Evaluarea Nationala 2013 Subiectele integrale la examenul de Matematica

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Joi, 27 iunie 2013, 10:54 Actualitate | Esenţial

Subiecte Matematica 2013 Evaluarea Nationala
Foto: Hotnews
Subiectele pe care absolventii de clasa a VIII-a le-au avut de rezolvat astazi, 27 iunie, in examenul de Matematica din cadrul Evaluarii Nationale 2013 sunt structurate pe trei mari cerinte, fiecare cu mai multe sub-puncte. Examenul a inceput la ora 9:00 si a durat doua ore, fiind ultima proba inainte de admiterea la liceu. La Matematica a fost extrasa varianta de subiecte numarul 3, fiecare subiect este notat cu 30 de puncte, iar 10 puncte sunt acordate din oficiu.

Absolventii claselor a VIII-a au sustinut astazi examenul de Matematica din cadrul Evaluarii Nationale 2013. La primul subiect, elevilor li s-a cerut sa scrie pe foaia de examen doar rezultatele exercitiilor. La al doilea subiect, elevii au avut de rezolvat un exercitiu de tip "Ana are mere". La ultimele doua subiecte, absolventilor li s-a cerut sa scrie pe foaia de examen nu doar rezultatele, ci rezolvarile complete ale problemelor.

Subiectele integrale la Matematica - Evaluarea Nationala 2013




Compara cu subiectele la Matematica de anul trecut

Calendar Evaluarea Nationala 2013

14 iunie              Incheierea cursurilor pentru clasa a VIII-a
17 - 19 iunie       Inscrierea la Evaluarea Nationala
25 iunie              Limba si literatura romana - proba scrisa
26 iunie              Limba si literatura materna - proba scrisa
27 iunie             Matematica - proba scrisa
29 iunie             Afisarea rezultatelor (pana la ora 16)
29 iunie              Depunerea contestatiilor (orele 16 - 20)
30 iunie - 2 iulie   Rezolvarea contestatiilor
3 iulie                 Afisarea rezultatelor finale dupa contestatii

Pe 29 iunie vor fi afisate primele rezultate si in aceeasi zi pot fi depuse si contestatiile, pentru ca pe 3 iulie sa fie afisate rezultatele finale ale Evaluarii Nationale 2013. 

"Admiterea in liceu in anul scolar 2013 - 2014" incepe pe 5 iulie, cu completarea fiselor de inscriere de catre absolventii claselor a VIII-a. Inscrierea in clasa a IX-a se face fara examen, pe baza mediei de admitere. Media de admitere este media aritmetica intre media generala la Evaluarea Nationala si media generala de absolvire a claselor a V-a - a VIII-a. Exceptie fac clasele de liceu pentru care elevii trebuie sa sustina probe de aptitudini, clasele cu predare in regim bilingv pentru care elevii trebuie sa sustina probe de verificare a cunostintelor de limba moderna si clasele cu predare in limbile minoritatilor nationale.

Inscrierea in clasa a IX-a (cu exceptia absolventilor de gimnaziu care sustin probe de aptitudini) se face prin repartizare computerizata, in ordinea descrescatoare a mediilor de admitere, in baza optiunii candidatului pentru filiera, profilul, specializarea sau domeniul respectiv si in limita locurilor aprobate prin planul de scolarizare.

Pe 16 iulie are loc prima repartizare computerizata in invatamantul liceal de stat a absolventilor clasei a VIII-a, iar pe 17 iulie se afiseaza rezultatele.

