Alta familie de romani cu copii luati in Norvegia pentru ca i-ar fi batut. Parintii declara ca nu i-au lovit si ca fetita lor i-a amenintat cu politia cand nu au vrut sa-i ia jucarii

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 12 ianuarie 2016, 9:17 Actualitate | Esenţial

Famlia Nan, ai carei copii au fost luati de statul norvegian
Foto: captura B1 TV
Cazul familiei mixte Bodnariu nu este singular, intr-o situatie asemanatoare fiind in Norvegia si Dumitru si Mihaela Nan, carora statul norvegian le-a luat copiii in octombrie, scrie Adevarul

Dumitru Nan povesteste ca in data de 27 octombrie, in timp ce era la serviciu, a fost sunat si chemat la Politie. A sunat-o pe sotie, de la care a aflat ca si ea a fost chemata la Politie, unde cei doi soti au fost interogati timp de sase ore si lasati sa plece. 

Afara i-au asteptat doi angajati ai Serviciului de Protectie a Copilului, in varsta de aproximativ 30 de ani fiecare. Asistentii sociali le-au spus parintilor, care nu au aflat nici pana in prezent cine i-a denuntat, ca fetita a declarat ca a fost batuta si nu mai au dreptul la copii. 

Romanul a mai declarat ca in momentul in care au fost luati copiii, sotia sa a inceput sa planga si sa tipe, iar asistentii sociali i-au spus ca daca are nevoie de un psihiatru, o pot ajuta ducand-o la psihiatru. 

Dupa ce au ramas fara copii, sotii Nan si-au adus aminte de un episod petrecut cu cateva saptamani inainte, cand fetita le-a spus parintilor ca "se duce in alta casa si il ia si pe Dragos (n.r. fratiorul ei". 

"Mi-a spus si mie sotia episodul asta, dar nu am bagat in seama. Cine s-a gandit ca se ajunge aici", a spus Dumitru Nan. 

Familia de romani asteapta ca pe 20 ianuarie cazul sa fie judecat din nou de o comisie din cadrul Serviciului de Protectie a Copilului, mai noteaza Adevarul.  

Cei doi parinti au avut luni seara o interventie intr-o emisiune de la B1TV in care mama a declarat ca nu a lovit niciodata copiii, si ca singurele lucruri pe care le au cei de la Protectia Copilului sunt declaratia persoanei care a facut plangerea si videoclipul in care minora spune ca a fost lovita.

"Dupa doua saptamani, ne-am dus sa ii intrebam de ce ne-au luat copiii, si, dupa legea lor, care este motivul pentru care ne-au luat copiii. Persoana cu care am vorbit ne-a spus ca nu este in interesul lor motivul pentru care copilul ar spune asa ceva, este de ajuns ca copilul a spus si ca este o dovada ca a fost lovita. Noi am fost acuzati ca am lovit copiii cu cureaua, ca am lovit fetita in Romania, ca toata lumea i-a lovit", au spus parintii. 

Cu o luna inainte, fetita a venit la noi si ne-a spus ca ea vrea alta familie, care sa-i dea jucarii, hainute si alte lucruri. 

I-am zis ca atunci o sa-l ia si pe Dragos, fratiorul sau, iar fetita mi-a zis ca "Da mami, pentru ca Dragos vine cu mine".  

"Aceste lucruri le-a invatat fetita la scoala, toate aceste lucruri pe care dupa, le-au spus si am fost acuzati de ele. Totul s-a intamplat dupa scoala. Mi-a cerut ceva odata, dar nu puteam sa-i dau. In acel moment mi-a spus ca va iesi afara si va tipa pana va veni cineva si va suna la politie si ne va lua", a declarat femeia la inceputul interventiei.  

"La solicitarea noastra, ambasada si autoritatile romane nu ne-au ajutat. Asta, pentru ca singurul lucru la care puteau sa ne ajute era repatrierea copiilor￯, a spus mama.  

Barbatul a mai spus la B1TV ca in momentul actual, se afla la cel de-al treilea avocat, deoarece cei pe care i-au ales inainte nu erau interesati de caz.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV​

VIDEO Suparat ca educatoarea i-a batut copilul, un barbat din Galati si-a facut singur dreptate. Ce i-a facut femeii, la gradinita

Incident grav intr-o gradinita din Galati. Suparat ca a aflat ca educatoarea i-a agresat copilul, un tata a vrut sa ii dea o lectie femeii.
27264 vizualizari
  • +15 (33 voturi)    
    Copiii mint (Marţi, 12 ianuarie 2016, 9:35)

    aniod [utilizator]

    nu este o noutate. Copiii mint de multe ori. Copiii isi tradeaza parintii de multe ori.
    • +4 (20 voturi)    
      astia vor sa strice doar ce merge bine (Marţi, 12 ianuarie 2016, 12:52)

      Gogu [anonim] i-a raspuns lui aniod

      chiar daca-l mai articuleaza cateodata, e normal cand copilul o ia razna, si asta se face din cele mai vechi timpuri, din dragoste, in scop educativ. Eu le multumesc parintilor mei ca m-au mai articulat cateodata, si=mi dau seama de asta acum la maturitate. Sigur, nu vorbim de violenta, de curele, sange si vanatai.

      Sunt multi copii abuzati pe bune in societate, dar la astia statul nu se mai baga. La romi nu se baga nimeni, chiar daca-i plimba pe strada in fundul gol la zero grade. E un curent de distrugere a orice poate fi bun. Dar pe copiii abuzati in institutiile de stat cine-i confisca?
      • +2 (10 voturi)    
        mai usor cu sinceritatea :) (Marţi, 12 ianuarie 2016, 13:51)

        verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui Gogu

        ca o sa te citeasca vreun uber-parinte din asta zen care o sa ti declare familia abia coborata din copac, parintii niste neanderthalieni si pe tine un medieval.
        • +3 (15 voturi)    
          ai descris bine familia de mai sus (Marţi, 12 ianuarie 2016, 14:12)

          eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui verisoaraluifelix

          familiile in care se practica bataia sunt de ev mediu.
      • -3 (15 voturi)    
        in concluzie sa ii batem (Marţi, 12 ianuarie 2016, 14:18)

        eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Gogu

        de sa le sara fulgii !!! doamne fereste ce gandire
      • +1 (1 vot)    
        ... (Marţi, 12 ianuarie 2016, 23:46)

        klaudyuxxx [utilizator] i-a raspuns lui Gogu

        Gogu [anonim] usor cu sinceritatea, poate te vad autoritatile norvegiene si te dau spre adoptie, asa adult cum esti, ahahahah
    • +9 (17 voturi)    
      ... (Marţi, 12 ianuarie 2016, 13:21)

      Yo_yo [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      Ai dreptate. In completare: copii nu au puterea psihica de a contrazice un adult. Mai ales daca vorbim de o persoana care isi domina usor interlocutorii. Cei de la protectia copiilor sunt in general psihologi si au o puterea de a convinge un copil sa spuna ce vor ei sau sa recunoasca anumite lucruri care nu s-au intamplat chiar in modul in care se insinueaza. E de fapt un atac psihologic. Rezultatul este leste de intuit.
      • +1 (7 voturi)    
        parerea mea.. (Marţi, 12 ianuarie 2016, 17:27)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Yo_yo

        cred ca ai fost supus la un "atac psihologic" cand erai copil. inca se mai vad urmele..
        totusi, de curiozitate.. daca e adevarat ce spui, de ce in cazul acesta mama nu-si putea controla fetita? mama nu era "un adult"? sau poate ca teoria ta are o mica hiba cu demonstratia?...
        • +2 (4 voturi)    
          teoria este valida (Marţi, 12 ianuarie 2016, 18:19)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          a si spus, e vorba de psihologi, cu pregarire in sensul asta, nu de adulti oarecare care n-au cunostinte de psihologie, manipulare etc. in concluzie, da, e foarte posibil ca mama sa nu-si fi putut controla fetita asa cum o poate controla un psiholog pregatit.
          • 0 (2 voturi)    
            concluzia mea.. (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 9:19)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

            daca este adevarat, oare nu ar trebui sa predam in scoli cursuri de "psihologie, manipulare etc"? ca sa ne asiguram ca toti viitorii parinti sunt capabili sa-si stapaneasca plozii.
            sau, intr-o alternativa distopica, poate ar trebui sa le dam doar un test dupa nastere... daca il pica nu au voie sa creasca copilul.
    • +5 (11 voturi)    
      doar copiii mint? (Marţi, 12 ianuarie 2016, 14:01)

