Presa internațională: Decizia Curții Constituționale privind revocarea lui Kovesi oferă ministrului Justiției un control mai mare asupra procurorilor în unul dintre cele mai corupte state din UE

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 31 mai 2018, 9:45 Actualitate | Esenţial


Laura Codruta Kovesi
Foto: Agerpres
Presa internațională scrie că președintele Klaus Iohannis trebuie să demită procurorul-șef al DNA, Laura Codruța Kovesi, pentru a rezolva un conflict instituțional cu Guvernul, în urma deciziei Curții Constituționale, ceea ce îi va face pe procurori vulnerabili presiunilor politice. Asta, în ciuda protestelor opoziției, a poziției comunității internaționale și a manifestațiilor de stradă. 

AFP scrie că șeful statului (de centru-dreapta) ”nu are putere discreționară” în acest domeniu și trebuie, prin urmare, "să emită decretul de revocare”, ceea ce reprezintă o victorie majoră pentru guvernul social-democrat.

Mai mulţi reprezentanţi ai coaliţiei de stânga aflate la putere s-au felicitat imediat de acest anunţ, apreciind, ca preşedintele Senatului Călin Popescu-Tăriceanu, că procurorul Kovesi ”ar fi trebuit să demisioneze de mult timp”.

Opoziţia de centru-dreapta consideră însă că această decizie, adoptată cu şase voturi la trei, ”aduce o atingere gravă credibilităţii” CCR.

Potrivit agenției, oamenii au ieșit în stadă, după decizie, pentru a-și arăta susținerea față de Kovesi și pentru ”a apăra democrația”.

AFP a relatat că, în februarie, ministrul Justiției, Tudorel Toader, a deschis procedura de a o revoca pe Kovesi, acuzând magistratul că "a încălcat Constituția" și "a prejudiciat imaginea" României în străinătate.

Declarând că nu a fost convins de aceste argumente, Iohannis s-a opus acestei propunerii de revocare, invocând opinia negativă a Consiliului Superior al Judecății (CSM).

Comisia Europeană și Consiliul Europei, care se opun, de asemenea, reformei judiciare, despre care cred că ar putea submina independența judecătorilor și ar putea compromite lupta împotriva corupției, au criticat de asemenea procedura de concediere a Laurei Codruța Kovesi.

Reuters scrie despre votul majoritar din CCR privind conflictul instituțional, care limitează puterea președintelui și dă ministrului Justiției, numit politic, un mai mare control asupra procurorilor în unul dintre cele mai corupte state din UE. 

Agenția de știri relatează și despre faptul că legal, președintele are ultimul cuvânt în revocarea procurorilor-șefi, care este cerută de ministrul justiției, dar CCR a decis miercuri că președintele nu are drept constituțional de a se opune cererii de revocare și astfel i se limitează puterea.

Nu în ultimul rând, s-a relatat și despre protestele de stradă de miercuri în care manifestanții au scandat ”Dictatorii” și ”Șobolanii”, despre declarația lui Florin Iordache ”Codruța, go home”.

Furia românilor exprimată în stradă după hotărârea CCR a fost relatată și de The Associated Press, potrivit News.ro.

AP mai comentează că plecarea lui Kovesi ar reprezenta o lovitură la adresa DNA, respectată de români obişnuiţi, Uniunea Europeană (UE) şi Statele Unite.

Notată de această agenția a fost și reacția șefului DIICOT, Daniel Horodniceanu, care a criticat hotărârea CCR și care a apreciat că aceasta dă prea multă autoritate ministerului Justiției.

Politico notează, în legătură cu decizia CCR privind revocarea lui Kovesi, că procurorul este o figură centrală în lupta anticorupție și că DNA, înfiinţată în 2002, s-a impus abia după instalarea lui Kovesi în 2013. Asta, după ce UE a plasat România, la aderarea sa la blocul european, în 2007, sub un mecanism de monitorizare a corupţiei şi reformei judiciare.

Mulţi o consideră drept faţa umană a luptei împotriva corupţiei în România, iar alţii, inclusiv politicieni din coaliţia aflată la putere, o acuză că face jocuri politice, comentează publicaţia.


