VIDEO ALDE a votat ieșirea de la guvernare - decizie oficială. Tăriceanu: Este mai corect să ne despărțim civilizat. Noi vom trece în opoziție și vom vota moțiunea împotriva Guvernului Dăncilă UPDATE

de MH     HotNews.ro
Luni, 26 august 2019, 18:26 Actualitate | Esenţial


Tariceanu
Foto: Facebook
ALDE va ieși de la guvernare, decizia fiind luată luni după-amiază, în ședința Biroului Politic al formațiunii. Anunțul a fost făcut de liderul partidului, Călin Popescu Tăriceanu, care a menționat că decizia implică demisia celor 4 membri ALDE din Cabinetul Dăncilă, iar cei care nu se vor supune, vor suporta consecințele, adică excluderea din partid. Liderul ALDE a mai spus că parlamentarii partidului vor vota moțiunea de cenzură împotriva Guvernului anunțată de PNL.


De asemenea, Tăriceanu a anunțat o alianță electorală cu Pro România, partidul condus de Victor Ponta, pentru susținerea candidaturii lui Mircea Diaconu la alegerile prezidențiale.

Liderul ALDE a mai spus că partidul său a decis ruperea coaliției cu PSD pentru că nu poate cauționa în continuare măsuri precum Ordonanța de Urgență 114 sau construcții bugetare nefuncționale, el invocând un blocaj în coaliție atât la nivel local, cât și la nivel central.

Decizia ALDE implică demisia din Guvern a celor 4 miniștri ai partidului - ministrul de Externe, Ramona Mănescu, ministrul Energiei, Anton Anton, ministrul Mediului, Grațiela Gavrilescu, și ministrul pentru Relația cu Parlamentul, Viorel Ilie. Ministrul de Externe Ramona Mănescu nu va demisiona însă și va rămâne în Cabinetul Dăncilă, în pofida deciziei de ieșire de la guvernare a formațiunii, au declarat surse politice pentru HotNews.ro. Întrebat despre acest lucru, Tăriceanu a spus că nu are informații, dar că miniștrii care vor refuza să demisioneze vor suporta consecințele, adică vor fi excluși din partid.

Principalele declarații ale liderului ALDE, Călin Popescu Tăriceanu:
  • Azi dimineață am avut o întâlnire cu doamna premier Dăncilă, pentru a discuta în legătură cu salvarea situației, cu rămânerea sau părăsirea coaliției de guvernare. Am așteptat de la doamna premier să îmi spună dacă are un plan articulat de relansare a guvernării, care să presupună un nou program care să fie aprobat de parlament, o nouă echipă restructurată, un număr de secretari de stat reduși la jumătate, o proiecție pentru o nouă rectificare bugetară.
  • La toate aceste întrebări așteptam un răspuns favorabil, în sensul necesității acestor măsuri pentru continuarea guvernării și nu am avut nicio contrapropunere.
  • Colegii au luat decizia de a se renunța la continuarea guvernării alături de PSD.
  • Nu este o decizie ușoară, însă guvernarea nu poate rămâne în reperele defensive de până acum, noi nu putem să cauționăm în continuare măsuri care nu au o bază corectă, cum a fost OUG 114, nu putem merge mai departe cu construcții bugetare care constatăm după jumătate de an că nu se pot derula așa cum ne-am imaginat.
  • Nu putem cauționa în continuare măsuri cu care nu suntem de acord și acest lucru l-am constatat atât la nivel local, cât și la nivel central.
  • Am constatat că coaliția funcționa defectuos și la nivel local, și la nivel central.
  • Am încercat vreme îndelungată să credităm acest guvern pentru că am considerat ca e nevoie de o anumită stabilitate politică si nu am obiceiul să fac opoziție în cadrul Guvernului.
  • De aceea, cred că este mai corect să ne despărțim civilizat și să urăm doamnei prim-ministru misiune ușoară. Noi vom trece în opoziție.
  • Am anunțat candidatura la prezidențiale pentru a nu se mai spune că intenția noastră de părăsire a coaliției de guvernare este bazată pe decizia PSD de a-și desemna candidat propriu la prezidențiale.
  • Luni îmi voi anunța demisia din funcția de președinte al Senatului.
  • Le-am propus colegilor să susținem candidatura lui Mircea Diaconu. Suntem dispuși să-i acordăm sprijinul logistic pentru a-și derula campania.
  • Am discutat acest lucru și cu Victor Ponta și a fost și el de acord să susțină candidatura lui Mircea Diaconu, care este foarte mobilizat pentru această bătălie.
Întrebări:

