FOTOGRAFII SOCANTE de la operatiunea in care a fost ucis Osama bin Laden

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Joi, 5 mai 2011, 0:43 Actualitate | Internaţional

FOTOGRAFII SOCANTE de la operatiunea in care a fost ucis liderul al Qaeda
Agentia Reuters a intrat in posesia unor fotografii socante realizate la aproximativ o ora dupa atacul SUA asupra complexului Abbottabad din Pakistan, unde se ascundea Osama bin Laden. Fotografiile realizate de un oficial de securitate pakistanez, care a intrat in complex dupa incheierea operatiunii in care a fost ucis liderul al-Qaeda, ilustreaza trupurile neinsufletite ale trei barbati neidentificati, imbracati in haine traditionale pakistaneze. Oficialul, care a dorit sa ramana anonim, a vandut imaginile agentiei Reuters. Va avertizam ca imaginile sunt socante.
  • Click pe poza pentru a vedea fotogaleria
Nici unul dintre barbati nu seamana cu bin Laden, relateaza Reuters. Presedintele american Barack Obama a decis sa nu publice imaginile cu trupul neinsufletit al liderului al-Qaeda Osama bin Laden, ucis duminica noaptea in Pakistan, a anuntat televiziunea americana CBS News, careia seful de la Casa Alba i-a acordat miercuri un interviu.

Intrebat care este motivul pentru care fotografiile nu vor fi facute publice, presedintele american a spus ca decizia sa reprezinta o modalitate de a se asigura ca acestea nu vor servi drept incitare suplimentara la violenta si instrument de propaganda.

"Avand in vedere natura explicita a fotografiilor, acestea ar reprezenta un risc pentru securitatea nationala", a spus Obama intr-un interviu acordat televiziunii CBS.

Potrivit orelor afisate pe imagini, prima fotografie a fost realizata pe 2 mai, la ora 02:30 (ora Pakistanului), la aproximativ o ora dupa terminarea raidului in care bin Laden a fost ucis. Detaliile afisate in fotografiile realizate intre orele 05:21 - 06:43 arata atat exteriorul resedintei, cat si ruinele unui elicopter prabusit, abandonat de fortele Navy SEAL. Ramasitele par destul de neobisnuite si ar putea proveni de la un aparat de zbor ce utilizeaza tehnologia stealth, asa-zisa "tehnologie invizibila", relateaza Reuters.

Agentia Reuters sustine ca imaginile cumparate de la oficialul pakistanez sunt autentice. Posibilele resturi ale aparatului de zbor confirma declaratiile oficialilor americani care au precizat ca un elicopter al fortelor speciale s-a prabusit in timpul operatiunii de luni, din cauza unei probleme tehnice. Acesta a fost distrus de americani.

De asemenea, toate fotografiile au aceleasi dimensiuni, indicand faptul ca nu au fost modificate. Data si ora de pe fotografii se potrivesc atat cu firul evenimentelor, prezentat deja oficial de catre autoritatile americane, cat si cu luminozitatea specifica zonei, pentru acel fus orar.

Osama bin Laden nu era inarmat, atunci cand trupele speciale americane au intrat in ascunzatoarea lui din Pakistan, a dezvaluit Casa Alba, dar liderul al-Qaeda a opus rezistenta inainte de a fi impuscat.

Trupa de comando a gasit acolo trei familii, inclusiv pe cea a lui bin Laden, in doua cladiri separate ale complexului. Unii au evacuat prima cladire in care traiau de trei familii, altii au intrat la parterul casei lui bin Laden, unde era o alta familie. Fortele speciale americane au ucis doi "soli" ai lui bin Laden si o femeie, "intr-un schimb de focuri", a spus purtatorul de cuvant al Casei Albe Jay Carney, care a corectat o declaratie anterioara de la Washington potrivit careia femeia a fost folosita de bin Laden ca scut uman.

In timpul raidului, care a durat 40 de minute, fortele "Navy Seals" s-au confruntat cu numeroase focuri de arma. "Ne-am asteptat la rezistenta acerba si asta s-a si intamplat. Au fost multi oameni inarmati in complex", a explicat Jay Carney.

Serviciile de informatii au recuperat patru cadavre ciuruite de gloante din resedinta liderului terorist si au arestat doua femei, luand in custodie si sase copii, cu varste cuprinse intre 2 si 12 ani, dupa ce fortele americane au zburat spre Afghanistan.

O sursa din serviciile secrete a precizat ca membrii familiei lui bin Laden au fost transportati in Rawalpindi, in apropiere de Islamabad. "Acum sunt tratati in spitalul militar din Rawalpindi, unde au fost transportati de un elicopter".

Fortele speciale americane au luat doar doua cadavre cu ei: cel atribuit lui bin Laden si un altul care se crede ca este al fiului sau. In momentul in care agentii secreti pakistanezi si soldatii au ajuns la locul atacului, elicopterele americane zburau deasupra muntilor din regiunea tribala, spre Afghanistan.

Procurorul General al Statelor Unite a declarat ca misiunea intreprinsa de fortele Navy SEAL in complexul din localitatea pakistaneza Abbottabad, care a dus la uciderea liderului terorist Osama bin Laden si la capturarea cadavrului acestuia, a fost "legala, legitima si adecvata in toate felurile".


