Secțiune susținută de MedLife

Revolta directoarei unui liceu de elită din București, după întâlnirea cu „micii Dumnezei” din primării: Acești oameni care cred că funcțiile îi fac mai deștepți decât au fost vreodată decid pentru noi toți

de A.O.     HotNews.ro
Vineri, 23 noiembrie 2018, 0:42 Actualitate | Educatie


Silvia Musatoiu
Foto: Facebook
​​Directoarea Colegiului Național Gheorghe Șincai din București, unul dintre cele mai mari licee din Capitală situat în Sectorul 4, arată într-o postare pe Facebook că școala pe care o conduce stă la mila primăriei pentru reparațiile clădirii în care învață sute de elevi. Ea îi critică pe „micii Dumnezei” care „cred că funcțiile îi fac mai deștepți decât au fost vreodată”.

Primării incompetente, oameni gomoși doar pentru că ocupă o funcție, mici Dumnezei în posturile lor care se iau prea în serios (acea prostie ”gravă”, cum spunea un contemporan erudit) și care cred că funcțiile îi fac mai deștepți decât au fost vreodată…Ei da, oamenii aceștia decid, pentru noi toți, cei care ne mai ocupăm încă de școli. L-ai contrazis, ești agresiv și nu gândești constructiv (ca el!)! I-ai răspuns la ironii, pe măsură, te-a pârât la șefi, că singur nu poate face față unui dialog direct (cică nu e de demnitatea funcției lui, ești prea mic!) Dacă șeful cel mare nu te-a dat afară, încă, fiindcă știe că ești ultima redută care poate înfrunta orice ticăloșie la care alții pleacă umili capul, devine nervos, nerăbdător și se răzbună pe alții, că n-are de unde să te apuce ca să dea cu tine de pământ”, scrie Silvia Mușătoiu, director la Colegiul Gheorghe Șincai din Capitală, într-o postare cu titlul „Școala pe ducă”.

Directoarea amintește în postare de legea educației care nu obligă primăriile în vreun fel să facă reparații sau să dea burse elevilor:”Crede că plata utilităților sau reparațiile necesare unei școli sunt o favoare, sau, mai degrabă o pomană pe care mila lui, , a acceptat-o pentru tine, sărmanul de tine șimaimarelui nerecunoscătorul de tine! Normalitatea sau responsabilitatea pe care o are sunt la voia lui, dă burse dacă vrea, dacă nu, nu! Ce e în neregulă cu asta?! Așa zice legea: ”primăriile pot să…”, nu sunt obligate să… Să zicem ”merci!” (eventual cu pălăria ridicată) că ne dă și-atât

Profesoara redă și un dialog pe care cel mai probabil l-a avut cu reprezentanții primăriei cu privire la reparația acoperișului.

Știm noi, oare, că ministerul trebuie să ne dea bani pentru unele cheltuieli și nu ne dă? –formulează el o întrebare. Dar știe el oare că oamenii ministerului sunt colegii lui de partid și că sunt complicii lui în a nu ne da? Știm noi oare cât îl costă pe el o reparație de acoperiș (?) care, fie vorba între noi, trebuia începută acum vreo doi ani, dar a început abia în vară, pe hârtie și abia în toamnă a început efectiv?

În finalul postării, Silvia Mușătoiu face referire la ce înseamnă cuvântul avarie cu privire la reparațiile urgent care apar în școală, cuvânt pe care primăria nu-l înțelege.

Dacă trebuie reparat ceva, fie ea zugrăveala (școala nu s-a mai zugrăvit de 5 ani) sau pardoseala, sau lămpile, sau tavanul prin care curg insectele moarte din pod, NU se poate! Pentru că toate acestea reprezintă ”modernizări” în opinia domniilor lor, iar în contractele lor nu încap decât avariile! Și oricum trebuie să stăm la rând, că nu suntem numai noi…hehe! Dar știți ceva, rândul acesta este stabilit cu un deget al cuiva și (n-am văzut, dar am auzit) că ne-a fost arătat la televizor. O fi adevărat?
Potrivit site-ului Colegiului Național Gheorghe Șincai, Silvia Mușătoiu este director din 2013.

MedLife susține informarea și educarea ca sursă principală de dezvoltare a unei minți sănătoase. De aceea, recomandăm informarea continuă cu ajutorul articolelor din secțiunea Educație!

















