Cine sunt judecătorii care îl obligă pe Iohannis să o revoce pe șefa DNA și ce partide i-au susținut

de R.P.     HotNews.ro
Miercuri, 30 mai 2018, 18:24 Actualitate | Politic


Valer Dorneanu, presedintele CCR
Foto: Agerpres
Decizia Curții Constituționale a României de a-l obliga pe șeful statului să o revoce pe șefa DNA, formulată în termeni tranșanți și fără precendent în jurisprudența instituției, a fost luată cu o majoritate de 6 la 3. Cei care au impus o astfel de hotărâre au fost susținuți politic de PSD și UDMR. Cei trei care s-au opus sunt Livia Stanciu (numită la propunerea președintele Klaus Iohannis), Daniel Morar (numit la propunerea fostului președinte Traian Băsescu) și Ștefan Minea (numit la propunerea PDL).

Potrivit articolului 142 din Constituție, plenul Curții este format din nouă judecători, aleși pentru un mandat de nouă ani care nu poate fi reînnoit. Ei sunt aleși astfel: trei din partea Camerei Deputaților, trei din partea Senatului și trei din partea președintelui României.

HotNews vă prezintă pe scurt cine sunt oamenii din spatele deciziei care îl obligă pe Klaus Iohannis să semneze decretul de revocare a Laurei Codruța Kovesi din funcția de procuror-șef DNA, la propunerea ministrului justiției, Tudorel Toader.

Valer Dorneanu, fost parlamentar PSD și președinte al Camerei Deputaților din partea aceluiași partid, a fost ales judecător al Curții Constituționale în iunie 2013. El a fost ales la propunerea grupului parlamentar al PSD, din partea Camerei Deputaților. În iulie 2016, plenul CCR l-a ales președinte al Curții, înlocuindu-l astfel pe Augustin Zegrean, al cărui mandat expirase. Zegrean, fost parlamentar PDL, fusese numit de fostul președinte Traian Băsescu. Plecarea sa din fruntea CCR și înlocuirea cu un fost parlamentar PSD a marcat un moment de cotitură care s-a reflectat, mai mult sau mai puțin direct, în decizii ale CCR pe teme extrem de sensibile, în condițiile în care această instituție a continuat să joace un rol decisiv de arbitrare a conflictelor.

Marian Enache, fost deputat FSN, PDSR și PSD, a fost ales judecător CCR în iulie 2016, prin hotărâre a Senatului României, la propunerea PSD.

Petre Lăzăroiu a fost numit în 2008 pentru un mandat de doar doi ani, și apoi în 2010, pentru un mandat plin de nouă ani, la propunerea președintelui de atunci Traian Băsescu. Nu a deținut funcții politice, fiind avocat și judecător financiar.

Mona Pivniceru a fost ministru al justiției în Guvernul USL condus de Victor Ponta (în perioada 2011-2012). Ea a a fost aleasă judecător la Curtea Constituțională în martie 2013, prin hotărâre a Camerei Deputaților, la propunerea PNL care, la acea dată, se afla în alianță cu PSD. Pivniceru este magistrat de carieră, fiind judecător la Înalta Curte de Casație și Justiție și membru al CSM. Deși nu a intrat în PNL odată cu preluarea postului de ministru al Justiției, Pivniceru nu a fost o prezență discretă ca judecător, fiind destul de activă în spațiul public.

Simona Maya Teodoroiu a fost numită judecător la CCR în februarie 2015, prin decizie a Senatului, cu susținerea PSD. Numirea ei a avut loc în contextul demisiei lui Toni Greblă, acuzat într-un dosar de corupție (între timp a fost achitat). Simona Maya Teodoroiu a fost secretar de stat în Ministerul Justiţiei din mai 2012.

Varga Attila ocupă postul de judecător al CCR din iulie 2016. A fost numit de Camera Deputaților, la propunerea UDMR. A fost parlamentar al Uniunii în perioada 1990-2012.

Cei trei judecători care s-au opus

Ștefan Minea a fost ales judecător al Curții Constituționale în 2010, de Camera Deputaților, la propunerea grupului parlamentar al PDL. Nu a deținut funcții politice, având în spate o carieră de profesor universitar în drept, la Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca.

Daniel Morar, fost procuror-șef al DNA, a fost numit judecător la Curtea Constituțională în iunie 2013 prin decret al președintelui Traian Băsescu. Morar a ajuns la CCR după o lungă carieră ca procuror, fiind în fruntea DNA în perioada 2005-2012.

Livia Stanciu a fost numită judecător al Curții în iulie 2016 prin decret al președintelui Klaus Iohannis. La fel ca Minea și Morar, Livia Stanciu este un profesionist al sistemului juridic și nu a avut nicio implicare în politică. Ea a devenit judecător CCR după ce i-a expirat mandatul de președinte al Înaltei Curți de Casație și Justiției, poziție pe care a ocupat-o în perioada 2010-2016. Stanciu a fost cea care a făcut, de mai multe ori, opinie separată în cauzele judecate de Curtea Constituțională în ultima perioadă, vizând modificările din justiție.



















