Actualizat acum

Atacul armat de la Munchen Atacatorul a fost identificat drept David Ali Sonboly. Vecinii tanarului: Era un tip tacut, un baiat bun /Anchetatori: Atacatorul suferea de o forma de depresie; nu exista "nici cea mai mica legatura" cu Statul Islamic. Sonboly era pasionat de jocuri video de razboi si atacatori in masa

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 iulie 2016, 11:22 Actualitate | Internaţional

Atac armat la Munchen
Foto: Agerpres/AP
Politia germana a perchezitionat sambata apartamentul in care atactorul de vineri de la Munchen, identificat drept David Ali Sonboly, locuia impreuna cu parintii. Din primele informatii rezulta ca tanarul de 18 ani nu avea legaturi cu retele teroriste internationale. In urma perchezitiilor au fost descoperite in locuinta sa materiale despre atacatori in masa. Anchetatorii au declarat ca acesta suferea de o forma de depresie si ca primise tratament medical in spital. Investigatorii au confirmat, totdata, ca atacatorul a reusit sa sparga un cont de Facebook si sa trimita un mesaj prin care ii incuraja pe oameni sa vina la mall pentru a primi gratis produse de la McDonalds. Intre timp au iesit la iveala si informatii despre victime. Dintre cei 9 morti, 8 au varsta cuprinse intre 13 si 20 de ani. 27 de persoane sunt ranite, dintre care 10 se afla in stare critice. Printre cele 10 se afla si un copil de 13 ani.

Atacatorul locuia in districtul Maxvorstadt. Vecinii au declarat pentru presa germana ca era "un tip tacut", scrie The Guardian citand publicatia germana Bild.

"Locuia chiar langa mine" a declarat un vecin pentru Bild: "Un prieten de-al meu a fost coleg de scoala cu el si a spus ca era un tip tacut. L-a recunoscut din imaginile video de la fata locului".

Un alt vecin al atacatorului a declarat pentru presa locala ca "Baiatul era foarte, foarte bun. Nu pot sa spun nimic rau despre el"

Cancelarul Angela Merkel se intalneste sambata, in sedinta de urgenta, cu sefii serviciilor de informatii pentru a dsicuta despre atacul de vineri.

--------------------
  • Vezi mai jos principalele momente ale zilei

21.57 Atacatorul din Munchen s-a sinucis cu un glont in cap in fata politistilor

19.34 Unul dintre tinerii ucisi la Munchen ar proveni dintr-o familie de romani, spune un prieten al acestuia, citat de The Telegraph / MAE: Pana la acest moment, nu avem informatii care sa confirme prezenta vreunui cetatean roman printre victime

18:00 Sapte dintre cele noua persoane omorate in atacul de vineri erau adolescenti, inclusiv doi copii de 13 ani, relateaza The Guardian.

Politia a anuntat ca doua victime aveau 13 ani, 3 aveau 14 ani, una 17 iar alta 19. Celelalte doua victime aveau 20, respectiv 45 de ani.

Este vorba despre 6 barbati si doua femei.

27 de persoane se afla in spitalele din Munchen pentru rani suferite in atac. 10 dintre raniti, inclusiv un copil de 13 ani, se afla in stare critica. Autoritatile se tem ca bilantul victimelor va creste.

17:31
De Maiziere: E mult prea devreme sa il legam pe atacator de Breivik (Reuters)

17:30 Ministrul german de Interne Thomas de Maiziere a confirmat ca atacatorul nu avea legaturi cu terorismul international. Acesta a preizat ca Sonboly provenea dintr-o familie musulmana siita. Este posibil sa se fi convertit la crestinism, insa nu religios, spun parintii. (The Guardian)

16:58
Atacul armat de la Munchen: David Ali Sonboly, un tanar singuratic, amator de jocuri video violente, care voia sa creeze o legatura cu Anders Breivik

16:47 Atacatorul a fost identificat de colegii de clasa ca fiind David Ali Sonboly (The Guardian)

16:01
Atena anunta ca una dintre victimele atacului de vineri avea cetateanie greaca. (AFP)

15:56 Angela Merkel, declaratii dupa intalnirea Consiliului de Securitate: Trecem printr-un moment ingrozitor pentru tara

15:26 Politia din Munchen a sugerat ca atacatorul ar fi interesat de atacurile in masa si de atacatori, inclusiv de teroristul de extrema dreapta norvegian Anders Breivik.  Atacul s-a produs la exact cinci ani de la atacurile din Oslo si din Insula Utoya, in care si-au pierdut viata 77 de oameni. (The Guardian)

14:54 CNN a vorbit cu o femeie, Lauretta, martor la evenimentele de vineri, care a declarat pentru postul TV ca fiul ei a fost in toaleta restaurantului cu atacatorul si l-a vazut incarcandu-si arma.

"Acolo si-a incarcat arma. Am auzit ca o alarma si Boom, bomm, boom... si omora copiii. Copiii erau la masa. Nu pot sa alerge"

Lauretta a mai declarat ca l-a auzit pe atacator spunand "Allahu Akbar" ("Allah este mare" in araba): "Stiu asta penstru ca sunt musulmana. Am auzit asta si plang"

14:42 In apartamentul atacatorului ar fi fost gasita cartea academicianului american Peter Langman, "Amok Im Kopf, Warum Schüler töten" ("De ce omoara copiii: In mintea atacatorilor din scoli"), scrie The Guardian.


14:38 Investigatorul Robert Heimberger a declarat in conferinta de presa ca se pare ca atacatorul a reusit sa intre intr-un cont de Facebook care nu ii apartinea si sa trimita un mesaj prin care ii incuraja pe oameni sa vina la mall pentru a primi gratis produse de la McDonalds.

Postarea, trimisa de pe contul unei tinere, le spunea oamenilor sa vina la mall la ora 16:00 spunand: "Va voi da ceva daca vreti, dar nu prea scump".

"Se pare ca a fost pregatit de suspect si apoi trimis", a declarat Heimberger.

Femeia a raportat la scurt timp dupa aceea ca i-a fost atacat contul de Facebook.

Premierul landului Bavaria, Horst Seehofer, intr-o conferinta de presa, evident afectat, spune ca este pentru a doua oara in decurs de 6 zile cand trebuie sa dea o declaratie despre un atac: Trebuie sa continuam sa ne traim viata si sa ne respectam valorile.

