Cazul Bodnariu: Ambasadorul Romaniei la Oslo se va intalni cu ministrul norvegian al Copiilor, la doua luni dupa ce a solicitat aceasta intrevedere / Dan Suciu: Romania va avea un rol activ de acum incolo

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 12 ianuarie 2016, 12:59 Actualitate | Esenţial

Familia Bodnariu
Foto: Facebook
Ambasadorul Romaniei in Norvegia, Adrian Davidoiu, se va intalni miercuri cu ministrul norvegian al Copiilor, Egalitatii si Incluziunii Sociale, la doua luni dupa ce a solicitat o astfel de intrevedere, pentru a discuta situatia familiei Bodnariu, ai carei copii au fost luati de Serviciul de protectie a copilului pe motiv de violenta fizica a parintilor.

"Salutam ca in sfarsit ca partea norvegiana a acceptat acest demers", a spus marti purtatorul de cuvant al guvernului, Dan Suciu, care a precizat ca intalnirea a fost solicitata inca din noiembrie.

Acesta a precizat ca premierul Dacian Ciolos "si-a manifestat interesul deosebit in legatura cu cazul Bodnariu in contextul relatiilor excelente" dintre Romania si Norvegia.

"Interesul premierul este justificat de faptul ca vorbim de cetateni romani care acum se indreapta tot mai mult spre ambasada Romaniei si solicita tot mai mult implicarea autoritatilor romane", a afirmat Dan Suciu.

In cursul zilei de marti, ambasadorul Romaniei se va intalni la Oslo cu familia Bodnariu si cu noul avocat desemnat din oficiu, "pentru a vedea care sunt pasii urmatori pentru clarificarea situatiei", a continuat purtatorul de cuvant al guvernului.

Dan Suciu a precizat ca partea romana intelege ca sunt anchete in curs de derulare si respecta "pe deplin acest demers", sperand totodata "sa fie informata cat mai rapid in legatura cu mersul acestor anchete".

Acesta a subliniat ca "intregul caz va fi urmarit cu cea mai mare atentie" de catre autoritatile de la Bucuresti iar "Romania va avea un rol activ de acum incolo".

Premierul Dacian Ciolos a facut apel la autoritatile norvegiene "sa perceapa dimensiunea sensibila a subiectului la nivelul opiniei publice romanesti si internationale", a aratat Suciu, care a mentionat ca spera la o "clarificare rapida a situatiei care sa tina cont de interesul copiilor, fara sa se ajunga la alte demersuri si fara inflamarea in continuare a situatiei".

Informatii relevante despre acest caz si evolutia lui:

Cazul familiei Bodnariu din Norvegia, despartita de cei cinci copii in luna decembrie, a declansat un val de reactii in societate.

Primele informatii, publicate cu precadere de site-urile crestine, sustineau ca Serviciul de protectie a copilului din Norvegia ar fi luat copiii de langa parinti din cauza convingerilor crestine. 

Declaratiile celor doi parinti si ale fratelui lui Marius Bodnariu arata insa ca motivul oficial este legat de "disciplinarea fizica" a copiilor, admisa de familie sub forma unor "palme la fund". Familia reclama insa actiunea disproportionata a autoritatilor.

Premierul Dacian Ciolos a comentat pe 23 decembrie , intr-o emisiune la postul Antena 3, cazulfamiliei romane a caror copii au fost luati de autoritatile din Norvegia, afirmand ca situatia este "sensibila", iar Romania nu poate insista, pentru a nu lasa impresia unor presiuni, avand in vedere ca trebuie respectata legislatia norvegiana. 

Tot pe 23 decembrie, Avocatul Poporului s-a sesizat din oficiu cu privire la cazul celor 5 copii preluati de la parintii lor de catre Barnevernet.

In weekend au avut loc manifestatii de sustinere in Bucuresti, in fata Guvernului, si in alte orase din tara, din Europa si din SUA.

Cazul familiei mixte Bodnariu nu este singular, intr-o situatie asemanatoare fiind in Norvegia si Dumitru si Mihaela Nan, carora statul norvegian le-a luat copiii in octombrie, scrie Adevarul. 

Conducerea Ministerului Afacerilor Externe a avut vineri o noua discutie cu ambasadorul Norvegiei la Bucuresti, Tove Bruvik Westberg, despre cazul familiei Bodnariu, iar ambasadorul Romaniei la Oslo va avea la randul sau, saptamana aceasta, o discutie cu reprezentantii Ministerului norvegian al Copiilor, Egalitatii si Incluziunii Sociale.

O delegatie parlamentara formata din membri ai Comisiei pentru comunitatile de romani din afara granitelor tarii intentioneaza sa faca o vizita in Norvegia in perioada 18 - 22 ianuarie pentru a discuta cazul familiei Bodnariu, a precizat vicepresedintele Comisei, deputatul PNL Mircea Dolha.

CITITI si Mircea Toplean, psiholog clinician: Sa separi copiii de parinti in urma unor marturisiri facute chiar de copii are un efect devastator IN PRIMUL RAND asupra copiilor denuntatori


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

Satul din Europa care a ales sa plateasca o amenda uriasa in loc sa primeasca 10 refugiati: "E simplu. Nu-i vrem aici"

Unul dintre cele mai bogate sate din Europa a ales sa plateasca o amenda de 200.000 de lire sterline pentru ca nu a dorit sa primeasca 10 refugiati, ca parte din cota impusa Elvetiei, sustine Daily Mail.
9448 vizualizari
  • -2 (40 voturi)    
    nu arata a fi copii maltratati (Marţi, 12 ianuarie 2016, 13:18)

    ..13 [utilizator]

    poza arata o familie fericita.

    Nu poti sa joci asa de bine in rolul de fericit cand esti copil - copiii sunt in general autentici, nu isi asuma roluri...
    • -7 (39 voturi)    
      poza arata niste grimase, nu niste zambete (Marţi, 12 ianuarie 2016, 13:43)

      shurub [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Toate pozele acestei familii sunt cu zambete fortate.

