Senatorul american Chris Murphy: "La începutul lunii, eu și John McCain am trimis o scrisoare în România pentru continuarea luptei anticorupție. Apoi Giuliani a trimis o scrisoare contradictorie, fiind plătit pentru asta"

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 31 august 2018, 5:46 Actualitate | Esenţial


Cristopher Murphy
Foto: Twitter @ChrisMurphyCT
Senatorul american Cristopher Murphy (democrat) semnalează joi, într-o postare pe Twitter, că Rudolph Giuliani, avocatul lui Donald Trump, a trimis autorităților române o scrisoare ce contrazice tocmai îndemnul de continuare a luptei anticorupție transmis de el, împreună cu John McCain, guvernului de la București, dar și poziția Departamentului de Stat pe acest subiect.

„Cred că asta e o chestiune importantă. La începutul acestei luni, John McCain și cu mine am trimis o scrisoare guvernului din România, îndemnând la continuarea luptei anticorupție. Apoi, Giuliani - reprezentantul lui Trump - a trimis o scrisoare în care contrazice atât scrisoarea noastră cât și poziția Departamentului de Stat. Și a fost plătit pentru asta”, a scris Murphy.

El a distribuit odată cu mesajul său un alt tweet cu linkul către un articol din Washington Post intitulat „Scrisoarea prin care Giuliani critică lupta anticorupție din România atrage atenția Departamentului de Stat”.



La începutul acestei luni, senatorii americani John McCain şi Christopher Murphy i-au adresat prim-ministrului României, Viorica Dăncilă, o scrisoare în care îi cereau acesteia să nu facă pași înapoi în lupta împotriva corupției.

Scrisoarea a fost publicată pe pagina de internet a republicanului John McCain, din statul Arizona, care a deținut până acum funcția de preşedinte al Comisiei pentru forţele armate a Senatului SUA. McCain s-a stins din viață în urmă cu câteva zile, pe 25 august 2018.

Colegul său, democratul Cristopher Murphy, din Connecticut, este membru al Comisiei senatoriale pentru relaţii externe.


Citește și:

SUA se delimitează de scrisoarea lui Giuliani: Până recent, România a demonstrat un progres considerabil în combaterea corupţiei. Îi încurajăm pe români să continue pe această cale

Politico.eu: Giuliani spune că a fost plătit pentru a trimite scrisoarea către Iohannis

Ce scrie prea internațională despre scrisoarea lui Giuliani: Avocatul lui Trump, plătit de firma ce apără un corupt / Giuliani, sunat de la Departamentul de Stat: Voiau să știe dacă este adevărat / Am discutat cu cel puțin un oficial român

Două scrisori. McCain, Giuliani și politica americană a ultimilor 40 de ani


Citeste mai multe despre   


















2627 vizualizari

  • -12 (24 voturi)    
    Murphy este avocat asa ca sa tacă din gura (Vineri, 31 august 2018, 6:03)

    simplex1 [utilizator]

    Chris Murphy este un avocat cunoscut pentru firma tatălui sau. Doar ca are și calitate de senator asta nu înseamnă ca scrisoarea lui pro DNA poseda vreun caracter oficial, adică vorbește în numele Statelor Unite.

    Murphy a luat bani ca și McCain (care i-a folosit pentru familia sa deoarece el era grav bolnav și nu mai avea nevoie de ei).

    Romania este o victima a unui război purtat cu avocați americani.

    Caracter oficial nu au decât hotărârile congresului SUA asa ca nimeni nu poate vorbi în numele Statelor Unite fără sa aibă în spate o asemenea decizie, nici măcar ambasadorul SUA la București sau președintele american.
    • +9 (11 voturi)    
      Minți (Vineri, 31 august 2018, 9:34)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Doar Giuliani a luat bani. Ce spui tu e calomnie și atât!
    • +7 (9 voturi)    
      O scrisoare pierduta (Vineri, 31 august 2018, 10:16)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      ...Asta e piesa lui Giuliani.
      O scrisoare semnata de doi senatori este o scrisoare cu atata autoritate cat poate fi data de doi senatori alesi in parlamentul SUA, si asumata din aceasta pozitie - mai implica, printre altele ca respectivii vor face ceva zgomot in Senat in favoarea unor masuri de aplicat Romaniei.
      O scrisoare trimisa de un avocat, ramane o scrisoare anonima-semnata. Un avocat sau neica nimeni, e egal. El nu poate face altceva decat ce a facut. Doar psdalde a vrut sa va faca sa credeti ca politica sua este determinata de ce sopteste frizerul la urechea presedintelui in timp ce il face din foarfeca.
      Ca printre clientii lui se afla si presedintele SUA, nu inseamna ca nu se mai afla si alti posibili infractori, ca de-aia exista sistemul juridic, ca sa aiba oricine drept la aparare, dar asta, numai in fata Instantei care judeca cazul.
      Punctual, asta este doar propaganda mincinoasa, platita - si nici neica Giuliani nu contesta; el spune senin: m-au platit pentru asta, am semnat. Practic nu se simte implicat.
      Asta ... ca voi v-ati inflamat e alta poveste. Prostia lasa urme desi nu doare.
    • 0 (2 voturi)    
      Oh .. (Vineri, 31 august 2018, 14:11)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      ..ce-ai facut, te-ai suparat ca borfasii tai au platit pe unu' sa trimita o scrisoare lui Iohannis? Ai gasit repede si motivele pentru care McCain a luat bani, nu-i asa?

