Salariile profesorilor cresc cu 15% de la 1 decembrie prin Ordonanta de Urgenta. Primii bani vor veni din bugetul anului viitor

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Luni, 12 octombrie 2015, 15:42 Actualitate | Esenţial

Sorin Cimpeanu
Foto: Agerpres
Sorin Cimpeanu, ministrul Educatiei, a anuntat luni ca Guvernul va creste salariile profesorilor si ale celorlalti angajati din invatamant cu 15% de la 1 decembrie, prin ordonanta de urgenta. Cimpeanu si premierul Victor Ponta au declarat ca primii bani vor fi incasati in ianuarie 2016, din bugetul aferent anului viitor. Aceasta este a doua mare crestere de salarii, dupa ce a medicilor.

"A fost acceptata solicitarea ca, in educatie, dupa ce s-au acordat cresterile salariale de 10% pentru personalul didactic si dupa ce s-au acordat 12% pentru personalul nedidactic in august, sa se mai acorde in acest an, incepand din decembrie o crestere de 15% pentru tot personalul din invatamant, personalul didactic de predare, personalul didactic auxiliar si personalul nedidactic", a anuntat astazi, 12 octombrie, de la Guvern, ministrul Sorin Cimpeanu.

Acesta a precizat ca efortul bugetar este de "1,7 miliarde de lei pe tot anul 2016.

"Salariile pe luna decembrie se platesc in luna ianuarie", a declarat Cimpeanu.

In ceea ce priveste proiectul legii salarizarii unitare, aici "vor fi cresteri salariale la fel ca pentru toti ceilalti bugetari, si in sanatate si in educatie. Aceste cresteri au fost acordate pe baza acordului semnat de guvern cu sindicatele din invatamant [acord semnat de Ponta pe cand era candidat la alegerile prezidentiale si prezentat in exclusivitate de HotNews.ro - n.red.] si nu fac obiectul proiectului legii salarizarii unitare", a anuntat ministrul Educatiei.

Anuntul a fost facut de ministrul Educatiei, Sorin Cimpeanu, de la Palatul Victoria, dupa negocieri cu liderii sindicali.

Informatii de background

Amintim ca cererile de crestere a salariilor din educatie au venit in aceeasi zi in care premierul Victor Ponta a anuntat ca mareste de la 1 octombrie 2015 salariile personalului din sistemul sanitar, cu 25%. Majorarea din sanatate a fost facuta dupa ce Inalta Curte de Casatie si Justitie a decis ca medicii nu pot primi primi plati suplimentare sau donatii de la pacienti, hotarare care a adunat mii de medici pe un grup de initiativa, unde discutau despre o greva generala.

Cand inca Ponta nici nu-si terminase declaratia de la Palatul Victoria - referitoare la cresterea salariilor medicilor si la legalizarea spagii fiscalizate - Federatia Sindicatelor din Educatie "Spiru Haret" a cerut Guvernului, printr-un comunicat, sa mareasca si salariile profesorilor si a amenintat cu proteste.

La finalul lunii august, FSLI avertiza ca, daca salariile profesorilor nu sunt majorate cu cel putin 15% inainte de ianuarie 2016, cadrele didactice vor fi platite ca muncitorii necalificati. "Conform deciziei Guvernului Romaniei, incepand cu data de 1 ianuarie 2016, salariul minim pe economie va fi de 1.200 de lei", amintea Federatia Sindicatelor Libere din Invatamant. Spre comparatie, salariul unui profesor debutant va fi la finalul anului 1.189 de lei brut (sursa si detalii).

La runda anterioara de negocieri dintre Guvern si sindicatele din educatie, in luna septembrie, ministrul Educatiei a anuntat ca le-a propus sindicatelor din Educatie o marire cu 10% a salariilor profesorilor, de la 1 decembrie. FSLI a precizat, insa, atunci ca s-a intalnit cu ministrii Sorin Cimpeanu, Rovana Plumb, Eugen Teodorovici si Liviu Pop si a decis "sa acorde Guvernului un ragaz, pana in data de 10 octombrie, (...) pentru ca Executivul sa ia o decizie in ceea ce priveste procentul de majorare salariala in acest an".

Citeste si:


Citeste mai multe despre   









45470 vizualizari
  • +8 (12 voturi)    
    Baaaaa, mai usor! (Luni, 12 octombrie 2015, 15:57)

    Malone_M [utilizator]

    Daca dati totul anul asta, ce va mai ramane pentru adevaratul an electoral 2016?
    Parca vad deja afisele electorale mari cat blocul cu cate un cap de bivol zambind optimist si deasupra coarnelor cu sloganul de succes " Noi v-am dat ce ceilalti v-au luat ! ". Sau ca sa inteleaga tot alegatorul, " Noi vam dat ce ailalti vau luat !".
    • +6 (8 voturi)    
      doar nu dau de la ei (Luni, 12 octombrie 2015, 16:36)

      jescu [utilizator] i-a raspuns lui Malone_M

      Nu dau din buzunarul lor. O sa vina in curand ori cresterile de taxe pentru mediul privat, ori scaderea salariilor bugetarilor cu X%, ori cresterea cursului euro, ori imprumuri de zeci de miliarde la FMI. Dar ce mai conteaza, voturi sa iasa si poate nici nu-i mai prinde pe ei la putere sa trebuiasca sa ia deciziile dificile de peste 2 ani.
      • 0 (2 voturi)    
        Da,aici ai dreptate, (Marţi, 13 octombrie 2015, 10:00)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui jescu