      Copii stiu de frica si pot fi conditionati sa reactioneze in diverse feluri in public.
      Un om care zambeste intotdeauna nu neaparat e vesel, poate e si scrantit nitel.
      • -2 (26 voturi)    
        Si eu sunt scrantit (Marţi, 12 ianuarie 2016, 14:05)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui shurub

        Cu zambetul fortat pe buze ti-am dat un minus la comentariu. Dar in realitate mi-a placut enorm. Comentariul e concis, de maxima empatie, esential si incarcat de intelepciune. Cu siguranta ca eu sunt cel scrantit.
      • 0 (6 voturi)    
        . (Marţi, 12 ianuarie 2016, 17:19)

        iosifiosif [utilizator] i-a raspuns lui shurub

        Frate, imi pare rau ca gândești astfel!! Nu zic mai multe.
    • +4 (28 voturi)    
      Pai (Marţi, 12 ianuarie 2016, 13:44)

      Jerez [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Cu o poza nu se face primăvara si fum fără foc nu iese.
      • +5 (27 voturi)    
        dar 3-4/zi copii confiscati de linga parinti? (Marţi, 12 ianuarie 2016, 14:35)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Jerez

        statisticile arata ca anual agentia asta confisca de linga parinti cca 11200 copii. Citi copii se nasc anual in norvegia vs 11200 confiscati?

        Lumea crede ca doar parintii romani le mai dau o palma copiilor insa se pare ca peste 11000 de familii fac acelasi lucru.
        N-as crede ca sint toti nebuni ci mai degraba agentia norvegiana e dusa cu pluta.

        e mai simplu sa-i furi decit sa-i concepi si sa ai grija de ei.
        • -3 (9 voturi)    
          de unde ai luat datele? (Marţi, 12 ianuarie 2016, 14:51)

          eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

          daca sunt 11200 de copii asta nu inseamna ca sunt tot atatea familii... si chiar daca ar fi atat de multe familii asta nu inseamna ca iti da tie dreptul sa iti batii copiii doar pt ca altii o fac

          si se pare ca e mai simplu sa ii faci decat sa ii cresti cum trebuie.

          daca nu crezi ca ai rabdarea necesara si cel mai probabil iti vei iesi din pepeni si le vei da cate o palma mai bine te abtii si nu ii mai faci deloc. copii nu sunt sac de box pt parinti frustrati
          • +5 (13 voturi)    
            statisticile sint publice, citeste (Marţi, 12 ianuarie 2016, 16:21)

            mnicku [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

            dupa tine o palma la fund e tot una cu un pumn in figura. Pt tine totul e alb sau negru, gri nu exista. Dupa tine un copil de 4-5 ani are acelasi discernamint ca si un adult de 35 de ani . Sint egali in gindire, nu ?

            http://www.praguepost.com/viewpoint/51458-norwegian-politician-criticizes-barnevernet

            https://www.rt.com/news/263625-norway-children-welfare-protest/

            http://www.truelithuania.com/tensions-peak-as-norway-takes-lithuanian-children-5626

            statul norvegian cum nu-si poate face copii e mai simplu sa-i fure si sa-i dea spre adoptie familiilor surogat. Ce misto, ca la magazin, vreau una bucata baiat blond, 73 cm, 32 kg virsta 3-4 ani . Vine agentia si livreaza moca.
            In loc sa-si incurajeze natalitatea e mai simplu sa rapeasca .
            • +3 (11 voturi)    
              livrea moca? (Marţi, 12 ianuarie 2016, 16:46)

              LoloBolo [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

              cine ti-a spus...familiile respective primesc bonuficatii si intrucat exista o intreaga netrasparentza in jurul a ce se intampla DUPA luarea.

              Eu is curios la o intrebare...daca agentzia e atat de eficienta, de ce nu demostreaza eficientza prin date, statistici, ce se intampla cu copiii dupa ce sunt luati, etc.

              Nu de alta dar datele de dupa sunt chiar sumbre (f. putini copii sunt reintegrati iar datele se contrazic, unii spun ca de fapt copii sunt luati l "cerea parintzilor si readusi in sanul familiei" altii spun ca sunt luati pur si simplu , fara a-si mai revena famila naturala decat dupa ce , ori fug de acasa, pe la 15-16 ani, ori ajung ca "eroul norvegian".

              Oricum, ai da-o , statul norvegian la abuzuri asupra copiilor are antecdente grave, inca nerezolvate.
            • -1 (11 voturi)    
              ce va mai place (Marţi, 12 ianuarie 2016, 17:52)

              Innar [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

              sa mestecati aceleasi surse.
              adica o fituica din Praga -praguepost.com
              una din Rusia - rt.com si una din Lituania - truelithuania.com, ai mai uitat una din dailymail din Anglia, un ziar de scandal.
              Ceva din Norvegia avem? Ca probabil si bulgarii daca si lor li s-ar lua copiii o sa dea pe langa cele 3 ziare si altele romanesti precum can-can si click.
            • 0 (4 voturi)    
              statisticile reale... (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 10:55)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

              statistica este publicata chiar pe site-ul barnevernet: http://www.bufdir.no/en/Statistikk_og_analyse
              /Barnevern/#heading13693 (nici eu nu inteleg norvegiana, dar daca o deschizi in Chrome ti-o traduce..)

              In Norvegia se nasc anual peste 60.000 de copii. ~1500 ajung la familii adoptive (1 din 40). Sunt inclusi aici copiii orfani sau abandonati. In total la sf lui 2014 ~15.000 de copii erau in grija serviciilor de protectie sociala.

