Politico.eu: Giuliani spune că a fost plătit pentru a trimite scrisoarea către Iohannis

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 29 august 2018, 16:03 Actualitate | Esenţial


Rudy Giuliani
Foto: Wikimedia Commons
Rudy Giuliani a fost plătit de o firmă globală de consultanță pentru a trimite președintelui României scrisoarea ce contrazice poziția oficială a guvernului SUA, scrie Politico.eu.

Giuliani a declarat că scrisoarea ”s-a bazat pe un raport pe care l-am consultat”, realizat de fostul director FBI Louis Freeh, care conduce o firmă globală de consultanță, numită Freeh Group International Solutions. 

”Ei îmi plătesc onorariul”, a spus Giuliani despre Freeh Group.  

Rudy Giuliani nu a spus cu cât a fost plătit sau dacă Freeh Group i-a plătit serviciile pentru un client. El i-a redirecționat pe jurnaliștii politico.eu către Freeh Group, care nu a răspuns la întrebări, deși s-au făcut mai multe solicitări.

Anul trecut, Puiu Popoviciu l-a angajat ca avocat pe același Louis Freeh, care afirma, intr-un comunicat, ca este "profund dezamagit" de decizia Inaltei Curti din Romania de a-l condamna pe omul de afaceri la 7 ani de inchisoare.

Pe 10 iulie a.c., Washington Post scria că Rudolph Giuliani continuă să lucreze pentru clienți străini, atât personal cât și prin firma sa, în timp ce activează ca avocat personal al președintelui Trump. Potrivit experților citați de sursa menționată, situația produce îngrijorări privind un posibil conflict de interese și ar putea contraveni mai multor legi federale. 

SUA s-a delimitat de scrisoarea lui Giuliani, care nu ocupă nicio funcție în statul american, potrivit ambasadei SUA la București, potrivit Digi 24. Mai mult, purtătorul de cuvânt al misiunii diplomatice transmite că SUA urmăresc cu atenție schimbarea codurilor penale și arată că, până recent, România a făcut progrese considerabile în lupta anticorupție, guvernul american încurajându-i pe români să continue pe aceeași cale. 

"Guvernul SUA nu comentează opiniile sau concluziile unor persoane fizice, cetăţeni americani.(..) Aşa cum s-a menţionat în declaraţia comună a Ambasadei Statelor Unite la Bucureşti şi a principalilor parteneri europeni ai României, din 28 iunie:  Până recent, România a demonstrat un progres considerabil în combaterea corupţiei şi construirea unui stat de drept eficient. Îi încurajăm pe români să continue pe această cale. Urmărim cu atenţie schimbările la codurile penal şi de procedură penală şi ne menţinem îngrijorarea că mai multe dintre ele pot împiedica cooperarea internaţională în domeniul aplicării legii şi pot afecta negativ lupta împotriva unei serii de infracţiuni", se arată în răspunsul ambasadei pentru Digi 24.

De asemenea, SUA încurajează toate părţile implicate să reexamineze răspunsul experţilor juridici români precum Consiliul Superior al Magistraturii şi al experţilor internaţionali cum sunt Grupul Statelor împotriva Corupţiei (GRECO) al Consiliului Europei şi Comisia de la Veneţia, a transmis purtătorul de cuvânt al Ambasadei SUA, Donald Carroll.

Rudolph Giuliani, avocatul lui Donald Trump, fost procuror federal și fost primar al orașului New York, a transmis o scrisoare președintelui Klaus Iohannis și altor oficiali români în care cere verificarea protocoalelor PG-SRI și stoparea presiunile asupra judecătorilor.  

Scrisoarea a fost criticată de mai mulți lideri ai opoziției, în timp ce ambasadorul României la Washington, George Maior, a spus chiar că este rodului unei acțiuni de lobby în favoarea unor persoane care au probleme cu justiția. Pentru aceste afirmații el a fost chemat la MAE să dea explicații.


