Prima ședință de Guvern, astăzi, după decizia ALDE de a ieși de la guvernare. Trei din cei patru miniștri ALDE vor demisiona după ședință. Ramona Mănescu rămâne alături de Dăncilă

de MH     HotNews.ro
Marţi, 27 august 2019, 9:08 Actualitate | Esenţial


Dancila, la sedinta de Guvern
Foto: Guvernul Romaniei
Cei patru miniștri ai ALDE - ministrul de Externe, Ramona Mănescu, ministrul Energiei, Anton Anton, Ministrul Mediului, Grațiela Gavrilescu, și ministrul pentru Relația cu Parlamentul, Viorel Ilie - vor participa la ședința de marți a Cabinetului Dăncilă, prima după ieșirea de la guvernare a partidului condus de Călin Popescu Tăriceanu. Viorel Ilie a declarat, marți, că trei dintre miniștri își vor depune demisiile la finalul ședinței de guvern. Ramona Mănescu va rămâne însă în Cabinetul PSD condus de Viorica Dăncilă.

Cei patru miniștri ai ALDE - ministrul de Externe, Ramona Mănescu, ministrul Energiei, Anton Anton, Ministrul Mediului, Grațiela Gavrilescu, și ministrul pentru Relația cu Parlamentul, Viorel Ilie - vor participa la ședința de marți a Cabinetului Dăncilă, prima după ieșirea de la guvernare a partidului condus de Călin Popescu Tăriceanu. Viorel Ilie a declarat, marți, că trei dintre miniștri își vor depune demisiile la finalul ședinței de guvern. Ramona Mănescu va rămâne însă în Cabinetul PSD condus de Viorica Dăncilă.

Cabinetul Dăncilă se întrunește marți, de la ora 13.00, în prima ședință după decizia partidului lui Tăriceanu de a rupe coaliția de guvernare.


Decizia ALDE implică demisia din Guvern a celor 4 miniștri ai partidului. Ministrul de Externe Ramona Mănescu nu va demisiona însă și va rămâne în Cabinetul Dăncilă, în pofida deciziei de ieșire de la guvernare a formațiunii. Întrebat despre acest lucru, Tăriceanu spunea luni că nu are informații, dar că miniștrii care vor refuza să demisioneze vor suporta consecințele, adică vor fi excluși din partid.

Ministrul pentru Relația cu Parlamentul, Viorel Ilie, a declarat marți dimineață, la Digi 24, că ceilalți trei miniștri ai ALDE, între care și el, își vor depune demisiile după ședința Guvernului.

"Demisiile le depunem astăzi, după ședința de guvern. Sunt pe ordinea de zi mai multe proiecte de ordonanță foarte importante și nu vrem să blocam acest lucru", a afirmat Viorel Ilie. Întrebat dacă va vota în Parlament moțiunea de cenzură împotriva Guvernului, Viorel Ilie a evitat să răspundă, spunând, după o pauză lungă, că va "medita" le acest lucru.



"Am încercat vreme îndelungată să credităm acest guvern pentru că am considerat ca e nevoie de o anumită stabilitate politică si nu am obiceiul să fac opoziție în cadrul Guvernului. De aceea, cred că este mai corect să ne despărțim civilizat și să urăm doamnei prim-ministru misiune ușoară. Noi vom trece în opoziție", a afirmat Tăriceanu.

Liderul ALDE a mai spus că parlamentarii partidului vor vota moțiunea de cenzură împotriva Guvernului anunțată de PNL. De asemenea, el și-a retras candidatura la prezidențiale și a anunțat o alianță electorală ALDE-Pro România pentru sprijinirea lui Mircea Diaconu în cursa pentru Cotroceni.

După anunțul lui Tăriceanu, premierul Viorica Dăncilă a declarat că social-democrații au decis să rămână la guvernare și a catalogat acțiunile ALDE drept o decizie de neînțeles. Șeful Executivului a anunțat propunerile de miniștri interimari, după retragerea miniștrilor ALDE: Niculae Bădălău la Energie, Ioan Deneș la Mediu și Ștefan Radu Oprea pentru relația cu Parlamentul.