      Hai sa facem ca voi, borfasii: dovediti ca ei au luat bani. In cazul Giuliani, s-a dovedit ca a luat bani pentru scrisoare.
  • +18 (22 voturi)    
    Ba Romania... (Vineri, 31 august 2018, 7:20)

    dan.c [utilizator]

    ... e victima prostiei propriilor cetateni, a ticalosiei cozilor de topor ca dvs. si a hotiei guvernantilor.
  • +15 (19 voturi)    
    Numitul Dictator repetent (Vineri, 31 august 2018, 7:40)

    Rescator [utilizator]

    Liv Jong Unu se apără de pușcarie,desigur cu
    foarte mulți bani,folosindu-se de Mafia din New York.
    Iată ce bine se ințeleg mafioții inte ei,chiar și la mii
    de Km distanță.
    • +13 (15 voturi)    
      Mda... (Vineri, 31 august 2018, 8:00)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      bani aia multi de care vorbesti sunt furati, de la copii (are si o condamnare deja pt asta). Si respectiv de peste tot de unde a reusit caracatita sa isi intinda tentaculele. Poate pe viitor va exista si un articol care sa informeze unde mai e "Draknea" cu procesul. Si cat se mai amana pronuntare unei sentinte/condamnarii definitive?
  • -5 (7 voturi)    
    pretentios cu altii! (Vineri, 31 august 2018, 8:27)

    gpavel [utilizator]

    As a member of the House Oversight and Government Reform Committee, Murphy was highly critical of for-profit government contractors operating in Iraq, which functioned with little government oversight and scrutiny. He introduced and successfully passed into law the "Government Funding Transparency Act of 2008" which required private companies that do the majority of their businesses with the federal government to publicly disclose their top executives' salaries.[44]
    • +6 (6 voturi)    
      Cum se potrivește titlul? (Vineri, 31 august 2018, 9:36)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      Titlul tău sugerează că Murphy face altceva decat predică!Citatul pe care l-ai postat nu sugerează nicăieri ce zice titlul!
  • -5 (7 voturi)    
    Si totusi, nesimtirea celui ce modereaza acest (Vineri, 31 august 2018, 8:51)

    xrogo [utilizator]

    sait este atat de mare ca nu-mi pune postarea cu a treia scrisoare, scrisoarea lui Kiki Skagen Munshi, care a lucrat în Serviciul de Externe al Statelor Unite 22 de ani, cu experiență diplomatică în mai multe țări și însărcinări oficiale chiar la București, a trimis la rândul ei un mesaj, intrat în posesia Q Magazine, către oficialii români, arătând că DNA a devenit ea însăși coruptă și că procesele anticorupție din România au fost de multe ori un simulacru.!
    • +2 (4 voturi)    
      Corecție (Vineri, 31 august 2018, 12:40)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ȘI această Kiki a trimis scrisoarea tot îdin poziție de persoană privată și scrisorica ei are exact valoarea unei păreri personale.
      Auzi, nu știu ce-ți dă ție la o căutare pe google după ”Kiki Skagen Munshi”, dar mie-mi zice că lucrează la Cotidianul.
      https://www.cotidianul.ro/author/kiki-skagen-munshi/
      Hm....
  • -5 (7 voturi)    
    cuuum? (Vineri, 31 august 2018, 9:33)

    Mazeta [utilizator]

    Giuliani este spokesman-ul lui Trump? Parcă era un simplu particular.. Nțț, nțț...
    • +1 (3 voturi)    
      Vaaaai (Vineri, 31 august 2018, 12:43)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Chiar atât de incapabil ești? Aveam o părere mai bună despre inteligența ta (nu și despre moralitatea ta, asta e altceva): giuliani a scris din postura de persoană privată, nu din cea de apropiat (de orice fel) al lui trump. Ba chiar spunea la un moment dat, întrebându-se cu ipocrizie dacă nu ar fi trebuit oare să precizeze în scrisoare că NU vorbește în numele lui trump....
  • +5 (7 voturi)    
    O scrisoare pierduta (Vineri, 31 august 2018, 10:08)

    mikee15 [utilizator]

    Eu cred ca Giuliani nici macar nu stia cui trimite scrisoarea. Putea fi si Sadam Hussein atata timp cat intrau banii.
    • 0 (0 voturi)    
      Giuliani ca aproape 90% dintre (Vineri, 31 august 2018, 13:22)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui mikee15

      americani poate numi cu aproximație doar continentele.Despre țarișoare conduse de corupți
      endemici,așa cum este și Romania,nu are habar
      unde dracu se gasesc pe Glob.Dacă plata este
      livrată rapid in dolari nu mai are importanță de unde
      vin.