Doi senatori americani cer într-o scrisoare adresată premierului Dăncilă continuarea luptei anticorupţie. „Am remarcat cu regret că preşedintele a fost obligat recent să o demită pe Laura Codruţa Kovesi”

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 6 august 2018, 22:37 Actualitate | Esenţial


John McCain
Foto: Flickr/ Gage Skidmore
Senatorii americani John McCain şi Christopher Murphy i-au adresat joia trecută o scrisoare prim-ministrului României, Viorica Dăncilă, exprimându-şi îngrijorarea faţă de demiterea procurorului-şef al DNA şi cerând guvernului de la Bucureşti să continue progresele în combaterea corupţiei, informează Agerpres.

Republicanul McCain, din statul Arizona, care a publicat scrisoarea pe pagina sa de internet www.mccain.senate.gov, este preşedintele Comisiei pentru forţele armate a Senatului SUA şi fost candidat la preşedinţia Statelor Unite. Colegul său, democratul Murphy, din Connecticut, este membru al Comisiei senatoriale pentru relaţii externe.

Adresându-se premierului Dăncilă, cei doi precizează de la început: "Vă scriem astăzi despre lupta în curs de desfăşurare a României împotriva corupţiei. Ca susţinători puternici ai relaţiei dintre SUA şi România, am remarcat cu regret că preşedintele Klaus Iohannis a fost obligat recent prin decizia unei instanţe să o demită pe Laura Codruţa Kovesi, procurorul-șef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie. Deşi procedura judiciară este o problemă internă, cerem guvernului României să nu dea înapoi în lupta importantă împotriva corupţiei".

"Rolul conducător al dnei Kovesi la Direcţia Anticorupţie a fost apreciat în întreaga lume ca o dovadă a angajamentului puternic al României de a combate corupţia. Concedierea ei, precum şi reformele judiciare recente şi propunerile legislative de dezincriminare a unor infracţiuni de corupţie ridică probleme îngrijorătoare privind voinţa guvernului dv. de a urmări penal infracţiunile financiare şi de a trage la răspundere oficiali de rang înalt".

"Îmbunătăţirea transparenţei şi a responsabilităţii este un imperativ urgent de securitate naţională pentru toţi membrii alianţei NATO. Experienţa Ucrainei este un exemplu clar privind modul în care Rusia se foloseşte de mită şi corupţie pentru a slăbi guvernele din vecinătate şi a le face vulnerabile la influenţele externe - sau, în cazuri extreme, la invazia militară. Rusia şi intermediarii săi sunt implicaţi într-un efort activ de subminare a fermităţii noastre colective şi în denigrarea democraţiei, pentru a proteja puterea deţinută de Vladimir Putin. Naţiunile aliate trebuie să fie vigilente faţă de aceste ameninţări şi să apere integritatea instituţiilor noastre".

"România a făcut progrese extraordinare după era comunistă. Nicio democraţie nu este perfectă, dar eforturile concrete anterioare de a stârpi corupţia ne-au asigurat că România este pe o traiectorie pozitivă. Demonstraţiile la care au participat recent mii de tineri români arată că aceştia se aşteaptă la continuarea acestui progres".

"Apreciem angajamentul dv. personal de a îndeplini aceste aspiraţii şi suntem nerăbdători să aflăm cum intenţionează guvernul dv. să revigoreze lupta împotriva corupţiei", arată în încheiere cei doi senatori.





Citeste mai multe despre   


















4279 vizualizari

  • +33 (45 voturi)    
    intrun final (Luni, 6 august 2018, 22:46)