34609 vizualizari

  • +40 (40 voturi)    
    Bravo,doamna ,pacat ca.... (Vineri, 23 noiembrie 2018, 5:43)

    gigiN [utilizator]

    ..sunteti ..o exceptie.Primariile sunt,aproape peste tot, o adunatura de incpmpetenti si ..sedii ale mafiilor locale.
    • +27 (27 voturi)    
      Foarte rau (Vineri, 23 noiembrie 2018, 8:53)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Cum sa vorbeasca asa despre disntinsii conducatori iubiti de populatie? Cum sa strice imaginea partidului pentru care noi trebuie sa muncim si sa murim? Sa-i fie rusine. Nu-i nimic, Ekaterina Ambramburovicy va avea ac de cojocul ei.

      Mai stiti asta?

      https://www.hotnews.ro/stiri-esential-21748415-cristina-tunegaru-profesoara-care-contrazis-public-gabriela-firea-data-afara-din-scoala.htm

      Atat stie PCR-ul. Doamna a prezis bine ca asa se va intampla... hai ca sunt curios. si daca se intampla, sunt curios cati o vor sustine pe aceasta directoare exceptionala. Eu cred ca slugile vor aplauda masurile disciplinare aplicate dansei.

      Asta e tara in care traim :(
    • +7 (7 voturi)    
      Poate oamenii sa nu mai voteze cu hoti? (Vineri, 23 noiembrie 2018, 9:57)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      E o idee.

      Dar e greu sa-l convingi pe roman ca cinstea valoreaza ceva, cand el e nascut sa fure.
      • +6 (6 voturi)    
        nu nascut, ci invatat. temeinic. (Vineri, 23 noiembrie 2018, 10:37)

        young_e [utilizator] i-a raspuns lui 2087

        romanul nu este nascut sa fure - el este, generalizand, invatat sa fure pe muteste (sa "se descurce"). acasa, la scoala, la servici. de ce? ...justificarile variaza, dar toate au un substart "moral" caci altfel nu ar rezista in cultura "mainstream" unde furtul la drumul mare e in genere condamnat -- dar nu si "descurcareala" care este un tabu (ce "hot" e ala micu, transformat in conotatia moderna a termenului "smecher" - adica, cica, destept)
        • +2 (2 voturi)    
          Corect (Vineri, 23 noiembrie 2018, 12:51)

          dealucaragiale [utilizator] i-a raspuns lui young_e

          Prima poezie invatata e Catelus cu parul cret, Fura rata din cotet. Continuarea o stiti, e perfect valabila in viata de zi cu zi a clasei politice. Apoi Miorita, cand cel ungurean si cu cel vrancean, la apus de soare... o stiti si pe asta. Sa va mai dau si alte exemple?
          • 0 (0 voturi)    
            da, dar pana la poezia (Vineri, 23 noiembrie 2018, 21:49)

            kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui dealucaragiale

            Catelus cu parul cret, este fondul gradinitei, a clasei a scolii, etc.
      • -8 (8 voturi)    
        asa e papaso (Vineri, 23 noiembrie 2018, 12:47)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui 2087

        corect zici.asa cum altii sunt nascuti sa dea cu kkt pe clanta.cam ca mata asaaaaa.dar eu nu generalizez,doar constat.
        a cata oara spui chestia asta si mai ales,de ce?
        • +5 (5 voturi)    
          Constati si ca esti analfabet? (Vineri, 23 noiembrie 2018, 18:29)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Point

          Lucrezi la Primarie?
        • +1 (1 vot)    
          Poate pentru ca este adevarat?! (Sâmbătă, 24 noiembrie 2018, 13:01)

          iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Point

          "a cata oara spui chestia asta si mai ales,de ce?"

          Nu cumva pentru ca ESTE ADEVRAT?
          In acest caz, este perfect firesc sa zica mereu aceeasi kestie, care ramane valabila!
  • -3 (35 voturi)    
    Dar sa nu uitati (Vineri, 23 noiembrie 2018, 6:49)

    Ravali [utilizator]

    Da doamna, asa este! Dar sa nu uitati ca voi ati educat acesti indivizi. Voi ati trecut cu vederea faptul ca minteau, copiau, turnau si speculau slabiciunile voastre. Generatiile viitoare va vor "rasplati" pentru educatia primita si exemplul dat de voi! Pacat ca nu veti citi aceste randuri.
    • 0 (8 voturi)    
      Doamna...... (Vineri, 23 noiembrie 2018, 9:29)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Ravali

