Piața din Wuhan a jucat un rol în pandemie, dar sunt necesare mai multe studii (OMS)

de S.J.     HotNews.ro
Vineri, 8 mai 2020, 23:33 Actualitate | Coronavirus


Piata in Wuhan
Foto: Captura YouTube
Deja celebra piaţă din oraşul Wuhan (centrul Chinei) a jucat cu certitudine un rol în propagarea acestei pandemii cu noul coronavirus, probabil ca sursă sau ca „element de amplificare”, a anunţat vineri Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS), precizând că este nevoie de mai multe studii pentru a stabili cu precizie care a fost acest rol, transmit Reuters și Agerpres.

Autorităţile chineze au închis această piaţă din Wuhan în luna ianuarie, în cadrul eforturilor pentru a opri răspândirea noului coronavirus. De asemenea, în cadrul acestei strategii, autorităţile chineze au interzis comercializarea şi consumul de carne de animale sălbatice.

„Piaţa a jucat un rol în acest eveniment, acest lucru este clar. Dar despre ce rol a fost vorba nu ştim, dacă a fost sursa sau un element de amplificare sau pur şi simplu o coincidenţă că unele cazuri au fost identificate în această piaţă sau în jurul ei”, a declarat Dr. Peter Ben Embarek, expert al OMS în siguranţă alimentară şi virusuri zoonotice (care trec bariera interspecii de la animale la oameni).

Nu este clar dacă animalele vii, comercianţi infectaţi sau clienţii pieţei au adus virusul în piaţa din Wuhan, a mai precizat el într-o conferinţă de presă organizată de la Geneva.

Secretarul de Stat american Mike Pompeo a susţinut recent că „există probe imense” că acest virus provine de fapt de la laboratorul din Wuhan, dar şi el a precizat că încă nici acest lucru nu este cunoscut cu certitudine.

Deocamdată nu există dovezi publice care să lege această pandemie de laboratorul din Wuhan iar unii oameni de ştiinţă susţin că acest coronavirus pare să aibă origine naturală.

Un raport al serviciilor secrete germane pune sub îndoială afirmaţia lui Pompeo, potrivit Der Spiegel. Dr. Ben Embarek nu s-a referit la aceste acuzaţii.

El a subliniat că oamenii de ştiinţă au avut nevoie de un an pentru a afla cu certitudine că originea virusul care produce MERS (Middle East Respiratory Syndrome) îşi are originea în cămile. Acest coronavirus a apărut în Arabia Saudită în 2012 şi s-a răspândit în Orientul Mijlociu. „Nu este prea târziu”, a adăugat el.

„Ceea ce este important şi ne-ar ajuta foarte mult, este să identificăm virusul aşa cum era înainte să se adapteze la oameni, înainte de versiunea cu care ne confruntăm acum. Pentru că aşa am înţelege mai bine cum s-a adaptat la oameni, cum a evoluat”, a completat el.

„În ceea ce priveşte investigaţiile, China dispune probabil de toată expertiza necesară pentru a realiza aceste investigaţii. Ei dispun de foarte mulţi cercetători calificaţi pentru acest lucru”, a mai spus reprezentantul OMS.

Citește și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4467 vizualizari

  • +6 (20 voturi)    
    cu alte cuvinte bagati bani (Vineri, 8 mai 2020, 23:45)

    mmmircea [utilizator]

    ca avem noi grija sa-i tocam. Mie nu-mi vine sa cred ca mai exista OMS, dupa aceasta mascarada sinistra regizata de China. In locul US si a aliatilor as fi parasit imediat cotineata chineazeasca si infiintat o organizatie nou nouta, fara Rusia si China.
    • -7 (9 voturi)    
      De ce fără Rusia? (Sâmbătă, 9 mai 2020, 1:40)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Din Rusia nu a venit niciun virus!
      • +2 (2 voturi)    
        Crezi ca ai dreptate? (Sâmbătă, 9 mai 2020, 23:48)

        Emiliom [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Din rusia nu ai venit doar tu, ciumatule!
        Rusia e imperiul raului, de acolo nu vine nimic bun.
  • +10 (12 voturi)    
    da (Sâmbătă, 9 mai 2020, 0:09)

    nikita11 [utilizator]

    mai multe studii si mai ales un film cu brad pitt
  • -12 (20 voturi)    
    campanie (Sâmbătă, 9 mai 2020, 0:31)

    sile1 [utilizator]