    DrPepper [utilizator]

    ceva cat se poate de oficial din US. doar un om de pe alta planeta nu ar intelege mesajul..
    dar parca vad ca ii doare in pix.. sa se salveze pe ei si dupa potopul..
    • -2 (28 voturi)    
      Trump (Luni, 6 august 2018, 23:32)

      sorinnc [utilizator] i-a raspuns lui DrPepper

      McCain e un adversar deschis al lui Trump desi sunt teoretic din acelasi partid
      • +22 (36 voturi)    
        unde e legatura (Marţi, 7 august 2018, 0:02)

        raos [utilizator] i-a raspuns lui sorinnc

        Ce legatura are asta cu Trump si cu relatia dintre McCain si Trump? Scrisoarea nu e un raspuns la un mesaj opus a lui Trump - pur si simplu atrage atentia directiei gresite pe care guvernul a luat-o.
        • -15 (27 voturi)    
          legatura (Marţi, 7 august 2018, 1:30)

          sorinnc [utilizator] i-a raspuns lui raos

          McCain nu reprezinta puterea la americani desi este republican.
          Este un adversar direct al lui Trump, putem spune ca McCain este din tabara opozitiei.
          Faptul ca un adversar al conducerii americane actuale este contra acelei demiteri nu inseamna mai nimic.
          • +14 (16 voturi)    
            este exact invers. (Marţi, 7 august 2018, 7:32)

            g01an [utilizator] i-a raspuns lui sorinnc

            fac parte din comisiile pentru afaceri externe si aparare. nu reprezinta doar puterea, reprezinta intreg Congresul American pe aceste subiecte. cand vine vorba de lupta anti-coruptie, Trump i-a luat deja partea lui Iohannis anul trecut si ia pozitie prin comunicatele Departamentului de Stat care au fost deja destul de explicite (sau prin ambasadori care ii sunt subordonati).

            acum, prin pozitionarea Congresului, ni se arata ca pozitia Americii este unitara in ce priveste acest subiect, ca puterea are sustinere in Congres pe acest subiect. si mai este o chestie, diaspora romaneasca din SUA (1 milion de votanti) este destul de activa prin lobby si galagioasa in ultima vreme. senatorii trebuie sa reprezinte si interesele lor. McCain cel putin a fost implicat si la vizita presedintelui din aceleasi motive, romanii din state s-au pus bine cu ambele tabere din partidul republican.
          • +12 (14 voturi)    
            esti un psdist cam ... (Marţi, 7 august 2018, 8:11)

            Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui sorinnc

            intr-o democratie puterea e impartita, nu are nimeni puterea absoluta... aia e dictatura, nu democratie.
          • +7 (9 voturi)    
            Clar (Marţi, 7 august 2018, 9:26)

            CipCC [utilizator] i-a raspuns lui sorinnc

            In Romania nu vad autostrazi, nu vad spitale noi, nu vad scoli noi nu vad un proiect mare pe care sa-l faca PSD ul.
            Asta din cauza faptului ca sunt incompetenti.
            Proiectele mari pe care le vad sunt sa arunce cu banii din cresterea economica in stanga si in dreapta, ptr. ca nu-i asa , e greu sa faci si sa muncesti la niste proiecte mari.
            Legat de acest comment vreau sa spun ca voi astia care sunteti cu PSD ul cat si partidul iubit veti gasi tot timpul scuze indiferent de ce se intampla si cine va critica. Daca maine iese Trump si spune ceva atunci o veti intoarce iar....ati ajuns plictisitori si cred ca ar fi timpul sa plecati!
          • +5 (5 voturi)    
            cand doi iti spun ca esti beat (Marţi, 7 august 2018, 12:10)

            trandafil [utilizator] i-a raspuns lui sorinnc

            du-te si te culca!
          • +2 (2 voturi)    
            sorinnc (Marţi, 7 august 2018, 16:07)

            Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui sorinnc

            Baiatu' tatii…..iti dau un sfat prietenesc:

            Du-te la culcare; copiii n-au voie sa consume visinata...
      • +10 (14 voturi)    
        ce are (Marţi, 7 august 2018, 8:02)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui sorinnc

        sula cu prefectura?
        Te pomenesti ca chelnerul care l-a servit pe trump in urma cu 2 ani, asteapta incuviintari pentru matrapazlacurile pe care lșe face, doar de la acesta.
        Maine-poimaine apare pablito la televiziunea de buda a3 si ne explica cum a patruns Soros si statul paralel pana in structurile inalte din USA.
      • -12 (16 voturi)    
        Daca stii cine e McCain (Marţi, 7 august 2018, 8:25)

        asistat [utilizator] i-a raspuns lui sorinnc

        si Murphy, faci una doua pe ei de jena cand vezi ce “scrisoare” au mai semnat ei!
    • -43 (67 voturi)    
      Agenta CIA Kovesi deconspirata de McCaine (Luni, 6 august 2018, 23:34)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui DrPepper

