SUA se delimitează de scrisoarea lui Giuliani: Până recent, România a demonstrat un progres considerabil în combaterea corupţiei. Îi încurajăm pe români să continue pe această cale

de DG     HotNews.ro
Marţi, 28 august 2018, 10:25 Actualitate | Esenţial


departamentul de stat SUA
Foto: Pexels
SUA se delimitează de scrisoarea lui Giuliani, care nu ocupă nicio funcție în statul american, transmite ambasada SUA la București, potrivit Digi 24. Mai mult, purtătorul de cuvânt al misiunii diplomatice transmite că SUA urmăresc cu atenție schimbarea codurilor penale și arată că, până recent, România a făcut progrese considerabile în lupta anticorupție, guvernul american încurajându-i pe români să continue pe aceeași cale. 

”Guvernul SUA nu comentează opiniile sau concluziile unor persoane fizice, cetăţeni americani.(..) Aşa cum s-a menţionat în declaraţia comună a Ambasadei Statelor Unite la Bucureşti şi a principalilor parteneri europeni ai României, din 28 iunie:  Până recent, România a demonstrat un progres considerabil în combaterea corupţiei şi construirea unui stat de drept eficient. Îi încurajăm pe români să continue pe această cale. Urmărim cu atenţie schimbările la codurile penal şi de procedură penală şi ne menţinem îngrijorarea că mai multe dintre ele pot împiedica cooperarea internaţională în domeniul aplicării legii şi pot afecta negativ lupta împotriva unei serii de infracţiuni”, se arată în răspunsul ambasadei pentru Digi 24.

De asemenea, SUA încurajează toate părţile implicate să reexamineze răspunsul experţilor juridici români precum Consiliul Superior al Magistraturii şi al experţilor internaţionali cum sunt Grupul Statelor împotriva Corupţiei (GRECO) al Consiliului Europei şi Comisia de la Veneţia, a transmis purtătorul de cuvânt al Ambasadei SUA, Donald Carroll.

Rudolph Giuliani, avocatul lui Donald Trump, fost procuror federal și fost primar al New York a transmis o scrisoare președintelui Klaus Iohannis și altor oficiali români în care cere verificarea protocoalelor PG-SRI și stoparea presiunile asupra judecătorilor.  

Scrisoarea a fost criticată de mai mulți lideri ai opoziției, în timp ce ambasadorul României la Washington, George Maior, a spus chiar că este rodul unei acțiuni de lobby în favoarea unor persoane care au probleme cu justiția. Pentru aceste afirmații el a fost chemat la MAE să dea explicații.



















11512 vizualizari

  • -17 (27 voturi)    
    Si se delimiteaza doua tabere. (Marţi, 28 august 2018, 10:31)

    Lok [utilizator]

    E inceputul unui conflict fara avantaj pentru populatie. Oricare ar fi aia, SUA sau RO.
    • +17 (25 voturi)    
      Nici un conflict (Marţi, 28 august 2018, 14:59)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Nu cred ca va fi vreun conflict, scrisoarea ui Giuliani este fix nimic. Ce conteaza sunt comunicatele oficiale ale institutiilor, alea au greutate iar ele sunt clare. In rest, parerea platita a lui Giuliani (in fapt un mesaj pe care, cel mai probabil, doar l-a semnat in schimbul unei sume de bani) are valoarea unui servetel folosit si aruncat la cos.
    • +6 (8 voturi)    
      Dar pe Giuliani l-a.... (Marţi, 28 august 2018, 17:49)

      Bibishor [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      intrebat daca el a scris scrisoarea? Sau doar a semnat-o, fara sa o citeasca in schimbul unui "maruntis"?
  • +25 (33 voturi)    
    Cand o fi fost Giulliani mai sincer: (Marţi, 28 august 2018, 10:37)

    bancher [utilizator]