Citește și: 




















10740 vizualizari

  • +35 (45 voturi)    
    ce conteaza... (Joi, 31 mai 2018, 9:54)

    liviu_ [utilizator]

    toti mint, ne voi raul sau sunt dezinvormati ... TOTI nene sua, onu, ue, greco, comisia de la venetia etc...
    doar dracnea ne vrea binele!

    ba si prostii pun botul... imi este greu sa pricep cum kkt oamenii mai pica in plasa minciunilor, deja de domeniul comediilor proaste sf... (gen toti sunt impotria noastra, usr finantat de isis etc)
  • -41 (61 voturi)    
    daca Johannis are control, e mai bine? (Joi, 31 mai 2018, 10:00)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    mai ales cand are o problema cu 6 case?
    • -27 (49 voturi)    
      eh (Joi, 31 mai 2018, 10:04)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Mai bine o problemă cu 6 case decât 6 probleme cu o casă.
    • +16 (34 voturi)    
      Eu am auzit că... (Joi, 31 mai 2018, 10:18)

      mircea_cjn [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      ...Iohannis are și câteva insule pe Cibin...
      Să fie și el in rândul lumii bune.
      Că dacă n-ai insulă, nu exiști.
    • +26 (38 voturi)    
      Interesant mod de gandire (Joi, 31 mai 2018, 10:20)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Deci problema ta e ca are ala 6 case, nu ca tu n-ai ce manca.
      • +12 (20 voturi)    
        Ce case..... (Joi, 31 mai 2018, 10:57)

        Alynna [utilizator] i-a raspuns lui banel

        Sunt din Sibiu si știu exact despre de vorbim...nu sunt 6 case, Evo casa si restul apartamente, valoarea lor pe piața este de MAX 350000 euro...putem compara cu ce au ciumați roșii? Am moștenit si eu niște proprietăți, am in chirie 2 ap si cu chiria de pe cele 2 îmi pot cumpara in 3 ani încă un ap modest de vreo 40000 euro cum sunt majoritatea ap lui iohannis.. deci peste 3 ani o sa am 3 ap, ce faceți, ma împușcați?
        • -17 (23 voturi)    
          de citit (Joi, 31 mai 2018, 11:53)

          vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui Alynna

          1 din 11 copii din mediul rural se culcă flămând noaptea Si vb de mii de euro si de case. Cati copii se culca flaminzi in toata tara? tara are Aproape 4 milioane. adica peste 360 000 se culca flaminzi pentru ca parinti nu pot sa le asigure hrana zilnica ( 3 mese) nu mai vb ca isi pot cumpara in 3 ani 3 case. Rusine parca euro creste in copac.. Chiria pe 2 ap. in 3 ani suma de 40 000 euro face o chirie de 555 de euro pe luna
          https://www.olx.ro/imobiliare/apartamente-garsoniere-de-inchiriat/2-camere/sibiu/ chiria medie in Sibiu este de 300 - 350 euro. Ghinion nu prea mai da 40 000 euro. Esti cumva Johannis?
          • +8 (14 voturi)    
            la (Joi, 31 mai 2018, 12:24)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

            intrebarile astea nu-ti poate raspunde decat vasilica, sau mai bine zis pablito dragnea, ca el e autorul programului de guvernare si singurul care il stie din scoarta in scoarta, cum singur s-a laudat. Masurile economice luate de pablito, cum ar fi pomana la asistati din banii de investitii, va avea urmari si mai mirobolante decat ce sustii cu mania proletara.
          • +7 (11 voturi)    
            "Esti cumva Johannis?" (Joi, 31 mai 2018, 12:32)

            alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

            Din bani publici, nu din administrarea veniturilor personale realizate cinstit:

            http://www.ziare.com/economie/buget/cat-castiga-un-parlamentar-in-2018-bugetul-pentru-alesi-a-fost-dublat-fondul-pentru-pensii-triplat-1495928
          • +6 (10 voturi)    
            Daca mai vrei, (Joi, 31 mai 2018, 12:32)

            alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

            mai am!
          • -2 (6 voturi)    
            Și cum propui tu (Joi, 31 mai 2018, 13:12)