    Trump,aflat in campanie electorala,are nevoie ca de aer de un dusman extern asupra caruia sa abata atentia americanilor de la nazdravaniile lui si de aceea recurge la tactica asta veche de cand lumea de a da vina pe altii

    Insistentele lui si ale lui Mike Pompeo de a arunca vina pe chinezi in privinta COVID-19,chiar daca servicii secrete,oameni de stiinta ,medici virusologi,afirma ca deocamdata nu exista dovezi serioase privind acuzatiile aduse,insistentele, repet, devin rizibile.
    • +3 (11 voturi)    
      Ma lasi cu virusologii si oamenii De stiinta? (Sâmbătă, 9 mai 2020, 1:45)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      Ca marea majoritate in in buzunarul politicienilor. Climategate si the Green Hoax ar trebui sa fie destul sa te puna pe ganduri!!!
    • -1 (13 voturi)    
      Adevarul la mujloc (Sâmbătă, 9 mai 2020, 1:56)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      Trump are nevoie de dusman extern , iar China chiar are ambitii sa conduca lumea. 2. China ascunde ascunde detalii importante. OMS este apa de ploaie.
      • -3 (11 voturi)    
        Da, China ascunde detalii importante, (Sâmbătă, 9 mai 2020, 8:37)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

        Trump sigur le stie, dar asa, de-al naibii nu le arata, au spus si serviciile secrete nemtesti ca dovezi are Trump!
    • +2 (12 voturi)    
      Ce vorbesti Frantz?! (Sâmbătă, 9 mai 2020, 3:56)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      Nu e aceeasi OMS care zbiera in la mijloc de ianuarie ca virusul molimei chinezesti nu se transmite de la om la om?! Respectiv dadea apa la moara celor ce-l acuzau pe Trump de rasism cand a oprit toate zborurile spre sii dinspre China. Idioti criminali care au sfidat atunci deciziile administratiei si mor azi ca sobolanii.

      Sau care afirma de asemenea cu aceeasi convingere ca mastile si dezinfectantii sunt inutile in oprirea propagarea molimii, ba chiar ca masile sunt contraproductive. Inclusiv papagalii din Romania in frunte cu PSDeul Streinu Cercel au preluat si ampiflifcat gogoritele astea.

      Taierea finantarii e OMS e mult prea putin. Angajatii ei in frunte cu etiopinaul chinezesc trebuie dati in urmarire pentru crime impotriva umanitatii.
      • -3 (7 voturi)    
        @Amerlocu (Sâmbătă, 9 mai 2020, 11:07)

        sile1 [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Dar despre Trump care recomanda injectii cu dezinfectant pentru vindecarea cu COVID-19 nu ne spui nimic ?
        • +2 (6 voturi)    
          Ba da (Sâmbătă, 9 mai 2020, 15:57)

          Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui sile1

          A făcut bășcălie de ideile crețe ale diferiților „experți” și a zis ceva de genul că mâine-poimâine ăștia vor recomanda chiar consumul clorox.

          Presa progresistă a scos din asta că Trump le recomandă oamenilor să bea clorox. S-au găsit din ăștia cu creier ca al tău care să și încerce:)
    • +3 (7 voturi)    
      Bhai Sile.. (Sâmbătă, 9 mai 2020, 4:31)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      vasilica ! ....mai ai frați ?
      • -3 (7 voturi)    
        @Observatory (Sâmbătă, 9 mai 2020, 11:04)

        sile1 [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

        Da,mai am frati.
        Dar nu sunt asa de prosti... informati ca tine.

        Citeste mai jos raspunsul pe care i l-am dat lui Wheelwright ca sa intelegi.
    • +5 (9 voturi)    
      Fact: (Sâmbătă, 9 mai 2020, 9:38)

      Wheelwright [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      Virusul A VENIT DIN CHINA.
      Ca a venit din laboratorul ala (scapat din greseala sau intentionat), ca a venit din piata aia ciudata, din Wuhan, China a venit virusul.
      Niciodata nu vom afla adevarul pentru ca acesti chinezi numai de transparenta si corectitudine nu dau dovada.
      Trump e disperat pentru ca cea mai mare realizare a lui era tocmai faptul ca economia SUA bubuia ca niciodata in istorie, iar virusul asta i-a sters singurul lucru pe care se baza pentru realegere.
      Dar sa ne apucam si si sa disculpam China pentru ca unul ca Trump are un anumit discurs cu care nu suntem de acord e o prostie.
      Adevarul e ca virusul a venit din China si lipsa lor de transparenta si coincidenta ca acel laborator e in Wuhan ii face pe multi oameni sa creada si sa fie mult mai plauzibil ca virisul de acolo a venit.
      • 0 (8 voturi)    
        @Wheelwright (Sâmbătă, 9 mai 2020, 11:00)

        sile1 [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

        Stiai ca in State exista un laborator al unei Universitati care facea cercetari pe tot felul de virusi inclusiv de tip coronavirus ?