Citeste si:


Citeste mai multe despre   











172541 vizualizari
  • +22 (28 voturi)    
    EN (Joi, 27 iunie 2013, 11:08)

    nimsoc [utilizator]

    Ingrijorator de simple....
    • -3 (17 voturi)    
      pai si ce vrei? (Joi, 27 iunie 2013, 11:29)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui nimsoc

      sa pice?!?
      • +9 (9 voturi)    
        Sunt complicate! (Joi, 27 iunie 2013, 15:16)

        Cheie primara [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

        Cine le rezolva poate fi admis la Spiru si la Universitatea Crestina D Cantemir. Si chiar la mai multe universitati importante.
        • -1 (3 voturi)    
          Asta e CORIJENTA nu Bacalaureat ! (Vineri, 28 iunie 2013, 8:51)

          pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Cheie primara

          Pe bune , asa subiecte usoare nu cred ca se dau nici la corijentele din toamna!

          Camelere lui Funeriu se dovedesc ineficiente incaodata, de data asta cred ca o sa avem promovabilitate de 90% !

          interesant: foarte multi elevi nu au putut intra in BAC pentru ca riscau sa ia Bacul si sa ajunga, atentie: someri!

          Uite asa Guvernul a mai facut o econumie !

          ( vezi articolul cu avansarile din politie)
          • 0 (0 voturi)    
            care BAC? (Duminică, 30 iunie 2013, 4:02)

            CNBC [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

            Nenicule, aici nu este vorba de nici un BAC, doar evaluarea nationala prin care elevii de clasa a-8-a intra la liceu......mai multa atentie si mai putine concluzii nu strica.
    • +17 (19 voturi)    
      MDAH (Joi, 27 iunie 2013, 11:39)

      daydr3am3r [utilizator] i-a raspuns lui nimsoc

      Cred ca esti prea retinut. De fapt sunt aberant de simple.
      75% din subiecte ar trebui sa fie rezolvate de toti cei ce stiu sa inlocuiasca valorile intr-o formula. :|
      Nu prea ai ce gandi, totul e automatism la nivelul asta.
    • +11 (11 voturi)    
      Problema (Joi, 27 iunie 2013, 14:10)

      CJ. [utilizator] i-a raspuns lui nimsoc

      Problema cu subiectele atat de simple e ca ii dezavantajeaza pe copiii care chiar au invatat si care o sa aiba aceasi nota cu cei care nu ar fi putut rezolva o problema mai grea, de departajare. Am auzit argumentul ca nu e concurs, e examen, dar din cate stiu se intra la liceu pe baza notelor, nu? Nu era destul ca si pe vremea mea acum 10 ani veneau copiii de la tara carora li se dadusera numai note de 10 si intrau unde le placea inaintea celor care stiau mai mult, dar acum nici macar examenul nu mai arata nimic din valoarea copilului (ma rog, in cazurile de copii buni, ca sunt sigura ca vor fi si note de 5-6 si note sub)
  • +11 (13 voturi)    
    wtf (Joi, 27 iunie 2013, 11:33)

    ala_ [utilizator]

    mi se pare mie, sau copiilor din ziua de azi li se cere sa fie prosti?
    subiectele astea mi se par banale, iar dreptunghiul de 40 cm loc de joaca si paralelipipedul stup de albine? de unde le vin ideile astea?
  • +5 (9 voturi)    
    Simplu (Joi, 27 iunie 2013, 11:47)

    artur99 [utilizator]

    A fost destul de simplu... Am terminat examenul intr-o ora si 10 min...
    • +3 (5 voturi)    
      what? (Joi, 27 iunie 2013, 17:57)

      Cactus [utilizator] i-a raspuns lui artur99

      Ok, am inteles, dar in ora aia peste 10 minute ce-ai facut?
  • -16 (22 voturi)    
    savantii de pe HN (Joi, 27 iunie 2013, 12:17)

    jackalphonse [utilizator]