Despre informațiile că Ramona Mănescu nu va demisiona
  • Am decis retragerea tuturor miniștrilor din Guvern. Cei care nu vor respecta decizia vor suporta consecințele - excluderea din partid. Eu nu am astfel de informație
Despre moțiunea de cenzură anunțată de PNL
  • Vom face ceea ce face orice partid de opoziție. Nu o să votăm pro Guvern. Partidul de opoziție votează moțiunea împotriva Guvernului
Despre declarațiile premierului Viorica Dăncilă
  • Este foarte amabilă doamna Dăncilă, face un apel la racolarea membrilor noștri
  • Observ că i-am propus să aibă curajul să vină în Parlament cu restructurarea și mi-a spus că nu poate, că nu are curajul
Despre retragerea candidaturii sale la Cotroceni
  • Evaluările făcute cu colegii mei au demonstrat că este mai degrabă o așteptare pentru un alt tip de candidatură și am vrut să demonstrez că nu candidatura la prezidențiale este cea care ne desparte de PSD. Uite că sunt alte considerente
  • Am văzut că circulă o serie de întrebări cu privire la o înțelegere tacită între palate. Mi-au ridicat niște semne de întrebare
  • Dacă nu ai încredere în partenerul de coaliție, lucrurile nu pot să funcționeze
  • Încrederea a fost grav zdruncinată de o serie de decizii fără consultarea mea, dar cu consultarea președintelui, existând se pare o agendă dublă
Despre OUG 114
  • Are o serie de prevederi pe care le-am criticat, dar sunt și unele care trebuie să rămână. Cred că se poate modifica OUG pentru a se elimina aceste prevederi și acesta este rolul Parlamentului.











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















15221 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    daca iese si PSD poate avem o guvernare decenta (Luni, 26 august 2019, 18:33)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    romanii, acesti incurca-lume veseli ai Europei.
  • +8 (8 voturi)    
    asteptam declaratia oficiala (Luni, 26 august 2019, 18:34)

    CVL [utilizator]

    dar asta din pacate ar tb sa va fie invatatura de minte ca ati sustinut orice prostie initiata de PSD. Ei au scazut de la 49% la 26% ca aveau de unde sa scada. Voi ati scazut la 4%. Si pe mana voastra ati pierdut
    • +6 (6 voturi)    
      ALDE (Luni, 26 august 2019, 21:20)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui CVL

      ALDE s-a strecurat la Guvernare pentru ca PSD avea nevoie de majoritate.
      Tariceanu a tinut-o 3 ani de zile doar cu Lupta impotriva Statului Paralel, dupa ce a scapat de urmarirea penala a lasat-o mai moale si a prins curaj. El mai spera ca PSD sa-l propuna candidat la Presedintie, ce gluma buna, dar el a crezut, asta spune mult despre viziunea ALDE.

      Vosganian, vesnicul deputat de Iasi dar care este nascut la Craiova, viziteaza orasul care l-a trimis in Parlament doar cand este an electoral si se varuieste sediul, in rest ZERO propuneri de legi pentru ieșeni si pentru regiunea Moldova.
    • +9 (9 voturi)    
      tzeapa (Luni, 26 august 2019, 21:37)

      Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui CVL

      pai dupa episodul cu Base, nu s-a prins PSD ca Tariceanu e un tzepar de cea mai joasa speta?!

