Premierul Dăncilă i-ar fi promis lui Frans Timmermans că Guvernul nu va adopta mâine Ordonanța de urgență pentru modificarea codurilor penale - surse

de MH     HotNews.ro
Joi, 28 martie 2019, 16:37 Actualitate | Esenţial


Dancila Bruxelles
Foto: Guvernul Romaniei
Premierul Viorica Dăncilă i-ar fi promis prim-vicepreședintele Comisiei Europene Frans Timmermans că Guvernul nu va adopta mâine Ordonanța de urgență pentru modificarea codurilor penale, au declarat pentru HotNews.ro surse oficiale.

Conform surselor citate, premierul Dăncilă și prim-vicepreședintele Comisiei Europene au discutat prin video-conferință, joi, despre ordonanțele de urgență pregătite de Ministerul Justiției privind modificarea Codurile penale și posibilitatea contestării deciziilor definitive pronunțate de completurile de 5 judecători ale instanței supreme.

Premierul Dăncilă i-ar fi promis oficialului european că Guvernul nu va adopta mâine OUG pe Codurile penale și că va continua lucrul echipelor de experți.

Ședința de guvern este programată vineri, la ora 8.00.


Frans Timmermans a transmis repetat apelul Comisiei Europene către autoritățile române de a respecta recomandările Comisiei, ale Comisiei de la Veneția și GRECO.

În urmă cu două săptămâni, premierul Viorica Dăncilă şi prim-vicepreşedintele Comisiei Europene, Frans Timmermans, au stabilit un plan de lucru al experţilor români şi europeni, pentru a găsi soluţii de punere în aplicare a recomandărilor MCV.

Prim-vicepreședintele Comisiei Europene declara că nu a remarcat progrese de la publicarea raportului MCV privind România şi că i-a înmânat premierului un document cu măsuri și îşi doreşte ca experţii Comisiei Europene şi reprezentanţii Guvernului să discute despre punctele care trebuie soluţionate.

"Vrem să ne asigurăm că putem face progrese în ce priveşte domnia legii în România şi vrem să ne asigurăm că lupta împotriva corupţiei nu este abandonată şi continuăm această luptă", afirma oficialul european, care a transmis un nou avertisment Guvernului de la București în privința modificării legilor justiției.

"Vrem să ne asigurăm că putem face progrese în ceea ce priveşte domnia legii în România şi vrem să ne asigurăm că lupta împotriva corupţiei nu este abandonată şi continuăm această luptă, deoarece este foarte important pentru viitorul acestei ţări", a mai declarat Timmermans.



CITEȘTE ȘI: UPDATE Ambasadorul Olandei, după ce s-a întâlnit cu ministrul Justiției: I-am transmis îngrijorările privind OUG pe legislația penală / Sper că au fost înțelese / Ce spune Tudorel Toader

















3763 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Punem pariu... (Joi, 28 martie 2019, 16:41)

    ElDiablo [utilizator]

    ...ca Veorica minte?
  • +5 (5 voturi)    
    Ei, nu se grabesc, poate astepta pana luni. (Joi, 28 martie 2019, 16:42)

    Ovidiu P [utilizator]

    Maine nu, dar poimaine da.
  • +3 (3 voturi)    
    macsimf@yahoo.com (Joi, 28 martie 2019, 16:42)

    excursionist [utilizator]

    Maine nu - dar poimane da.
  • +3 (3 voturi)    
    hahahah (Joi, 28 martie 2019, 16:44)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    maine la prima ora !
  • +3 (3 voturi)    
    Deci e clar (Joi, 28 martie 2019, 16:44)

    titirica [utilizator]

    O da mâine! :)
  • +4 (4 voturi)    
    nu maine, ca e vineri in post (Joi, 28 martie 2019, 16:46)

    levierul [utilizator]

    dar sambata are dezlegare la dezlegat interlopi
  • +5 (5 voturi)    
    Dropia Vasilica va spune ca a adoptat-o KWH (Joi, 28 martie 2019, 16:49)

    Plagarus [utilizator]

    " Dansa " a promis doar pe persoana fizica.
  • +4 (4 voturi)    
    I-ar fi promis... (Joi, 28 martie 2019, 16:50)

    Skipper_The_Pinguin [utilizator]

    ... ca nu vor adopta maine Ordonanta de urgenta pentru modificarea codurilor penale pentru ca au de gand sa o adopte Luni. Ha, l-a facut pe bleg.
  • +4 (4 voturi)    
    si ce ? nu e decizia ei ! (Joi, 28 martie 2019, 16:51)

    Francisc 1 [utilizator]

    ea saraca citeste dupa dictare , nu a promis si ca nu introduce taxe !?
  • +3 (3 voturi)    
    L-a mintit (Joi, 28 martie 2019, 16:51)

    Frank777 [utilizator]

    Dragnea a dat ordin si sclavii lui executa.
  • +4 (4 voturi)    
    proasta asta promite mult (Joi, 28 martie 2019, 16:56)

    georgebb [utilizator]

    la dracu, saptamana trecuta le-a promis israelienilor ca muta ambasada... Si apoi a inceput sa faca pe proasta.
  • +3 (3 voturi)    
    PM Docila Tuteva, (Joi, 28 martie 2019, 16:56)

    Rescator [utilizator]

    nu va da mâine OUG pe Justiție ,o va da poimâine.
    Cine dracu mai poate crede o pesedistă de teapa ei!?
  • +3 (3 voturi)    
    Da? (Joi, 28 martie 2019, 17:02)

    JustinCase [utilizator]

    Dar poimaine?
    Ba, voi nu v-ati saturat?
  • +3 (3 voturi)    
    Si Timmermans a crezut-o? (Joi, 28 martie 2019, 17:14)

    Acidutu [utilizator]

    Trebuie sa fii ori nebun, ori complet dobitoc sa ai incredere in ceea ce promite veorica, dragnea si intreaga gasca de mafioti psd_isti.
  • +4 (4 voturi)    
    Guvernul asta al Romaniei a ajuns sa fie urmarit (Joi, 28 martie 2019, 17:15)

    Susufler0 [utilizator]

    de CE a UE, mai ceva decat urmaresc politistii un hot care a furat si a luat-o la fuga pt a scapa ! Iar urmaritorii borfasilor tot nu sunt siguri ca acestia nu vor fura noaptea ca hotii cand oamenii cinstiti dorm ! :)))
  • +3 (3 voturi)    
    Pai o sa o adopte poimaine (Joi, 28 martie 2019, 17:21)

    andrei31 [utilizator]

    P$D-ul este un tavalug fara frane care merge la vale. Ii mai pun unii, altii obstacole, dar tot la vale se duce.
  • +3 (3 voturi)    
    Trist (Joi, 28 martie 2019, 17:32)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    E nevoie ca personalitati si organisme din afara tarii sa apere Romania de propriul guvern. Incredibil unde s-a ajuns in obsesia eliberarii si albirii infractorilor, telul suprem urmarit cu obstinatie de catre actuala guvernare.
  • +4 (4 voturi)    
    Ei se jura ca nu fura (Joi, 28 martie 2019, 17:44)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Au fost prinsi cu ea in gura!
  • +3 (3 voturi)    
    Deci e clar, maine o da (Joi, 28 martie 2019, 17:48)

    DihoricaVacila [utilizator]

    Asta le e practica, cu gura zic nu si cu mainile da.
  • 0 (0 voturi)    
    E adevarat ca l-a mintit (Joi, 28 martie 2019, 21:28)

    PowerIon [utilizator]

    Si o da maine, dar nu ziua, ci noaptea!