CSM: Situatia favorabila care a permis fuga lui Dinel Staicu din Romania impune modificari legislative

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 13 aprilie 2011, 21:07 Actualitate | Esenţial

Situatia favorabila, care a permis fuga din Romania a lui Dinel Staicu - condamnat la sapte ani de detentie pentru frauda, insa, pana la hotararea definitiva a instantei, el si-a schimbat numele - impune modificari legislative, asfel incat sa fie evitate cazuri similare.

"In urma analizei primare a contextului procedural in care a evoluat judecarea cauzelor aflate pe rolul instantelor din Romania privind pe Dinel Nutu (fost Staicu) - urmarit international - context in care acesta s-a sustras executarii pedepsei cu inchisoarea, Consiliul Superior al Magistraturii a invitat institutiile cu atributii in domeniu, cum ar fi Ministerul Public, Directia Nationala Anticoruptie, Ministerul Administratiei si Internelor si alte institutii la constituirea unui grup de lucru interinstitutional care sa elaboreze un proiect de procedura judiciara si/sau administrativa acoperitoare unor astfel de situatii", informeaza miercuri un comunicat al CSM, citat de Mediafax.

In acest sens, miercuri, la sediul CSM, a avut loc o prima intalnire a reprezentantilor institutiilor mentionate, la care au participat procurorul general al Romaniei, Codruta Kovesi, procurorul sef al DNA, Daniel Morar, chestorul Ioan Dascalu, secretar de stat, sef al Directiei Ordine si Siguranta Publica din cadrul MAI, judecatorul Horatius Dumbrava, presedinte al CSM, si procurorul George Balan, vicepresedinte al CSM si altii.

Discutiile au vizat, in principal, localizarea si incadrarea disfunctiilor care au permis generarea unui concurs de imprejurari favorabil fugii din tara a inculpatului Dinel Nutu, precum si evaluarea instrumentelor legale si de reglementare administrativa valorificabile pentru imbunatatirea cadrului procedural existent, de o maniera standardizata.

De asemenea, s-a convenit asupra analizarii prevederilor noului Cod de procedura penala, din perspectiva aspectelor de referinta generate de acest caz", mai spune CSM.

Vineri, Inspectia Judiciara de pe langa Plenul CSM s-a sesizat din oficiu si a anuntat ca verifica "aspecte legate de cauzele aflate pe rolul instantelor din Romania privindu-l pe Dinel Nutu (fost Staicu) - urmarit international".

Staicu a fost condamnat definitiv la sapte ani de inchisoare in dosarul privind fraudarea Bancii Internationale a Religiilor in data de 4 aprilie. Omul de afaceri a fost de negasit, astfel ca instanta de executare a pedepsei l-a dat in urmarire nationala.

Seful Politiei Romane, chestorul Liviu Popa, a afirmat, miercurea trecuta, intr-o emisiune televizata, ca politistii au informatii ca Dinel Staicu ar fi parasit tara, plecand in Ungaria "si de acolo mai departe cu avionul".

Ulterior, Dinel Staicu a fost dat in urmarire internationala, pe numele lui fiind emis un mandat european de arestare care va fi pus in aplicare prin Interpol.

Dinel Staicu si-a schimbat recent numele in Dinel Nutu, el facand o solicitare pe cale administrativa de schimbare a numelui, care a fost aprobata de Consiliul Local si publicata in Monitorul Oficial in 10 ianuarie 2011.

Noul nume al lui Dinel Staicu a devenit insa legal de la 1 aprilie, cand omul de afaceri si-a ridicat noua carte de identitate, insa autoritatile au fost informate de aceasta schimbare miercuri, 6 aprilie, dupa ce, la cererea jurnalistilor, au cerut informatii de la Centrul National de Administrare a Bazelor de Date.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

1129 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    justitia romana (Miercuri, 13 aprilie 2011, 21:35)

    aurel [anonim]

    de cate ori scapa cate un infractor , se constata ca a fost favorizat de un judecator. Oare cand vor intelege si judecatorii romani sunt platiti pentru a ne apara de infractori si nu pentru a-i favoriza ?!
  • +1 (1 vot)    
    Da, schimbari legislative... (Miercuri, 13 aprilie 2011, 21:49)

    Sandu [anonim]

    prin care sa se explice la judecatori ce e bine si ce e rau, pentru ca ei sunt foarte confuzi in general ...

    Adica
    1. este interzis ca judecatorii sa:
    A, B, C, D, E, F, ......Z
    si prin INCALCARE - se exclude/suspenda judecatorul automat din magistratura - fara interventia CSM.
    Excluderea/suspendarea este imediata, repunerea in drepturi, numai dupa o decizie definitiva de nevinovatie.

    2. CSM - urmatoarele conflicte de interese nu sunt acceptate: 1,2,3....1001
    prin incalcare - se exclude judecatorul
    prin neaplicare - se exclude membrul CSM si noi alegeri

    3. Cand legea nu prevede explicit, se ia masura care NU AVANTAJEAZA pe judecator in fata altor categorii, pentru recastigarea increderii in justitie.

    4. Clementa fata de inculpat (reducerea pedepsei/suspendarea pedepsei) se aplica numai in cazurile: A,B si C. Indeplinirea conditiilor A,B si C se stabuileste de o comisie aleasa aleator.


