Fostul Avocat al Poporului, Gheorghe Iancu, despre ordonanta prin care doctorii pot sa renunte la titlul de doctor: Ponta poate sa aiba probleme legal, pentru ca face pentru el ordonanta pe care o semneaza

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Luni, 29 decembrie 2014, 14:12 Actualitate | Esenţial

Gheorghe Iancu
Foto: Agerpres
Guvernul Ponta a adoptat astazi o ordonanta de urgenta care prevede ca doctorii pot renunta la titlul de doctor, iar OUG-ul este aprobat la 2 saptamani dupa ce seful guvernului, Victor Ponta, a spus ca renunta la titlul de doctor. Legislatia spune ca nu poti legifera in interes propriu, iar “ordonanta asta este semnata de Ponta. Poate sa aiba o problema, pentru ca ceea ce face, face pentru el. Si este ordonanta, nu lege. Care este urgenta? Se incalca articolul 115 din Constitutie”, a declarat pentru HotNews.ro fostul Avocat al Poporului, Gheorghe Iancu.

Intrebat ce se intampla cu persoanele care au primit sporuri salariale in baza titlului de doctor, fostul Avocat al Poporului a declarat pentru HotNews.ro ca “legea nu retroactiveaza, deci de acum inainte se pune problema. Dar cei care au deja titlul de doctor si renunta acum nu dau banii inapoi”.

Mi se pare ca aceasta ordonanta este in contextul celor din 1990 incoace: se intampla ceva si trebuie sa modificam legea pentru o persoana, pentru un caz, ceea ce nu e corect. Mergem din negativ in negativ”, a afirmat pentru HotNews.ro avocatul Gheorghe Iancu.

Amintim ca in noiembrie 2013 Curtea Constitutionala a declarat neconstitutionala Legea privind aprobarea Memorandumului dintre statul roman si Rompetrol, unul dintre argumente fiind ca nu poti legifera in interes propriu.

Citeste si:


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

6482 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Imi aduc bine aminte? (Luni, 29 decembrie 2014, 14:24)

    ty [utilizator]

    Si Andronescu si-a facut ordonanta care a scapat-o de incompatibilitate.
    Vechi obiceiuri ale PSD care pana azi, din pacate, nu au deranjat pe nimeni.
  • +5 (5 voturi)    
    Wow, iar descoperim roata (Luni, 29 decembrie 2014, 14:29)

    UltimulStingeLumina [utilizator]

    Fata de tunurile "din '90 incoace" cand s-au adoptat/ modificat legi exact acolo unde trebuie si cat trebuie, doar atat cat sa rezolve punctual "nevoile" cui trebuie ... asta cu doctoratului lui Ponta este doar un banc prost

    Tipul asta este halucinant: pe principiul "un sut in c... un pas inainte" te-ai fi asteptat sa priceapa ceva din alegerile din toamna.
    Cand colo el ii da inainte: ii pare rau ca are doctorat, baga ordonante sa scape de el, se vaita ca nu o sa poata plati pensiile daca nu-i voteaza bugetul ... si am neplacutul sentiment ca astea sunt asa, doar de incalzire
  • +6 (6 voturi)    
    Este noaptea mintii... (Luni, 29 decembrie 2014, 15:23)

    ticbis [utilizator]

    Deci eu inteleg ca in urma acestei hotarari de guvern, daca presupunem ca astazi ar mai fi trait inca tovarasa Elena Ceausescu si ar fi renuntat din proprie initiativa la titlul de "academician doctor inginer, savant de renume mondial", ar fi fost pe deplin iertata de toate fururile intelectuale pe care le-a comis de-a lungul vietii!?

    Deci VV Ponta = Elena Ceausescu?!

    Sa-ti fie rusine, domnule prim-ministru Victor Viorel Ponta!
    Sa-ti fie rusine, domnule ministru al educatiei si invatamantului!

    Cu specimene de teapa voastra la conducerea tarii, Romania va fi mereu la coada si de rasul Europei!
    Sunt milioane de romani cinstiti care se simt umiliti atat in tara, dar mai ales in lumea democratica europeana de conducatori lasi si meschini ca voi!
    Vai de neamul asta blestemat sa fie guvernat de asemenea oameni mici!
  • -5 (5 voturi)    
    care e interesul propriu ? (Luni, 29 decembrie 2014, 15:38)

    rollotomasi [utilizator]

    Nu vad care ar fi "interesul propriu".
    Cu privire la lipsa urgentei sunt insa de acord, din acest punct de vedere ordonanta e vadit neconsitutionala.
    • +3 (3 voturi)    
      De ce Ordonanta de Urgenta ? (Luni, 29 decembrie 2014, 16:54)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui rollotomasi

      OUG pentru ca Ponta a platit "taxa de urgenta" (a dat un post de ministru !).
    • +3 (3 voturi)    
      Daca nu vezi interesul propriu al Maimuțoiului (Luni, 29 decembrie 2014, 16:54)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui rollotomasi

      ...cred ca suferi de miopie ....politica!
      Esti un dezinformator al Maimutoiului Plagiator , nu e asa?!
      • -1 (1 vot)    
        fara raspuns (Luni, 29 decembrie 2014, 18:16)

        rollotomasi [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

        Sa presupunem prin absurd ca sufar de "miopie politica", dar nici tu, care se pare, ai binoclu, nu ai reusit sa explici care e interesul lui Ponta, daca ramane fara doctorat.
        • +1 (1 vot)    
          Interesul jegosului care vrea sa para curat (Luni, 29 decembrie 2014, 20:37)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui rollotomasi

          Clar?
          • 0 (0 voturi)    
            Nu e clar (Luni, 29 decembrie 2014, 23:53)

            rollotomasi [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

            Faptul ca nu va mai fi doctor nu echivaleaza cu "a fi curat".
  • +5 (5 voturi)    
    Bai frate, cat mai tineti prostalanul asta PM? (Luni, 29 decembrie 2014, 16:39)

    Wanheda [utilizator]

    Trebuie chiar sa distruga totul in jurul lui? Dati-l jos odata si trimiteti-l in Tele-Olt la zombiile lui Dracnea sa faca experimente pe aia acolo....sa lase in pace poporul care nu-l mai vrea.
    Auzi Viorele? Nu te mai vrea nimeni bah...marsh la tine-n vizuina.
  • +6 (6 voturi)    
    Va ataca sluga Ciorbea la Curtea Constituţională (Luni, 29 decembrie 2014, 17:28)

    Kentt [utilizator]

    Ordonanţa stăpânului Ponta?
    • +2 (2 voturi)    
      Nu poate sa atace nimic (Luni, 29 decembrie 2014, 21:09)

      CristiC. [utilizator] i-a raspuns lui Kentt

      Pana nu termina de platit toate creditele.