            Traian2015 [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

            Cum propui tu sa se facă mâncare din casele alea? Vrei sa le demolezi și să semeni cartofi?
          • 0 (0 voturi)    
            greu cu comunistoizii la deal (Vineri, 1 iunie 2018, 11:16)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

            Tipic comunist. Grija lor nu e cum sa le dea locuri de munca parintilor acelor copii ci cum sa confiste casele celor care au prea multe. Ce inseamna prea multe nu stim, dar probabil Dragnea cu palatul lui nu se incadreaza fiindca el e un fel de Iancu Zapciu, fura , dar da firimituri si la saraci(cu duhul)
        • -6 (10 voturi)    
          bravo! bine explicat! (Joi, 31 mai 2018, 12:57)

          kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Alynna

          ai uitat de sursa banilor: meditatii oneste!
        • +1 (1 vot)    
          Stimate domn, (Joi, 31 mai 2018, 18:09)

          scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Alynna

          Pentru telespectatorul A3 si Ghita TV, ''anesteziat'' seara de seara cu promisiunea maririi pensiei sau salariului, nu conteaza valoarea insumata a caselor detinute de KWJ...! Pentru dansul, importanta e paritatea: 6 case Johannis (''pastele si grijania'') versus 1 casa Dracnea (''pupati-as mustacioara ta '')...

          Daca iese Dracnea si spune ca nici aia nu e a lui, ci e a urmasilor urmasilor lui, in veacul vecilor, atunci cad toti ca loviti de trasnet si se mira: ''sa mor de nu zici ca e chiar Fane Babanu'...!''
    • +16 (26 voturi)    
      Care control ? (Joi, 31 mai 2018, 10:25)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Asupra cui?

      Mai bine ne spui si noua cat primesti pentru o postare pe HN ?
      copeici sau roni ?
    • +15 (19 voturi)    
      hai sa-ti explic ceva (Joi, 31 mai 2018, 10:45)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      iohannis are 6 case in sibiu
      ponta are 4 case in bucuresti... deci o valoarea cam tripla decat alea 6 case...

      d c nu ai o problema cu ponta?!

      d c nu ai o problema cu vila pe hectare intregi a lui dracnea care e mai valoroasa decat alea 6 case...

      astept o explicatie lofica prin care sa ma convingi ca nu esti doar un papagal propagandist pesedist!
      • -6 (10 voturi)    
        hai sa-ti raspuns! (Joi, 31 mai 2018, 12:57)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Nici Ponta, nici Dragnea - niste hoti - nu fac parada de morala/corectitudine/"deontologie".

        Nici Ponta, nici Dragnea nu sunt presedinti! Cand vor fi, vorbim la subiect.

        Nici Ponta, nici Dragnea nu sunt 100% bugetari!

        PS.
        Am probleme cu toti poiticienii cu prea multe case, de la Nastase la Klaus. Si tu?

        Dupa ultimele tale randuri, cu atacul la persoana, e limpede ca nu cauti explicatii logice, stii tu de la inceput cine sunt cei ce scriu aici, nu? Tu nu esti nici papagal, nici propagandist, nu?
        • +5 (5 voturi)    
          Fugi, ma, de aici (Joi, 31 mai 2018, 17:35)

          midufi [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

          tu postezi la kilogram, faci acum pe prea-principialul...
          Nu te-am auzit spunand nici pas despre iubitul tau dragnea.
          Ai tupeu, nu gluma, scoala psd, deh.
      • +3 (7 voturi)    
        adnotare (Joi, 31 mai 2018, 13:40)

        Ion08 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Iohannis are 5 imobile, nu 6. 3 dintre ele le-a obtinut in anii 90, cand iti luai o casa cu cateva salarii, iar alte 2 prin anii 2000. Eu zic ca nu se compara cu ce avere au facut daddy & bombonica cu averea familiei Iohannis (si nici ca mod de obtinere). Asta o spun oricarui spalat pe creier de mafia tv.
        • +2 (2 voturi)    
          Rude (Joi, 31 mai 2018, 23:47)

          RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui Ion08

          Parintii mei au cumparat prin anul 2000, cu 3mii de dolari, un teren care acum valoreaza vreo 60mii de euro lejer. Cam asa au evoluat preturile in imobiliare. Iohannis, in 90, avea toate rudele in strainatate. Probabil ca din ce-i trimiteau rudele, in cateva luni isi lua o casa. Becali din contrabanda cu blugi a ajuns sa cumpere toata Pipera. Preturile s-au schimbat enorm.
    • +13 (15 voturi)    
      /// (Joi, 31 mai 2018, 11:09)

      bogdanrech [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Eu am aproape 3 pe muncă cinstită din care am plătit taxe furate de PSD ca să dea slugilor ca tine. Să ai și tu ce mânca, acele câteva firimituri zilnice să te țină în viață să-i votezi și data viitoare.
    • +3 (3 voturi)    
      Probleme cu casele, mai exact cu ''tiglele'' (Joi, 31 mai 2018, 17:42)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      de la ''mansarda'' are Liderul vostru cu mustata...!
      KWJ a achizitionat casele ''pas cu pas'', asa cum a si precizat...
  • +18 (26 voturi)    
    art 147 din Constitutie (Joi, 31 mai 2018, 10:01)

    nlln [utilizator]

    Deciziile curtii........sunt general obligatorii si au putere numai pentru viitor.

    Pentru judecatorii ccr acest lucru nu conteaza.

    Sa se asigure ca LCK va fi revocata au scris negru pe alb ca presedintele o va revoca.
    asta ca nu cumva sa se respecte constitutia si deciziile sa fie aplicate doar in viitor.

    Au facut o exceptie....nu au respectat constitutia.

    Reactii va rog!
    • -9 (15 voturi)    
      CCR a mai făcut excepţii (Joi, 31 mai 2018, 11:56)

      sletcu [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      atunci când a contrazis toată legislaţia română printr-o "erată". Excepţia de acum ar fi că aici se aplică exact legea. Mai doreşti reacţii?
      • -8 (10 voturi)    
        lumea uita.... (Joi, 31 mai 2018, 12:58)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui sletcu

        nu-mi amintesc sa fi iesit atunci Liiceanu sa spuna ceva despre acea erata.....data si la 3 noaptea, ca hotii!
  • +10 (18 voturi)    
    exercitiu de imaginatie.... (Joi, 31 mai 2018, 10:03)

    nedumeritul [utilizator]

    Dresorul și FIARA ! Majoritatea Parlamentara și Poporul. De obicei când dresorul amenința ,fiara se retrage în cușca. Acum cu aceasta decizie a CCR, dresorul a intrat în cușca fiarei (ultimul refugiu al acesteia) și amenința....
    Sunt curios ce va urma....ce va face directorul circului ? (decidentii...)
    • +1 (1 vot)    
      Aloooo! (Joi, 31 mai 2018, 19:11)

      un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritul

      O observatie de FORMA, nu de continut: se zice exercitiu de IMAGINE, nu de imaginatie, conform blondei de Videle care este Premier!
  • +12 (16 voturi)    
    Alo cineva la UE se trezeste??? (Joi, 31 mai 2018, 10:37)

    trem [utilizator]

    Poate luati si voi o atitudine, spune-ti si voi ceva!!!
  • +14 (22 voturi)    
    mda (Joi, 31 mai 2018, 10:47)

    SoulSearcher [utilizator]

    carevasazica ministrul justitiei.. o lichea numita politic rasplatita pe bani grei de catre hotii care conduc tara...

    are puterea de a revoca un procuror sef.. desi LEGAL numai presedintele Romaniei are acest drept prin constitutia tarii...

    eu totusi nu inteleg, CCR-ul zice o decizie, dar daca LEGAL presedintele are alte drepturi.. cum sa-i impui presedintelui sa incalce legea ?

    decizia CCR ar trebui luata cu semnatura "am luat la cunostiinta" iar presedintele sa-si exercite puterea LEGALA de a NU DEMITE procurorul sef DNA...

    e foarte simplu, chiar nu inteleg.....

    daca CCR-ul valideaza o propunere a ministerului justitiei prin care toti romanii peste 60 ani trebuie impuscati ca nu produc nimic si sunt o povara a tarii.. presedintele trebuie sa semneze astfel de decizii ?
  • +19 (23 voturi)    
    ccr a incalcat FLAGRANT constitutia... (Joi, 31 mai 2018, 10:54)

    liviu_ [utilizator]

    prin aceasta decizie...