      Inuka [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      Nu cred ca e o surpriza ca si adultii mint. In cazul asta parintii pot avea dreptate sau pot fi niste abuzatori reali de care niste copii au avut sansa sa scape la timp.
      De unde avem noi informatiii sa comentam si sa stabilim verdicte fara sa avem habar de cauza? Avem doar declatia parintilor care sunt "inculpatii" in aceasta cauza.
      Asa ca mai incet cu verdictele si lasati cercetarea sa se finalizeze inainte de a ne da cu parerea.
      Sunt impotriva dezbinarii famililor dar nu cu orice pret. Abuzul fizic, mental, sexual asupra copiilor nu are nicio scuza si nu poate fi tolerat indiferent de scuza. Iar datul cu parerea in cauze despre care nu avem habar este la fel de neproductiv.
      • +3 (11 voturi)    
        nota 10 (Marţi, 12 ianuarie 2016, 14:19)

        eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Inuka

        putine pareri anti bataie am vazut
        • -2 (8 voturi)    
          Depinde (Marţi, 12 ianuarie 2016, 16:27)

          Pep1 [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

          Daca nu se specifica genul de "bataie", parerile nu vor fi "anti-bataie".
          Daca un parinte îi mai da o palma la fund copilului, aia nu se poate numi bataie. Pentru asa ceva nu e normal sa "rapesti" copilul din familia lui. Nu se rezolva problema, ci se creeaza alta, mai grava.
      • +1 (7 voturi)    
        clar (Marţi, 12 ianuarie 2016, 18:25)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Inuka

        abuzul nu trebuie tolerat insa este foarte important de vazut unde incepe abuzul, ce inseamna de fapt abuz? e chiar OK ca statul sa-ti poata lua copii la prima "abatere" ? daca ii dai o palma la cur copilului odata la 3 ani se considera abuz sau n-ai voie sub nicio forma ? daca tipi la el este abuz? cat de tare poti tipa etc? eu totusi cred ca parintele isi iubeste copilul si, chiar si cand ii da una la cur, o face ca asa crede el ca-i este bine copilului. sa iei copiii unei familii asa, imediat, fara ca macar sa existe niste discutii cu parintii, sa li se ofere consiliere, sa le explice ce metode trebuie aplicate in educatie mi se pare clar un abuz din partea statului. Nu poti lua copiii unei familii la prima palma la cur data copilului, ce vorbim aici? nu avem cazuri de abuzuri reale ci vorbim de nuante de gri care pot fi rezolvate prin educarea parintilor nu prin distrugerea familiilor.
    • -1 (3 voturi)    
      trebuie batuti crunt pt asta (Marţi, 12 ianuarie 2016, 14:18)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      .
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Marţi, 12 ianuarie 2016, 20:12)

      utilizator1 [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      Si parintii mint
  • +9 (29 voturi)    
    ... (Marţi, 12 ianuarie 2016, 9:43)

    pathfinder [utilizator]

    Un lucru e clar: ceva-i putred in Norvegia.
    • +1 (13 voturi)    
      Vedeti si un alt caz (Marţi, 12 ianuarie 2016, 13:01)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui pathfinder

      Copiii unei familii din Arad, răpiţi de norvegieni!

      http://www.aradon.ro/copiii-unei-familii-din-arad-rapiti-de-norvegieni/1606203
      • -3 (9 voturi)    
        sigur nu de extrateresti? (Marţi, 12 ianuarie 2016, 14:37)

        eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

        sa iesim in strada zic eu.. .da-o in masa de justitie !!! stim noi mai bine
    • -4 (16 voturi)    
      Intelegeti dar nu pricepeti (Marţi, 12 ianuarie 2016, 13:16)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

      Norvegia ca tara are al 3 lea venit in lume / cap de locuitor. mai are si 5,1 mil locuitori si o suprafata mai mare decat cea a Romaniei..Dar daca iti vine in tara 2 milioane de imigranti cu o rata de fertilitate de 6,5 atunci tu norvegianul vei fi in minoritate in cativa ani, te vei pricopsi cu oameni nu prea dotati intelectuali dar in schimbi cu o capacitatea incredibila de a se inmulti ca iepurii..
      • 0 (8 voturi)    
        aham (Marţi, 12 ianuarie 2016, 13:54)

        verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        deci etnia dicteaza limita intelectuala pe care o poate atinge un individ, indiferent de educatie si mediu . Interesant.

        Deocamdata sotii Bodnariu, din cate am inteles, sunt niste cetateni europeni absolut normali cu scoala si loc de munca. Faptul ca au 5 copii ar trebui respectat de autoritati intr-o tara intr-un declin demografic si genetic.
        • -2 (6 voturi)    
          penticostalii si multi copii (Marţi, 12 ianuarie 2016, 15:06)

          Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui verisoaraluifelix

          Cazul Bodnariu este o exceptie.dar este penticostal si astia au cate 5-7 copii.intra in alta categorie periculoasa pt natiunea norvegiana..te faci ca nu pricepi?
        • 0 (0 voturi)    
          TRAFICUL de copii-politica de stat (Joi, 14 ianuarie 2016, 2:14)

          Maria [anonim] i-a raspuns lui verisoaraluifelix

          PAi declinul demografic e cauza TRAFICULUI DE COPII facut de STATUL NORVEGIAN. Ei asta si fac. Isi insusesc copiii romani, cu forta.
      • -2 (8 voturi)    
        e clar (Marţi, 12 ianuarie 2016, 14:20)

        eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        e o conspiratie impotriva romanilor (cei mai cei din univers)
        • 0 (4 voturi)    
          nu e nici o conspiratie (Marţi, 12 ianuarie 2016, 15:07)

          Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

          e doar o masura ce poate descuraja migrantii din tarile sarace
    • 0 (0 voturi)    
      e putred rau, o mama explica fenomenul (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 17:43)

      mnicku [anonim] i-a raspuns lui pathfinder

      pe larg. Eu m-am ingrozit

      http://www.art-emis.ro/jurnalistica/1958-norvegia-intre-scince-fiction-i-realitate.html
  • +6 (14 voturi)    
    Serios? (Marţi, 12 ianuarie 2016, 9:43)

    vladf [anonim]

    Stiu ca nu este bine sa judeci ... dar respectivii politisti cred o fetita de 14 ani fara sa vada niste urme/dovezi?
    Urme de curea pe fund sau pe spate nu cred ca-ti poti face singur, nu vb. de vanatai sau cicatrice.
    Daca un copil nu te mai iubeste si vrea sa se desparta de tine, nu ai nici o vina? oare nu ii lipseste dragostea de parinte? Doar nu l-ai crescut ca sa-si vada interesul?

    Cam atat am de comentat .....
    • +10 (12 voturi)    
      Doua idei (Marţi, 12 ianuarie 2016, 13:12)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui vladf

      1. Conform unor studii, Se pare ca trauma plecarii din tara natala este resimtita si de copiii emigrantilor.

      2. Faptul ca un copil se rvolta impotriva parintilor- parca era in mersul firii, nu ceva de exceptie.
    • 0 (6 voturi)    
      nuuuu urme de curea (Marţi, 12 ianuarie 2016, 14:21)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui vladf

      urme de fier incins trebuie sa gaseasca. atlfel nu trebuie sa te legi de parinti... sa se invete minte parintii sa ii bata cu o teava invelita in prosop... sa nu lase urme
      • +1 (5 voturi)    
        acum am priceput (Marţi, 12 ianuarie 2016, 18:15)

        LoloBolo [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

        de aia esti atat de hement impotriva, se vede ca ai fost batut/a daca mai stii ca teava invelita-n prosop nu lasa urme, desi mie fizica imi da ca totusi lasa...chiar si psihologia (aia invata-n liceu) imi spune ca ramai cu sechele (in cazul tau se si observa).
  • +8 (24 voturi)    
    O pichetare, ceva? (Marţi, 12 ianuarie 2016, 9:47)

    Dan Petre [anonim]