Citeste mai multe despre   


















14959 vizualizari

  • +21 (57 voturi)    
    win-win-win... (Miercuri, 29 august 2018, 16:07)

    demaGOGU [utilizator]

    ...cand faci bani din coruptie, anti-coruptie si anti-anticoruptie.
    • +38 (46 voturi)    
      o scrisoare... PLATITA a unei persoane private (Miercuri, 29 august 2018, 16:50)

      Mannpawel [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Trump nici nu stie de scrisoare dar asta nu va impiedica Antena 3 si PSD-ul sa spuna ca e de laTrump scrisoare.a
      • +3 (5 voturi)    
        A vandut LND actiunile Teldrum (Miercuri, 29 august 2018, 18:59)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mannpawel

        Pentru Aceasta Misiva de kko?
        Latrina trei azi au emisia suspendata de Necaz!
        Ajutati Latrina sa “isi revina”
        https://campaniamea.de-clic.ro/petitions/stop-publicitatii-pe-televiziunile-mincinoase
      • -12 (18 voturi)    
        Pe C. S. Murphy cine l-a plătit sa scrie pro DNA? (Miercuri, 29 august 2018, 20:49)

        simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui Mannpawel

        Dar de scrisoarea pro DNA, tot din August 2018, semnata "Christopher Scott Murphy (senator și avocat american, 45 ani) și McCain (care tocmai a murit grav bolnav)" nu ziceți nimic. Murphy nu a luat nici un dolar sa scrie textul?!
        • +1 (5 voturi)    
          A luat bani sau deviezi discutia? (Miercuri, 29 august 2018, 22:22)

          coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          Pai, nu ne mai tine in suspans, a luat sau nu bani senatorul Murphy?

          Prezinta si niste argumente, de tipul unei stiri. Stii si singur ca ai reputatie de postac.
        • -3 (5 voturi)    
          Sigur (Miercuri, 29 august 2018, 23:24)

          VictorS [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          Aceiasi persoana care a platit ambasedele Belgiei, Canadei, Danemarcei, Elveţiei, Finlandei, Franţei, Germaniei, Luxemburgului, Olandei, Norvegiei, Suediei şi Statelor Unite ale Americii: https://ro.usembassy.gov/ro/potentialul-impact-negativ-al-amendamentelor-la-legislatia-penala/

          Amice, trezirea!
          Se goleste tara de tot, oameni, copaci, animale.
          Ce o sa mai furati cand ramaneti doar voi?
        • +3 (7 voturi)    
          tu ce crezi? (Joi, 30 august 2018, 0:53)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          nu a luat niciun ban din moment ce nu a aparut informatia asta. Giuliani a admis la 3 zile ca a fost platit. asta una. 2, McCain era pe patul de moarte, nu faci chestii pt bani cand esti pe patul de moarte, trebuie sa le faci din convingere.

          Intrebare: astia, de sustineti PSD, va rog eu, incetati s-o faceti, suntem fratii vostri, dusmanul este PSD, nu noi. Va mint astia de va fac praf, uitati-va la realitate, nu la propaganda si gargara. 2 televiziuni ale unor infractori fac propaganda pe care voi o credeti. Pe bune ?Chiar nu realizati care-i smecheria?
    • +36 (40 voturi)    
      Glasu' adevarului teleormanean... (Miercuri, 29 august 2018, 17:07)

      contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      În sfârşit, putem spune că suntem de acord cu vătafu' de la Teleorman, presedintele "fanariot - democrat" al PeSeDistanului şi miliţian la intersecţia către visul oricărui dictator, adică Rusia şi Turcia.
      Nu zicea el că : "Domnul Giuliani pune cu adevărat degetul pe rană – o rană care este încă deschisă şi pe care România va trebui să o trateze tranşant şi cu mult curaj, dacă mai vrem să rămânem în familia statelor democratice din spaţiul Nord-Atlantic". (Fanariotu' Dragnea despre efectele mediocraţiei cleptocratice a familia sale de cârpe roşietice)
      Concluzie ?
      În cor cu Dragnea strigăm si noi :
      Jos corupţia!
      Jos penalii din funcţiile publice.
      Vrem o ţară sănătoasă pentru copii noştrii!
      Vrem "să nu murim proşti", slugi pe moşia mitocăniei golanilor noii clase "politice".