    1 - deciziile se aplica PE VIITOR
    2 - ccr constata conflictul NU da si solutia
    3 - ccr pune justitia in subordinea mj... (Adica subordine politica) ceea ce CONTRAVINE constitutiei, MCV, si legilor UE ...
    4 - a transformat practic Romania dintr-o republica semi-rezidentiala intr-una parlamentara FARA referendum!

    de repercursiunile politice si economice ale acestei decizii nici nu o sa vb si despre credibilitatea ccr care devine nula!

    este clar ca psd nu mai este oprit de NIMIC.... nu le pasa de nici o institutie interna sau internationala, sau de repercursiunile economice (pedepsele date de UE) sincer ma asteptam doar sa scape oamenii printr-o OUG13 NU sa distruga pe fata tot sistemul juridic si tot codul penal! prin ce face psd (cumulat cu legile (anti) justitie) face romania mai inafara legilor UE decat polonia si ungaria la un loc... + noi avem MCV deci putem sa fim sanctionati f usor...

    astea fiind spuse... si realizand faptul ca orice ar face Iohannis (accept, refuz+suspendare) rezultatul este distrugerea democratiei, justitiei si economiei tarii cred ca masurile luate de el ar trebui sa fie F DURE:

    refuzul de a pune in aplicare decizia CCR + atacul asupra CCR si al PSD... acuzatii (procese daca se poate) de inalta tradare, de nerespectare a constitutiei (ccr NU e constitutia), acuzele ca decizia cu 300 de parlamentari e amanata de 10 ani etc etc...
    ORICE arma pe care o are la indemana... de preferat in acelasi timp cu niste acuza grave si ferme si de la Bruxelles, GRECO, Comisia de la Venetia...

    atat psd cat (mai ales) si poporul roman TREBUIE sa inteleaca faptul ca ACUM E MOMENTUL! ori luptam acum si avem o sansa sa ne revenim... ori ne intoarcem in dictatura pentru inca 20-30 de ani minim!
  • +15 (21 voturi)    
    Sa nu o mai dam dupa copac. (Joi, 31 mai 2018, 10:56)

    Rescator [utilizator]

    Am redevenit rapid un stat bolsevic totalitar ,condus de vivandiere obraznice,interlopi,hoti,spagari,prostalai,mazete de
    Belina si Teleorman.Dupa asta urmeaza procedura de excludere din UE si la 24 de ore dupa vom intra in CSI.De asta s-a dus Dorneanu in Rusia-pentru a primi foaia de parcurs.Asta am votat asta avem!
  • -19 (29 voturi)    
    Cum asa? (Joi, 31 mai 2018, 10:59)

    Romulanul [utilizator]

    adica acum procurorii sefi trec sub control politic al ministrului justitiei, si e bai mare. Dar cand sunt sub controlul politic al presedintelui e bine, ca el nu este politic, este extraterestru.
    Mai toti care comentati pe aici nu aveti nici cel mai elementar comportament democratic. Mai fratilor, ati pierdut alegerile?, stati dracului 4 ani cuminti si mai incercati o data. Ce este asa greu, care parte nu o intelegeti? In schimb, varsati venin peste tor, jigniti pe toti care nu va impartasesc punctul de vedere, amenintati din strada necontenit, pe scurt sunteti niste anarhisti. Nu asa ve-ti ajunge la putere.
    In final o intrebare - cum se face ca exact in ziua in care CCR anunta decizia, ministrul justitiei este actionat la comanda in justitie pentru .... ha,ha, abuz in serviciu? Pe bune? Nu vi se pare ca sunteti ridicoli? Nu!, stiu ca nu vi se pare, pentru ca sunteti orbiti de furie si rautate.
    P.S. Faceti-va un serviciu si nu o mai puneti pe aia cu, comunisti, rusi, asistati, prosti sau alte grobianisme anarhiste.
    • +13 (17 voturi)    
      Dar pe aia cu romilanii care "teleporteaza" (Joi, 31 mai 2018, 11:55)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Romulanul

