FOTOGALERIE Primele masuri pe bd Magheru in cazul parcarilor pe spatiul verde. Ce probleme persista

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Vineri, 13 decembrie 2013, 17:34 Actualitate | Administratie Locala

Parcare cu tupeu intre stalpisorii de pe Magheru
Foto: Hotnews
Bulevardul Magheru este artera Capitalei care in perioada Sarbatorilor este cea mai impodobita cu luminite, iar an de an sunt investiti bani in schimbarea decoratiunilor. Cu toate acestea, in toate celelalte aspecte, bd. Magheru a ajuns unul dintre cele mai batjocorite bulevarde din Capitala. Dupa ce HotNews.ro a relatat in repetate randuri ca zi de zi unii soferi parcheaza ilegal pe spatiile verzi in zonele proaspat reabilitate, administratia Capitalei a montat stalpisori pentru a impiedica accesul masinilor. Cu toate acestea, unii soferi continua sa urce pe spatiile verzi si sa-si lase masinile unde apuca. In plus, noii stalpi de iluminat montati pe bulevard au inceput sa fie acoperiti de afise, iar la fiecare colt troneaza cate o pubela plina cu gunoaie.

HotNews.ro a relatat in repetate randuri ca pe spatiile verzi din zonele reabiltate chiar in acest an au fost cotropite de masini parcate ilegal. Astfel, spatiile verzi au ajuns ca sa rate ca niste transee, iar trotuarele au fost umplute de noroiul carat de rotile masinilor.
Din octombrie si pana in prezent, Primaria Capitalei nu a raspuns la niciuna dintre solicitarile HotNews.ro cu privire la aceasta problema.

Totusi, de cateva zile, administratia Capitalei a inceput sa monteze stalpisori din metal in zonele problema tocmai pentru a impiedica masinile sa intre pe spatiul verde. Cu toate acestea, unii soferi nu s-au lasat descurajati si si-au parcat masinile ca inainte.











Desi administratia a montat stalpisori in zona cea mai "afectata", in alte zone alti soferi continua sa parcheze pe spatiul verde.





O alta problema ce a inceput sa apara in lungul bulevardului are in centru noii stalpi de iluminat, montati de putin timp si care au ajuns deja sa fie acoperiti de afise si anunturi.



Noi stalpi nu sunt singurii vizati de cei care lipsesc zi de zi afise si postere, ci si noile pubele de gunoi sau celalalte obiecte de mobilier urban.



La fel cum a relatat HotNews.ro si in urma cu o luna, de-a lungul bulevardului, trotuarele sunt pazite din loc in loc de containere de gunoi ce sunt murdare, avariate sau pline cu varf.







In plus, desi pe bd Magheru administratia a inceput sa ia unele masuri pentru a elimina masinile parcate ilegal, in zona Universitatii, chiar vizavi de parcarea subterana ce sta pe jumatate goala (la ora la care reporterul HotNews.ro s-a deplasat pe teren, in parcare erau libere mai bine de 150 de locuri), mai multe masini parcheaza pe trotuar, tot intr-o zona recent reabilitata cu pavaj nou. Aceasta situatie se repeta zi de zi de mai bine de cateva luni.



---
Despre ce probleme au aparut dupa lucrarile de reamenajare a trotuarului:

Pe problema parcarilor ilegale, citeste aici materialele realizate in trecut de HotNews.ro:



Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

7283 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    S-a aruncat cate o lopata de beton... (Vineri, 13 decembrie 2013, 17:51)

    Chiar Eu [utilizator]

    pe ceea ce trebuia sa fie spatiu verde si s-au infipt niste stalpisori. Hai cu heirupul! Maine mai punem altii si apoi altii.... ca bani sunt. Platesc fraierii de contribuabili!
  • +10 (12 voturi)    
    Alea nu-s spatii verzi (Vineri, 13 decembrie 2013, 17:51)

    Wanheda [utilizator]

    Dar daca asa is considerate, solutia e ridicarea masinilor. Amenzile pot sa nu fie platite...dar o masina ridicata trebuie recuperata, nu? Mergi oriunde in afara, in Occident si vezi daca poti lasa masina aiurea in zone unde nu ai voie sa parchezi.
    • +5 (11 voturi)    
      Nici vorbă de spaţii verzi (Vineri, 13 decembrie 2013, 18:13)

      felis_tigris [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      În toate imaginile nu am văzut decât pământ bătătorit neîntreţinut de cei care ar trebui să o facă, pe de o parte, şi de nesimţii care parchează ca nişte umanoizi inevulaţi, pe de altă pare.

