Scrisoare deschisa, dupa amnistierea plagiatorilor: Ponta incearca sa renunte la titlul de doctor fara ca plagiatul sa fie oficial recunoscut

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Marţi, 30 decembrie 2014, 12:14 Actualitate | Esenţial

Protest din 2012 cu tombola cu diplome de doctorat
Foto: Agerpres
"Obtinerea unui titlu de doctor nu este o activitate solitara a candidatului respectiv, ci implica un intreg ansamblu de institutii si activitati academice, prin urmare renuntarea la acest titlu nu poate fi lasata doar la latitudinea detinatorului", scrie Cristian Dogaru, conferentiar la University Campus Suffolk din Ipswich, intr-o scrisoare deschisa pe care initiat-o in replica la ordonanta de ieri pe educatie a guvernului Ponta. Semnatarii scrisorii cer Avocatului Poporului sa sesizeze aceasta OUG la Curtea Constitutionala si solicita Ministerului Educatiei sa ii retraga titlul de doctor lui Ponta in baza adresei Universitatii din Bucuresti care a stabilit plagiatul, nu in baza noii prevederi.

Guvernul Ponta a adoptat ieri, 29 decembrie 2014, o Ordonanta de Urgenta care stabileste, printre altele, ca persoanele cu titlul stiintific de doctor pot sa renunte fara sa dea explicatii la acest titlu. Aceasta modificare legislativa nu a fost pusa in dezbatere publica, iar publicul a aflat de ea ieri dimineata, cand a aparut pe agenda sedintei de guvern, cu putin timp inainte sa fie adoptata. Posibilitatea ca un doctor sa renunte la titlu a fost introdusa in lege la 2 saptamani de la anuntul facut de premierul Victor Ponta ca renunta la titlul de doctor - un anunt care nu avea insa la acel moment niciun efect juridic, pentru ca nu exista pana acum baza legala pentru renuntarea la un titlu.

Citeste mai jos scrisoarea deschisa integrala:

"NU modificarii legii educatiei care va face posibil ca doctorii sa poata renunta la titlul de doctor

Am aflat cu stupoare ca Guvernul Romaniei condus de Victor Viorel Ponta pregateste o ordonanta de urgenta prin care doreste sa modifice Legea Educatiei Nationale nr. 1/2011 si a Ordonantei de Urgenta a Guvernului nr. 75/2005, introducand o prevedere care va oferi detinatorilor de titlu de doctorat posibilitatea de a renunta la acest titlu cu o simpla cerere adresata ministerului abilitat. Domnul Cimpeanu, ministrul Educatiei, a declarat ca aceasta ordonanta de urgenta este motivata de lipsa procedurilor legale pentru a indeplini 'cererile venite din partea societatii civile si academice' (sursa aici)

Reamintim ca aceasta propunere de ordonanta de urgenta vine in contextul in care la data de 16 Decembrie 2014 domnul Victor Ponta a trimis o scrisoare adresata rectorului Universitatii din Bucuresti prin care declara ca renunta la titlul de doctor ca urmare a 'acuzatiilor publice cu privire la teza mea de doctorat'. Conform legislatiei in vigoare (Legea Educatiei Nationale, publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 18 din 10 ianuarie 2011, Articol 170 (1) (b)) titlul de doctor poate fi retras doar de catre ministerul abilitat (ministerul Educatiei) in cazuri de nerespectare a standardelor de calitate si etica profesionala, pe baza unor rapoarte externe intocmite, dupa caz, de catre Consiliul National de Atestare a Titlurilor, Diplomelor si Certificatelor Universitare (CNATDCU), Consiliul National al Cercetarii Stiintifice (CNCS), de Consiliul de etica si management universitar sau de Consiliul National de Etica a Cercetarii Stiintifice, Dezvoltarii Tehnologice si Inovarii.

Universitatea din Bucuresti a retrimis, la data de 18 Decembrie 2014, o adresa oficiala Ministerului Educatiei prin care solicita retragerea titlului de doctor domnului Victor Viorel Ponta, ca urmare a analizei Comisiei de Etica a Universitatii din Bucuresti, care concluzionase ca teza de doctorat a domnului Ponta a fost in mare parte plagiata; toate detaliile aici.

