UPDATE Ambasadorul Olandei, după ce s-a întâlnit cu ministrul Justiției: I-am transmis îngrijorările privind OUG pe legislația penală / Sper că au fost înțelese / Ce spune Tudorel Toader

de MH     HotNews.ro
Joi, 28 martie 2019, 11:38 Actualitate | Esenţial


ambasador Olanda
Foto: Facebook
Olanda este îngrijorată din cauza ordonanțelor de urgență care modifică Codurile penale și permit desființarea unor sentințe definitive și pe care Guvernul se pregătește să le adopte în următoarea perioadă, a declarat, joi, ambasadorul Olandei la București, Stella Ronner-Grubacic, la finalul unei întâlniri pe această temă cu ministrul Justiției, Tudorel Toader. Oficialul olandez a spus că i-a transmis ministrului Justiției aceste îngrijorări și că speră că "au fost înțelese și vor fi luate în considerare".

Ambasadorul Olandei la București, Stella Ronner-Grubacic, a avut joi dimineață o întâlnire de aproximativ o oră cu Tudorel Toader, la sediul Ministerului Justiției, tema discuțiilor fiind ordonanțele de urgență pregătite de Ministerul Justiției.

La finalul întâlnirii cu Tudorel Toader, ambasadorul Olandei a spus că în discuții și-a exprimat îngrijorările privind aceste ordonanțe de urgență și că speră că "au fost înțelese și luate în considerare".

"Știm că există discuții privind una sau mai multe ordonanțe de urgență și am exprimat îngrijorările Olandei. (...) Am avut cu ministrul o întâlnire reușită, mulțumitoare pe tema acelor ordonanțe și i-am împărtășit ministrului îngrijorările noastre. Îngrijorările se referă la o ordonanță despre care am auzit că ar putea fi adoptată poate astăzi sau mâine și care vizează amendamente aduse Codului Penal. Dar asta nu este nimic nou. Noi ne-am mai exprimat îngrijorările și în trecut, este parte a unui dialog continuu, am avut deja câteva întâlniri și discuții nu numai cu ministrul Justiției", a declarat Stella Ronner-Grubacic.

Ambasadorul Olandei a mai spus că Tudorel Toader a asigurat-o că modificările care vor fi aduse Codurilor Penale sunt în beneficiul României și nu vor afecta sistemul de justiție.

Ce spune Tudorel Toader

La câteva ore după întâlnire, Tudorel Toader a postat pe Facebook un mesaj în care a ținut să precizeze că "ambasadoarea Olandei nu <<a descins la MJ>>".

El spune că Stella Ronner-Grubacic a solicitat o întrevedere la Ministerul Justiției în urmă cu o lună și jumătate, iar întâlnirea "a tot fost amânată, până astăzi, prin corelarea agendelor de lucru".

Ministrul Justiției nu face nicio referire la tema discuțiilor cu ambasadoarea Olandei.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















3683 vizualizari

  • -12 (20 voturi)    
    Dispareti in ceata (Joi, 28 martie 2019, 11:43)

    cmariusalin [utilizator]

    O tarisoara cat 4 judete...
    Direct interesata ca Romania sa ramana o colonie de desfacere
    Principalii oponenti ai intrarii Romaniei in spatiul Schengen
    • +2 (2 voturi)    
      Cat 4 judete din Ardeal (Joi, 28 martie 2019, 13:17)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui cmariusalin

      ...unde exista si oameni care gandesc si refuza micul si berea clocita
    • +5 (5 voturi)    
      Mars, ba (Joi, 28 martie 2019, 14:00)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui cmariusalin

      Tarisoara aia cam cat patru judete are atata populatie cat mai detine Rromanica in prezent, dupa ce aprox. 5 milioane de oameni au plecat din cauza saraciei si a coruptiei perpetuata de comunisti si neocomunisti in ultimii 70 de ani.

      Tarisoara aia cam cat patru judete este una dintre tarile care au infiintat spatiul Schegen, la care salivezi tu acum, si asa cum tu ti-ai fi construit o casa decenta si frumoasa nu cred ca ai fi prea bucuros sa primesti de bunavoie HOTI in ea, nu?

      Tarisoara aia cam cat patru judete are mai multe toalete in case decat tara ta de 40 de judete, plina de manelari, analfabeti si asistati social.
  • -5 (13 voturi)    
    Spera ca "au fost intelese" (Joi, 28 martie 2019, 11:51)

    newlook [utilizator]

    Spera ca "ingrijorarile" "au fost intelese".
    Mda, si Toader spera sa fi fost transmise pe hartie moale. Sa nu-l zgaraie!
  • +8 (8 voturi)    
    Intelese pe dracu ! (Joi, 28 martie 2019, 12:02)

    Martinezu [utilizator]

    Credeti ca Tudorel vorbeste si Olandeza?
  • +10 (10 voturi)    
    Zic ca voi, fac ca ei.. (Joi, 28 martie 2019, 12:10)

    Lim Vasy [utilizator]

    Da, doamna ambasador, au fost intelese dar nu vor fi respectate, tot ce vor vrea ei vor face !
  • +6 (6 voturi)    
    îngrijorările... (Joi, 28 martie 2019, 12:13)

    greenforest [utilizator]

    Astia inca nu s-au prins inca, ca pentru romani îngrijorările nu inseamna mare lucru?
    Raspunsul automat va fi "nu ai de ce sa fii ingrijorat".
    Si mare masa va zice: "No', si ce daca e ingrijorat?"

