VIDEO Iohannis: Am decis să trimit pachetul de legi ale justiției la CCR și să sesizez Comisia de la Veneția. Legile nu corespund statului de drept și așteptărilor românilor

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 2 mai 2018, 11:29 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Președintele Klaus Iohannis a anunțat miercuri că va trimite pachetul de legi ale justiției la Curtea Constituțională și va sesiza Comisia de la Veneția. El a invocat faptul că asaltul PSD asupra justiției s-a concretizat într-un pachet de legi care nu corespunde rigorilor statului de drept sau așteptărilor pe care le au românii în privința independenței magistraților. Președintele a făcut un apel la judecătorii CCR să nu se grăbească în judecarea acestei cauze.

Principalele declarații ale președintelui despre legile justiției:

  • În toamna lui 2016 a fost campanie pentru parlamentare și PSD ul a îmbrobodit poporul cu un program cu lapte și miere și au câștigat alegerile
  • A început asaltul asupra justiției din partea PSD
  • Atunci, probabil vă amintiți, la începutul anului 2017, au venit cu acea infamă Ordonanță de urgență a Guvernului 13. Acea Ordonanță am reușit să o oprim împreună. Sute de mii de bună credință au protestat atunci în stradă pentru acest lucru.
  • Asaltul s-a mutat în Parlament, iar rezultatul demersului parlamentar de modificare a legilor justiției a ajuns acum și în faza în care se cere promulgarea acestor legi.
  • Acum a ajuns în faza în care se cere promulgarea acestor legi ale justiției
  • Reforma justiției, cum este clamată de PSD, este contestată de organizațiile magistraților și trezește îngrijorarea partenerilor străini
  • Nu putem să asistăm pasiv la o rescriere din mers a Constituției.
  • Într-o democrație autentică, separația puterilor în stat înseamnă colaborare constructivă pentru realizarea interesului public, respect reciproc între instituții, dar, mai ales, echilibrul și controlul reciproc dintre acestea. Legile justiției au rol esențial în punerea în aplicare a acestor principii.
  • Întregul pachet legislativ a fost adoptat de Parlament într-o săptămână și au fost necesare patru luni și trei decizii ale CCR pentru a corecta unele prevederi. Toate acestea dovedesc faptul că rezultatul deliberărilor parlamentare ar fi avut de câștigat dacă textele ar fi fost mai bine fundamentate și pe larg dezbătute.
  • Legile nu sunt adecvate nici cadrului constituțional, nici standardelor europene.
  • Unele dispoziții ale Legii de modificare a Legii nr. 303/2004 privind statutul judecătorilor și procurorilor au fost declarate neconstituționale în două rânduri.
  • În paralel, sunt eliminate garanții ale independenței organizatorice a justiției, prin creșterea rolului Ministrului Justiției în detrimentul CSM. Cu toate acestea, chestiuni referitoare la integritatea ori răspunderea magistraților contravin în continuare Constituției, iar statutul procurorului este mult fragilizat.
  • Noile reguli pot avea consecințe asupra instanțelor cu riscul de a bloca actul de justiție
  • Sunt create noi structuri menite nu să eficientizeze justiția, ci să îi timoreze pe magistrați
  • Nici Legea nr. 317/2004 privind Consiliul Superior al Magistraturii nu are o redactare mai fericită, căci ea instituie o segregare a garantului independenței justiției prin transferul masiv de atribuții de la plenul CSM la secții, probabil după dictonul divide et impera.
  • În mod evident, în forma în care se prezintă acum pachetul de legi nu corespunde exigențelor statului de drept și democratic, și nici așteptărilor românilor
  • Am decis să trimit pachetul de legi ale justiției la CCR și să sesizez Comisia de la Veneția
  • Sunt convins că judecătorii Curții Constituționale își respectă statutul de garanți ai supremației Legii fundamentale și de apărători ai democrației prin drept, astfel încât vor avea toată deschiderea pentru un demers care își propune să asigure respectarea în România a principiilor și valorilor democrației europene.
  • După ce CCR se va exprima asupra acestor chestiuni voi face o nouă analize și voi decide atunci dacă se impune o reexaminare


 

 Anunțul vine după ce, vineri, șeful statului i-a cerut demisia premierului Viorica Dăncilă. 


