O delegatie din Parlament va face o vizita in Norvegia pentru a discuta cazul familiei Bodnariu: "Am solicitat sa ne puna la dispozitie ancheta sociala"

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 6 ianuarie 2016, 21:38 Actualitate | Politic

O delegatie parlamentara formata din membri ai Comisiei pentru comunitatile de romani din afara granitelor tarii intentioneaza sa faca o vizita in Norvegia in perioada 18 - 22 ianuarie pentru a discuta cazul familiei Bodnariu, a precizat vicepresedintele Comisei, deputatul PNL Mircea Dolha.

"Vom discuta foarte clar, inclusiv ancheta care s-a facut, am inteles ca s-a facut o ancheta sociala cu privire la aceasta familie si la copii. Vrem sa aflam mult mai multe necunoscute pentru ca, din pacate, inca nu stim niciunii adevarul pana nu ajungem acolo. (...) Am solicitat sa ne puna la dispozitie ancheta sociala care s-a facut, pentru ca in baza anchetei au fost luati acei copii", a precizat, miercuri, Mircea Dolha pentru Mediafax.

Dolha a precizat ca membrii comisiei incearca sa stabileasca intalniri cu omologii acestora din Parlamentul norvegian, cu membri ai Guvernului si cu reprezentanti ai Protectiei Copilului din Norvegia (Barnevernet), insa membrii Comisiei inca asteapta confirmarea intalnirilor.

"Inca nu este suta la suta (plecarea in Norvegia - n.r.) pana nu avem confirmarea de la Ambasada (Romaniei in Norvegia - n.r.) si de la Parlamentul din Norvegia, dar undeva in perioada 18 - 22 ianuarie, pe parcursul a doua - trei zile. (...) Ambasada Romaniei a transmis toate cererile noastre catre omologii nostri din Parlamentul Norvegiei, precum si la Ministerul Protectiei Sociale si Familiei si Guvernului norvegian", a mai spus Dolha.

Ministerul Afacerilor Externe a precizat, referitor la cazul familiei Bodnariu, ca se afla in atentia Ministerului si a Ambasadei Romaniei la Oslo si ca au fost deja intreprinse demersuri politico-diplomatice. Potrivit MAE, misiunea diplomatica romana la Oslo se afla in contact permanent cu familia, careia i-a pus la dispozitie o lista a coordonatelor de contact ale mai multor avocati si traducatori, si a inscris in registrele de stare civila romanesti certificatele de nastere ale celor cinci copii care au si cetatenie norvegiana.

MAE a mai anuntat ca, la nivel bilateral, nu exista instrumente juridice care sa permita cooperarea judiciara pe marginea unui astfel de caz. De asemenea, din punct de vedere juridic nu sunt indeplinite premisele pentru a-i incadra pe cei cinci copii in categoria minorilor neinsotiti, pentru a solicita repatrierea lor in aceste conditii. Familia beneficiaza in prezent de asistenta unui avocat din oficiu, care ii reprezinta direct in fata instantelor judecatoresti locale si a autoritatilor norvegiene competente in materie de protectie a copilului.

Copiii familiei romanului Marius Bodnariu, inginer IT, si sotiei sale norvegiance Ruth, asistenta medicala, au fost luati de la parinti de Serviciul de protectie a copilului din Norvegia, Barnevernet, in noiembrie, dupa ce cele doua fete, cele mai mari din familie, ar fi spus ca primesc corectii fizice de la parinti. De asemenea, parintii ar fi suspectati de indoctrinarea religioasa a copiilor.

Cei cinci copii au fost plasati in trei familii-surogat, iar de curand a fost deschisa procedura adoptiei internationale pentru ei, potrivit reprezentantilor familiei.