    ...care se mira de simplitatea subiectelor. poate ne dau si rezolvarile. in plus, poate ne explica cum a fost examenul ascesta pe vremea lor. banuiesc ca nu aveau camere de filmare samd.
    • +11 (13 voturi)    
      Pai sunt simple. (Joi, 27 iunie 2013, 12:34)

      uwe [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Bine-nteles ca te miri cand vezi ca subiectele dupa clasa a 8-a arata asa, dupa ce in clasa a 3-a au avut de rezolvat sisteme de 3 ecuatii cu 3 necunoscute.
      • -5 (11 voturi)    
        daca nu cunoasteti, nu vorbiti (Joi, 27 iunie 2013, 13:48)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui uwe

        nu aveti nicio idee de programa scolara, insa, va place sa vorbiti sa faceti politica (usl in jos, basescu in sus) pe spatele copiilor. de multi ani a fost scoasa din programa pana ecuatia de gradul doi la clasa a 8-a (pentru @Null. acum se face in cls. a 9-a). ati uitat ca este subiect pentru gimanziu (!), nu bac. subiectele sunt ok cu un grad de dificultate potrivit pentru gimnaziu.
        @math, subiectul usl te intereseaza doar pe tine, pemine ma doare-n cot de usl sau basescu. sedintele de partid poate te incanta pe tine, mie imi fac greata. subiectul I.6....offf...da. ai dreptate aici:)))
        • +3 (3 voturi)    
          acum inteleg (Joi, 27 iunie 2013, 20:37)

          gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          ...de ce majoritatea postarilor tale pe Hotnews, denota inteligenta unui copil (mediu) de 3-4 ani :)

          Bafta la teste in continuare !
        • 0 (0 voturi)    
          Habar n-ai tu cat cunosc eu. (Marţi, 9 iulie 2013, 20:28)

          uwe [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          Nepoata-mea a avut in clasa a 3-a. Bine, literele erau a, b si c, lipsea acolada, iar problema avea text, suna ceva de genul "Daca A este egal cu atat, B este egal cu atat, C este egal cu atat, aflati A, B si C"

          M-a marcat, in momentul ala n-am mai putut s-o pun sa-si faca temele. Bine ca le stii tu pe toate.
    • +4 (6 voturi)    
      toti cei care comenteaza (Joi, 27 iunie 2013, 12:46)

      math [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      ...pe aici ar trebui sa fie convocati la sediile regionale ale USL ca sa declare pe proprie raspundere de ce isi permit sa denigreze conducatorii, parlamentul si poporul suveran.
      • +9 (9 voturi)    
        si sa rezolve ultimul punct (Joi, 27 iunie 2013, 14:06)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui math

        ... ca sa se vada daca au vedere in spatiu si au auzit de raportul de asemanare al triunghiurilor. Daca da, se demasca singuri ca sunt basisisti si discipoli ai intunecatului Funeriu!
        • +7 (7 voturi)    
          nici macar asemanare... (Joi, 27 iunie 2013, 15:14)

          math [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

          ...este linie mijlocie. Jumate din latura. Si sa calculeze diagonala unui dreptunghi. Numai un matemagician putea face toate subiectele corect..... (in 3 minute).

          Guvernantii ne vor convinge rapid ca nivelul educatiei s-a imbunatatit radical dupa ce am scapat de Funeriu. Notele vor fi magistrale!

          Noi ne facem ca invatam voi va faceti ca ne dati note mari (mai intervin in aceasta axioma niste mici atentii). Apoi viata merge mai departe, voi va faceti ca munciti noi ne facem ca va gasim niste posturi caldute sau de raspundere (fiecare dupa nevoi.... si aici mai intervin niste atentii).
    • +11 (11 voturi)    
      Zau? (Joi, 27 iunie 2013, 12:50)

      Null [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Tu vezi ca asta e examen pt elevi de clasa a 8-a? Tu vezi ca nu e nici macar un subiect cu rezolvarea unei ecuatii de gradul 2, cat o fi ea de simpla? Tu vezi ca peste jumatate din subiecte sunt exercitii extrem de banale de geometrie (de cate ori trebuie sa testeze un elev daca stie sa faca perimetrul unei forme geometrice)? Examenul asta arata ca unul pentru promovarea clasei a 4-a, nu a 8-a. Singurul subiect mai "dificil" este II.5 care se poate rezolva mental in 10 secunde de un elev de liceu.