      Mult success oricarui partid sa plece la drum cu Tariceanu... sper sa-l lase toti pe margine pe impostorul asta...
    • 0 (0 voturi)    
      O decizie corecta (Marţi, 27 august 2019, 13:18)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui CVL

      Au inteles ca nu mai pot fura suficient. Urmatoarea decizie corecta ar fi desfiintarea partidului, ca ALDE oricum nu mai exista.
  • +17 (17 voturi)    
    deci, game over pentru Tariceanu (Luni, 26 august 2019, 18:41)

    bigbrother [utilizator]

    Aici se incheie cariera politica a acestui guster, catelusul de serviciul al celor din PSD, cel mic in scoruri care se visa presedinte.

    Renuntarea inclusiv la candidatura pentru presedintie arata clar ca tipul e scos din schema. Cel putin in cazul de fata, Dancila a avut cojones mai mari decat Dragnea si i-a dat cu flit. De fapt, cred ca si Dragnea ii dadea cu flit daca nu ajungea la parnaie, doar baiatul asta chiar credea ca poate aranja lucrurile in favoarea lui.

    Nu ii plang de mila, a fost un prim-ministru execrabil, un lider de senat de toata jena si un demagog fara rusine. Rust in peace, Tariceanu, nimeni n-o sa-ti duca lipsa.
    • +11 (11 voturi)    
      am vrut si eu (Luni, 26 august 2019, 21:39)

      Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui bigbrother

      am vrut si eu sa comentez, dar ai sumarizat perfect.

      Ai uitat sa zici ca s-a dovedit tradator in toat aliantele. Nu tin partea PSD, dar Tariceanu a tzepuit pe toti cu care s-a aliat pana acum.
  • -8 (12 voturi)    
    Vreo 6-7 luni de-acum încolo (Luni, 26 august 2019, 18:47)

    Mazeta [utilizator]

    PNL sau/și USR va trebui să sprijine în Parlament guvernul PSD.
  • -1 (7 voturi)    
    Deja vu (Luni, 26 august 2019, 18:49)

    ww [utilizator]

    Ce teatru ieftin! Concret, de ce nu se mai pot intelege, ca totul a functionat perfect? Dupa plecarea ALDE, cade guvernul Dancila printr-o motiune de cenzura?
    Oare nu am mai vazut noi asta?
    Nu cam asa a plecat si Ponta de la guvernare, dand sansa "binevoitorilor" sa preia guvernarea pe ultima suta de metri si sa-si rupa gatul? Nu cumva in capul papuselului Ciolos si a celor care l-au sustinut s-au spart toate oalele? Abia asteptam sa ii vedem pe cei de la psd, alde si udmr cum, profitand de memoria scurta a opiniei publice, vor "critica din opozitie" cu zel tocmai masurile pe care le-au sustinut si implementat. Eventual le pot pune in carca istetilor (a se citi complicilor) degraba saritori la preluarea guvernarii.
    Chiar nu va dati seama? Nu mai au nimic de infaptuit: si-au salvat pielea, si-au pus la adapost averile, au facut praf tot ce se putea si restauratia a reusit pe deplin. Fata de protectorii si stapanii din afara si-au facut datoria si le-au inchinat Romania ca pe o feuda. Statul si CC sunt ale lor, asa ca nu se va putea schimba nimic in legislatie pana la parlamentare. Sa nu uitam de Iohannis, partenerul loial in distrugerea Romaniei, care ramane sa vegheze in continuare la transformarea deplina a tarii intr-o veritabila republica sud-americana, numai buna de muls de rechinii capitalului fara frontiere.
    Nu le ramane decat sa isi refaca imaginea dandu-se la fund pana la parlamentare, dupa care, cu "prostia" complice si non-combatul "dreptei" romanesti (a se citi cealalta aripa FSN) sa revina pe cai mari la putere.
  • +13 (13 voturi)    
    Era de asteptat... (Luni, 26 august 2019, 18:50)

    constantinmarian [utilizator]

    cand o corabie se scufunda, primii care fug sunt sobolanii!
  • +10 (10 voturi)    
    Multumesc, Curcane! (Luni, 26 august 2019, 18:51)