      Este disperare mare la americani. Au pierdut cel mai bun agent CIA infiltrat în Romania, pe Laura Codruţa Kovesi cu care Statele Unite își făceau de cap și condamnau pe cine vreau.
      • +11 (31 voturi)    
        Fix de asta (Luni, 6 august 2018, 23:55)

        raos [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        nu mai pot dormi americanii acum - ca nu mai pot condamna pe cine vor ei in Romania. Cu siguranta CIA a avut ceva personal de rezolvat cu toti penalii condamnati de DNA. Probabil urmeaza apocalipsa, si in urmatorele luni SUA va disparea ca si stat.
        • +1 (1 vot)    
          raos (Marţi, 7 august 2018, 16:13)

          Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui raos

          Se pare ca ai mancat ceva ciuperci otravitoare….

          Nu te da batut! Mai incearca o data.....
      • +10 (14 voturi)    
        . (Marţi, 7 august 2018, 8:04)

        Task Damager [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        E lesne de inteles nickname-ul tau "simplex" - nu esti in stare sa gandesti mai sus de genunchiul broastei.
      • +12 (16 voturi)    
        buahahahaha (Marţi, 7 august 2018, 8:49)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        De unde le scoateti fratilor?! Aveti niste conspiratii ale teoriilor cum nu am mai vazut nici la "ufologii" americani... mai ales aia care in vise sub hipnoza isi amintesc ca au facut sex cu reptilieni...

        Simplex iti recomand Hollywood. Ai fi super tare la filme cu spioni. As cumpara orice dvd facut de tine. Deci cu comentariul asta m-ai dat gata!

        Bravo!! Bravo! Te aplaud!

        Ironic o si lauzi pe LCK, tinand cont ca nu oricine are potentialul sa intre in CIA. Dar la asta nu te-ai gandit, nu? Asa se intampla cand spui fraze ilogice scoase din bezna mintii.
        • 0 (2 voturi)    
          'figuri' de Buftea..... (Marţi, 7 august 2018, 16:21)

          Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

          ".....conspiratii ale teoriilor…." …

          ".....SPUI fraze….."


          Noroc ca te-au luat in armata; altfel, erai si azi in clasa a ll-a.
          • -1 (1 vot)    
            Imi cer scuze stimate domn (Miercuri, 8 august 2018, 8:52)

            imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Cadillac

            Ma adresez "intr-un limbaj" sa pot fi inteles de toti, inclusiv de voi!
            • 0 (0 voturi)    
              Baiatu' tatii... (Miercuri, 8 august 2018, 16:13)

              Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

              Am o veste proasta pentru tine...

              Am fost intr-o SINGURA vacanta de vara, mai mult timp decat ai fost tu la scoala toata viata.

              Asa ca....Stai jos!
              • -1 (1 vot)    
                Multumesc (Miercuri, 8 august 2018, 19:28)

                imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Cadillac

                Noroc cu majusculele, altfel nu ma prindeam ca este o discutie serioasa. Nu voi intreba intrebari intrebatoare care implica ratiune sau logica asa ca oi fi cel "destept care cedeaza" si voi rapunde "bine".
                Am un zid de caramida langa cu care am conversatii mai profunde.
      • +10 (14 voturi)    
        Apropo de agenti (Marţi, 7 august 2018, 8:54)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Dar de Dorneanu care s-a dus la rusi, nu zici nimic? Stii tu, impotriva tuturor recomandarilor?
        • +4 (4 voturi)    
          Agentul Valer Vladimirovici Dorneanu (Marţi, 7 august 2018, 13:15)

          Rescator [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

          s-a dus la ruși pentru a primi foaia de parcurs pentru Dictatorul repetent Liv Jong Unu și
          pentru soldații lui incepand cu Gargamel Beria,
          recent felicitat de Kuzmin.
      • +11 (13 voturi)    
        ... (Marţi, 7 august 2018, 9:30)

        Andrei_Buc [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        @simplex1 vezi ca au bagat staniol d-ala bun la Mega..
      • +3 (7 voturi)    
        nicio problema (Marţi, 7 august 2018, 10:09)

        moka [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        o sa inlocuiasca Tudorel cu agentul potrivit kaghebist
      • +1 (1 vot)    
        simplex1 (Marţi, 7 august 2018, 16:10)

        Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Hai ca asta-i tare !!!!!