    Numa bine
  • -7 (13 voturi)    
    Errata (Joi, 28 martie 2019, 12:17)

    DanTeo [utilizator]

    Ambasadorul a mai declarat si ca ING nu a spalat în Olanda chiar atât de multi bani pe cât se spune.
  • +5 (7 voturi)    
    Ha-ha, (Joi, 28 martie 2019, 12:35)

    fokerul [utilizator]

    cică "Tudorel Toader a asigurat-o că modificările care vor fi aduse Codurilor Penale sunt în beneficiul României și nu vor afecta sistemul de justiție". A prostit-o pe fraieră... Îl doare-n bube pe Tudorel de îngrijorarile occidentalilor, el are o misiune şi trebuie să o ducă la capăt.
  • +5 (7 voturi)    
    D-na Stella (Joi, 28 martie 2019, 12:39)

    freestyle [utilizator]

    sincer, imi pare rau ca sunteti ingrijorata...
    desi:
    "Tudorel Toader a asigurat-o că modificările care vor fi aduse Codurilor Penale sunt în beneficiul României și nu vor afecta sistemul de justiție..."
    pai ar trebui sa fiti bucuroasa ca modificarile sunt binefacatoare... sau vreti sa insinuati ca un ministru din guvernul Romaniei poate sa minta cu nonsalanta, in timp ce va priveste, candid, drept in ochii?
  • +7 (9 voturi)    
    aiurea (Joi, 28 martie 2019, 12:39)

    Ilidia [utilizator]

    Putin ii pas lui Gargamel de UE si ambasadorul Olandei. Are "sarcini" de la PSD...
  • 0 (2 voturi)    
    la sange (Joi, 28 martie 2019, 12:58)

    traiang [utilizator]

    Presedintele ar trebui sa declare referendumul inainte de ordonanta asta si mai ales sa fie prezent le sedinta de guvern sa fie cat decat un semn de contestare ca in rest astia nu se uita la nimic iar batalia e la sange nu-i pe vorbe Atunci si mobilizarea la alegeri si referendum ar avea un scop Daca anuntul vine dupa catstrofa asta sa vezi atunci demobilizare !!!!
  • +1 (1 vot)    
    Toți (Joi, 28 martie 2019, 13:05)

    PowerIon [utilizator]

    vin, își exprima îngrijorarea și speră....
    Pună-le dom'ne interdictie de intrare țara ta, ai toată libertatea, să le-o tragi la imagine, să se mai trezească și românul, că aștia fiind la putere nu se mai potolesc.
  • -1 (5 voturi)    
    Atunci cand ambasadorul Romaniei in (Joi, 28 martie 2019, 13:12)

    xrogo [utilizator]

    Olanda va transmite ingrijorarile sale cu privire la o problema interna a Olandei si olandezii vor intelege si vor corecta problema, abia atunci vom analiza ingrijorarile ambasadoarei si-i vom comunica ce-am inteles si cum vom rezolva problema ce-o ingrijoreaza asa mult!
    • 0 (2 voturi)    
      @xgroho, prostane, (Joi, 28 martie 2019, 17:24)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      domeniul justitiei nu mai e o problema interna a vreunui membru UE din momentul in care a semnat tratatele de aderare. Deci suveranitatea statului roman in acest domeniu este partajata cu UE, respectiv, am cedat o parte din ea Clubului statelor selecte in care am intrat. La fel a facut fiecare din celelalte 27 de state membre. Noi in plus suntem legati si de MCV, de care nu putem face abstractie fiindca esteintrodus in Tratatul nostru de aderare.

      PS. Asa ca Groho, mai incet cu cocosismele fiindca nu e cazul... ! :)))
  • 0 (2 voturi)    
    Vrăjeala mare cu (Joi, 28 martie 2019, 13:33)

    Observatory [utilizator]

    îngrijorările , toată Europa este îngrijorată de “legile” analfabeților : o mare vrăjeala cu care Gașca de analfabeți se șterge undeva!
    D’lor Di conducerea Europei: Ceva sancțiuni usturătoare , se le simtă acest “ Guvern” nu aveți!
    Șefii europeni “dau avertismente” și mafioții care conduc cheltuiesc banii Europei !

    Hoția secolului , sub ochii proștilor !

    Nimeni nu face nimic, plângeți pe internet și cam atât ! Sunteți la fel de ticăloși și colaboratori cu hotii de la putere dacă nu ieșiți la VOT !
  • 0 (2 voturi)    
    ? (Joi, 28 martie 2019, 14:01)

    europeanul2 [utilizator]

    PSD nu tine cont de nimeni inafara de Rusia. Va e ceva neclar?
  • 0 (0 voturi)    
    intilnire (Joi, 28 martie 2019, 16:27)

    vodatepes [utilizator]

    Intilnire interesanta. Tudorel ia cerut sa lase telefonul in antecamera? Apoi a stins lumina si au vb pe intuneric. Apoi madam din greseala a luat haina lui Tudorel si a plecat Pe scari si a dat seama ca nu e haina ei. Parca asa se organizeza intilnirile la nivel inalt ( etajul 2) in ultima vreme. Asta a fost madam Tarcea sau madam Timmermans? Seaman intre ele. Amindoua fumeaza iarba si una se viseaza Ion Creanga si ne povesteste visele ei iar cealalta confunda MJ cu un bar din Olanda unde se poate fuma iarba. Pamint de flori.