Consideram ca propunerea de ordonanta de urgenta care va oferi detinatorilor de titlu de doctorat posibilitatea de a renunta la acest titlu este (a) abuziva, (b) nejustificata, si (c) contravine standardelor educatiei:
(a) domnul Ponta incearca, in mod abuziv, sa gaseasca o iesire din situatia in care s-a pus el insusi, si anume de a renunta la titlul de doctor fara ca plagiatul sa fie oficial recunoscut
(b) legislatia in vigoare OFERA cadru egal pentru retragerea titlului de doctor domnului Victor Ponta; Ministerul Educatiei a primit raportul Comisiei de Etica a Universitatii din Bucuresti inca din 2012 si, conform articolului 170 (1) al Legii Educatiei Nationale, este abilitat sa retraga titlul de doctor domnului Victor Ponta
(c) obtinerea unui titlu de doctor nu este o activitate solitara a candidatului respectiv, ci implica un intreg ansamblu de institutii si activitati academice, prin urmare renuntarea la acest titlu nu poate fi lasata doar la latitudinea detinatorului acestui titlu.

Prin urmare, semnatarii acestei scrisori solicita Guvernului Romaniei, Avocatului Poporului si Ministerului Educatiei urmatoarele:
1) Guvernul Romaniei sa retraga propunerea ordonantei de urgenta pentru modificarea legii educatiei care va face posibil ca doctorii sa poata renunta la titlul de doctor
2) Avocatul Poporului sa sesizeze aceasta ordonanta de urgenta Curtii Constitutionale
3) Ministerul Educatiei sa dea curs adresei oficiale trimisa Universitatea din Bucuresti si sa dispuna masurile necesare pentru retragerea titlului de doctor domnului Victor Viorel Ponta
"


Citeste si:


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

14768 vizualizari

  • +41 (43 voturi)    
    Scroafa in copac (Marţi, 30 decembrie 2014, 12:27)

    Daniels22026 [utilizator]

    Nici macar nu avem nevoie de legislatie ampla in domeniul doctoratelor. Mediul universitar este cel menit sa stabileasca detaliile. Universitatile sint cele care acorda si retrag titlurile stiintifice, nicidecum guvernul. Acesta poate lua doar act despre criteriile si hotaririle universitatilor. Atita tot.

    Dar la noi, s-a suit scroafa-n copac. Plagiatorii dovediti emit legislatie despre doctorate. Ei decid prin forta faradelegii cum isi iau si cind renunta la titluri. Jalnic. Daca-s fi profesor universitar in Romania, mi-ar crapa obrazul de rusine si sufletul de revolta. Categoric, mediul stiintific romanesc nu merita palma usturatoare administrata de plagiatorii sistemului.

    Imi pare rau. Dar se impune verificarea TUTUROR doctoratelor oferite de universitatile romanesti. Eventual cu ajutor international. Trebuie sa-i demascam pe doctorii impostori, pentru a curata sistemul de lepre si de lacomia banilor necinstiti.
    • +24 (26 voturi)    
      Da! Sunt total de acord! (Marţi, 30 decembrie 2014, 13:48)

      Om bun [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Da , este o lege organica care se impune de la sine astazi in Romania. Sunt o groaza de plagiatori in tara asta care ocupa posturi cheie, asa ca, premierul plagiator el insusi, constient de asta in ceasul al doisprezecelea, n-a indeplinit decat o formalitate.
      Ar trebui sa fie si alte ordonante de urgenta: pentru IQ-ul alesilor, cultura lor generala, performantele profesionale etc.
      Chiar nu vreau sa cred ca oamenii politici de astazi sunt niste persoane mediocre si oportuniste.
      • +7 (9 voturi)    
        De ce OUG? (Marţi, 30 decembrie 2014, 22:49)

        jochen [utilizator] i-a raspuns lui Om bun

        esti cumva si tu un DOTTORE?
        S-au facut in 2011-2012 toate demersurile pentru a i se retrage vestitului DOTTORE acest titlu. DE CE OUG? DE CE? DE CE?
        Nu vezi ca defapt e o manipulare.
        Acest sarlatan va conduce, va manipuleaza, va dezbina.
        Salutari de la un cinstit Dipl. Ing.
        • -3 (5 voturi)    
          De chichi (Miercuri, 31 decembrie 2014, 1:37)