      Uita-te la subiectul I.6 si spune-mi ca trebuie sa fii "savant" ca sa stii sa il rezolvi.

      Tie chiar trebuie sa-ti dau eu rezolvarile? Vezi ca la inceput sunt cateva deja rezolvate... :))

      Eu am dat examenul asta in 1998, nu erau camere de filmare, si te asigur ca nu s-a copiat. Asta se intampla la liceu, la materiile unde f multi elevi erau complet pe langa subiect datorita profesorilor extrem de slab pregatiti (adica la informatica). Pe parcursul intregului liceu, eu am fost mai competent la capitolul programare decat toti cei 6(!) profesori care s-au perindat in 4 ani. Si da, eu i-am ajutat pe ceilalti la examen, pentru ca altfel picau toti cu note de 1-2 (si nu din vina lor!).
      • +8 (8 voturi)    
        I.6 (Joi, 27 iunie 2013, 13:31)

        gmariu [utilizator] i-a raspuns lui Null

        asta cu subiectul I.6 recunosc ca pe moment m-a derutat. nu intelegeam unde e capcana :))
      • +10 (10 voturi)    
        I.6 (Joi, 27 iunie 2013, 14:13)

        Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui Null

        Subiectul I.6 e cel mai tare. M-am uitat de 2 ori si tot nu imi vine sa cred. Asta e subiect pentru admiterea la gradinita.
      • +3 (3 voturi)    
        I.6 (Joi, 27 iunie 2013, 19:54)

        thebblack [utilizator] i-a raspuns lui Null

        I.6 a fost scris de Marius Chicos Rostogan special pentru micul Ftiriadi, oricine ar fi asta (probail majoritatea copiilor romani din ziua de azi).

        PS eu l-as fi dat de gard intr-un mod spectaculos. am citit in viteza intrebarea, clasa de elevi, note, tabelul, si dintr-o mica deformatie profesionala creierul meu a inceput si duduie cum stie el mai bine si in vreo 10 secunde facusem media aritmetica si ma chinuiam sa ma opresc inainte de dispersie si alte nebunii.
    • +11 (11 voturi)    
      pe vremea lor.... (Joi, 27 iunie 2013, 12:53)

      gechi [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      jacafoanse, pe vremea lor se invata la scoala, nu mergeau copiii doar sa faca parada modei, a telefoanelor mobile sau sa-si bata joc de profesori. Iar rezolvarile le poti vedea in dreapta subiectelor, iar calculele sunt mintale. Daca s-a ajuns ca cel mai greu subiect sa fie calcularea liniei mijlocii intr-un triunghi cunoscand baza atunci e destul de ingrijorator.
    • +9 (9 voturi)    
      dureros... (Joi, 27 iunie 2013, 12:59)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      pe vremea mea nu se dadea acest examen. subiectele acestea insa, ar fi putut fi considerate o buna introducere in materia de admitere la liceu.

      si oricum, ce legatura are prezenta camerelor cu dificultatea subiectelor? sau daca nu le poti scoate camerele ca sa poata copia, le dam subiecte de repetenti?

      cam aceeasi gandire antonesciana...
    • +5 (5 voturi)    
      savantule (Joi, 27 iunie 2013, 15:18)

      REMNIK [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      cand am dat examen de admitere la liceu, puteam sa fac 90% din aceste subiecte in minte.
      p.s. acum pot sa le fac pe toate....
  • +10 (10 voturi)    
    acesta este nivelul ! (Joi, 27 iunie 2013, 12:43)

    math [utilizator]

    Probabil ca ultimul subpunct cu linia mijlocie intr-un paralelipiped este SF pentru majoritatea "absolventilor".
    Subiectele sunt absolut jenante. Asa a fost si anii trecuti ???