        Nu ma face sa rad ca am buzele crapate!
    • +9 (15 voturi)    
      Eh da... (Marţi, 7 august 2018, 8:53)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui DrPepper

      Vom avea o scrisoare deschisa in care SUA este informat de urmatoarele:
      - RO este stat suveran nu va mai bagati
      - LCK abuza... ce, nu se stie, dar important e ca abuza
      - au fost niste abuzuri, acum se incheie. ce abuzuri, irelevant...
      - KJ e complice... la ce, nu conteaza, important e ca este
      - binomul trebuie oprit. chiar daca se scarpina SUA in cap la "ce-i aia binom", e irelevant, dar e buzzword, deci suna bine
      - statul paralel trebuia oprit, au fost masuri necesare... nu conteaza ce-i aia stat paralel, dar e buzzword, deci suna bine
      - noile legi sunt bune... de ce? pentru ca asa a zis sultanul
      - chiar daca se incalca principiile UE, nu conteaza ca PSD nu le stie oricum

      Si cel mai important: este o problema de comunicare, nu s-a inteles ce se vroia, poate trebuie PSD sa le traduca si sa le explice ca ce se intampla e de bine. Chiar daca lumea protesteaza e dezinformata de forte oculte - ce forte oculte, nu conteaza - si in curand vor vedea lumina si vor spune ca PSD are dreptate - cu ce, nu conteaza. Deci SUA poate sta linistita.

      La pariu va fi o scrisoare vaga de iti faci cruce doar cand o citesti (chit ca nu esti religios).

      Pe scurt, asa cum ai incheiat: pe PSD ii doare fix in pix.
      • +4 (4 voturi)    
        Completare (Marţi, 7 august 2018, 11:12)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        - shi ce daca sultanul a inceput prin a vinde spirtoase… asha se cladeshte imperiile, orice om ii este frica fara imperiu

        Mama lor de martafoi ordinari.
        La furci cu ei.
  • +23 (35 voturi)    
    Veorico, Liviule, probleme mah...? (Luni, 6 august 2018, 22:50)

    scaraotchi [utilizator]

    Dati fugutza la lobby-stul Broidy, pentru ca se pare ca si-a luat banutul si v-a lasat cu ochisorii in soare...!
    • -25 (41 voturi)    
      Scrisoarea lui McCaine scrisa de un roman (Luni, 6 august 2018, 23:45)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      Este evident din modul în care sunt ordonate cuvintele în scrisoarea lui John McCain și Christopher Murphy ca nu ei au scris-o ci un vorbitor de limba romana care a învățat engleza la scoală.

      Daca într-adevăr ar fi fost compusa de cei doi americani, traducerea cuvânt cu cuvânt în romana nu funcționa ori asa cum este scris textul poate fi tradus aproape unu la unu în limba noastră.
      • +10 (14 voturi)    
        Nimic despre alinierea planetelor in (Marţi, 7 august 2018, 9:23)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        momentul redactarii...?
      • +8 (10 voturi)    
        este evident (Marţi, 7 august 2018, 10:37)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        ca esti o sluga pesedsista...
        nici macar nu are sens ce scrii...
        bine... lgica de la postaci... ce sa le ceri...

        in schimb ce face slugarel e bine , nu?! si o face doar spre binele justitiei?!

        macar sper ca esti platit bine ca sa te prostituezi in halu asta!
      • -2 (4 voturi)    
        Hmm... McCain (Marţi, 7 august 2018, 11:52)

        Adu84 [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Poate esti rau intentionat in ce scrii, dar partial ai dreptate.