Citeste mai multe despre   










31095 vizualizari

  • +36 (44 voturi)    
    a (Joi, 5 mai 2011, 0:53)

    alain [anonim]

    prin ce sunt mai socante pozele astea decat cele de la 11 septembre?...cine ce vrea sa demonstreze cu asta popularizandu-le ?
    • -18 (42 voturi)    
      tu ce vrei sa demonstrezi? (Joi, 5 mai 2011, 9:37)

      marius [anonim] i-a raspuns lui alain

      Nu pot sa nu remarc ca de fiecare data cand apare ceva cu potential iritabil pentru SUA apar si o gramada de sustinatori, romanasi la suprafata, dar mai americani ca americanii. De ce nu va incolonati voi frumos si mergeti la America, tara transparentei, dreptatii si echitatii? Ah...nu va dau vize. Sunteti persoane mai de rangul 3-4 asa...Ca sa vezi.
      • +7 (21 voturi)    
        hehe (Joi, 5 mai 2011, 9:56)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui marius

        Poate ca multi dintre cei suntem pro-americani p-aici chiar sunt in SUA - think twice inainte de-a posta :D
        • -4 (16 voturi)    
          pai cred ca asta este explicatia (Joi, 5 mai 2011, 12:02)

          SlowBoz [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

          pentru care sunteti atat de inversunati . ca sunteti acolo de ceva vreme si mancati din marea galusca servita cu garnitura.
      • +14 (18 voturi)    
        Si tu cu ce drept pui pumnul in gura? (Joi, 5 mai 2011, 10:21)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui marius

        Ce,nu are voie la opinie.Numai parerea ta conteaza.De exemplu,parerea mea este ca a fost ucis un criminal si ca pacat ca nu l-au prins mai de mult .Poate ca multe vieti nevinovate erau salvate.Si ma refer la faptul ca trebuia prins si ucis inainte de 11.09.2001.
        • +4 (6 voturi)    
          Osama (Joi, 5 mai 2011, 11:38)

          Stelia [anonim] i-a raspuns lui mircea

          Ma surprinde ca sunt unii care sunt de acord cu acest criminal.Cititi carti ! sunt destule sa vedeti ca ei de la nastere sunt educati pentru a ucide.Asa ceva nu trebuie incurajat.
          Sunt foarte multi oamni care au fost chinuiti sau omorati de aceste animale!
          • +3 (3 voturi)    
            Care ei? (Joi, 5 mai 2011, 12:13)

            Ionut [anonim] i-a raspuns lui Stelia

            Ce carti?
            Nu cred ca e cineva (sanatos la cap) de acord cu Obama.
            Dar daca nu-s de acord cu anumite linii ale doctrinei americane, inseamna ca-s terorist sau ca sustin terorismul?
            • 0 (0 voturi)    
              erata (Joi, 5 mai 2011, 13:06)

              Ionut [anonim] i-a raspuns lui Ionut

              am vrut sa scriu Osama. (gura pacatosului...)
          • -1 (3 voturi)    
            chinuiti (Joi, 5 mai 2011, 20:12)

            hail to the thief [utilizator] i-a raspuns lui Stelia

            oameni chinuiti sunt si cei din iraq sau multe si iar alte multe colturi ale lumii... victime ale opresiunii americane
            bombe aruncate din greseala, cum deosebim aceste animale? sunt specii diferite dar tot animale... trist trist dar multi considera americanii un fel de animale mai dotate si dezmierdate
        • 0 (0 voturi)    
          criminal? (Joi, 5 mai 2011, 21:38)

          nnnn [anonim] i-a raspuns lui mircea

          cu ce e mai criminal asta decat americanii ce au atacat agganistanul....irakul....tunisia...etc???
        • 0 (0 voturi)    
          transparenta (Vineri, 6 mai 2011, 0:50)

          marian [anonim] i-a raspuns lui mircea

          evident ca osama era criminal. nu asta e in discutie. si eu nu sint deloc antiamerican, dimpotriva. si chiar imi place obama, in general.
          doar ca la faza asta ma deranjeaza lipsa de transparenta. ce e aia fog of war? intii au incercat sa il demonizeze pe osama, care, chipurile, a fost atit de las incit s-a ascuns dupa fustele nevestei ca sa nu fie omorit, apoi au recunoscut ca nu a fost asa, acum pakistanezii spun ca de fapt aia nici nu erau inarmati si ca americanii au omorit de fapt cu singe rece, desi obama spune ca ordinul era in primul rind sa il captureze...
          de ce atita secretomanie? de ce nu explica obama in detaliu tot ce s-a intimplat? de ce nu isi asuma deciziile? de ce nu explica cum de a fost posibil ca un elicopter folosit de membrii celei mai tari unitati de comando sa se strice in plina actiune de parca era un mig al armatei romane?
          ar elimina toate speculatiile conspirationiste daca ar da dovada de transparenta si ar spune adevarul. asta asteptam de la el, in calitate de om care il apreciez, nu de antiamerican. si asta ar trebui sa ii pretinda cei care traiesc in america si platesc impozite acolo
      • 0 (0 voturi)    
        Prietene , un nume : Filaret Motcu. (Sâmbătă, 7 mai 2011, 22:22)

        Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui marius

        Ce i s-a intamplat ... nu cred ca bietul de el era neaparat pro-american...
    • -2 (6 voturi)    
      chiar asa naiv esti? (Joi, 5 mai 2011, 12:28)

      xpawnrip [utilizator] i-a raspuns lui alain

      chiar asa naiv esti sa crezi ca osama a daramat turnurile gemene?
  • -23 (45 voturi)    
    punct 2001 -2011 (Joi, 5 mai 2011, 1:07)

    ady [anonim]

    Itzic a actionat si porky pig a reactionat..
    • +31 (45 voturi)    
      virgula (Joi, 5 mai 2011, 3:30)

      Alecu [anonim] i-a raspuns lui ady

      ...si Bula a comentat.
      • -2 (20 voturi)    
        virgula 2 (Joi, 5 mai 2011, 7:50)

        Victor [anonim] i-a raspuns lui Alecu

        Drept pentru care primul s-a suparat, si-a schimbat numele in Alecu si a inceput sa protesteze pentru ca lumea nu este atat de credula pe cat ar vrea el sa fie.
  • +3 (11 voturi)    
    Poza 8 ce reprezinta? (Joi, 5 mai 2011, 1:42)

    dafber [anonim]

    Poza a 8-a ce reprezinta?

    Parca-i o gradina romaneasca.. :)
    • +3 (7 voturi)    
      solarul (Joi, 5 mai 2011, 8:36)

      schumi [anonim] i-a raspuns lui dafber

      solarul de rosii si castraveti:)
    • +4 (12 voturi)    
      masa (Joi, 5 mai 2011, 10:19)

      gechi [utilizator] i-a raspuns lui dafber

      acolo erau ascunse armele de distrugere in masa luate din Irak.
  • +19 (39 voturi)    
    Ce e asa socant? (Joi, 5 mai 2011, 1:47)

    Cristi [anonim]

    Chiar exista cineva pe lumea asta care credea ca americanii o sa il gaseasca si o sa ii faca proces civil sau ceva de genu. Sa fim seriosi. Comparat cu socul si groaza de la 11 Septembrie ce i-au facut e chiar o nimica toata.
    • +1 (1 vot)    
      ba chiar l-au scapat de o grija (Joi, 5 mai 2011, 2:01)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      si aici imi amintesc de finalul unui film pe care il recomand cu toata inima: "el secreto de sus ojos"
    • -1 (3 voturi)    
      Oare? (Joi, 5 mai 2011, 13:39)

      -Zamolx- [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      Parca SUA reprezintă democraţia si statul de drept in lume? Sau sunt eu naiv si democraţia nu e pt căţei?!
      • 0 (0 voturi)    
        Osama si cetatenia. (Sâmbătă, 7 mai 2011, 22:27)

        Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui -Zamolx-

        Legile americane se refera la cetatenii americani...Osamel era inamic de razboi...apropos, daca vreti sa va duceti, aflati ca Hitler Adolf are infatisare ( recursul recursurilor ) la Las Vegas (Nevada), prin septembrie 2011...oricum mai interesant decat Oana si Pepe...
    • 0 (0 voturi)    
      actiune soc (Sâmbătă, 7 mai 2011, 12:28)

      Dodo [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Pai de ce ar mai fi cheltuit sa il tina in inchisoare contribuabilul american? Ce mai avea eventual sa le spuna, de care ei nu stiau?
  • +14 (18 voturi)    
    Elicopter ciudat (Joi, 5 mai 2011, 2:11)

    Dolfin [anonim]

    Ma uit la resturile elicopterului si observ ca este dintr-o generatie noua, stealth.
    Acesta este si motivul pentru care l-au distrus.

    Cred ca au salvat live telemetria aparatului inainte de prabusire pentru ca era si pacat sa-l scoti prima data-n combat si sa nu-l monitorizezi.
    Interesant, inca mai au probleme de fiabilitate.

    Despre cadavre, observ ca sunt impuscate in abdomen (mult sange, lipsa plagi torace/cap).
    Oare de ce au procedat asa, sunt astia de la Seal niste pitici sau vroiau sa fie recunoscuti in poze dupa aceea?
    • +14 (16 voturi)    
      E o drona. (Joi, 5 mai 2011, 2:26)

      Demigod [utilizator] i-a raspuns lui Dolfin

      Elicopterul ala "ciudat" e o drona. Nu are echipaj uman, e prea mic. Cel distrus e in poza 6, dar cica l-au aruncat in aer.

      Daca tot o ajuns pozele astea, de ce nu ni-l da Obama si pe Osama? :)
      • +14 (14 voturi)    
        Nu e drona (Joi, 5 mai 2011, 2:57)

        Dr. Goe [anonim] i-a raspuns lui Demigod

        Piesa respectiva nu e rotorul principal, ci rotorul din spate. Ceea ce nu simplifica lucrurile cu nimic, intrucat nu aduce a rotor de Black Hawk sau Chinook.