    Verdict: scoala nu produce tampiti ci milioane de semidocti cu un maldar de diplome si aere de intelectual. Statul sa traiasca, pentru ca numai el le poate da multora dintre ei slujbe, salarii si beneficii pe masura pretentiilor lor.
    • -12 (12 voturi)    
      Mai incet ! (Joi, 27 iunie 2013, 12:57)

      vivivi1 [utilizator] i-a raspuns lui math

      Fi mai resemnat cu comentariile,deoarece iti spun sigur,ca scoala isi da interesul,dar elevii sunt de vina.
      Eu cum am putut invata,si sa iau 10 la matematica si 9,7 la romana,in anul scolar 2011-2012,la evaluarea nationala?
      Subiectele din 2012,au fost mai grele ca cele din 2011 si ca cele din anul acesta,si totusi am luat note mari.
      Ar trebui sa fi un mare nesimtit,sa nu ieie macar 8,5 ~ 9 la matematica,la ce subiecte au fost !!!
      • +10 (10 voturi)    
        huh (Joi, 27 iunie 2013, 13:27)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui vivivi1

        Ai luat 9,7 la română? În ce țară?
      • +11 (11 voturi)    
        greu cu limba romana (Joi, 27 iunie 2013, 13:36)

        ron [utilizator] i-a raspuns lui vivivi1

        "Fi mai resemnat", "sa fi un mare..."!!! Si ai luat 9,7 la romana!!!! Trist :(
      • +9 (9 voturi)    
        ai terminat clasa a 8-a anul trecut ? (Joi, 27 iunie 2013, 13:50)

        math [utilizator] i-a raspuns lui vivivi1

        Bravo felicitari ! Te poti exprima in limba materna si dai dovada de multa politete.

        Astfel esti un bun exemplu, pentru ce spuneam mai sus. 10 pe linie, probabil bursa, diplome, totul la superlativ. O mandrie pentru parinti si pentru scoala.

        Cunosc multi astfel de copii, dar nivelul lor de intelegere si cunostinte tinde catre zero. Dupa parerea mea nu sunt de 7 sau 8, ei ar trebui sa repete clasa.
      • +7 (7 voturi)    
        heh? (Joi, 27 iunie 2013, 14:32)

        gechi [utilizator] i-a raspuns lui vivivi1

        ai luat anul trecut 9,7 la limba romana? Poate ne explici si nou cum poate fi(aici e un singur i, sunt sigur ca stiai) cineva "mai resemnat cu comentariile".
        In rest, ma tem ca datorita ortigrafiei si exprimarii din comentariul tau exista o singura explicatie pentru nota mare obtinuta. Si nu cred ca ti-ar face cinste.
  • -4 (10 voturi)    
    Postare subiecte (Joi, 27 iunie 2013, 12:55)

    litz [utilizator]

    O scurta remarca pentru cel care a fotografiat subiectele. Subiectul III, problema 2, punctul B rezultatul este 192 si nu 208.

    Cat priveste subiectele par usoare pentru un adult dar sa nu uitam ca vorbim totusi de niste copii de clasa a 8.
    • +4 (4 voturi)    
      Verifica calculul (Joi, 27 iunie 2013, 13:31)

      nero61 [utilizator] i-a raspuns lui litz

      Mai fa o data calculul. 208 este raspunsul corect
      At= 2x4x6+2x4x8+2x6x8= 48+64+96 =208
    • +10 (12 voturi)    
      Eh... (Joi, 27 iunie 2013, 13:40)

      Null [utilizator] i-a raspuns lui litz

      Copii de clasa a 8-a, adica de 15-16 ani in functie de varsta la care au intrat in clasa 1? Pai acesti copii devin adulti cu acte in regula peste inca 2-3 ani si vor avea dreptul sa conduca autovehicule, sa voteze etc etc. Si vrei sa spui ca astea sunt subiecte prea dificile pentru ei?