14:30 Parintii atacatorului sunt in stare de soc astfel incat nu au putut sa dea declaratii in fata anchetatorilor. (Reuters)

Computerul tanarului a fost confiscat din apartament.

14:24 MAE: Situatia a revenit la normal in Munchen, nu mai sunt restrictii de circulatie

Situatia a revenit la normal in Munchen dupa atentatul din Centrul Comercial Olympia si nu mai sunt restrictii de circulatie, dar se recomanda respectarea indicatiilor si avertismentelor emise de autoritatile locale, informeaza sambata Ministerul roman al Afacerilor Externe.

"Avand in vedere evenimentele petrecute in ultima perioada in landul bavarez, se recomanda cetatenilor romani sa respecte indicatiile si avertismentele emise de autoritatile locale, sa se informeze, in timp real, cu privire la evolutia situatiei si de a ramane extrem de precauti si vigilenti, pe durata deplasarilor prin locurile aglomerate", precizeaza sursa citata.

14:04 Trei turci printre victimele atacului de vineri - ministrul de Externe turc (Reuters)

13:32 Atacatorul avea un pistol semiautomat Glock-17 si nu detinea permis de port-arma. In rucsacul gasit asupra sa mai era circa 300 de gloante (politia bavareza)

13:29 Seful politiei din Munchen, Hubertus Andrae: Nu exista indicii ca atacatorul ar fi avut vreun ajutor.  Acesta nu pare sa fi avut vreo motivatie politica. (The Guardian)

Nu era refugiat si nu a fost gasit nimic care sa il lege de Statul islamic. In timpul perchezitiilor au fost descoperite insa documente si carti despre ucideri in masa.

Abdreas a precizat ca politistii au tras in directia atacatorului insa nu l-au lovit. Acesta a fost gasit mort, cu o rana in zona capului, astfel incat se crede ca s-a sinucis.

13:16
Procuror: Atacatorul in varsta de 18 ani suferea "de o forma de depresie" (AFP) Potrivit politiei, acesta a primit ingrijiri medicale si pshiatrice. Anchetatorii fac teste pentru a vedea daca era sub influenta alcoolului sau a drogurilor.

13:00 Seful politiei din Munchen: Anchetatorii au in vedere varianta ca atacatorul sa fi suferit de "tulburari mentale". Nu exista "nici cea mai mica legatura" cu Statul Islamic (AFP)

12:55 Un nou bilant al atacului de vineri: 10 morti, printre care si atacatorul, si 27 de raniti, dintre care 10 in stare grava. Persoanele decedate au varsta cuprinse intre 15 si 45 de ani. Este vorba despre 3 femei si 7 barbati (politia bavareza, potrivit Reuters)

Pristina anunta ca printre morti se afla 3 cetateni kosovari. (AFP)

Politia spune ca victimele sunt localnici si nu se regasesc turisti printre ele.

12:36
Numele intreg al atacatorului nu a fost anuntat public. Se stie doar ca il chema David iar initiala numelui de familie este S. (The Guardian)

12:34 Printre victime se numara 2 femei si 5 barbati, cu varste intre 14 si 21 de ani. O femeie in varsta de 45 de ani se afla printre victime, informeaza postul de radio bavarez Bayerische Rundfunk.

Cei 16 raniti primesc ingrijiri in spitalele din Munchen. Doi sunt in stare grava.

12:20 Schimb furios de replici intre presupusul atacator de la Munchen si un martor: Sunt german. Vezi aici inregistrarea video

12:03
Ministerul de Externe german a confirmat ca urmeaza sa aiba loc sambata o intalnire a consiliului de securitate cu cancelarul Angela Merkel.

11:28 Motivele atacatorului raman "total necunoscute", a declarat seful politiei din Munchen intr-o conferinta de presa sustinuta sambata dimineata. (The Guardian)


Citeste mai multe despre   


12169 vizualizari
  • +7 (21 voturi)    
    Parca iranienii de rand nu erau tampiti (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 11:55)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    ucigasi - ce s-a intamplat?
  • +16 (60 voturi)    
    really germany?! really?! (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 12:07)

    liviu_ [utilizator]

    "Motivele atacatorului raman "total necunoscute"" total necunoscute?! inteleg, "avem niste ipoteze, dar nu sunt confirmate" dar "total necunoscute" NU inteleg! eu pricep doar ca se incearca, cum s-a incercat la fiecare atac arab, sa se musamalozeze si sa se minimizeze gravitatea lui!
    • +7 (33 voturi)    
      nu arabi (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 13:02)

      colte [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Iranienii nu sunt arabi
    • +5 (31 voturi)    
      Iranienii nu sunt arabi (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 13:09)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Zic si eu, poate iti intra in cap.
    • -8 (22 voturi)    
      Clar (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 15:09)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Tu eşti genu ăla de /// care se isterizează de fiecare dată când ţiganii sunt făcuţi români, dar n-ai nici o problemă cu a băga oameni de alte etnii în aceeaşi oală.
    • -9 (21 voturi)    
      cat de prost poti (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 15:34)

      Dan123 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      sa fii ca sa crezi ca iranienii sunt arabi? indata si chinezii vor deveni arabi. pai daca nu sunt din vest?
    • +3 (7 voturi)    
      Dar motivele pilotului care a prabusit avionul (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 18:00)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      cu toti pasagerii - pilot cetatean si etnic german - le stii?
  • +16 (44 voturi)    
    Pai acuma au s-o dea la intors (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 12:16)

    potaissa [utilizator]

    si-au sa bata apa-n piua pana cand are sa se potriveasca clasei politice. Dupa abatorul de la Würzburg Merkel&Co. n-au cum sa accepte ca atacul a avut o tendinta islamista, in nici un caz. Au s-o vanda de atac radical de dreapta.Pariu?
  • -24 (62 voturi)    
    unde sunt islamofobii de serviciu? (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 12:32)

    king david hotel [utilizator]

    ca aseara stiau exact ca e vorba de 3 teroristi musulmani, arabi bla bla.


    Ca trebuie exterminati toti musulmanii si arabii, ba chiar si cei care dau cate un "-" la tampenii postate de islamofobi si arabofobi.

