VIDEO Viorica Dăncilă: Trebuie să continuăm guvernarea, avem responsabilitatea de a asigura stabilitatea țării / Cine va asigura interimatul la ministerele ALDE

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 26 august 2019, 20:04 Actualitate | Politic


Viorica Dăncilă
Foto: Guvernul Romaniei
Premierul Viorica Dăncilă a calificat drept „de neînțeles” decizia ALDE de a rupe coaliția de guvernare și a afirmat că PSD trebuie să „continue guvernarea”, invocând necesitatea asigurării stabilității țării.



Într-o conferință de presă, premierul a confirmat că Ramona Mănescu (ALDE) rămâne ministru de Externe și dacă alți miniștri din partidul lui Tăriceanu „vor decide acest lucru își vor continua mandatele”.

În cazul în care vor alege să-și depună mandatele, pe posturile vacante se vor numi interimari:
  • Ministerul Energiei, Nicolae Bădălău
  • Ministerul Mediului, Ioan Deneș, ministrul Apelor și Pădurilor
  • ministru pentru relația cu Parlamentul - Radu Oprea, ministru pentru Mediul de Afaceri Vom reveni cu amănunte
„Este foarte important pentru noi ce se întâmplă cu România, dincolo de interesele politice. Avem responsabilitatea de a asigura stabilitatea pentru țara noastră”, a precizat Viorica Dăncilă, înainte de a adăuga: „Vom continua guvernarea, vom implementa în continuare programul de guvernare”.

Premierul a vorbit despre „o decizie de neînțeles din partea ALDE”, adăugând că a încercat să vadă „ce stă în spatele acestei decizii”, în condițiile în care este vorba despre același program de guvernare cu care PSD și ALDE au venit în fața cetățenilor.

„Înțelegeam dacă era vorba de o candidatură” a lui Călin Popescu-Tăriceanu la prezidențiale „pentru a-și ridica partidul în sondaje”, dar nici acest lucru nu s-a întâmplat, a continuat premierul.

În continuare, PSD va „încerca negocieri pentru a obține majoritate în Parlament” și va „folosi toate pârghiile astfel încât acest guvern să-și ducă la capăt programul pe care l-a propus cetățenilor”, a spus Viorica Dăncilă.

În cazul unei moțiuni de cenzură votată de Parlament, „ne supunem votului parlamentului și asta e situația”, a continuat șefa PSD, susținând că nu îi este temă de alegerile anticipate.

„Singura mea temere e să nu pierdem încrederea oamenilor. Nu putem fiecare dintre noi să gândim numai din punct de vedere electoral și să vedem doar ce ne aduce procente. Indiferent dacă PSD va pierde, eu vreau să cred că am făcut ceea ce trebuie și nu am dus țara în instabilitate, nu am adus un prejudiciu în plan extern României”, a mai spus primul ministru.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















8013 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Sa speram ca nu pica guvernul (Luni, 26 august 2019, 20:40)

    Loverraft [utilizator]

    Sa fim seriosi si sa ne uitam in urma: este cel mai bun guvern pe care l-a avut Romania de la Traian si Decebal pana in 1866.
    • +5 (5 voturi)    
      Rusine (Luni, 26 august 2019, 22:08)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Loverraft

      Volguta nu a primit niciun post de interminat? Vai, clar nu mai votez PSD. Nici Valcov... pfoaa... cred ca voi plange pana ma dezhidratez. Nici Ambramburica, merita si ea macar sa o puna Ministru la Educatie sa faca o rocada... stiu ca are experienta, e priceputa si dedicata.

      Cred ca voi ucide multi copaci cu lacrimi de crocodil.

      P.S. merit un Oscar, fiti sinceri
    • +4 (4 voturi)    
      Nu-l pica nimeni...chill out (Luni, 26 august 2019, 22:35)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Loverraft

      "Sa fim seriosi si sa ne uitam in urma: este cel mai bun guvern pe care l-a avut Romania de la Traian si Decebal pana in 1866."
      =======================
      Nu-l pica nimeni...chill out
      Si Romania de la Hamangia de-ar fi, tot nu depune nimeni motiune de cenzura sa-i pice p'astia.
      Stii de ce? In opozitie sunt cei mai patrioti romani din aceiasi perioada de referinta.
  • +3 (7 voturi)    
    Primele alegeri anticipate? (Luni, 26 august 2019, 20:45)

    Alui [utilizator]

