Tudorel Toader a pregătit OUG care îl poate scăpa pe Dragnea de condamnarea în dosarul Referendumului / Cei condamnați de completurile de 5, înainte de noiembrie 2018, pot depune contestație în anulare

de MH     HotNews.ro
Vineri, 22 martie 2019, 15:48 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: Captura video Facebook
Ministerul Justiției a finalizat Ordonanța de Urgență cerută insistent lui Tudorel Toader de către liderii PSD - cea care le va permite celor condamnaţi care au sentinţe definitive pronunţate de completurile de 5 constituite la instanța supremă începând cu 2014 să depună contestație în anulare chiar dacă au ieșit din termenul legal de 30 de zile. Unul dintre beneficiarii actului normativ ar fi liderul PSD, Liviu Dragnea, care ar putea scăpa de condamnarea definitivă din procesul Referendumului. În baza acestei ordonanțe, procesul ar putea fi reluat la instanța supremă, în faza de apel.

Ordonanța de Urgență se intitulează "Proiect de act normativ pentru luarea unor măsuri refritoare la contestația în anulare reglementată de Legea nr 135/2010 privind Codul de procedură penală".

Ordonanța de Urgență va viza, practic, sentințele definitive date de completurile de 5 judecători de la instanța supremă începând cu anul 2014.

Proiectul de OUG, obținut de HotNews.ro, prevede:
  • "Art... (1) Contestația în anulare pentru motivul prevăzut de art 426 litera d/ teza 1 C.P.P. împotriva hotărârilor judecătorești definitive pronunțate în apel de către complete de 5 judecători ale Înaltei Curți de Casație și Justiție după intrarea în vigoare a Codului de Procedură Penală și pentru care termenul de introducere a contestației în anulare s-a împlinit anterior datei de 29 noiembrie 2018 poate fi introdusă de oricare dintre titularii acestei căi de atac prevăzuți de art 427 alin (1) C.P.P., în termen de 60 de zile de la intrarea în vigoare a prezenței ordonanțe de urgență.
  • (2) Dacă se admite contestația în anulare formulată în condițiile alin (1), cursul termenului prescripției răspunderii penale se suspendă de la data desființării hotărârii a cărei anulare se cere și până la data pronunțării unei hotărâri că urmare a rejudecării apelului".
Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, anunța încă de la începutul lunii ianuarie că vor fi luate "măsuri reparatorii" pentru acei condamnaţi care au sentinţe definitive pronunţate de completurile constituite nelegal la instanța supremă şi care nu au putut depune contestaţie în anulare în termenul legal de 30 de zile. "În termen scurt vom veni cu măsuri reparatorii și pentru cei care au pierdut sau depășit termenul de contestaţie în anulare. (...) Că a pierdut termenul de contestație sau nu, s-a aflat în aceeași ipoteză. Au fost condamnați de complete nelegal constituite”, declara ministrul Justiției, în ianuarie, la Antena 3.

Liviu Dragnea, unul dintre beneficiari

Între cei care au ieșit din termen pentru contestația în anulare este și Liviu Dragnea, condamnat de un complet de 5 în dosarul Referendumului, în 22 aprilie 2016. Liderul PSD a primit doi ani de închisoare cu suspendare și un termen de încercare de patru ani. El a fost acuzat de DNA de "folosirea influenței sau a autorității de către o persoană care deține o funcție de conducere într-un partid, în scopul obținerii pentru sine sau altul de foloase necuvenite".

În octombrie 2018, cu mai puțin de o săptămână înainte de începerea apelului la un complet de 5 judecători în dosarul angajărilor fictive de la Direcția pentru Protecția Copilului Teleorman în care Liviu Dragnea a fost condamnat la trei ani și jumătate de închisoare, premierul Viorica Dăncilă a sesizat Curtea Constituțională privind un conflict juridic între Parlament și Înalta Curte de Casație și Justiție în privința modului de constituire a completurilor de 5 judecători.

În 7 noiembrie 2018, Curtea Constituţională a decis că există conflict juridic de natură constituţională între Parlament şi Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie pe tema constituirii completurilor de 5 judecători.

Potrivit deciziei Curții, completurile de cinci judecători au fost nelegal constituite din 2014, când instanța supremă a decis să nu aplice prevederea din Legea 304/2004 privind formarea completurilor de 5 judecători care stabilește că toți cei 5 judecători ai completului se stabilesc prin tragere la sorți. Instanța supremă a decis ca doar patru să fie aleși astfel.