          tepes [utilizator] i-a raspuns lui jochen

          Nu esti cinstit,ca daca ai fi fost ai-fi explicat cum se dadea un doctorat la acea vreme.Hai sa o spunem cinstit, atunci doctoratul era o fita, putea sa-l ia oricine.Cred ca daca va scremeti putin o sa aflati cu stupefactie ca multe asemenea doctorate sint copiate pur si simplu nu furate,pt.ca pagubasul sa zicem il vindea si voi stiti asta, sau nu facea git.Dar voi nu aveti treaba cu plagiatul sau copiatul sau ce o fi-el,pe voi va doare Ponta si evident PSD-ul.Asteptati fratilor sa li se termine mandatul sa mai fure si ei ce mai pot fura,apoi aveti timp si voi patru ani sa dati cu jula.Nu va aruncati ca gaina la muci ca dati de gindit electoratului, ca sinteti prea lacomi.Am zis.
          • 0 (0 voturi)    
            Gresesti amarnic (Vineri, 9 ianuarie 2015, 6:36)

            HalikiBuliki [anonim] i-a raspuns lui tepes

            Pentru unii, da doctoratul a fost o fita. Acum nu are niciun rost sa ii jignim pe cei care au muncit pentru doctorat, la zi sau fara frecventa.
            Fratele meu a obtinut doctoratul in inginerie si a muncit "pe branci" incepand cu examenul de admitere(prof. coordonator avea un singur loc iar ei au fost 3 pe acest loc) pana la sustinerea dizertatiei.
            Si sunt ferm convins ca in Romania sunt foarte multi care au luat doctoratul pe merit.
  • +32 (32 voturi)    
    Daca... (Marţi, 30 decembrie 2014, 12:27)

    HalikiBuliki [anonim]

    ... Viorel e societate civila, inseamna ca avem peste 20 de milioane de "societati civile" in Romania.

    Urmand acest rationament, ar trebui sa putem sa initiem peste 20 de milioane de OUG la fiecare sedinta de guvern.

    Lasand gluma la o parte, Viorele recunoaste baiatule ca ai plagiat. Ca nu iti face nimeni nimik!!!
    • +9 (13 voturi)    
      "Viorele recunoaste baiatule.Ca nu iti face...." (Marţi, 30 decembrie 2014, 23:14)

      LucianSchumer [anonim] i-a raspuns lui HalikiBuliki

      Pai eu sper din tot sufletul sa ii faca!!! Vreau sa il vad unde e nastase acum. Poate nu impreuna cu el,.. dar vreau sa plateasca monta!!
  • +35 (35 voturi)    
    Pana cand? (Marţi, 30 decembrie 2014, 12:28)

    obvious [utilizator]

    Cat de disperati trebuie sa fie PSD-istii ca sa-l tina in continuare pe "Victor Viorel" in fruntea guvernului si a partidului in ciuda oprobiului public tot mai evident.
    E limpede pt toata lumea ca eventuala "cadere" a lui "Victor Viorel" este echivalenta cu pierderi pe multe planuri ale PSD-ului.
    Pe de alta parte indecizia PNL-ului incurajeaza aceasta atitudine.
    p.s: Stadion pt Craiolguta din banii statului? Catedrala Neamului din banii statului? Dispret urias fata de sanatatea si bunastarea cetatenilor nevoiasi ai Romaniei! Sunteti de acord?
    • +12 (14 voturi)    
      bravo! (Marţi, 30 decembrie 2014, 15:21)

      vivi2014 [utilizator] i-a raspuns lui obvious

      nu suntem de acord, bineinteles! acum regretam votul pro-uslamist de acum doi ani!
  • +30 (30 voturi)    
    Huaaaaaaaa (Marţi, 30 decembrie 2014, 12:29)

    vladf [utilizator]

    Patetic, josnic, comunist ..... precum fratii tai comunisti incerci sa te salvezi.
    Asta este pe fata un conflict de interese, este ca si cand as da un HG semnat de mine, cum ca de miane statul trebuie sa-mi dea tot mie 2 miliarde de euro.