        Pare a fi un model care pana acum nu a fost facut public sau o varianta modificata a unui aparat. O discutie tehnica la http://www.airliners.net/aviation-forums/military/read.main/134501/
        • +2 (2 voturi)    
          hmm (Joi, 5 mai 2011, 9:56)

          Vendetta [anonim] i-a raspuns lui Dr. Goe

          al naibii elicopter daca reusesc sa imi dau seama ce model e... cat despre cei 3 indivizi cu gauri in ei, pare ca unul este impuscat (de mai multe ori) in piept, iar ceilalti 2 in cap, inclusiv cantitatea mare de sange poate indica un traumatism cranio-cerebral...
          • +2 (4 voturi)    
            ceea ce dovedeste ca-s tintasi buni ! (Joi, 5 mai 2011, 12:02)

            jack [anonim] i-a raspuns lui Vendetta

            sau au tras de aproape...
            ei au fost trimisi sa UCIDA,nu sa ia prizonieri !
            mi se pare mai corect decat plimbatu prin tribunale,guntanamo,etc
            atat ca trebuia facut mult mai repede,inainte de sept '01 !
          • +1 (1 vot)    
            comanche (Joi, 5 mai 2011, 14:18)

            tvee [anonim] i-a raspuns lui Vendetta

            se numeste si din cite am vazut e un proiect abandonat in 2008.
            se pare ca nu e asa abandonat.
            http://www.abovetopsecret.com/forum/thread60780/pg1
  • +4 (12 voturi)    
    Coincidenta (Joi, 5 mai 2011, 3:44)

    Berbecu [anonim]

    Operatiunea a fost planificata pentru simbata 30 aprilie si aminata din cauza vremii. Daca nu era aminata, era executata de Seal Team 6, la a 66-a aniversare a mortii lui Hitler ...
  • +13 (35 voturi)    
    O parere (Joi, 5 mai 2011, 4:29)

    Zalmoxis [anonim]

    Din cauza acestui animal de Osama si al altor loviti in cap, toata lumea sufera de 10 ani incoace. Incepand cu Sept 11 2001, atentatele din Spania, altele sute de detonari, + mii de miliarde de $$$ care se cheltuie pe extra securitate si nu pe educatie, foamete, etc.

    Fiecare dintre noi a avut de suferit din cauza acestui animal. De fiecare data cand trebuie sa ma dezcaltz intr-un aeroport, le doresc ceva in gand.
    • -11 (27 voturi)    
      Asa simple sunt lucrurile ? (Joi, 5 mai 2011, 7:54)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Zalmoxis

      Inainte de a scrie ar fi bine sa gandesti.
      Tu repeti varianta oficiala si o crezi pe deplin adevarata.

      Nu iti mai pune nume atat de complicate, le faci de ras.
      • +3 (3 voturi)    
        Dovada (Joi, 5 mai 2011, 16:19)

        Zalmoxis [anonim] i-a raspuns lui Gigi

        Corect, eu spun ce am vazut la TV si ce am citit in presa.
        Tu ce spui pe ce se bazeaza? Intuitie?
        Daca nu ai o dovada clara ca vorbesc prostii de ce ma acuzi?
    • -1 (9 voturi)    
      Tu inca mai crezi in Mos Craciun (Joi, 5 mai 2011, 10:07)

      om [anonim] i-a raspuns lui Zalmoxis

      Osa iti fac o dezvaluire socanta: Mos Craciun nu exista si tu nu ai fost adus de barza.

      Si mai lasa televizorul pentru ca evident in cazul tau spala pe creier.
    • +8 (8 voturi)    
      perfect adevarat! (Joi, 5 mai 2011, 10:11)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui Zalmoxis

      Adevarata victorie a teroristilor asta a fost, nu cei 3000 de oameni ucis in Turnurile gemene, ci faptul ca ne-au silit sa devenim ca ei, sa renuntam la libertatile democratice si la prezumptia de nevinovatie. Doar ca nu iti impartasesc optimismul: hidra are multe capete, uite cati fani ben laden posteaza pe forum, eliminarea unui fost lider nu schimba nimic, vor mai fi atentate iar noi vmo fi nevoiti in continuare sa ne descaltam la eroport si sa trecem prin scannere corporale ...
      • +1 (5 voturi)    
        aproape adevarat (Joi, 5 mai 2011, 11:55)

        Anonimus [anonim] i-a raspuns lui Cristian Ioan

        Nu teroristii ne-au silit sa devenim ca ei, ci proprii nostri guvernanti (din toate tarile de tip occidental), care au avut un pretext minunat pentru a ne restrange drepturile. Acum e mult mai greu sa ii combati in derapareje lor anti-libertate personala (care sunt in natura lucrurilor pe principiul "puterea corupe") pentru ca iti arunca in ochi securitatea nationala. Iar publicul n-are acces la date revelante legate de securitate, pentru a-i contrazice intemeiat.
  • -7 (11 voturi)    
    Osama e Obama ,Obama e Osama :) (Joi, 5 mai 2011, 5:32)

    Lucian Ilea [anonim]

    http://www.youtube.com/watch?v=w53TMpk6QNc&feature=player_embedded
    ia uitati-va pe pozele astea :)
    si Obama inversat e Amabo sau mai degraba Anabo..
    hihihii
    ce interesante o sa fie lucrurile in urmatoarele luni
    • +1 (1 vot)    
      alte detalii (Joi, 5 mai 2011, 8:51)