      Nu-i aşa, grof Dragnea că asta ai vrut să spui ?
      • -7 (17 voturi)    
        Articolul din Politico e semnat C Paun și A Gurzu (Miercuri, 29 august 2018, 19:34)

        simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui contributor.bis

        Războiul avocaților

        Articolul în engleza, din Politico.eu, în care se spune ca Rudy Giuliani a fost plătit sa atace DNA-ul este semnat "Carmen Paun and Anca Gurzu" care au nume romanești. Cu alte cuvinte avem de-a face cu un text comandat din interiorul tarii de către oameni care nici măcar nu au avut bani sa plătească un american, englez, străin în general, sa-l scrie.

        vezi:

        https://www.politico.eu/article/rudy-giuliani-trump-lawyer-paid-to-criticize-romanian-anti-corruption-drive-klaus-iohannis/
        • +1 (5 voturi)    
          Ironie sau (Miercuri, 29 august 2018, 23:30)

          VictorS [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          sau prostie?
        • +5 (9 voturi)    
          Minți de-ngheață apele (Joi, 30 august 2018, 0:17)

          24alex24 [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          Bine că dai link-ul la articol, dar nici măcar nu te uiți de cine e semnat articolul. Anume de Lili Bayer și Marianne Levyne...

          Ți se par nume românești?

          Dar tu trebuie să dai înainte cu manipularea PSD și bagi două nume românești scoase din burtă, ca fiind autorii articolului.

          Bravo! Dați înainte cu minciunile și propaganda, PSD-iștilor.
      • -3 (11 voturi)    
        Manipulare de doi lei și trei bani (Miercuri, 29 august 2018, 20:18)

        Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui contributor.bis

        In articolul de pe politico.eu nici macar nu apare vreun interviu cu Giuliani. Ba mai mult, la sfarsitul articolului se specifica: „Carmen Paun and Anca Gurzu contributed reporting”
        Bine, mă! LOL!
        • 0 (6 voturi)    
          Lovehoti .. (Joi, 30 august 2018, 8:21)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

          ..ia de-aici nene:

          https://www.washingtonpost.com/politics/giuliani-letter-criticizing-romanias-anti-corruption-drive-draws-state-department-attention/2018/08/29/8d8f689c-abcf-11e8-8f4b-aee063e14538_story.html?noredirect=on&utm_term=.685f1b4ff1a4

          "On Tuesday, Giuliani said he was not currently involved in other countries besides Romania. He said he has not discussed his work in that country with Trump or any other administration official.

          “I’m a private citizen,” said Giuliani when asked why he took a position contradicting the U.S. government. He said he was not fully aware of the U.S. stance on the Romanian anti-corruption drive, casting it as a “domestic matter” in that country.

          “Maybe I should have put in the letter that I’m not representing the president,” Giuliani said, but he added that he assumed Romanian officials knew as much. He said he had spoken to at least one Romanian official as part of his outreach but declined to say whom."

          "Bine, mă! LOL!"
        • 0 (0 voturi)    
          Patetica incercare craftule (Joi, 30 august 2018, 13:12)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

          Insa razbate Disperarea Angajatorului Tau din kiseleffzece
  • +48 (50 voturi)    
    Nu pot sa cred!!!! (Miercuri, 29 august 2018, 16:09)