 Președintele a spus că aceasta nu a înțeles obligațiile ce îi revin conform jurământului depus la învestirea în funcție și nu face altceva decât să execute ordinele de partid. Iohannis a mai spus că Dăncilă nu face față poziției de premier, transformă Guvernul într-o vulnerabilitate, refuză să respecte Constituția și principiul colaborării loiale între autoritățile statului. 





















24191 vizualizari

  • -122 (134 voturi)    
    Poate are țărișoara noroc (Miercuri, 2 mai 2018, 11:52)

    asistat [utilizator]

    Si anunța ca a-si da demisia! Ma rog, daca ajunge la timp cu bicicleta...
    • +73 (83 voturi)    
      Care "țărișoară"? (Miercuri, 2 mai 2018, 11:57)

      eleVenereCtions [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Rusia?
      • +6 (10 voturi)    
        Nu sunt de acord. (Miercuri, 2 mai 2018, 13:41)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui eleVenereCtions

        Poate fi si Transnistria!
        • -6 (8 voturi)    
          ati zbarcit-o, tovarasi! (Miercuri, 2 mai 2018, 14:04)

          Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

          Articolul se refera la declaratia presedintelui Romaniei.
          • +3 (7 voturi)    
            Dar dar voi trolli (Miercuri, 2 mai 2018, 17:24)

            Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

            sustineti interesele mujicilor ! :-))))))
    • +57 (63 voturi)    
      Pentru fericirea borfașilor! (Miercuri, 2 mai 2018, 12:05)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Ai vrea tu și PSD-ALDE-partide acaparate de hoți.
    • +55 (59 voturi)    
      Chiar ca... (Miercuri, 2 mai 2018, 12:19)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Asa este, tara ar avea un noroc enorm daca declara ca a primit scrisoare de la Dancila cum ca isi da demisia. Ai dreptate!

      Cat despre biciclete, intreab-o pe stapana Firea cand face piste... se lauda cu vouchere, pacat ca nu ai cum sa le folosesti daca nu ai si piste.

      In rest, tara o duce bine, economia duduie, educatia este la apogeu, asa cum demonstrezi chiar tu.
      • +15 (19 voturi)    
        . (Miercuri, 2 mai 2018, 13:14)

        Ingwar [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        pai aceste biciclete sunt mita politica, de ce psd darueste biciclete pe banii nostrii din numele lor ? pe acele vouchere pe revers trebue sa fie o lista lunga a persoanelor de rind care platesc taxe statului roman ca asistatii sa stie concret ca doamna Ioana si nenea cutare au lucrat si au platit taxe cu care au fost procurate acele biciclete
    • +55 (59 voturi)    
      tarisoara ar avea noroc (Miercuri, 2 mai 2018, 12:21)

      loveparade [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      daca ar avea mai putin analfabeti.
      ma rog, daca intre timp "a-si" nu a aparut in DEX...
      • +16 (18 voturi)    
        Probabil (Miercuri, 2 mai 2018, 13:18)

        TurmentatuTheThird [utilizator] i-a raspuns lui loveparade

        Probabil că ei folosesc prea mult expresia "a-și face (singur) de lucru". Se potrivește de minune cu actualul guvern. Nu mai fac diferența nici între "își", "a-și"... etc...
        • +6 (6 voturi)    
          noaptea mintii (Miercuri, 2 mai 2018, 14:40)

          NoFive [utilizator] i-a raspuns lui TurmentatuTheThird

          Partea mai amuzanta e ca omul voia sa zica "â-și da demisia". Ce zici?
      • -7 (9 voturi)    
        ciobul si oala sparta (Miercuri, 2 mai 2018, 14:38)