Conform legii, sentințele definitive pot fi atacate prin contestație în anulare pe motiv de compunere nelegală a completului de judecători doar în termen de 30 de zile de la comunicarea sentinței definitive motivate.

















10408 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    Favorizarea infractorului (Vineri, 22 martie 2019, 15:59)

    Dan100 [utilizator]

    Clar, evident ca ministrul justitiei il favorizeaza pe infractorul Dragnea! Este strigator la cer fratilor, unde s-a m-ai pomenit sa demontezi o decizie definitiva si IREVOCABILA?!
  • +9 (11 voturi)    
    Sunt de neoprit ! (Vineri, 22 martie 2019, 16:00)

    andrei31 [utilizator]

    P$D-ul este un tavalug ! Nu poate nimeni si nimic sa ii opreasca. Pentru cand e prevazuta aderarea la noua uniune Rusia-Belarus ? Singura noastra arma e votul. Pacat ca nu mai merge nimeni sa voteze. Bai fratilor, aia care ati mai ramas in tara, dupa ce P$D va castiga alegerile europene, prezidentiale si legislative, incercati sa emigrati inainte ca tara sa pice complet in mana comunistilor si sa inchida granitele. Nu de alta, dar veti deveni inamici ai poporului !
    • 0 (2 voturi)    
      România, noapte bună! (Vineri, 22 martie 2019, 19:00)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui andrei31

      Un stat care nu are viitor
  • +11 (13 voturi)    
    Justitia tb. sa respinga contestatiile in anulare (Vineri, 22 martie 2019, 16:01)

    Cozmin30 [utilizator]

    Ordonantele ministrului corupt si las al justitiei nu ar avea niciun efect, fara ajutorul unor cozi de topor din corpul judecatorilor.
    In mod normal, chiar daca ordonanta ar da dreptul infractorilor sa depuna contestatie in anulare, judecatorii trebuie sa respinga asemenea cereri.
    Justitia este o putere in Stat.
    Magistratii nu trebuie sa protesteze pe scarile tribunalelor.
    Magistratii trebuie sa actionize, au puterea sa schimbe lucrurile.
    Daca magistratii cinstiti, corecti, competenti, incoruptibili si nesantajabili sunt majoritari in sistem, atunci sa se organizeze, sa schimbe presedintii Curtilor de Apel, sa revoce magistratii corupti din CSM, sa-i dea in judecata pe judecatorii care tergiverseaza la nesfirsit procesele mafiotilor, pe cei care ii achita pe infractori, sa-i apere pe procurorii si pe judecatorii cinstiti, corecti, curajosi, competenti, incoruptibili si nesantajabili, care sunt atacati de infractorii din mafia psd si alde, cu sprijinul cozilor lor de topor din justitie.
    Justitia sa se curate de uscaturi, iar apoi sa curete clasa politica.
  • +7 (9 voturi)    
    Coruptia si hoția legalizate (Vineri, 22 martie 2019, 16:04)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Odată cu această OUG, România devine clar primul stat MAFIOT din UE in care Hoția e legalizată oficial.
  • +4 (8 voturi)    
    Dupa ce nu va mai fi ministru (Vineri, 22 martie 2019, 16:11)

    Susufler0 [utilizator]

    Slugarel va avea tupeul sa spuna ca nu si-a dat demisia si a preferat sa fie hulit si criticat pe nedrept, pt ca doar asa a blocat venirea la minister a unuia ca Nicolicea care in locul sau ar fi facut prapad legislativ !

    PS. Cu alte cuvinte incearca sa ne spuna el ca chiar ca isi merita poza (fie si retusata) pe peretii Ministerului ! :))))
  • +8 (10 voturi)    
    mda.. (Vineri, 22 martie 2019, 16:15)

    Mistrelutz [utilizator]

    justitie ''egala'' -doar coruptii vor avea drept la apel..dupa condamnari definitive.
    romanii sunt ocupati cu probleme personale sau dorm..cand va ajunge la osul fiecaruia si vor incerca sa se trezeasca va fi prea tarziu.
    Cand ne doare-n.... ne meritam soarta.
  • +9 (11 voturi)    
    Hai cu Dragnea presedinte ! (Vineri, 22 martie 2019, 16:19)

    Amad [utilizator]

    Inainte de '90 eram ultimii intre tarile comuniste.
    Dupa '90 suntem ultimii in UE
    Asadar nu ni se trage de la politica.
  • +10 (12 voturi)    
    Intreb si eu ca omul nebun (Vineri, 22 martie 2019, 16:27)

    bigbrother [utilizator]

    Chiar daca au fost 4 sau 5 judecatori..se schimba cumva adevarul si faptele? Sau de fapt se mizeaza ca vreunul dintre judecatori poate fi mituit si va schimba cursul judecatii?