      Uita-te un pic la ce se invata la aceeasi varsta in state din Asia (cei de care tot radem noi ca-s sarantoci)... ai sa fii uimit. O sa devenim noi un fel de China pentru chinezi dpdv economic in viitorul apropiat.

      Investitorii veneau la noi dupa revolutie pentru mana de lucru foarte ieftina si foarte bine calificata. Acum este foarte scumpa si foarte prost calificata. Voi cei care aparati "saracii" copii de acest "surmenaj", va ganditi la mai mult de 2 minute in viitor? David Cameron declara de curand ca vrea sa puna biciul pe elevii britanici pentru ca sunt ramasi mult in urma pe plan mondial, iar noi... al de sus cu mila.
    • +2 (2 voturi)    
      Mate (Joi, 27 iunie 2013, 13:42)

      GeorgikDaniel [utilizator] i-a raspuns lui litz

      Răspunsul la problema 2, punctul b este totuşi 208. :)
    • +4 (4 voturi)    
      Serios? (Joi, 27 iunie 2013, 13:53)

      florinnitu [utilizator] i-a raspuns lui litz

      Nu am acum o foaie la dispozitie ca sa ma verific dar mie din orice unghima uit si calculez imi iese tot 208.

      Poate esti dragut si imparti si cu mine rationamentul intrucat recunosc faptul ca pe ici pe colo imi mai scapa diverse lucruri de aritmetica elementara.
    • +4 (4 voturi)    
      aria (Joi, 27 iunie 2013, 14:40)

      Tomis [utilizator] i-a raspuns lui litz

      Iti cere aria, nu volumul.
    • +3 (3 voturi)    
      Mea culpa (Joi, 27 iunie 2013, 15:40)

      litz [utilizator] i-a raspuns lui litz

      Am calculat volumul in loc de arie.
      Oricum v-am starnit interesul sa mai faceti niste calcule :)
  • +11 (11 voturi)    
    Chiar ca-s jenante. (Joi, 27 iunie 2013, 13:22)

    Andor74 [utilizator]

    Cand am dat eu admitere la liceu (ca asa era mai pe vremuri) am primit la matematica o problema cu loc geometric (puncte in miscare pe laturile unui cub si sa descrii matematic ce traiectorie are un punct pe dreapta care le unea). Plus probleme de algebra cu variabile...
    Si uite asa ajung copii la facultate fara sa stie cum se rezolva ecuatii de gradul 2 (nu radeti, am avut asemenea specimene la Politehnica)
  • +10 (10 voturi)    
    Sa privim altfel lucrurile (Joi, 27 iunie 2013, 14:18)

    florinnitu [utilizator]

    Sunt complet de acord cu majoritatea celor care si-au exprimat opinia afirmanad ca subiectele sunt de-a dreptul penibile.
    Ce est insa mult mai ingrijorator de atat este ca chiar si cu aceste subiecte sunt elevi care pica si nu sunt deloc putini. Se pare insa ca mai marii nostri nu isi doresc decat indobitocirea maselor in scopul stapanirii cat mai usoare a acestora.
  • +14 (14 voturi)    
    I.6 (Joi, 27 iunie 2013, 14:35)

    gechi [utilizator]

    cred ca cei care nu rezolva corect punctul I.6 vor fi automat selectati ca viitori sefi de sectii de votare.
    • 0 (0 voturi)    
      Esti tare ! LOL (Joi, 27 iunie 2013, 18:09)

      eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui gechi

      M-ai amuzat copios.
  • +3 (3 voturi)    
    subiecte (Joi, 27 iunie 2013, 14:48)

    levelboy [utilizator]

    Nu c-as fi carcotas, dar doar subiectele astea mototolite s-au gasit?
  • +1 (3 voturi)    
    ultimul subiect (Joi, 27 iunie 2013, 15:28)

    hash [utilizator]

    Referitor la III c.

    Se mai face asemanarea triunghiurilor la generala sau nu?

