Zegrean, despre decizia CCR în cazul revocării șefei DNA: „Nu am mai văzut așa ceva. Nu poți să îi dai dispoziții președintelui”

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 30 mai 2018, 21:34 Actualitate | Esenţial


Augustin Zegrean
Foto: Agerpres
Fostul judecător CCR, Augustin Zegrean, a declarat miercuri că solicitarea Curții Constituționale adresată președintelui Klaus Iohannis de emitere a unui decret de revocare a Codruței Kovesi este o practică nouă, precizând însă că nu CCR este cea care spune cum se rezolvă un astfel de conflict, relatează Mediafax.

"Nu am mai văzut așa ceva (ca judecătorii CCR să dea indicații - n.r.). Eu am participat la soluționarea unor conflicte juridice de natură constituțională, dar de fiecare dată, Curtea s-a limitat să constate existența conflictului. Nu Curtea este cea care spune cum se rezolvă conflictul pentru că lucrurle sunt simple: dacă ar fi spus că este conflict, partea care a intrat în conflict trebuie să iasă cumva din conflict, nu Curtea trebuie să găsească și soluția. Este o practică nouă, probabil că de acum înainte așa vor merge. Vorbim totuși de președintele României. Este persoana aleasă cu cea mai mare legitimare electorală, nu poți să îi dai dispoziții președintelui. Dispozițiile președintelui sunt scrise în Constituție, el nu are altă fișă a postului decât Constituția. Nu se poate merge chiar atât de departe, toate au o limită. Președintele poate să respecte sau să nu respecte decizia Curții Constituționale, cea de-a doua variantă și-o asumă. În Constituție se spune că deciziile Curții sunt general obligatorii de la data publicării în Monitorul Oficial. În cel mult o lună, decizia trebuie motivată și publicată în Monitorul Oficial, din momentul acela opțiunea este una singură, constituțională, cealaltă este pe riscul fiecăruia", a declarat Augustin Zegrean, la Digi 24.

Fostul judecător CCR a transmis că, prin decizia luată, judecătorii CCR nu au încălcat principiul separației puterilor în stat.

"Nu putem spune că prin decizie s-a încălcat principiul separației puterilor în stat, Curtea este abilitată să soluționeze conflicte de natură constituțională dintre autoritățile statului. Deci trebuia să facă asta, pentru că îi intră în atribuții. Cum a decis să o facă este un alt aspect. (...) Ne putem aștepta ca orice ministru care vine să schimbe procurorii, procurorii-șefi, că dacă poate schimba procurorii șefi, de ce nu ar putea să schimbe procurorii efectiv? Nimic nu îl mai oprește. Eu cred totuși că nu asta a dorit Curtea Constituțională se se întâmple. Ce s-a transmis e minuta ședinței. Ce s-a scris acolo nu se mai poate schimba, rămâne scris. Prin motivare, sigur că vor motiva de ce au făcut asta. Dar minuta rămâne bătută în cuie. Dar minuta așa rămâne. Să nu vă așteptați să se schimbe ceva prin motivarea deciziei", a mai spus Zegrean.

Curtea Constituțională arată, în comunicatul oficial privind decizia de existență a conflictului instituțional între președinte și ministrul Justiției, că șeful statului urmează să emită decretul de revocare din funcţie a procurorului-şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie, Laura Codruța Kovesi.

Curtea Constituțională a României a stabilit, cu majoritate de voturi, existenţa unui conflict juridic de natură constituţională între Ministrul justiţiei şi Preşedintele României, generat de refuzul șefului statului de a da curs propunerii de revocare din funcţie a procurorului-şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie, Laura Codruţa Kövesi.

"Președintele României urmează să emită decretul de revocare din funcţie a procurorului-şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie, doamna Laura Codruţa Kövesi. Decizia este definitivă și general obligatorie și se comunică, potrivit art.36 din Legea nr.47/1992, Președintelui României, prim-ministrului Guvernului României și Ministrului Justiției și se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I", se arată în comunicatul Curții Constituționale.




