        NoFive [utilizator] i-a raspuns lui loveparade

        Putini, nu putin. Putini analfabeti.
    • +32 (36 voturi)    
      pai (Miercuri, 2 mai 2018, 12:24)

      Tibi. [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      poate are tara noroc si anunta ca daca ASISTATII nu vor fi obligati sa munceasca iar bugetarii sa fie platiti regeste dar exclusiv pe baza performantei si competentei nu sa plimbe 5 taietori de frunza o hartie dintr-un birou in altul, refuza sa mai semneze orice decret venit de la guvern, sau sa taraganeze cat de mult birocratic se poate
    • +43 (49 voturi)    
      Agramat! (Miercuri, 2 mai 2018, 12:35)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Faci parte din guvernul Dancila banuiesc. Ai toate calitatile!
    • +13 (17 voturi)    
      ...asistatule... (Miercuri, 2 mai 2018, 12:48)

      mitocanu [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      ...se vede ca ai nevoie de asistenta...esti handicapat atat fizic cat si mental...esti sigur membru psd sau alde si meriti sa fii prim-ministru...vrei sa vorbesc cu livache???....
    • +16 (20 voturi)    
      Intrebare (Miercuri, 2 mai 2018, 12:53)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      E vorba de "tărișoara” pe care tu si borfasii tai din PSD+ALDE+UDMR o furati zi de zi si o scoateti din Europa ca sa ca imbuibati?
    • +16 (18 voturi)    
      poate are tarisoara noroc... (Miercuri, 2 mai 2018, 13:27)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      si toate slugile psd nu mai au drept de vot...

      au fost buni micii de 1 mai tovarase?! aia gratis dati de ps bineinteles... ca nu aveti voi bani sa va cumparati mici
    • +5 (5 voturi)    
      Mici adaugiri (Miercuri, 2 mai 2018, 14:10)

      Werwolf1 [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Daca ai fi roman destept si nu un parameci inutil, ai sti ca se scrie "îşi" si ca in limba romana litera "â" nu se foloseste NICIODATA la inceputul unui cuvant . Ghinionul nostru ca nu te ajuta capul ca altfel ti-ar fi rusine sa te apropii de vreo tastatura .
    • +4 (4 voturi)    
      a-si (Miercuri, 2 mai 2018, 14:36)

      NoFive [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      A-i face mai bine să mergi la munca cîmpului, acum, că-i primăvara. E campanie cred. În loc să bați în tastatură, se găsi încă un agramat, parcă nu sînt destui. Faci parte din guvern cumva? După cum te exprimi, parcă aș zice că da. "A-si" acela de fapt ce e? Â-și, cumva? Adică voiai să zici "Â-și dă demisia"? Aoleu, m-ai spart, omule...
      Uite și tu cine cere demisia unui președinte! Vaai, s-a ân-tors lumea cu fundul â-n sus. Hai, rogu-te, ia sapa și vezi că e de lucru.
    • +5 (5 voturi)    
      poate are tara noroc... (Miercuri, 2 mai 2018, 14:40)

      crackporta [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      ...si cei ca tine dispar mai repede
    • +5 (7 voturi)    
      Dragi comentatori (Miercuri, 2 mai 2018, 15:26)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      nu va mai agitati sa raspundeti la toate mizeriile de comentarii deoarece postacul "S-IA" primit dreptul de a scrie doar o replica / zi / stire.
      el este doar un trolisor intr-o tarisoara fara noroc.
      • +6 (6 voturi)    
        Si totusi (Miercuri, 2 mai 2018, 15:51)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

        A primit comentarii la greu. De fiecare data.
        E meserias, n-am ce zice!
        Uitati-va cati s-au fortat sa-i raspunda.
        Merita promovat la trol-shef
    • +1 (3 voturi)    
      dupa cum ai numele... (Miercuri, 2 mai 2018, 18:55)