    Nu se interzice Alah Akbar........
    • +20 (30 voturi)    
      UE (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 13:27)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Politicile imigratie ale UE sunt facute de oameni cu apartenente la alte interese. Acesti indivzi si marionetele din fata trebuiesc inlaturati deoarece scopul lor este altul decat cel al unei Europe prospere si unite
    • +25 (41 voturi)    
      Hai sa-ti explic (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 13:56)

      AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Asta s-a nascut in Germania, nu e emigrant. Emigranti au fost parintii lui. Adica aceeasi situatie ca si la alte atentate, parintii vin in Europa, sunt cuminti, religia pacii, dar, ce sa vezi, copii lor ajung sa se plictiseasca si incep sa imparta gloante, bombe si camioane.
      Acum pricepi la ce duce afluxul de imigranti musulmani? Pricepi si tu si prietenii tai progresisti, cu welcomuri in gara si ursuleti de plus de ce nu e bine sa-i primim?
      • -13 (23 voturi)    
        nu explici deloc (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 14:31)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

        pentru ca aseara era plin forumul de ura si incitare la violenta impotriva unei etnii si religii doar pentru ca comentatorii aveau impresia ca stiu ceva.

        S-a dovediot si ca nu stiau nimic, si ca ideiile lor erau xenofobe.

        Iar atacatorul era german...
        • +5 (5 voturi)    
          addenda la explicatie (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 21:05)

          krampus [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

          Era un german pe nume Ali...
      • -11 (17 voturi)    
        D-le profesor! (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 15:19)

        anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

        "copii lor ajung sa se plictiseasca si incep sa imparta gloante, bombe si camioane" - Măi să fie, dar luaţi-o mai uşor cu explicaţiile astea savante. Suntem oameni simpli, nu Academia...
      • -9 (19 voturi)    
        Accidentele rutiere groaznice comise de români (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 16:36)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

        în străinătate sunt un argument foarte bun pentru a nu li se permite românilor să conducă în alte țări europene. Ce zici, după logica ta?
        • +3 (5 voturi)    
          Dupa a mea (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 20:05)

          AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          e cum e, dar dupa a ta, care pui pe acelasi palier un accident rutier cu un atac terorist, cum e ?

          Tu crezi ca aici e vorba de statistica ?
      • -2 (4 voturi)    
        Aiurea (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 22:41)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

        Daca tot ii primim (bine, nu noi, in prinipal nemtii si francezii), ar trebui sa investim si in integrarea lor prin educatie, nu doar in interzicerea traditiilor lor, si a unei integrari superficiale si fortate. Poate atunci nu s-ar mai plictisi.
    • -11 (11 voturi)    
      din pacate (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 15:43)

      wtv [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      sint tot aici
      • +2 (6 voturi)    
        Si tot din pacate (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 20:17)

        AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui wtv

        la astia ca voi, daca v-ar exploda bomba in fata, cu ultimele puteri ati incerca sa intrati pe HN si sa scrieti "Va rog eu frumos, lasati-i sa vina in continuare, atentatorul din cazul meu era somer depresiv si eu m-am scarpinat in fata nevestei lui in timp ce mancam o ceafa de porc si ciocneam un pahar de palinca. El n-are nici o vina. Peace"
        E usor sa fii mare progresist din spatele tastaturii cand nu ai pierdut pe nimeni. Peace, fraierilor.
    • +3 (3 voturi)    
      pai alah alkbar (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 22:41)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      striga crestinii?
  • +2 (40 voturi)    
    Fenomenul Brevick (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 12:34)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Daca nu se opreste nebunia cu imigrantii Europa va fi ravasita de alt tip de terorism
  • +31 (41 voturi)    
    pai (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 12:38)

    hamham [utilizator]

    "A woman named Loretta said she was in the McDonald’s when the man with a gun came out of a bathroom and began shooting. She told CNN: ‘I come out of the toilet and I hear like an alarm, boom, boom, boom. He’s killing the children. The children were sitting to eat. They can’t run.’ Loretta said she had been in the bathroom at the same time as the shooter, with her eight-year-old son. She said the man yelled: ‘Allahu Akbar!"

    "Motivele atacatorului raman "total necunoscute", a declarat seful politiei din Munchen intr-o conferinta de presa sustinuta sambata dimineata."

    motivele criminalului sunt clare. n-a fost de acord cu preturile de la mc-donalds.
    • +5 (5 voturi)    
      Ai dreptate, aici link de la CNN: (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 13:47)

      Dacii [utilizator] i-a raspuns lui hamham

      http://edition.cnn.com/2016/07/23/europe/germany-munich-shooting/index.html
    • +6 (10 voturi)    
      hei (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 15:14)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui hamham

      Nu aveau menu halal.
  • +27 (45 voturi)    
    "motivele sunt ""total"" necunoscute" (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 12:43)

    EXEs [utilizator]

    Mda oare cei mana pe ei in lupta? Avem nevoie de consiliere psihologica pentru bietii imigranti. Nu religia pacii nu poate fi adevaratul motiv pentru crime. Nuu sigur ca nu, asa ne-a zis madam Merkel si ea nu minte niciodata.
    • -14 (30 voturi)    
      Nascut si crescut in Germania (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 13:04)

      colte [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

      Nu are nici o legatura cu imigrantii recenti
      • +8 (10 voturi)    
        La fel ca si (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 14:45)

        AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui colte

        atentatorii din Londra, de la metrou.
      • +9 (13 voturi)    
        hei (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 15:15)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui colte

        Si?
      • +18 (20 voturi)    
        Fosti imigranti ... (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 15:27)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui colte

        ...care, ca si in cazul celor din Franta, nu s-au adaptat.. si nici nu se vor adapta multi dintre ei. E o realitate.