    CetateanulRoman [utilizator]

    sigur in spatele acelei firme era Soros si a facut-o special sa ii faca pe astia de ris la cum au pus botul!
    Probabil au pus botul asa usor in urma indemnului suedez.....
    • +4 (6 voturi)    
      ceea ce (Miercuri, 29 august 2018, 18:58)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

      era de asteptat s-a intamplat.
      dragnea s-a umplut din nou de ridicol.
      Ma intreb la ce OUG se mai gandeste acuma gargamel, atata vreme cat acum are si recunoasterea oficiala a lui Giuliani, ca s-a facut si el de ras. Afirmatia lui cum ca e platit de nu stiu ce firma si cum ca a scris scrisoare bazata pe un cine stie ce raport al directorului aceleasi firme de consultanta.
      Poate ca la Gratia, politistul din sat cade in cur de extaz cand aude de firma aia globala pe care o conduce un fost director FBI. La fel vroia dragnea, sa pice-n cur toata Romania, pacaliti fiind de margele si brizbrizurile cu care trebuia sa fim cuceriti (precum incasii in fata lui Cortez) de scrisoarea lui Giuliani.
    • +3 (5 voturi)    
      Ba sa crezi!!! (Miercuri, 29 august 2018, 21:16)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

      UIta-te la handicapatii astia cum au ei imresia ca daca pacalesc teleormaneni, pot pacali pe toata lumea.
      Sunt atat de prosti ca nici o diversiune nu sunt in stare sa construiasca. Sunt incapabili in orice; totul este devoalat aproape instantaneu!
      Modelul suedez si cele patru cercuri le sunt destinate pe viata! Vor culege mure si ei si descendentii lor.
      Niste javre de care vom scapa!
      Sunt sigur!
      Si sper ca dupa aceea sa nu mai existe comunisti, indiferent cat de mult va fi condamnat acest comunist.
      Make a photo, lichelelor!
  • +41 (45 voturi)    
    serios? :O (Miercuri, 29 august 2018, 16:10)

    mitg [utilizator]

    Cine s-ar fi gandit?

    Soc si oroare!
    • +37 (41 voturi)    
      sa ne amintim spusele lui Dragnea (Miercuri, 29 august 2018, 16:49)

      subcultura [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      "Concluzia amară a acestei scrisori este că încrederea în sistemul de Justiție din România este serios zdruncinată în fața partenerilor externi și a investitorilor străini. ... Rudolph Giuliani este un celebru procuror federal al Statelor Unite, care a luptat în mod real cu mafia și corupția și a cărui probitate morală și profesională impune respect peste tot în lume. Iar când acesta vorbește despre încălcarea gravă ......, atunci Occidentul va privi cu mai multă atenție la abuzurile îngrozitoare care s-au comis în țara noastră în numele luptei anti-corupție."

      A cheltuit mai cu folos banii pe Florin Salam
      • +26 (30 voturi)    
        HAHAHAHA (Miercuri, 29 august 2018, 17:03)

        CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

        nunta anului si au servit salam!
    • +30 (36 voturi)    
      Rudolf Giulliani a declarat cu vocea lui ca, (Miercuri, 29 august 2018, 17:09)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      fara cele 400 de ore de inregistrari audio, nu ar fi reusit nimic contra mafiei. Inregistrarile audio au fost cele care i-au trimis pe mafioti la inchisoare.
      Acum spune ca inregistrarile nu sunt bune ptr ca trimit inocenti la puscarie. Cand a fost el mai sincer, atunci sau acum?
  • +38 (44 voturi)    
    Iar Freeh tocmai apara... (Miercuri, 29 august 2018, 16:13)

    Observator roman [utilizator]

    ...interesele lui Adamescu jr. care - ce coincidență! - nici el nu prea vrea să intre la închisoare și „se zbate” pe la Londra... Mulțumim s-a aflat.
    O (altă) întrebare ar fi de pus totuși ministrului în funcție al justiției, inubliabilul (sic!) Tudorel T: ce a întreprins ca Adamescu jr. să-și găsească locul cuvenit în patria lui?
    • -11 (15 voturi)    
      Ce dovezi ai ca Freeh apara (Miercuri, 29 august 2018, 18:15)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Observator roman

      sau a aparat pe Adamescu ?
      • +2 (4 voturi)    
        Na de iata. (Miercuri, 29 august 2018, 18:54)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        "Luis Freeh a fost angajat în calitate de avocat și de omul de afaceri Puiu Popoviciu, nu doar de Alexander Adamescu. Amândoi sunt refugiați la Londra"
      • +4 (6 voturi)    
        Hmm (Miercuri, 29 august 2018, 23:40)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        Cateva mii de articole din presa autohtona dar si internationala mentioneaza ca firma de avocatura il apara pe Adamescu (Google?).