      IliciHater [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      se pare ca esti un asistat social. E si normal sa tii cu PSD ul :) pica PSD ul, pica si portia ta zilnica de vodka :)
    • +1 (3 voturi)    
      Dorinta analfabetului asistat (Joi, 3 mai 2018, 4:25)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Noroc chior, dar la pacanele.
  • +32 (42 voturi)    
    Poate iar da cu mafia PSDista de pamant (Miercuri, 2 mai 2018, 11:59)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Abia astept! Sa fie pana la urma Klaus liderul pe care-l asteptam in lupta impotriva ticalosiei din Romania?
    • +15 (23 voturi)    
      Si da, nu m-a dezamagit! S-a trezit Klaus! (Miercuri, 2 mai 2018, 13:29)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      Dupa mai mult de un an de atac sistematic asupra institutiilor, ticalosii din PSD au reusit sa-l trezeasca si pe comatosul KWJ.

      Klaus a crezut prea mult timp ca PSDistii sunt oameni rezonabili cu care se poate discuta, acum a inteles, in sfarsit, ca PSDistii sunt nebuni cu acte, sociopati periculosi care trebuie opriti din distrugerea tarii.
  • -57 (67 voturi)    
    demisia (Miercuri, 2 mai 2018, 12:06)

    xanti [utilizator]

    Isi anunta demisia.
    • +17 (21 voturi)    
      slugile psd... (Miercuri, 2 mai 2018, 13:25)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      raman slugi psd...
      ce e nou?!
    • +10 (14 voturi)    
      cine isi anunta demisia (Miercuri, 2 mai 2018, 13:48)

      loveparade [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Viorica loleaua?
    • +7 (7 voturi)    
      In general revenirile de ori ce fel (Miercuri, 2 mai 2018, 15:03)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      trebuie sa aiba in ele ceva care sa le scoata in evidenta, ceva chiar memorabil !

      Revenirea ta in activitatea de postaceala pesedistica, dupa o destul de lunga perioada de inactivitate, nu a adus nimic nou in schimb !

      PS. Asa ca... retrage-te din nou din activitate.

      PPS. De data asta insa, definitiv !
  • -27 (35 voturi)    
    astept (Miercuri, 2 mai 2018, 12:20)

    ..13 [utilizator]

    Poate se starneste doar putin si muta muntii...

    keep my fingers crossed!
    • -16 (22 voturi)    
      ironia,se pare (Miercuri, 2 mai 2018, 13:03)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      nu prea are cautare pe meleagurile hn. meh
      also,wtf,i love klaus now?
      dupa cate se pare,marirea sa a fost trezit din motaiala de hotii cu chei potrivite,la usa Tarii.
      din nou,inaltimea sa se arata ingrijorat,si mai da o sansa hotilor sa fuga de bunavoie.
      daca nu,o sa-i parasca si o sa-i faca de ras la coana iuropa.asta o sa-i invete minte
    • +14 (18 voturi)    
      eu astept... (Miercuri, 2 mai 2018, 13:26)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      o tara in care sa conteze mai mult 6 mil de oameni care au votat NOM?ILAN un presedinte, decat aia 3-4 mil care au votat un partid!
  • +15 (19 voturi)    
    a (Miercuri, 2 mai 2018, 12:31)

    adrian67 [utilizator]

    Poate anunta ca i-a facut plangere penala Viorichii.
    • +11 (13 voturi)    
      Vasilica-Viorica (Miercuri, 2 mai 2018, 12:56)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

      Numele ei e deja pe liasta celor car au distrus România si vor trebui sa PLATEASCA pentru ticalosia lor. Poporul român e pasnic, dar până la un punct... un nou Târgoviște se apropie....
  • +34 (40 voturi)    
    nene (Miercuri, 2 mai 2018, 12:37)

    dum_i [utilizator]

    nene gata cu vorba.

    Greva generala si nesupunere civica pana cand grupul infractional mafiot PSD dispare definitiv.

