Ramona Mănescu anunță că rămâne ministru de Externe: Respect decizia ALDE de a ieși de la guvernare, dar îmi asum să rămân. Nu am nicio îndoială că voi fi exclusă din ALDE

de MH     HotNews.ro
Luni, 26 august 2019, 19:35 Actualitate | Esenţial


Ramona Manescu
Foto: europarl.europa.eu
Ramona Mănescu spune că va rămâne ministru de Externe, chiar dacă ALDE a decis să iasă de la guvernare, iar toți membrii Cabinetului Dăncilă să demisioneze. Ea a adăugat că se așteaptă să fie exclusă din ALDE, dar că nu va intra în PSD.

"Eu am acceptat această onoare de a fi ministru de Externe pentru că am considerat că politica externă e importantă, cred că e important să fim parteneri serioși pînă la capăt. Înțeleg poziția ALDE, o respect, dar pentru România să dea semnale că este inconsecventă e un lucru rău. Îmi asum să rămân în continuare, măcar până când se clarifică situația și reușesc să avansez negocierile pe care le am cu oficialii europeni. Suntem într-un moment în care pentru România trebuie luate niște decizii care ne vor afecta pentru următorii 5 ani”, a declarat Ramona Mănescu, la Digi 24.

Președintele ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, a spus că, dacă vor fi miniștri ALDE care nu demisionează din Guvern, aceștia vor fi excluși din partid.

"Nu am îndoieli că domnul Tăriceanu va face ceea ce a spus că va face. Îmi asum să pierd eu politic, pe plan intern, dacă așa se pune problema, dar să nu piardă România pe termen lung”, a afirmat Ramona Mănescu.

Ea a mai spus că nu va trece la PSD: "Asta este clar. Eu îmi continui misiunea ca ministru al Afacerilor Externe și cred că asta este suficient”.


Decizia ALDE implică demisia din Guvern a celor 4 miniștri ai partidului - ministrul de Externe, Ramona Mănescu, ministrul Energiei, Anton Anton, Ministrul Mediului, Grațiela Gavrilescu, și ministrul pentru Relația cu Parlamentul, Viorel Ilie. Ministrul de Externe Ramona Mănescu nu va demisiona însă și va rămâne în Cabinetul Dăncilă, în pofida deciziei de ieșire de la guvernare a formațiunii, declarau surse politice pentru HotNews.ro. Întrebat despre acest lucru, Tăriceanu a spus că nu are informații, dar că miniștrii care vor refuza să demisioneze vor suporta consecințele, adică vor fi excluși din partid.

Ramona Mănescu a fost numită în funcția de ministru de Externe la jumătatea lunii iulie, în locul lui Teodor Meleșcanu.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















5187 vizualizari

  • +3 (13 voturi)    
    Nici vorba (Luni, 26 august 2019, 19:56)

    holinessdani [utilizator]

    N-o sa ramana nimic, nicaieri.
    Guvernul e foarte probabil sa cada la urmatoarea motiune si atunci pleaca toata lumea.
    Pacat, consideram ca este o doamna cu demnitate si onoare.
    Ea a ajuns ministru pentru ca a fost numita de catre ALDE asa ca declaratia ei e pe cat de inutila pe atat de penibila.
    • +19 (21 voturi)    
      Ciolan? (Luni, 26 august 2019, 22:10)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      A pus limba pe ciolan si ii place gustul. Stie ca in veci nu mai apuca, asa ca incearca si ea sa tina cu dintii.
    • +6 (8 voturi)    
      mda (Marţi, 27 august 2019, 8:49)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      pai acu cand incepuse si clanu manescu` sa traga sfori pe la MAE.. vrei sa plece ??

      poate sa plece si PSD_ul de la guvernare.. ca ea tot ramane ministru de externe.. :)))))

      vorba aia.. stau c*pra pentru oricine, numai sa nu plec de aici
  • +15 (17 voturi)    
    Oportunista. (Luni, 26 august 2019, 20:01)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    .
  • +11 (15 voturi)    
    really? (Luni, 26 august 2019, 20:29)

    Ademordna [utilizator]

    There's no honor among thieves.
  • +10 (12 voturi)    
    banuiesc o manevra de culise (Luni, 26 august 2019, 20:30)

    AliKimiku [utilizator]

    Mai exact, daca ALDE se retrage de la guvernare. madam Dancila are nevoie de vot in Parlament.
    Dar ce spune legea daca un ministru ALDE ramane totusi in Guvern impotriva deciziei partidului(sanchi)? ALDE s-a retras sau nu? Pana ajunge CCR-ul sa decida deja sunt alegerile locale.
    Eu cred ca ALDE si madam Manescu au inventat "iapa troiana".
  • +9 (11 voturi)    
    panarama (Luni, 26 august 2019, 20:35)

    Cetateanu [utilizator]

    Sunt plin de lacrimi - de ras. Tara care va sa zica , proiecte etc..... Madam manescu e o tipa serioasa: cand pune mana pe o afacere pana n-o rezolva nu se lasa. Doar trebe sa investeasca nbanii ciorditi de sotu. Ciordeala inainte de toate. Chia acu ce se ascunde in spatele incompetentei dne?
  • +7 (11 voturi)    
    Pentru un salariu in plus... (Luni, 26 august 2019, 20:43)

    Alui [utilizator]

    Asta intr-o luna e muritoare de foame pe drumuri! Toate loazele din ALDE sunt terminate definitiv. Sunt loaze la mana a doua, daca erau loaze la prima mana erau in PSD!
  • +6 (10 voturi)    
    metorika (Luni, 26 august 2019, 21:41)

    U_swamp [utilizator]

    Nu se stie cum a ajuns mediocra asta in ALDE. Asa cum a aparut, asa va disparea. Statura sa intelectuala subtire, planturoasa fizic insa se va cuibari mai bine in sinul generos al pesede.
  • +7 (11 voturi)    
    cu putin noroc poate va cazati la Rahova (Luni, 26 august 2019, 22:20)

    N.S. [utilizator]

    si dvs. si sotul, chiar daca el juca la PeNL cand a fost primar!
  • +7 (11 voturi)    
    trasesita ciolanista se muta si la P$D (Luni, 26 august 2019, 22:22)

    N.S. [utilizator]

    daca este nevoie!