    Cum spuneam, este o intrebare de om nebun si probabil ar trebui sa-mi raspund singur: a doua varianta. Dar ca sa merg pana la capat cu nebunia: exista niste dovezi, exista multi altii trimisi in judecata alaturi de Dragnea (ca sa luam doar un caz mediatizat), deci nu ar trebui sub nicio forma sa se schimbe hotararea finala adica aceasta ordonanta n-ar trebui sa existe.

    Sper ca cei cinci judecatori care vor fi trasi la sorti sa isi faca treaba cu celeritate pe baza dovezilor. Si ca o dorinta personala, sper ca Liviu Dragnea sa fie condamnat acum la inchisoare cu executare, daca tot o facem lata.
  • +8 (10 voturi)    
    mafia apara mafia (Vineri, 22 martie 2019, 16:28)

    optiunea-2 [utilizator]

    mafioti pina la capat... de la iliescu la dragnea, toti niste gunoaie, mafioti, hoti
  • -8 (12 voturi)    
    Foarte bine , (Vineri, 22 martie 2019, 16:32)

    burebista [utilizator]

    se lucreaza cu multa gandire competenta si eficenta .dureazacam de DOI ani dar pana la urma va da rezultate aceasta guvernare .
    • 0 (2 voturi)    
      clar o sa dea rezultate... (Vineri, 22 martie 2019, 19:14)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui burebista

      o sa reuseasca ce n-au reusit otomanii, romanii, austro ungarii etc... o sa distruga tara asta!
  • +3 (5 voturi)    
    Marea durere a flausatului si a varanului ... (Vineri, 22 martie 2019, 16:32)

    I_SEE_HOTZ_PEOPLE [utilizator]

    nu este REPUTATIA LOR ...

    " Marea durere " ... SUNT POPRIRILE !!!!

    Hímvessző szájjal ingerlése DRAGNEA !!!
    Hímvessző szájjal ingerlése TOADER !!!
    Hímvessző szájjal ingerlése VOICULESCU !!!
  • +8 (10 voturi)    
    Gata! (Vineri, 22 martie 2019, 16:33)

    JustinCase [utilizator]

    Gunoiul asta trebuie arestat si bagat in puscarie pentru favorizarea infractorilor. Acum!
  • +7 (9 voturi)    
    cred ca e vremea (Vineri, 22 martie 2019, 16:35)

    liviu_ [utilizator]

    sa vad cat poate castiga un itst intr-o alta tara din ue...

    serios vb. tara asta o sa se duca dracu in stilul asta!
    sa fim realisti nu e vorba de nici o problema cu sentintele, e vorba de a scapa niste infractori de justitie!

    daca dau aberatia asta in urmatorii 20 de ani MINIM romania NU O SA FIE CREDIBILA!!!
    de asemenea sansele sa primim sanctiuni sunt ENORME!!!
    romania isi distruge viitorul ca sa salveze un tractorist corupt!
  • +4 (6 voturi)    
    "distractia" (Vineri, 22 martie 2019, 16:38)

    Ilidia [utilizator]

    "Distractia" urmeaza...Numirea altui coplet urmat de contestari etc...Cat ticalosie....
  • +8 (10 voturi)    
    Tudorel (Vineri, 22 martie 2019, 16:39)

    omezu [utilizator]

    Este, de departe, fara niciun dubiu, cea mai loiala si ambtioasa sluga din istoria Romaniei! Nu doar ca distruge Justitia din Romania, dar o face cu zambetul (ala de comunist pe fata, depunand mult efort in elaborarea OUG-urilor, de parca isi doreste sa stim cu totii ca el este vinovatul! Stiu ca tara asta n-a dus niciodata lipsa de carpe si tradatori, dar astia pe care ii regasim acum in grupul infractional P$D-ALDE-UDMR sunt "premianti"!
  • +7 (7 voturi)    
    Delir legislativ - haos in Romania (Vineri, 22 martie 2019, 16:56)