        Dintre imigrantii veniti in Europa, cel mai greu s-au adaptat (daca au vrut), au fost musulmanii. Chinezii si alte natii au "oazele" lor de tip "China Town" si-si vad de vietile lor, nu incearca sa impuna altora modul lor de viata si nu se simt "ofensati" de alte religii si neamuri.
        • -3 (5 voturi)    
          Cele mai luxoase buticuri (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 18:36)

          contest [anonim] i-a raspuns lui Alius

          de pe Champs Elisee sunt ale Arabilor musulmani! Tot ce inseamna eleganta si rafinament la Paris e Arab, musulman!
          Cum, musulmanii, inadaptabili?!
      • +2 (4 voturi)    
        dovada (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 22:42)

        dj [utilizator] i-a raspuns lui colte

        ca de vina nu e rasa ci religia.
  • +5 (9 voturi)    
    Iranian (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 12:56)

    UpNext [utilizator]

    cu (pre)numele David????? Ce supertare!!
    • -11 (15 voturi)    
      German! (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 14:58)

      contest [anonim] i-a raspuns lui UpNext

      posibil: European ca mentalitate!
      Mentiunea "depresiv" inseamna: German, dar nu oricum, ci " mai mult", mai intensiv German decat Germanii, chiar!
      Un Nazist!
  • -13 (35 voturi)    
    Ce aveti fratilor (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 13:15)

    alexpro [utilizator]

    Cu imigrantii? In toate atentatele din ultimii ani, autorii au fost cetateni europeni, născuți in europa. Ba parca unu a fost imigrant, dar nici la ala nu se stie sigur ca era fals pasaportul.

    As vrea sa vad un argument bun ca interzicând imigratia cu totul ii opresti pe nebunii din interior.
    Sau o sa ziceti ca trebuie expulzati toți cetățenii a căror stramosi au imigrat in europa? Bun asta avea dubla cetatenie, dar unde ii expulzati pe restul? In antarctica? Plus ca ar fi cateva milioane bune, daca nu zeci.

    Noaptea mintii...
    • +12 (20 voturi)    
      pai (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 14:59)

      hamham [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

      nu cetatenia omoara ci apartenenta culturala/etnica.
      ca multi teroristi sunt adeptii profetului iubitor de fetite ,nu importa.

      probabil ca nu sunt inca destui islamisti in europa.
      dar prin imigratie ,islamistii nou veniti vor ajuta cetatenii europeni mai tari de cap sa accepte ca detonarile,bombele,gloantele,topoarele si camioanele marcate political corectness fac parte dintr-o religie a pacii.
      • +1 (1 vot)    
        Deci (Duminică, 24 iulie 2016, 11:37)

        alexpro [utilizator] i-a raspuns lui hamham

        Toți musulmanii sunt teroriști? Halal logica.

        Îți dai seama ca sunt aproape 1.5 miliarde?
    • +5 (19 voturi)    
      alo (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 15:17)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

      Pai daca nu reduci imigratia acum, gandeste-te ce probleme o sa fie peste 10-20 de ani.
      Nu e nevoie de expulzare. Daca le prezinti ca alternativa solutia finala, pleaca singuri.
      • -4 (16 voturi)    
        Soluția finala? (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 16:38)

        alexpro [utilizator] i-a raspuns lui john70

        Care-i aia? Sau ii chiar "soluția finala"? Ai gandit un pic înainte sa tastezi?
        • +2 (4 voturi)    
          chiar crezi ca n-a gandit? (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 22:43)

          dj [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

          Sau nu vezi ca ei chiar aplica solutia finala chiar cu cei care i-au primit.
          • +1 (1 vot)    
            Deci (Duminică, 24 iulie 2016, 11:40)

            alexpro [utilizator] i-a raspuns lui dj

            Pentru cei câteva zeci care au atentat, si poate sute sau mii care încă "dorm" sau au fost prinși, soluția e sa omoram milioane? Asta spui. Spune cu subiect si predicat dacă ești așa curajos.
        • -4 (6 voturi)    
          holocaust (Duminică, 24 iulie 2016, 2:14)

          revo [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

          john a facut referire la holocaust: "Termenul german oficial pentru exterminarea evreilor în perioada nazistă era Endlösung der Judenfrage - „Soluția finală a problemei evreiești”.
          • 0 (0 voturi)    
            De unde (Duminică, 24 iulie 2016, 11:39)

            alexpro [utilizator] i-a raspuns lui revo

            Si ghilimelele. Pff
    • +13 (17 voturi)    
      Nascuti in Europa ... (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 15:37)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

      ..din parinti imigranti. Daca se oprea imigratia in anii 50-60, nu mai aveai astfel de cazuri. Daca vei continua sa aduci milioane de imigranti din Orientul Mijlociu, Asia etc.. intr-o Europa aflata in criza finaciara, politica si sociala, cam care crezi tu ca o sa fie consecintele acestei situatii?
      • -2 (2 voturi)    
        Corect! (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 20:39)

        anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        "Daca se oprea imigratia in anii 50-60, nu mai aveai astfel de cazuri. " Nemernicii ăia de Adenauer şi DeGaulle i-o pupat în *** pe imigranţi şi uite unde s-a ajuns!
    • -1 (3 voturi)    
      @alexpro (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 21:24)

      krampus [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

      Ce arati tu "frate" este ca ucigasii de acum sunt rodul imigratiei din ultimii 20-30 de ani, deci tu crezi ca imigrantii de anul asta vor ucide de abia peste 20 de ani asa ca nu are rost sa ne facem griji de acum. De fapt nu prea e adevarat, zilele trecute un afgan proaspat imigrat a atacat cu un topor intr-un tren iar ucigasul de la Nisa era de 8 ani in Franta, deci inca la prima mana. Ar trebui incurajati sa se intoarca in locurile de care sunt atat de legati incat nu mai suporta sa traiasca in Europa. In fond sunt toti sinucigasi care vor sa ia cu ei cit mai multi dintre cei pe care ii urasc. In loc sa omoare oameni care ar mai fi vrut sa traiasca mai bine ar fi internati si eventual trecuti printr-un program de eutanasiere voluntara...
      • +1 (1 vot)    
        Logica - nota 4 (Duminică, 24 iulie 2016, 11:34)

        alexpro [utilizator] i-a raspuns lui krampus

        Stai jos.

