Klaus Iohannis: Urmaresc cu mare atentie si preocupare ceea ce se intampla familiei Bodnariu in Norvegia

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 12 ianuarie 2016, 17:44 Actualitate | Esenţial

Presedintele Klaus Iohannis a afirmat marti, pe contul sau de Facebook, in prima postare pe anul 2016, ca urmareste cu "mare atentie si preocupare" cazul familiei Bodnariu, ai carei copii au fost fost luati de Serviciul de protectie a copilului pe motiv de violenta fizica a parintilor.

"Urmaresc cu mare atentie si preocupare ceea ce se intampla familiei Bodnariu in Norvegia. Sustin eforturile autoritatilor romane si ale Guvernului Romaniei de a asigura respectarea drepturilor omului pentru cetatenii romani, oriunde s-ar afla ei", a scris presedintele, pe contul lui de Facebook.

Informatii relevante despre acest caz si evolutia lui:

Cazul familiei Bodnariu din Norvegia, despartita de cei cinci copii in luna decembrie, a declansat un val de reactii in societate.

Primele informatii, publicate cu precadere de site-urile crestine, sustineau ca Serviciul de protectie a copilului din Norvegia ar fi luat copiii de langa parinti din cauza convingerilor crestine. 

Declaratiile celor doi parinti si ale fratelui lui Marius Bodnariu arata insa ca motivul oficial este legat de "disciplinarea fizica" a copiilor, admisa de familie sub forma unor "palme la fund". Familia reclama insa actiunea disproportionata a autoritatilor.

Premierul Dacian Ciolos a comentat pe 23 decembrie , intr-o emisiune la postul Antena 3, cazulfamiliei romane a caror copii au fost luati de autoritatile din Norvegia, afirmand ca situatia este "sensibila", iar Romania nu poate insista, pentru a nu lasa impresia unor presiuni, avand in vedere ca trebuie respectata legislatia norvegiana. 

Tot pe 23 decembrie, Avocatul Poporului s-a sesizat din oficiu cu privire la cazul celor 5 copii preluati de la parintii lor de catre Barnevernet.

In weekend au avut loc manifestatii de sustinere in Bucuresti, in fata Guvernului, si in alte orase din tara, din Europa si din SUA.

Cazul familiei mixte Bodnariu nu este singular, intr-o situatie asemanatoare fiind in Norvegia si Dumitru si Mihaela Nan, carora statul norvegian le-a luat copiii in octombrie, scrie Adevarul. 

Conducerea Ministerului Afacerilor Externe a avut vineri o noua discutie cu ambasadorul Norvegiei la Bucuresti, Tove Bruvik Westberg, despre cazul familiei Bodnariu, iar ambasadorul Romaniei la Oslo va avea la randul sau, saptamana aceasta, o discutie cu reprezentantii Ministerului norvegian al Copiilor, Egalitatii si Incluziunii Sociale.

O delegatie parlamentara formata din membri ai Comisiei pentru comunitatile de romani din afara granitelor tarii intentioneaza sa faca o vizita in Norvegia in perioada 18 - 22 ianuarie pentru a discuta cazul familiei Bodnariu, a precizat vicepresedintele Comisei, deputatul PNL Mircea Dolha.

CITITI si Mircea Toplean, psiholog clinician: Sa separi copiii de parinti in urma unor marturisiri facute chiar de copii are un efect devastator IN PRIMUL RAND asupra copiilor denuntatori


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV​

VIDEO Suparat ca educatoarea i-a batut copilul, un barbat din Galati si-a facut singur dreptate. Ce i-a facut femeii, la gradinita

Incident grav intr-o gradinita din Galati. Suparat ca a aflat ca educatoarea i-a agresat copilul, un tata a vrut sa ii dea o lectie femeii.
3484 vizualizari
  • +11 (19 voturi)    
    Bla, bla, bla (Marţi, 12 ianuarie 2016, 17:57)

    hopshio [utilizator]

    Ca si in alte cazuri dinspre presedentie se aude doar bla, bla, bla.... Lumea asteapta fapte, implicare: da un bip, un sms, fa ceva... Toata lumea urmareste cu mare interes si preocupare ceea ce se intampla. Noi nu putem decat sa iesim in strada, tu ?
    • +1 (1 vot)    
      Presedinte mut, asta nu am vrut! (Marţi, 12 ianuarie 2016, 19:22)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui hopshio