        Scrisoare e scrisa de oricine mai putin de McCain.E limbaj atipic + ca e ocupat cu probleme grave de ordin medical.

        Ingrijorator este faptul ca nu prea e clar de la cine vine avertismentul ( administratie, grupuri de interese, Senat) ?
  • +25 (43 voturi)    
    Help! (Luni, 6 august 2018, 22:53)

    europeanul2 [utilizator]

    PSD e la comanda Rusiei. PSD sprijina coruptia si mesajele antieuropene si antiamericane.
    Revolutia nu s-a incheiat!
    USA we need help!
  • +14 (30 voturi)    
    Da-nCila e in concediu (Luni, 6 august 2018, 22:55)

    averageJoe [utilizator]

    Nu e - nu citeste. Nu citeste - nu stie. (ca fapt divers si daca citeste tot nu stie). Nu stie - nu stie.
    Mda, astept cu interes reactia lui nea mustata.
    • +16 (28 voturi)    
      Simplu (Luni, 6 august 2018, 23:21)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui averageJoe

      O sa chitaie ca americanii nu au inteles, ca sunt niste sorosisti etc.
  • +9 (23 voturi)    
    . (Luni, 6 august 2018, 22:59)

    Ingwar [utilizator]

    asta inseamna ca acest guvern tre sa plece cu tot cu Dancila, TT, ministrul autostrazilor, iordache, si restul, intr-o vacanta fara return
  • -13 (33 voturi)    
    Si McCain asta. (Luni, 6 august 2018, 23:19)

    Rahan5 [utilizator]

    Il ,,cauta moartea acasa" si el se amesteca in problemele Rusiei in Estul Europei. Sa zica multumesc ca Laura Codruta Kovesi nu a fost deportata inca in Siberia. Dragnea poate face o Lege in privinta asta.
    • +12 (28 voturi)    
      Esti patetic (Luni, 6 august 2018, 23:43)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      McCain e de partea romanilor cinstiti, aparent din ce in ce mai putini in Romania.
      • -2 (2 voturi)    
        bravo (Marţi, 7 august 2018, 14:09)

        mumuishere [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

        Ai spus un adevar mare. Exact de asta nu doarme McCain noaptea. Din cauza romanilor. El doar stie ca dacii i-au dacificat pe romani si nu romanii pe daci. el stie ca latina se bazeaza pe limba daca si nu invers....ah! si dacii au inventat wireless-ul :)

        Dincolo de misto ....cred ca-l doare exact in dos de noi.
  • +18 (28 voturi)    
    Ma intreb: Oare cu ce l-o fi cumparat (Luni, 6 august 2018, 23:21)

    scaraotchi [utilizator]

    Soros si pe McCain acesta? Asteptam ca Pastorul si Badia sa dezlege misterul, dupa care sa urmeze ''infierarea'' regulamentara...
  • -21 (37 voturi)    
    Arizona Dream (Luni, 6 august 2018, 23:24)

    cucuveauamov [utilizator]

    cred ca si daca duceau stirile cu vaporul tot ar fi trebuit sa afle pana acum si acesti senatori iubitori de Romania (oare stiu unde e pe harta?) ce-a facut Cucuveaua. Dar de ce ma mir? La noi nu stiu mii de habarnisti care mai ies pe strazi (ma rog, nu prea mai ies), de unde sa stie nenea asta din Arizona?!
    • +13 (21 voturi)    
      Rusia devine din ce in ce mai irelevanta, (Luni, 6 august 2018, 23:45)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      dar tu da-i inainte, in timp ce tara ta isi aminteste ce mare imperiu a fost odata.
    • +6 (8 voturi)    
      mai zburatacitule, (Marţi, 7 august 2018, 8:12)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      daca tu stii cel mai bine ce a facut Kovesi, de ce ai tacut si taci? Sa inteleg ca esti complice,
    • +5 (7 voturi)    
      ce habarnisti?! (Marţi, 7 august 2018, 10:39)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      te referi la aia in tricouri albe adusi cu arcanu si care au umplut strazile de mizerie?!

      la aia te referi, nu?!
    • +3 (3 voturi)    
      se pare ca... (Marţi, 7 august 2018, 13:17)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      acesti senatori nu se uita la A3 ca tine ,nu ?:))
  • +17 (35 voturi)    
    SUA se implica in continuare in lupta (Luni, 6 august 2018, 23:35)

    qwerasdf [utilizator]

    contra comunismului, asa cum a facut-o si in anii 50-70 in Vietnam de ex, cand comunismul se extindea.