    Sper!
  • +3 (7 voturi)    
    Femeia asta chiar ca nu stie ce spune (Luni, 26 august 2019, 20:49)

    DanBruma [utilizator]

    Pe de o parte zice ca "Singura mea temere e să nu pierdem încrederea oamenilor." Adica electoratul. Pe de alta afirma ca "Nu putem fiecare dintre noi să gândim numai din punct de vedere electoral și să vedem doar ce ne aduce procente." In doua fraze lipite una de alta spune un lucru si contrariul acelui lucru. Incredibil!
    • +1 (1 vot)    
      e din genul sofisticata-ma... dar n-are cine (Luni, 26 august 2019, 22:25)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui DanBruma

      d-aia transpira pavianu', ca nici ea nu se intelege ,
  • +9 (13 voturi)    
    Panica (Luni, 26 august 2019, 20:53)

    Pink Z [anonim]

    Pe mine unul, cand ii aud pe pesedisti ca trebuie neaparat sa duca la capat “programul de guvernare” ma cam ia cu panica. Noroc ca sunt sansele destul de mici. Mai era unul cu numai cu “programul partidului” jn cap dar a sfarsit rau. Ceea ce va doresc si Dumneavoastra, stimati pesedisti !
  • +6 (8 voturi)    
    hai, mars (Luni, 26 august 2019, 21:17)

    U_swamp [utilizator]

    Tot ii placea lui nen-tu Dragnea Rahoveanul statul paralel. Ia-ti guvernul, Veoriko, si condu statul separat de cel real. Statul cu kapitala la Videle.
  • +6 (6 voturi)    
    cum iti ia mintile puterea (Luni, 26 august 2019, 22:00)

    Francisc 1 [utilizator]

    saraca chiar se crede vreo valoare nu o biata papusa de carpa!
  • +4 (4 voturi)    
    "Trebuie să continuăm guvernarea..." (Luni, 26 august 2019, 22:00)

    Lucky1 [utilizator]

    Sigur ca da, dar acolo la Videle, cat mai departe...
  • +2 (2 voturi)    
    "ministru pentru relația cu Parlamentul" (Luni, 26 august 2019, 22:14)

    N.S. [utilizator]

    daca il intrebi pe acel ministru, pun pariu ca incurca R cu F:))
  • +4 (4 voturi)    
    Bravo Veeoricoo! Ai un big LIKE de ka mine! (Luni, 26 august 2019, 23:05)

    Popcea [utilizator]

    Au incercat atatia sa dea cu PSD-ul de pamant si n-au reusit. Si vine acum o proasta blonda care era maimutza lui Dragnea pana acum 3 luni, care spunea doua fraze si facea trei greseli, vine o tuta de Teleorman si, in cateva luni, le-o trage cum nimeni nu le-a mai tras-o. Ii scoate de la guvernare, ii va duce la sub 10% la prezidentiale si mai da si afara dintre bugetari. Nu ma intereseaza daca e din prost noroc sau femeia chiar asta si-a pus in gand sa faca, dar eu spun foarte sincer... VEORICO, AI REUSIT, TE IUBESC! :)))
  • 0 (0 voturi)    
    Viorica nu vede esecul imediat (Luni, 26 august 2019, 23:58)

    n.dumiritu [utilizator]

    Daca era o oarecare stabilitate bugetara, ne-am fi amuzat despre orgolii si ambitii ale unor personaje marunte. Problema reala este ca gestiunea tarii (administrativa si financiara) este a unui guvern care refuza sa confrunte realitatea ca se afla la limita posibilitatilor de a gestiona guvernarea si de a sustine cheltuielile la care s-a angajat.

    De limitele astea s-au prins si ALDE care au pe Tariceanu si Vosganian care au sustinut indatorarea nelimitata a guvernului. La 1 sept., intra o majoarare a pensiilor, iar la 1 ian 2020 intra o noua majorare cu inca 25% din diferenta la salariile bugetarilor. Bugetul, asa numitul "program de guvernare", este o povara uriasa pe care PSD doreste sa o fructifice cumva. Beneficiarii singuri sint bugetarii, iar PSD doreste sa se asigure ca va primi suportul lor in clipa in care se va cere consultarea pentru accesul la putere.

    Ceea ce ei numesc "stabilitatea tarii" este de fapt cererea ragazului pentru pregatirea mult mai temeinica a conditiilor de consultare a electoratului privind transferul puterii.