        De fapt sunt mai multe aberatii in comentariul tau
    • 0 (4 voturi)    
      se numeste logica (Duminică, 24 iulie 2016, 0:22)

      Conservator [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

      Exista un procedeu care se numeste inductie logica.
      Stiind ca:
      - Franta a primit musulmani in anii '60 - '70;
      - musulmanii nu s-au integrat din diverse motive (nu au vrut, Franta nu a putut etc.);
      - Germania a primit musulmani in 2015;
      - copiii musulmanilor din anii '60 - '70 din Franta, cetateni europeni de altfel, s-au aruncat in aer, omorind alti cetateni francezi;
      - Germania nu trateaza altfel musulmanii decit Franta
      Se poate spune, fara teama de a gresi prea mult, ca urmasii musulmanilor primiti de Germania se vor arunca in aer.
      E simplu, e ca si cum ai pune apa pe foc. Va fierbe.
      Singurele puncte slabe in argumentatia de mai sus sint urmatoarele:
      1/ Germania se comporta altfel decit Franta cu musulmanii;
      2/ anul 2015 nu se compara cu anii '60 - '70. Aici ai putea aduce argumentul ca in 2017 lucrurile se vor schimba dramatic, argument invalid pentru ca nu esti Mafalda, sa vezi in viitor.
      Deci?
      • -4 (6 voturi)    
        se numeşte sofism (Duminică, 24 iulie 2016, 2:03)

        anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Conservator

        Oricine s-ar osteni să studieze cele 2 cazuri şi-ar da seama că diferenţele sunt imense şi nu reprezintă nicidecum premize asemănătoare. Nota 4.
        • -2 (2 voturi)    
          deci... (Duminică, 24 iulie 2016, 17:56)

          Conservator [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

          Felicitari pentru faptul ca ai auzit de sofism, rusine ca-l folosesti cind nu trebuie.
          Argumentatia mea a fost deja demonstrata pe 19 iulie, in Bavaria, cu toporul, de un tinar afgan care n-a mai avut rabdare sa treaca 40 de ani ca sa se radicalizeze.
          • -2 (2 voturi)    
            si... (Duminică, 24 iulie 2016, 19:41)

            Conservator [utilizator] i-a raspuns lui Conservator

            Si, pentru ca tot nu vreti sa deschideti ochii, iata azi inca o demonstratie, de data asta cu maceta, tot in Germania.
            Voi nu, ca e sofism, ca diferentele sint majore:
            - in Franta se vorbeste franceza, in Germania o limba imposibila;
            - musulmanii au venit in Franta in anii '60, in Germania in 2015;
            - aia din Franta au venit la munca, astia din Germania de frica bombelor;
            - si asa mai departe, cinspe mii de diferente care merita luate in seama si o singura asemanare (ca sint islamisti) care va fi ignorata.
            Voi ati fi in stare sa sustineti ca nu imigrantii fac porcarii chiar daca ar fi sa asistati live cind un imigrant taie gitul unui occidental cu o singura conditie: sa nu fie gitul vostru.
            • +1 (1 vot)    
              Nu (Luni, 25 iulie 2016, 2:49)

              anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Conservator

              Şi de turcii care au emigrat în Germania încă din anii 60-70 nu vorbim?
              Nu poţi să tragi semnul egal între magrebini şi sirieni, turci şi pakistanezi, Germania şi Franţa, deci da - ai pornit de la 2 premize total diferite, ai creat un sofism.
      • 0 (2 voturi)    
        Sofism (Duminică, 24 iulie 2016, 11:36)

        alexpro [utilizator] i-a raspuns lui Conservator

        SOFÍSM, sofisme, s. n. Silogism sau raționament corect din punct de vedere formal, dar greșit din punctul de vedere al conținutului (fiind bazat pe un echivoc, pe utilizarea aspectelor neesențiale ale fenomenelor etc.), adesea folosit pentru a induce în eroare; p. gener. argument, afirmație etc. false. – Din fr. sophisme, lat. sophisma.
        • -1 (1 vot)    
          e, hai (Duminică, 24 iulie 2016, 17:53)

          Conservator [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

          Zi-mi tu ce e gresit in rationamentul meu, mai ales ca a fost deja demonstrat pe 19 iulie, la Würzburg, cu toporul?
          • +2 (2 voturi)    
            Pe același rationament (Duminică, 24 iulie 2016, 20:40)

            alexpro [utilizator] i-a raspuns lui Conservator

            Romanilor trebuia sa le fi fost interzis sa meargă in Italia de exemplu, si italienilor sa vina in Romania. Sunt romani care au ucis, furat, violat in Italia, si sunt italieni care au furat si făcut trafic de persoane din Romania.

            Pe raționamentul tău imigratia pe tot globul nu ar trebui sa existe, pentru ca sunt o mâna de imigranți care sunt nebuni.
  • +7 (15 voturi)    
    ? (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 13:33)

    valli [utilizator]

    As vrea sa intreb, in Germania, la 14 ani esti considerat femeie sau barbat?
  • +24 (30 voturi)    
    Evident (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 13:41)

    omezu [utilizator]

    Este musulman, DARRR...e nebun! Ca sa vezi.
    Daca Hans, nascut si crescut in Germania, omora 10 musulmani mai era nebun?
    • -9 (15 voturi)    
      Da. (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 15:24)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      Da.
    • -2 (10 voturi)    
      "Hans" pilotul a picat avionul cu pasageri cu (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 18:05)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      tot. Nebuni sunt peste tot iar televiziunile isterizeaza publicul si cand nu e nevoie.
  • +18 (36 voturi)    
    Intr-un fel are politia dreptate, (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 13:45)

    taro [utilizator]

    teroristul suferea de "tulburari mentale" numai ca lumea stie "tulburarile" astea sub numele de islam.

    Nu au reusit musulmanii sa cucereasca europa acum 1000 de ani sau acum 700 dar se pare ca de data asta au reusit.