        Cate comentarii ridicole poti sa publici intr-o singura seara cand tu pari sa nu stii sa folosesti unelte elementare web?
  • +19 (33 voturi)    
    clasic (Miercuri, 29 august 2018, 16:16)

    Kosmos [utilizator]

    Robert a fost platit de o firma globala de consultanta care la randul ei a fost platita cu cheta facuta de magnati evrei cu probleme in Justitia romaneasca. Si infractori autohtoni .trebuie spus lucrurilor pe nume
    • -3 (5 voturi)    
      magnati evrei cu probleme in Justitia romaneasca? (Miercuri, 29 august 2018, 23:35)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Ai vreo dovada sa sustii ce zici?

      Suna a teorie conspirativa culeasa de pe vreun blog ponosit cu nume precum Dacul Drept sau Trump Them All.
      • 0 (2 voturi)    
        magnati evrei... (Joi, 30 august 2018, 8:19)

        CDBordeianu [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

        Nu radeti, este posibil.
        In foamea lor de a gasi sustinere internationala pentru mutarea capitalei Israelului in Ierusalim, ei sunt dispusi sa se faca frate si cu dracu', nu numai cu trimisul sau teleormanean.
        Iar creatia inculta a lui Dragnea a facut vizita in Israel numai pentru a le demonstra celor mai bogati dintre pamanteni ca atata timp cat PSD va conducere Romania, va exista cel putin un stat membru al UE care va aproba mutarea capitalei. De aia mai raman consilierii israelieni pe langa Dragnea, platiti - poate - de aceeasi magnati.
      • 0 (2 voturi)    
        Ai amnezie? (Joi, 30 august 2018, 10:21)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

        Beny Steinmetz și Tal Silberstein
  • +31 (37 voturi)    
    În SUA lobby-ul este permis, însă în România nu (Miercuri, 29 august 2018, 16:17)

    hic sunt leones [utilizator]

    deci DNA trecuie să se autosesizeze și să cerceteze cine a plătit pentru acest lobby și, dacă este vorba de un cetățean român, să-l pună sub acuzare pentru trafic de influență.
  • +31 (35 voturi)    
    Ehh stirea asta (Miercuri, 29 august 2018, 16:17)

    Ord [utilizator]

    o sa fie pe la 3-4 noaptea pe la A3 si Romania tv. Intre timp au mancat laturi zilnic pana i-au saturat pe telespectatorii fideli si saraci cu duhul.
  • +31 (35 voturi)    
    O fi primit direct actiuni nenominale (Miercuri, 29 august 2018, 16:18)

    scaraotchi [utilizator]

    la Teldrum?
  • +29 (33 voturi)    
    secretara lu' Trump... (Miercuri, 29 august 2018, 16:19)

    Talibanu' cu turban Armani [utilizator]

    .. vrea si ea sa fie platita de Dragnea sa trimita scrisori.
    • -3 (3 voturi)    
      Dovezi? (Miercuri, 29 august 2018, 23:52)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Talibanu' cu turban Armani

      din pacate nu exista dovezi si cu siguranta plata a fost indirecta (o firma de consultanta politica -> alte 3-5 companii - Freeh - Giuliani).

      Imposibil de dovedit.
      Sa il bagam noi aici la inchisoare pe ce stim sigur ca a facut si avem dovezi. Vorbind povesti nu facem decat (cazul cel mai bun) sa o frecam. La modul virtual desigur.

