Dinel Staicu, condamnat la 7 ani de inchisoare pentru fraudarea BIR

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 4 aprilie 2011, 16:51 Actualitate | Esenţial

Dinel Nutu (Staicu)
Foto: Agerpres
Curtea de Apel Bucuresti a decis definitiv, luni, condamnarea omului de afaceri Dinel Staicu la sapte ani de inchisoare cu executare, pentru complicitate la abuz in serviciu, in dosarul privind falimentarea Bancii Internationale a Religiilor (BIR), relateaza Gazeta de Sud.

Instanta a admis recursurile celor patru persoane inculpate si a hotarat ca omul de afaceri Dinel Staicu va executa sapte ani de inchisoare pentru complicitate la abuz in serviciu.

Totodata, Ion Popescu, fostul director al BIR, a fost condamnat la sapte ani de inchisoare cu executare pentru abuz in serviciu, iar fostul functionar Radian Raceala a primit cinci ani de inchisoare cu executare, in timp ce fosta functionara Viorica Dutu a fost condamnata la patru ani de inchisoare cu suspendare sub supraveghere pe un termen de incercare de noua ani.

Cei patru au fost trimisi in judecata de procurorii DNA in noiembrie 2006. Potrivit DNA, in perioada iulie 1999-februarie 2000, Ion Popescu, Radian Raceala si Viorica Dutu au aprobat, cu incalcarea normelor bancare, cesiuni de creanta in valoare de 106.786.123.000 de lei vechi si credite in valoare de 80.535.611.000 de lei vechi catre unsprezece societati comerciale controlate de Dinel Staicu. Cesiunile de creanta au fost efectuate cu incalcarea principiului prudentialitatii bancare, fiind acordate unor societati nou-infiintate, in conditii favorabile cesionarilor, relateaza Agerpres.

Dinel Staicu a solicitat si a obtinut incheierea conventiilor de cesiune de creanta si a contractelor de credit cu incalcarea dispozitiilor legale si a folosit sumele de bani astfel obtinute in interesul altor societati pe care le controla. O parte din banii obtinuti de la BIR sub forma de imprumuturi, aproximativ 40 de miliarde de lei vechi, au fost folositi de inculpat la cumpararea unor actiuni de la SIF Oltenia, prin intermediul unor societati pe care le controla.

Valoarea mare a contractelor incheiate contrar dispozitiilor legale, modalitatea in care au fost aprobate imprumuturile, folosirea sumelor de bani obtinute in interesul altor societati, creditele care depaseau cu mult valoarea fondurilor proprii ale bancii au reprezentat modalitati prin care Dinel Staicu i-a ajutat pe functionarii bancii sa comita infractiunea de abuz in serviciu contra intereselor persoanelor.

Procurorii sustin ca prejudiciul cauzat bancii este de 187.321.734.408 lei vechi la nivelul anului 2000.



Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

6423 vizualizari

  • -1 (11 voturi)    
    Tunul securitatii (Luni, 4 aprilie 2011, 17:09)

    Virgil [anonim]

    BIR este tunul Securitatii.Militianul Dinel este executantul.
    • +19 (19 voturi)    
      bla bla bla (Luni, 4 aprilie 2011, 17:32)

      flo [anonim] i-a raspuns lui Virgil

      acelasi text de tampit romania: el era un executant de fapt, el era un pion, etc.

      Daca Staicu era un pion atunci pe tabla de sah exista cel un un cal sau un nebun ca superior. Adica da, e clar ca nu a actionat de capul lui dar deocamdata e un om bogat.

      8 ani pt 40 milioane de euro? e mult e putin? E cu executare! Si e mai consistent decat tampul "1-2 ani"

      Au beneficiat altii de sumele furate? Sa-i dea in gat! nu-i da? Sa faca bulau pt ei!

      Eu deocamdata spun bravo justitiei, pentru cazul asta. Si cei care cred ca sub uslasi s-ar fi intamplat asa ceva se inseala!
      • +2 (2 voturi)    
        Numa' o intrebare... (Luni, 4 aprilie 2011, 19:35)

        Alf [anonim] i-a raspuns lui flo

        Dar pe comunistul ala ordinar de Dinu Sararu dece nu l-a intrebat nimeni nimic?
      • +4 (4 voturi)    
        Urmeaza Vantu? (Luni, 4 aprilie 2011, 19:54)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui flo

        Speram ca este un punct de cotitura si urmeaza si restul hoardelor avandu-i in frunte pe Vantu, Patriciu si Voicuescu.
        Acum intelege toata lumea de ce ei sustin USL!!!
      • +1 (1 vot)    
        raportul calitate pretz. (Luni, 4 aprilie 2011, 23:26)

        Demigod [utilizator] i-a raspuns lui flo

        Raportul calitate pretz in o tara ca Romania e favorabil individului din articolul de mai sus.

