SpotMedia.ro, în luna iunie, cum se face că, în peste 30 de ani de activitate, nu a pus deoparte niciun ban în conturi, nu și-a luat locuință și nu a agonisit nici alte bunuri, Daniel Tudorache a răspuns: ”Eu n-am investit în casă și în mașină. Eu investesc în copilul meu. Nu figurează alte venituri pentru că nu sunt căsătorit cu acte. Și legea spune că doar când căsătoria e cu acte trebuie menționate veniturile”.

Daniel Tudorache (56 de ani) a fost consilier general al Capitalei, viceprimar și deputat. El a fost ales primar al Sectorului 1 în 2016 și a pierdut alegerile locale din septembrie în fața lui Clotilde Armand. Daniel Tudorache se află pe poziția a doua, după medicul Alexandru Rafila, pe lista PSD București la Camera Deputaţilor, la alegerile din 6 decembrie.

DNA a anunțat sâmbătă că procurorii au dispus începerea urmăririi penale în cazul lui Daniel Tudorache, la data faptelor primar, anterior deputat, viceprimar al Primăriei Sectorului 1 București, pentru infracțiunile de complicitate la trafic de influență și spălare a banilor.

În același dosar s-a mai dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de fosta soție și o persoană fizică aflată în anturajul primarului, pentru complicitate la spălarea banilor, respectiv trafic de influență.

Totodată, celor trei li s-au fixat cauțiuni care trebuie depuse până la data de 27 noiembrie, după cum urmează:
  • 1.000.000 de euro - Daniel Tudorache
  • 200.000 euro - fosta soție
  • 75.000 euro - persoană fizică aflată în anturajul primarului.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3927 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    nu e casatorit ..cu acte??? el cu furtul e cu acte (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 12:15)

    Gryphus [utilizator]

    in rest doar ilegal, fara acte
    • +2 (2 voturi)    
      dar pana acum ce a facut DNA--ul? (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 17:16)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      modul de actiune dovedeste ca nu are curajul sa intervina la timp, sa stopeze furtul.
      Acum e tardiv, in plus banii furati de la cetateni nu vor mai fi recuperati...
      Macar salariile voastre sa le scoateti.

      Dar firicica ce face? Se aude ca are protectie...Chiar asa?
  • +15 (15 voturi)    
    Eh da (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 12:17)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Acum va luati de om degeaba. Erau goale ca nu a gasit casuta de "Furturi: " sau "Spaga: ". Si daca nu erau, n uavea unde sa completeze. Pe bune, e tendentios, insinuati ca intentionat nu a completat. Omul e corect, dar daca nu are camp dedicat pentru venituri ilicite, unde sa le treaca?!

    Si legat de coruptie. Nu cred ca exista casuta de "Hobby: " in declaratie de avere.

    Deci va rog, fiti mai intelegatori cu el. Dupa ce ca e nevinovat... de unde stiu ca e nevinovat? Pai el ne-a spus. Haideti, nu fiti rai, de cate ori a mintit vreun politician la noi?! Sau oriunde in lume?
  • +8 (8 voturi)    
    Copil mic (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 12:20)

    falcoind [utilizator]

    in comparație cu Valcov care a "îngropat " milioane in pereți , chiar asa cum o duce "băiatu" e liber bine mersi ?
    • +3 (3 voturi)    
      Da , da , n-are nicio treaba , (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 15:52)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      procesul se reia in apel candva , nu se stie cand.
  • +12 (12 voturi)    
    Trai in concubinaj PSDistu`si vota pt familia (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 12:28)

    UnOarecare [utilizator]

    ortodoxa!
  • +13 (13 voturi)    
    :( (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 12:30)

    bancheru83 [utilizator]

    nu putem noi,iobagii sa producem cat pot fura astia!!
  • +10 (10 voturi)    
    Rezulta din ce ne spune Tudorache (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 13:25)

    Susufler0 [utilizator]

    ca el e mai sarac si mai cinstit chiar si decat Ion Iliescu !

    Fosta lui sotie si fosta menajera sunt bogate (daca e sa ne luam dupa sustinerile DNA si - posibil - bogata este si actuala lui concubina !

    PS. Restul... e vorbe ! :))
  • +9 (9 voturi)    
    "Sarac si cinstit !"...acest fost primar (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 13:33)

    Olyx [utilizator]

    si candidat al PSD la alegerile parlamentare. Ca si "mentorul" I.Iliescu. Asta numai daca privesti la declaratia de avere pe care e obligat sa o posteze individul...Adica la aia la care se uita si "celebra"-de trista amintire-ANI- care avea rolul initial TOCMAI de a face ca in functii de conducere si functii alese sa nu ajunga toti hotii si coruptii. E ceea ce se intampla acum si de multa vreme in institutiile publice si administratiile din Romania unde si-au gasit locul indivizi cu averi FABULOASE pe care nu le-ar putea putea justifica in vecii vecilor..."Oblojiti" de aceeasi ANI care se face ca nu "vede" cum primari, sefi de companii ale statului, sefi de servicii de achizitii si altii ca ei isi "umfla" averile peste noapte devenind multimilionari in euro pe durata mandatelor de conducere. Si asta, bineinteles, in timp ce in declaratia de avere acestia clameaza ca traiesc din salariul de bugetar de 1000 euro/luna. Adica, pe ala pe care il ia in considerare ANI, cand ii verifica pe acestia !!!...Apropo! A trecut un an si n-am auzit ca PNL ar fi facut ceva ca sa restabileasca rolul,ANI...Cu alte cuvinte, PSD+PNL=aceeasi....!
  • +4 (4 voturi)    
    asa cum a zis un Matusalem al II-lea (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 15:33)

    revo [utilizator]

    "Sarac si cinstit".