      Pitu7 [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

      La fata seamana bine, dar oare au aceeasi inaltime (1,93)? Sau i-au taiat din picioare lui Obama?
      • 0 (0 voturi)    
        au aprox aceeasi inaltime (Joi, 5 mai 2011, 20:04)

        Lucian Ilea [anonim] i-a raspuns lui Pitu7

        Americanii masoara inaltimea in picioare englezesti inca :)
        Obama are 6.43 picioare,Osama are 6.41 picioare judecand dupa poze
        ca nimeni nu a stat sa-l masoare pe Osama in realitate
        in afara de aia care l-au ïmpuscat " :))) desigur
  • -2 (2 voturi)    
    asa e ca (Joi, 5 mai 2011, 5:54)

    alin [anonim]

    in poza 3 e fiul lui Bin Laden? Seamana
  • -6 (16 voturi)    
    BUTAFORIE?! (Joi, 5 mai 2011, 6:44)

    avatar [anonim]

    Cam mult sange acolo ,pare mai mult un trucaj grosier.
    • -2 (2 voturi)    
      asa am zis si eu! (Joi, 5 mai 2011, 10:13)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui avatar

      Ranile de glont nu sangereaza asa mult, ce, i-au macelarit cu cutitele?!
      Ce s-a inamplat? Si daca pozele au fost facute la o ora dupa, de unde rosul stralucitor al sangelui proaspat?
      Chiar ca pare butaforie, sau prelucrare in Photoshop ca sa arate mai dramatic ...
  • +10 (10 voturi)    
    nu il vad pe bin Laden (Joi, 5 mai 2011, 6:44)

    quid [anonim]

    o sa avem si poza cu cadavrul insangerat care ne intereseaza?
  • -1 (5 voturi)    
    a (Joi, 5 mai 2011, 8:32)

    ioan [anonim]

    "trupurile neinsufletite a trei barbati", in loc de "trupurile neinsufletite ale trei barbati"
  • +5 (7 voturi)    
    Elicopter prăbuşit? (Joi, 5 mai 2011, 8:43)

    cobra [anonim]

    Elicopterul despre care se spune că s-ar fi prăbuşit a avut de fapt nişte probleme tehnice şi a fost distrus de către membrii echipajului. Dacă se prăbuşea, cel mai probabil cei din elicopter erau acum îngeri.
    • +3 (3 voturi)    
      nu au zis ca s-a prabusit... (Joi, 5 mai 2011, 9:57)

      Vendetta [anonim] i-a raspuns lui cobra

      ci ca nu a putut decolo, din cauze tehnice...
      • 0 (2 voturi)    
        Nu a putut decola? Ha, ha, ha... (Joi, 5 mai 2011, 15:05)

        cobra [anonim] i-a raspuns lui Vendetta

        Dacă nu a putut decola cum a ajuns acolo? Până la urmă jurnalistul a scris într-un articol mai nou că, de fapt, defecţiunile tehnice au apărut din cauză că pilotul a lovit zidul cu palele elicopterului.
        • +1 (1 vot)    
          elicopterul (Joi, 5 mai 2011, 18:46)

          sigmirean [anonim] i-a raspuns lui cobra

          Elicopterul s-a agatat cu elicea in niste sarme oteloase ,pe care Osama isi tinea izmenele la uscat!Acesta e adevarul!din pacate americani nu vor recunoaste niciodata penibila situatie!
      • 0 (0 voturi)    
        tehnologia (Joi, 5 mai 2011, 20:21)

        hail to the thief [utilizator] i-a raspuns lui Vendetta

        tehnologie americana
        te citiva ani buni incoace am mai multa incredere in productia chineza decit cea americana
        atata se bat in piet cu navy seal, inteleg si tre sa recunoastem - armata americana este una dintre cele mai avansate de pe glob la ora actuala, echipamentul lor etc ... dar atita propaganda cand acolo nu a fost nimeni inarmat sau pregatit ptr un asemenea atac
        pana si cei trei muschetari ar fi facut o treaba mai buna si spectaculoasa ... era mia interesant daca ar fi batut la usa ...
  • +5 (9 voturi)    
    unde e nevasta? (Joi, 5 mai 2011, 9:25)

    dudaev [anonim]

    Unde e poza cu femeia lui bin laden? Era cumva prea urata si le-a fost teama sa nu ne socheze?
  • +8 (10 voturi)    
    nu era inarmat??? (Joi, 5 mai 2011, 9:40)

    hazard [anonim]

    Nici civilii nevinovati ce au murit in atentate nu erau inarmati!!
  • -5 (19 voturi)    
    Foaie verde castravete / Le-au dat headshot prin p (Joi, 5 mai 2011, 9:42)

    KillBin [anonim]