    Daca asa zisa ''Protectie a copilului'' lua vreun copil al unei familii de musulmani, ambasada Norvegiei in tara de origine ar fi fost demult atacata cu pietre. Noi romanii insa, ne stragem cateva sutela un protest anemic.
    Sa ne fie rusine!
    • +2 (4 voturi)    
      hai lasa-ne (Marţi, 12 ianuarie 2016, 14:22)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Dan Petre

      lasa justitia sa judece si dupa aia mai vb
  • -5 (27 voturi)    
    isterie nationala 2016 (Marţi, 12 ianuarie 2016, 9:59)

    dinu [anonim]

    cum naiba se face ca toti romanii astia napastuiti de statul "" fascisto-nazist norvegian "" sunt habotnici religiosi ,citeam pe alt site persoane care ii cunosc spuneau ca nu ar fi chiar niste oameni placuti de aici si KARMA IS A BITCH.Aseara era delir la antena 3 , ajunsesem noi codasi europei in toate: sanatate trai de viata fericire infrastructura sa dam lectii norvegienilor e de ras .
    • +6 (12 voturi)    
      ... (Marţi, 12 ianuarie 2016, 12:51)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui dinu

      Io nu-s habotnic.
      Pe cale de consecinta afirmatia ta "toti romanii astia napastuiti..." e gresita.
      Si e facuta in stil Stefan Gheorghiu.
      Mai multe nu spun...
    • +6 (10 voturi)    
      documenteaza-te (Marţi, 12 ianuarie 2016, 13:00)

      Iulian [anonim] i-a raspuns lui dinu

      Inainte de a face comentarii.
      Ia si citeste si tu, cerceteaza, analizeaza... si apoi vino si fa astfel de comentarii prostesti.
  • +11 (19 voturi)    
    kafka frate (Marţi, 12 ianuarie 2016, 10:01)

    cristi [anonim]

    de fapt kafka cred ca a ramas in urma. absurdul imaginat de el in imperiul habsburgic, este depasit de soft-comunismul instaurat in Europa.

    Avem nevoie de conservatorism ca de aer. e vital.
  • +9 (15 voturi)    
    Exact ce spuneam acum cateva zile. (Marţi, 12 ianuarie 2016, 10:08)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    nu e voie si nici educativ sa bati copii, dar cand astia mici te amentinta si pun in fapta ceea ce vor, cum este? Pentru asta te chinui ani de zile cu el?
    Sa nu uitam ca pana si in armata americana si in educatia britanica, bataia exista.
    Cum procedam dragi aparatori ai drepturilor copiilor vostri care oricand pot fi ai altora? Daca ai vostri copii nu va mai vor, voi ce faceti? Bravo, are personalitate, il las pe drumul pe care si l/a ales. Pentru ce? Pentru, mofturi ca jucarii, hainbe de firma - pentru ca ala are si eu nu, pentru .... orice voi nu puteti la un moment dat oferii?
    E, ce facem si ce faceti?
    • -2 (22 voturi)    
      vorbesti fara dovezi (Marţi, 12 ianuarie 2016, 12:32)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      "Sa nu uitam ca pana si in armata americana si in educatia britanica, bataia exista." - nu, in educatia britanica bataia NU exista. Locuiesc in Anglia si am doi copii si iti spun ca daca iti bati copii, patesti exact la fel ca si in Norvegia. Nu exista justificare pentru o asemenea violenta, decat boala psihica.
    • -4 (20 voturi)    
      modul cum pui problema (Marţi, 12 ianuarie 2016, 12:33)

      politic_incorect [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      "te chinui" cu ei spune tot. e din seria "eu te-am facut, eu te omor". europa ar trebui sa fie cu 2 chiar 3 sau 4 viteze si criteriul ar trebui sa fie gradul de civilizatie.
      • +9 (17 voturi)    
        sa ma bag si io (Marţi, 12 ianuarie 2016, 12:52)

        Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui politic_incorect

        tu ai copii? Daca ai si nu te chinui cu ei, inseamna ca ti-i creste altcineva, si atunci nu ai motiv sa te dai valoros pe-aici. Dar ca de obicei cu astia care vorbesc degeaba, cred ca nu ai copii, si atunci ar trebui sa te abtii sa comentezi chestii despre care nu ai habar.
        • -3 (7 voturi)    
          nu am copii (Marţi, 12 ianuarie 2016, 13:38)

          politic_incorect [utilizator] i-a raspuns lui Gicu_007

          dar sunt copilul cuiva. am prieteni care au copii si care nu se chinuie, ci spun "nu e usor", "este greu", "e mai greu decat ma asteptam", etc. dar nu se chinuie. este o diferenta semantica importanta care naste copii frustrati de parinti frustrati, care se duc la autoritatile norvegiene si se revolta.
          avem adulti foarte buni in a manipula legile din alte tari: vezi cersetoria, furtisagurile, incasarea de ajutoare sociale ani si ani de zile. de ce va mirati ca sunt copii care le calca pe urme?! copii satui de mutrele acre ale parintilor, violentele verbale din familie, ideile retrograde sau pur si simplu tampeniile debitate de parinti lipsiti de dorinta de a afla lucruri noi si a se adapta la conditii noi de viata?! este dorinta naturala a adultului sa fie intrecut in realizari de copilul sau, nu?!
          • +3 (7 voturi)    
            sugar (Marţi, 12 ianuarie 2016, 14:34)

            aniod [utilizator] i-a raspuns lui politic_incorect

            totusi, sa iei un sugar de la sanul mamei??
            parca suna a altceva, nu protectie a copilului.
            Parca ni s-a facut capul calendar, cum trebuie sa dam lapte matern, etc.
            • +1 (5 voturi)    
              situatia este complicata (Marţi, 12 ianuarie 2016, 15:29)

              politic_incorect [utilizator] i-a raspuns lui aniod

              este extrem de corect sa se faca valva in jurul cazului Butnariuc, sa fie implicate autoritatile, sa se investigheze etc. sa se implice statul roman. in acest al doilea caz am rezerve mari ca lucrurile sunt prezentate corect si cred ca ar fi nevoie de mai multa investigatie jurnalistica.
              sunt 2 probleme ale societatii romanesti pe care le expune aceasta polemica. xenofobia - consideram din start ca statul norvegian uraste imigrantii si ii persecuta (probabil pentru ca asa ni s-ar parea noua normal) iar doi, nu acceptam ca noi avem o mentalitate invechita in aceasta problema si ca bataia, violenta verbala etc, nu isi au locul in educatie si ca societatea ar trebui sa blameaze astfel de acte.
              ca stat noi am ales sa consideram bataia un obicei barbar. similar cu coruptia: o consideram ceva rau, totusi continuam sa dam spaga, si ni se par excesive masurile statului desi stim care este amploarea acestui fenomen ca doar suntem participanti activi.
              de fapt suntem niste ipocriti si ar fi cazul sa ne treaca ca sa trecem si noi in sfarsit la nivelul urmator.
          • +1 (3 voturi)    
            Atunci... (Marţi, 12 ianuarie 2016, 16:37)

            Pep1 [utilizator] i-a raspuns lui politic_incorect

            Daca esti copilul cuiva, dar nu ai copiii tai, am mari dubii ca poti sa-ti imaginezi ce inseamna sa-ti fie luat copilul sugar, de câteva luni, si sa fie plasat în cadrul altei familii.
            Propun ca cei care nu au copii sa nu-si mai dea cu parerea pe tema acestui caz.
            • -1 (3 voturi)    
              propunere respinsa (Marţi, 12 ianuarie 2016, 18:50)

              politic_incorect [utilizator] i-a raspuns lui Pep1

              si eu propun ca daca nu locuiesti in norvegia sa nu-ti dai cu presupusul daca legislatia lor e corecta. dar banuiesc ca (mai ales avand copii) iti dai cu presupusul pe orice tema din univers?!
        • +2 (6 voturi)    
          motivul... (Marţi, 12 ianuarie 2016, 14:08)

          politic_incorect [utilizator] i-a raspuns lui Gicu_007

          pentru care o astfel de situatie naste o astfel de polemica in romania este pur si simplu negarea si rezistenta la schimbare. realitatea este ca legislatia noastra este in acord cu spiritul celei norveniene. dar nu se aplica. societatea noastra este mult prea in urma, pana la urma l-am vota pe iliescu in nestire daca am putea. inca.
          este o problema interna a norvegiei. asa cum in cazul romanului traficant de droguri in malaezia care a fost condamnat la moarte ni se pare o decizie disproportionata, sunt chestiuni care tin de politica interna a statului respectiv si realitatile proprii. a emigra nu este o decizie simpla si astfel de situatii ti le asumi cand pleci din tara. iti asumi si faptul ca statul roman va incerca sa te ajute pe cat posibil.
          impresioneaza cazul celor 2 familii din norvegia, dar daca auzim copilul vecinului tipand ca din gura de sarpe si ii vedem scalpul plin de rani cand iese la joaca, nu suna nimeni protectia copilului.
          isterici, habotnici, fandositi, ipocriti.
        • -2 (8 voturi)    
          eu am copii (Marţi, 12 ianuarie 2016, 14:16)

          eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Gicu_007

          si nu ii bat.