              Vi se pare mult? Hai sa ne uitam la Romania: http://www.copii.ro/transparenta/statistici-page/
              60.000 de copii in grija serviciilor de protectie sociala. de 4 ori mai multi decat in Norvegia. intamplator, populatia Romaniei este de .. 4 ori mai mare decat a Norvegiei.

              abuz? coincidenta?..
              • -1 (3 voturi)    
                incurci lucrurile (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 13:16)

                Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui pehash

                la noi copiii ajung in orfelinate in principal pentru ca sunt abandonati.
                ai retinut? abandonati, nu luati cu forta.
                ai omis exact detaliul care face diferenta.
                • 0 (2 voturi)    
                  nu incurc nimic (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 14:35)

                  pehash [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

                  doar am demonstrat cu cifre ca cel care scria mai sus de 11000 copii "confiscati" abereaza.
                  evident ca o mare parte sunt abandonati.. cati? dar la norvegieni oare nu sunt printre aia 1500 si copii abandonati sau copii ai caror parinti au murit?

                  cine si de ce exagereaza cu tot felul de grozavii pe aici? 11000 anual? "hoti de copii", "furati", "confiscati".. cand te uiti mai atent descoperi ca toti sunt niste mincinosi penibili
          • +2 (8 voturi)    
            Dar prostia? (Marţi, 12 ianuarie 2016, 16:30)

            Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

            Cu ce ne ajuta parintii prosti? De ce sa nu le rapim si lor copiii?

            Dar parintii bolnavi sau handicapati? De ce sa nu le rapim si lor copiii? Dar fumatorilor, de ce sa le lasam copiii?

            Si asa mai departe. In general, cam toti meritam sa ni se rapeasca copiii. Toti parintii si bunicii, reprezentam un pericol, un element toxic si nociv pentru copiii nostri.
            • -1 (3 voturi)    
              penibil (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 11:54)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

              "Da tu de ce tragi?" intreaba Ionel.
              Poate ca ar trebui sa-l citesti pe Caragiale..

              Argumentul tau este ca mai sunt si alte categorii de parinti care reprezinta un potential pericol pentru copiii lor? Deci afirmi implicit ca si in cazul familiei Bondariu parintii reprezinta un pericol? De-aia n'are ursul coada..
        • +5 (9 voturi)    
          E putin 3-4 pe zi (Marţi, 12 ianuarie 2016, 15:05)

          dantastic [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

          Intr-o tara cu probleme cu alcoolismul si multi imigranti, e putin.

          Mai ales cand e foarte frig (alcoolismul) iar printre imigranti sunt tot felul de bigoti ce refuza respectarea legilor locale.

          E putin.
          • 0 (8 voturi)    
            nu stiu daca-i mult sau putin (Marţi, 12 ianuarie 2016, 16:28)

            mnicku [utilizator] i-a raspuns lui dantastic

            astea erau statisticile, 11200 confiscati/an :
            http://www.praguepost.com/viewpoint/51458-norwegian-politician-criticizes-barnevernet

            Cu musulmanii face la fel sau aia le pun bombe direct si nu mai discuta ?
            Insa ce face agentia aia nu-i normal deloc .
            Cred ca dupa un proces dus pina la capat si obligata agentia sa plateasca milioane de euro despagubiri se vor potoli .

            Tot timpul noi eram aratati ca fiind inapoiati dar vad ca ei sint si mai si . Cum poti lua de linga parinti un copil, sugar chiar? Cum va creste acel copil ? In mod sigur traumatizat. Si asta in baza declaratiilor unui copil care la suparare pe unul din parinti vorbeste cum il duce capul .

            Si animalele lupta pt puii lor
        • +2 (4 voturi)    
          Stire din 2014: (Marţi, 12 ianuarie 2016, 15:22)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

          Anul trecut, Norvegia a avut cea mai scăzută rată a natalității din 2002 și până în 2013. În total s-au născut 59.000 de copii, cu 1.300 mai puțini față de 2012, iar rata natalității a fost anul trecut de 11,7‰.

          Romania rata natalitatii in 2013 a fost de 9.9‰.

          - Natalitatea brută nu redă întotdeauna situația reală. De aceea s-a recurs și la calcularea altor indicatori, care să ofere o imagine mai apropiată de realitate a acestui fenomen al nașterilor. Unul dintre acesti indicatoi este: indicele sintetic al fecundității (numărul mediu de copii născuți de o femeie în timpul vietii) variază intre valori mai mari de 7 - în câteva state din Africa Subsahariană - și 1,2 în unele state ale Europei de Est). Valoarea de 2,1 din urmă pentru acest indicator este considerată limita până la care o populație își asigură înlocuirea. Sub acest prag indică tendințe regresive a populatiei.

          La copii nascuti se adauga anual si copii care au venit in Norvegia odata cu parintii lor din alte state. Statul Isi asigura astfel inlocuirea populatiei. Porcesul probabil este ceva mai intortocheat dar asta cred ca este esenta.
      • -1 (7 voturi)    
        Hai sa tragem linie (Marţi, 12 ianuarie 2016, 18:18)

        reprobabil [utilizator] i-a raspuns lui Jerez

        Mai intai trebuie sa enumeram:

        -Fotografia familiei arata niste oameni fericiti, pentru ca zambesc.
        -Statul norvegian rapeste/fura 3-4 copii pe zi. La ei in tara, nu aiurea, sunt peste 11 000 copii rapiti/furati pe an de catre stat.
        -Statului roman ii ia doua luni sa reactioneze si toti guvernantii ar trebui sa-si dea demisia, in consecinta.
        - Comentatorii fariseistici nu inteleg diferenta dintre o palma data cu ura si una data din dragoste, pentru corectie.
        -Violenta aplicata de parinti e de preferat violentei aplicata de stat prin rapire, indiferent de situatie.
        -Barnevernet este o organizatie netransparenta si care nu raspunde in fata nici unei autoritati (asa scrie in toata presa).
        -Norvegia e singura care se manifesta asa contra unor imigranti, deci sigur ea e de vina, nu imigrantii.

