Alegeri SUA 2020 Trump cere oprirea numărării voturilor prin corespondență

de S.J.     HotNews.ro
Joi, 5 noiembrie 2020, 18:29 Actualitate | Alegeri SUA 2020


Donald Trump
Foto: Profimedia Images / Zuma Press
Preşedintele în funcţie al Statelor Unite, Donald Trump, a cerut joi oprirea numărării voturilor, în contextul în care denunţă posibile fraude în procesarea buletinelor de vot prin corespondenţă.

„Opriţi numărarea voturilor!", a transmis Donald Trump, pe Twitter.


„Orice buletin de vot venit după ziua alegerilor nu va fi numărat!”, a adăugat președintele american într-o altă postare. Acest mesaj a fost etichetat cu avertisment de Twitter, care subliniază că ar putea fi vorba de informaţii controversate sau care pot induce în eroare.


Joe Biden, candidatul Partidului Democrat în scrutinul prezidenţial din SUA, s-a declarat joi încrezător că va obţine victoria, în contextul în care mai are nevoie de câştigarea unui singur stat american.

„Toate voturile trebuie numărate. Păstraţi-vă încrederea, vom câştiga” a transmis Joseph Biden prin Twitter.


Şansele lui Joseph Biden de a deveni preşedinte al SUA depind de o eventuală victorie în Nevada, Carolina de Nord ori în Pennsylvania, în timp ce preşedintele în funcţie, Donald Trump, ar avea nevoie de victorii în patru state pentru a rămâne în funcţie.

În momentul de faţă, Joe Biden este creditat, potrivit proiecţiilor Fox News şi The Wall Street Journal, cu 264 de voturi în Colegiul electoral federal, iar Donald Trump cu 214. Donald Trump a exprimat dubii privind votul prin corespondenţă, iar rezultatele în multe state decisive depind de aceste voturi.

Donald Trump a acuzat, miercuri seară, că politicienii democraţi încearcă să comită fraude electorale în scrutinul prezidenţial.

„Ei găsesc peste tot voturi pro-Biden - în Pennsylvania, Wisconsin şi Michigan. Foarte rău pentru ţara noastră!” a transmis Donald Trump prin Twitter.


„Depun eforturi pentru a face să dispară rapid avantajul de 500.000 de voturi din Pennsylvania. La fel în Michigan şi în alte state!”, a afirmat Donald Trump.


Și acest mesaj a fost etichetat cu avertisment de Twitter care subliniază că ar putea fi vorba de informaţii controversate sau care pot induce în eroare.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12794 vizualizari

  • +18 (26 voturi)    
    ... (Joi, 5 noiembrie 2020, 18:46)

    Chemical_existence [utilizator]

    Ce dureros trebuie sa fie sa te culci cu avantaje mai mult decat generoase in statele cheie si urmatoarele 2 zile sa vezi cum se reduc si apoi se inverseaza trendurile, putin cate putin, picatura cu picatura, ca o tortura lenta, sau mai bine zis ca un "enhanced interrogation technique". Of, of, numai trumpist sa nu fii la ora asta.

    PS: Mai Trumpica nici nu stii,
    Cat de mic incepi sa fii.
  • +18 (20 voturi)    
    trump (Joi, 5 noiembrie 2020, 18:53)

    liviu_ [utilizator]

    e o combinatie intre "mihaela dragostea mea" si tovarasu ex-S1 sau firutza ex-primarita

    asta s-a declarat si castigator prematur (to be fair, inca nu a pierdut), dar si a inceput cu acuze cu "opriti numaratoarea" "se fura"... etc
  • -4 (10 voturi)    
    Eu nu inteleg (Joi, 5 noiembrie 2020, 18:56)

    adevaratul [utilizator]

    De ce se mai agita oamenii astia? Trump 74/Biden 78, mai au 10 ani de trait si vor sa ii traiasca la putere, in speranta ca vor ramane in istorie si ca va conta cumva existenta lor, surpriza nu va conta cu nimic, chiar daca vor ramane in istorie, in 5 ani dupa ce vor muri, lumea se va schimba atat de mult incat va fi ca si cum nu ar fi existat vreodata. In locul lor m-as bucura de avere si as trai linistit restul zilelor. As lasa pe altcineva mai tanar sa conduca lumea
  • +12 (16 voturi)    
    STOOOPP (Joi, 5 noiembrie 2020, 18:58)

    alex34 [utilizator]

    nu ma mai JOOOC!
    • +3 (3 voturi)    
      lol (Joi, 5 noiembrie 2020, 23:01)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui alex34

      Cui cui casa ! Sau "piua" ! Si cand te gandesti ca acest papitoi oranj este "leader of the freeworld" !
  • +11 (13 voturi)    
    deci, (Joi, 5 noiembrie 2020, 19:11)

    deville2010 [utilizator]