    In Franta sunt ~8 mil de musulmani, Germania, Olanda si Belgia are inca 5-6 milioane fiecare, Norvegia 4.
    • -5 (17 voturi)    
      Jargonul psihiatric ascunde (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 15:08)

      contest [anonim] i-a raspuns lui taro

      intentia diversionista a autoritatilor!
      Nu e vorba de musulman ci de un alt nazist European, pe model Breivik, unul German, chiar daca de origine Persana! Tanarul era, evident, un ultra-natzionalist German!
      • -3 (7 voturi)    
        Norvegianul n-avea nicio ideologie, si-a "pus" (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 18:07)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui contest

        dupa, raportandu-se la una criminala, ca un fel de acoperire penibila a patologiei si nimicniciei.
    • +11 (17 voturi)    
      hehehe (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 15:19)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui taro

      Ar trebui ca Ministerele Sanatatii din Franta, Germania, Belgia, etc. sa investigheze ce e cu epidemia asta de tulburari mentale in randul populatiei musulmane. Se pare ca numai pe ei ii afecteaza.
    • -4 (18 voturi)    
      Pilotul de la Germanwings, tot de Islam suferea? (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 16:38)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui taro

      Norvegia are 5 milioane de locuitori cu totul. Sunt 80% musulmani, după propaganda ta?
      • -3 (5 voturi)    
        Plus! (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 18:30)

        contest [anonim] i-a raspuns lui Harald

        Fain!
    • -4 (6 voturi)    
      toti sunt musulmani, cu exceptia ta! (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 19:11)

      basilicus [utilizator] i-a raspuns lui taro

      E mai bine acum, te simti in siguranta?
  • +23 (27 voturi)    
    am inteles (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 14:07)

    un.om [utilizator]

    Ali David Sonboly, de origine iraniana, suferea "de o forma de depresie" si avea chiar "tulburari mentale". Timid si inalt (aproape 1m 90) nu prea isi facea jobul de distribuitor de ziare.

    Spre deosebire de deprimatul obisnuit de la fiecare colt de strada asta a cercetat cum poti face un masacru, a postat pe Facebook promotii false la McDonalds si apoi s-a dus sa-i omoare cu un pistol Glock. Rezultatul: 9 morti si 16 raniti din care unii grav.

    PS1: Nu se stie de unde avea pistolul
    PS2: Dar suntem imediat asigurati ca: Nu exista "nici cea mai mica legatura" cu Statul Islamic (AFP)
    • +3 (5 voturi)    
      mda (Duminică, 24 iulie 2016, 0:30)

      Conservator [utilizator] i-a raspuns lui un.om

      Pai cum dracu' sa nu vina refugiatii valuri-valuri in Germania? Daca la 18 ani, din vindut ziare, iti permiti un Glock cu 300 de gloante, va dati seama ca in 10 ani de spalat wc-uri iti iei elicopter cu clima bi-zonica??
  • +20 (24 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 14:08)

    cartograful [utilizator]

    interesant cum e asa de sigur nenea ala polizei ca atacatorul nu avea motive politice desi exista inregistrarea aia cu discutia cu "sunt german" si "ai dracu turci". Daca spunea ca l-a parasit prietena-sa atunci inteleg ca nu era chestie politica dar cand se discuta de nationalitate si etnie intotdeauna e vba de politica. Mai degraba polizei-ul are motive politice sa spuna ca n-au existat motive politice :(
    • +10 (16 voturi)    
      n-ar fi prima data... (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 16:49)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      la koln daca nu erau atat de multe femei atacate musamalizau totul!
      eu stau sa ma gandesc cate cazuri nu se musamalizeaza deja prin suedia, Germania, anglia, franta, belgia s.a.m.d.
  • +17 (27 voturi)    
    un german in depresie... (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 14:15)

    ilex2013 [utilizator]

    care intamplator avea si cetatenie iraniana .....si care era suparat ca nemtii nu se poarta suficient de frumos cu el, deci nemtile e de vina, trebuie sa se poarte mai frumos cu imigrantii - asta e!
    • -6 (12 voturi)    
      Psihiatria, armament in dotare! (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 15:21)

      contest [anonim] i-a raspuns lui ilex2013

      Breivik nu a fost diagnosticat ca suferind de vreo psihoza, nu e "nebun", expertii forensic, criminalistii, au repetat, cu acelasi rezultat negativ anchetele lor, foarte credibile!
      Tanarul din acest eveniment era German, ca mentalitate asumata, vrand sa apere contra "turcilor", la patru milioane de Turci Germanics, patria Germana "curata" (slogan nazist al Pegida!)...
  • -12 (22 voturi)    
    Nuuuu (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 14:38)

    HP [utilizator]

    Nuuuu, dar e posibil asa ceva ? Nu e imigrant, nu e musulman, nu e un terorist ??!?!?!!!

    Incredibil !!

    Pai stai, ca am vazut-o eu pe youtube pe Loretta de la McDonalds care se jura ca ala a zis "Allah Akbar"

    In plus e si jumatate iranian, iar cum stim cu totii, iranienii sunt cei mai teroristi dintre teroristi, cu totii, si asta sigur era terorist musulman.

    Presa si puterile oculte ne ascund adevarul. Si Merkel si toti.

    Da, da, da....
    • +4 (8 voturi)    
      .... (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 19:27)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Si daca se demonstreaza peste 2 zile cu un filmulet sau ceva ca Loretta asta avea dreptate? O sa te faci ca nu vezi.
      • -4 (6 voturi)    
        Lol (Duminică, 24 iulie 2016, 0:47)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        Da, pentru ca Loretta e mai credibila decat toate autoritatile nemtesti.

        Sau pentru ca "Allah Ackbar" e semnul ca esti un terorist afiliat ISIS, nu un "doamne ajuta" folosit de 10 ori pe zi de catre toti musulmanii.
  • -3 (7 voturi)    
    Arborele Genealogic (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 14:51)

    BogdanPa [utilizator]

    Imi doresc ca tot arborele genealogic al criminalilor de genul acestuia, a celui de la Nisa si a celor din alte parti, sa fie ERADICAT! prin impuscare!
    Sa stim ca distrugem gena asta care ii face sa ucida oameni nevinovati.
    Baietii astia daca ar avea OUA, ar ataca presedinti, ministrii, nu oameni simpli, lipsisti de aparare.
    • -2 (6 voturi)    
      Logic (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 18:24)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui BogdanPa

      Deci soluţia ta pentru a scăpa de nebunii care omoară oameni simpli lipsiţi de apărare este să omorâm oamenii simpli lipsiţi de apărare care sunt înrudiţi cu nebuni.
      ...
      De ce-ai face aşa ceva familiei tale?
    • -3 (7 voturi)    
      Deci (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 19:28)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui BogdanPa

      Si tu esti un criminal wannabe
  • 0 (6 voturi)    
    DESTEPTULE (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 14:53)

    BogdanPa [utilizator]

    BA!...cat esti de destept!
  • +1 (15 voturi)    
    Lucrurile devin clare: (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 14:59)

    AKM [utilizator]

    Un individ cu probleme psihice, care intra in posesia unei arme de foc si a 300 de cartuse.
    • -10 (20 voturi)    
      Greu de conceput (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 15:39)

      SignorRossi [utilizator] i-a raspuns lui AKM

      Pentru islamofobii de serviciu ca existe multiple forme de nebunie.