    Trebuie sa fii prost sau nostalgic dupa comunism sa crezi ca Rusia e viitorul. Guvernantii nostri, in frunte cu tradiceanu si dracnea, sunt marionetele rusilor.
    • 0 (2 voturi)    
      gresit (Marţi, 7 august 2018, 14:15)

      mumuishere [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Uite aici si sta greseala noastra.
      Daca esti impotriva americii nu inseamna ca esti pro rusia!
      Eu ii urasc (cuvand dur dar adevarat) pe amandoi. Fara discriminare! De ce daca-i injur pe amercani (si am de ce) trebuie sa fiu pro rus? Dupa mine sa dispara amandoua tarile ca si cum nu ar fi fost! Eu aleg sa tin cu tara mea pentru astilalti o mototolesc si o arunca la WC la prima ocuazie in care ei au ceva de castigat. De ce sa ma bucur ca SUA ma foloseste pe post de agent provocator in fara rusiei iar rusia ma amaneinta ca am devenit tinta in caz ca va incepe un razboi? De ca sa aleg oricare dintre aceste doua minunate alternative? Eu vreu sa decid eu, in numele meu. (excluzand electoratul PSD pentru ca ....NU) in ce directie va merge tara asta. Nu ne-am saturat de statutul de vasal? ne place atat de mult dijma? Numa' sa fim sub papucul cuiva!
      • 0 (2 voturi)    
        De aceea sunt pro-european (Marţi, 7 august 2018, 21:52)

        RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui mumuishere

        Americanii nu imi plac. Mi se pare ca traiesc intr-un capitalism dus la extrem (aproape distopian) si ca jumate din spectrul lor politic e de-a dreptul idiot (adica republicanii, care prefera religia si teoriile conspiratiei in locul stiintei).

        De rusi ce sa mai zic. Ei nu au nimic de oferit lumii dar ar vrea sa ia totul daca se poate. Ce avem de invatat de la o cultura chiar mai primitiva ca a noastra?

        De aceea Europa de Vest mi se pare cel mai bun loc din lume in care te poti afla. Pe deasupra, niciun stat membru a uniunii (nici macar Germania) nu e suficient de puternic in raport cu ceilalti in cand sa ii poata submina. UE e viitorul tarii noastre si nu presupune sa fim sub papucul nimanui. Mi-ar place daca mai multi romani ar incepe sa-i considere pe nemti, francezi, italieni, spanioli sau unguri drept concetateni. O data ce trecem de primitivismele balcanice care ne domina politica locala actuala, vom avea datoria de a ne pasa de ce se intampla la Bruxelles. Schimbarile mari vor avea loc acolo si nu la Bucuresti.
  • -14 (22 voturi)    
    lol, ce poveste ieftina (Marţi, 7 august 2018, 1:15)

    Coco Whistle [utilizator]

    sa fim realisti, acei domni nu stau sa semneze scrisori ptr romania. baietii cu ochi albastri lucreaza si la ei, negociaza, aia la cabinet pun antetul si gata. sa nu deliram. dar ce miscare ieftina...oare ne cred pe toti prosti?
    • +6 (8 voturi)    
      nuuuuu (Marţi, 7 august 2018, 10:40)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      toate mesajele adresate romaniei sunt facatura...

      fratilor... noi suntem conspirationisti inascuti...

      si slugi, si tradatori si prosti (sau naivi), si masochisti... foarte masichisti!
  • +15 (21 voturi)    
    cine e macain asta? (Marţi, 7 august 2018, 5:24)

    barba-neagra [utilizator]