    John M. [utilizator]

    Vazandu-te la TV, era cat p-aci sa fac ulcer...
    Drum bun! Stii cum se zice: "Batranetea e dureoasa, dar, din fericire, nu tine mult"...
  • -7 (9 voturi)    
    acum e momentul! (Luni, 26 august 2019, 18:51)

    cucuveauamov [utilizator]

    Dide presedinte! Bot premier! Barna si Orban secretari de Stat!
  • +9 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 26 august 2019, 18:52)

    [anonim]

  • +9 (11 voturi)    
    Repede (Luni, 26 august 2019, 18:59)

    Coco_papagal [utilizator]

    in opozitie ca nu mai sunt bani de pensii si salarii. Stati la guvernare inca un an ca apoi sa dispareti din politica. In iarna guvernul va intra in incapacitate de plata si va vor linsa pensionarii:)
  • +14 (14 voturi)    
    Stiati ca? (Luni, 26 august 2019, 19:20)

    Malone_M [utilizator]

    Cea mai mizerabila specie de om este homo tariceanus?Un las profitor care se agata de orice oportunitate pentru a-si salva pielea de politician. Mascul usor de parasit, are intr-o viata cam cinci-sase partenere si o droaie de motociclete. Bine ca e pe cale de disparitie, sper sa nu-si faca vizuina in Opozitie pentru a nu o imputi cu mirosul de hoit in devenire.
  • +3 (5 voturi)    
    Hoții se regrupeaza (Luni, 26 august 2019, 20:01)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    și nimeni nu vrea sa mai aibâ de a face cu gruparea infractionala condusa de puscariasul Dragnea prin slugile lui din gasca incompetenti inculte pe nume Dancila si ceilalti complici la distrugerea României
  • +4 (4 voturi)    
    PNL pune de un nou USL... (Luni, 26 august 2019, 20:03)

    Lucky1 [utilizator]

    ...in principal acelas aranjament dar cu PSD1 in proces de transferare la PSD2 Ponta.
    Va fi interesant de vazut exact pana unde merge PNL. Va asipra la guvernare in compania toxica a lui Ponta, Tariceanu si UDMR? Si daca da, cine va fi Prim Ministru? Ponta? Si Tariceanu din nou seful Parlamentului?
    Probabil au avut loc in prealabil ceva intalniri si intelegeri secrete ca prea sunt sincronizate toate acum...
    Basescu cred ca merge cu Dancila.
    Singurii care vor face opinie separata cred ca vor fi USR-PLUS. Raman singuri in fata potopului toxic. Dar cine stie, poate ca cei din urma vor fi chiar cei d'intai.
  • +5 (5 voturi)    
    Ei (Luni, 26 august 2019, 20:03)

    Alexa.99. [utilizator]

    se cearta, se scuipa, se aliaza si se despart si noi tot fara spitale, fara autostrazi, fara...fara.....
    Doar se lupta pentru putere, fara sa le pese vreun pic de binele unei tari in care au fost votati.
  • +3 (5 voturi)    
    Papagalul se crede destept (Luni, 26 august 2019, 21:03)

    arap [utilizator]

    Crede ca poate prosti lumea dupa ani de zile de complicitate la furt si minciuna. PSD se duce la tomberon si voi dupa ei.
  • +5 (5 voturi)    
    elegie (Luni, 26 august 2019, 21:03)

    Filbert [utilizator]

    viata lui tirliceanu fara liviu e pustiu...
  • +5 (5 voturi)    
    ... (Luni, 26 august 2019, 21:11)

    dumnezeu [utilizator]

    grăbeșe-te tăricene, ca te așteapta daddy la rahova!
  • +1 (1 vot)    
    pacaliciule, pe cine crezi ca (Marţi, 27 august 2019, 18:18)

    ostrogotul [utilizator]

    fraieresti? Nu msai participi la prezidentiale, pt ca rezultatul care l-ai lua, te-ar scoate din politica de tot. Sper oricum ca o sa iesi de tot din politica.