    ... i-au omorat pe unii care erau intr-o casa ...nici urma de Bin si acum e prima data cand aud ca l-au ridicat si pe Bin si pe fisu... improvizeaza din mers ca la
    un scenariu de serial lung si prost.
    Nu aveau cum sa dea imagini cu Bin ... se prindea lumea ca l-au scos de la congelator ... a murit cu mult timp in urma ...de batranete.
    • +2 (6 voturi)    
      nnnn (Joi, 5 mai 2011, 10:23)

      oi [anonim] i-a raspuns lui KillBin

      Tu chiar crezi ca daca era un scenariu nu aveau timp sa il planifice din timp? Nu zice nimeni sa crezi toate datele oficiale dar si astia cu teoriile conspiratiei ati ajuns sa credeti ca traiti in matrix nu alta.Plus ca nu inteleg de unde atata ura pe USA ? Poate pt ca sunt mai destepti si harnici decat restul lumii?
      • +2 (4 voturi)    
        crede si vei fi fericit (Joi, 5 mai 2011, 11:24)

        KillBin [anonim] i-a raspuns lui oi

        Nu are nimeni ura pe americani ... ai inteles gresit...Cu minciunile la nivel inalt am o problema ... si aici ei sunt cei mai tari ...trebuie sa-ti folosesti putin capul din dotare ... Au mintit cu aselenizarea ( stii ca au aterizat pe partea nevazuta a lunii ? ) ,cu motivele razboaielor mondiale, cu interventiile peste altii ( ca detin arme nucleare) au mintit ca sexul oral nu e defapt ce credem noi etc etc etc
        Iar asta cu Bin e trasa rau de par...nu l-au gasit 10 ani ... l-au omorat cand putea fi capturat ... nu exista nici o imagine cu el...i-au aruncat cadavrul in ocean .
        • 0 (0 voturi)    
          Aselenizarea e dovedita 100% (Joi, 5 mai 2011, 20:32)

          Vlad [anonim] i-a raspuns lui KillBin

          In primul rand aproape toti politicienii fie mint, fie nu spun tot adevarul, din diverse motive. Nu vad niciun motiv ca in SUA sa fie altfel.

          Dar cu aselenizarea, n-ai nimerit-o. Si in general, marile teorii privind conspiratiile sunt niste tampenii.

          "au aterizat pe partea nevazuta a lunii" :)

          Asta e noua, nu era teoria ca nu au aterizat deloc?

          Ca sa-ti dai seama cat de tampita e ideea asta, gandeste-te ca luna ar fi ecranat orice transmisie radio cu pamantul, daca ar fi aterizat pe "partea nevazuta".

          Si pentru cei care zic ca nu au mers deloc pe luna, pe langa miile de dovezi (fotografii si roci aduse inapoi) care demonstreaza ca au aselenizat, ganditi-va doar ca URSS-ul,care atunci era dusman si concurent al SUA, a recunoscut ca au aselenizat.

          Ce motive ar fi avut URSS-ul sa minta, si sa admita infrangerea in fata SUA, daca aselenizarea era falsa?

          De asemenea, nimeni dintre sutele de mii de oameni care au lucrat la acest proiect nu a contestat aselenizarile.

          Mai mult, de ce ar fi incercat sa puna la punct 9 (noua) aselenizari false? Ca sa fie de 9 ori mai mari sansele sa fie prinsi?

          Asa cum spuneai, trebuie sa-ti folosesti putin capul din dotare.

          Dovezile privind autenticitatea aselenizarilor sunt covarsitoare, si argumentele celor care neaga asta au fost demontate pana la plictiseala.
      • 0 (0 voturi)    
        Oarecare (Joi, 5 mai 2011, 17:20)

        Bolvin [utilizator] i-a raspuns lui oi

        Sa ne intelegem , tu defapt crezi ca ei l-au omorat pe Osama acolo dar nu au poze cu el mort? Crezi ca l-au omorat , l-au spalat frumoos , l-au invelit in prosop d-ala alb si l-au aruncat din avion"?
        TU chiar crezi asta?
  • +2 (2 voturi)    
    5 metri inaltime (Joi, 5 mai 2011, 9:44)

    zullu [anonim]

    Daca gardul avea 5-6 metri inseamna ca omul aplecat are vreo 2.40 m inaltime, uriasi oameni pe acolo ;]]
  • +1 (1 vot)    
    Poze(Cum adinca subiect????) (Joi, 5 mai 2011, 9:45)

    Tom [anonim]

    atatea poze si poza cea mai importanta nu??
  • +1 (1 vot)    
    da (Joi, 5 mai 2011, 9:50)

    DIDI [anonim]

    aveti dreptate, fotografiile 6, 7 si mai ales 8 sunt INGROZITOR DE SOCANTE.... BRRRRRRRRRRR
  • +2 (2 voturi)    
    socant (Joi, 5 mai 2011, 9:52)

    veggie [anonim]

    categoric, cea mai socanta e foto #8. galeata rasturnata de langa pomul dezradacinat m-a oripilat peste masura. pana cand vom permite asemenea cruzimi?
    in rest ,nimic nou. nu se compara cu galetile de vopsea rosie din filmele lui Tarantino ;)
  • -1 (9 voturi)    
    Toata ... (Joi, 5 mai 2011, 10:01)

    utug [anonim]