11110 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    mda... (Miercuri, 30 mai 2018, 21:41)

    liviu_ [utilizator]

    interesanta declaratie...
    stiu ce o sa inteleaga slugile psd...
    dar eu inteleg ca ccr si-a incalcat grav atributiile ...
    evident spus voalat si f diplomat...
    pana la urma e fort membru ccr si fost membu psd ca tot veni vorba.../
    • -2 (4 voturi)    
      Plutocratie (Joi, 31 mai 2018, 15:06)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Si cine decide daca CCR si-a incalcat atributiile? Tot CCR!
  • +11 (11 voturi)    
    Adica eu ce sa inteleg? (Miercuri, 30 mai 2018, 22:39)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Asa ca om simplu... adica "nu e bine ce a facut CCR, dar a facut-o in limitele legii, legea facuta de cei de la putere, cei corupti, dar legea e lege indiferent de cine e facuta si ceea ce au facut e legal, nu moral, dar e ok..."

    Deci unii sunt "mai egali" in fata legii decat altii, sa inteleg?
    • +8 (10 voturi)    
      Chioru zice asa (Joi, 31 mai 2018, 0:05)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Ca au observat corect conflictul constitutional (evident, o facatura PSDista care distruge tara, dar nu mai conteaza), dar nu trebuia sa-i ordone s-o dea afara pe Kovesi - ceea ce e o incalcare flagranta a mandatului CCR.

      Sincer, nu cred ca mai conteaza, de acum incolo scapa cine poate.
    • -1 (3 voturi)    
      daca e cum zice la lege, (Joi, 31 mai 2018, 11:57)

      iodixit [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      de ce s-au grabit sa declare ca nu e un amestec intr-o alta putere a statului.
      nu-s de profesie, nu contest constatarea, dar faptul ca ccr imi spune si ce si cum sa fac, eu cred ca nu-i bine.
      mai demult a fost o discutie ca ccr sa nu se amestece in decizii economice, ca nu-i dreptul lor, e datoria guvernului.
  • +8 (14 voturi)    
    niste jigodii fara viitor (Miercuri, 30 mai 2018, 22:46)

    Captain Obvious [utilizator]

    Calca în picioare viitorul atâtor milioane. Pe mine nu mă prinde 20 20 aici.
  • -5 (9 voturi)    
    E pe linie cu Ceausescu (Miercuri, 30 mai 2018, 23:42)

    Arminius [utilizator]

    Macar Ceausescu voia sa se supuna Marii Adunari Nationale.
    Nimeni nu este deasupra legii.
    • -1 (7 voturi)    
      Cretinius ! (Joi, 31 mai 2018, 8:38)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Arminius

      Confunzi situatiile. Marea Adunare nationala e organ ales. Nici un judecator de la CC nu e ales. Au fost numiti politic. Catastrofala Constitutie a Romaniei arata din nou incoerenta sa. Presedintele este cel mai reprezentativ om din Romania avand cele mai multe voturi pentru a ocupa demnitatea. A-i da ordin sa execute o hotarare administrativa a unui individ numit politic este pe cat de aberant pe ata de contrar spiritului Constitutiei, normelor statului de drept si democratiei si o sfidare la adresa cetatenilor Romani!
      • -2 (2 voturi)    
        NUMAI UN MOMENT (Joi, 31 mai 2018, 10:54)

        jidanul [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        "sa execute o hotarare administrativa" ? Decretul de revocare, pentru un procuror, este o formalitate oficiala, pe care presedintele trebuie sa-l semneze, la fel ca si decretul de numire. Decizia numirii / revocarii, unui procuror, nu este luata de presedintele tarii. Decizia numirii / revocarii, unui procuror, este luata de Ministrul Justitiei. Atat presedintele tarii cat si ministrul justitiei sunt "indivizi" politici.
  • -3 (7 voturi)    
    Solutionare Conflict (Joi, 31 mai 2018, 0:40)

    adrian_83 [utilizator]

    A solutiona un conflict in mod cert nu inseamna doar sa constati existenta lui. Ce naiba asta tine de logica elementare, a solutiona insemna a veni cu o solutie.
    • +2 (6 voturi)    
      esti tamaie (Joi, 31 mai 2018, 12:15)