    Cand a declarat ca fara cele 400 ore de inregistrari audio nu ar fi avut nicio dovada impotriva mafiei newyorkeze sau acum, cand declara ca ascultarile sunt ilegale si baga oameni nevinovati la puscarie??
    Pentru mine e simplu: face lobby pentru neascultarea telefoanelor. Cine il plateste?? Mai vedem.
    • +6 (8 voturi)    
      Poate adevărul este că (Marţi, 28 august 2018, 13:20)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      ne invidiază pentru „sumedenia” de opțiuni politice pe care le avem noi,românii - la urma urmei a făcut și ei oleacă de traseism, dar în America „toate posibilitățile” politice se reduc la 3 - și el le-a testat pe toate.
      Și când te gândești că se număra printre favoriții mei pentru „toleranța zero”...
    • +13 (17 voturi)    
      pozitia lui Giuliani (Marţi, 28 august 2018, 13:48)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      este contrara pozitiei oficiale a SUA.Este dovada ca Giuliani actioneaza in calitate de persoana privata.De aici declaratia lui nu are nici valoare.Numai pentru Dragnea are valoare ca a platit bani multi sa il faca pe Giuliani sa dea o declaratie contra propriului guvern.Deci ce valoare morala are acest individ? Nici una. Este cumparat si lipsa lui de morala este ilustrata chiar de faptul ca pentru bani da declaratii contra propriului guvern.
      • +9 (13 voturi)    
        he he - bara! (Marţi, 28 august 2018, 15:14)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        A gasit si livache pe tot globu pamantesc o persoana cat de cat cunoscuta, chiar daca nitel expirata, care sa declare (fie si contra cost, dar nu sub juramant) ca e oarecum de aceeasi parere cu el si vin astia si zic ca ala nu se pune.
        Ba se pune bai, ca omul lucreaza cu banu jos ... si banu s-a marcat.
        Acum trebuie iar sa mearga pe partea aia despre care zicea ca nu-i in regula: articole platite in presa.
        Sa te tii cheltuiala, atunci! Alea costa nenica!
        Poate face si livache nunta cu dar chiar daca nu-i prima pentru el, dar pentru domnisoara mireasa e, ca sa mai scoata un ban neimpozabil de undeva.
        Daca-l mai tin curelele sa promita una-alta
    • -2 (6 voturi)    
      usurel (Marţi, 28 august 2018, 21:11)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      cand ai zeci de mii de ascultari in Romania, toate pe siguranta nationala, cu scopul real de a "gasi ceva" de care sa te legi, dar cu totul in afara chestiunilor de siguranta nationala, asta e stat politienesc 100%; mai grav e ca judecatorii Binomului au dat condamnari pe baza de stenograme si marturii false, fara vreo proba de alt gen, ceea ce le-a permis sa scoata din circulatie pe absolut oricine statea in calea intereselor Binomului
      • -1 (3 voturi)    
        Of, mama ei de stupizenie! (Miercuri, 29 august 2018, 10:42)

        Encounter [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Mandatele pe siguranță națională sunt și ele supuse unei aprobări.
        Dacă în decursul unei anchete (pe siguranță națională) apar alte informații despre infractiuni, eu ca cetățean al Ro, plătitor de taxe VREAU ca cei ce fură sau comit alte fapte penale să fie pedepsiți. Oricum, pe baza acelor informații se face o altă anchetă, nu e condamnat pur și simplu.
        ȘI de fapt singura întrebare relevantă este următoarea: există fapta? Dacă da, amin, pușcăria să te manânce în cazul în care procurorul dovedește vinovăția. Restul sunt aiureli prin care hoții de la putere încearcă să se scoată. Iar proștii care se uită în gura lor le înghit.
      • 0 (0 voturi)    
        Tov sprc (Miercuri, 29 august 2018, 14:57)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        ce ai fumat ?
        Despre ce bombani acolo ?
  • +6 (14 voturi)    
    "Reactie revoltatoare" (Marţi, 28 august 2018, 10:40)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Oare i-au dat undo la chemarea lui Maior? Nu de alta, dar sa facem si noi ceva economii, sa avem bani de pensii speciale.
  • +19 (23 voturi)    
    PSD=PCR (Marţi, 28 august 2018, 10:50)

    1A [utilizator]

    Ei nah, comuistii din PSD si haita de maciucari de la A3 vor face tot posibilul s-o intrebe pe menajera de la Casa Alba ce parere are despre lupta cu coruptia din Romania. Si mai ales vor fi interesati daca o va ponegri pe LC Kovesi, femeia care a dus pe umeri o lupta crancena cu mafiile politico-financiare din Romania.
  • -27 (47 voturi)    
    Nici n-a spus ca ocupa vreo functie (Marţi, 28 august 2018, 10:51)

    holinessdani [utilizator]

    E parerea unuia care a trimis o scrisoare.
    Si eu si tu poti sa trimiti scrisori, care-i problema?
    De ce trebuie acuzat de lucruri de care nu e vinovat?
    Poate pentru ca are dreptate?
    Totusi omul a fost primar intr-un loc cu vreo 9 milioane de oameni si cu un PIB cat al Coreii de Sud, adica de vreo 10 ori mai mare decat al Romaniei!
    Daca ar candida la presedentie eu l-as vota fara ezitare.
    Sau sa-l votez pe Orban?
    Orban sau Giuliani, grea alegere.
    Sau nu?
    • +24 (36 voturi)    
      Dragnea tu esti? (Marţi, 28 august 2018, 12:59)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      Ce faci aici itzi scrii singur comentarii? Tot la puscarie ajungi.Mai devreme sau mai tarziu.
    • +14 (16 voturi)    
      Bai... prea-sfinte, (Marţi, 28 august 2018, 14:19)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      tu ai ceva deasupra gatului in afara de vid?
      Parca toti ati batut apa in piua cu... americanii (in acceptiunea voastra, Oficialitatile americane) au zis ca... avocaul lui Trump a spus ca (cu aceeasi conotatie subliminala asimilata autoritatilor americane...)...
      Acum, ca un comunist balos, o dai la intors. Ca stai, ca sa vezi, ca....
      Tu ai impresia ca toti suntem zombi
      Cea cu secere si ciocan sovietic!
    • +14 (16 voturi)    
      Păi (Marţi, 28 august 2018, 14:42)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      Păi porcăria e următoarea: p$d a prezentat scrisoarea lui Giuliani ca fiind un mesaj care demonstrează că SUA s-a săturat de... Deci p$d a preluat și ”vândut” scrisoarea asta ca fiind un mesaj al SU, nu al unei persoane private. Iar faptul că Giuliani nu s-a prezentat ca reprezrentant al vreunei autorități americane dar nici ca persoană privată îmi indică mie că toată această mârlănie a fost organizată în cârdășie cu ai noștri p$d-iști.
    • +12 (14 voturi)    
      care-i problema? (Marţi, 28 august 2018, 14:43)