      pe ce pun mana, (bani, terenuri, case, etc, aici si aiurea) "pt ca putem", putem sa o punem ?

      PS. Auzi, dar in fond, care dracului (ca sa te citez) e problema ta ca ne spunem parerea cu privire la ceva ? Nu e voie ?
      • -9 (11 voturi)    
        si nu toata lumea are drept la parere? (Joi, 31 mai 2018, 13:00)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Ce dracu? Nu e voie decat sa-l aplaudam pe Klaus?
        • +8 (8 voturi)    
          Davide, nu mie trebuie sa-mi spui asta ! (Joi, 31 mai 2018, 15:07)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

          Nu v-am lasat eu pe site-ul asta sa-l injurati pe Iohannis ?

          Eu doar v-am umilit din cand in cand, aratandu-va cat de gaunosi sunteti iar pe unii dintre voi mai "imbujorati" la fata v-am facut sa parasiti site-ul, fie provizoriu (pt a reveni sub o alta porecla, dar la fel de neproductivi dpdv ideatic), fie definitiv !

          Chiar daca as fi avut puterea de a va cenzura nu as fi folosit-o niciodata pt ca stiu ce inseamna sa nu poti vorbi !

          PS. Deci, dl David, viziteaza-ma altadata, cand o sa ai ceva interesant sa-mi comunici, da ?

          PPS. O zi buna !
        • +4 (4 voturi)    
          Pai da (Joi, 31 mai 2018, 17:37)

          midufi [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

          trebuie sa castigi si tu pentru postare, nu-i asa?
    • +13 (15 voturi)    
      presedintele (Joi, 31 mai 2018, 12:05)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Romulanul

      este alta institutie fata de MJ
      si nu este in subordinea mj
      predesintele este (teoretic si elgal) apolitic
      MJ e in subordinea directa a guvernului si parlamentului

      sesizezi diferenta sau esti platiti ca sa postezi, nu sa gandesti?!
      • +1 (1 vot)    
        Ha, ha (Joi, 31 mai 2018, 18:57)

        Romulanul [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Werner apolitic? Poate antiroman da. Liviule tu realizezi ce ineptii debitezi? Adica in noiembrie sa culcat liberal iar dimineata sa trezit apolitic. Si in tot acest timp a arnjat cine sa conduca PNL si a atacat ca un turbat PSD-ul, indiferent in ce context.
    • +11 (13 voturi)    
      PS: (Joi, 31 mai 2018, 12:05)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Romulanul

      CSM a dat avuz negativ... daca vrei independenta cu adevarat, nu propaganda pesedista, ai realiza ca aia sunt independenti si aia au zis: "NU"!
    • +10 (14 voturi)    
      Care control politic al presedintelui ? (Joi, 31 mai 2018, 12:07)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Romulanul

      De ce minti, bre, cu asa tupeu ?
      Alta prostie: stati 4 ani cuminti... Adica cum?
      Ai auzit de Watergate?

      Mie mi se pare ca tu esti ridicol... sau ce esti ?
    • -6 (8 voturi)    
      klaus nu e politic! (Joi, 31 mai 2018, 13:00)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Romulanul

      el a fost ales de martieni (pe care i-a meditat la fizica, desigur!)