    Este fix acelasi lucru .... JOSNIC
  • +30 (30 voturi)    
    Ticalosii (Marţi, 30 decembrie 2014, 12:29)

    NicolaeA [utilizator]

    Ticalosii care inca ne guverneaza !
    Klaus, pentru a incepe repunerea invatamantului la locul pe care-l merita, este obligat sa ceara imperativ:
    -contestarea constitutionalitatii ordonantei la CC de catre mamaliga de Ciorbea;
    =demisia acestui guvern ticalos !
  • +22 (22 voturi)    
    Proverbe, proverbe (Marţi, 30 decembrie 2014, 12:31)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Hotul neprins e om cinstit - nu? Iar seful unei bande de hoti, numita PSD, nu poate decit sa spere ca va scapa nesanctionat. Ca el sunt sute de 'doctori', ca sa nu mai spunem de gasca de mafioti si baroni, dintre care inca multi au ramas necondamnati.
  • +28 (28 voturi)    
    Plagiatul lui Ponta (Marţi, 30 decembrie 2014, 12:31)

    NicuOrha [anonim]

    Daca si azi,dec.2014,pe ultima suta de metri Guvernul si Ponta e in stare sa modifice o Lege dupa bunul plac al unui ministru ,ca sa-l acopere iar pe seful sau(Primministru ),atunci inseamna ca MINCIUNA si PLAGIATUL in Romania este la rang de LEGE.,..si oricine poate terfeli munca sidua a unor elite care au mai si muncit pentru un astfel de titlu.E trist emai rau sau mai bine zis comparabil cu anii ' 50.Pacat de invatamantul din tara asta;... !
  • +25 (25 voturi)    
    hmmm (Marţi, 30 decembrie 2014, 12:46)

    adrian_rolland [utilizator]

    Nu este ilegal sa dai o OG doar pt o singura persoana si aia foarte publica? nu ar trebui sa se sesizeze niste organe mai competente si sa-i salte pe 'profesionisti"?
  • +28 (28 voturi)    
    Mai bine renunta la "titlul" de prim-ministru... (Marţi, 30 decembrie 2014, 12:51)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    ... ca a inceput sa-si faca de cap din nou, dupa o luna de pauza...

    Dar se pare ca de data asta n-o sa-i mai mearga ca in 2012.
  • +31 (31 voturi)    
    Aplicare retroactiva (Marţi, 30 decembrie 2014, 12:56)

    Oquio [utilizator]

    Am o intrebare: ordonanta asta de urgenta se aplica retroactiv? Dupa cum a spus ministrul invatamantului, nu. Atunci, avand in vedere ca cererea de renuntare la doctorat a lui VVP a fost facuta INAINTE de intrarea in vigoare a ordonantei, ar trebui ca anularea titlului sa fie facuta dupa legislatia in vigoare la data de 16 decembrie la care a fost facuta cererea de renuntare de catre Ponta. Adica in baza adresei trimise de Universitatea Bucuresti Ministerului Invatamantului.
  • +27 (27 voturi)    
    diplome (Marţi, 30 decembrie 2014, 13:01)

    vivi2014 [utilizator]

    din solidaritate cu mickey mouse, renunt si eu la diploma de absolvent facultate, la diploma de bacalaureat, la certificatul de deces al bunicului si la orice alt act emis de vreo institutie romaneasca! as renunta si la ziua in care m-am nascut, as vrea una mai aproape de zilele noastre ca sa fiu mai tanar!
    vedem noi cum o fi dupa aia!
  • +22 (22 voturi)    
    Plagiatul lui Vasile Liviu Andrei , salvat printr (Marţi, 30 decembrie 2014, 13:12)

    VatuiuTeodora1 [anonim]