          si daca crezi ca e greu sa cresti copii nu ii fa sau fa-le un bine si da-i unei familii care ii va iubi si ii va educa fara bataie.

          facerea de copii nu e trend si nici obligatie
          • 0 (4 voturi)    
            Depinde (Marţi, 12 ianuarie 2016, 16:41)

            Pep1 [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

            Conteaza si ce fel de oameni vor ajunge copiii tai. Daca reusesti sa-i educi fara nicio palma la fund, felicitarile mele! Daca la 12 ani vor fi cu tigara in gura sau, cine stie?, poate fumati împreuna, nu cred ca esti un caz demn de urmat.
            • 0 (4 voturi)    
              neanderthal (Marţi, 12 ianuarie 2016, 18:54)

              politic_incorect [utilizator] i-a raspuns lui Pep1

              imi pare rau pentru copii tai. si pentru tine. banuiesc ca ti-ai luat-o suficient ca sa te complaci cu situatia si sa te autoconvingi ca meritai. trist.
    • 0 (6 voturi)    
      nu te mai chinui (Marţi, 12 ianuarie 2016, 14:17)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      da-i altcuiva... ma refer la copii. pe bune. chiar nu are rost ... o viata ai si nu are rost sa te chinui ... dar nu chinui nici tu pe altii cu bataia..

      pe termen lung le va fi mai bine copiilor care cresc cu alti parinti decat cei bilogici dar care le arata dragoste neconditionata si nu bataie educativa
  • +4 (20 voturi)    
    adaptare (Marţi, 12 ianuarie 2016, 10:13)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Se tot vorbeste de arabii care nu se pot acomoda la viata din Germania...
    Ma indoiesc ca autoritatile norvegiene au reguli speciale pentru romani.
    Ori va faceti norvegieni si va cresteti copii cum vor ei ori... veniti acasa.
    • +11 (23 voturi)    
      ... (Marţi, 12 ianuarie 2016, 12:27)

      Yo_yo [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      Cate zile ai stat in Norvegia? Sau in oricare din tarile nordice incluzand aici si Islanda?
      Astia ii privesc pe romani ca si pe animalele din padure. Sunt n abuzuri cand vine vorba de emigrant mai ales fata de cei din fostul bloc communist. Sunt in stare sa-ti ia copii si pentru faptul ca nu ai bani si plodul iti urla ca vrea o anumita jucarie.
      Ei sunt impotenti dar vor sa infieze. Sa ia un trib de rromi de la noi si sa-i infieze.
      • +7 (7 voturi)    
        ok deci (Marţi, 12 ianuarie 2016, 15:37)

        Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui Yo_yo

        Nu am fost in Norvegia si nici nu am in plan. In Islanda as merge la bai termale :)

        Pai asta ziceam de fapt...
        Daca nu e ok e ok acolo nu mai stati oameni buni. Nu s-a inventat civilizatia umana in nordul europei si nici nu o sa moara acolo.
    • +3 (5 voturi)    
      cine isi iubeste copiii se descurca (Marţi, 12 ianuarie 2016, 13:51)

      cetatean nerevoltat [anonim] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      Ca raspuns la sistemul asta dubios de a lua copiii de la parintii lor fara dovezi clare de abuz, est-europenii isi fac singuri dreptate.

      Copii "rapiti" inapoi de parinti si intorsi in tara de origine intre 2005-2014:
      - Polonia 24
      - Rusia 11
      - Ucraina 7
      - Lituania 6
      - Estonia 5
      - Letonia 4
      - Romania 3
      - Slovacia 3
      - Cehia 2
      - Slovenia 1
      - Ungaria 1

      Evident norvegienii nu le mai pot face nimic acestora.

      sursa (in norvegiana) e http://www.aftenposten.no/nyheter/uriks/Kidnappet-datteren-og-flyttet-tilbake-til-Litauen-8016789.html
  • +6 (18 voturi)    
    daca.... (Marţi, 12 ianuarie 2016, 10:14)

    liviu_ [utilizator]

    aia de la asistenta sociala au dreptate si copilul a fost batut au reactionat foarte corect.
    daca au dreptate parintii si nu si-au batut copilul atunci cei de la asistenta sociala trebuie anchetati si/sau legea din norvegia schimbata!

    simplu... noi vorbim tinzand sa credem romanii nostrii, ceea ce nu e neaaparat adevarat.
    pana nu stii cu adevarat ce s-a intamplat nu poti sa aflii cine are dreptate si cine nu!
  • +11 (27 voturi)    
    poate ca (Marţi, 12 ianuarie 2016, 10:14)

    verisoaraluifelix [utilizator]

    Din ce-mi dau eu seama, in conceptia norvegienilor se exagereaza extrem de tare cu emanciparea copiilor . Am impresia ca sunt manipulati si instigati , probabil in scoala, sa isi impuna pretentiile dincolo de orice limita de bun simt asupra parintilor. Nu stiu daca e si o agenda criminala a statului impotriva familiilor de imigranti in spate sau e doar o alta mutatie tampita de corectitudine politic.
    Ca atare mi se pare plauzibil ca un copil care e incurajat in scoala si in anturaj sa tipe si sa pretinda x si y de la parinti, sa recurga inclusiv la santaj si denunturi false. Evident inconstient de efectele faptelor lui , si stim toti probabil ce inseamna rautatea la un copil.
  • +9 (21 voturi)    
    deja seamana a furt de copii cica "legal" (Marţi, 12 ianuarie 2016, 10:18)

    mnicku [anonim]

    daca norvegiencele nu fac copii o solutie este confiscarea copiilor din familii de emigranti. Ce discernamint poate avea o fetita de 3 ani sau un baiat de 4 ani despre ce anume sa faca si ce are voie sa faca ? Ceva e putred in actiunea agentiei norvegiene .

    Daca un copil vrea sa manince 5 kg de ciocolata/zi iar parintele roman ii interzice inseamana rele tratamente aplicate sau indiferenta la nevoile copiilor ?
    N-as crede ca fac la fel norvegienii cu familiile musulmane .

    Nu cred ca agentia pt protectia copilului e stat in stat in norvegia si ca nu se supune hotaririlor instantelor din norvegia. Daca vor fi obligati in urma unui proces sa achite 1 mil euro despagubiri parintilor pt daune morale si psihice cred ca se vor potoli.

    Pe de alta parte statul roman e anchilozat , ambasadorii nostrii dorm in papuci tot timpul. Daca acei copii sint si cetateni romani cazul se complica, intra si sub incidenta legislatiei internationale care este superioara dpdv legal legislatiilor nationale , chiar si acelei norvegiene daca sint ratificate tratatele.

    O solutie ar fi ca cei implicati sa faca public cazurile lor international pe posturile TV , internet si ambasadorii romani sa apere drepturile cetatenilor romani.
    • -3 (11 voturi)    
      unde scrie cati ani au copii ? (Marţi, 12 ianuarie 2016, 12:17)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      sunt curios de unde ai dedus tu varsta de 3 respectiv 4 ani ?
  • +13 (25 voturi)    
    Daca... (Marţi, 12 ianuarie 2016, 10:39)

    Pep1 [utilizator]

    Daca as locui în Norvegia si as avea copii, mi-as face acum bagajele si as pleca din tara aceea primitiva.
    • -11 (25 voturi)    
      Sa ii poti bate linistit in tara nu?! (Marţi, 12 ianuarie 2016, 12:16)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Pep1

      Norvegia e primitiva zici?!

      Mare e gradina ta Doamne!
      • +9 (17 voturi)    
        Baaaaaaaa (Marţi, 12 ianuarie 2016, 12:29)

        Yo_yo [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

        Esti dement(a)? Tu nu vezi ce a scris Pep1? Isi face griji pentru abuzuri cap patrat nu ca vrea sa-si bata copii cap sec.
        • +5 (5 voturi)    
          :) (Marţi, 12 ianuarie 2016, 13:45)

          pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Yo_yo

          Te tog io frumos hotaraste-te!
          E patrat sau sec?
          +
          • 0 (2 voturi)    
            E patrat (Marţi, 12 ianuarie 2016, 15:26)

            CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

            In forma de cub sferic deci sec :) lol
        • +1 (3 voturi)    
          ... (Marţi, 12 ianuarie 2016, 22:01)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui Yo_yo

          Nu stiu ce naiba are asta....ca e atat de militant si are o atitudine atat de batjocuritoare, incat zici ca e trol de ala rus care e platit.

