UPDATE Florin Iordache: Președintele este într-o disperată campanie electorală. Electoratul său e din ce în ce mai mic

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 2 mai 2018, 15:16 Actualitate | Politic


Florin Iordache
Foto: Hotnews
Deputatul PSD Florin Iordache, proeședintele Comisiei speciale pentru legile Justiției, l-a acuzat pe președintele Klaus Iohannis că se află "în campanie electorală disperată", după ce șeful statului a anunțat că va contesta la Curtea Constituțională cele trei legi ale Justiției și va solicita și avizul Comisiei de la Veneția.

"Ele (legile - n.r.) au fost trimise spre promulgare preşedintelui, preşedintele nu poate face decât să îşi continue campania electorală. Îl vedem că este într-o disperată campanie electorală pentru octombrie 2019 şi toate aceste eforturi pe care le face de la pupitrul prezidenţial... Nu face decât să îşi fidelizeze un anumit electorat. Comisia de la Veneţia nu este supra-comisie, nu această comisie este peste Curtea Constituţională. Lucrurile stau cumva invers", a declarat Iordache.

Întrebat cum comentează faptul că preşedintele Klaus Iohannis s-a arătat nemulţumit de timpul în care s-au dezbătut legile Justiţiei, Iordache a spus că şeful statului "a fost supărat pe viaţă".

"Preşedintele a fost supărat pe viaţă. De ce? Păi dacă am stat trei luni cu legile Justiţiei în dezbatere în Parlament, despre ce vorbim? Care e acea săptămână? Este o dezbatere transparentă, aşteptăm toată lumea să ne facă observaţii. Dacă e cineva supărat că e cald afară, ce putem face, stăm pe loc? Este un demers politic pe care îl face preşedintele şi pot să îl înţeleg, e deja în campanie şi atunci pentru electoratul dumnealui, care e din ce în ce mai mic, face această dezbatere şi acest atac la justiţie", a mai afirmat Iordache.

Klaus Iohannis a anunțat miercuri că va trimite pachetul de legi ale justiției la Curtea Constituțională și va sesiza Comisia de la Veneția. El a invocat faptul că asaltul PSD asupra justiției s-a concretizat într-un pachet de legi care nu corespunde rigorilor statului de drept sau așteptărilor pe care le au românii în privința independenței magistraților. Președintele a făcut un apel la judecătorii CCR să nu se grăbească în judecarea acestei cauze.


Citeste mai multe despre   


















2669 vizualizari

  • +38 (38 voturi)    
    Sa mori tu? (Miercuri, 2 mai 2018, 15:25)

    spysoby [utilizator]

    Ciordache esti in eroare .Acum va avea si mai multi.
    • +25 (25 voturi)    
      PSD-ul e intr-o campanie PENALA disperata (Miercuri, 2 mai 2018, 15:54)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui spysoby

      electoratul PSD e din ce in ce mai redus (mintal) ...oameni ca Vasilica - analfabeti
      • +2 (2 voturi)    
        sa-l scoata (Miercuri, 2 mai 2018, 20:44)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        domne cineva pe prostan de sub caruta cu prosti rasturnata peste el.
        Astia de-ai lui pablito dragnea, chiar ca traiesc intr-un stat paralel, cu mintea.
    • +1 (1 vot)    
      individul este o eroare!! (Miercuri, 2 mai 2018, 21:22)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui spysoby

      genetica, maladiva... asemena indivizi fara valoare, nu au rusine, nu au..nimic..decat o cantitate de obraznicie, inconmensurabila

      Cineva spunea de curand... acesti indivizi, aceasta hoarda de hoti, sunt pseudo-psd-ul de altadata, sunt soferii, curatatorii de prin biroruiri, cei care carau servietele fruntasilor... Nici comunistii nu erau atat de analfabeti, rai, miccinosi, si mai ales hoti
  • +28 (28 voturi)    
    ha !! (Miercuri, 2 mai 2018, 15:25)

    Mistrelutz [utilizator]

    cine vorbea !
    macar nu s-a dus sa imparta mici si bere (bere!!) prin sate si comune cum a facut psd ul de 1Mai.
    • +11 (11 voturi)    
      Iordache MINTE cum respira...astazi la Digi24 (Miercuri, 2 mai 2018, 16:17)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      l-am vazut astazi la DIGi24 pe Iordache intr-un interviu in care a incercat sa-i MINTA pe cei care nu voteaza cu PSD: telespectatorii Digi24


      Iordache a zis ca 'legile justitiei au fost declarate constitutionale de catre CCR' ceea ce e o minciuna de neam prost!