    Devine din ce in ce mai clar ca Trump s-a culcat presedinte si se trezeste prostanac, dupa modelul "Mihaela dragostea mea".
    Pe masura ce se numara cele 100 mil de voturi prin corespondenta, in mare parte pro-Biden, avantajul lui Trump se topeste, usor, usor mai in toate statele cheie.
    • +3 (9 voturi)    
      Geaona (Joi, 5 noiembrie 2020, 19:47)

      Lukkian [utilizator] i-a raspuns lui deville2010

      Da, dar Geoana este Secretarul General Adjunct al NATO de cativa ani. Prostanac? Hmm..cred ca era doar prea cinstit pentru mizeria din politica noastra.
    • -11 (11 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 5 noiembrie 2020, 20:15)

      [anonim] i-a raspuns lui deville2010

      • +11 (13 voturi)    
        Firea (Joi, 5 noiembrie 2020, 20:17)

        deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui

        tu esti maica?
        • +1 (1 vot)    
          ea e! (Joi, 5 noiembrie 2020, 23:55)

          Filbert [utilizator] i-a raspuns lui deville2010

          trolleaza de la primaria voluntari ca are viteza mai buna la net acolo...
  • -7 (11 voturi)    
    Uite unde e escrocheria (Joi, 5 noiembrie 2020, 19:35)

    Zapateado [utilizator]

    Că ultimile voturile prin corespondenta in statele amintite sunt toate pro Biden. Hai, dom'ne , chiar toate? 100% pro Biden? Adica prin corespondenta n-a votat nimeni si pro Trump? Asta e ca la noi in Gorj unde un candidat USR la o primarie a obtinut zero voturi, desi votase si el si familia lui. Rezulta ca nici el si nici familia n-au votat pentru el ci pentru adversari.
    • +7 (7 voturi)    
      Da cine blama votul prin corespondenta (Joi, 5 noiembrie 2020, 20:55)

      therealpaulie [utilizator] i-a raspuns lui Zapateado

      Cine isi incuraja electoratul sa nu voteze prin corespondenta?? Nu cumva Trump?
      De luni de zile explica el ce frauda e votul prin corespondenta si cum nu o sa-l permita.
      Uite ca electroatul lui l-a ascultat.

      Mai e inca o componenta. Orasele voteaza masiv (70-80%) cu Biden si ruralul (cu acelasi procente) cu Trump. Ruralul merge personal la vot, asta in orice tara din lumea asta. Urbanul se foloseste de votul prin corespondenta.

      Nu e nicio supriza. Faceam personal ieri un calcul. De la pranz pana azi dimineata din Pennsylvania 2 voturi din 3 erau luate de Biden. Si din cate am inteles erau numai voturi prin corespondenta. Asa ca nu e nicio surpriza.
    • +1 (3 voturi)    
      nu-s 100% Biden (Joi, 5 noiembrie 2020, 23:59)

      Filbert [utilizator] i-a raspuns lui Zapateado

      doar 90+%...ca sa votezi prin corespondenta trebuie sa stii sa scrii, sa citesti si sa intelegi ce citesti, chestii destul de dificile pentru majoritatea electoratului trumpit.
      Analfabetismul functional nu loveste doar electoratul pesedelei, sa stii ca trumpitii sint la fel ca pesedeii, rasisti, xenofobi si homofobi, slab educati si bigoti.
      • 0 (2 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Vineri, 6 noiembrie 2020, 5:15)

        [anonim] i-a raspuns lui Filbert

  • -5 (9 voturi)    
    Nimic de vazut (Joi, 5 noiembrie 2020, 20:45)

    Setalcott [utilizator]

    Intr-o noapte se numara toate voturile in persoana. Pentru voturile prin corespondenta le ia o saptamana, pana cand, ce sa vezi, scot invingatorul din joben. In tot timpul asta alegatorii lui Trump trebuie sa stea mucles, ca asta e procesul electoral pus la cale de democrati.
    • +5 (5 voturi)    
      Nu e pentru cine se potriveste (Joi, 5 noiembrie 2020, 22:14)

      Arizonian [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      PA a fost si inca este un stat unde republicanii au o majoritate la putere si tot ei au creat legile electorale dupa care se voteaza acum. Si-au pregatit pe indelete acuzatiile de frauda. In primul rand au trecut o lege prin care voturile prin corespondenta nu pot fi procesate pana in ziua alegerilor. Si acum vine Trump sa spuna sa opreasca numaratoarea, cand legea nu le-a permis sa se atinga de voturile primite. Tot republicanii au votat prin lege sa numere toate voturile primite de la USPS trei zile dupa alegeri.

      Si acum Trump are tupeul sa spuna ca legile create de republicani nu sunt bune. In Arizona, stat sper fost republican, toate voturile primite prin corespondenta au fost numarate cand au venit.

      Mai lasa-ma cu vrajeala. In MI, WI, PA, legile electorale au fost adoptate de legislaturi republicana. Asa ca nu e pentru cine se potriveste, este pentru cine se nimereste. Cine seamana vant, culege furtuna.