        Uff. Am uitat ceva? Rog sa completati daca mi-a scapat. Multumesc.
        • +1 (7 voturi)    
          da, ai uitat (Marţi, 12 ianuarie 2016, 19:44)

          Innar [utilizator] i-a raspuns lui reprobabil

          ca in afara de tata, restul sunt cetateni norvegieni deoarece Norvegia nu acorda dubla cetatenie. Cetatenia romana facuta copiilor a fost luata in luna decembrie dupa ce acestia au fost luati, incalcand inca o lege din Norvegia.
          Mai intai sa enumeram:
          -Tatal recunoaste ca mai atinge copii (lucru interzis acolo)
          -Fata cea mare declara ca a fost lovita (lucru spus de cei din familie, ce este in dosarul celor de la Barnevernet)
          -Dubla cetatenie facuta copiilor dupa ce au fost luati (cetatenie dubla interzisa in Norvegia) parintii au incercat sa fenteze statul norvegian. E ca si cum unul care si-a batut nevasta pana la omor cand este condamnat, schimba cetatenia cu aia pakistaneza unde ai dreptul asta.
          -Parintii au fost avertizati in prealabil de catre scoala si autoritati de vreo cateva ori, stiau consecintele daca continua (lucru declarat de familie)
          -Familia nu era imigranta, era compusa din mama cetatean norvegian, tatal roman si copiii norvegieni.
          -Barnevernet este o organizatie netransparenta, deoarece pe perioada anchetei nu se divulga elemente din dosar. (vezi DNA)
          -Cati joule trebuie sa aiba o palma din dragoste raportand varsta copilului, greutate/lovitura aplicata... hai zi tu ca sa revolutionam sistemul juridic.
          Am uitat sa spun ca familia traia in Norvegia si nu in Romania? Sunt socati norvegienii, ca nu toti or fi gay, nazisti si mai stiu eu ce debiteaza romanii la adresa lor?!
          • -3 (3 voturi)    
            Era o lista a tampeniei, concentrata (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 17:10)

            reprobabil [utilizator] i-a raspuns lui Innar

            Scuze, Innar, incercam sa aduc laolalta jumatatile de adevar (se numesc minciuni eliptice), minciunile propriu-zise si tampeniile insirate aici de, hai sa o spunem pe drept, membrii cultului religios care imping acest subiect pe agenda. Altcineva nu s-a legat la cap cu acest subiect.

            Daca cine le citeste nu-si incrunta macar o spranceana, in fata unor ineptii atat de crancene, atunci e bun sa se inscrie maine nu numai la ei dar si in orice organizatie ce cere lipsa totala de logica si distorsionarea realitatii la fel de usor cum respiri.

            Oricum, asa cum spui si tu, nu "romani" s-au scandalizat acum ci membrii ai unei secte. Faptul ca au nationalitate romana e ceva complet secundar, nu are nici o legatura cu actiunile lor. Sunt sigur ca norvegienii vor sti sa discearna intre aceste detalii.
    • +2 (32 voturi)    
      Pai si tre sa fie maltratati? (Marţi, 12 ianuarie 2016, 13:56)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Ii retragi din mijlocul familiei violente abia dupa ce sunt bagati in spital dupa bataie? Asta doar la noi se intimpla. Acolo nu ai voie sa-ti bati copilul. Punct. De la o palma la fund ramai fara el. Si asha e in mai toata europa civilizata, aia spre care tindem. Doar la noi bataia e rupta din rai sau unde da mama creste. In tarile cu apa calda copiii se aduca altfel decit prin bataie.
      • 0 (22 voturi)    
        nu ai cu cine (Marţi, 12 ianuarie 2016, 14:07)

        eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        dupa comentariile de pe net bag de seama ca romanii isi bat copiii in 95% din cazuri...

        pt romani dubla masura e de baza. E ok sa bati copilul uneori, e ok sa parchezi unde ai chef uneori, e ok sa arunci gunoaie pe strada etc...

        legile sunt facute sa fie respectate dar nu de ei si mereu altii sunt vinovati
        • -2 (12 voturi)    
          da, se pare ca nu ai cine! (Marţi, 12 ianuarie 2016, 14:53)

          cetatean nerevoltat [anonim] i-a raspuns lui eu sunt

          Ce treaba are disciplinarea copilului cu aruncatul gunoaielor pe strada sau cu parcatul masinilor?

          Dupa mintea ta cu siguranta ala care a parcat aiurea pe trotuar cand ajunge acasa isi bate nevasta si copiii si apoi intre alte doua nelegiuri comenteaza pe Hotnews ca e impotriva sistemului norvegian de abuz institutional asupra copiilor.

          Pentru cei care nu gandesc inainte sa comenteze: foarte putine lucruri sunt mai grave pentru un copil decat lipsirea de parinti.
        • +3 (3 voturi)    
          Da, dar doar tu ai voie uneori (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 11:41)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

          Cind parcheaza altul aiurea, ii faci un scandal monstru, cind arunca altul gunoiul pe geam, il vorbesti de rau. Doar cind ti se intimpla tie e OK.
      • -2 (18 voturi)    
        Cu rapire?! (Marţi, 12 ianuarie 2016, 14:15)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Cum sa scuzi rapirea copiilor prin bataia primita de la parinti?! Sau prin religia familiei, sau prin alte considerente culturale?! Diferentele de opinie dintre noi ne dau oare dreptul sa rapim copiii din familii??!!

        Multi nu suntem de acord cu tine, si credem ca e periculoasa gandirea ta. Dar NU suntem de acord sa te condamnam la puscarie sau la moarte. Precum nici NU suntem de acord sa-ti fie rapiti copiii. Oricat de tampita ar fi parerea ta, NU putem compensa prostia ta prin rapirea copiilor tai, prin intemnitarea sau uciderea ta.

        Nu-ti cere nimeni aici sa fii de acord cu alte opinii fara sa le analizezi. Dar pentru numele lui Dumnezeu, NU rapii copiii altora pe baza diferentelor de opinie, cultura, coeficient de inteligenta, etc. Oamenii NU sunt animale, si NU le putem aplica criterii zoologice privind securitatea speciei.
        • 0 (2 voturi)    
          Pai de ce nu? (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 11:52)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          Daca vezi ca parintele isi bate copilul, il extragi de acolo. Legea asta e si la noi, doar ca la noi legile nu se respecta decit dupa o tragedie. Lasi copilul in familia care-l bate pina a junge la spital plin de vinatai? Dar daca copilul ala, lasat in sinul familiei, a fost batut pina a ramas paralizat? Sau omorit in bataie? O fi bine sa nu "rapesti copilul"?

