Coronavirus: Suedia a depășit 70.000 de infecții, premierul Stefan Löfven a dispus începerea unei anchete privind gestionarea pandemiei

de S.J.     HotNews.ro
Joi, 2 iulie 2020, 15:55 Actualitate | Coronavirus


Suedia in vremea pandemiei
Foto: IBL / Shutterstock Editorial / Profimedia
Numărul de infecții cu coronavirusul a depășit 70.000 în Suedia, premierul Stefan Löfven anunțând începerea unei anchete privind gestionarea pandemiei și motivele pentru care nu a fost recomandată carantina ca în majoritatea țărilor europene, relatează Reuters și Business Insider.

Țara nordică a raportat joi 947 de cazuri COVID-19, numărul total al persoanelor infectate cu coronavirusul în Suedia fiind de 70.639, potrivit ultimelor cifre făcute publice de autorități. De asemenea 41 de persoane și-au pierdut viața din cauza coronavirusului în ultimele 24 de ore, bilanțul total al deceselor ajungând la 5.411.

Extinderea testărilor a dus la o creșterea cazurilor raportate zilnic, numărul infecțiilor din Suedia eclipsându-le pe cele din alte state ale Uniunii Europene, însă decesele și numărul persoanelor internate în spital a scăzut semnificativ față de vârfurile din luna aprilie.

Strategia suedeză, bazată pe conformare voluntară și restricții minime, a făcut ca țara să aibă o rată a deceselor raportate la populație mult mai ridicată decât cea a vecinilor săi nordici, unde autoritățile au impus măsuri stricte, dar mai scăzută decât în alte țări care au introdus carantina, precum Marea Britanie, Italia și Spania.

Însă premierul suedez, Stefan Löfven, a anunțat miercuri începerea unei anchete privind decizia de a nu impune măsuri de carantină, subliniind că „avem mii de morți”. Opoziția a cerut o anchetă privind gestionarea pandemiei de la sfârșitul lunii mai, tot mai mulți cetățeni punând sub semnul întrebării „abordarea suedeză”.

Löfven a declarat în cadrul unei conferințe de presă de miercuri că gestionarea pandemiei de către autorități a evidențiat „neajunsurile” Suediei.

„Acum se pune întrebarea despre cum ar trebui Suedia să se schimbe, nu dacă să o facă”, a declarat prim-ministrul suedez.

În luna mai epidemiologul-șef al Suediei, Anders Tegnell, a justificat strategia suedeză afirmând că în toamnă țările care au impus o carantină strictă se vor confrunta foarte probabil cu un al doilea val mai puternic al pandemiei, în timp ce cel suedez va fi mai mic datorită imunității dobândite.

„În toamnă va fi un al doilea val”, a declarat epidemiologul pentru Financial Times, adăugând că „Suedia va avea un nivel al imunității ridicat iar numărul de cazuri va fi probabil destul de mic”.

Însă acest raționament pare să nu fi funcționat, date recente sugerând că virusul s-a răspândit fără ca însă să producă suficienți anticorpi în rândul populației pentru a preveni un al doilea val.

Un studiu publicat în luna iunie, cel mai amplu realizat până în acest moment, arăta că doar 6,1% din suedezi au dezvoltat anticorpi, cu mult sub nivelurile necesare pentru a obține o imunitate în masă măcar parțială.

Dar un alt studiu, publicat de cercetătorii de la Institutul Karolinska şi Spitalul Universitar Karolinska din Suedia sugerează că multe persoane asimptomatice sau care prezintă simptome uşoare de COVID-19 beneficiază de o aşa-zisă imunitate mediată de celulele T în faţa noului coronavirus, chiar dacă testele lor de anticorpi au furnizat rezultate negative.

Citește și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7124 vizualizari

  • -11 (27 voturi)    
    Mai da Ambasada Suediei o glumita pe facebook (Joi, 2 iulie 2020, 16:04)

    Miky60 [utilizator]

    Aflam despre cazurile multe din Suedia, dar mai pune Ambasada Suediei o glumita pe facebook sau un gif amuzant si toata lumea rade si o sa uite instant si o dau in alte discutii...
  • -5 (21 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 2 iulie 2020, 16:24)

    [anonim]

  • +4 (30 voturi)    
    stai (Joi, 2 iulie 2020, 16:42)

    liviu_ [utilizator]

    nu era suedia tara perfecta ,?!

    nu urla toto poporu pe aici ca "trebuia sa facem ca suedia"?!

    pai ce facem acum?! o sa dezamagim multi conspirationisti! de fapt nu... ca aia o sa o tina ca virusu e o prostie (in schimb 5G ne omora :D ) si ca suedia se descurca bine, dar au intervenit soros si agenturili
  • +12 (22 voturi)    
    S-a trezit si Suedia (Joi, 2 iulie 2020, 16:43)