      CCR NU a declarat legile justitiei in intregimea lor constitutionala din doar cele 4-5 artciole din aceste legi care au fost reclamate de catre PNL si USR

      chiar daca legea mai conmtine si alte prevederi neconstitutionale ele n-au fost discutate de CCR pt ca n-au fost sesizate

      Plus ca toate cele 3 legi au avut articole declarate neconstitutionale si toate au fost intoarse in Parlament
  • +26 (26 voturi)    
    bre nea Ciordache, (Miercuri, 2 mai 2018, 15:28)

    nesuferitu [utilizator]

    a ''coclit'' cumva Pieleanu f'un sondaj nou si noi nu stim?
  • +27 (27 voturi)    
    Serios? (Miercuri, 2 mai 2018, 15:30)

    omezu [utilizator]

    Robotul penal confunda procentele lui Iohannis cu alea ale P$D-ului care sunt in cadere libera. Nu mafiotii p$d-isit sunt disperati ca intra la bulau, ci fix Presedintele...mai sa fie.
  • +26 (26 voturi)    
    Ciordache strikes again! (Miercuri, 2 mai 2018, 15:30)

    blackbeard [utilizator]

    Prostul nu-i prost destul, pana nu e si fudul! :))
  • +21 (21 voturi)    
    Nu mai respectăm rezultatul alegerilor? (Miercuri, 2 mai 2018, 15:31)

    asavreau [utilizator]

    Unii care au obținut majoritatea sunt//disperați// și PSD-ALDE cu jumătate din voturi nu?Ciudată logică de coaliție la guvernare,parcă îți vine să zici că merită băgați în opoziție și desființați.La propriu.
  • +23 (23 voturi)    
    Sa inteleg ca (Miercuri, 2 mai 2018, 15:33)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    al vostru electorat este in... erectie!?
    Viezuroi de oltenia, ciocu' mic1
  • +26 (26 voturi)    
    Ciordache tata,tu chiar.... (Miercuri, 2 mai 2018, 15:40)

    gigiN [utilizator]

    ...ca nu ai o boala....sanatoasa !!!
  • +23 (23 voturi)    
    Imi plac glumele dlui Iordache. (Miercuri, 2 mai 2018, 15:44)

    Cuca [utilizator]

    Sa inteleg deci ca electoratul PSD-ului este din ce in ce mai mare.

    Dl. Uirdache este un om cu umor.
  • +10 (10 voturi)    
    daca taceai filozof ramineai (Miercuri, 2 mai 2018, 15:47)

    Dizidentul [utilizator]

    din momentul cind a-ti prelat puterea PARLAMENTUL SI GUVERNUL a fost in conflict cu presedentia, nu asa se conduce o tara.Toate actiunile voastre au fost conduse cu scopul de a reduce si elimina presedentia dupa spusele voastre PENTRU CA PUTEM.
  • +12 (12 voturi)    
    Draga HN, (Miercuri, 2 mai 2018, 15:52)

    Rescator [utilizator]

    Revin: va rog fara poza lui Ciordache.Multumesc.
  • +14 (14 voturi)    
    sa vina 2019... (Miercuri, 2 mai 2018, 15:53)

    liviu_ [utilizator]

    eu cred ca ciordache si psd o sa aiba o surpriza...

    dar na... se lauda singuri... "adversarii nostrii au electoratul din ce in ce mai mic" "electoratul nostru nu a scazut, avem inca 40%"... asta se numeste autofelatie...
  • +18 (18 voturi)    
    "Amice, (Miercuri, 2 mai 2018, 15:59)