Citeste mai multe despre   











​Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Cea mai ieftina cazare de pe litoral atrage mai multi turisti straini decat romani. De ce nu le plac hotelurile de lux

O noua forma de cazare incepe sa "prinda" si la malul marii. Hostelurile, un concept popular printre straini, dar inca la inceput aici, incearca sa ii atraga pe tineri cu preturi mici si posibilitatea de a-si face noi prieteni.
2793 vizualizari
  • +4 (10 voturi)    
    vine frate parlamentaru' ruman (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 21:46)

    rov [utilizator]

    au o grija fata de cetatenti, e teroare!
  • -1 (9 voturi)    
    Mai ca-mi vine sa sper (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 21:55)

    MPopa [utilizator]

    Ar fi culmea ca Parlamentul nostru sa faca in sfarsit ceva pentru cetateni. Daca aceasta comisie reuseste sa obtina revenirea copiilor in familia lor, sau macar sa fie reuniti si dati in grija unor rude si nu a unor straini, promit ca printez o fotografie a Palatului Parlamentului si o afisez o luna de zile la mine in birou.
  • 0 (20 voturi)    
    plimbare de pomana (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 22:01)

    Gustav555 [utilizator]

    Delegatia parlamentara va petrece cateva zile frumoase in Norvegia in hoteluri de 5 stele si se va intoarce asa cum a plecat. fara niciun rezultat.
    Membrii familiei cu pricina sunt cetateni norvegieni si se supun legilor din tara de adoptie. Lovitura tare este ca pentru cei 5 copii parintii luau niste alocatii de stat foarte consistente. Asa, de curiozitate, imi poate spune cineva cu ce se ocupau parintii in afara de a face copii?
    • +7 (11 voturi)    
      Da ! (Joi, 7 ianuarie 2016, 1:30)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      Mama asistenta medicala , specialitatea pediatrie, tatal inginer I.T. angajat la primarie.
      Au conditii materiale foarte bune. Nu stau cu mana intinsa la guvern sa cerseaca alocatii de stat.
    • -3 (13 voturi)    
      Bocaneau din usa in usa (Joi, 7 ianuarie 2016, 3:19)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      si pretindeau ca te invata EI cum trebuie sa citesti si sa intelegi Biblia. Nasol de ei ca pe acolo aia nu prea se duc pe la Biserica.
      • +1 (1 vot)    
        Nu bocaneau (Joi, 7 ianuarie 2016, 22:20)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

        " Martorii lui Iehova " au acest obicei. Penticostalii nyu procedeaza asa.
        Si ca sa iti dau mai multe informatii iti spun ca Biserica Penticostala este un factor de educare si civilizare a tiganilor din Romania. Multi tigani au devenit penticostali. Si ce invata ei la biserica ? Sa nu fure , sa nu minta , sa nu insele. Sa-si castige painea cea de toate zilele prin munca .
        E ceva rau in asta ?
        Hai sa-ti dau si un link , asa de edificare:
        https://www.youtube.com/watch?v=LlB701kgtG4
    • +1 (1 vot)    
      Retinere (Vineri, 8 ianuarie 2016, 22:11)

      Daniel G. [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      M-am retinut sa scriu in comentariul meu primul gand care mi-a venit in cap cand am vazut ce-ti cloceste mintea. Ar fi fost mult prea dur. Data viitoare te invit da procedezi ca mine inainte de a da un comment.
      Now, tatal celor cinci copii este un IT-ist de elita. Este un inginer respectat care castiga mult mai multi bani decat tine. Mama, este o respectabila asistenta medicala, care de asemeni castiga foarte bine.
      1. Intrebare
      Write Bodnariu family in google ca sa vezi poza cu familia si copii. Uita-te indelung la poza, reflecteaza si apoi spune care dintre copii nu ar trebui sa existe? Pe care l-ai fi avortat tu?

      2. Intrebare
      Cati bani ai dat tu personal pentru ajutarea financiara
      a acestei familii sau a altor familii nevoiase?

      PS. Am patru copii, 3 fete si un baiat ( ma bucur ca sunt in familia mea, sunt daruiti familiei de Dumnezeu).
      Atat eu cat si sotia mea avem masterate la universitati importante din Franta si SUA. Nu astept ca guvernul sa-mi sustina familia financiar si nu sunt de acord cu conceptul de stat asistential.
  • +4 (14 voturi)    
    am solicitat.. (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 22:59)

    pehash [utilizator]

    vor descoperi cu uimire ca legile statului norvegian se aplica si in cazul parlamentarilor romani.
    vor cheltui inutil cateva zeci de mii de euro din banii nostri. poate ca ar fi fost mai bine sa fi dat banii de avion unui avocat specializat in astfel de cazuri. dar asta insemna sa le pese de familia romanului, nu de propria imagine.
  • +1 (11 voturi)    
    Delegația parlamentară (Joi, 7 ianuarie 2016, 2:05)

    snams [utilizator]