    Si in general, de ce CSM trebuie sa fie ca un fel de sindicat in loc sa fie un juriu de cetateni alesi aleator - dupa sistem anglosaxon)
  • +2 (2 voturi)    
    Rahat... (Miercuri, 13 aprilie 2011, 21:50)

    Unu' [anonim]

    Asta-i raspunsul care-l da CSM-ul ?? Iar se arunca rahatul in curtea Parlamentului pt. niste schimbari legislative ce in final vor avea rezultat ZERO pt. ca se vor gasi alte chichite care sa-i faca scapati pe urmatorii in situatii similare.

    Solutia nu poate fi decit responsabilizarea judecatorilor ca nu judeca doar articole de lege ci oameni si fapte. Nu trebuie doar sa fie judecatorul acoperit de hirtii si gramada de legi cind reaua vointa e vizibila de la o posta. Oricind se va gasi o chichita neacoperita care sa-i faca scapati daca judecatorul inchide ochii la lucruri evidente.

    JUDECATORUL TREBUIE SA RASPUNDA!
    Nu doar alt "constituirea unui grup de lucru interinstitutional" ce nu inseamna absolut nimic.
    Pina cind CSM-ul asta ne fraiereste in fata !!??
  • +2 (2 voturi)    
    penibil si asta (Miercuri, 13 aprilie 2011, 21:59)

    adyQ [utilizator]

    poate ar fi mai bine ca prostii aia din justitie, csm si toata gloata aia sa ii lase pe jurnalisti sa le faca treaba, cu toti vantii, patricii, samd in spate jurnalistii tot fac o treaba mai buna decat incompetentii aia
  • +1 (1 vot)    
    Vrajeala ieftina (Miercuri, 13 aprilie 2011, 23:27)

    Razvan_M [utilizator]

    "Nu-i un bug, este un change request. Sistemul nostru de justitie nu a fost gandit pentru condamnarea infractorilor la inchisoare si pentru trimiterea lor in inchisoare. Sistemul a fost gandit pentru a ne asigura ca avem procese si atat. Parlamentul este de vina. Guvernul este de vina. Basescu este de vina. Romanii sunt de vina.".
  • 0 (0 voturi)    
    hmm (Miercuri, 13 aprilie 2011, 23:50)

    johndoe [anonim]

    nu legea-i proasta ci voi sunteti!
  • 0 (0 voturi)    
    mai rasfirati, baieti, mai rasfirati! (Joi, 14 aprilie 2011, 1:26)

    cap limpede [anonim]

    Ma amuza ca, de cate ori apare un subiect, cat de cat apropiat de Justitie, hop si postacus antijudecatorus, varianta de campie, veninos si gregar, gata oricand la un colocviu (citeste linsaj) virtual pe tema fixa a presupusei coruptii din sistemul judecatoresc.

    Prieteni 'aurel', 'sandu', 'Unu', 'adiQ', etc., admir vigilenta voastra, dar ma simt jignit sa constat ca tatucul vostru subestimeaza in asa hal inteligenta cititorului mediu al Hotnews.

    Pe bune, veniti cu IQurile astea de gaina si aveti pretentia sa convingeti pe cineva? Chiar va inchipuiti ca trei fraze sforaitoare pot sa inlocuiasca logica? Apropo, haideti sa recapitulam cazul. Va sa zica, ce vina are judecatorul ca un infractor (condamnat, nota bene) profita de neglijenta politiei de frontiera si se tireaza din tara? Chiar dupa logica voastra simplista, judecatorul si-a facut treaba, a ascultat partile, a analizat cazul si a dat verdictul. Ce voiati sa mai faca? Sa stea de caraula in poarta lui Dinel, sa-i aplece un jiujitsu in caz ca da semne ca vrea sa fuga?

    As rade, daca nu as fi ingrijorat. Toata cruciada asta impotriva judecatorilor mi se pare o tentativa de subordonare a unui grup care, va place sau nu, a ramas ultima reduta a statului de drept in tara in care dusmanii politici se aresteaza dupa bunul plac al unuia, persoana importanta, nu spui cine.
    • 0 (0 voturi)    
      esti din breasla???? (Joi, 14 aprilie 2011, 9:01)

      curios [anonim] i-a raspuns lui cap limpede

      sau te faci ca nu pricepi? Politia de frontiera NU A AVUT vreo interdictie in privinta lui Nutu!!!! Judecatorul a refuzat cererea procurorilor!!! PUNCT.!!! Politia nationala (evidenta populatiei) ar fi putut gresi numai daca nu i-ar fi retras pasaportul pe numele de Staicu.
  • 0 (0 voturi)    
    astia de la CSM ne iau de prosti (Joi, 14 aprilie 2011, 4:48)

    andu2 [utilizator]

    adica a fost un vid legislativ pt ca judecatorul nu a admis cererea procurorilor .....
    Cu alte cuvinte, dinel a fost scapat de mai multe institutii ale statului iar puterea politica se face ca ploua,,, Dinel a fost scapat de oameni puternici care au influentat toate aceste institutii ale statului " sa greseasca " bine, inclusiv CSM care nu gaseste vinovatul...
    Oricum, sper ca in campanie sa nu ne mai serveasca gogoasa cu lupta impotriva coruptiei...