        Ponta nu da de la el,dar Basescu-Boc a taiat de la noi!!!
      • 0 (2 voturi)    
        lol (Marţi, 13 octombrie 2015, 10:49)

        za_omu [utilizator] i-a raspuns lui jescu

        stai linistit, banii sunt luati din investitii, cel putin in Bucuresti eu am impresia ca totul e in paragina, soselele se degradeaza din ce in ce, traficul e pe zi ce trece mai infernal...autostrazi din....
  • +9 (9 voturi)    
    Banii, banii, banii..... (Luni, 12 octombrie 2015, 16:20)

    Marius [anonim]

    Banii vin bugetele anilor 2785 si 3575. Restul e can-can politic marca tonta @ co!!!
    • +8 (8 voturi)    
      banii (Luni, 12 octombrie 2015, 16:34)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      de leafa vor veni din bugetul pe anul viitor?
      adica, de la 01.12.2015 leafa e platita din bugetul pe 2016?
      nu e cam imprumut din banii popii???
  • +4 (8 voturi)    
    Bine ca le mariti la toti salariile ... (Luni, 12 octombrie 2015, 16:26)

    termopan [utilizator]

    Poate ar fi bine sa-mi cheltuiti banii pentru profesorii care merita salariul marit, nu toti merita ...

    Sunt profesori care inspira generatii de oameni, eu am avut norocul sa-i intalnesc pe cativa dintre ei. In schimb sunt si profesori care nu merita titlul de profesor...
  • +5 (5 voturi)    
    Dezastru (Luni, 12 octombrie 2015, 16:28)

    TRAIASCA PCR, PARDON PSD [anonim]

    Vin alegerile, cresc salariile .... teapa celor ce vor veni ca vor trebui sa le taie ca nu vor avea de unde sa le achite.
    Natangi de politrusi ------- bai intai performanta si dupa aceea distractie .................. la munca, restructurare in administratie publica............... si investitii si dupa aceea vorbim de mariri de salarii.
    Ati auzit in domeniu privat marire de salariu de 15%.... ar da faliment......
    • +2 (2 voturi)    
      Eroare (Luni, 12 octombrie 2015, 18:09)

      serban [anonim] i-a raspuns lui TRAIASCA PCR, PARDON PSD

      Ponta a mai dat la bugetari si inainte de prezidentiale . Rezultatul s-a vazut Daca mai continua sa dea va face ca partidul lui sa piarda parlamentarele . Basescu a spus public sa nu o faca Daca Ponta nu l-a crezut pe Basescu trebuia sa-l citeasca pe Orwell sau fiind de stanga sa stie exemplul lui Stalin cu gastele
  • +6 (6 voturi)    
    Oare (Luni, 12 octombrie 2015, 16:32)

    xolv [utilizator]

    nu era o lege care prevedea ca nu sunt permise cresterile salariale cu 1 an inainte de alegeri ?
  • +9 (9 voturi)    
    Deci astia care avem PFA si micro si SRL... (Luni, 12 octombrie 2015, 16:34)

    ac [utilizator]

    ... am supt-o, nu?
  • +3 (3 voturi)    
    PSDei reformeaza invatamantul ? Doar salariile? (Luni, 12 octombrie 2015, 16:57)

    Plagarus [utilizator]

    " Dansul " a folosit Consiliul Național al Rectorilor pentru a mima susținerea modificărilor prin Ordonanță de Urgență a Legii Educației, în vara 2014, dar și faptul că a folosit funcțiile publice deținute pentru a-i face campanie electorală " doctorului " Ponta
    Campeanu a " muncit " pt.masuri precum introducerea doctoratului la fără frecvență, introducerea colegiilor „nonuniversitare” în universități, pentru tinerii care nu și-au luat BAC-ul, posibilitatea rectorilor de a rămâne în funcții „pe viață” și de a deține funcții politice, introducerea celei de-a treia sesiuni de bacalaureat și altele.
    Numitul Cîmpeanu este legat şi de Consiliul Naţional de Atestare a Titlurilor, Diplomelor şi Certificatelor Universitare (CNATDCU), unde ocupă funcţia de secretar general. El a intrat în componenţa Consiliului în iunie 2012, odată cu reorganizarea instituţiei de către ministrul interimar de atunci al Educaţiei, Liviu Pop, prin mărirea numărului de membrii de la 21 la 44, în contextul discuţiilor despre plagiatul lui Victor Ponta.
  • 0 (2 voturi)    
    cum calculeaza ministrul (Luni, 12 octombrie 2015, 18:06)

    petre [anonim]

    5 in martie, 5 in septembrie şi 15 în decembrie. Cum îi iese ministrului 26 pe tot anul? Ăsta-i culmea!
    • +1 (1 vot)    
      simplu (Luni, 12 octombrie 2015, 19:20)

      M [anonim] i-a raspuns lui petre

      100*1.05=105*1.05=110.25*1.15=126.78
      • +1 (1 vot)    
        Lasa-l,ca a lipsit la (Marţi, 13 octombrie 2015, 10:02)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui M

        lectia asta!!!
  • +1 (3 voturi)    
    De ce? De ce? De ce? (Luni, 12 octombrie 2015, 18:23)

    Bugetarul [anonim]

    De ce doar profesorilor şi medicilor le sunt mărite salariile?
    Ceilalţi sunt proşti?
  • +1 (3 voturi)    
    Doar profesori? (Luni, 12 octombrie 2015, 19:02)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Dupa ce v-ati dat salarii nesimtite pentru parlamentari, aum dati la profesori. Ceilalti? Daca voi nu ati mai fura ca niste mafioti, poate s-ar putea mari salariile tuturor. Dar cu o ciuma roei cum e PSD, e greu de crezut
  • 0 (0 voturi)    
    salarii (Luni, 25 ianuarie 2016, 13:41)

    ciobi [anonim]

    Este doar o făcătură în Romănia! Salariile de îngropăcine pentru Romănul de rănd,și cele nesimțite pentru ciocoi!