      Vorba unui protestatar in cadrul protestului de la Timisoara, desi am stat in ploaie sa-l votez:

      Presedinte mut, asta nu am vrut!
  • +9 (19 voturi)    
    Am observat (Marţi, 12 ianuarie 2016, 18:05)

    stiuca [utilizator]

    d-le Presedinte ca sunteti un fin observator al realitatii. Dar c-am atat. Eu, implicat activ in societatea romaneasca incep sa va regret. Iar acest regret se transforma incet....incet in repulsie fata da fatarnicia d-tale.
    • +4 (4 voturi)    
      ce poate observa daca doarme (Marţi, 12 ianuarie 2016, 18:20)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui stiuca

      doar nu vede cu ochii inchisi, o fi vre-un geniu ascuns ?
  • +8 (16 voturi)    
    ma seaca (Marţi, 12 ianuarie 2016, 18:16)

    traiang [utilizator]

    Ma seaca toti urmaresc cu preocupare si atentie ! Vedeti in primul rand caile legale conform legilor lor si avocati seriosi ca altfel n-ai nici o sansa Ca sunt aberatii legislative in multe tari nu te incalzeste cu nimic Pana vor schimba ei legea le cresc si mustati la copii.Ar fi util ca cetatenii romani sa fie informati pe situl MAE de aceste aspecte ca altfel romanul care merge la munca unde vede cu ochii si mai ales cand ai de invatat si o limba de ametesti esti prada sigura la fel de fel de aberatii din astea
  • +6 (14 voturi)    
    Iohannis (Marţi, 12 ianuarie 2016, 18:17)

    CititorulComentator [utilizator]

    Urmareste pe muteste...
  • +7 (9 voturi)    
    Si eu !! (Marţi, 12 ianuarie 2016, 18:23)

    rutger [utilizator]

    Vai, tatuca, ce coincidenta ! Asta ca sa nu zicem ca ne doare-n cu' pe noi rumanii verzi (aka Tiriac). Sa le dam familiei jefuite de copii cate un Like pe feisbuc si sa ne punem poza de profil un tricolor rumanesc !!
    O singura observatie : Klaus are in fisa postului politica externa a Romaniei si implicit apararea romanilor de pretutindeni !! Da astia "e" buni numai in ziua de votare la prezidentiale !
  • +4 (6 voturi)    
    adica (Marţi, 12 ianuarie 2016, 18:26)

    bec [utilizator]

    il doare drept in..., asta inseamna ''Urmaresc cu mare atentie si preocupare''.
  • +5 (7 voturi)    
    Asteptam mai mult (Marţi, 12 ianuarie 2016, 19:08)

    MPopa [utilizator]

    Domnule presedinte, e timpul pentru actiune nu pentru observatii. Dati-i macar un telefon presedintelui Cehiei, sunt si acolo cazuri similare, daca se coalizeaza reprezentantii mai multor tari si actioneaza concertat sansele de reusita cresc exponential. Altfel norvegienii nici n-o sa ne bage in seama.
    Am citit azi in Adevarul cazul familiei Nan, mi s-a pus efectiv un nod in gat. Presedintele Johannis a fost profesor, nu se poate sa nu inteleaga ce e in sufletul acelor copii despartiti de parinti.
  • +5 (7 voturi)    
    "presedinte oamenilor" un (Marţi, 12 ianuarie 2016, 19:10)

    ty [utilizator]

    presedinte pentru linistea si bunastarea proprie.
    • 0 (0 voturi)    
      ai (Marţi, 12 ianuarie 2016, 19:28)

      bec [utilizator] i-a raspuns lui ty

      uitat de linistea si bunastarea GIO.
    • +1 (3 voturi)    
      E liniste (Marţi, 12 ianuarie 2016, 19:37)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui ty

      Ca pe vremea lui Iliescu.
  • +2 (2 voturi)    
    Implicati-va : sunt copii romani ! (Marţi, 12 ianuarie 2016, 20:57)

    Susufler0 [utilizator]

    Klaus Iohannis : "Urmaresc cu mare atentie si preocupare ceea ce se intampla familiei Bodnariu in Norvegia". Vis a vis de aceasta chestiune am doua intrebari, scurte, "nemtesti" sa va pun, domnule Presedinte : 1. De cand ? 2. Doar atat ?