      gabone [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      pai problema e ca e singura scrisoare pe care cel mai mare partid din Romania (MPSD) o ia in serios si o lauda si spune ca "uite domne care e realitatea, cum spune nenea asta aici in scrisoare"... asta dupa ce a ignorat si le-a transmis sa-si vada de ale lor tuturor celor care au transmis mesaje oficiale prin care criticau (voalat, diplomatic) noile coduri penale si laudau lupta anti-coruptie sustinuta de DNA si implicit Kovesi.

      Acum intelegi care e problema? Ca MPSD isi inventeaza motive pentru ce vrea sa faca pe baza unei pareri a unuia "care a trimis o scrisoare".
    • +4 (4 voturi)    
      La presedentie (Marţi, 28 august 2018, 20:12)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      l-ai vota ? La presedentia asociatiei de locatari, nu ?
  • +28 (32 voturi)    
    Iar a luat Mu^e Dragnea (Marţi, 28 august 2018, 10:55)

    Klaus_ [utilizator]

    Asta e un fel de “Mu^e PSD” dar spus in limbaj diplomatic. Degeaba a platit Dragnea lobisti din State,ca a ranas si cu banii luati si cu ... gura plina.
    • +8 (8 voturi)    
      Lasă măi... (Marţi, 28 august 2018, 13:42)

      calexe [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      ... că tot din banii noștri au plătit lobiștii, doar nu din banii lui Dragnea. Așa că de fapt tot noi ne-am luat MU*EPSD :(
  • +19 (25 voturi)    
    Adica... (Marţi, 28 august 2018, 10:55)

    Talibanu' cu turban Armani [utilizator]

    ... pe scurt: Nu va mai uitati in gura tuturor americanilor, mai ales daca-s lobisti care ar vinde-o si pe ma-sa pentru bani.
    • +3 (3 voturi)    
      pai da!!!!!!!! (Marţi, 28 august 2018, 15:42)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Talibanu' cu turban Armani

      acum, "pacaliciul psihopat si escroc" ( ajuns presedinte ) o sa l cheme pe ambasadorul usa la bucuresti ca sa i aminteasca ca a vorbit fara....acordul lui...ca si el a primit un "cadou" ca sa faca "poze" cu escrocul de la teleorman...
  • +22 (24 voturi)    
    He he (Marţi, 28 august 2018, 10:55)

    omezu [utilizator]

    Poate aflam de la americani si cine anume l-a platit pe don Giuliani pentru scrisoarea aia. Sa vedem si noi cati bani de la buget a spart Liviu pentru un biletel fara valoare.
  • -24 (46 voturi)    
    Tocmai... (Marţi, 28 august 2018, 10:57)

    Gigi Kent [utilizator]

    Tocmai pentru ca nu are o pozitie publica dar are o reputatie extraordinara isi permite sa nu fie ipocrit. Oricum vad ca e deranj mare. Toata propaganda din Romania dimpreuna cu deep state-ul american si cel romanesc se chinuie sa scoata pe undeva camasa in fata unor adevaruri indubitabile spuse verde in fata.

    E buba mare mai baieti (si fete)?
    • +6 (12 voturi)    
      Giuliani (Marţi, 28 august 2018, 13:11)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      este un fost procuror anti mafia care a devenit avocat pentru mafioti.Vinde acum pe bani aparare contra procuraturii pe care a pastorit-o.
      Fost primar al NY ? Ce conteaza opininia lui? Este cumparata.Pentru bani face orice si zice orice.
      El este autorul ziceri : Truth isn't truth - Adevarul nu este adevarat in procese in care el apara corupti. De aici orice zicere a lui Giuliani este nula. Pentru el adevarul nu este adevarat.
      Iata ca pozitia oficiala a SUA este alta.Dragnea alege insa sa tina cont de pozitia unui nimeni cumparat ca Giuliani si sa ignore pozitia partenerului strategic SUA. Jigneste SUA Dragnea ignorand pozitia politica a partenerului strategic si o face deliberat fiind disperat ca ajunge la puscarie.
      Pentru Dragnea adevarul nu are nici o valoare.
      Minciuna in care traieste este dupa conceptul avocatului Giuliani adevarul.
      • -4 (10 voturi)    
        flecau, (Marţi, 28 august 2018, 15:36)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        nimeni ala, este membru in conducerea partidului republican, la putere in sua, cu care avem parteneriat.
        sua are parteneriat cu romania, nu cu securitatea din ro, sau cu procuratura.
        giuliani are experienta in lupta anticoruptie, in lupta antimafia..
        deci, pana nu dovediti ca a fost platit, voi sau secoritatea pe care o aparati, tot ce spuneti nu face doi bani.
        da, iohanis stie mai bine daca s'o ia sau nu in consideratie.