    Nu mai e loc de targuiala.

    In strada si in casele lor!
    • -5 (7 voturi)    
      Gata (Miercuri, 2 mai 2018, 14:31)

      Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Intrati in greva, amandoi care postati p-aci sub 10 nick-uri rezistente si nu mai postati vreo luna :) :)
  • +38 (48 voturi)    
    Bravo JK! (Miercuri, 2 mai 2018, 12:39)

    ..13 [utilizator]

    Sa plece penalii si analfabetii!
    Multumesc.

    Se vede treaba ca s-a muncit de 1 MAI - ca doar asa inteleg p$distii. Keep on working and don;t give up!
  • -29 (49 voturi)    
    Acum poate pleca linistit in Tenerefifeee ! (Miercuri, 2 mai 2018, 12:46)

    365 [utilizator]

    Sau Sibiu, via Valea Oltului.
  • -32 (50 voturi)    
    la ultima strigare CCR le-a declarat... (Miercuri, 2 mai 2018, 12:49)

    demaGOGU [utilizator]

    ...constitutionale iar forma legilor nu s-a modificat de atunci.

    bref, chiar si ficusul poate anticipa raspunsul curtii.
    • -8 (14 voturi)    
      reexaminare (Miercuri, 2 mai 2018, 14:50)

      dinamovist [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Te rog, a spus ca dupa analiza ccr mai reexamineaza putin , cat sa conviinga fraierii sa l voteze. Bai si cand te gandesti ca sunt persoane care pun botul la vrajeala
      acestui individ.
      • +8 (12 voturi)    
        ce vrajeala ieftina aveti voi ciumatii rosii (Miercuri, 2 mai 2018, 15:53)

        rakleta [utilizator] i-a raspuns lui dinamovist

        De botanisti sa stiti ca antenele si rtv-tile sunt pline.
        Mai rasfirati baieti ca da pe afara. Stim ca aveti sarcina dar nici chiar asa.
    • 0 (6 voturi)    
      S-au modificat (Miercuri, 2 mai 2018, 15:15)

      olariub2005 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      au corectat articolele ne constitutionale
  • -31 (49 voturi)    
    robocop (Miercuri, 2 mai 2018, 13:17)

    vodatepes [utilizator]

    Atentiune S-a trezit Robocop. A inceput sa vorbeasca. Daca PSD =ul castiga la CCR si la Comisia de la Venetia? Ce facem Robocop? Cred ca asta asteapta PSD-ul si iti trage presul de sub picioare si iti trage o susp[endare de ramii fara baterie.
    • +6 (10 voturi)    
      Daca chiar crezi .. (Miercuri, 2 mai 2018, 15:38)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      ca legile alea vor avea binecuvantarea Comisiei de la Venetia, inseamna ca nu stii ce contin sau esti psd-ist si atat., vorbesti doar asa , ca nu-ti place Iohannis, ca sa te afli in treaba . Rusine !! nu va cunoasteti interesul , va place sa fiti furati si mintiti ?
      • -1 (5 voturi)    
        Esti un robocop mai mic? (Miercuri, 2 mai 2018, 17:29)

        vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

        1) Robocop al tau se trezeste sa vb cand aia si au facut jocul
        2) Nu ai de unde sa stii daca stiu sau nu stiu legile si ce contin. Sunt doar presupuneri ale tale Robocop mic ce esti
        3)Nu sunt PSD -ist. Sunt un simplu cetatean care spre mare ta uimire mai gandesc. Stiu toti vreti atat aia de la stanga spectrului politic cat si din dreapta sa deveni niste simpli robotei care sa inghitim tot ce vb politiceni si trepadusi lor.
        4) Vb penru ca am acest drept si am dreptul sa nu il plac nici pe Dragnea nici pe Johaniss. E ok? Am acest drept
        5) Nu imi este rusine de opinea mea. E dreptul meu si opinea mea. Poate nu intelegi ce inseaman democratia. In acest caz esti departe de valorile democratice tinere.
        6) De furat au furat in 28 ani si liberari, si PD listi, si PSD, PNTCD, toti care au trecut pe la conducera tarii. De ce nu cereti anchetarea marilor privatizari? Unde sunt obiectivele economice vandute pe nimic? Unde e flota? Unde e CFR-ul, unde s-au dus bani pe autostrazi? Tot spectrul politic e corupt iar Johaniss este varful clasei politice. Deci am acest drept sa nu mai cred in buna credinta a nici unui politician roman. Ce face ROBOCOP acum e asa sa se afle in treaba. E izolat si nu poate face nimic pentru e din sistem. Cand a cazut primul guvern BOC cine il sustinea la functia de premier? Nu cumva PSD-ul ? Ai uitat? Nu a vrut Base sa il puna dar a fost sustinut de PSD? Dragnea nu era atunci in PSD? Deci Dragnea la sustinut. Sunt multi dar nu mai suntem prosti , a trecut vremea lui Voda Lapusneanu. Sorry
  • -34 (50 voturi)    
    Din toata gargara aia (Miercuri, 2 mai 2018, 13:20)

    Incomod3 [utilizator]

    Conteaza ultimele doua puncte:
    "Am decis să trimit pachetul de legi ale justiției la CCR și să sesizez Comisia de la Veneția"
    Comisia aia nu are absolut nici o competenta in ceea ce priveste legile dintr-o anumita tara. Isi poate d cu parerea, dar cam atat. asa ca ce face Iohaniss e un fel de "Tovaaaarasa, educatoareeee, Gigel nu vrea sa se joace cu mine"
    "După ce CCR se va exprima asupra acestor chestiuni voi face o nouă analize și voi decide atunci dacă se impune o reexaminare"
    După ce CCR se va exprima asupra acestor chestiuni, Johaniss va analiza pixul, daca are suficienta pasta si va semna. Cam atat.
  • -33 (51 voturi)    
    PAS (Miercuri, 2 mai 2018, 13:27)

    jidanul [utilizator]

    S-a mai recreat dl. Presedinte, noroc cu vacanta de 1 mai si s-a gandit sa vorbeasca. Si cum vorbeste asa si gandeste, adica, putin si rar, asta e. Mersul cu bicicleta nu i-a priit si de atunci spune numai ineptii. Practic acest mandat de la "primul pas" si pas cu pas" este ratat, "Ghinion" pentru noi, poporul roman, care dupa mandatele lui Basescu am regresat, cel putin 15 ani, acum, preseditele KWI, ne "odihnim" un pic. Sa vedem ce presedinte urmeaza de la anul.
  • -26 (38 voturi)    
    sarumana sefu' (Miercuri, 2 mai 2018, 13:41)

    Jesuis.PasCharlie [utilizator]

    E plin de valori si spirit european ce faceț . Europarlamentarii e cu dvs toț , cred.
    • +6 (12 voturi)    
      Eroare! (Miercuri, 2 mai 2018, 14:10)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

      Sarutarile catre nashu' Dragnea si multumirile pt politica lui dusa de pavianul 20-20(toanta-toanta)se aduc la alte articole, aici e concurenta.
    • +9 (17 voturi)    
      Pstacii psd (Miercuri, 2 mai 2018, 15:10)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

      adica borfasii, bugetarii puturosi, asistatii social si toti complicii la distrgerea României sunt prezenti pe site cu asemenea comentarii. Toti sunt scursuri
  • +10 (14 voturi)    
    Ce-mi place mie (Miercuri, 2 mai 2018, 14:08)

    eleVenereCtions [utilizator]

    ca imediat au venit la pachet nu unul, nu doi, nu trei, nu patru, nu cinci, ci SASE postaci de la 12:46 la 13:41.

