Manda: Hellvig m-a informat ca doreste desecretizarea protocolului SRI-Parchetul General, inainte de asta a cerut o intalnire cu comisia SRI din Parlament

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 19 martie 2018, 14:46 Actualitate | Esenţial


Claudiu Manda
Foto: Agerpres
Presedintele Comisiei de control al activitatii SRI, Claudiu Manda, a declarat, luni, ca directorul SRI, Eduard Hellvig, l-a informat ca doreste sa desecretizeze protocolul SRI-DNA, iar inainte de a face acest lucru a cerut o intalnire cu membrii comisiei, transmite news.ro.

"Am avut astazi o discutie cu directorul SRI, domnul Eduard Hellvig, domnia sa m-a sunat si mi-a spus ca isi exprima toata disponibilitatea ca, in perioada imediat urmatoare, sa purceada la desecretizarea acelui protocol dintre SRI si Parchetul de la langa Inalta Curte de Casatie si Justitie. Si-a exprimat dorinta de a ne vedea la comisie inainte de a-l desecretiza si pentru a discuta diferite aspecte ce tin de anumite mecanisme interne ale SRI. Sunt elemente pe care dorim sa le discutam si dupa aceea din partea SRI exista toata aceasta disponibilitate", a declarat Claudiu Manda. 

Intrebat cand ar putea veni Eduard Hellvig in fata comisiei SRI, Manda a afirmat: "Cred ca cel mai devreme ar putea sa fie vineri, probabil cel mai tarziu marti, avand in vedere ca luni este, din cate stiu, ziua de bilant al SRI".

Tudorel Toader a cerut luni dimineata Parchetului General desecretizarea protocoalelor incheiate intre SRI si Ministerul Public, DNA si DIICOT, el anuntand inca de vineri ca va face acest lucru.

Premierul Viorica Dancila solicitase anterior, tot vineri, desecretizarea protocolalelor incheiate intre SRI si alte institutii ale statului..

Pozitia Guvernului a venit dupa ce Administratia Prezidentiala a anuntat tot vineri ca CSAT nu a aprobat, prin Hotarari, incheierea unor protocoale intre Serviciul Roman de Informatii si Directia Nationala Anticoruptie sau intre Serviciul Roman de Informatii si alte entitati ale statului si nu a stabilit, prin prevederile Hotararilor aprobate, atributii suplimentare in sarcina acestora.

Desecretizarea protocoalelor incheiate de DNA trebuie facuta "cat mai rapid", a declarat sambata seara presedintele Senatului, Calin Popescu-Tariceanu, adaugand ca atitudinea pe care au exprimat-o in acest sens premierul si ministrul Justitiei este una "foarte sanatoasa si corecta din punct de vedere politic si juridic".

Fostul presedinte Traian Basescu spune ca in sedintele Consiliului Suprem de Aparare a Tarii (CSAT) nu au fost aprobate niciodata protocoale de colaborare institutionala in mandatele sale, adaugand ca este convins ca nici in mandatul lui Klaus Iohannis nu s-a intamplat acest lucru 



Citeste mai multe despre   


















1784 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    Romanica.. (Luni, 19 martie 2018, 14:56)

    arpi [utilizator]

    Sorin Rosca Stanescu stie cum arata acele protocoale cum au antetul cine le-a semnat etc..Ce rost mai au sa fie desecretizate..
    • +6 (10 voturi)    
      Cine era seful SRI in 2009? un PSD-ist (Luni, 19 martie 2018, 15:08)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui arpi

      PSD era la guvernare in 2009 iar un PSD-ist era seful SRI dar ei se prefac astazi ca nu stiu de protocoale...