    Andrei Vasile Liviu, in prezent subprefect interimar la Prefectura Bucuresti si profesor universitar dr. la Universitatea Aurel Vlaicu din Arad (UAV), se foloseste cu buna stiinta de adresa lovita de nulitate, nr. 16373/23.04.2012, eliberata de Directia Juridica din Ministerul Educatiei prin care fostul MECTS a redirectionat in data de 23 aprilie 2012, dosarul vizand plagiatul comis de prof. univ. dr. de educatie fizica si sport , prefect de Gorj la momentul respectiv, catre un consiliu care nu se infiintase inca si ai carei membri nu sunt numiti nici in prezent dupa 3 ani de zile, respectiv Consiliul de Etică şi Management Universitar – CEMU, ca sa nu i se aplice, sanctiunile prevazute de Hotărârea CNECSDTI nr. 220/02.03.2012 si Raportul Final nr. 219/02.03.2012! Precizez ca aceasta Hotărâre si Raportul Final fusesera avizate tot de Directia Juridica din Ministerul Educatiei, (aceeasi care a eliberat si adresa nr. 16373/23.04.2012), legalitatea acestor documente fiind ulterior dovedita chiar de ICCJ a Romaniei! Constatam ca au fost incalcate printre altele prevederile ART. 124, 125 si 326, ale Legii nr.1/2011 dar cine sa dispuna masurile legale ce se impun? Desi am facut un memoriu la Presedintie inca din luna februarie a acestui an, iar de aici a fost trimis la guvern (cele doua institutii confirmand primirea materialelor si trimiterea lor mai departe) acesta a ajuns spre competenta solutionare la Ministerul Educatiei Nationale , iar aici s-a blocat, pentru ca dupa atatea luni de zile, nu am primit nici macar o confirmare de primire din partea ministerului!
  • +21 (21 voturi)    
    Golaneala continua !!!!!!!!!!! (Marţi, 30 decembrie 2014, 13:26)

    andreesanu [utilizator]

    Ce va faceti iluzii ca se schimba derbedeii si pupincuristii lor peste noapte ?
    Lupul paru-si schimba dar naravul ba !
    Abrambureala este politica PSDsta si cum alegerile prezidentiale-s pierdute pentru ei, bataia de joc continua pina la exasperarea romanilor.
    Dovezi incontestabile ale prostiei si iresponsabilitatii PSDte sunt aceste aberatii din ultimile zile.
  • +20 (20 voturi)    
    vreau sa fiu egalu' lu' Liiceanu (Marţi, 30 decembrie 2014, 13:27)

    lute_ipse [utilizator]

    Si, daca v-oti prinde ca-s impostor, am sa zic: Am glumit maaa, tzi-ai dracu'!, prea o luati in serios! ce? doctoratele-s treaba serioasa ?
    Nu v-aduceti minte cum a fost cu academicienii de renume mondial?
    Care-ai zis ca ponta-i comunist, sau ma rog ca duce mai departe... ?
  • +20 (20 voturi)    
    Iertarea PSD! (Marţi, 30 decembrie 2014, 14:00)

    vali47 [utilizator]

    Sa merarga toti"doctorii" de la PSD in grup,sa ceara retragerea titlului de doctor si dupa aceia OUG sa-si inceteze valabilitatea.Ca la ordonanta traseistilor!Nu-i nici-o diferenta intre "doctorii" PSD si hotii politici,cei care se plimba din partid in partid ca .......Toate curvele fura si imbolnavesc lumea!
  • +14 (18 voturi)    
    Raspunsul lui Puie Monta (Marţi, 30 decembrie 2014, 14:39)

    Fisherman [utilizator]

    Manevra asta este conceputa pentru a-i injura pe toti cei care l-au votat pe Iohannis.

    Daca porcaria asta trece de Iohannis si devine Lege atunci se poate considera ca USL traieste iar cei care au votat cele douazeci de procente pentru victoria lui Iohannis se pot considera invinsi...

    O mai mare Inalta Tradare a Romaniei nu cred ca mai poate fi imaginata.
    • +6 (8 voturi)    
      Asa este (Miercuri, 31 decembrie 2014, 5:35)

      batmanss [utilizator] i-a raspuns lui Fisherman

      Iohannis daca tace inseamna ca a facut pact cu diavolu ! Ce rost are sa te compromiti doar de dragul de a fii presedinte ? Da-i bătaie sasule ca-n campanie ne-ai promis multe , altfel te dam jos si o punem pe Monica ! Ori voi lătrati doar in campanie iar apoi va credeți de neatins odata vazuti cu sacii-n caruta ?
  • +21 (23 voturi)    
    "Plagiatorul Ofiter Acoperit Recrutat Ilegal" (Marţi, 30 decembrie 2014, 15:04)

    alex4321 [utilizator]

    "Plagiatorul - Ofiter Acoperit Recrutat Ilegal"

    A) si-a dat o lege pentru sine
    Prin care Ofiterii Acoperiti in Recrutati Ilegal de SIE si SRI si aflati in prezent in rezerva, sa nu mai poata fi deconspirati, desi au fost recrutati ilegal

    B) iar acum si-a dat o ordonanta pentru sine
    prin care Hotii Plagiatori daca declara ca renunta la Doctoratul sau al Diplome pe care le-au furat n-ar mai fi Hoti si Plagiatori.