      ...... la oara la care scriu , mai este directoare inca ????:)))))) Tz,tz,tz....
    • +11 (13 voturi)    
      Esti un demn exemplu... (Vineri, 23 noiembrie 2018, 9:39)

      romania_curata [utilizator] i-a raspuns lui Ravali

      ori de postac platit, ori de mancator de rht, ori doar atat poti...
      Acesti indivizi sunt creatia ciumei rosii care distruge Romania de 29 de ani incoace; DOAMNA, caci cu siguranta e o DOAMNA pune degetul pe rana, rana care sa speram ca se va vindeca odata cu disparitia ciumei rosii, disparitie care se va intampla, speram cat de curand!
      • -10 (10 voturi)    
        of of (Vineri, 23 noiembrie 2018, 12:49)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui romania_curata

        greu la deal cu boii mici.
        lasa dracu nervii nervosi la usa,si mai gandeste o data.nu mai da cu biciul ala-n nestire,ca omori calu
        • +1 (1 vot)    
          dupa cum scrii/pui virgula... (Vineri, 23 noiembrie 2018, 13:23)

          romania_curata [utilizator] i-a raspuns lui Point

          ai trecut prin scoala ca gasca prin apa, dar cum mai toata ciuma rosie face liceul dupa facultate, sau ciclul gimnazial dupa liceu,,,ce sa mai ma mir de postacii ei?
    • +6 (6 voturi)    
      hai..... (Vineri, 23 noiembrie 2018, 12:27)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui Ravali

      ......sa batem campii si sa facem pe desteptii !!! Cereti cu ipocrizie sa ii educe scoala dupa ce acasa nu a avut nimeni grije de educatia lor !!!Oare exista un dascal care sa invete copilul sa fure ,sa bata ,sa scoata cutitul ,sa talhareasca !!!???? Eu cred ca acestea sant datorate parintilor ,mediului in care se invart ,ca sa nu mai vorbim de hotii ,borfasii si invartitii pe care ii alegi cu seninatate in fruntea tarii de fiecare data,pentru ca te reprezinta !!! Asa ca plimba ursul de pe acilea !!!!
  • +19 (21 voturi)    
    De retinut (Vineri, 23 noiembrie 2018, 6:52)

    Pac-pac [utilizator]

    Fiecare sector aloca cel putin dublu pentru intretinerea spatiilor verzi decat pentru educatie.
    Asta e nenorocirea.
    De aia pleaca romanii din tara cand economia zica-se ca e in crestere si somajul sub 5% cat e normal in orice stat dezvoltat.
    • -9 (17 voturi)    
      Pleaca pentru ca (Vineri, 23 noiembrie 2018, 8:25)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      e soroshishti shi nazishti si pleaca sa-shi vanda tzarishoara !
  • -13 (27 voturi)    
    tanti la vot ai fost? (Vineri, 23 noiembrie 2018, 7:02)

    Francisc 1 [utilizator]

    multi sunt socati de "liderii" alesi dar va intreb ,la vot ati fost?
    • +3 (7 voturi)    
      o fi fost, n-o fi fost la vot... (Vineri, 23 noiembrie 2018, 10:52)

      young_e [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      ...dar in scoala sigur a fost: 100% promovabilitate la BAC in 2014, la o cautare superficiala) pe net, an in care doamna vorbea de "valorile pe care le promovăm: cinste, onoare, performanță".

      dumneata, in afara de vot, pe unde ai mai fost?
      • -5 (5 voturi)    
        esti naiv sau te afli in treaba? (Vineri, 23 noiembrie 2018, 11:40)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui young_e

        .
  • +26 (26 voturi)    
    Bugetarii între ei.... (Vineri, 23 noiembrie 2018, 7:26)

    prec [utilizator]

    Ăștia din primării sunt de-o prostie cruntă și de-o obrăznicie fără de seamăn. În toate primăriile, nu numai la mitici.
    • +17 (17 voturi)    
      după (Vineri, 23 noiembrie 2018, 8:00)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui prec

      chipul și asemănarea șefului suprem.
      • +12 (12 voturi)    
        Nu, (Vineri, 23 noiembrie 2018, 9:18)

        plictisitu [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        sunt dupa chipul si asemanarea noasta ca popor, asa, la medie. Si seful suprem se incadreaza in aceiasi regula.
  • -15 (15 voturi)    
    Revolta in presa (Vineri, 23 noiembrie 2018, 8:27)

    ruskimushki [utilizator]

    la haznale trebuie vorbit ashea, insa acolo ori n-ajunge, ori e platita sa zica altceva atunci cand ajunge.
    La multi, rezistenta, cum apare gorila cu suita de cimpanzei, cum se schimba discursul.
    • +5 (5 voturi)    
      asa ca ..... (Vineri, 23 noiembrie 2018, 12:32)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