    Si, apropo, eu stiam ca o problema de geometrie se rezolva cu ipoteza, concluzie, si demonstratie, incheiata cu faimosul q.e.d. In barem nici vorba. Se ia de buna ca diagonalele dreptunghiului se taie in segmente egale?

    Eu uitasem notiunea particulara de linie mijlocie.

    In afara de Pitagora, teorema lui Menelaos, Stewart, se mai predau? Locul geometric? Asta s-ar fi pretat la subiectul III, pentru cernerea 'neghinei'.

    Ce-ar fi sa faca parintii propunerile de subiecte nationale, si profesorii s-aleaga dintr-un set de cateva mii? S-ar gasi amatori sa scrie.
    • +4 (4 voturi)    
      sunt numerosi cei care.. (Joi, 27 iunie 2013, 15:51)

      math [utilizator] i-a raspuns lui hash

      ... fac subiecte. Problema este ca exista o miscare nationala (gen Daciada) care militeaza ferm pentru subiecte usoare, note mari, bacalaureat la liber si clienti pentru universitati doldora. Verificati cati parlamentari castiga LEGAL din colaborari cu Universitati private de mare valoare (primele 500 din judet).
      Nu va faceti iluzii din aceasta miscare fac parte si elevi si parinti si profesori. Sa nu dam vina exclusiv pe politicieni sau pe USL - in frunte cu cel mai iubit doctor, baschetbalist si copilot al neamului.
  • +1 (1 vot)    
    jenant (Joi, 27 iunie 2013, 16:49)

    Aniag [utilizator]

    Termina generala cu medii umflate, mii de copii cu peste 9.50, primesc niste subiecte de doi bani si vor lua exagerat de multi peste 9.50, intra la licee cu niste medii enorme, liceele se lauda cu media mare si nereala de intrare, ajung la Bac, daca sunt camere, oops, daca nu sunt camere, toata lumea defileaza spre facultate. Apoi dai peste ei peste tot si iti vine sa ii ....
    Toata mizeria incepe in primara, atat de multe concursuri idioate, unde toata lumea e excelenta, unde se sopteste(de catre cadre didactice iresponsabile), unde se copiaza, unde se triseaza atat de mult. La ghiveciul asta de invatamant de adauga si niscavai parinti cretini care alearga dupa note si dupa profesori.
  • +2 (2 voturi)    
    subiecte Vianu clasa a V a (Joi, 27 iunie 2013, 16:53)

    Aniag [utilizator]

    Daca vreti sa vedeti subiecte adevarate de admitere, uitati-va la cele de la Vianu de anul acesta de la admiterea in clasa a V a. Daca le explici putina geometrie primilor 40 care au intrat anul acesta acolo, iti iau fluierand 10. La ce bun sa mai faca 4 ani de gimnaziu?
  • +2 (2 voturi)    
    fabricile de diplome .. (Joi, 27 iunie 2013, 17:07)

    hash [utilizator]

    .. cu timpul nu vor mai avea nici o credibilitate. Institutiile de invatamant superior vor face implozie, sub povara prostiei si semidoctismului.

    Deja elevii buni pleaca din tara dupa bacalaureat. Exista in fiecare oras cate un liceu mai bun, unde este concurenta. Celelalte - filiera 'tehnologica'.

    La fel se va intampla si cu universitatile. Cele fara examen de admitere vor scoate diplome, pe care titularii le vor putea atarna cu mandrie la privata din fundul curtii.

    Probabil vor aparea liceee / facultati private, cu plata, unde vor avea acces varfurile - pe merit. Pleava va face o scoala ca vai de capul ei. Nu vad unde e problema. Invatamantul performant de pe vremea comunismului, unde am facut multi dintre noi carte, si ne-am ridicat, nu o sa mai existe niciodata. Ai bani / ai cap sa iei bursa => faci scoala buna. Esti prosti? Prost o sa ramai.