    Asta ca sa nu mai amintim si cele doua ordonante neconstitutionale prin care a incercat sa dea o lovitura de stat in 2012, plus ordonanta primarilor traseisti prin care a suspendat aplicarea unei legi pe o perioada de 45 de zile, plus alte multe ordonante prin care a satisfacut interesele financiare ale unora si ale altora (redevente, gaze de sist, etc...etc...)

    Cum se face ca pe asa un om, justitia il lasa sa umble liber in tara asta?
    • +4 (4 voturi)    
      Pt ca suntem (Miercuri, 31 decembrie 2014, 5:44)

      batmanss [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      tampiti si sadomasochisti . Nu am alta explicație.
  • +19 (19 voturi)    
    Va zbateti degeaba! (Marţi, 30 decembrie 2014, 15:07)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    La cata nesimtire zace in acesti doi indivizi, unul Prim si celalalt ministru, nu veti reusi sa smulgeti de la ei decat cel mulf un ranjet de ricana!
  • +9 (11 voturi)    
    De data asta Grăjdanul e ditamai (Marţi, 30 decembrie 2014, 18:53)

    Kentt [utilizator]

    profesor universitar doctor, rector, ministru...

    Ăsta ar trebui să aibă titlul nu de dr. ci de gr.: profesor universitar gr. Sorin Cîmpeanu.
  • +14 (14 voturi)    
    Nu este numai pentru Ponta (Marţi, 30 decembrie 2014, 20:02)

    fizz [utilizator]

    Toata lumea stie ca orice microcefal, dupa ce se umplea de bani, voia cireasa de pe tort, adica ce invidiase la colegii lui mai dotati in scoala: sa fie si destept.
    Daca asta nu era posibil din motive de dotare, atunci avea nevoie de un certificat de destept. Si uite asa s-a umplut tara de doctori.
    Acum cand, facand un efort grozav de gandire, au inteles ca doctoratele astea false se pot descoperi daca vor sa candideze pentru vreo functie (cumparabila cu banii lor), au gasit solutia. Nici usturoi n-au mancat nici...si oricum la cat sunt de prosti n-o sa-i mai suspecteze nimeni vreodata ca au avut un doctorat
    Cat despre indrumatori... va las sa ghiciti singuri
  • +7 (9 voturi)    
    Viorel Ponteaza in falsh ca"doctor cu arginti " (Marţi, 30 decembrie 2014, 20:18)

    Plagarus [utilizator]

    Violul intelectual = fericirea si mandria plagiatorului Viorel
  • +11 (13 voturi)    
    Cimpeanu = coada de topor si impostor (Marţi, 30 decembrie 2014, 20:43)

    Miticafricosu [utilizator]

    Am precizat de la inceput, Cimpeanu este din gasca Abramburicai si baiatul lui taticu - vechi profesor bolsevic in USAMV. Tataie l-a facut profesor, decan si rector. Omul este, in fapt, o coada de topor si o nulitate stiintifica. Si el si nevasta si tataie sunt bine merci la aceeasi universitate ... Acum culege ce a semanat. Situatia cu acest OUG este ca pe vremea lui Nenea Iancu !!! -)))
    Sau ca in emisiunea de la TVR, De-ale lui Mitica... !! -))) RUSINE !!!
  • +7 (11 voturi)    
    Marea lepadare de Ponta (Marţi, 30 decembrie 2014, 23:38)

    Sani [utilizator]

    Astept momentul in care leprele PSD-iste se vor lepada de Marea Lepra Ponta...atunci vom vedea mari 'victime' PSD-iste de-ale tembelului de PM.
    Pana acum am vazut mari victime PNL-iste care nici usturoi n-au mancat nici gura nu le miroase...

    Bai PeNeLe, il avem pe Ponta Prim-Ministru datorita voua bai!
    Ati uitat 2012?