      ....nu stiu daca permite moderatorul ,dar cu tot nerespectul .....hai sictir !!!!!
      • -1 (3 voturi)    
        Nu prea ai experienta (Vineri, 23 noiembrie 2018, 22:15)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui asada

        de viata daca te limitezi la sictireli.
        Mersi mult, altfel.
        Vedem ca opiniile diferite deranjeaza.
  • +19 (19 voturi)    
    Doamna directoare (Vineri, 23 noiembrie 2018, 8:35)

    Celbland [utilizator]

    Ați vorbit cu angajații primăriei să facă lucrările la prețuri de 5-10 ori mai mari decât prețul pieței, apoi să-și ia șpaga, să dea și șefilor, dar și partidului șpăgile cuvenite?

    Că doar nu vreți să se facă lucrări de calitate, la prețuri corecte ...
  • +15 (15 voturi)    
    ... (Vineri, 23 noiembrie 2018, 8:57)

    tirolez [utilizator]

    In schimb au dat si dau cu milioanele la catedrala. Dar nu ne invatam minte sa iesim la vot.
    Platim dulapioare/reparatii de tot felul/consumabile. Bine macar ca nu mai trebuie sa "luam perdelele la spalat".
  • +4 (4 voturi)    
    recoman filmul Inchisoarea ingerilor (Vineri, 23 noiembrie 2018, 9:23)

    lasa [utilizator]

    E un clasic, veti vedea acolo cum se rezolva o problema cu birocratia, prejudecatile si prostia.
    Tenacitate , rabdare si educatie lesgislativa.
    USR, nimic pe acest topic?
  • +2 (4 voturi)    
    Pe ce lume? (Vineri, 23 noiembrie 2018, 9:52)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]

    Pe ce lume este doamna directoare de la Sincai?

    Cu ce a deschis usa la Primarie, cand a fost sa soliicte reparatiile?!

    Cum este posibil ca cineva sa predea la elevi si sa nu stie un proverb de baza la romani:

    "daca nu ungi osia, nu se invarte roata!" ???

    Normal ca se sta la rand, daca nu dai dreptul!
  • 0 (2 voturi)    
    daia oia aia e a ei (Vineri, 23 noiembrie 2018, 10:36)

    MihaiMihai [utilizator]

    Nu cred sa existe vreun loc fara “oi negre” sau ecranate fata de prostie. Acuma si prostia asta cat ar fi de proasta, tot se supune unei logici minimale. Spre exemplu, citii ipoteza unei probleme de matematica, dintr-un manual. Suna asa si nimic (!) mai mult: “se dau zece puncte, distincte doua cate doua”. Se cerea sa se afle cate drepte se pot duce prin acele puncte (probabil o simplificare a problemei in care se cerea numarul minim si numarul maxim de drepte, ca , deh, pentru o clasa mai mica simplificam problemele, nu-i asa?). Am ramas prost. Sau autorul este prost. Tertium non datur. Dar, daca autorul este prost, atunci toti autorii sunt prosti ? In aceeasi linie, un pic mai adanc: daca manualul a fost controlat, de ce greseala nu a fost sanctionata ? Cred ca a sapa mai adanc dupa adevar este o datorie a oricarui intelectual, cu 'osebire a oricarui dascal. Revenind la berbecii nostri, arat o intilnire cu unul “negru”. Imi impune o taxa ilegala. Fac opozitie. Ii spun ca voi ataca decizia in contencios administrativ. Degeaba. Il prind insa cu “garda jos” si il intreb de ce face asa. Imi spune: “ stiu ca este ilegala si stiu ca o sa castigati procesul, dar eu am fost sanctionat de …. {a se citi, generic: “controlor”} tocmai pentru ca am prejudiciat bugetul prin neincasarea acestui gen de taxa de la genul de contribuabil din care faceti si dvs parte”. Abyssus est in corde bono ET in corde malo. In sinteza: daca, in concediu fiind, vedeti un sir de oi negre ori cenusii, nu trageti concluzia ca in toata turma nu'i loc de oaie alba. Si chiar daca le vedeti pe toate, asigurati-va ca nu sunteti in intuneric. Daia trebuie scoala, sa nu facem erori de argumentare. Lasand acestea la o parte, exista vinovatie si daca o singura oaie neagra ajunge in pozitia sa decida pentru altul.
  • -8 (10 voturi)    
    ... (Vineri, 23 noiembrie 2018, 10:49)

    vitan.sandu [utilizator]