    Problema este de mentalitate. Cata vreme tzatza Marghioala nu va vrea sa se discute public in sedinta cu parintii rezultatele slabe ale copilului sau si-i va rezolva ea temele de casa ca dl. Goe sa ia 10 pe linie, nu va fi un progres in directia buna. Mai repede se ieftineste benzina de zece ori decat sa se intample asta.
  • +3 (3 voturi)    
    de toata jena (Joi, 27 iunie 2013, 17:38)

    pinguina [utilizator]

    Subiectele sunt intr-adevar jenante, asa cum este tot sistemul de invatamant. Sa calculezi media de intrare la liceu folosind media claselor V-VIII este ceva foarte subiectiv.Se stie clar ca in timpul gimnaziului notele sunt foarte subiective.Se stie ca vin elevi cu note super umflate, cu un nivel de cunostinte foarte scazut si care ocupa locuri nemeritate inaintea altor copii care au muncit mult, dar poate au avut profesori mai exigenti, care nu i-au umplut de zece doar sa le creasca media.Si mai exista un aspect deloc de neglijat, si anume ca la aceste evaluari poti sa iei note sub 5 si totusi ti se face media cu ele si mergi mai departe spre liceu.De cand lumea se stie ca o nota sub 5 inseamna picarea unui examen, insa nu si la aceste examene nationale.Cum poti sa faci medie cu o nota sub 5 atunci cand e vorba de examene si nu de vreo medie semestriala?
  • +2 (2 voturi)    
    Examenul la matematica (Joi, 27 iunie 2013, 19:38)

    MIII [utilizator]

    Pana si sora mea de 10 ani(!!!) a scris 65 de puncte. Exista elev pe pamant care n-a scris un 5? nu prea cred... oare de ce m-am pregatit atat ca sa primesc un 10? Da! dar 10 isi pierde semnificatia daca toato lumea are unu...
  • 0 (0 voturi)    
    Jalnic (Vineri, 28 iunie 2013, 19:03)

    Snowstormm [utilizator]

    Eu am rezolvat subiectele in 15 minute...Au fost absolut banale, chiar jalnice,josnice. Ma asteptam si eu la un punct mai greu(nu o problema!) care sa faca departajarea...nimic. Va dat seama cati bani au pierdut parintii care au dat pe meditatii?
    • 0 (0 voturi)    
      Corect (Vineri, 28 iunie 2013, 19:16)

      Snowstormm [utilizator] i-a raspuns lui Snowstormm

      Cati bani au pierdut parintii care si-au dat copii la meditatii?*
  • 0 (0 voturi)    
    Groaznic... (Vineri, 28 iunie 2013, 21:07)

    Vladex25 [utilizator]

    Felul in care functioneaza tara asta a devenit un adevarat paradox pentru mine.Astazi eram in metrou si admiram numeroase reclame postate de firme IT cu locuri de munca.Apoi ajung acasa si vreau sa citesc stirile cand dau peste jafurile astea care se presupune ca verifica cunostintele elevilor de a 8-a de anul asta.Nu este ingrijorator faptul ca nu stiu o boaba de matematica la varsta asta cat faptul ca sunt incurajati sa nu gandeasca cat de putin,sa nu aiba o judecata a lor.Dupa cum a spus daydr3am3r totul e automatism.Sincer,nu stiu ce imi doresc mai tare in momentul asta:sa traiesc vremurile in care o sa-i vad pe acesti elevi angajati la prestigioasele firme tinandu-i in carca pe pensionarii frustrati care te imping si te injura in tramvai sau sa se indrepte situatia in invatamantul romanesc.Cert e ca nu trebuie cautat un tap ispasitor.Cand s-a incercat asta,Funeriu a disparut din peisaj.Toti avem partea noastra de vina:elevi,parinti,profesori,minister etc.
  • 0 (0 voturi)    
    SPER (Marţi, 17 iunie 2014, 19:04)

    AlexandruMarian [anonim]

    Sper ca anul asta (2014) sa fie la fel .