    Domnu Dragnea nu il cunoaste pe acest macain, care cica a luptat in Vietnam. Sa-i fie de bine, dar Romania e aici, nu acolo, aici face legea domnu Dragnea secondat de Bubanete, cu largul acord al iubitului nostru liberal al tuturor timpurilor si vesnic candidat la tron, Motocicleanu.
    A scris bine cineva mai sus: Kovesi a fost data in vileag, e clar ca e cetatean al tarii macainene, ca altfel nu intervenea senatoru respectiv. Nu-i asa, nea Mirel Curea?
    Tradatoare de patrie, criminala de politicieni ( mai ales d'ai nostri, de stanga), incalcatoare de legi care tocmai s-au votat singure, ce mai, e terminata.
    Ba, mie cand imi dati banii de postari?
  • -4 (12 voturi)    
    Punct ochit, punct lovit... (Marţi, 7 august 2018, 7:46)

    ww [utilizator]

    Se pare ca genul acesta de mesaje siropoase si-a atins pe deplin scopul: multi au citit "Senatul" sau "SUA" in loc de "doi senatori". Oare chiar nu vedeti ca in Romania statul de drept este facut praf de marionetele SUA si Israel? Iar UE nu da doi bani pe drepturile omului si pe justitia din Romania? Este prea preocupata cu alte probleme arzatoare: protejarea bursucului cu doua capete sau a potarnichilor mieunatoare, exterminarea becului cu filament, continutul culorilor din tatuaje, interzicerea reconpenselor pentru donarea de sange s.a.
    In Romania statul de drept este facut tandari si viitorul pare tot mai sumbru pe zi ce trece, dar dinspre Occident auzim aceleasi fraze sforaitoare pe care le auzim de la Cotroceni: "constatam cu ingrijorare", "modificarile sunt urmarite cu atentie", "ne exprimam speranta ca lupta anti-coruptie va continua cu aceeasi intensitate (asta e ironica si la misto rau de tot)" etc. Asta e la nivel declarativ, ca la nivel de fapte ne putem aminti ca Popoviciu e aparat de un fost sef FBI si ca Londra s-a facut zid de aparare pentru familia Adamescu, tunand si fulgerand impotriva "abuzurilor" din Romania.
    • +5 (7 voturi)    
      Costica mama (Marţi, 7 august 2018, 11:15)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui ww

      te depaseste.
      Uite, iti mai dau 1 leu, mergi de-ti ia inghetata.

      1 LEU
  • +5 (7 voturi)    
    nedumerire... (Marţi, 7 august 2018, 8:04)

    baligosul [utilizator]

    Oare cei doi senatori din Americuța nu sunt informați că în prezent Daddy este cel ce face și desface chestiile prin România?
    Oare șpionii americani nu s-au prins sau nu au transmis în ,,centrală" că obiectivul central, neoficial, al actualului guvern este albirea cazierului judiciar al lui Dragnea, astfel încît acesta dacă va dori, să poată candida la președenție?
    Și scrisoarea asta, dacă vă uitați cu atenție, e adresată de-a dreptul Dănciloaiei, acolo unde se presupune că ar lucra cineva, la Palatul Victoria, și nu pe Bd.Kiseleff Nr.10, la sediul PSD...Nici americanii nu mai sunt ce au fost.
    Cum va răspunde PSD-ul, Dragnea, va plăti o taxă de protecție, va mai cumpăra ceva arme, muniții din State? Și poate niște cereale modificate genetic, poate niște petrol și GPL, că americanii vor să exporte și din astea dar nu prea au cui, și să produci și marfa să rămînă pe stoc...nu e eficient.
  • +8 (8 voturi)    
    un proverb japonez (Marţi, 7 august 2018, 8:23)

    vodatepes [utilizator]

    Un proverb japonez spune ca " Bate iarba ca sa iasa serpi"
    • +4 (4 voturi)    
      Mai zice altul (Marţi, 7 august 2018, 11:20)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      "daca astepti sufficient timp pe mal, vei vedea cadavrul dusmanului dus de ape"