    John M. [utilizator]

    esti idiot..." ti-ar zice Nenea Iancu si ti-ar mai turna si o halba de bere in cap !
  • +10 (10 voturi)    
    a (Miercuri, 2 mai 2018, 16:05)

    adrian67 [utilizator]

    Ia candideaza tu bai Ciordache sa vedem cate voturi iei. Cred ca nici tac'tu nu te voteaza.
  • +11 (11 voturi)    
    Alta intrebare pentru FI (Miercuri, 2 mai 2018, 16:19)

    ber [utilizator]

    Este adevarat ca cei care fura sunt din ce in ce mai
    multi si din ce in ce mai indrazneti. Dar de unde stii tu mai, FI ca electoratul presedintelui este din ce in ce mai mic? De ce nu ai ramas tu la Caracal sa fabrici dulapuri,
    daca tot nu poti sa faci politica cinstita?
  • +13 (13 voturi)    
    ciuma ciorditoare (Miercuri, 2 mai 2018, 16:25)

    Razvan_M [utilizator]

    Nici macar comunisti nu-i poti numi pe acesti idioti din PSD. Sunt niste ciorditori ordinari, toata ziua se gandesc doar cum sa fure de la romani si sa-si scape fundul. Ar cam fi timpul ca oamenii de buna credinta de la baza acestei asocieri mafiote sa inceapa a rezista ciorditorilor.

    Nu cred ca PSD-ul are capacitatea de a produce politicieni seriosi, dupa ratarile cu Nastase (ce si-a folosit o matusa de 90 de ani ca sa-si ascunda ciordelile), Geoana aka Prostanacul, Ponta aka Mincinosul Plagiator si Dragnea aka Ciorditorul Ordinar. Desi mai putin cunoscuti pt. asta, si Geoana, si Ponta au "ciupit" cat au fost in frunte, fie prin intermediul familiei (Geoana), fie prin contracte frauduloase cu statul sau institutii cu capital de stat (Ponta).
  • +13 (13 voturi)    
    mda (Miercuri, 2 mai 2018, 16:36)

    SoulSearcher [utilizator]

    florinache.. mai disperat esti tu.. ca urmeaza sefu` cel mare sa intre la bulau si a dat ordine ca daca intra el la bulau..

    voi toti restul de pe langa el o sa muriti de foame ca nu mai aveti loc nicaieri sa va angajati neamurile pe lefuri de 10.000 lei lunar
  • +7 (7 voturi)    
    o fi avand el (Miercuri, 2 mai 2018, 17:36)

    ostrogotul [utilizator]

    electorat tot mai putin, da' voi ii faceti campanie electorala. Pana la anu' ii dati toti votantii vostri, si atunci sa te tii coane.....puscaria va paste
  • +6 (6 voturi)    
    Nea Iordache, (Miercuri, 2 mai 2018, 17:55)

    BibiAfricanul [utilizator]

    Lasa ca vedem curand la alegeri cine ce electorat mai are.
    Tineti-o asa si se rezolva. O sa ajungeti ca PRM, de nisha.
    Doamne'ajuta!
  • +3 (3 voturi)    
    Minte putina.... (Miercuri, 2 mai 2018, 18:25)

    purplehaze [utilizator]

    prada usoara pentru Dragnea !
    Mai nea Florine, cu afirmatia asta chiar te-ai facut de "bacanie". Probabil o merge pe la tine, la Caracal, insa Romania e maaaare mai deputatule !!
  • +4 (4 voturi)    
    oare de ce romanii devin antiromani? (Miercuri, 2 mai 2018, 19:13)

    Coco Whistle [utilizator]

    valorile din familie si scoala, interactiunea cu cei care te indemna sa faci altfel ....sintem o natie prapadita. pina nu rezolva unul educatia si trec 50 de generatii nu se rezolva nimica decit daca printr-o sclipire devenim armeni.