      Antena 3: Protocoale??? incredibil!!!


      pai voi le-ati semnat in 2009, voi PSD-istii
      • 0 (2 voturi)    
        La orice protocol sunt doua parti, una era (Marţi, 20 martie 2018, 14:08)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        SRI si alta Parchetul General, si acolo erau pesedisti, o fi Kovesi membra de partid si nu se stie inca?
        Din partea SRI a semnat si Coldea, si asta mare pesedist, dar e mare gradina Domnului si propaganda in gradina sa e si mai mare!
    • +5 (9 voturi)    
      un penal ? (Luni, 19 martie 2018, 15:08)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui arpi

      asta chiar e ridicol ca un penal sa fi vazut asa ceva
  • -11 (17 voturi)    
    Codruta trebuie să se grăbească (Luni, 19 martie 2018, 15:03)

    Mazeta [utilizator]

    Edy joacă la off-side.
    • +5 (9 voturi)    
      cutia Pandorei (Luni, 19 martie 2018, 15:07)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      poate fi si Impotriva Penalilor
    • +4 (10 voturi)    
      Keep calm and carry on ! (Luni, 19 martie 2018, 15:10)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Eddy nu joaca decat cum ii canta Klaus !
    • -3 (9 voturi)    
      sa se grabeasca >>>?! (Luni, 19 martie 2018, 15:35)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      incotro ?
      in costa rica, madagascar sau brazilia e mai nasol. e ocupat.
      poate...in california,sau la miami ?!
  • +8 (12 voturi)    
    Cum e Tanda, aşa-i şi Manda (Luni, 19 martie 2018, 15:06)

    Plagarus [utilizator]

    Nefericit personaj in siajul condamnatului DLN
  • +4 (8 voturi)    
    Mi se pare evident ce are de gand sa faca PSD ! (Luni, 19 martie 2018, 15:15)

    Susufler0 [utilizator]

    Dinti de Grebla o sa-i ordone lui Tampiceanu sa sesizeze CCR cu existenta unui conflict juridic de constitutionalitate intre SRI si Parchetul General, pe de o parte si SRI si ICCJ, pe de alta parte, bazat pe faptul ca aceste trei institutii au colaborat NELOIAL ! ;)))))
    • +3 (5 voturi)    
      carevasazica shoriciul de porc (Luni, 19 martie 2018, 16:02)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      este de vina )))))
      • +2 (4 voturi)    
        Daca vrei sa cobori in asa hal nivelul discutiei (Marţi, 20 martie 2018, 3:34)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        pe care eu o urcasem pe culmile "academismului", se poate spune si asa ! ;))
        • +2 (4 voturi)    
          Nu intentionam (Marţi, 20 martie 2018, 9:36)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Shoriciul este Personajul Principal iar dintzi de grebla cel secundar, de ce pentru ca asa si a dorit dintzi de grebla ))))
          Mea Culpa daca am dezamagit!
          • +2 (4 voturi)    
            Bine, domnule, dar eu stiam ca Livache (Marţi, 20 martie 2018, 10:41)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            mananca doar carne de strutz iar povestea ca ar fi mare preparator si mancator de carne de porc este doar o legenda !

            De fapt el mananca doar carne de strutz si la desert, c...t !

            PS. Ca orice om politic roman care se respecta !

            PPS. Sa nu-mi spui ca dintzii lui de grebla de la sorici ii are asa, ca ma omori !
  • +3 (5 voturi)    
    S-a activat si Hellvig..oare de ce? (Luni, 19 martie 2018, 15:21)

    trem [utilizator]

    A tacut pana acum ca nu stiai daca doarme, pregateste vreun sufleu sau cauta luminarea in vreo pestera. Eduard a impresionat doar prin absentza - asta dupa ce i-a dat pe farash pe Coldea si altii.

    Acum probabil LCK e ce a mai ramas din vechea garda si tb schimbata cumva, iar marele Eduard s-a activat.
  • -5 (9 voturi)    
    hahaha (Luni, 19 martie 2018, 15:23)

    nash pandelica [utilizator]

    vrea sa negocieze cu partidele, cu politrucienii ce si cat trebuie dezvelit din prostocoalele alea....
    asa, mai cu fereala, sa nu faca atingere vatamatoare.
    • +4 (6 voturi)    
      pei normal (Luni, 19 martie 2018, 16:12)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Ca doar PSD-ul era la putere cand s-au semnat si nenea Maior era cam psd-ist.
      Asa ca ghici cine o sa vada cu c in p?