        dracnea saddam va ajunge sa infunde puscaria, in mod sigur, e chestie de putin timp.
        dar, amestecul securitatii in politica, acoperitii in toata viata politica si economica, dovedeste ca sri este tot secoritatea lui al batran, cu aceleasi metehne, sa spioneze pe toata lumea si sa execute pe cei care nu se supun.
        nicu dracnea saddam este tot omul securitatii, un obisnuit la cadoi, la tenis, pomana porcului, etc, alaturi de maior, coldea, kovesi, oprea, ghitza, dottore....

        faptul ca justitia a renuntat la protocoale, le'a dat pe fatza, este o mare speranta ca alde dracnea ajunge unde'i este locul, caci inseamna ca secoritatea nu'l va mai putea apara, ca judecatorii au iesit din campul tactic.

        dupa cum vedeti, la sindrofiile secoritatii erau cei din anturajul psd, sa nu'l uiitam si pe dancu, un impatimit al tenisului.:-)

        reuniunea din noaptea alegerilor a reunit secoritatea, procuratura si pesedeii, in casa lui oprea..

        despre asta spune si giuliani, despre cardasia politrucienilor cu secoritatea, despre protocoale secrete, echipe mixte, etc.
        la ei nu exista asa ceva. orice prezentare in instanta se face pe probe solide, nu pe dclaratiii de martor dictate de procurori.
        • -3 (5 voturi)    
          ultima ora (Marţi, 28 august 2018, 17:36)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          aflam cu durere (!) ca numitul dumbrava, general sri, seful campului tactic, a fost trecut pe linia moarta.
          o bila alba pt. hellvig si herr klauz.

          securitatea trebuie reformata, trecuta in civilie.
          la fel si sie.
    • +11 (15 voturi)    
      si de unde stie Rudolph? (Marţi, 28 august 2018, 13:25)

      TDragos [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      A vizitat recent Romania, a primit rapoarte oficiale sau si-a pus semnatura pe o scrisoare scrisa deja de infractori?
      Cine sa fi fost?...Dragnea, Valcov, Popoviciu, turistii/turistele din Costa Rica...?

      Truth isn't truth...

      https://edition.cnn.com/2018/08/19/politics/rudy-giuliani-truth-isnt-truth/index.html
    • +8 (10 voturi)    
      Nu stim (Marţi, 28 august 2018, 13:44)

      Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Ai fost la doctor? Numa' vezi sa nu-ti dea cu internare, ca poate agati ceva bacterie si apoi o sa te "chinui sa scoti pe undeva camasa".
    • +6 (10 voturi)    
      Pesta Porcina, gaze,... (Marţi, 28 august 2018, 14:36)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ...cearta intre interlopi, fumigene....
    • +9 (11 voturi)    
      HM (Marţi, 28 august 2018, 14:44)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Problema cu reputația lui e că e în prăbușire liberă după preluarea cazului trump. Așa că omul (dacă tot nu mai are ce pierde dpdv profesional) s-a gândit că niște bani în plus îi pică bine.
      Cât despre cât sunt de adevărate afirmațiile lui...LOL!
    • +7 (7 voturi)    
      Da, da .. (Marţi, 28 august 2018, 15:13)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ..adevaruri indubitabile.

      Iti si spun cum s-a intamplat: de cateva nopti, Giuliani nu mai putea sa doarma. Se trezea in mijlocul noptii si se invartea ca un hamster on a treadmill. Ceva nu era in regula: undeva, departe de locuinta sa, undeva intr-un tinut uitat de timp, oameni cu multi bani, acumulati datorita inteligentei lor, sufereau, erau persecutati politic. Trebuia facut ceva.

      Dar cum? Nu este simplu, nici macar pentru un erou al Americii, cum este Giuliani. Solutia salvatoare nu s-a lasat asteptata: niste domni, cu multi bani, trimisi de aceiasi oameni persecutati politic, l-au rugat, cu un cec, pe eroul Gouliani sa-si spuna parerea, printr-o scrisoare adresata lui Iohannis si veoricai ("cine sunt astia? - a intrebat, aproape soptit, eroul Americii) cu privire la nedreptatile comise de DNA ("ce e aia DNA"? - a mai reusit sa intrebe, tot soptit, eroul nostru). Nu mai era nevoie de raspunsuri: adevarul era in acel plic, scris pe acel cec. In sfarist, Gouliani, usurat (trecuse mai intai si pe la toaleta), s-a putut duce la culcare. Noptile au devenit subit mai placute, mai odihnitoare: se facuse dreptate.