      Toreador [utilizator] i-a raspuns lui adrian_83

      CCR (curtea c..velor din Romania) este o institutie in care se decide pe baza constitutiei Romaniei daca exista conflict institutional sau nu ... se interpreteaza constitutia ... CCR nu face sugestii si in nici un caz nu solutioneaza conflicte ... nu judeca ... CCR interpreteaza constitutia ... ce au facut ei acolo este legal insa este mizerabil ... nu ai ce sa le faci ... adresarea lor este insa ilegala ... ei au facut o constatare insa ei nu sunt o institutie care sa impuna masuri ... Presedintele nu poate fi obligat de CCR sa faca ceva ... Parlamentul il poate suspenda in baza interpretarii CCR ...
  • +7 (11 voturi)    
    Ba se poate, intr-un Stat Mafiot (Joi, 31 mai 2018, 1:00)

    Dalinar [utilizator]

    Statul Roman a fost acaparat de borfasi de cea mai joasa spetza, ei sunt Statul Paralel de fapt. Noapte Buna Romania!!!!
  • 0 (6 voturi)    
    ati trezit licuriciul de la est.... (Joi, 31 mai 2018, 6:53)

    Coco Whistle [utilizator]

    Sobolanii rosii ajutati de structuri securisto-kgbiste au pus laba lor jegoasa pe acesta tara. Poporul doarme somnul cel de veci sub acoperisul a 2 mari cladiri mincatoare de biruri. Dupa cum vedeti s-au intensificat pe fata legaturile cu rusia, dar nu ptr recuperarea basarabiei, bucovinei, a tezaurului ci ptr ca tradarea e mai dulce. Stiti unde va lovesc idiotii? Leadership....si atunci oile zburda fara directie.
  • -2 (2 voturi)    
    vorbeste lumea (Joi, 31 mai 2018, 8:55)

    XLXL [utilizator]

    precum ion creanga: asa rau ca anu' asta, ca si-anu' trecut si ca si de cand suntem nu ne-a mers niciodata ... o s-ajungem sa ne fie dor de anastase, boc si basescu ...
  • 0 (6 voturi)    
    EEE, NU POTI (Joi, 31 mai 2018, 10:36)

    jidanul [utilizator]

    Cand presedintele face greseli si bate campii, trebuie sa-i dai dispozitii, ca sa-l aduci cu picioarele pe pamant. Daca nu-i dai dispozitii, ajunge un presedinte de tipul Traian Basescu. Aceasta Decizie a CCR este rezultatul actiunii de dezbinare pe care a cultivat-o K.W, Iohannis. Romanii nu aveau nevoie de un presedinte care sa dezbine asa cum a facut T. Basescu. Si inca un lucru, daca trebuie sa dezbini trebuie sa stii cand si cum sa o faci. Din cauza ingamfarii, a arogantei si sfidari, fata de oricine, K. W. Iohannis a ajuns in aceasta situatie ingrata de a fi acceptat santajul si de a fi santajabil. Triunghiul de sustinere, prin santaj, al lui Iohannis, format din L.C. Kovesi, Augustin Lazar si Livia Stanciu s-a sectionat si s-a frant brusc, odata cu Decizia CCR. Nu poti sa fii Presedinte, in adevaratul sens al cuvantului, cand de la "primul pas" si "pas cu pas" evolutia ta pe aceasta functie incepe cu "Ghinion !", trece printr-un act penal (pentru o casa) de declaratii false, uz de fals in inscrisuri oficiale si foloase necuvenite si termini cu "evreii aia", cu "motivatia" si alte ineptii. Restul mandatului de presedinte a lui K.W. Iohannis a fost "mutenia pamantului", excursii si concedii. Singurul lucru notabil in acest mandat a lui K.W.I. a fost intalnirea cu presedintele Trump, restul nimic relevant.
  • -1 (5 voturi)    
    ce urmeaza? (Joi, 31 mai 2018, 11:50)

    iodixit [utilizator]

    sa-mi zica ccr-ul psd-ist cite calorii sa maninc pe zi?
  • -1 (1 vot)    
    Nu poti (Joi, 31 mai 2018, 15:03)

    Setalcott [utilizator]

    De ce nu auzim asta cand vine vorba de Trump?