    Toata povestea nu este decat o intoxicare si o diversiune pentru a distrage atentia de la ce se petrece in Libia. Un razboi monstruos Pentagon + NATO (o asa zisa Coalitie a 34 tari intre care si Romania) contra unui popor minuscul care se opune expansiunii Imperiului American. Bau Bau cu poze ale Cadavrului lui Bin Laden. De ce acum ? CIA stie de 2 ani ca Bin Laden locuia acolo in Pakistan. Lasati intoxicarea cu pozele, lasati Nunta Regala de la Londra la care s-au uitat 2.000.000.000 pe ecrane, lasati chiar minunile unui Papa cu 1.500.000 de participanti si uitati-va la bombardamentele din Libia si inmormantarea celor ucisi ... Opriti bombardamentele ...
  • +2 (4 voturi)    
    "Prosti da multi"...si cu net acasa! (Joi, 5 mai 2011, 10:04)

    Costika [utilizator]

    Nu stiam eu de ce tara se duce de rapa: nu mai are cine sa munceasca , toti sunt la comentat ce au facut altii, nu ca noi am fi in stare sa facem ceva...Si mai ales sa fii contra e "trendy" deci ce conteaza ca milioane au murit ca tu sa-ti bati joc de aia care ti-au asigurat libertatea...Ce v-as dori eu voua ,astora de pe aici, sa faceti vreo cateva luni la mana handicapatilor religiosi, sa va mai aud si dupa...!
  • +1 (1 vot)    
    o poza si mai socanta (Joi, 5 mai 2011, 10:06)

    ampersand [utilizator]

    De pe Daily Mail:

    http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2011/05/03/article-1382859-0BE1E4AC00000578-295_470x423.jpg

    pentru conspirationisti - observati ceva culori cunoscute in poza asta? :D
    • +1 (1 vot)    
      super tare! (Joi, 5 mai 2011, 12:07)

      Anonimus [anonim] i-a raspuns lui ampersand

      no comment! consiprationisti romani, va rog priviti poza ... sa va simtiti si voi in interiorul situatiei. cea mai tare e gaura din mijloc :)
  • -2 (8 voturi)    
    Stire Socanta! (Joi, 5 mai 2011, 10:13)

    ady [anonim]

    socant este faptul ca dupa atata timp mai exista oameni ca voi , care cred ca exista mos craciun si care cred povestile americanilor!
    • -2 (2 voturi)    
      hai nu zau (Joi, 5 mai 2011, 11:05)

      a [anonim] i-a raspuns lui ady

      nu zau, mai bine te credem pe tine, nu? care le stii pe toate. cred ca te-ai jucat prea mult Deus Ex si ai vazut prea multe filme cu teoria conspiratiei. cred ca nici Basescu nu e cel real, de fapt a murit demult....de oftica :)
  • +1 (1 vot)    
    comedie (Joi, 5 mai 2011, 10:16)

    rgz [utilizator]

    A se observa pistolul cu apa din ultima poza cu dead guy...
    • +2 (2 voturi)    
      rgz (Joi, 5 mai 2011, 10:56)

      dudaev [anonim] i-a raspuns lui rgz

      aia este arma lui bin laden dar americanii nu vor sa recunoasca acest lucru !!
    • +1 (1 vot)    
      haha (Joi, 5 mai 2011, 11:07)

      benicio [utilizator] i-a raspuns lui rgz

      :))))) Foarte tare, nu vazusem. Totusi, dincolo de comedie, caci este cam de comedie pistolul ala viu colorat langa capul unui mort, asta arata ca erau copii in camera aia. Ceea ce nu mai e atat de funny. Dar prima reactie a fost sa rad, recunosc...
  • -2 (6 voturi)    
    bin laden osama (Joi, 5 mai 2011, 10:52)

    miguel [anonim]

    nici victimele nenumeratelor atentate nu au fost inarmate
    de ce vrea neaparat presa sa faca din el un erou
    nu sunt de acord cu politica externa americana,dar in acest caz au facut exact ce trebuia,indiferent de motive.
    nu sunt un tip violent,dar toata familia trebuia stersa ca nu cumva omenirea sa mai aiba ocazia sa faca cunostinta cu o alta persoana asemanatoare
  • 0 (0 voturi)    
    Pakistan? Nici vorba... (Joi, 5 mai 2011, 10:52)

    dudaev [anonim]

    Daca va uitati mai bine veti observa ca viloiu` e de pe undeva din Pipera!!!
  • 0 (0 voturi)    
    chiar era necesar? (Joi, 5 mai 2011, 11:19)

    GlassOfWine [anonim]

    Va multumesc, ati reusit sa-mi stricati pofta de mancare!
    • 0 (0 voturi)    
      chiar era necesar ... (Joi, 5 mai 2011, 13:17)

      Anonimus [anonim] i-a raspuns lui GlassOfWine

      ... sa te uiti? avertismentul despre natura pozelor exista, deci ti-ai stricat singur pofta de mancare.
  • -1 (1 vot)    
    poze (Joi, 5 mai 2011, 11:29)

    Cristip [anonim]

    Pozele alea sunt nimicuri in comparatie cu ce victime faceau teroristii in urma atentatelor impotriva civililor . Oare cati dintre atentatori isi vedeau victimile pe urma ???
  • 0 (0 voturi)    
    poate ca e viu (Joi, 5 mai 2011, 12:35)

