PNL ii cere Avocatului Poporului sa intoarca din drum ordonanta care le da doctorilor puterea sa renunte fara explicatii la titlu

de R.P.     HotNews.ro
Marţi, 30 decembrie 2014, 11:11 Actualitate | Politic

Raluca Turcan
Foto: Hotnews
"La finalul lui 2014, Ministrul Educatiei transmite tuturor elevilor, studentilor si doctoranzilor ca furtul poate fi tolerat", spune Raluca Turcan, vicepresedinte PNL, dupa ce Guvernul Ponta a adoptat o Ordonanta de Urgenta care prevede ca doctorii pot renunta la titlul de doctor oricand doresc, fara explicatii. "O tara intreaga primeste astazi, din nou, mesajul ca premierul, prin mana ministrului Educatiei, semneaza ordonante in interes propriu, ordonante care sunt menite sa-i spele si sa-i acopere furtul intelectual, plagiatul", sustine Turcan.
  • Amintim ca Executivul a adoptat luni, 29 decembrie 2014, in ultima sedinta ordinara de guvern din acest an, o Ordonanta de Urgenta care aduce mai multe modificari legii educatiei. Printre noutati: de acum inainte, un doctor poate sa renunte singur la titlul de doctor, fara sa fie nevoie sa motiveze decizia.
  • Pana acum, legislatia prevedea ca un titlu stiintific - dobandit de cele mai multe ori la forme de invatamant subventionate de stat - poate fi retras in cazul in care institutiile abilitate gasesc nereguli in lucrare, cum ar fi plagiatul. Noua prevedere vine la 2 saptamani dupa ce premierul Victor Ponta, gasit cu plagiat in teza de doctorat de catre Universitatea Bucuresti, a anuntat pe Facebook ca renunta la titlul de doctor.
Deputatul Raluca Turcan, vicepresedinte PNL, anunta intr-un comunicat remis HotNews.ro ca "PNL va solicita Avocatului Poporului, Victor Ciorbea, sa intoarca din drum aceasta ordonanta. Este singura institutie care, in acest moment, poate opri acest delir institutional al Guvernului PSD".

"Noul ministru al Educatiei, Sorin Cimpeanu, si-a inceput mandatul la fel cum au facut Ecaterina Andronescu si Remus Pricopie: prin Ordonante de Urgenta cu dedicatie, date pe final de an sau in vacante, pentru a-l servi pe premierul Ponta sau clientela PSD", afirma deputatul liberal.
Turcan spune ca avem de-a face cu "guvernarea in interes personal si care loveste statul de drept prin incalcarea Constitutiei". "Victor Ponta a ocupat pentru studiile doctorale un loc care putea fi al unui tanar cinstit si competent care sa justifice investitia facuta de stat", adauga deputatul liberal.

Potrivit acesteia, "Victor Ponta a contrasemnat legi care reglementeaza direct pentru el, ceea ce este neconstitutional si antidemocratic".

Citeste si:


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3177 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    opriti lantul de faradelegi a lui ponta (Marţi, 30 decembrie 2014, 11:19)

    hopsinoi [utilizator]

    Chiar nu avem institutii care sa opreasca fraudele si abuzurile in serviciu ale lui ponta.

    Care institutii au obligatia sa se sesizeze si sa-l opreasca?

    De ce mai platim impozite!
  • +7 (11 voturi)    
    ha,ha...!! (Marţi, 30 decembrie 2014, 11:27)

    Codruta N [utilizator]

    CUI adica sa-i ceara? lu' Ciorbea?
    Adica... sa fim seriosi: lu' CIORBEA?!! :P
    • +1 (1 vot)    
      si nu e PNL? (Marţi, 30 decembrie 2014, 19:53)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Tov. Ciorbea nu a ajuns in parlament ca membru PNL? senator?
      au promovat o le-----pra si acum se zgarie pe ochi?
  • +3 (5 voturi)    
    Intrebatoare semne, oameni buni! (Marţi, 30 decembrie 2014, 11:32)

    fatamorgana [utilizator]

    Incep sa cred, si vreau sa ma insel, ca intre PNL, PSD via Antena 3, si Iohanis este doar un joc de glezne, menit sa acapareze intreaga putere dupa 2016, visul de aur al USL.
    Iohanis nu e Basescu, nici macar Emil Constantinescu, cel invins de sistem, si tare mi-e teama ca a cedat deja.
  • -5 (9 voturi)    
    despre turcan (Marţi, 30 decembrie 2014, 11:53)

