Fosta directoare de la Colegiul ”Gheorghe Șincai”, care s-a ridicat în fața „micilor Dumnezei” din primării, numită consilier la Educație

de A.Ofițeru     HotNews.ro
Joi, 30 ianuarie 2020, 16:37 Actualitate | Educatie


Silvia Musatoiu
Foto: Facebook
​Silvia Mușătoiu, directoarea Colegiului Național ”Gheorghe Șincai” din București, care anul trecut s-a ridicat în fața „micilor Dumnezei” din primării este consilier la Ministerul Educației. Profesoară de matematică, Silvia Musătoiu se va ocupa de coordonarea disciplinei matematică la nivelul ministerului, în lipsa unui inspector de specialitate pentru matematică. Directoarea a demisionat din funcția de director al Colegiului Național ”Gheorghe Șincai” în iunie 2019.

Silvia Mușătoiu a fost singura directoare din Sectorul 4 care a refuzat să încheie contractul cu Primăria Sectorului 4 prin care orice cheltuială făcută de școală trebuia aprobată de primar. Directoarea și-a depus demisia pe 11 iunie.

Reamintim că, în 2018, Silvia Mușătoiu a fost acuzată de primărie şi de inspectorat că nu vrea să semneze contractul prin care primăria să finanțeze școala astfel încât să poată superviza orice cheltuială, prevedere care era pusă în contractul modificat de către primărie faţă de cel standard prevăzut în ordinul de ministru privind concursurile pentru posturile de directori.
Numirea Silviei Mușătoiu vine la scurt timp după ce la finalul săptămânii trecute, ministrul Educației l-a luat consilier pe Marian Staș, profesor asociat la Harvard și expert în educație. Silvia Musătoiu este astfel al patrulea consilier numit în echipa Monicăi Anisie. Daniela Vișoianu de la Coaliția pentru Educație este un alt consilier la Ministerul Educației, din noiembrie 2019. Din echipa de MEC mai fac parte doi foști jurnaliști: Bogdan Steriopol, fost ziarist sportiv și masterand la Academia Națională de Informații "Mihai Viteazul" care aparține SRI, și Cristian Tănase fost la Evenimentul Zilei și președinte de asociație.

Citiți și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















29954 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    foarte bine (Joi, 30 ianuarie 2020, 16:41)

    ggiiggii [utilizator]

    De asta are nevoie clasa politica, de oameni care vor sa o schimbe fundamental, de oameni care gandesc si nu doar executa pe linie de partid, de oameni profesionisti, de oameni cu pareri nu doar cu laude la adresa conducatorului mult iubit.
    • +2 (2 voturi)    
      cand aud ce se intampla in alte parti ale tarii... (Joi, 30 ianuarie 2020, 17:59)

      Fileu_de_Poveste [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      ma minunez.
      Imi pare rau ca asa ceva sa intampla in Romania.
      Daca vreti bun simt, transparenta, eficacitate in serviciul public, debirocratizare, va invit la Oradea.
      Nu totate sunt perfecte, dar lucrurile sunt cat se poate de normale.
      Succes doamnei Silvia Musatoiu si guvernului.
      Reformati sistemul!!!!!
  • +7 (7 voturi)    
    Mult succes, Doamna Silvia Musătoiu! (Joi, 30 ianuarie 2020, 17:28)

    Tutea [utilizator]

    Copilul meu a absolvit, în urma cu câtiva ani, prestigioasa instituție de învățământ din București. Acum acesta strălucește într-o mare multinațională din vestul Europei și anii de liceu i-au trezit, în repetate rânduri, numai amintiri frumoase. Atmosferă de excepție, corp didactic de elită, disciplină, adolescenți preocupați, într-o majoritate covârșitoare, de studiu și performațe școlare nu doar de îmbrăcăminte, gadgeturi scumpe etc.! Fără să pot face o comparație argumentată cu alte instituții de învățământ de profil, pot să afirm, cu toată responsabilitatea, faptul că Gheorghe Șincai a fost și rămâne colegiul nostru de suflet, o școală de top spre care am îndreptat și voi îndrepta pașii oricărui adolescent care își propune să performeze!
    De câte ori vine acasă, în București, copilul meu trece prin fața clădirii colegiului și privește cu nedisimulat respect și admirație școala care i-a marcat frumos adolescența.
    Încă o dată, tot respectul meu pentru întregul corp didactic, pentru măsura în care reușiți să formați adolescenții care trec pragul colegiului!
  • -2 (6 voturi)    
    exercitii de imagine (Joi, 30 ianuarie 2020, 18:08)

    noi2013 [utilizator]

    Cum credeti ca va avea impact daca se ocupa de o disciplina?!

    Problema invatamantului este una de viziune, de strategie. Pana cand nu va exista un obiectiv si o strategie coerenta a educatiei nu conteaza cine si unde vine ca sa se ocupe de bucatele....
    • 0 (2 voturi)    
      reprezentați vreo... (Vineri, 31 ianuarie 2020, 10:49)

      Tutea [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      ...școală profesională? Sunteți vreun "profesoraș" de... traforaj?Alt motiv nu văd, pentru un comentariu atât de...mojic din partea Dvs.
      • -1 (1 vot)    
        iar dumneavoastra (Vineri, 31 ianuarie 2020, 12:26)

        noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Tutea

        sunteti doamna profesoara?!
        • 0 (0 voturi)    
          Nicidecum! (Duminică, 2 februarie 2020, 22:07)

          Tutea [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

          Falsuri de acest fel fac doar Antena 3 și PSD. Și oamenii care-i simpatizează.
  • +2 (2 voturi)    
    BRAVO ! (Joi, 30 ianuarie 2020, 19:03)

    BlueX [utilizator]

    FELICITARI !
  • 0 (0 voturi)