    Don't worry. Puscaria va asteapta.
    • 0 (0 voturi)    
      interesant e ca nu au sarit postacii de categorie (Miercuri, 2 mai 2018, 21:25)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui eleVenereCtions

      grea ai Maicii Rusii ci doar postacii de doi lei ai PSD-ului.
  • -13 (19 voturi)    
    RoboKlaus (Miercuri, 2 mai 2018, 14:16)

    Gigi Kent [utilizator]

    Tristul de Iohannis a observat ca subiectul “ambasada in Israel – Dancila” nu scoate mai mult de 400 de natarai in strada si s-a gandit sa revina la o tema clasica. Respectiv “statul de drepti” si cum ne facem noi ca ne luptam cu coruptia.

    In plus de asta, statul paralel trebuie sa supravietuiasca macar pana la anul sa il mai scoata inca o data presedinte. E atat de ridicol trasul asta de timp. KI dixit (dar nu apare pe HN.ro) “Fac un apel către CCR de a nu se grăbi ... “. Cu alte cuvinte trageti si voi de timp impreuna cu mine.
    • +6 (10 voturi)    
      Kent... (Miercuri, 2 mai 2018, 15:53)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ai o interpretare demna de Gigel din clasa III-a . Pai nu s-a pronuntat neica, herr Iohannis de atatea ori -pana le-o intra in gleava unora ca tine- ca va veghea la respectarea principiilor statului de drept, printre care si independenta justitiei ? Ce mai vrei ? Alta pozitie a lui nici nu era de asteptat, in contextul in care psd-alde vor sa puna saua pe justitie , sau nu esti de acord cu trebusoara asta ,ai ? Daca nu esti de acord , fara alte fineturi iti spun ca n-ai inteles nimic (asta e sigur chiar, de cat timp postezi pe-aci aceleasi balarii )si ca ai ramas la stadiul de molusca .
      • -7 (11 voturi)    
        :) (Miercuri, 2 mai 2018, 16:29)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

        Spre deosebire de tine, Gigel din clasa a III-a stie unde se pun semnele de punctuatie.

        Pe fond, sigur poti veni cu o explicatie mai buna decat "psd-alde vor sa puna saua pe justitie". Aceasta explicatie merge in piata acolo, cu Sandy si alti analfabeti. Aici trebuie sa-ti "exerciti" neuronul un pic mai mult.
        • +1 (1 vot)    
          postacila, nu este nevoie (Joi, 3 mai 2018, 9:51)

          gwolf [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          de o explicatie mai buna, din urmatoarele motive

          1. este foarte corecta si simpla explicatia: sefii tai vor sa puna laba lor rosie si jegoasa pe justitie, si s-o duca de la stadiu de mediocra la dezastru;
          2. pentru tine, explicatia este suficient de savanta, iar daca nu merge pot incerca eu cu ceva mai simplu;

          In plus, este de neinteles de ce ar vrea cineva inca un mandat de presedinte intr-o tara populata 20% cu retarzi mintal. Omul vorbeste 2 limbi straine, sta in Sibiu, are un CV impresionant. Adica isi poate gasi fara probleme un job f bine platit in loc de a fi presedintele unor retarzi. N-ar mai comenta despre el niciun Gigel care stie semnele de punctuatie dar calca in picioare bunul simt civic si sta argat la pesedeii bofasi.
  • +9 (11 voturi)    
    Bravo! (Miercuri, 2 mai 2018, 14:43)

    NoFive [utilizator]

    Bravo, domnule presedinte! De apreciat reactia dvs. Inca sint sperante atita timp cit puterile statului se echilibreaza, atita timp cit presedintele ia atitudine publica impotriva abuzurilor.
  • +13 (15 voturi)    
    S-au trezit slugile psd-iste (Miercuri, 2 mai 2018, 15:11)

    midufi [utilizator]

    Ia uitati-va deasupra...
    S-au trezit dupa mahmureala data de tuica ieftina.
    Sa va treziti, tovarasi !
  • -13 (21 voturi)    
    CCR s-a pronuntat asupra acestor legi, (Miercuri, 2 mai 2018, 15:26)

    xrogo [utilizator]