          Evident, aici nu se pune problema de rusisme, dar se comporta pe acelasi stil....miroase a cherstie facuta pe bani! Prea el a comentat la absolut toate reactiile de critica a sistemului norvegian!
      • +9 (11 voturi)    
        Da, (Marţi, 12 ianuarie 2016, 13:14)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

        din anumite puncte de vedere Norvegia este primitiva.
      • +4 (6 voturi)    
        care iti sunt prioritatile ? (Marţi, 12 ianuarie 2016, 13:58)

        verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

        Care e ordinea prioritatilor matale dupa care evaluezi bunastarea intr-o tara ? PIB/ locuitor e deasupra sigurantei familiei si linistii personale ?
        Pentru ca eu incerc dar nu pot sa-mi imaginez cum as putea sa traiesc intr-o tara unde probabil n-as avea lipsuri prin munca dar in care nu stiu niciodata cum interpreteaza un robotel blond si usor nazist felul in care ma comport in intimitatea familiei ( exceptand evident cazurile de violenta extrema ).
  • -2 (22 voturi)    
    adica cum? (Marţi, 12 ianuarie 2016, 10:58)

    eu sunt [utilizator]

    Vine fetita si iti zice ca pleaca de acasa si tu ii zici : "I-am zis ca atunci o sa-l ia si pe Dragos, fratiorul sau"

    pe bune ? asa reactioneaza niste parinti normali ?
  • +1 (11 voturi)    
    dubios (Marţi, 12 ianuarie 2016, 10:59)

    andreiu [utilizator]

    Probabil ca au invatat si copiii aia ceva de la parintii lor. Daca asta au invatat.. asta fac. Daca sunt atat de avansati in gandire incat sa puna in aplicare un astfep de plan atunci poate ca se vor descurca mai bine fara parintii lor.
    Si totusi asta imi aminteste de ce s-a intamplat intr-un stat din SUA:
    https://en.wikipedia.org/wiki/Kern_County_child_abuse_cases
  • -5 (15 voturi)    
    Important este asta: (Marţi, 12 ianuarie 2016, 11:23)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    - Ce urmareste A3 prin campania pe care o deruleaza cu toate fortele de care dispune pentru salvarea copiilor "rapiti" de autoritatile norvegiene.
    Si, mai ales, ce se va intampla daca Presedintele si Guvernul nu se vor implica alaturi de A3, asa cum le cere ultimativ haita de acolo.
  • -1 (19 voturi)    
    Latrina 3 sustine violenta asupra copiilor! (Marţi, 12 ianuarie 2016, 11:25)

    Miky60 [utilizator]

    Doar pesedistii comunisti indoctrinati de Latrina 3 al lui Felix Varanul puscarias sustin abuzurile asupra copiilor! Cum poti sa faci emisiuni intregi la tv pe acest subiect in care sa incurajezi si sa prezinti atat de melodramatic ca acei copiii abuzati au fost luati de langa acele brute ca parinti nu le poti zice! Si, in plus, toti acesti indoctrinati nu stiu nimic de legislatia Norvegiei dar isi dau cu parerea...
    • +8 (14 voturi)    
      .... (Marţi, 12 ianuarie 2016, 12:38)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Il abuzau si pe cel de 4 luni? Pe bune, chiar crezi sincer ca bateau sugarul?! Macar puteau sa-l lase sa fie alaptat pana la 1 an ca tot suntem asaltati de campanii pro-alaptare in care mamele ce din diverse motive nu reusesc sa alapteze sunt puse la zid. Copilul ala nu mai are risc de diabet, retard, obezitate, autism si cate si mai cate?!
  • +6 (16 voturi)    
    fabrica de breivici (Marţi, 12 ianuarie 2016, 11:26)

    tecumseh [utilizator]

    asa apar adultii care zambesc ziua si nu pot dormi noaptea. se gasesc niste cretini cu certitudini sa defineasca "mai binele" si sa categoriseasca traumele.
  • +1 (15 voturi)    
    Lege si abuzuri.... (Marţi, 12 ianuarie 2016, 11:26)

    lili [anonim]

    Exista cazuri similare in Norvegia, motivate de legislatia extrem de severa a acestui stat cand vine vorba despre protectia copilului.
    O severitate care isi are originea intr-o serie de tragedii petrecute in aceasta tara in urma cu cateva decenii.

    Totusi pare straniu faptul ca, desi actiunile protectiei copilului din Norgevia sunt numeroase, potrivit relatarilor din presa mii de cazuri, numai romanii au iesit in strada.
    Daca a fost comis un abuz atat de grav, inclusiv asupra unei femei de nationalitate norvegiana, de ce oare nu vedem conationalii ei in strada?

    Un motiv cert al actiunii autoritatilor in cazul Bodnariu este abuzul fizic la care ar fi fost supusi copiii, potrivit declaratiilor facute la scoala de doi dintre ei.
    Spun cert pentru ca a fost recunoscut de altfel de chiar dl Bodnariu, in doua interventii la Antena 3. Mai mult decat atat, domnia sa admite ca stia prevederile legii: "Mai ales ca sotia a crescut aici, cunoastem ca nu sunt acceptate astfel de masuri de corectie in educarea copiilor in Norvegia. Am incercat sa evitam, dar apar situatii in anumite conditii in care se ajunge si la masuri de genul asta".

    Sigur ca la noi, tara in care potrivit studiilor peste 60% dintre copii suporta corectii fizice, o palma, o urecheala nici macar nu conteaza, ca doar am crescut auzind ca "bataia e rupta din Rai".

    Dar daca ai ales sa traiesti in modelul norvegian, il respecti sau suporti consecintele nerespectarii. Vrei sa traiesti in Norvegia, sa beneficiezi de modelul nordic de protectie sociala, de civilizatia acelei parti de lume?
    Atunci trebuie sa te integrezi total in ea.
    Nu merge sa fii norvegian in ce iti convine si roman in ce iti convine.

    Dar, dincolo de asta exista in mod evident abuzuri absurde chiar ale Barnevernet, semnalate de specialisti psihologi din Norvegia.
    Vezi linkul de mai jos!

    http://www.evz.ro/cazul-bodnariu-un-nou-detaliu-iese-la-iveala-ambasada-romaniei-a-mintit-sustine-un-politician-norvegian.html
    • +10 (12 voturi)    
      Ce spui tu, straine? (Marţi, 12 ianuarie 2016, 12:31)

      A R [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Da o cautare pe Google si vezi in cate tari s-a iesit in strada impotriva Barnevernet in ultimii ani.
      • -1 (1 vot)    
        asa e... (Marţi, 12 ianuarie 2016, 14:11)

        jijelul , troll platit de ruznaci [utilizator] i-a raspuns lui A R

        multi vorbesc principial corect, dar nu sunt suficeint de bine informati. apare spiritul partaic si se duce tot dialogul de rapa...
  • +9 (23 voturi)    
    ce drama si (Marţi, 12 ianuarie 2016, 11:28)

    lucyan [utilizator]

    ce sistem idiot intr-o tara care se crede democratica, orice nebun, orice vecin care nu te place, orice sef cu care nu vrei sa te culci iti poate face o reclamatie ca-ti bati copii si ramai fara ei...
    cat de greu este sa faci un copil, mai ales minor, sa declare ca acasa era batut daca il duci intr-o familie care il coplesete cu de toate, mai putin dragostea parinteasca adevarata, dar statul are nevoie de roboti, nu de oameni cu idei, sentimente, etc...
    imi amintesc de copilul meu cand era mic, ne era frica sa mai trecem prin piata ca acolo erau mese cu jucarii si nu puteai tece pe acolo fara sa nu-i cumperi ceva, la care putea renunta foare usor dupa 2-3 zile... zic ca ne ra frica pentru ca facea urat, tipa, plangea, se uita lumea la noi si erai nevoit sa-i cumperi...
    cand s-a mai marit am inceput sa-i explicam si el sa inteleaga ca nu poate avea tot ce isi doreste , ca posibilitatile sunt limitate, etc... pai ce ar fi insemnat sa stie el ca daca noi nu putem sa-i oferim zilnic cate o jucarie sunt familii care o pot face si ca este foarte usor sa ajunga la o astfel de familie daca spune ca noi il batem...si daca si la scoala se promoveaza astfel de idei, incep sa cred ca asta este o politica a guvernului norvegian si a statelor din nord, care se confrunta cu scaderea natalitatii si care au nevoie de robotei sa le fac atraiul mai bun la batranete...
    dar la ei legea este seculara si acest lucru se vede nu numai din actunile aceste institutii naziste ci si din faptul ca sunt familii dispuse sa adopte acesti copii, chiar daca cunosc faptul ca ei sunt efectiv rapiti de langa parintii naturali, adica sunt niste oameni fara sentimente, reci, care se comporta mai rau ca animalele si chiar nu inteleg de ce au nevoie de copii din m oment ce nu au sentimente...
    • +2 (12 voturi)    
      absolut corect (Marţi, 12 ianuarie 2016, 12:57)

      Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

      asa gandesc si eu. Norvegia este din punctul asta de vedere sub limita animalitatii.
      • +3 (5 voturi)    
        Eu tot n-am inteles ceva (Marţi, 12 ianuarie 2016, 15:47)

        Lea [anonim] i-a raspuns lui Gicu_007

        Majoritatea parintilor norvegieni care n-au de-a face cu protectia copilului cum fac sa convinga copilul sa nu vrea o jucarie noua in fiecare zi fara sa-l altoiasca? Sau sa manance fructe si legume nu zece tablete de ciocolata?
        • -1 (3 voturi)    
          din ce-am vazut cu ochii mei (Marţi, 12 ianuarie 2016, 20:07)

          politic_incorect [utilizator] i-a raspuns lui Lea

          dar in Germania in magazine, reusesc sa ii convinga cu vorba. pare suprarealist, dar asa fac.
          scena vazuta cu ochii proprii: copilul arunca umbreluta pe jos, parintele i-a explicat ca obiectul in cauza ii apartine lui copilului si daca o lasa pe jos acolo ramane si a plecat mai departe. dupa 10 secunde de chibzuiala, kinderul a luat umbrela de pe jos si a plecat dupa ta-su. nimic special, cateva vorbe spuse pe ton sfatos, fara brizbrizuri.
          • +2 (4 voturi)    
            ... (Marţi, 12 ianuarie 2016, 22:03)

            Anonim [anonim] i-a raspuns lui politic_incorect

            Aia crezi tu mister...mai plimba-te prin Germania, si mai vezi ce scandaluri si ce urlete au loc cu copiii germani!

            Aia crezi tu ca reusesc sa ii convinga cu vorba.
            • 0 (2 voturi)    
              m-am plimbat 7 ani (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 15:20)

              politic_incorect [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

              acum iau o pauza.
          • +2 (2 voturi)    
            Aiurea! (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 2:16)

            cititoare [utilizator] i-a raspuns lui politic_incorect

            Pai dacă părintele ala chiar pleacă de lingă copil, intr-un loc public, vine Protecția Copilului sa-l ia pentru ca nu își tine copilul lingă el.
            • -2 (4 voturi)    
              in zece secunde (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 15:22)

              politic_incorect [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

              faci 2 pasi, nu-ti parasesti copilul intre necunoscuti. da se poate face educatie fara bataie. dar tineti prea strans de nuiaua mostenita de la parinti ca sa intre ceva diferit in tartacuta plina de cicatrici.
    • 0 (2 voturi)    
      Voturile (Marţi, 12 ianuarie 2016, 16:53)

      Pep1 [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

      Un comentariu absolut corect si de bun simt.
      Cu toate astea, pâna la momentul la care am scris acest mesaj, ai primit 6 voturi negative.
  • +12 (18 voturi)    
    Mi se pare normal ce se intampla (Marţi, 12 ianuarie 2016, 11:39)

    V. Veroiu [utilizator]

    Nu am comentat pana acum pentru ca nu aveam o idee clara. Acum o am.

    Nu ar trebui sa mire pe nimeni ca se intampla asa pentru ca in Norvegia se pleaca de la ideea ca un copil are acelasi discernamant ca un adult, adica face o deosebire clara intre santaj si declaratie, intre amenintare si replica.

    DECI: daca plecam de la ideea ca un copil are exact acelasi discernamant cu un adult, legea in Norvegia este clara si corect aplicabila.

    Ce ne facem insa daca presupunem ca un copil nu are acelasi discernamant, ca mai are de invatat...

    Ah, inca ceva: constat ca declaratia copilului este suficienta. Deci in cazul unui adult e nevoie de probe (in justitie) in timp ce la un copil cuvintele sunt suficiente.

    PS: Ii sfatuiesc pe toti romanii din Norvegia care au copii sa ii inregistrese si sa arhiveze 24/7 tot ce se intampla in casa. Ah. Stati. E interzis sa filmezi minori fara acordul tutorelui si nu ai cum sa iti dai acord singur.
    • +5 (17 voturi)    
      de-a dreptul hilar dar totul e normal (Marţi, 12 ianuarie 2016, 12:34)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Ce ne facem daca vom considera ziua noapte si noaptea noapte? De ce ? pai asa vrea copilul. Vointa lui e lege. Sa se dea o lege sa se modifice anotimpurile.

      Lumea lui cu josu-n sus e normalitate. Pai cum adica copilul nu are discernamint ? doar e copil MARE. La 3 ani poate face ce vrea, nu vezi ce pile are la statul norvegian?

      Copilul nu-ti poate da acordul sa-l fimezi la tine in casa , pe proprietatea ta pt ca-i minor iar la notariat ori politie declaratia lui nu-i valabila insa la protectia copilului e valabil . Asta-i buna
      Mai mult daca il filmezi doar in pampersi te poate acuza de pedofilie ...

      Daca ai un amarit de salariu de 1000 euro dar muncind legal copilul se simte discriminat fata de alti copii cu parinti mai bine platiti si deci avantaj copil

      Daca acel copil are chef sa manince 10 tablete de ciocolata dar tu ca si parinte ii dai mere, copilul se simte insultat si te reclama, avantaj copil.

      norvegia =tara lui peste prajit , poti fi criminal si habar n-ai
      • -1 (3 voturi)    
        Nu ai inteles (Marţi, 12 ianuarie 2016, 13:30)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        Reciteste
    • -2 (2 voturi)    
      exact! (Marţi, 12 ianuarie 2016, 15:01)

      jijelul , troll platit de ruznaci [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      exact aici se pare ca e problema de sistem. in plus afirmatia nedovedita a copilului, ca sa para si mai veridica, e dublata de evaluarea unui specialist psiholog. si el tot din sistem. asemenea "dovezi" sunt suficiente in fata unei instante.

      eu am ajuns la aceeasi concluzie acum vreo doua luni, pentru ca m-am interesat mult mai intens asupra subiectului - doua articole care au ajutat enorm:

      http://forum.r-b-v.net/viewtopic.php?f=56&t=7980

      http://www.nkmr.org/en/investigations-and-reports/2524-summary-and-report-to-the-european-parliament-petitions-committee-child-removal-cases-in-denmark,-finland,-norway-and-Sweden
  • +6 (16 voturi)    
    Acea institutie e un S.R.L. (Marţi, 12 ianuarie 2016, 11:46)

    Bka [anonim]

    Asistenta sociala a norvegienilor este un SRL condus de o persoana privata si care castiga bani de la stat pentru fiecare copil aflat in plasament sau caruia reusesc sa ii gaseasca o familie adoptiva, asa isi produce acest SRL bani. La randui acest SRL este obligat sa restituie banii + costurile eventualei judecati cu parintii daca se demonstreaza ca acestia au gresit .
    Ingrijoratoare este procedura extrem de simplificata a adoptilor acestor copii bazanduse strict pe declartiile unor copii de 3, 4, 5 ani
  • -9 (17 voturi)    
    deci fetita e de vina (Marţi, 12 ianuarie 2016, 11:46)

    minos [utilizator]

    Oare chiar poate scorni un copil asa ceva, daca este iubit si de parinti?
    • +9 (15 voturi)    
      Evident ca da (Marţi, 12 ianuarie 2016, 12:18)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui minos