          Mai departe, fiecare comunitate isi face regulile proprii. Finlanda are niste legi dure impptriva violentei asupra copiilor. De fapt legi din astea sunt peste tot, doar ca la ei se aplica cu strictete. NU-ti plac regulile lor? NU ai chef sa le respecti? Mutta-te in alta tara. Nu te opreste nimeni. Dar atit timp cit esti in tara respectiva, respecta-i legile.

          O problema cu adevarat mi se pare cazul celalalt cu fetita amenintindu-si mama ca daca nu-i ia jucaria cutare se duce la politie si zice ca a fost batuta. Desi si aici rezultatul e o lipsa de comunicare si afectiune intre mama si fiica.
    • +7 (23 voturi)    
      e clar... eu zic sa dam si in carti sa vedem (Marţi, 12 ianuarie 2016, 14:08)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      pe bune? ne bazam pe o poza?

      eu zic sa se mute in tara ca aici poti sa bati copii (si nevasta bonus) cand si cum ai chef... si se pare ca nici societatea nu are o problema cu asta
  • -7 (19 voturi)    
    2 luni (Marţi, 12 ianuarie 2016, 13:56)

    dan [anonim]

    2 luni pentru o intalnire....
    pampalailor plecati de la conducerea tarii!
  • -1 (31 voturi)    
    Pentru comentariile fariseice (Marţi, 12 ianuarie 2016, 14:09)

    Georgescu Liviu [anonim]

    Oare despartirea copiilor intre ei si de parinti nu reprezinta mai mult decat o palma la fund?
    Voi chiar nu ganditi ce trauma reprezinta pentru copii despartirea de parinti si intre ei ?
    Si care dintre voi a respectat toate legile in litera lor are dreptul sa vorbeasca, dar daca ai incalcat cea mai mica lege esti cel putin la fel de vinovat ca cel care a dat o palma copilului.
    Iar o palma poate fi data in multe feluri, o minte bolnava ca a celor care comenteaza fariseic nu pot gandi decat la o palma din furie, rautate si nu pentru corectie din dragoste.
    Daca o palma data copilului tau l-ar salva de la a deveni consumator de droguri ai face-o ?
    Sau esti political corect si fariseu legalist si spui ca tu respecti legea , putand sa-si distruga viata daca doreste ?
    • +1 (23 voturi)    
      cum sa sustii violenta "din dragoste" (Marţi, 12 ianuarie 2016, 14:30)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Georgescu Liviu

      esti bolnav omule!

      nu exista violenta din dragoste !

      Dupa capul tau si nevasta o poti bate tot din dragoste. Si pe parinti ii poti bate din dragoste. Mai ales de la o varsta cand ajung exact ca si copiii. Cand nu intelg una alta pac !!!... le dai o palma din dragoste sa ii aduci pe calea cea buna.

      VIOLENTA E VIOLENTA ! Nu exista violenta din dragoste. Exista doar oameni bolnavi cu capul sau oameni care nu ar trebui sa faca copii daca nu au rabdare.
      • +3 (9 voturi)    
        WW2 a fost o demonstratie de dragoste suprema (Marţi, 12 ianuarie 2016, 14:49)

        antonie [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

        Doar ca nu inteleg asta necredinciosii.
      • +4 (6 voturi)    
        violenttza-i violentza (Marţi, 12 ianuarie 2016, 16:41)

        LoloBolo [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

        perfect de acord cu violentza-i violentza doar ca exista violentza si violentza pedepsita mai mult sau mai putin...pentru o palma iei o amenda (daca dovedesti daune morale poti primi chiar despagubiri) pentru o bataie, poti sa faci chiar inchisoare...cel putin asa ar trebui sa functioneze un stat civilizat si democratic ( de aia exista marja de pedeapsa, functi de gravitate, de aia exista judecatorie, etc).
      • +6 (8 voturi)    
        ? (Marţi, 12 ianuarie 2016, 16:44)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

        Daca nu exista violenta din dragoste, inseamna ca nici rapirea copiilor nu reprezinta dragoste fata de copii. Si atunci intre violenta parintilor si violenta statului, de ce ar fi preferabila violenta statului asupra copiilor? Ce beneficiu vezi tu in abuzurile statului asupra copiilor?

        Toti doriti sa-i pedepsiti pe parinti pentru opiniile lor diferite fata de ale voastre. Dar de ce va razbunati si pe copii?! Ce si cum repari prin rapirea copiilor din familie? Cum poti sa fii tu, rapitor al copiilor, mai bun decat parintii??!!
      • +2 (4 voturi)    
        Nu intelegi nimic (Marţi, 12 ianuarie 2016, 17:27)

        Georgescu Liviu [anonim] i-a raspuns lui eu sunt

        Se pare ca lucrezi decat in registrul violentei prin gandire, probabil si fizic, dar si in limbaj.
        Poate ai curajul sa-ti spui numele
      • +2 (2 voturi)    
        Citeste si te lamuresti (Marţi, 12 ianuarie 2016, 21:55)

        Georgescu Liviu [anonim] i-a raspuns lui eu sunt

        Un articol scris de un profesionist.
        Exact asta am vrut sa spun, http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-20721152-mircea-toplean-psiholog-clinician-separi-copiii-parinti-urma-unor-marturisiri-facute-chiar-copii-areun-efect-devastator-primul-rand-asupra-copiilor-denuntatori.htm
    • +2 (18 voturi)    
      nu fariseistice, masonice de-a dreptul (Marţi, 12 ianuarie 2016, 14:31)

      dantastic [utilizator] i-a raspuns lui Georgescu Liviu

      In acest caz a fost nevoie sa intervina o institutie, in baza unei legi. Acea institutie (a protectiei copilului) este supravegheata de o a doua institutie, cea a justitiei.