    Johann face numai un exercitiu de imagine, cat despre Comisia de la Venetia ea nu poate obliga pe nimeni, face recomandari si-atat!
    • +8 (12 voturi)    
      Dar .. (Miercuri, 2 mai 2018, 15:54)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      n-ai citit pe undeva fraza asta :" recomandarile Comisiei de la Venetia sunt obligatorii " ?
    • +12 (14 voturi)    
      altu.. (Miercuri, 2 mai 2018, 15:59)

      Bolovanul [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      altu' care e de acord sa faca parnaie numa' in weekend!
  • -10 (18 voturi)    
    Te spun lu' mama ! (Miercuri, 2 mai 2018, 16:23)

    F1 [utilizator]

    Am ajuns datorita lui Iohanis cu sesizarea Comisiei de la Venetia ca acum 4-500 ani cand unii boieri se duceau la Inalta Poarta sa ceara 'ajutorul". Politrucii PNL-isti si USR-isti ar trebui sa o lase mai moale, macar asa , de obraz. Sunt va niste copii neputinciosi cu sloganul :" Te spun lu'mama !"
    • +1 (3 voturi)    
      atat te-a dus mintea (Miercuri, 2 mai 2018, 21:38)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui F1

      Tara asta e condusa de un ciocoi resapat(Dragnea pentru cine face confuzii) dar voi ati ramas cu gandul la Inalta Poarta! Mai ghiaur prost, poti sa imi spui cati membri avea Valahia in Parlamentul otomanilor? Si cand au votat romanii ca vor sa faca parte din Imperiul otoman?
      Aveti creierii muci mai baieti de la propaganda lui Gadea!
  • -9 (17 voturi)    
    Nu stiam ca Iohannis e si judecator. (Miercuri, 2 mai 2018, 16:41)

    adrianhn [utilizator]

    CIca legile nu corespund statului de drept .... poate atitudinea lui de dicatator nu corespund. Vad ca vrea sa fie presedinte, prim ministru si judecator .. un fel de Ceausescu.
    • +1 (1 vot)    
      tu nu stii multe (Joi, 3 mai 2018, 15:56)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

      ca daca stiai cate ceva, ajungeai si tu cineva, traiai intr-o decenta morala si materiala normala pentru o fiinta umana a sec XXI.
      Nu ar fi trebuit sa slujesti la patron pesedel in cel mai josnic mod posibil.
  • 0 (10 voturi)    
    dupa un samagon si un basamac cominternist (Miercuri, 2 mai 2018, 18:38)

    ...!?! [utilizator]

    aghesmuite cu sprituri pe sub norii de mahoarca ilegalista, s-au trezit postacii condamnatului penal si inculpatului penal pentru a-si regurgita latrinismele si minusurile din propriile devle turmentate.
  • +1 (5 voturi)    
    la cati postaci rusi s-au activat, e semn bun! (Miercuri, 2 mai 2018, 22:01)

    grunespferd [utilizator]

    Bravo domnule Presedinte! Lupta a inceput. Nu va faceti iluzii, e pe viata si pe moarte. Romania dreapta trebuie sa invinga.

    E datoria dumneavoastra de roman decent, sau datoria dumneavoastra istorica daca vreti mai pompos, sa ne salvati de hotii, tradatorii si maimutele urcati pe tronurile tarii!
    Putere si noroc!
  • -3 (3 voturi)    
    Stau si ma intreb , (Joi, 3 mai 2018, 12:08)

    A310 [utilizator]

    de unde o fi asa destept in cap herr johannis , ca parca le zice din putul gandirii .
    Iar asta cu rusii este de-a dreptul o gluma buna , parca rusii nu au altceva de facut decat sa le pese de Romania .In laboratoarele de inginerie sociala se genereaza tot felul de scenarii , poate ne aducem aminte de mega diversiune din turul doi al alegerilor prezidentiale .