      Da, nu are de ce sa fie ipocrit, pentru simplul motiv ca ce face el nu are legatura cu ipocrizia: e un simplu job platit.

      Sa vedem ce minuni a mai facut eroul nostru:

      "WASHINGTON (AP) — The Trump administration sought to distance itself Monday from Rudy Giuliani’s dramatic public statements about Iran and North Korea, saying that President Donald Trump’s new lawyer does not speak for the president on matters of foreign policy." Mda.

      Si da, buba este foarte mare. In capul tau. De fapt, cred ca ti-a mancat si inlocuit creierul.
    • +6 (6 voturi)    
      ahahahaha (Marţi, 28 august 2018, 15:53)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ce o tau slugile psdiste la intors

      ba jeg comunist.,.. ce kkt pozitie si cunostinte are un avocat a carui scrisoare dovedeste clar ca nu s-a interesat DELOC asupra situatiei din romanica...
      also esprimarea NU e de avocat!
    • +5 (5 voturi)    
      "buba" e .. (Marţi, 28 august 2018, 17:14)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ca ..existi...din pacate nu esti ..singura..."buba"..din ro.....
    • -2 (4 voturi)    
      Aha.. (Miercuri, 29 august 2018, 6:29)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Deci scrisoarea senatorilor americani John McCain şi Chris Murphy adresata veoricai, nu e buna si asta pentru ca, desi stia ca o sa moara curand, John McCain a vrut sa ramana in istorie ca fiind un ipocrit care spune numai minciuni, fata de Giuliani care spune adevaruri indubitabile. Si da, John McCain are o reputatie proasta, cand e sa o compari cu cea a lui Giuliani. Deci este ipocrit curat.

      Ia sa vedem cum zice pocritul ala nenorocit (bine ca a murit ipocritul mincinos si trebuia sa o ia si pe Kovesi cu el acolo in iad):

      "„Vă scriem astăzi despre lupta în curs de desfăşurare a României împotriva corupţiei. Ca susţinători puternici ai relaţiei dintre SUA şi România, am remarcat cu regret că preşedintele Klaus Iohannis a fost obligat recent prin decizia unei instanţe să o demită pe Laura Codruţa Kovesi, procurorul-lef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie. Deşi procedura judiciară este o problemă internă, cerem guvernului României să nu dea înapoi în lupta importantă împotriva corupţiei”.

      „Rolul conducător al dnei Kovesi la Direcţia Anticorupţie a fost apreciat în întreaga lume ca o dovadă a angajamentului puternic al României de a combate corupţia. Concedierea ei, precum şi reformele judiciare recente şi propunerile legislative de dezincriminare a unor infracţiuni de corupţie ridică probleme îngrijorătoare privind voinţa guvernului dv. de a urmări penal infracţiunile financiare şi de a trage la răspundere oficiali de rang înalt.
      ..................................................................................

      Cum ai spus? "Adevaruri indubitabile spuse verde in fata"? ...Ce zici: au fost prea verde spus, sau trebuia si mai verde? Bube, mucegaiuri si noroi.
    • +2 (2 voturi)    
      citeste (Miercuri, 29 august 2018, 12:34)

      andrei1232000 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      citeste pe wikipedia cam ce moralitate are acest Giuliani. neveste, tepe pe bani publici, etc.
    • +1 (1 vot)    
      Da tov postac rus, (Miercuri, 29 august 2018, 15:00)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ai aparut si tu... e groasa daca ai fost scos de la naftalina.
  • +26 (26 voturi)    
    avem si reactia antenei 3 (Marţi, 28 august 2018, 11:00)

    barba-neagra [utilizator]

    Reactia Antenei 3 a venit inca de ieri cand "moderatoarea" l-a luat la misto pe reprezentantul PNL pe tema relatiei presedinte-departament de stat.
    PSD e convins ca Departamentul de Stat al SUA e o chestie minora, ignorabila, care nu are legatura cu Presedintele SUA. Pai, va imaginati ce ar crede Germania daca Ministerul de Externe roman ar da un comunicat care nu e pe linie cu ce spune Johannis? Adica Johannis e capul externelor. Dar in SUA Trump si Giuliani sunt separati de guvern, ei conduc America altfel. A meritat sa ascult idiotenile "jurnalistilor" si politicienilor PSD, fermecati de lobby-ul avocatului Louis Freeh, copiat ad literam si pus stampila Giuliani & Co. PSD a ajuns sa sustina penali adevarati, cu acte in regula, gen Popoviciu sau Adamescu, exact, fiul celui pe care il tarau prin noroi ca fusese omul lui Basescu, numai si numai pentru ca au in comun ceva cu Dragnea & Co: spectrul puscariei.
    • 0 (0 voturi)    
      barbosule, cetesc bine ?... (Miercuri, 29 august 2018, 14:11)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui barba-neagra