      Sa pacientam.
      Si sa-l iubim pe militian si gashca lui de infractori ordinari asa cum se cuvine.
  • -8 (12 voturi)    
    "concediata"? (Marţi, 7 august 2018, 9:03)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    Bizara alegerea cuvantului....Kovesi nu a fost concediata, ci demisa.
    • +7 (9 voturi)    
      tehnic vorbind (Marţi, 7 august 2018, 10:41)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      a fost incalcata constitutia si statul de drept si legile UE pentru a o.... demite, concedia... termenul e mai putin important... inseamna tot ca acelasi rahat...
      in cazul de fata : subordonarea DNA politicului... in speta psd
    • +4 (4 voturi)    
      A fost demisa prin concediere... (Marţi, 7 august 2018, 11:19)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Dovada ca ai sarit peste scoala si bunul simt elementar.
  • +10 (12 voturi)    
    O doare la basca (Marţi, 7 august 2018, 9:14)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pe Veoreaua o dare la basca - ea e sluga celor carora li se fâlfâie de senatorii, americani, având unicul lek să nu ajunga ei la puscarie sisa poate fura in voie si pe viitor.
  • +10 (10 voturi)    
    e tot un fel de m..e psd dar mai elaborat! (Marţi, 7 august 2018, 9:22)

    Francisc 1 [utilizator]

    .
  • -8 (8 voturi)    
    Mani Pulite (Marţi, 7 august 2018, 10:25)

    srpc [utilizator]

    intai cititi asta si apoi discutam

    https://www.dcnews.ro/mani-pulite-de-romania_471478.html
  • +4 (6 voturi)    
    Noi "dovezi" despre crimele hamericanilor (Marţi, 7 august 2018, 10:27)

    ruskimushki [utilizator]

    stati cuminti, comunistii ticluiesc stiri de te doare capul.

    Propaganda bate creierul oamenilor deja idiotizati, nu se va remarca nimic.
    Se merge inainte pe distrugere, neatarnare, si alipire la spatiul eurasiatic, asa cum vor cativa militieni de langa Dunare.

    Intre timp, o banda de criminali si idioti admira canalul construit cu sangele detinutilor politici si cu munca gratuita, a se citi cu japca, la mare cinste in lagarul fericirii.
  • +5 (5 voturi)    
    Observ o bagatelizare a spuselor celor doi (Marţi, 7 august 2018, 13:27)

    Rescator [utilizator]

    congresmeni americani comisă de postacii foarte
    roșii.Nu va faceți ca nu ințelegeți in ce fundatura ne-a dus Dictatorul Liv Jong Unu și Mafia lui
    personala(interlopi și vivandiere).
  • 0 (0 voturi)    
    scrisoarea a doi senatori (Joi, 9 august 2018, 1:07)

    Liviu-Ludovic [utilizator]

    1. Este o practica curenta in activitatea senatorilor americani.
    2. Este de-adreptul odios si hidos sa parasti la "Inalta poarta" in speranta ca de acolo sa vina izbavirea.
    3. Daca cineva mai are inca toate tiglele pe casa, ar trebui sa propuna o modificare constitutionala democratica de destituire prin justitie a alesilor in orice moment din timpul mandatului. O asemenea procedura, asemanatoare cele americane, ar presupune adunarea unui numar de semnaturi cel putin egal cu acela cu care un demnitar a fost ales. Aceasta procedura ar putea fi aplicata insa numai celor alesi in demnitati publice, dar nu si executivului numit. Lista de semnaturi se depune impreuna cu o petitie judecatoriei competente. Judecatorul dupa ce verifica realitatea semnaturilor si constata indeplinirea numarului necesar declara demiterea alesului si organizarea alegerilor in circumscriptie, alegeri la care poate participa si cel demis. In cazul in care cel demis este reales, cei care au strans semnaturi, primesc o sanctiune si li se interzic unele drepturi pe o anumita perioada de timp. Asa se aplica democratia si nu altfel...
    Demiterea premierului nu este posibila decat de catre Parlament, chiar si la cererea populatiei, daca li se inainteaza o lista de semnaturi suficient de mare.
    Realizarea de intimidare la adresa premierului pe calea demonstratiilor in vederea obtinerii demisiei este nedemna si trebuie calificata drept terorism.