    JohnR [utilizator]

    Buna dimineata! Era si timpul pentru o anchetă. Suedia e locul 7 global la decese per 1 mil populatie si au inca 56k cazuri active. In scurt timp vor depasi Italia. Testarea e jos si ea, la 5%. Mai mult nici nu raporteaza in fiecare zi, sau nu testeaza (18 Iunie-21 iunie lipsesc).
    Cum sa spui ca ai atins imunitate colectiva la 70k cazuri si sa astepti cazuri putine in valul doi?
    60% din populatia Suediei (minim pt imunitate colectiva) înseamnă peste 6 milioane de cazuri. Doar vaccinul o sa faciliteze imunitatea colectiva.
    • -5 (19 voturi)    
      Pai tocmai de aceea (Joi, 2 iulie 2020, 17:07)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui JohnR

      Nici izolarea stricta nu functioneaza. Nu poate fi tinuta la nesfarsit si cand dai drumul curg cazurile.

      De fapt conteaza cati necesita spitalizare din total infectati si trebuie protejati cei cu risc foarte crescut.
      • +7 (9 voturi)    
        Ba da izolarea fuctioneaza (Joi, 2 iulie 2020, 23:15)

        JohnR [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        Ce vrei tu sa punctezi e ca izolarea nu permite cresterea imunitatii. Corect insa 9% morti din 60% din populatie e peste 5% din totalul populatiei. O suma astronomica de decese. Ideea e sa reduci cazurile pana apare vaccinul si un tratament mai eficient.
        • -1 (1 vot)    
          5% din totalul populatiei??? (Vineri, 3 iulie 2020, 15:27)

          blacksheep [utilizator] i-a raspuns lui JohnR

          Poate 0,5% decedati din totalul populatiei.
          Sunt un pic peste 10 milioane si au acum 5411 decedati din cauza coronavirus
          Tari care au aplicat restrictii dure au mai multi decedati per million.
          • 0 (0 voturi)    
            Nu chiar (Duminică, 5 iulie 2020, 23:33)

            JohnR [utilizator] i-a raspuns lui blacksheep

            5411 decedati la 70000 de cazuri. E rata de mortalitate de 7.7%. Insa mai au 57000 de cazuri active din care o sa mai moara multi. Adica cazuri cu un rezultat final, 13000. Din 13000 cazuri rezolvate au murit 5411. Adica 42%. Pentru imunitate de turma trebuie minim 6 milioane de cazuri. Eram chiar optimist la 5% din populatie.
    • -6 (22 voturi)    
      Ti se pare ca a functionat izolarea??? (Joi, 2 iulie 2020, 18:35)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui JohnR

      Doua luni de izolare si cazurile curg garla!!! BTW, virusul a avut 5-6 luni de raspandire nestingherita. Din 15 martie ai bagat cica izolare dar cu mers la cumparaturi!!! Pai asta e izolare??? Ai izolat oameni cu virusul deja peste tot, ce ai realizat? Carantina e gata dar virusul nu a crapat, ba din contra!!! Vrei nu vrei, lumea trece prin procesul de imunizare colectiva. Problema e in raportarile mortilor, in 99% din cazuri covid-ul nu are nici o vina dar se raporteaza De La Covid!
      • +7 (11 voturi)    
        Mai sunteti? (Joi, 2 iulie 2020, 23:22)

        JohnR [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        Mai rasfirat baieti, mai rasfirat. Da stim, e doar o raceala. 99% din cazuri sunt contrafacute. Conspiratie mondiala initiata de Bill Gates. Pamantul e plat. :)
      • +8 (10 voturi)    
        izolarea functioneaza (Vineri, 3 iulie 2020, 1:39)

        Filbert [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        Cit timp regulile sint urmate strict, nu cu masca sub barbie. Poate ca va fi nevoie sa treaca toata lumea prin imunizare colectiva daca nu sint gasite tratamente/vaccinuri insa numerele si intervalul de timp sint esentiale. Una e sa treaca milioane in citeva luni, asta insemnind zeci de mii care ar avea nevoie de ATI ceea ce nici o tara n-ar putea suporta. Ar fi ca in Martie/Aprilie in Italia si Spania. Alta e ca numarul imbolnavirilor sa fie controlat, 'intins' pe e perioada lunga asa incit spitalele sa faca fatza.
      • +2 (2 voturi)    
        Intelegerea matale despre izolare e gresita (Vineri, 3 iulie 2020, 14:07)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        Izolarea e ca o parasuta. Daca sari din avion fara parasuta, ajungi foarte rapid jos, si te faci praf. Daca sari si deschizi parasuta, ajungi jos incet, si supravietuiesti.