      PSD a ajuns sa sustina penali adevarati,

      Ai barba pe ochi ?
      Adica PSD nu sunt penali adevarati ?
  • -24 (40 voturi)    
    inutil, e cazul sa terminati cu minciunile (Marţi, 28 august 2018, 11:03)

    revo [utilizator]

    Hai, lasati-o jos ca macane! Giuliani este in chiar centrul puterii, el stie mai bine ce se coace la Casa Alba si il cunoaste cel mai bine pe ocupantul scaunului prezidential: un afacerist escroc, pt. care banii nu au miros, nu conteaza cine ii deschide usa cu piciorul, ca mainile ii sunt ocupate cu valizele cu bani! Trump atat stie din experienta lui vasta de viata: plata inainte! Si Dragnea si clica lui de mafioti de pe cateva continente au bani cu nemiluita!

    Ca Casa Alba urmareste cu atentie schimbarea codurilor nu ma indoiesc, este la fel de interesata de matrasirea justitiei ca si mafia damboviteana, partenera de incredere a altei mafii, cea care a pus piciorul zdravan si la Casa Alba.

    Acum ma gandesc ca si Iohannis stia foarte bine de marea schimbare de directie a politicii americane, altfel nu ar fi sacrificat-o pe Kovesi asa, scurt, prin purtatorul de cuvant.

    Asa ca scutiti-ne, domnu' ambasador, oricum aveti sacii in caruta, tara e incalecata de cel putin 3 mafii, e locul lor de joaca pt. ca VOI ati gandit asa, si VOI ati permis sa se intample asta, nu mai e cazul sa debitati minciuni.

    Pana ne-o ajunge cutitul la os...
    • +11 (15 voturi)    
      Dragul nostru revo, (Marţi, 28 august 2018, 14:07)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Mai informeaza-te și vei afla că Giulianii este un
      mafiot subordonat Cupolei celor șapte mari Familii
      Mafiote din New York.Pentru banii primiți de la
      Dictatorul repetent Liv Jong Unu este in stare să
      arunce in aer Statuia Libertății.Un penibil sclerozat!
    • +8 (10 voturi)    
      aoleo (Marţi, 28 august 2018, 15:51)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui revo

      minciunile psdiste...
      ba lepra slugarnica si fara coloana vetebrala...

      unde kkt e in centrul puterii?!
      pozitia oficiala a americii e daca in acest articol nu in scrisoarea avocatului X !

      hai plimba ursul jeg infect!
  • +26 (26 voturi)    
    si f****, si cu banii luati (Marţi, 28 august 2018, 11:06)

    nea_caisa [utilizator]

    brava livache, ai atins un nivel nou de "inteligenta".
    • +4 (4 voturi)    
      daca si-a cautat... (Marţi, 28 august 2018, 18:23)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui nea_caisa

      A si gasit...
  • +21 (21 voturi)    
    Da, si? (Marţi, 28 august 2018, 11:13)

    complet_retard [utilizator]

    Foarte bine si frumos, numai ca stirea ASTA nu ajunge si la ochii si urechile votantilor pedesere, care se uita numai la Latrina 3!!!
  • +18 (20 voturi)    
    Fara manusi (Marţi, 28 august 2018, 11:24)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Eu zic sa-l investigati si pe Giuliani si pe restul apropiatilor. Sigur se va afla ce-i cu toata treaba asta. Scrisoarea lui e practic copy-paste tradus din discursul PSD.
  • +20 (20 voturi)    
    Giuliani e o voce platita (Marţi, 28 august 2018, 11:48)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Cine da mai mult are dreptul sa-i fie promovate opiniile, oricare ar fi ele...

    Daca facem o cheta si-l platim sa-l faca pe Dragnea albie de porci, o va face fara remuscari, procese de constiinta etc. Doar e avocat, ce naiba...!
  • +20 (20 voturi)    
    Tactica ratata. (Marţi, 28 august 2018, 11:50)

    Isobar [utilizator]

    A sosit momentul cand acesti intriganti ai politicii romanesti,tandemul Dragnea- Tariceanu sa inceteze si sa -si ceara scuze pentru incercarile repetate de otravire a opiniei publice cu amenintari verbale si fizice pline de ura impotriva tuturor care cred in democratie si libertate.
    Ulciorul nu merge de multe ori la apa.
  • +19 (19 voturi)    
    aham... (Marţi, 28 august 2018, 11:53)

    liviu_ [utilizator]

    oare psd (si pretinii) o sa ignore aceasta declaratie, o sa o "traduca" sau o sa atace ambasada?!
    ce dovada se duplicitate si ipocrizie o sa adopte?!
    evident, cea normala ar fi niste scuze...
  • +18 (22 voturi)    
    Surpriza totala! (Marţi, 28 august 2018, 12:13)

    independentu [utilizator]

    ce chestie, pana si americanii l-au declarat pe Giulianni persoana privata!
    Asteptam scrisorule lui Melanie T si a frizerului lui trump, presupunand ca are asa ceva.
    ma intreb MAE ce opinie oficiala o sa aiba...
  • -5 (21 voturi)    
    "progres considerabil".. (Marţi, 28 august 2018, 12:24)

    animatron [utilizator]

    O luare de pozitie favorabila Romaniei, mai ales prin comparatie cu oricare alt stat din regiunea noastra central si est-europeana.