      Si nici nu a fost sprijinit de vreun partid....
  • +12 (22 voturi)    
    Ce as face eu dacă as fi iohannis (Joi, 31 mai 2018, 11:01)

    Alynna [utilizator]

    As emite un decret de revocare in care as scrie ca se revoca dna kovesi din funcția de procuror Sef dna începând cu data de 5 apr 2019 ( cred ca expira mandatul dnei in 6 apr 2019) case closed.
  • -19 (25 voturi)    
    RADIO EREVAN (Joi, 31 mai 2018, 11:08)

    vodatepes [utilizator]

    Ole Ole Ole Kovesi nu mai e Ole Ole
    • +7 (11 voturi)    
      romania (Joi, 31 mai 2018, 12:06)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      nu mai e in ue ole ole si veniturile noastre o sa fie cu niste zeci de procente mai mici ole ole
      dai noi suntem bucurosi pt ca suntem extrem de prosti ole ole
      • 0 (0 voturi)    
        nimeni! (Joi, 31 mai 2018, 19:14)

        un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Nimeni nu poate fi chiar ATAT de prost, incat sa nu realizeze faza cu dezastrul economic!

        deci postacul pedeserist fie isi face numai datoria de postac, fie este, ca majoritatea pedesereilo, hotz, si atunci nu ii pasa de inflati si de taxe, pentu ca nu din munca isi realizeaza veniturile, ci din furat!
    • +8 (12 voturi)    
      De ce te bucuri asa? (Joi, 31 mai 2018, 12:08)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Te stii ca ai furat ceva ?
    • +3 (3 voturi)    
      Baga mai bine hitul zilei (Joi, 31 mai 2018, 17:41)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Olaf,olaf,olaf
      Dragnea e praf
  • +11 (17 voturi)    
    CCR = PSD (Joi, 31 mai 2018, 11:18)

    Cristii [utilizator]

    judecatorii CCR iau decizii in functie de culoarea politica si CCR = PSD.

    uite de exemplu ce bazaconii promitea Dorneanu celor din Iasi atunci cand candida pentru un post de deputat PSD: https://www.youtube.com/watch?v=y7y8fTU_UMk
    • -4 (6 voturi)    
      nu gasesti filmele cu Klaus la USL? (Joi, 31 mai 2018, 13:02)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Cristii

      asta inseamna ca si Klaus are culoare politica!
  • +7 (11 voturi)    
    comentaci si lupta (Joi, 31 mai 2018, 11:51)

    DvArhK17 [utilizator]

    ok , suntem o tara corupta condusa de hoti si marlani... insa pe retelele sociale suntem "anger fanatics" si pe strada ies 4000 de oameni la protest.

    cum s-a putut cu Rosia , Base , etc ... pe astia nu i-a ales nimeni, e un partid majoritar insa e un partid cu rezultate proaste, care evident a demonstrat de 28 de ani ca nu e in stare sa tina pasul cu absolut nimic si oamenii i-au votat incontinuu avand praf in ochi.

    nu este posibil sa-si bage nasul partidul in treaba judecatorilor. justitia e ultimul samaritean al tarii asteia.
  • -13 (19 voturi)    
    Vreau o tara ca afara... (Joi, 31 mai 2018, 11:56)

    Gigi Kent [utilizator]

    Eu vreau o tara ca afara. Iar afara, cand procurorii sef calca grav pe bec sunt dati afara de catre Ministrul Justitiei. Nu poti avea o tara ca in vest cu tatuc la Cotroceni ca in Rusia lui Putin. #rezist = bolsevici penibili

    https://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/germany/11786002/Merkel-defends-sacking-of-top-prosecutor-who-accused-government-of-meddling-in-treason-probe.html
    • -4 (8 voturi)    
      e clar ca esti postac psd....ai argumente (Joi, 31 mai 2018, 13:03)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      si primesti minusuri!

      Daca postai o gogomanie rasista, erai plin de plusuri...
    • +6 (8 voturi)    
      pe care bec ? (Joi, 31 mai 2018, 13:23)

      nedumeritul [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      pe care bec a calcat Codruta ? CSM zice ca nu, presedintele spune ca argumentatia lui Tudorel nu l-a convins, iar Codruta e singura care a pedepsit si hoti. Ma indoiesc ca a pedepsit si milionari nevinovati curati ca lacrima
    • +7 (9 voturi)    
      cine nu a calcat pe bec ?? (Joi, 31 mai 2018, 13:36)

      nedumeritul [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      cunosti pe cineva din tara asta care nu a calcat pe bec ??
      Ce a facut Codruta in plus ca sa fie destituita?
    • +1 (5 voturi)    
      Dupa postacii de aici, Germania nu e democratica (Joi, 31 mai 2018, 13:45)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Degeaba le dai exemple si incerci sa argumentezi logic. Faptul ca in toate democratiile autentice procurorii sunt subordonati Ministerului Justitiei ii lasa rece pe fanii radicalizati.