      Realitatea insa e ca nu exista momentan alta sansa decat opozitia din propriul partid PSD sa il inlature caci alta opozitie nu prea exista, ca sa castige alegeri sau sa forteze schimbari.

      Asta e adevarata problema acum in Romania.
  • +32 (36 voturi)    
    ”Alo, Camera Deputatilor? (Miercuri, 29 august 2018, 16:20)

    scaraotchi [utilizator]

    Aici ”Pastorul vostru”, doresc sa vorbesc cu Presedintele Camerei…!
    - Alo, Liviule, tu esti?
    - Eu, Intunecimea ta…!
    – Bah Liviu, n-am ce-ti face, de data asta ai comis-o la modul extrem de grav, asa ca trebuie sa vin sa te iau…!
    – Dar Boss, te rog sa nu vii chiar acum, tocmai mi-am insurat si eu baiatul si astept cativa nepoti si mai e un motiv foarte important, dar nu ti-l pot dezvalui…! Iti dau totusi un indiciu, e legat de de un prenume foarte drag mie, care incepe cu ”I” si se termina cu ”uca”…!
    – Bah Liviu, trebuia sa te fi gandit la toate astea inainte sa te fi apucat de prostii si de hotii…! N-am ce-ti face, fa-ti bagajele si nu uita sa-ti pui in bagaj periuta de …dinti…!”
  • +31 (35 voturi)    
    Pe pariu ... (Miercuri, 29 august 2018, 16:23)

    UltimulStingeLumina [utilizator]

    ca PSD-ul o sa strige ca din gura de sarpe ca si pe www.politico.eu tot Soros i-a platit?!
  • +34 (38 voturi)    
    dragutz... (Miercuri, 29 august 2018, 16:30)

    liviu_ [utilizator]

    a luat banii la prosti si s-a carat
    • +6 (8 voturi)    
      it/s a business (Miercuri, 29 august 2018, 17:49)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      A livrat ceea ce i s-a cerut - il doare si in pardon de ce fac altii mai departe.

      Aviz pentru naivii din RO>
    • 0 (0 voturi)    
      a contat efectul (Miercuri, 29 august 2018, 18:59)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Cum o buna parte din populatie sta gura casca la GAdea si au inghitit galusca , acestia nu vor reactiona la urmatoarele actiuni impotriva Justitiei ale ciumei rosii
  • +35 (39 voturi)    
    Banii mei, de pe insfrastructura (Miercuri, 29 august 2018, 16:33)

    JustinCase [utilizator]

    Si uite asa Rudy isi face vila la Santa Monica pe bani furati din Romanica, pentru ca niste hoti tin mortis sa fie mai presus de lege.
    • -3 (3 voturi)    
      Mai bine să-și facă vilă eroul de la 9/11... (Miercuri, 29 august 2018, 23:26)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

      ...pe banii noștri, decât hoții din PSD!
  • +31 (35 voturi)    
    si ce !?!!? (Miercuri, 29 august 2018, 16:36)

    exilatul [utilizator]

    numai imbecilii nu ar fi crezut ca a fost platit sa .."semneze ca ...primarul"...o scrisoare....ma rog, ca fost primar...
  • +18 (20 voturi)    
    Frunzulita de dudau (Miercuri, 29 august 2018, 16:55)

    Thriller [utilizator]

    Uite asa banii furati de la niste amarati din Teleorman ajung sa plateasca un loft in 5th ave nyc. Sa mai zici ca romania asta murdara si saraca nu e conectata la centrul lumii !
    Aoleoooo !
    De pita-boierului,
    De sâmbria saracului!
    Stau în loc şi-mi fac mirare,
    Cuget să m-arunc în mare!
  • +5 (7 voturi)    
    Cine-i Louis Freeh? (Miercuri, 29 august 2018, 16:57)

    Razvan_M [utilizator]

    https://en.wikipedia.org/wiki/Louis_Freeh

    Director FBI sub Bill Clinton, pana in 2001 (inainte de atentate). Republican ca afiliere politica.
  • +18 (20 voturi)    
    Deci se poate (Miercuri, 29 august 2018, 16:58)

    mikee15 [utilizator]