        Virusul asta e ca o saritura din avion. N-am sarit noi din proprie initiativa din avion, da' acuma suntem in cadere. Pana atingem imunitatea de turma, tot cadem.

        Izolarea, pentru virusul asta, e ca parasuta pentru saritura din avion. Daca dai parasuta jos la mijlocul caderii, tot praf te faci. Daca renunti la masurile de izolare prea devreme, epidemia tot se raspandeste ca focul in paie.

        Izolarea, acu cateva luni, cand a fost practicata cat de cat serios, si-a facut clar efectul de franare. Ce vedem acuma e efectul de dupa dat jos parasuta.

        Singura posibilitate de-a reduce din nou viteza de raspandire a epidemiei, cata vreme n-avem vaccin sau antiviral eficient, e o noua parasuta, adica o noua perioada de izolare. Vrem sau nu, ne place sau nu, in conditiile date acolo o sa ajungem. Problema e doar de timp.
  • +14 (26 voturi)    
    ultimul cui batut in cosciugul "strategei suedeze" (Joi, 2 iulie 2020, 16:50)

    sprite [utilizator]

    Tegnell va ramane in istorie ca un mare cioclu.
  • -9 (25 voturi)    
    Infectați da, decedați mai puțini ca în Ro (Joi, 2 iulie 2020, 17:37)

    hic sunt leones [utilizator]

    Chiar dacă a avut peste 1000 de infectări pe zi, în ultima săptămână Suedia a înregistrat sub 10 persoane decedate pe zi - cam la jumătate față de România.
    • +8 (18 voturi)    
      De ce nu ne spui și câți au murit în Suiedia... (Joi, 2 iulie 2020, 18:20)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      ...în săptămânile anterioare?
      • -11 (15 voturi)    
        Decat statistici!!! (Joi, 2 iulie 2020, 19:20)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Marea majoritate doar aveau virusul, cauza fiind ceva ce era cronic de mult timp in ei!!!
        • 0 (0 voturi)    
          Matale nu faci distinctia dintre ... (Vineri, 3 iulie 2020, 14:12)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

          ... cauzalitate si corelatie. Sunt concepte diferite, si nu intotdeauna usor de distins. De-aia, io as lasa distinctia in cazuri specifice pe seama celor de meserie, adica a medicilor.
      • -10 (14 voturi)    
        Pentru că cifrele absolute nu sunt relevante (Joi, 2 iulie 2020, 20:49)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        relevante sunt tendințele iar aici Suedia stă mai bine decât România.
        • -4 (4 voturi)    
          Ăia de dați minusuri: certați-vă cu matematica, mă (Vineri, 3 iulie 2020, 9:12)

          hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

          eu doar vă interpretez ceea ce spun cifrele și cifrele spun că în tendințe Suedia stă mai bine ca România.
          Fie că vă place vouă și vă gâdilă opțiunile politice imbecile, fie că nu.
          • +2 (2 voturi)    
            ? (Vineri, 3 iulie 2020, 10:36)

            1anonim [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

            Compilatorul dupa care interpretezi e defect; schimba-l. ha ha
            • -2 (2 voturi)    
              Dacă nu vă duce mintea, nu vă băgați în seamă, mă! (Vineri, 3 iulie 2020, 10:50)

              hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

              S-a umplut lumea de microbiologi și virusologi de doi bani care cred că o mască face minuni.
          • 0 (0 voturi)    
            Ba cu matematica te certi matale (Vineri, 3 iulie 2020, 14:09)

            Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

            Trendul in Suedia e mai bun ca la noi tocmai pentru ca ei s-au speriat si fac ce noi nu facem, adica s-au apucat serios sa se izoleze, nu pentru ca politica lor de pana acuma a fost desteapta.

            Sa fii tare-n gura nu inseamna musai sa fii destept. In cele mai multe cazuri inseamna contrariul. Daca nu ma crezi, goagaluie dunning-kruger.
            • 0 (0 voturi)    
              O dați înainte cu habarnismul... (Vineri, 3 iulie 2020, 15:17)

              hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

              În Suedia numărul de infectări zilnice este cel mai mare de la începutul pandemiei (au zile în care raportările depășesc 2000 de cazuri) ceea ce ne spune nouă că suedezii socializează în draci.
              Pe de altă parte, numărul de decese este cel mai mic; dacă ne uităm și la numărul de la terapie intensivă - care și el este la jumătate față de România - înseamnă că persoanele vulnerabile din Suedia au cam murit deja.
              Dacă ne uităm și ce studiază suedezii - câți anticorpi au dezvoltat cetățenii și câți au imunitate naturală (celulele acelea T) - înțelegem mai bine situația Suediei.
              Și totul de la matematică interpretată fără a ține cont de mucegaiul manipulator introdus în creierele populației de către politicieni veroși.