      Iar daca era iranian de origine, era siit nu sunit, statul Islamic este sunit. Iranul a condamnat atacul.

      Cei mai multi care sufera de islamismul radical in lume, sunt musulmanii insisi.

      Nu scuz pe nimeni; dar opiniile astea obsesive pe un singur "adevar" mi se par suspecte.
      • +1 (3 voturi)    
        Iram (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 20:27)

        marcelp55 [utilizator] i-a raspuns lui SignorRossi

        Știi oare cum se numește oficial Iranul? Republica Islamică Iran ... altce discuții nu mai au rost ...
        • -2 (4 voturi)    
          Corect! (Duminică, 24 iulie 2016, 2:09)

          anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui marcelp55

          În mod asemănător, şi Republica Democrată Congo exportă specialişti în domeniul statului de drept.
    • +3 (7 voturi)    
      da un indivin cu probleme psihice... (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 16:48)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui AKM

      si noi care credeam ca e un baiat la locu lui, cu un viitor glorios, cu o sotie frumoasa care asteapta un copil si , evident , plin de bani...

      sa fim seriosi... toti cei care omoara cu buna stiinta au probleme psihice!
    • 0 (2 voturi)    
      le-a cumparat (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 22:41)

      y_daddy [utilizator] i-a raspuns lui AKM

      de la Lidl. Erau lichidare de stoc de la focurile de artificii de la revelion.
  • -10 (18 voturi)    
    Mai German decat Germanii, (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 15:27)

    contest [anonim]

    Un HitlerJugend "Arian", de origine contra-araba, persana, identificandu-se campaniei Islamofobe, xenofobe a nazismului Pegida...:(
  • -2 (8 voturi)    
    Avertisment (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 15:52)

    anton_carpati [utilizator]

    Ţin să te informez că Reţeaua a fost informată cu privire la activităţile tale şi a dispus pentru săptămâna următoare 2 agenţi care să te monitorizeze şi să preia date relevante de natură personală în complicitate cu autorităţile locale. Sugerez să utilizezi maxima prudenţă în convorbirile telefonice şi transferul de date. De asemenea, nu e exclusă monitorizarea prin microunde, aşadar o formă de protecţie a undelor cerebrale gama şi beta este extrem de recomandată - acoperirea capului în folie de staniol este o metodă rudimentară dar eficientă.
  • +8 (12 voturi)    
    Motivul (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 16:29)

    KostasP [utilizator]

    Vanzatorul de la mcdonald s-a scarpinat pe coapsa interioara in fata atacatorului. De aceea atacatorul a inceput sa impuste copii. E perfect normal.
  • +13 (19 voturi)    
    pe mine ma distreaza... (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 16:47)

    liviu_ [utilizator]

    cum toata presa. politia, etc etc... se chinuie sa arate ca nu era arab si nu are nici o legatura cu teroristii...
    pai ancheta in desfasurare nu inseamna ca de fapt nu stii?!

    poate omu chiar nu avea... dar dupa dezastrul guvernului, politisi si presei de la koln... nu stiu cati inghit astfel de declaratii!
    • -4 (6 voturi)    
      aseara, 99% dintre postarile de aici (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 19:09)

      basilicus [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      nu faceau decat sa afirme cu tarie ca individul era arab/musulman/isis/allah akhbar/samd.

      Evident, ancheta nici nu incepuse, dar pe hotnews totul era clar si evident!
  • +9 (15 voturi)    
    Link (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 16:52)

    KostasP [utilizator]

    Cautati pe google "Brigitte Gabriel gives FANTASTIC answer to Muslim woman claiming all Muslims are portrayed badly". Este un wake up call pt toata lumea. Nu dureaza decat 3-4 min.
  • -3 (17 voturi)    
    cine merge la Mac? (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 17:13)

    brita [utilizator]

    in general cei cu origini non-germane frecventeaza MacD*, chestie confirmata si de info "3 cetateni turci, 3 kosovari"...
    asta ar putea indica faptul ca individul ii avea in vizor pe imigranti, pe Ausländer.
    • +3 (3 voturi)    
      Exact ca in state. (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 20:48)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui brita

      Cel care a impuscat in clubul ala de homosexuali, el fiind bisexual. Sunt suparati de originile lor si de felul cum sunt (unul bisexual, celalalt fiu de imigrant, deci non-german) si incearca sa-i omoare pe cei asemeni lor, in felul asta "omorand" (zic ei) ceea ce nu le place la ei insisi. Caz de psihanaliza.
  • -3 (5 voturi)    
    Daca tot divagati, macar (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 18:28)

    contest [anonim]

    recunoasteti ca nu sunteti pe topic!
  • +3 (7 voturi)    
    Era baiat bun (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 22:15)

    KostasP [utilizator]

    Da a omorat 9 nevinovati. Si era iranian si musulman. Da nu era afiliat isis. Nu, el era pe cont propriu. Fusese stresat la scoala. Saracu' baiat. Pai bai bolovanilor care imprastiati pe site-ul asta ca vezi doamne astia sunt minoritate, daca un crestin ar intra cu un camion intr-o adunare de-avoastra, de musulmani si ar omora vreo 100 tot asa de iertatori ati fi mai papagalilor?
    • -5 (7 voturi)    
      Creștinii intră cu M1 Abrams, de-obicei. (Duminică, 24 iulie 2016, 1:15)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Ai idee ce masacre au fost la Fallujah, ca represalii pentru cei 4 contractori americani linșați de populație? N-a mai rămas familie în oraș care să nu aibă cel puțin un mort.
      • +4 (6 voturi)    
        Slabutz (Duminică, 24 iulie 2016, 2:16)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Eu ii radeam pe toti. Barbosii tai sa se lupte cu soldatii, nu cu oameni ne-inarmati si copii. Se pare ca micul tau neuron nu pricepe lucrul asta. Dar tu da-i inainte, ca nu te doare gura, nu-i asa?
        • 0 (2 voturi)    
          Deci (Duminică, 24 iulie 2016, 11:25)

          alexpro [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

          Dacă unii dintr-un grup îți omoara copii din grupul tău, răspunsul tău e sa omori toti copii din grupul ăla?
  • +3 (5 voturi)    
    ma mir... (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 22:39)

    y_daddy [utilizator]

    cum de toata lumea incearca din rasputeri sa demonstreze fara a fi intrebati ca asta nu are legaturi cu teroristii? E ca si cand s-ar stradui sa ii faca o recomandare pentru un nou loc de munca: era baiat bun, saluta pe toata lumea cu "buna", radea, bea cafea, etc...
  • -6 (8 voturi)    
    Doamne ce anaflabeti! (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 22:58)