    V. Istina [utilizator]

    Asta face aceasta sluga hidoasa a talharilor care s-au cocotat pe tara! Telul: Dictatura Mafiei PSD, hranita pe ascuns de ciozvarte grase aruncate de rusi!
  • +8 (8 voturi)    
    Avocatul infractorilor nu se dezminte (Vineri, 22 martie 2019, 16:56)

    ExO [utilizator]

    Ce ma-sa nu da ordonanta care sa spuna clar ca pt membrii psd, alde nu se aplica CP?
    Mai scapam de ciuma asta vreodata?
  • +9 (9 voturi)    
    . (Vineri, 22 martie 2019, 17:00)

    theo667 [utilizator]

    PSD a actionat ca o haita de hiene, au alergat doi ani de zile societatea cu oug modificari rectificari noi regelemntari pana au obosit toti si se aseaza resemnati si asteapta sa fie mancati, pana la urma toti murim numai sa vina odata. Daca dau OUGul asta ies in piata maxim 1000 oameni. InBucuresti!
  • +9 (9 voturi)    
    Trebuie sa scapam de PSD, ALDE si UDMR (Vineri, 22 martie 2019, 17:24)

    Zimbru [utilizator]

    Trebuie sa scapam de PSD, ALDE si UDMR pana nu instaureaza complect dictatura. Dac Tudorel da acest OUG Dragnea devine prim ministru, caci nu mai e condamnat definitv. Si apoi acapreaza tot ce a mai ramas de acaparat. Nu mai vorbesc ca UE va declansa Art 7. E un adevarat dezastru aceasta guvernare PSD, ALDE si UDMR si singura solutie e sa iesim masiv la vot pe 26 mai. Aceste partide de mafioti trebuie sa dispara.
  • +6 (6 voturi)    
    bataia de joc continua... (Vineri, 22 martie 2019, 17:44)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    bataia de joc continua...


    Sa dai OUG in interesul unei persoane nu reprezinta tradare ?
  • +9 (9 voturi)    
    Program de guvernare (Vineri, 22 martie 2019, 17:46)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    In sfarsit, cel mai important punct al programului de guvernare va fi indeplinit. Felicitari!

    Fraieri cei ce se tin de-o parte de infractiuni, cand ai asa guvern!
  • +6 (6 voturi)    
    astia (Vineri, 22 martie 2019, 17:48)

    DiDiRo [utilizator]

    se joaca cu focul.
  • +9 (9 voturi)    
    tuDorel starostele hotilor,este pus pe "treaba" (Vineri, 22 martie 2019, 18:09)

    Plagarus [utilizator]

    Din Balti cu " doctoratul " luat pe daiboj,nefericitul viitor notar,mai mazgaleste o pagina rusinoasa pe numele familiei sale.
    • +2 (2 voturi)    
      Este rector votat ! (Vineri, 22 martie 2019, 19:05)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      CU porgenitura (o loază) ajunsă cadru universitar, dar ales si votat de un corp profesoral la fel de mediocru si de carierist ca el. RUSINE - cea mai veche universitate din tara a ajuns o tarabă de diplome jalnica, populată de progeniturile fostilor securisti si comunisti.
  • -1 (3 voturi)    
    Vor plati (Vineri, 22 martie 2019, 22:08)

    Coco_papagal [utilizator]

    Aveti rabdare. Habar n au ce tavalug ii asteapta!
    • 0 (0 voturi)    
      nu, pe ei nu-i asteapta niciun tavalug (Sâmbătă, 23 martie 2019, 9:41)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Coco_papagal

      noi suntem deja tavaliti, zdrobiti, distrusi, terminati.

      TINERI, NU MAI PIERDETI TIMPUL!!! SALVATI-VA!!!
  • +1 (1 vot)    
    Bubita (Vineri, 22 martie 2019, 22:56)

    dd68 [utilizator]

    Este sansa ta...ultima...sa iesi onorabil din kk prin demisia din guvern...
  • +2 (2 voturi)    
    Suspect ca nici o Universitate nu comenteaza (Vineri, 22 martie 2019, 23:34)

    John_english [utilizator]

    Stai sa te intreb ce naiba invata astia la Drept daca nici un profesor universitar sau rector nu e in stare sa emita o opinie competenta.

    Cel putin in anii 90 mai vedeam unul sau altul dar acum toti baga capul in pamant.

    Chiar asa de jos asta a ajuns intelectualitatea romaneasca?