      Hai sa ne aflam in treaba, noi, niste romani, mari mesteri in institutii, si sa spunem ca nu una ci doua institutii din cu totul alta tara (una mult mai civilizata) nu ar fi tocmai bune si fac rau. Sictir.
    • +8 (22 voturi)    
      Ai dreptate, hai sa facem proba (Marţi, 12 ianuarie 2016, 14:38)

      antonie [utilizator] i-a raspuns lui Georgescu Liviu

      "Iar o palma poate fi data in multe feluri, o minte bolnava ca a celor care comenteaza fariseic nu pot gandi decat la o palma din furie, rautate si nu pentru corectie din dragoste."

      Foarte frumos spus. Ne intalnim prin oras si demonstram diferenta. Iti ard o pereche de palme zdravene, una cu ura si una din dragoste, si tu trebuie sa recunosti care-i care. Daca gresesti repetam pana te prinzi.

      Nu de alta dar vad ca sunt tot felul de rautaciosi p'aici care nu stiu diferenta dintre cele doua tipuri de palma.
      • -1 (11 voturi)    
        ai fost genial (Marţi, 12 ianuarie 2016, 14:56)

        eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui antonie

        am ras un pic... nota 10.

        din pacate o sa ne luam minusuri ca la noi e ok sa dai palme din dragoste.

        pana una alta sunt optimist pt ca sunt sigur ca ai nostri copii vor fi superiori celor batuti in familie. dar asta se va vedea peste ani si ani.
        • -2 (6 voturi)    
          heh (Marţi, 12 ianuarie 2016, 16:21)

          antonie [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

          Pai nu?

          Si eu zic nici sa nu mai votezi in aceste articole/comentarii. Lasa-i sa-si voteze singuri aberatiile, sa fie singurele comentarii vizibile.
          Asa vor deveni mai vizibile si evidente enormitatile vehiculate, si usurinta cu care mint sau spun tampenii in fatza acesti oameni.

          De ce sa-i judecam noi, lasa-i sa se faca singuri de ras in tot targul. Nu ii fortez eu, ei simt nevoia. Sunt bine-veniti sa o faca.
      • +1 (5 voturi)    
        Nu poti intelege (Marţi, 12 ianuarie 2016, 17:32)

        Georgescu Liviu [anonim] i-a raspuns lui antonie

        Citeste comentariile care urmeaza ca sa pricepi. Dar ma indoiesc ca esti capabil.
  • 0 (14 voturi)    
    cred (Marţi, 12 ianuarie 2016, 14:19)

    keiser_soze [utilizator]

    ca problema care starneste atatea controverse este faptul ca Barnevernet este o organizatie netransparenta si care nu raspunde in fata nici unei autoritati. Asta da de gandit.
    • 0 (18 voturi)    
      de ce crezi? (Marţi, 12 ianuarie 2016, 14:45)

      antonie [utilizator] i-a raspuns lui keiser_soze

      " Barnevernet este o organizatie netransparenta si care nu raspunde in fata nici unei autoritati."

      Hai sa dea naiba, e chiar asa de capul ei? Nu raspunde in fata legii? Ce neroada e....
      • +2 (4 voturi)    
        @antonie (Marţi, 12 ianuarie 2016, 16:48)

        keiser_soze [utilizator] i-a raspuns lui antonie

        din tot ce s-a scris in presa referitor la asta.
        de aceea.
        • -2 (6 voturi)    
          Foarte vag raspunsul. Si gresit. (Marţi, 12 ianuarie 2016, 17:14)

          reprobabil [utilizator] i-a raspuns lui keiser_soze

          Presa e suficient de mare sa poti citi orice in ea. Fara sursa e irelevant ce-ai citit.

          Da ia zi-i, o punem si noi de-o organizatie d'asta care nu se supune nici unei autoritati? Hai sa o facem frumoasa, in Indo-China chiar, ca vad ca-n Norvegia e deja ocupat.

          Nu stiu cum scapam de politie, judecatorii, inspectori fiscali, restul autoritatilor publice locale si guvernamentale dar ne descurcam noi.

          O numim "Organizatia care nu se supune nici unei autoritati pentru ca atata pricepe pe lume keiser_soze". Super.
          • +1 (1 vot)    
            @reprobabil (Marţi, 12 ianuarie 2016, 19:54)

            keiser_soze [utilizator] i-a raspuns lui reprobabil

            bun pseudonim !
            esti cam...iute si patimas la scris, ca sa zic asa ! pui si neuronii la treaba cand faci asta sau exista o nepotrivire de caracter intre cele doua actiuni ?
            Daca presa norvegiana este irelevanta, atunci bine !
            cauta tu garajul ca eu aduc mobila necesara !
            Ce zici ?
    • -2 (8 voturi)    
      de unde stii tu asta (Marţi, 12 ianuarie 2016, 14:56)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui keiser_soze

      sau dai din taste aiurea ?
      • +1 (3 voturi)    
        @ eu sunt (Marţi, 12 ianuarie 2016, 16:51)

        keiser_soze [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

        sa-ti raspund si tie, desi iar cred ca e pierdere de timp : asa cum fiecare este indreptatit sa aiba o opinie asta a fost opinia mea bazata pe tot ce am citit in presa despre asta.
        nu am spus ''stiu'' am spus ''cred'' , o fi complicata diferenta dintre cele doua pentru tine .
        acum intelegi ?
      • +1 (3 voturi)    
        @eu sunt (Marţi, 12 ianuarie 2016, 17:32)

        keiser_soze [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

        esti nepotrivit de agresiv / a. ce frustrari ai ? Ah, stai, nu vreau sa stiu, exista psihologi pentru asta si-ti recomand sa mergi cu incredere. Mi-am exprimat opinia, stiam ca exista aceasta libertate. Inca.
        Dar hai sa te ajut putin (incearca cu google translate si o sa intelegi macar 50%. sper.)

        http://www.tk.no/meninger/barnevern/barnevernet-og-keiserens-nye-klar/o/5-51-90364
        • -1 (5 voturi)    
          Lasa, nu te supara (Marţi, 12 ianuarie 2016, 18:40)

          _raducu [utilizator] i-a raspuns lui keiser_soze

          Au fost potrivit de agresivi parintii aia, ca vad ca orice conteaza numai asta nu.