        Stiai ca in State exista un Moratoriu care interzice cercetarile de acest fel ?

        Stiai ca dupa ce s-a descoperit ca respectivul laborator incalca Moratoriu acesta a transferat cercetarile sale in China,la Wuhan,impreuna cu 7,4 milioane $ pentru continuarea cercetarilor,ca tot e la moda sa delocalizezi la chinezi productie,cercetari etc ?

        Acum daca stii toate astea ,chiar daca virusul a scapat accidental,din laboratorul din Wuhan,mai poti afirma ca doar chinezii sunt de vina?.. sau poate vina trebuie impartita si cu americanii care au initiat asemenea cercetari in China ?

        Ce parere ai ?

        Si ca fapt divers.Pana la elucidarea deplina a unui fapt trebuie sa ai in minte urmatoarele:

        - Numai prostii au certitudini,oamenii destepti mai au si indoieli !
        • 0 (4 voturi)    
          Sile, esti un mare intelept (Sâmbătă, 9 mai 2020, 19:07)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui sile1

          Dar poti sa citezi exact Moratoriul ala care interzice cercetarile pe virusi de orice tip in US?
          Hai fa un efort ca vad ca este om informat si destept cu indoielile de rigoare!
          • +1 (3 voturi)    
            dragule (Sâmbătă, 9 mai 2020, 20:38)

            sile1 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            te sfatuiesc sa faci personal acest efort de documentare si sa nu astepti mura in gura.

            Si inca ceva,daca nu stapanesti bine un subiect ar fi bine sa nu-ti dai cu parerea.

            E plina Romania de parerologi care zapacesc mintile oamenilor doar pentru ca simt ei nevoia de a-si exercita dreptul la "libera exprimare".
            • -2 (2 voturi)    
              tu ai afirmat, tu sa dai dovada (Duminică, 10 mai 2020, 20:55)

              AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui sile1

              Daca am fi in fata unei instante asa poate fi dovedit adevarul.
              Vad ca stapanesti bine subiectul deci poate ar fi corect sa ne dai toate datele.
              Altfel ramenm la parerea ca tovarasii chinezi sunt vinovati ca au musamalizat toata tarasenia.
              Stii, in articol se vorbeste despre piata din Wuhan, nu despre laboratorul transferat miraculos de americani la wuhan.
              Sa inteleg ca esti de acord ca acel laborator franco-chinezo-american poate sta totusi la originea epidemiei?
          • 0 (2 voturi)    
            @alikimiku (Sâmbătă, 9 mai 2020, 20:42)

            sile1 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            Iti dau un hint totusi,e vorba de cercetari care sa conduca la mutatii genetice ale virusilor .
  • +6 (12 voturi)    
    mai are si Trump dreptate (Sâmbătă, 9 mai 2020, 2:07)

    I [utilizator]

    eu nu cred ce zice OMS pentru ca OMS a zis ca nu e pandemie...
  • +3 (13 voturi)    
    hahahaha (Sâmbătă, 9 mai 2020, 4:06)

    john70 [utilizator]

    OMS: Tovarasi, asteptam sa primim instructiuni de la Beijing.
  • +5 (13 voturi)    
    pai bai baieti de la OMS (Sâmbătă, 9 mai 2020, 7:35)

    ..13 [utilizator]

    Oare nu trebuia pana la aceasta data sa stiti si voi cum s-au desfasurat lucrurile prin piata aia??? Trecut-au 6 luni de atunci...

    Intreb si io asa ptr un prieten...
    • 0 (4 voturi)    
      @...13 (Sâmbătă, 9 mai 2020, 13:00)

      adieu [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      In cazul MERS ( Middle East Respiratory Sindrom ) ,alt virus care a dat de furca oamenilor de stiinta, s-a stabilit,cu siguranta,abia dupa un AN ca virusul provenea de la camilele arabesti.

      Ca sa stii ... si ca sa pricepi ca in asemenea cazuri este necesar un timp indelungat pentru a stabili cauzele !