    Hopa, deci nu i-a iesit "pasenta" lui Dragnea.
  • +17 (19 voturi)    
    insula belina (Miercuri, 29 august 2018, 16:58)

    PANA...MEA [utilizator]

    ... o fi pus si o stiuca "belineza" pe mormanul de bani?!
  • +22 (24 voturi)    
    Demisie Melescanu (Miercuri, 29 august 2018, 17:02)

    Koczka [utilizator]

    Cred ca de fapt gafa apartine Ministerului de Externe care recheama un ambasador care a comentat o pozitie adversa luptei anticoruptie din Romania, ceea ce tradus in termeni reali ar insemna o reactie negativa luptei anticoruptie.
  • +14 (16 voturi)    
    A VINDUT PORCII LA TIMP (Miercuri, 29 august 2018, 17:04)

    dincannes [utilizator]

    … si banii i-a cheltuit fara spor; banii romanilor !
  • +18 (20 voturi)    
    latrina3 (Miercuri, 29 august 2018, 17:06)

    saku_kuivu [utilizator]

    am urmarit (chiar stalkerit) latrina3.ro sa vad daca publica un articol legat de acest subiect. a pus ceva intr-un coltisor. a disparut articolul dupa 5 minute!
    • +14 (16 voturi)    
      re: (Miercuri, 29 august 2018, 17:13)

      saku_kuivu [utilizator] i-a raspuns lui saku_kuivu

      rectificare pentru corectitudine. la o ora dupa stergere a reaparut.
  • -24 (28 voturi)    
    Trei intrebari (+1) (Miercuri, 29 august 2018, 17:19)

    Setalcott [utilizator]

    A scris vreodata Politico care e obiectia lui Giuliani in scrisoare?
    Mai exista in lume vreun stat care sa aiba astfel de protocoale secrete?
    In lipsa acestor date, asta e informare obiectiva asupra evenimentelor pentru un public strain care n-are habar de acest context?
    Bonus: Ne va dezvalui si dl. Oisteanu cu cat este platit pentru reclama la Durex si pentru propaganda LGBT?
    • +13 (15 voturi)    
      ma omuyle (Miercuri, 29 august 2018, 18:13)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      un partid a platit din banii nostrii o persoana pentru ca sa MINTA !!!
      nu vezi nimic in neregula cu asta?!
      also protocoalele alea erau secrete pt pulime... partidele le stiau de mult... si ghici ce?! AU TACUT!!! inclusiv aia pe care-i pupi tu in dos acu

      dar na... ai mancat atata kkt incat nici nu mai esti in stare sa gandesti... corpul tau e format din 10% apa 5% carbon si 85% kkt, ca orice pesedist dealtfel
      • -8 (8 voturi)    
        Sa minta? (Miercuri, 29 august 2018, 20:34)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Care e minciuna?
        Poti sa ai dreptate in tot ce spui, dar asta nu justifica faptul ca jurnalistii trec sub tacere de fapt substanta obiectiilor lui Giuliani. Aici nu e vorba de cine are dreptate si cine nu, ci de jurnalism obiectiv sau partinitor, pentru a-i mai gasi o buba lui Trump.
        • +4 (4 voturi)    
          tu nu esti om (Miercuri, 29 august 2018, 23:22)

          stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

          esti un personaj mitologic reinviat de rusi - TROLL
          • -1 (1 vot)    
            Un exemplar perfect (Joi, 30 august 2018, 14:21)

            Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

            Aaa, minunatii progresisti liberali, intotdeauna sar in apararea celor dezumanizati de societate.
        • 0 (0 voturi)    
          PĂi (Joi, 30 august 2018, 7:57)