    Emanuel [anonim]

    eu nu am vazut nicio fotografie socanta si nici una care sa-l arete pe Bin Laden mort...de aici intrebarea...de unde stiti ca nu e in viata, in custodia SUA si acum e stors de informatii? cand nu mai are valoare poate fi omorat fara sa stie nimeni de el
  • 0 (0 voturi)    
    contrariat (Joi, 5 mai 2011, 12:37)

    gabi [anonim]

    nu stiu de ce trebuie sa fim siguri ca aceste poze sunt exact de la locul cu pricina atata timp cat americanii au spus ca nu dau publicitatii nici o poza. Pot fi de oriunde din lumea araba. Eu ma indoiesc ca dupa o ora a mai ramas ceva de fotografiat decat un morman de moloz, eventual
    • 0 (0 voturi)    
      Extraordinar (Joi, 5 mai 2011, 17:17)

      gabriel.pop [anonim] i-a raspuns lui gabi

      NU ati citit articolul? Nu la-ti inteles?
      Vi se spune clar ca un ofiter PAKISTANEZ aluat si vindut pozele nu cineva din USA.
  • -1 (3 voturi)    
    oara pune cineva botul la stirile acestea? (Joi, 5 mai 2011, 13:11)

    Radu [anonim]

    Parerea mea este ca trebuie sa fii putin retard sa crezi ca l-au omorat pe Osama. Asta daca chiar exista si el a fost in spatele atacurilor. Presupunand ca ar fi existat si americanii au spus doar adevarul pana acum :
    1. daca vrei sa "capturezi" pe cineva, nu il impusti in cap.
    2. daca as fi cel mai cautat om de pe planeta, nu as sta in vila cu 3 oameni langa mine. As fi stat la 100 metri sub pamant cu o armata.
    3.cadavrul aruncat in mare , foarte convenabil.
    4.daca ai omorat liderul unei retele de teroristi, toti se vor razbuna. sa vedem in viitorul apropiat ce se va intampla.
  • +1 (1 vot)    
    socante ar fi imaginile tarilor distruse (Joi, 5 mai 2011, 17:07)

    ... [anonim]

    ale "victimelor colaterale" omorate de bombardamente, ale civililor masacrati de armate, ale parintilor ramasi fara copii.

    si din pacate, greata provocata de aceasta isterie media nu-i decat efectul sau benign. partea cu adevarat diabolica e ca se reconstruieste si consolideaza in permanenta zidul dintre realitate si constiinte. vai, ce imagini socante, un accident in cei zece ani in care armata americana a plantat flori prin afghanistan si irak. ce coincidenta, prima si unica imagine socanta din aceste razboaie fara sfarsit corespunde anihilarii lupului cel rau... bullshit - ar spune americanii si sper ca sunt din ce in ce mai multi care spun asta in loc sa inghita toate balivernele politicienilor.

    indiferent de "tabara" din care fac parte, atat organizatiile teroriste, cat si NATO/ SUA au fost si raman cei mai buni colaboratori. atentatele de la 11 septembrie au servit unei ideologii neocon si unor interese strategice majore. nici unii, nici altii nu dau doi bani pe vietile omenesti - primii nu s-au sfiit sa omoare 3000 de oameni nevinovati in 11 septembrie, si alte sute sau mii in atentate ulterioare prin irak, de pilda, cei din urma au declansat fara nici un scrupul razboaie ce au aruncat doua tari in haos, au bombardat populatie civila, au provocat sute de mii de victime si au incurajat terorismul intre ruinele celor doua foste tari.

    intre timp, copiii majori ai lumii sunt invitati sa mai vada un episod din animatele cu hotii si vardistii - nu va faceti griji, suntem in epoca serialelor fara sfarsit si vor inventa ei curand un "sequel".
    • 0 (0 voturi)    
      cred ca urmarea se numeste Pakistan :D (Joi, 5 mai 2011, 21:35)

      toate vechi si noua toate [anonim] i-a raspuns lui ...

      .
  • +1 (1 vot)    
    oarecare (Joi, 5 mai 2011, 17:12)

    Bolvin [utilizator]

    Da , ingrozitoare pozele , ultima , cea cu galeata in gradina este dea dreptul infioratoare . Dar nu il vad pe Osama ? n-a iesit in poze? s-a voalat filmul?
    • +1 (1 vot)    
      asta era de fapt amanuntul socant :D (Joi, 5 mai 2011, 18:57)

      ... [anonim] i-a raspuns lui Bolvin

      ca mortul lipseste :D
    • +1 (1 vot)    
      sau nu i-a placut cum a iesit (Joi, 5 mai 2011, 19:39)

      ... [anonim] i-a raspuns lui Bolvin

      si a pus sa-l stearga din poza.

      povesti de adormit copiii... asta nu va pune capat razboaielor, nici terorismului.
  • 0 (0 voturi)    
    ob (Sâmbătă, 7 mai 2011, 11:34)

    bujor [anonim]

    cand obl lupta contra rusilor era patriot si a fost antrenat de cia, cand a luptat contra americanilor a devenit terorist si impuscat de cia...
  • 0 (0 voturi)    
    terorism (Miercuri, 11 mai 2011, 17:49)

    gheorghe [anonim]

    Clinton, după ce nu a mai fost președinte, într-un moment de rătăcire sau de sinceritate a spus: terorismul este creat de noi.