    Suntem una dintre rarele tari din UE dotata cu o ramura a Parchetului specializata in lupta impotriva coruptiei printre politicieni si inaltii functionari.
    Asa, ca ex., o tara fondatoare ca Franta nu avea asa ceva pana la alegerea lui Macron, nu avea nici legislatie in privinta averilor demnitarilor (nici un fel de declaratie de avere sau de interese!).

    Si suntem practic singura tara din Europa de est si din Balcani care a trimis la puscarie prim-ministru, ministri, parlamentari, primari, secretari de stat, directori de institutii, presedinti de consilii judetene, miliardari, politisti, generali, directori de spitale, etc.

    Coruptie exista absolut peste tot in Europa, de la frauda TVA (e problema nr 1), rambursari ilegale de medicamente (Franta e campioana), frauda fonduri europene (Italia e campioana), pana la multinationale care mituiesc pt contracte, ministri care fac evaziune fiscala, etc.

    Veniturile f reduse si gradul de saracie in raport cu tarile vestice au facut ca in Romania coruptia sa se manifeste chiar si in raporturi banale dintre cetateni si functionari (in primarii si agentii ale statului) sau dintre pacienti si medici (in spitale publice).

    Perceptia publica e marcata profund de astfel de situatii, in care "se da spaga" si romanii isi autodefinesc societatea ca fiind una "corupta".

    Nu sunt intotdeauna avizati de ce se intampla pe la altii, sunt mai degraba surprinsi cand citesc despre abuzuri flagrante de putere si coruptie pe bani publici in tari mult mai bogate.

    Continua o idealizare a Vestului, total eronata si o autodefaimare masochista a propriei societati.
    Se si observa disperarea cu care e aparata acea imagine idealizata pt romanii au nevoie de un bun exemplu.

    Numai ca cel mai bun exemplu e ceea ce a facut DNA in Romania, suntem in "progres considerabil" fata de trecut si fata de alte tari UE, o spun altii !
  • -30 (36 voturi)    
    ... (Marţi, 28 august 2018, 12:33)

    vitan.sandu [utilizator]

    Cine se astepta la altceva de la o "misiune" aflata, inca sub umbra lui klem!?
    • +11 (11 voturi)    
      Aiurezi (Marţi, 28 august 2018, 14:53)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Dacă tu crezi că un ambasador SUA își permite să emită păreri personale pe teme de politică externă bazându-se pe ce a zis un ambasador anterior e clar ce știi tu despre politica americană și de cât de demne de băgat în seamă sunt părerile tale pe tema respectivă.
  • +23 (27 voturi)    
    penibil !!!! (Marţi, 28 august 2018, 12:43)

    asada [utilizator]

    Pana la urma sigur se va afla cine si cu cat la platit pe macaronar sa semneze o asemenea facatura ticluita in haznalele PSD-ALDE !!!Stie macaronarul unde se afla Romania pe harta lumii si cu ce se mananca politica dimboviteana mai mult de o gramada!!!! Disperarea lui Dragnea a ajuns atat de mare incat a ajuns sa plateasca bani grei pentru a se putea umezi tot la semnatura macaronarului !!!! Fel de fel de para consilieri de toate neamurile, care mai de care mai priceputi si inventivi il storc de bani pe "marele " politician of teleorman,dardrumul nu duce decat la puscarie !!!!
  • +16 (20 voturi)    
    Dragnev plateste pe Giuliani sa scrie scrisori (Marţi, 28 august 2018, 12:54)

    Frank777 [utilizator]