      Pentru ca fiecare intelege iubirea altfel. Pedeapsa este o dovada de iubire? Cred ca in anumite situatii da. Nu fizica am zis. Dar pentru ca ti-ai stricat jucaria banutii pentru jucaria noua vor fi investiti in repararea / inlocuirea celei vechi. Este o pedeapsa: nu vei avea jucarie noua. Este iubire? Da pentru ca pregatesti copilul pentru viata.
    • +5 (13 voturi)    
      nu ai citit articolul (Marţi, 12 ianuarie 2016, 12:36)

      bka [anonim] i-a raspuns lui minos

      Nu un copil nu poate scorni asa ceva. Daca citeai articolul ai fi intele ca acesti copii aveau idei plantate in cap de cateva saptamani de catre nu se stie ce persoane
    • +11 (11 voturi)    
      Da (Marţi, 12 ianuarie 2016, 13:06)

      BDlamunte [utilizator] i-a raspuns lui minos

      Daca ai fi parinte ai sti. Copiii spun lucruri traznite. Fetita mea de 4 ani imi spune daca ii refuz ceva: NU MA MAI IUBESTI! Dar vrea ciocolata si ciocolata o constipa. Vrea televizor si nu o las mai mult de 30 de minute pe zi. Si asta e, mai spune una alta, dar nu iau in serios pentru ca e mica, e copil si eu rad cand aud de astea. O asigur ca o iubesc, ii explic de fiecare data care sunt regulile, se mai smiorcaie si mergem mai departe. Ea uita astea in 5 minute. Intrebarea ta e stupida. Copiii au multe ciudatenii de comportament. Ei sunt obisnuiti sa fie slujiti, ajutati, hraniti, imbracati, dusi unde vor ei si inevitabil trag concuzia ca EI SUNT BURICUL PAMANTULUI. Asta e o prostie, trebuie scoasa usor-usor din capul copilului, si nu se rezolva cu vorba. Este nevoie de o atitudine ferma, o vorba blanda, reguli simple si clare, obiceiuri parintesti exemplare, disciplina.
    • +8 (10 voturi)    
      o palma si iubirea parintilor.... (Marţi, 12 ianuarie 2016, 13:14)

      lili [anonim] i-a raspuns lui minos

      Eu nu imi amintesc nici o bataie sau macar o palma de la parintii mei si sigur oi fi luat pentru ca e greu de crezut ca niciodata nu ne-am ciondanit eu si sora mea, astfel incat parintii sa intervina, dar in schimb imi amintesc foarte bine cum plangeam cand m-au dus prima data la gradinita la 6 ani!
      Am plans zi de zi dupa plecarea mamei mele iar in prima pauza plecam efectiv acasa in primele zile, plangand tot drumul spre casa, se speria mama cand ma vedea!
      Asta nu pot uita!
      Deci: nu stiu cat i-a durut pe copiii astia o palma de la parintii lor, dar pot sa cred ca i-a durut si mai tare despartirea de parintii lor.
      Asta cu palma este o problema de educatie, de cultura a unui popor, copiii mei nu-si amintesc sa fi primit bataie, am avut si avem o relatie foarte apropiata si deschisa, baiatul meu a avut si multe probleme de sanatate si nu bati un copil bolnav...dar eu mi-amintesc scandalurile dintre ei, ca-ntre copii, cand erau mici asa ca ma indoiesc eu ca macar o palmuta la fundulet nu le-am dat... dar nici eu nu le mai tin minte, tin minte in schimb cum plangem si eu si ei cand ii lasam la cresa la varsta de 2 ani si plecam la serviciu!
      Nu as fi in stare sa bat copilul meu cat timp ma doare sa vad un om cersind pe strada, mai ales un copil amarat..
      O palmuta este una, bataia este alta, legislatia Norvegiei trebuie respectata cand locuiesti acolo, dar se pare ca exista abuzuri uriase din partea Barvevernet, vedeti mai jos!

      http://www.evz.ro/cazul-bodnariu-un-nou-detaliu-iese-la-iveala-ambasada-romaniei-a-mintit-sustine-un-politician-norvegian.html
  • -7 (19 voturi)    
    Asta e cel mult stire locala (Marţi, 12 ianuarie 2016, 12:08)

    me [anonim]

    Intr-o tara ca Romania in care milioane de oameni sunt fara servicii medicale minime din cauza subfinantarii si obiceiului de a da spaga, au gasit romanii problema de rezolvat: ce ce niste conationali se duc in alte tari si pastrandu-si stilul de (mal)tratare a copiilor se plang ca li se aplica legile din tara in care s-au dus.

    Nu ve convin legile unei tari mergeti in alta tara.
    • +7 (13 voturi)    
      Legile sunt OK (Marţi, 12 ianuarie 2016, 12:19)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui me

      Cat timp nu duc catre abuzuri. De acord? In plus astfel de articole sunt utile tuturor romanilor care vor ajunge sau se afla in Norvegia.
      • -9 (9 voturi)    
        Agentul Dr Fly... (Marţi, 12 ianuarie 2016, 12:42)

        Anica [anonim] i-a raspuns lui V. Veroiu

        si propagarea propagandei brutale si mincinoase a pradatorilor pshopati judeo-masoni.
        Elita reptiliana din spatele pradatorilor psihopati judeo-masoni utilizeaza programe speciale pentru a controla mintile maselor indoctrinate : Monarch, MK-Ultra, COINTELPRO, etc...
        Cea ce se intampla cu familiile romanilor este inuman iar masele stau si inghit magariile acestor stapani non-umani.
        Wake the fuck-up!
        • +1 (1 vot)    
          Cred (Marţi, 12 ianuarie 2016, 14:30)

          V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Anica

          Ca nu ti-ai luat pastilele. Dar stai: esti incurabil(a). Ok, mai ia un placebo.
  • +11 (19 voturi)    
    Nostalgie (Marţi, 12 ianuarie 2016, 12:17)

    Mayhem [utilizator]

    Imi aminteste de vremurile cand regimul comunist indoctrina copiii sa isi toarne parintii la secu in caz ca spun nasoale de regim. Prin sistem, se pare ca Norvegia e foarte aproape de acele timpuri.
  • -5 (13 voturi)    
    Realitatea (Marţi, 12 ianuarie 2016, 12:26)

    gica_contra [anonim]

    Realitatea este ca toata lumea este indignata nu pentru ca ar crede ca cei doi chiar nu si-ar fi batut copii, ci pentru ca li se pare legitim ca cei care doresc sa-si altoiasca odraslele in scop educativ sa o faca. (pentru ca oricum majoritatea o fac, intr-o masura mai mica sau mai mare). Tara de isterici...
  • +7 (9 voturi)    
    Ura, am aflat de apa calda (Marţi, 12 ianuarie 2016, 12:47)

    Rali [utilizator]

    Tin minte ca acum cativa ani au fost luat copiii unei familii de emigranti rusi si au fost ample demonstratii in Rusia si s-a strecurat acest subiect si in presa din Romania.
    Am aflat si noi despre acest sistem acum cand cetatenii romani sunt afectati de aceste masuri ,parca au aflat internauti de apa calda.
    Pe HBO a fost un film nordic, se chema Vanatoarea si aborda exact acest subiect, denuntul unei fetite ca a fost abuzata de profesorul ei.
    Foarte interesant si educativ in contextul actual, prin prisma a ceea ce poate pati adultul care este acuzat fara a fi vinovat.
    • -3 (9 voturi)    
      filmul in cauza... (Marţi, 12 ianuarie 2016, 13:15)

      politic_incorect [utilizator] i-a raspuns lui Rali

      este excelent si abuzul este posibil si in sistemul norvegian, nu neaga nimeni asta.
      abuzul in celula societatii romanesti, aka familia, este regula, de la trasul de par, palma la fund la scatoalca pentru mama, cureaua pentru copil, violenta verbala, etc, etc, etc. uitasem ... indoctrinarea religioasa este si ea pe tapet in cazul butnariuc dar lumea vad ca o trece cu vederea.
  • -2 (8 voturi)    
    Lipitori... (Marţi, 12 ianuarie 2016, 13:09)

    politic_incorect [utilizator]

    "Dupa doua saptamani ne-am dus sa ii intrebam..." niste parinti foarte responsabili si interesati de soarta copiilor lor. Macar cealalta familie a admis relativ responsabil ca da, pedeapsa fizica era o alternativa in procesul educational.
  • +6 (12 voturi)    
    Copii mint, asta e adevarul (Marţi, 12 ianuarie 2016, 13:15)

    IonutSC [utilizator]

    Asta e adevarul, si la varste fragede nu reusesc sa constientizeze ca a minti poate avea consecinte grave. Pur si simplu daca vor sa obtina anumite lucruri spun orice. In cazul meu, chiar daca imi duc fetita 4 din 5 zile la gradinita, a 5-a zi cand nu pot sa o duc si e suparata din cauza asta, imi spune: "NIciodata nu ma duci la gradinita !" Cine nu are copii si comenteaza este total pe langa ! Mi se pare de domeniul ridicolului sa te bazezi doar pe declaratiile copiilor cand iei decizii atat de radicale ! Nici nu pot sa imi inchipui ce ar insemna sa imi ia cineva copiii de langa mine, si de ce as fi in stare !
  • -4 (10 voturi)    
    ignoranta se plateste (Marţi, 12 ianuarie 2016, 13:28)

    IoanaPredescu [anonim]

    In primul rand: Copilul zice "vreau alta familie" si tu "nu bagi in seama"..... Cum ai crescut acel copil? Ce fel de dragoste I-ai aratat? Si nici in ultimul moment "nu bag in seama", iar prima grija a mamei este "o sa-l ia si pe fratele tau".... Nu tu "vai, mama, cum sa spui asa ceva? noi te iubim.... etc."