CITEȘTE ȘI: Ce se întâmplă după ieșirea ALDE de la guvernare. Dăncilă ar urma să ceară Parlamentului votul pentru noua formulă guvernamentală/ Liberalii au anunțat moțiune de cenzură







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5439 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Păi și fosila? (Marţi, 27 august 2019, 9:38)

    modream [utilizator]

    Tăriceanu, să înțeleg că nu demisionează? :))))
    Lui nu i se aplică?
    • 0 (8 voturi)    
      Hai USR la guvernare! (Marţi, 27 august 2019, 10:34)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui modream

      Acum este sansa! Ultima sansa a Romaniei! Dupa 30 de ani de cand tara asta se afunda din ce in ce mai jos, avem sansa ca Romania sa fie salvata!
      • +7 (7 voturi)    
        nu acum (Marţi, 27 august 2019, 11:16)

        dizzyme [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        USRsi PLUS nu acum la guvernare ci dupa alegeri ( anticipate)
        altfel toate cioburile s`ar sparge in capul lor.. o sa fie scosi tapi ispasitori pentru dezastrul lasat in urma de veorika and co
        • -2 (6 voturi)    
          Sa inteleg ca nu pot face treaba buna? (Marţi, 27 august 2019, 11:36)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui dizzyme

          Adica stiu ca au aceeasi poltica de stanga alde PSD, dar sa inteleg ca nici experienta nu vor sa acumuleze?
          • 0 (0 voturi)    
            Aceiași,dar nu la fel. (Marţi, 27 august 2019, 12:43)

            asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Lok

            PSD-ALDE au făcut o politică a dezastrului.Se pretind de stânga și nu au făcut nimic să ajute partea cea mai defavorizată.Au acordat pensii mari(nesimțite și nelegale)celor care aveau averi din hoție,salarii mari celor care ar fi trebuit să rezolve problemele noastre,atrăgându-i în sfera infracționalității guvernamentale,nu au respectat și nu au militat pentru respectarea legii.
            • 0 (0 voturi)    
              Se pretind de stanga? (Marţi, 27 august 2019, 13:38)

              Lok [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

              Sa inteleg ca iti doresti mai multe taxe si mai multa putere guvernului din mana poporului?
      • -2 (6 voturi)    
        Ultima sansa? (Marţi, 27 august 2019, 11:38)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        In ultimii ani Romania a avut crestere mai ales deoarece nu prea s-au luat masuri economice dupa marea reducere de TVA de la Ponta. In rest atata timp act gubernu nu face mare lucru, ne descuram linistiti.
        Ar putea si USR sa continue trendul, de fapt oricum nu ii vad sa vina cu vreo propunere majora economica.
    • +1 (1 vot)    
      Dupa ce intrebare pui nu ma mir ca nu (Marţi, 27 august 2019, 12:56)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui modream

      intelegi, demisia va avea loc dupa ce incepe sesiunea parlamentara, dar ce sa-i faci, multi citesc, putini pricep!
  • +8 (8 voturi)    
    O noua Ciorbista! (Marţi, 27 august 2019, 10:01)

    Alui [utilizator]

    Nu inteleg de ce ar mentine-o PSD-ul pe Ramona Manescu, cand si-a putea pune in functie un om de-al lor? Oricum persoana e de cea mai joasa speta, o miloaga de primul rang!
  • +4 (4 voturi)    
    Miloaga? (Marţi, 27 august 2019, 11:28)

    Rdu [utilizator]

    https://www.riseproject.ro/articol/viata-necunoscuta-a-unui-europarlamentar-roman-la-bruxelles-vila-porsche-cayenne-si-firme-patronate-pe-ascuns/
    • -1 (1 vot)    
      Hai, bre, tot riseproject, tot ciorba aia ? (Marţi, 27 august 2019, 12:06)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Rdu

      Hai, bre, tot riseproject, tot ciorba aia ?

      Pe bune, mai sunt d'astia care citesc si cred fituicile alea securiste ale baietilor cu epoleti de la riseproject?

      Uite, spre exemplu, unde e vila lui Dragnea din Brazilia? Pe Dragnea l-au bagat la puscarie - pentru nimic, e adevarat - dar, macar acum ca e in puscarie, securistii de la riseproject ar trebui "sa dea in vileag" vila lui Dragnea.
      Da' riseproject tace, este?

      Insula aia "pe care o furase DraCnia" este tot acolo, asa-i?Pe DraCnia l-au bagat la puscarie - fara probe, e adevarat - dar nu i-au gasit prin buzunare nici macar ditamai insula, este?
      De atunci, riseproject tace. Adanc.
  • 0 (0 voturi)    
    Patru nulitati mai putin (Marţi, 27 august 2019, 12:07)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    din pacate, vor fi inlocuite cu alte nulitati din gruparea infractionala psd
  • 0 (0 voturi)    
    Ramona poate fi demisă. (Marţi, 27 august 2019, 13:06)

    asavreau [utilizator]

    Ar merita asta.Individa nu știe decât de un șut în cur,să plece,să nu o facă pe interesanta.
  • -1 (1 vot)    
    Si Garbovan? (Marţi, 27 august 2019, 13:27)

    Caligula [utilizator]

    Fosta judecatoare se pare ca sa aruncat in prapastie fara parashuta.

    Adorabil!