    Ce la- a pucat pe Giuliani sa scrie aceasta scrisoare? Omul nu are nici o calitate oficiala.Este un fost procuror anti mafia in New York care dupa a trecut in barca cealalta in calitate de avocat ii sfatuia pe mafioti cum sa lupte cu procuratura.Un personaj de o moralitate dubioasa.Pentru bani a facut multe servicii unor persoane dubioase.Acum scrisoare adresata lui Johanis si Dragnea. Nu are nici un temei . Omul nu are nici o calitate morala sa se exprime asupra a ce se intampla in Romania cu Justitia.Faptul ca a sarit in apararea coruptilor amanei politici romani este dovada ca a fost platit tocmai de corupti.A facut un serviciu platit.Si-a imprumutat numele pentru scrisoarea anti-DNA. Ce nu fac unii pentru bani.
    Iata ca ambasada SUA precizaeaza ca nu are treaba cu ce face Giuliani si cui scrie el. SUA isi mentine pozitia anti coruptie.
    Dragnea insa nu are treaba cu pozitia ambasadei SUA. Lui ii place de Giuliani. Si pe baza asta isi justifica actiunile anti Justitie. Daca primeste o scrisoare de la KIm Jong-un dictatorul nord corean care il sfatuieste sa lichideze democratia,Dragnea are un motiv,zice: - Vezi mi-a scris un mare lider mondial..... si asta trebuie sa facem.
    Daca-i scrie Putin la fel.
    I-au scris si Erdogan dictatorul Turciei si Victor Orban dictatorul Hungariei.
    Ca intre dictatori ei fac schimb de experienta unul cu altul.
    • +6 (6 voturi)    
      Inca nu a aparut si scrisoarea catre veorica (Marţi, 28 august 2018, 15:27)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Intoarsa din concediu, veorica vacsilica inca-si mai deschide meilurile si n-a reusit sa ajunga si la scrisloarea de la giuliano, asta. O fi zis ca-i vreun italian de pe la plaja.
      Sa vezi, cand o deschide si ea, iar o baga la a3 de noua.
  • +13 (15 voturi)    
    Normal ca (Marţi, 28 august 2018, 13:03)

    ABBV [utilizator]

    da bani ca doar nu da de la el nu ? Tot de la noi, de la aia pe care ia gazat
  • +17 (17 voturi)    
    Toată șleahta e în alertă maximă! (Marţi, 28 august 2018, 13:07)

    Maltese_Hawk [utilizator]

    Va fi o luptă crîncenă între hoți și vardiști.

    Dacă vor intra toți clepto- politicienii la zdup, politica va deveni o meserie ne-profitabilă în România și poate cei mai serioși se vor încumeta.

    Rudy, cât de jos ai ajuns. Posibil ca tipul să nu știe unde și ce e în România.

    Dacă apare și dosarul cu Brazilia și cel cu Tel Drum Dragnea va primi 15 ani. Va fugi desigur ca și iubita lui Băsescu, ca și Sebi Ghiță, etc. Au învățat spiel-ul, urli că nu există justiție în Ro si primești azil. Mai răi decât cel care cereau azil în anii 90.
  • +9 (9 voturi)    
    ca sa vezi !!!! (Marţi, 28 august 2018, 13:14)

    asada [utilizator]

    Este revoltat borfasul la dosul de palma peste bot luat de la Maior ,care dupa parerea mea este de deoparte cel mai informat cum merg treburile prin SUA,iar pe de alta parte nu s-a sfiit sa spuna lucrurilor pe nume cum sta treaba cu puscariabilii Dragnea ,Valcov si multi altii (spre nesansa noastra ) !!!!!
  • +9 (9 voturi)    
    hai (Marţi, 28 august 2018, 13:28)

    lula [utilizator]

    c-a fost ieftin...numai 5 bulioane cica. marfa!!!
  • +9 (11 voturi)    
    daca as fi in locul lui Daddy, (Marţi, 28 august 2018, 13:49)

    mos ion roata [utilizator]

    i-as cere banii inapoi
    • +7 (7 voturi)    
      Neapărat! (Marţi, 28 august 2018, 15:05)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      Dar tot printr-o scrisoare publică:-)
  • +7 (7 voturi)    
    Giuliani ar trebui demis (Marţi, 28 august 2018, 14:35)

    kent8 [utilizator]

    lasati-l pe tataie sa-si vada linistit de pensie, nu-l mai chinuiti cu functii de consilier.
  • +5 (5 voturi)    
    Jupanul dragnea... (Marţi, 28 august 2018, 15:41)

    Costello [utilizator]

    ... ce parere are? S-a facut de ras cu reactia lui "revoltatoare". Numai minciuni, manipulari, furtisaguri,
    ; de atat e in stare!
  • +3 (3 voturi)    
    multam fain... (Marţi, 28 august 2018, 18:22)

    ..13 [utilizator]

    US Embassy - viitorul arata mai bine ase, dupa aceasta clarificare...
  • -3 (5 voturi)    
    ambasada lui Klemm (Marţi, 28 august 2018, 21:07)

    srpc [utilizator]

    nu serveste politica lui Trump, asta nu e o noutate
    • +1 (1 vot)    
      Hait ! (Miercuri, 29 august 2018, 15:06)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      asa s-a scris la Pravda ?
  • +1 (1 vot)    
    New York-ul genereaza surprize (Marţi, 28 august 2018, 23:11)

    Propinatiu [utilizator]

    New York-ul genereaza surprize neplacute de la sine, inclusiv la tenis.
  • +2 (2 voturi)    
    zxzxzxz (Miercuri, 29 august 2018, 0:14)

    solar [utilizator]

    Pe numitul RUDI GIULIANNI l-a întrebat onor presa ce are de spus ? Sa vedem. sparge cineva ghiața sau ...rămâne cum am vorbit ?