    In al doilea rand: orice roman si mai ales de la tara care declara ca nu si-a atins niciodata copiii minte cu nerusinare. La noi in tara "bataia e rupta din rai" si "unde da mama creste". Doar putini parinti din generatia tanara se straduiesc sa schimbe modul in care fac educatie acasa. Putini! Si stiu asta, deoarece sunt frecvent admonestata ca "e prea multa democratie" la mine acasa.

    In al treilea rand: cand iti alegi o tara in care te stabilesti, trebuie sa cunosti legile tarii respective! Cand te duci intr-o tara straina, e ca si cum intri in casa cuiva. Trebuie sa traiesti dupa regulile lor. Daca cineva ar veni sa locuiasca in casa ta, I-ai pretinde sa-ti respecte regulile. Este de bun simt. Daca nu esti de acord, nu te duci.
    • +3 (5 voturi)    
      Pai zi-ne cu subiect si predicat ca (Marţi, 12 ianuarie 2016, 14:17)

      IonutSC [utilizator] i-a raspuns lui IoanaPredescu

      pentru o palma este OK sa-ti ia statul copiii din sanul unei familii, nimic mai putin. Ca nu exista nici o masura de mijloc. N-o mai da cotita, zi-ne ce crezi despre subiectul care se discuta: cand si in ce conditii este OK ca statul sa ia copiii dintr-o familie si sa separe fratii fara mari sanse de a se mai vedea vreodata.
  • +5 (7 voturi)    
    Un film despre consecintele minciunii unui copil (Marţi, 12 ianuarie 2016, 13:36)

    R [anonim]

    "Din nefericire, un zvon rusinos, o minciuna aruncata intamplator de un copil, se imprastie printre oameni mai rau ca un virus."
    Recomand tuturor "The Hunt" - "Vanatoarea", un film exceptional care arata unde poate duce si cum poate distruge vieti minciuna provenita din excesul de imaginatie al copiilor. E o productie daneza (nu intamplator, tot o tara din nord) din 2002, in regia lui Thomas Vinterberg.
    Un link aici: http://www.hotnews.ro/stiri-film-14644896-video-the-hunt-vanatoarea-pelicula-care-deschis-festivalul-international-film-bucuresti-intra-vineri-cinematografe.htm
  • +3 (7 voturi)    
    caz real de privare de libertate (Marţi, 12 ianuarie 2016, 14:12)

    mihai [anonim]

    fara sa imi dau cu parerea despre cazul de fata,

    Citeam acum ceva vreme un articol despre un cazul unei adolescente private de libertate

    Pe scurt, politia spaniola a primit un telefon disperat de la o adolescenta care era privata de libertate. Lucrurile s-au miscat repede si parintii au fost sanctionati cu o amenda, urmad sa fie judecati.
    Ce se intamplase :
    Adolescenta, in jur de 16 ani, vroia sa mearga al o petrecere in timpul saptamanii. Parintii i au interzis categoric si i-au spus ca nu are voie sa iasa din casa. Nu bataie, nu amenintari , nimic. Fata, a telefonat la politie. In final parintii s au ales doar cu o amenda si supraveghere din partea autoritatilor abilitate.

    Nu discut deloc educatia copilului si de ce s-a ajuns in situatia respectiva. Dar problema in sine este reala: sa dai in copil nu poti (si mi se pare normal) dar daca nici sa ii spui "nu ai voie sa mergi la petrecere ca maine ai scoala" nu poti ? atunci ce poti ?
    pedepse gen du-te in camera si gandeste te la ce ai facut sunt privare de libertate, refuzul de a ii cumpara ce vrea duce la plans, la crize, deci la maltratarea psihologica a copilului . Pana la urma inclusiv discutarea unei atitudini anormale (din punctul de vedere al parintelui) este o tentativa de alterare a personalitatii copilului. Daca ii spui ca nu e bine sa dai muzica la maxim la 3 dimineata inseamna ca ii opresti dezvoltarea artistica.
  • +1 (7 voturi)    
    mai oameni... (Marţi, 12 ianuarie 2016, 14:55)

    jijelul , troll platit de ruznaci [utilizator]

    nefiind penticostal pot spune ca pana una alta ei au servit unora dintre romani o lectie de solidaritate. respect pentru ortodocsii si ateii care i-au sustinut in masura umanismului fiecaruia...
  • -2 (4 voturi)    
    Concluzia (Marţi, 12 ianuarie 2016, 15:28)

    CititorulComentator [utilizator]

    Vor sa nu mai facem copii, ca masura de depopulare a planetei...
  • +1 (7 voturi)    
    curios (Marţi, 12 ianuarie 2016, 17:51)

    ela [anonim]

    Destul de curios faptul ca nimeni nu vorbeste de cel mai important lucru,oare de ce aceste tari nordice cu asa o civilizatie dusa la extrem si mod de a educa copii ajung sa aiba asa o rata a natalitatii redusa si un procent atat de mare de grupuri gay,persoane singure,consumatori de droguri si un procent ridicat de sinucideri?.Dincolo de PIB,bogatie materiala,confort,exista un aspect bine ascuns si anume ca toti adultii sint de fapt rezultatul unei asfel de educatii applicate pe tot parcursul cresterii.Famila paleste ca importanta,iubirea este ceva care te face sa arati vulnerabil,deci fii dur,Eu cred ca relatiiile dintre sexe sint grav afectate si libertinismul timpuriu va marca viitorul adult.Ce-i de facut cind nu mai facem copii dar vrem sa fim o societate normala ,bogata ,sanatoasa,pai luam de la emigranti si ii vom creste dupa legile lor sa ingroase rindurile viitorilor infertili.Este o mare ,mare problema.Eu locuiesc peste Ocean si este aproape la fel si aici.Cei de acasa nu judecati acesti parinti care traiesc un cosmar.Cu respect
  • -3 (3 voturi)    
    asa si ? (Marţi, 12 ianuarie 2016, 18:23)

    andrei [anonim]

    Daca iti bati copiii de le lasi semne nu e normal. Nu e normal nici sa privesti cum sora e batuta nici cand mama e batuta nici cand tatal este batut. Daca ai atins un anumit nivel de violenta domestica nu poti sa ai pretentia ca esti cea mai buna familie pentru un copil.
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Marţi, 12 ianuarie 2016, 22:14)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Nimeni nu vorbeste de astfel de situatii. Curele si pumni, picioare si mai stiu eu ce. Ala e clar abuz, si trebuie sanctionat, pana la decaderea parintilor din drepturi.
      Dar asta e o decizie ce trebuie luata de un judecator, pe baza unor probe! Nu de catre o agentie suspecta, care nu prea are limitari legale...

      Parintii mei nu m-au lovit cu palma niciodata, desi disciplinarea fizica se facea doar printr-o mica joarda prin care primeam la palma. Evident, nu se punea problema de duritate, nu durea, nu era ceva sever, era doar ideea....

      Imi aduc aminte ca dupa ce mai crescusem, doar radeam pe sub mustati cand primeam la palma, si constientizam ca nu doare, si evident trecusem de perioada artagoasa ca eram pedepsit...

      Lucrurile nu sunt doar albe sau negre, sunt multe nuante de gri. Nu poti sa iei decizii doar traindu-ti viata intre extreme, gen:

      1. Nu disciplinez deloc copilul
      2. Il bat sa ii sara sangele
  • +1 (1 vot)    
    TRAFIC de copii (Joi, 14 ianuarie 2016, 2:12)

    ANca [anonim]

    Asta e trafic de copii facut de statul norvegian. DAr cine ii trimite pe romani la ei?????????????