    Să nu uite să ia cu ea câțiva cârnați și câteva damigene de pălincă.
  • +5 (7 voturi)    
    dar numai exista ambasada acolo? (Joi, 7 ianuarie 2016, 10:13)

    ..13 [utilizator]

    De ce se deranjeaza parlamentaarii romani?
    Deranjul merita?
  • -4 (6 voturi)    
    Despre familie si copii. (Joi, 7 ianuarie 2016, 10:19)

    Tudor [anonim]

    Nu este nimic de discutat acolo.Copiii trebuie inapoiati familiei si atit.
    • +1 (1 vot)    
      Si cum rezolvi fara discutii ? (Joi, 7 ianuarie 2016, 22:07)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Tudor

      Cu pusca ? Cu cutitul ?
      Trebuie discutat , trebuie pusa presiune pe norvegieni.
  • +2 (8 voturi)    
    Parlamentul pleaca cu SORCOVA !!! (Joi, 7 ianuarie 2016, 10:48)

    andreesanu [utilizator]

    Cand n-au ce face ,cand vor sa viziteze Norvegia pe bani multi !!!, ATENTIE cheltuieli de ordinul a 5 zerouri in euro ,cu efect = 0,000 ca doar norvegienii nu-si schimba legile dupa cum vin turistii !!!.
  • 0 (6 voturi)    
    A se citi (Joi, 7 ianuarie 2016, 12:27)

    eu [anonim]

    un grup de parlamentari pleaca in Norvegia intr-o vacanta platita din banii nostri.
    • 0 (2 voturi)    
      completare (Joi, 7 ianuarie 2016, 13:14)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui eu

      ...pentru a se reface dupa obositoarele Sarbatori de iarna si istovitoarea vacanta parlamentara. Sauna cu blonde norvegiene, schi, carne sanatoasa de ren, peisaj mirific de iarna (ca aici nu prea mai avem asa ceva), aurore boreale, plimbare cu sania trasa de reni sub cerul instelat, tot tacâmul.
  • +2 (4 voturi)    
    Cel putin (Joi, 7 ianuarie 2016, 14:44)

    a1r [utilizator]

    Avem un alt demers oficial prin care se incearca solutionarea acestui teribil abuz.
  • +1 (1 vot)    
    Una din foarte putinele (Joi, 7 ianuarie 2016, 22:09)

    adrian88000 [utilizator]

    initiative BUNE ale Parlamentului Romaniei. Orice presiune pe norvegeni e bine venita !
    Numai sa nu se intoarca si sa ne spuna ce multe vanatai au vazut ei pe acei copii. Au vazut ei si numai ei!
  • 0 (0 voturi)    
    Vreau sa cred in voi...dar...nu pot (Luni, 11 ianuarie 2016, 0:44)

    mihaela [anonim]

    Un caz asemanator,se intampla in anul 2013 pe teritoriul Romaniei,iar institutiile statului ( PARLAMENT,GUVERN,PRESEDINTELE TARII,AVOCATUL POPORULUI,CURTEA CONSTITUTIONALA,etc) au fost paralizate,raspunsuri halucinante,de la cei care trebuiau sa ma apere impotriva torturi tratamentelor inumane si degradante,trebuia sa apere interesul superior al copilului,dezvoltarea lui fizica si psihica.SC Romtelecom la vremea respectiva a facut o sesizare la protectia copilului sec 4,nu detin nici un document in acest sens ,CEO de origine germana nu recunoaste ,romanul spune ca neamtul si asa mai departe.
    Cum pot sa cred eu cetatean ,ca tu poti fi instare sa ajuti aceasta familie.
    Pentru aflarea adevarului am contactat PARLAMENTUL si in luna DECEMBRIE 2015,adevarul trebuie sa iasa la lumina,eu astept.Eu nu am cersit bani la STAT pentru copii,iar alocatia pentru cei 2 minori nu am primit-o timp de aproape 2 ani.
    Singurul ajutor al dumneavoastra,este mediatizarea cazului,nimeni nu poate adopta un copil care este smuls de la sanul mamei,daca o sa faca acest gest,inseamna ca ne transformam in marfuri.