    Theros [utilizator]

    Oare femeia asta NU intelege ca -i analfabeta si cauta sa se bage in seama cu declaratii aiuritoare , cu gandul ca lumea va uita cine este!!! Un om fara pregatire si FARA CULTURA este mult mai usor de manipulat!! Cred ca din aceste motive cei de la pdl o baga in fata. Ea nici nu intelege ce spune. Dar , vorbele MARELUI EMINESCU:
    Tu ramai la toate rece ,
    De te-ndeamna de te cheama
    Ce e val ca valul trece,
    NU SPERA SI NU AI TEAMA!!!
  • -3 (9 voturi)    
    Hai lasati-ne (Marţi, 30 decembrie 2014, 13:06)

    Vlad-I [utilizator]

    Raluca Turcan cea care fura de la contribuabil si da cultelor.

    Care este diferenta intre furtul plagiat si furtul de la cei care produc ? Daca poporul nu vrea sa doneze destul cultelor vin smecherii si ii fac sa doneze cu forta unor institutii particulare care au la baza idei fantastice, se cred ambasade ale unor creaturi aliens si spirite ale unor persoane din istorie.
    • +4 (4 voturi)    
      Huo! kill the messenger? (Marţi, 30 decembrie 2014, 14:05)

      zarzare [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      Toata la randul lor, nu?

      De ce sa ne lase? Furtul se pedepseste. Punct. Fie ca e de-o parte sau alta a spectrului politic.

      Acum e vorba despre incercarea de spalare a plagiatului lui Ponta. Faptul ca PNL cere ca aceasta ordonanta sa fie intoarsa din drum e o chestiune de BUN SIMT!

      E tot mai greu insa pentru multa lume sa inteleaga ce inseamna BUN SIMT cand primul ministru isi face o lege cu dedicatie, pentru a scapa de consecintele plagiatului.
      • -3 (3 voturi)    
        Legea cu dedicatie BOR (Marţi, 30 decembrie 2014, 18:04)

        Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui zarzare

        Vreau sa spun ca Raluca Turcan nu are dreptul moral sa vb de altii, a scos legea "parteneriat stat-biserica" ori asta nu-i o lege cu dedicatie ?

        Sa nu-mi spuneti ca doamna Raluca inainte sa propuna legea nu a discutat cu BOR detaliile.

        Cum este sa fii entitate privata ca BOR si sa vina alesii sa discute cu tine cum sa te finanteze ?

        Au vazut ca poporul nu doneaza suficient si s-au alesii cum sa scoata fortat bani de la popor.
  • +5 (5 voturi)    
    Care avocat ?Ciorbea n-a dovedit asta pina acum ! (Marţi, 30 decembrie 2014, 14:16)

    andreesanu [utilizator]

    Daca va referiti la Ciorbea ca si avocat al poporului va pierdeti timpul ,el n-a fost niciodata avocat al poporului ,el este o sluga a lui Ponta care l-a pus in functie.
  • +2 (4 voturi)    
    Sa vedeti pe cine a-ti bagat in PNL! (Marţi, 30 decembrie 2014, 14:27)

    vali47 [utilizator]

    Va face Ciorbea dreptate,cand o zbura porcul(sau Ciorbea de la Avocatul Poporului).A aciuat PNL niste javre si le-a promovat,incat ma rusinez sa spun ca sunt membru PNL.Si inca vechi!
  • +3 (3 voturi)    
    Chiar , , , (Marţi, 30 decembrie 2014, 15:16)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . .credeti Doamna Turcan ca Victor Ciorbea cel acoperit de daruri se va deranja sa faca intampinare la CCR? Eu mai degraba cred ca va va rade in nas!
  • +1 (1 vot)    
    Ciorbea va plati..... (Marţi, 30 decembrie 2014, 22:33)

    transpenibilus [utilizator]

    ....la un moment dat. E adevarat ca nimeni nu il poate obliga sa conteste o OUG in calitate de sef al Avocatului Poporului insa la un moment cred ca activitatea dansului va fi incadrata la abuz in functie.

    Totusi, nu e normal sa faci fix ce te taie capul cand toata lumea iti cere altceva chiar daca gasesti vreun regulament sau act normativ dupa care te ascunzi o vreme.

    Abuz in serviciu si tradare a intereselir nationale, Victor Viorel Ciorbea.

    ws