        Aia 8 ani cu executare, se fac lejer 5 pentru buna purtare. Mai tragi din cand in cand o intrerupere de pedeapsa motivata exemplar, mai te prefaci ca lucrezi la parnaie si ai zile castig care se taie din pedeapsa... si uite asa in maxim patru ani esti afara si te poti bucura de rodul unei munci cinstite; sau cel putin "lucrate".
    • +1 (1 vot)    
      doar el ? (Luni, 4 aprilie 2011, 23:35)

      Ilica [anonim] i-a raspuns lui Virgil

      Parca era bagat intr-o chestie asemanatoare si vinzatorul de flota, priministrul, seful comitetului de stat al planificarii,seful conturilor, nimeni altul decit Nicul VacaROIUL
      Despre dinsul ce se mai aude ?
  • +20 (22 voturi)    
    in sfarsit ceva cu adevarat spectaculos! (Luni, 4 aprilie 2011, 17:14)

    adriana [anonim]

    Felicitari procurorilor care au dus la capat acest caz.

    Desi e intr-adevar o stire, ramane totusi ca o gura de oxigen pentru un om inecat de 3 zile.

    In fine, bravo echipei de procurori! Ar trebui facuti vedete nationale! La mai multi!
  • +3 (9 voturi)    
    e bine, (Luni, 4 aprilie 2011, 17:35)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    dar va veni la putere pontenescu si ii va elibera pe toti cei ca asta, cu scuze si despagubiri pentru suferinta pe nedrept indurata.
  • 0 (4 voturi)    
    Asta (Luni, 4 aprilie 2011, 17:36)

    cristi767 [utilizator]

    Asta nu era deja condamnat/arestat?

    Oricum, ceva confiscari de bani, nimic?
  • +11 (11 voturi)    
    si banii cand ii recupereaza ? (Luni, 4 aprilie 2011, 17:52)

    cetatzean [anonim]

    Procurorii trebuie sa recupereze toata suma + dobanda. Dobanda aplicata trebuie sa fie cel putin dobanda bancara medie anuala la creditele in lei pentru toata aceasta perioada...aplicata pe intreaga perioada. Daca banii nu sunt recuperati atunci sa faca cate 1 zi de inchisoare pentru fiecare 100 de lei care nu s-au recuperat.
    • +8 (8 voturi)    
      de acord! (Luni, 4 aprilie 2011, 17:57)

      muce [anonim] i-a raspuns lui cetatzean

      sa plateasca tot + dobanda
    • 0 (0 voturi)    
      Esti tu sigur? (Luni, 4 aprilie 2011, 20:18)

      geraldo [utilizator] i-a raspuns lui cetatzean

      Adica asta spune legea?
    • 0 (0 voturi)    
      Lege (Luni, 4 aprilie 2011, 23:28)

      Demigod [utilizator] i-a raspuns lui cetatzean

      Prejudiciul NU se recupereaza.
      Legea aplica justitia, nu despagubeste pe nimeni. De asta e ideal sa-ti bagi picioarele in ea, mai ales cand ai un plan bun si dinainte stabilit.

      Legea e facuta ca sa poata exista astfel de tzepe. Trepadusii astia ce se mai ard, invata de la profesorii din varf care ei insisi fac legile pentru fel de fel de inginerii similare.
  • +3 (3 voturi)    
    sif-uri (Luni, 4 aprilie 2011, 18:12)

    sun rise [anonim]

    Astia sunt Directorii de la SIF-uri pe care legea ii protejeaza cu PRAGUL!!!. Nici dividende nu vor sa dea pentru ca trebuie sa fure 100% nu sa primesca dividende in functie de procentele de detinere. Sa vezi ce aflam ca au facut pe la SIF-uri pentru ca lupul isi schimba parul dar naravul ba!
  • +1 (3 voturi)    
    nu va suparati! (Luni, 4 aprilie 2011, 22:11)

    Cristian Ioan [anonim]

    Nu va suparati, dar 1 Aprilie a fost vineri!
    Astazi suntem pe 4!!!
    Dinel la pushcarie?
    hai sa fim seriosi!
    maine vom auzi ca intra la inchisoare iacubov, Sever Muresan, SOV, Patriciu, Cocos, Videanu si alti "controversati oameni de afaceri". hia sa fim un pic seriosi, ziua farselor a fost sapataman trecuta ...