      N-as fi scris lucrul asta, pentru ca nici pesedistii care se inchina la Teleo Dragnea nu sunt mai breji. Dar s-a ajuns la absurd, sa urli impotriva unei decizii a Curtii Constitutionale, doar pentru ca nu iti convine tie, e complet antidemocratic. Cum poti sa zici ca sustii statul de drept daca lauzi institutiile doar atunci cand ele iti indeplinesc agenda ta proprie?
      • 0 (0 voturi)    
        noi oracaim ca broastele.... (Joi, 31 mai 2018, 19:43)

        nedumeritul [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

        agenda mea proprie este: descurajarea hotiei si recuperarea pagubelor....adica cea ce face Codruta. Se pare ca aceste elemente nu sunt in agenda lui Tudorel si a PSD.
        Si sa stii ca in Germania daca partidul ii cere ministrului sa-l destituie pe un procuror ,argumentand ca un copil de zece ani, ministrul nu-l va destitui.
        Nu vrem sa te suparam oracaind dar atat putem sa facem.Era un american Mark Twain care spunea ca daca oracaind am putea schimba ceva ,nu ni s-ar permite sa oracaim.
      • 0 (0 voturi)    
        vrabia din mana (Joi, 31 mai 2018, 20:01)

        nedumeritul [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

        Nu am nimic impotriva sa o schimbam pe Codruta cu conditia ca cel care o va inlocui sa faca macar cat a facut ea.Practica noastra de 25(?) ani ne-a aratat ca nu prea exista o asa persoana.Poti sa o gasesti tu ?
        Vrei sa dam vrabia din mana pentru cioara de pe gard ?
  • +5 (5 voturi)    
    Pozitia presedintelui (Joi, 31 mai 2018, 12:51)

    hotnewsfil [utilizator]

    Presedintele ar trebui sa repete ceea ce a mai spus : 1/Da, voi respecta decizia CSM in legatura cu conducerea DNA.
    2/Dupa primirea motivatiei CCR,o voi analiza si imi voi stabili un program de punere in aplicare a deciziei respective, corelat cu rezolvarea problemelor extrem de importante, interne si externe, de a caror buna solutionare sunt responsabibil, conform atributiilor ce imi revin conform constitutiei.
    3/In aceasta privinta, constat si apreciez in mod deosebit ca textul actualei constitutii nu stabileste termenele pana la care sa iau si sa fac publica o decizie in rezolvarea unor probleme, tocmai in ideea de a mi se da posibilitatea sa rezolv optim fiecare problema, functie nu numai de caracterul de urgenta al acesteia, cat si de corelarea cu restul problemelor care privesc interesul general al tarii, intern si extern.
    Mentionez ca ca, din aceasta corelare cu totalitatea problemelor de interes general ale tarii, rezulta caracterul de oprtunitate ca un criteriu principal in stabilirea pozitiei mele, ca presedinte al tarii.
    4/Mai mentionez ca, in constitutie este prevazut : "Consiliul Superior al Magistraturii indeplineste rolul de instantă de judecată, prin sectiile sale, in
    domeniul răspunderii disciplinare a judecătorilor si a procurorilor, potrivit procedurii stabilite prin legea sa
    organică. In aceste situatii, ministrul justitiei, presedintele Inaltei Curti de Casatie si Justitie si procurorul general al Parchetului de pe langă Inalta Curte de Casatie si Justitie nu au drept de vot" Aceasta prevedere este valabila in conditiile in care constitutia prevede ca activitatea procurorilor se desfasoara sub autoritatea ministrului justitiei