          Noroc ca putem citi mai putin de jumate de descriere, cu google translate. Numai asa putem intelege TOT.
          • +1 (1 vot)    
            mai raducu (Marţi, 12 ianuarie 2016, 19:50)

            keiser_soze [utilizator] i-a raspuns lui _raducu

            dar tu de unde stii toate astea ? hai, lasa, nu-mi raspunde !
  • +1 (17 voturi)    
    De ce??? (Marţi, 12 ianuarie 2016, 14:23)

    aniod [utilizator]

    Romanii au emigrat in toata europa. Sunt cu milioanele in Spania, Italia, Franta si Germania.

    De ce nu apar numeroase reclamatii ale copiiilor romani fata de parintii lor in Spania? Ar fit rebuit, proportional cu numarul emigrantilor, sa fie sute, poate mii?
    Poate acest lucru le da de gandit si norvegienilor. Comportamentul romanilor, banuiesc ca este aproximativ acelasi. Modul in care sistemul incurajeaza delatiunea este diferit. Rapiditatea cu care se destrama o familie este diferita.
    • -1 (19 voturi)    
      Spania nu-i Norvegia. (Marţi, 12 ianuarie 2016, 14:47)

      antonie [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      Fix la fel cum iarna nu-i ca vara.

      Daca intampini dificultati in intelegerea acestei realitati te rog sa mergi afara sa te gandesti, imbracat doar in tricou, short si slapi.
    • -5 (5 voturi)    
      e doar inceputul (Marţi, 12 ianuarie 2016, 14:58)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      vor aparea stai un pic ca urmeaza.
      • +7 (11 voturi)    
        Proportia (Marţi, 12 ianuarie 2016, 15:40)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

        La numarul mare de romani din Spania, daca ar fi fost o problema deosebita cu romanii, ar fi fost deja vizibila.
        • -3 (9 voturi)    
          Au fost arestati romanii? Toti? (Marţi, 12 ianuarie 2016, 16:49)

          reprobabil [utilizator] i-a raspuns lui aniod

          Nu. Au fost luati copii unei familii. Caz punctual, nu de masa.

          Ba chiar unei familii mixte, un roman si o norvegianca.

          Poate partea norvegiana a familiei e de vina aici, te-ai intrebat?
  • -8 (10 voturi)    
    Oh...da (Marţi, 12 ianuarie 2016, 14:43)

    Je__ [utilizator]

    S-au trezit si slujitorii Majestatii Sale!
    • -2 (6 voturi)    
      Reptilienii. (Marţi, 12 ianuarie 2016, 14:54)

      antonie [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Slujitorii Majestatii Sale sunt mici copii pe langa reptilieni.
  • 0 (8 voturi)    
    nuiaua ca porunca divina (Marţi, 12 ianuarie 2016, 15:13)

    frd55 [utilizator]

    pt a intelege mentalitatea coreligionarilor familiei Bodnariu, va invit sa cititi interventia pastorului Cristian Ionescu. Acesta este principalul responsabil de organizarea protestelor in fata ambasadelor Norvegiei in sprijinul parintilor Bodnariu (nu spun familiei, pt ca ar include si copiii).

    https://popaspentrusuflet.wordpress.com/2016/01/12/trei-teste-esentiale-ale-cazului-bodnariu/

    Eu am retinut imperativul divin de a utiliza nuiaua fata de copii si respectarea legilor unei tari doar atunci cand acestea nu contrazic perceptele biblice.
    • 0 (12 voturi)    
      Foarte interesant (Marţi, 12 ianuarie 2016, 16:03)

      unu_ [utilizator] i-a raspuns lui frd55

      Si dupa ce-ti croiesti copii si ti-i ia un stat unde nu se tolereaza asta nu ramane decat sa creezi impresia unei revolte generale intr-o alta tara care n-are nici o treaba cu prima, ca sa pui presiune sa dregi busuiocul.

      Scoti membrii sectei in strada sa urle ca din gura de sarpe, umplii forumurile cu aberatii, totul fara nici cea mai mica tremuratura de spranceana pentru ca, nu-i asa, Dumnezeu e cu ei si automat orice fac ei e bun.

      Cu putin noroc poate si reusesc sa li se dea copiii inapoi si-o sa-i snopeasca pana le baga mintile-n cap. Cu dragoste, normal.
  • -1 (7 voturi)    
    Din cate imi dau seama, (Marţi, 12 ianuarie 2016, 15:19)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    politicienilor nostri le-a cam intrat in oase frica de haita de la L3, care le-a cerut imperativ sa intervina in forta si sa le raporteze ce au facut.
    E jenant sa fii politician in Romania condusa de haita de la L3.
  • +1 (11 voturi)    
    Va rog sa cititi... (Marţi, 12 ianuarie 2016, 16:03)

    Tati [anonim]

    Abuzul norvegian este evident si trebuiesc facute in continuare presiuni pentru a se readuce situatia la o stare normala din punct de vedere a familiei.
    Va rog insa sa cititi si articolul urmator, care ,cred, ca ne arata si ipocrizia noastra , a romanilor :http://www.contributors.ro/global-europa/norvegienii-au-barnevernet-noi-ipocrizie/
    Multumesc !
  • +1 (11 voturi)    
    Pentru cei ce nu inteleg sau nu vor (Marţi, 12 ianuarie 2016, 17:18)