    StoicaMarius1 [anonim]

    O araboaica a zis asa: l-am auzit cand a strigat Alah Akhbar pt ca si eu sunt de origine araba ca si el.

    Minciuni pt prosti...iranienii sunt persani, si vorbesc farsi alta limba care Alah Akbhar se scrie ceva de genul si se pronunta altfel. Eh credeau handicapatii de la ISIS ca orice tembeleu e gata de al lor .خدا بزرگ است
  • 0 (2 voturi)    
    da (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 23:48)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    breivik si vlad tepes, eroi europeni.
  • +1 (3 voturi)    
    Sunt trist (Duminică, 24 iulie 2016, 9:49)

    alexpro [utilizator]

    Nu am înțeles multă vreme cum a fost posibil ca acțiunile nazistilor, a fascistilor, chiar si a comunistilor sa fie sustinute de atâta populație "pasnica". Am pus pe seama marii depresiuni, lipsei educației, etc.

    Dar sunt socat cat de multi romanasi de ai mei in 2016 lasa ratiunea deoparte si vor neaparat sa-l facă mândru pe Hitler. Si ar fi tare mândru. Sunt surprins câta xenofobie si cat rasism avem.

    E vorba de o mana de oameni la cateva milioane bune, daca nu zeci. Pai de ce dracu sa ne mai supărăm cand toți romanii sunt facuti cersetori, violatori sau criminali atunci? Ne-am revoltat la populismul unor politicieni europeni la adresa romanilor, dar nu vedem paiul din ochiul nostru.

    Si DA, oricine susține deportarea, expulzarea (unde?) sau chiar moartea tuturor musulmanilor din Europa, pentru o mana de teroristi, fie ei habotnici sau nebuni, cetateni europeni sau imigranti, nu e cu nimic mai superior teroristilor si e pur si simplu irațional.
    • 0 (2 voturi)    
      Ce naiv esti (Duminică, 24 iulie 2016, 15:18)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

      Iti raspunzi singur la intrebare fara sa-ti dai seama. Hitler si partidul nazist erau o minoritate si ei in germania. Te intreb acum, din perspectiva celor aproape 25 de milioane de oameni ucisi in cel de-al doilea razboi mondial, a contat cumva majoritatea, care poate ca nu si-a dorit acest lucru? Ii tot dai inainte ca astia sunt minoritari. Naivitatea si ignoranta fac casa buna cu prostia, mosule.
      • 0 (2 voturi)    
        Lol (Duminică, 24 iulie 2016, 18:32)

        alexpro [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

        Hitler a dobandit puteri absolute prin referendum. Remember? Si au facut ce au facut prin acceptul tacit al populatiei majoritare.

        Tot prin atac la persoana? Alte argumente nu ai?
        • -1 (3 voturi)    
          Istorie...si gandire analitica (Duminică, 24 iulie 2016, 19:01)

          KostasP [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

          Cat de putina istorie cunosti. Cu gandirea nici nu mai vorbesc. Hitler i-a fortat mana imparatului sa-l numeasca, repet numeasca, cancelar data fiind situatia critica din tara. N-a fost ales. De abea apoi a facut referendum. Deci in concluzie tu vrei sa astepti pina cand e prea tarziu sa se mai faca ceva. Esti trist, amice.
          • +2 (4 voturi)    
            Aoleu (Duminică, 24 iulie 2016, 19:31)

            alexpro [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

            Eu nu te-am jignit deloc, vad ca tu nu te opresti. Lasa istoria pentru altii.

            Da, Hitler a fost numit cancelar de presedintele Hindenburg. Doar cu functia de cancelar nu putea face mare lucru, tocmai de aceea a si fost numit. Dar puterea absoluta, contopirea functiilor de cancelar si presedinte le-a facut prin referendum cu rezultat de 88.1%.

            https://en.wikipedia.org/wiki/German_referendum,_1934

            Consider discutia cu tine incheiata, nu meritai nici macar atata atentie.
            • -2 (4 voturi)    
              Auzi mosule (Duminică, 24 iulie 2016, 23:17)

              KostasP [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

              Tu iei istoria din punctul in care-ti convine si apoi tragi concluziile pe care le vrei tu...hitler si partidul lui erau sustinuti de o minoritate din populatia germaniei la inceput. Dar sa lasam viitorul apropiat sa spuna cine are dreptate. Oamenii inteligenti invata din experienta altora, aia mai putini destepti invata din experienta proprie. Cand or sa vina din nou partidele extremiste la putere (din cauza inconstientei si lasitatii celor actuale) o sa vedem cine a avut dreptate. Tu continua cu bla-bla-bla-ul tau.
          • +2 (4 voturi)    
            D-le profesor! (Luni, 25 iulie 2016, 2:54)

            anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

            "împăratului"? plm, meri şi culcă-te, ce-i aici - Harap-Alb?
            • -1 (3 voturi)    
              Eroare (Luni, 25 iulie 2016, 17:13)

              KostasP [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

              Mosule, de-aia Ro este asa cum e, ca sunt multe "genii" ca tine. Eu macar am ce sa uit spre deosebire de tine si de altii. Daca ai sti macar cat am uitat eu ai fi departe acum.
  • 0 (2 voturi)    
    Mincinosii!!!! (Duminică, 24 iulie 2016, 18:51)

    CarmenIlinca Bratulescu [anonim]

    a SPUS : Allahu Akbar! CE LEGATURA MAi CLARA cu islamismul vreti?!