9765 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    deci psd-udmr! (Miercuri, 30 mai 2018, 18:29)

    Francisc 1 [utilizator]

    da in comunicat parca era unanimitate ! de ce exista lingăii ăștia?
    • 0 (2 voturi)    
      mai sunt pe acolo si PNL (Miercuri, 30 mai 2018, 19:01)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      prin Mona Pivniceru + Traian Basescu prin Petre Lăzăroiu. Curat unanimitate!
    • +9 (9 voturi)    
      Legea CCR e facuta in interesul PSD (Miercuri, 30 mai 2018, 19:38)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      PSD si-a numit 5 SLUGI in CCR deci are majoritatea, asta e motivul pt care, de cand Dorneanu conduce CCR, Antena 3 & co NU mai ataca CCR
    • -11 (11 voturi)    
      Doi sunt a lui Basescu! (Miercuri, 30 mai 2018, 19:45)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Morar si Lazaroiu. Doua lepre, ca si cel care i-a propus acolo.
      • 0 (0 voturi)    
        adica restul sunt imaculatii!!! (Joi, 31 mai 2018, 16:48)

        anonim_2017 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        adica restul sunt imaculatii! ce aberatii se pot spune, in situatia data, cand est vizibil ca se dorste discreditatea justitiei, si au inceput cu achitarile de saptamana trecuta, amanarea dosarului lui Dragnea, ca apoi sa-l achite si pe dl Dragnea...
  • +7 (7 voturi)    
    evident... (Miercuri, 30 mai 2018, 18:35)

    liviu_ [utilizator]

    ce era neclar?!

    intrebarea mea cum e posibil sa iei o decizie fara unanimitate?! asta inseamna ca este interpretabila constitutia... ceea ce este o MARE problema!

    PS: constitutia e una, dar ccr sunt oameni care pot gresi (voit sau nu)... d c nu exista cale de atac?! d c sunt stat in stat?!
  • +6 (6 voturi)    
    3 PSD-isti o ALDE-ista si un UDMR-ist (Miercuri, 30 mai 2018, 18:37)

    Gryphus [utilizator]

    oamenii PSD:

    Valer Dorneanu
    Simona Maya Teodoroiu
    Marian Enache

    oama ALDE (si a moscovei):

    Mona Pivniceru (ea circula cu masina lui Adrian Nastase, se stie)

    humanoidul UDMR:

    Atilla the HUN
  • +9 (9 voturi)    
    Intrebare (Miercuri, 30 mai 2018, 18:46)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Daca un judecator este sau a fost membru al unui partid sau implicatii politice, nu exista conflict de interese?

    Hmm...

    Culmea cum in CV au "uitat" sa spuna si traseismul, scuze, traseul carierei politice.
  • +6 (10 voturi)    
    Niste comunisti...cu mici exceptii! (Miercuri, 30 mai 2018, 18:46)

    trem [utilizator]

    Livia Stanciu e singura care a incercat sa aiba o pozitie de neutralitate, echilibrata si bazata pe argumente solide legal. In rest niste patetici, inclusiv Morar....priteenul de ciorba a lui Iordache.

    Cum pot acesti indivizi sa ne duca in gard, iar noi sa stam sa ne uitam? Cum pot ei fi neutri daca sunt fosti parlamentari si au legaturi cu Partidele? E jenibil, de tot rasul!
  • +3 (3 voturi)    
    Rusii, ungurii si tradatorii (Miercuri, 30 mai 2018, 18:55)

    grunespferd [utilizator]

    Ce adunatura limpede. Vorbesc despre cei sase. Astia sunt judecatorii Romaniei.

    Cu asa impartitori ai Dreptatii... anarhia pare mai blanda.
  • +5 (7 voturi)    
    repet.... (Miercuri, 30 mai 2018, 19:07)

    liviu_ [utilizator]

    poate raspunde cineva...

    cum poti (legal si constitutional) sa obligi un om sa semneze ceva impotriva vointei lui!?
  • +5 (7 voturi)    
    asta nu mai e stat european, bre, (Miercuri, 30 mai 2018, 19:49)

    ...!?! [utilizator]

    e underbananiera, bah!
  • +1 (1 vot)    
    Jjudecatori kakao (Miercuri, 30 mai 2018, 21:15)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Comunisti sedea!
  • +3 (3 voturi)    
    Trebuie schimbata (Miercuri, 30 mai 2018, 22:40)

    paonipao [utilizator]

    legea ce vizeaza numirea membrilor CCR!

    Ideal ar fi ca membrii CCR sa fie alesi dintre magistrati si profesori universitari de drept constitutional cu un parcurs profesional ireprosabil si care sa nu fi fost niciodata membri in vreun partid politic.
    • 0 (0 voturi)    
      asa e, sustin! (Joi, 31 mai 2018, 16:51)

      anonim_2017 [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

      ai dreptate, poate ne raspunde chiar cineva cu studii juridice.
  • +2 (2 voturi)    
    CCR inamic public (Miercuri, 30 mai 2018, 22:59)

    transilvania [utilizator]

    CCR inamicul public nr 1.
    trebuie revocati
  • +3 (3 voturi)    
    O alta... (Joi, 31 mai 2018, 0:03)

    Sebycopilu [utilizator]

    ...institutie pe care si-a pus amprenta cancerul politic...ceea ce trebuia sa fie cea mai independenta si impartiala putere de decizie, a devenit un instrument condus din umbra de parlamentari. Rusine CCR! Veti ramane o pata neagra in istoria tarii!