    Din pacate "micii dumnezei" (nu cred ca trebuie cu majuscula!) pe care dna Profesoara i-a intalnit se regasesc peste tot. Nu i-ati vazut în capul statului, unde dl presedinte refuza o revocare (chiar o demisie!) "pentru ca poate"? Nu i-ati vazut în capul celui mai mare partid care face si desface guverne "pentru ca poate"? Nu i-ati vazut la parchete unde procurorii fabrica probe si storc denunturi "pentru ca pot"? Nu i-ati vazut la Instanta suprema unde o amarata de contabila este condamnata pentru ca sefa Instantei asa vrea? Sau unde un primar este condamnat pentru ca aceiasi sefa "credea ca asa vrea basescu"? Si daca sunt la acest nivel ridicat, cum sa nu fie pana jos? Ca doar "de la cap se impute pestele".
    Adevarul este ca ne-au inundat nonvaloarea, neamprostia, tupeul, lipsa de caracter. La care se adauga, si mai grav, lipsa de competente. Nu trebuie sa stii sa faci ceva, trebuie doar sa fii de ai lor. Daca esti de ai lor poti ajunge oriunde. Iar de acolo sa devii "mic dumnezeu". Pentru dna Profesoara cred ca trebuie sa spun ca astia tot "mici" raman! Macar atata consolare!
    • +3 (3 voturi)    
      campii (Vineri, 23 noiembrie 2018, 12:17)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Bati campii, nu "vitan", ci vitel..
      • -2 (2 voturi)    
        ... (Vineri, 23 noiembrie 2018, 13:47)

        vitan.sandu [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

        faci parte dintre ei? Pacat de parintii care nu au avut altceva mai bun de facut decat sa nasca unul ca tine.
  • +7 (7 voturi)    
    bani de biserici si catedrale megalomaniace (Vineri, 23 noiembrie 2018, 11:01)

    qwerasdf [utilizator]

    (parca a gandit-o ceausescu!)

    se gasesc mereu!

    Prioritatea psd sunt: propriile rude, infractorii, popii,.. copii, bolnavii de prin spitale, aia n-au fost niciodata prioritati.

    Un copil inteligent, educat prezinta un risc foarte ridicat pentru psd sa piarda acel vot. PSD ne vrea prosti!
  • +6 (6 voturi)    
    asta e (Vineri, 23 noiembrie 2018, 11:58)

    razeshu [utilizator]

    asta e riscul neimplicarii. suntem prea ocupati cu muinca noastra d ezi cu zi, dam totul, incercam sa ne autodepasim si "outsoursam" catre libarcile astea treburile cetatii in speranta ca si vor da interesul si vor depune toate eforturile in munca lor asa cum facem si noi. doar ca e o iluzie sa crezi ca niste shutzi de cartier neinstruiti vor livra ceva pentru comunitate. Altceva decat criminalitate crescuta si saracie. Cu alte cuvinte trebuie sa ne sacrificam din putinul timp disponbibil si sa ne implicam. Ei singuri nu se vor da deoparte. Si nici nu vor deveni mai buni, mai profesionisti. Niciodata. Indiferenta noastra le da curaj. Nici de indrazneala nu mai au nevoie, se cred in pozitii pe viata, considera ca asa e in firea lucrurilor sa fie. Si nu inteleg de ce nu sunt respectati si adulati.
  • +5 (5 voturi)    
    coruptie fara batranete (Vineri, 23 noiembrie 2018, 13:19)

    Cobby [utilizator]

    ... si Romania o tara medievala, trista, fara viitor.
  • +2 (2 voturi)    
    De ce asta ?... (Vineri, 23 noiembrie 2018, 15:47)

    Olyx [utilizator]

    Pentru ca (ei) POT !....Pot sa ne "scuipe seminte" in cap, sa aloce bani in mod preferential ( pe criterii politice...), sa investeasca banii contribuabililor AIUREA sau SA II FURE, sa subfinanteze spitale, scoli, politie etc. De unde sa faca rost de bani daca nu ii duce mintea cum sa ii produca, cum sa se atinga (!) de fondurile europene daca nu pot "baga mana" adanc in ele?...INCOMPETENTA si TICALOSIA conduc Romania ! Pana cand ?...