    Georgescu Liviu [anonim]

    ma adresez celor care au copii, cei care inca nu au sa fie ceva mai retinuti.
    am copil de peste 18 ani si nu l-am atins nici cand era mic, nici mai tarziu . deci nu a primit nicicum corectii fizice de la mine .
    nu pledez nicicum pentru pedepsele fizice, dar pot sa va dau exemple:
    copil mic se indreapta cu mana spre o plita incinsa, ii spui "nu dar nu te asculta", ii repeti dar el continua. cum procedati ?
    am urmarit interviul aseara cu cei 2 romani carora le-au fost rapiti un baiat si o fata, iar la intalnirea de 2 ore pe care au avut-o in prezenta celor de la protectia copilului au fost obligati sa vorbeasca in norvegiana, prin translator daca a fost nevoie.
    faptul ca fata de 7 ani a stat in bratele tatalui a fost considerat de cei de la protectia copilului "jenant "
    sa analizam la rece:
    - ca sa declari jenante semnele de afectiune ale tatalui fata de fica de 7 ani trebuie sa ai o minte cel putin blonava si sa-ti imaginezi cu totul alte lucruri murdare. dar o minte de tata normal nu o face.
    - vestitul killer norvegian care a omorat peste 70 de tineri pe o insula a fost despartit de mama sa la 4 ani pentru ca dormeau in acelasi pat si era posibil sa se atinga.
    aceeasi protectie a copilului judecand drept si legal dupa unii l-a luat de la mama si ani mai tarziu a devenit un criminal fara a avea macar remuscari pentru ce a facut . un monstru
    acest serviciu "independent "este de fapt cel care face treaba murdara a unui guvern cu orientari clar asemanatoare celor fasciste , ambasadorul norvegiei in lituania recunoscand ca au nevoie "de sange tanar ", iar pentru aceasta vaneaza copiii din familii mixte sau de emigranti.
    norvegienii prin modul de a gandi si actiona si-au primit singuri pedeapsa: copii cu sindrom down sau autisti intr-o proportie foarte mare, rata cea mai mica a natalitatii, de aceea au nevoie de copiii altora.
    stiati ca protectia copilului din norvegia poate incredinta copiii rapiti familiilor homosexualilor?
    este cutremurator !
  • -4 (8 voturi)    
    conspiratie (Marţi, 12 ianuarie 2016, 17:20)

    Francisc 1 [utilizator]

    oculta mondiala , fortele masonice si probabil Soros , ca tot e vinovat cam de toate , fura copii prea cinstitilor romani prin orice mijloace .
  • -3 (7 voturi)    
    Tari romanashii, vor sa faca legea in Norvegia (Marţi, 12 ianuarie 2016, 17:55)

    Parzivall [utilizator]

    Gud Lack.
  • -2 (8 voturi)    
    propun (Marţi, 12 ianuarie 2016, 18:19)

    Francisc 1 [utilizator]

    sa atacam norvegia si sa-i impunem rezolvarea !
  • 0 (14 voturi)    
    Eu vreau sa-i trag o palma tare domnului Bodnariu (Marţi, 12 ianuarie 2016, 18:50)

    _raducu [utilizator]

    Pentru ca trage tara asta, prin intermediul cultului din care face parte, intr-o mocirla nemeritata.

    Cum isi crestre copii e treaba lui si a statului unde traieste, restul sunt povesti.

    Palma e data cu dragoste frateasca, de roman. Inteleg de la Penticostali ca asta nu e ceva rau, e pentru corectie, si fix asta e si intentia.
  • +1 (9 voturi)    
    jh6j (Marţi, 12 ianuarie 2016, 19:09)

    Lomnasan Ilie [anonim]

    Oare de ce ambasadorul roman a fost primit abia dupa doua luni? Suntem considerati o tara de lumea a 5-a?
    Si daca da, ce vor face autoritatile romane pentru proprii cetateni? pana cand vor inghite sa fim umiliti?
    • +1 (5 voturi)    
      Cand a murit unu in polonia, in puscarie (Marţi, 12 ianuarie 2016, 19:23)

      _raducu [utilizator] i-a raspuns lui Lomnasan Ilie

      De ce nu a sarit de fund in sus, la fel ca acum, toata trupa de Penticostali? Pentru ca acel cineva, desi era roman, nu era de-al lor, d'aia. Ca sa nu mai spun ca oricum acel om era si el un om ca toti oamenii si ar fi meritat niste mila si ingrijire.
      Acum ii freaca pe toti demnitatea romanilor, brusc.
    • 0 (6 voturi)    
      respecta-te pe tine respectandu-ti aproapele (Marţi, 12 ianuarie 2016, 22:59)

      _deci [utilizator] i-a raspuns lui Lomnasan Ilie

      Pai norvegienii aia ce sunt mah, la ei acasa? Pamant de flori?
      Ei nu au o demnitate, un drept de a face ce cred ei de cuviinta, ma repet, la ei acasa?

      Daca atata lucru nu le respecti lor, ce parere sa aiba aia de unu sau altul in care s-a rasculat ranza nationalista ?!
    • +3 (3 voturi)    
      o tara bananiera.. (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 11:08)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Lomnasan Ilie

      intamplator ai ales o cifra perfecta. Norvegia are un pib/capita de vreo 5 ori mai mare decat Romania.
      deci pentru ei asta si suntem. cum crezi ca vad Norvegienii tara noastra?.. imi si imaginez intr-un caz similar revolta in presa din Botswana ca amasadorul lor Bucuresti (care nu exista..) a fost primit abia dupa 2 luni. si dispretul din presa romaneasca...
  • -2 (2 voturi)    
    Cei ce urla aici nu o fac pentru ca sunt romani (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 17:15)

    reprobabil [utilizator]

    Cei ce cer actiunea guvernului sau a te miri cui, nu o fac pentru ca sunt romani. Nationalitatea lor e total secundara motivatiei, ei fac asta pentru ca sunt membrii aceleiasi secte religioase cu parintii in cauza.

    Ei cer guvernului roman actiuni de presiune doar pentru ca membrii guvernului ar putea fi suficient de moi/ametiti incat chiar sa o faca, nu pentru ca ar trebui.

    Corect ar fi sa-si trimita acolo popii sau cum s-or numi ei. Acesti preoti sunt realli lor reprezentanti, nu statul roman.