          Encounter [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

          Păi nici nu contează esența comentariilor lui Giuliani. Adică trebuie să înțelegi: omul a fost plătit să semneze o scrisoare. Atât. Pentru ai noștri a fost ceva super, pentru el a fost vorba de niște bani. Sincer să fiu cred că nici nu s-a deranjat să o citească.
          Nu știu dacă mai există asemenea protocoale. Tu știi?
          A 3-a întrebare e atât de subiectivă încât iun răspuns e imposibil de dat.
          4: nu mă interesează cu cât a fost x plătit. Valabil pentru ambele cazuri. Motivele diferă.
          • -1 (1 vot)    
            Asa se poarta o discutie (Joi, 30 august 2018, 14:20)

            Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

            Apreciez raspunsul in locul atacurilor la persoana.
    • +11 (13 voturi)    
      Un raspuns prin niste intrebari. (Miercuri, 29 august 2018, 18:20)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      De ce nu desecriteaza (de ce nu cere desecretizarea) avocatul borfasilor, aka tudorel, protocolului facut de IJ si SRI?

      De ce borfasii iau in considerare doar scrisoarea unuia (oricare ar fi el) care a fost platit pentru a trimite acea scrisoare si de ce nu iau in considerare scrisorile/comunicatele oficiale ale SUA, sau scrisoarea lui McCain?

      Cand o sa-ti raspunzi la intebarile puse de mine, o sa gasesti si raspunsul la intrebarile puse de tine. Nu uita sa te consulti si cu asasinii platiti sa-l omoare pe dracnea.
  • +19 (21 voturi)    
    ce ironie sinistra (Miercuri, 29 august 2018, 17:22)

    1A [utilizator]

    Asta e ca diplomele platite de A3 in SUA, toti ratatii primesc hartii cu care fac zgomot.
    Giuliani a luat banii fara sa stie macar ce face, probabil luat de valul anti-coruptiei a crezut ca lupta impotriva coruptiei dar mesajul lui a fost folosit de clicile de hoti tocmai pentru a lovi in Justitie si statul de drept.
  • +22 (24 voturi)    
    Giuliani asta devine chiar simpatic (Miercuri, 29 august 2018, 18:28)

    Klaus_ [utilizator]

    Giuliani asta a reusit sa dea o mare MUE PSD. Adica noi mai iesim in strada, mai scriem pe Facebook sau pe numere de inmatriculare... facem si noi ce putem. Insa Giuliani asta i-a luat si banii, l-a lasat sa se dea mare pe la TV si apoi la facut de cacao pe chelnerul cu dintii stricati. Asta da MUE PSD!
  • +10 (12 voturi)    
    Hentz !!! (Miercuri, 29 august 2018, 18:57)

    ilegal [utilizator]

    ...careu...
  • +8 (8 voturi)    
    o jigodie! (Miercuri, 29 august 2018, 19:10)

    mike_the_hunter [utilizator]

    O curva decazuta acest Rudy Giuliani care isi vinde notorietatea PSDului, care plateste avocati dubiosi.
    Cred ca habar nu are ce scrie in scrisoare, a luat banul si gata. Macar are un elementar bun simt sa ne spuna ca a luat bani. Va plati si taxe...
  • +14 (14 voturi)    
    Mr. Bean (Miercuri, 29 august 2018, 19:29)

    _Un stelist_ [utilizator]

    Asta’mi amintește de sceneta lui Atkinson în care’ și trimitea singur felicitare de Crăciun și era foarte încântat când o primea, la fel s’o fi simțit și Dragnea când a primit’o.
  • +2 (2 voturi)    
    au furat de la copii si i-au dat lui giuliani (Joi, 30 august 2018, 4:13)

    Coco Whistle [utilizator]

    cam asa se fac afacerile, pina si cu america.
  • 0 (0 voturi)    
    ...banii... (Joi, 30 august 2018, 10:29)

    baligosul [utilizator]

    Ce nu face omul pentru niște bani. Unii, unele cad la așternut, alții dau cu tîrnăcopul, alții scriu și trimit scrisori, alții pupă tîrtițe...dacă e nevoie, chiar și nespălate.