    Bai romani, ati uitat ca ati votat cu urmasii lui Iliescu in 2012?.....ce Revolutie...ce mineriade......ce scursura de popor!
    • +2 (2 voturi)    
      Regrete (Vineri, 2 ianuarie 2015, 12:32)

      vivi2014 [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      Regretele sunt tardive acum, asa cum am mai spus: dupa doi ani resimtim efectele zapacelii votului pro-uslamist! La fel ca islamistii, si astia odata ajunsi la putere au inceput jihadul impotriva legilor tarii si bunului simt.
      Doamne, bine c-a pierdut mickey mouse si nu a iesit presedinte! Altfel, beleaua era pe noi!
  • +12 (14 voturi)    
    oug - plagiat (Miercuri, 31 decembrie 2014, 0:05)

    MihailNica [anonim]

    Domnule prim-ministru V.V. Ponta,

    Va comunic ca incepand de astazi, ora 19:00 , AM RENUNTAT LA CEI SAPTE ANI DE ACASA .
    Daca dumneavoastra va lepadati de lucrarea de doctorat- ca sa scapati de rigorile legii, de ce sa nu renunt si eu de cei 7 ani de acasa ?Izbavit de aceasta povara educationala , fara teama de Codul Penal si alte legi speciale,pot sa va adresez un puhoi de mascari si alte injurii culese de prin carciumi si din gura soferilor blocati in circulatie . Ba mai mult, daca ne intalnim pe strada pot sa va trag chiar si o flegma intre ochi, ca doar nu am cei 7 ani de acasa.
    Vorba dumneavoastra : SUNTEM EGALI IN FATA LEGII. Dumneavoastra plagiati, eu injur. Dar vin ele alegerile.....
    • -5 (7 voturi)    
      Vorbe mari --si seci (Miercuri, 31 decembrie 2014, 2:01)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui MihailNica

      Ati renuntat la cei 7 ani de acasa? vai,ce nenorocire,dar i-ati avut vreodata?
  • +4 (4 voturi)    
    Simplu (Miercuri, 31 decembrie 2014, 12:43)

    SCS [utilizator]

    se pot da nenumarate OUG sau ce se doreste problema se rezolva simplu prin retragerea titlului de doctor de catre cei care i-au oferit, in urma unui verdict de plagiat !!!!!!!!!!!!!
    Poate se ocupa cineva sa transmita aceasta aberatie revistei Nature si poate ne transmit un punct de vedere referitor la renuntarea titlului!!!
  • 0 (2 voturi)    
    OH. (Miercuri, 31 decembrie 2014, 17:36)

    letsoc [utilizator]

    Bai vere , voi nu vedeti ca PONTA conduce tara . Bagati mamaliga si sarmaua pe gat cat mai e timp , ca poate vor disparea printr-o ordonanta de urgenta . Uitati-va la cyborgul Iohannis , abia asteapta sa-si manance ciorba de perisoare in liniste . Pa , pa , bai , bai , iubitul meu popor . Cu stima , NC ,
  • +5 (5 voturi)    
    premiant (Miercuri, 31 decembrie 2014, 21:33)

    revo [utilizator]

    Mai draga, de ce sunteti rai? Baiatul asta, Michimaus-Puie-Monta, zis si MTO, a colindat o lume intreaga dupa poze si autografe cu politicieni, s-a dat cu masinuta, s-a dat cu avionul, s-a jucat si de-a Ceausescu de ziua lui pe stadion, s-a dat si masterand de Catania, si agent 000, s-a plimbat si cu barcuta la inundatii (manca-l-ar mama de ginerica, ce frumos se tinea el de mana cu aleasa lui, Dracnea), a fost si la meci, si la Olimpiada cu craiul Putinica, s-a jucat si de-a lovitura de stat, e "dottore" de renume mondial, a muncit din greu, cate 27/ore pe zi pentru Turceni, a inabusit din fasa opozitia din PSD ca un veritabil dictator, minte de ingheata apele mai ceva ca baronul din poveste (chiar, gerul asta n-o fi tot opera lui?) - ce mai, e un baiat serios, muncitor si plin de merite!
    Ce aveti voi de nu-l lasati sa ia si premiul cel mare, de Cel Mai Mare Corupt al Anului 2014, acordat de Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP)? Numai Parlamentul Romaniei sa fie premiant? Invidiosilor!!!