      De ce nu curg amenzile? Că tot ne văităm că nu sunt bani la buget.
    • +2 (8 voturi)    
      Au fost spatii verzi ! (Vineri, 13 decembrie 2013, 22:09)

      DanNitescu [anonim] i-a raspuns lui Wanheda

      Mocofane, acolo unde e pamant batatorit a fost in trecut iarba sau flori. In nicio tara din tarile civilizate nu poti parca masina unde nu ai voie.
      Ce pretentie poti avea de la un Oprescu. Intrebati-l cand era tinar isi parca masina pe iarba la Viena cand il trimitea tasu' acolo ?
      De ce in Brasov nu sunt masini parcate pe iarba?
      • +5 (5 voturi)    
        Devreme ce imi tund iarba vara (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 8:12)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui DanNitescu

        saptamanal si de cel putin doua ori pe saptamana fac gradinarit, stiu foarte bine cum arata un loc unde a fost iarba si flori inainte....nu arata a pamant batatorit, clar. Voiam sa specific ca in afara iti ridica masina doar daca o parchezi aiurea....ca daca o bagi pe gazon sau bed-uri cu flori, discuti chiar cu un judecator later.
        Asa ca mocofan poate esti tu, datorita atitudinii.
  • +14 (16 voturi)    
    Soluție (Vineri, 13 decembrie 2013, 18:00)

    methylique [utilizator]

    Blocat roțile, 1000 de lei deblocarea, plătiți în contul primăriei.
    Apoi luat în evidență, la a doua parcare, 2000 de lei deblocarea.
    Șamd..

    Unii bizoni învață mai greu, dar până la urmă învață...
    • +4 (4 voturi)    
      se poate si mai simplu (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 8:43)

      gear six [utilizator] i-a raspuns lui methylique

      1.daca locuieste in zona centrala si nu are loc de parcare , sa nu i se inmatriculeze masina bizonului.inainte sa cumpere masina sa isi cumpere loc dde parcare, au nu invers.
      2.daca vrea sa plimbe masina prin Bucuresti, fiecare bizon sa plateasca taxa de 30 de lei pe zi- sau whatever-( ca sa descurajezi traficul, si sa faci loc pentru transportul in comun).
      Bizonul si bivolitele care circula singuri in masina zi de zi vor face o mica socoteala care ii va duce la concluzia ca mai bine circula cu transportul in comun.
      3.nu poti educa bizonii decat prin frica.cine are macar un mm de amprenta a rotii pe un fir de iarba de spatiu verde sa plateasca pentru refacerea spatiului verde a unei suprafete de 250 de mp sau sa fie obligat sa presteze munca in folosul comunitatii la spatii verzi.Amenzile ajung in buzunarul alesilor locali, nu la repararea spatiilor verzi afectate de bizoni.
      4.primaria sa faca studii de trafic in permamenta si sa descurajeze traficul pe unde este evident ca este circulatie prea multa, adica sa puna in aplicare masuri corect argumentate.
  • +9 (13 voturi)    
    Mama ei de masina pe post de canapea mobila (Vineri, 13 decembrie 2013, 18:06)

    bigbrother [utilizator]

    Ce poti sa-i ceri bizonului cu scula mica, el are jipan si parcheaza unde poate si el..daca altceva nu mai poate. Din pacate, exemplul e urmat si de restul bovinelor cu masini mai mici, deh, prostia e contagioasa.

    Si macar de n-ar avea unde parca, dar de ce sa platesti cand e gratuit? De fapt, de ce sa nu distrugi totul daca nu e al tau? In inteligenta lui, bizonul nu se gandeste ca lucrarile alea au costat bani, bani dati din bugetul primariei, buget la care cotizeaza si el zi de zi.

    Problema este: unde e Politia sa-i dea amenda? Ce dracu face Politia locala? Mai mult, ce fac oamenii care trec pe acolo si il vad parcand ca vita pe spatiul verde, nu-l apostrofeaza nimeni sau si mai bine, nu suna nimeni la Politie? Indiferenta noastra se plateste, bizonul nu are cei 6 ani de acasa, trebuie tras de urechi si pus la locul lui.

    Iar cei care lipesc afise pe cosul de gunoi, trebuie amendati pentru asta. Se poate afla cine a lipit acele afise, ce firma. Trebuie doar putina vointa.

    Eu zic sa nu mai asteptam minuni de la Oprescu, asta promite mult si face putin sau deloc. Hai sa sunam la politie, la primarie, sa dam mail catre Hotnews cu imagini, sa punem poze pe net si orice pana aratam bizonilor ca trotuarele sunt pentru pietoni. Exista site-uri care pot prelua aceste informatii (vezi Domnule Primar, Oraseni.ro, Hotnews etc) Exista numere de telefon unde se poate suna. Trebuie doar sa iesim putin din aceasta inertie si sa actionam acum, pana nu mai platim refacerea bulevardului din nou din banii nostri.
    • +3 (7 voturi)    
      Exista si solutii necivilizate, dar de efect (Vineri, 13 decembrie 2013, 19:48)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      Politia locala poate, pentru inceput, sa lipeasca pe parbrizele masinilor parcate aiurea niste mari afise cu mesajul "Ati parcat neregulamentar !".

      Dar afisele trebuie sa acopere parbrizul si sa se curete GREU, doar cu benzina sau alte solutii care sa atace si vopseaua ...

      In felul asta masina nu mai poate fi miscata din loc ca are parbrizul opac...

      Cred ca ar fi mai eficienta metoda asta decat acordarea unor amenzi, niciodata platite de niste smecheri cu bani, dar cu o admiratie infinita pentru propria masina.
      • 0 (8 voturi)    
        Sa comitem infractiuni, deci?! (Vineri, 13 decembrie 2013, 22:37)

        GeorgePrisacariu [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Asa, mestere, cel cu masina daca a comis cel mult o contraventie, tu hai cu infractiunea de distrugere. Dupa ce o sa ai 2 ani la racoare de gandire, poate o sa iti mai cureti mintea de idei antisociale.
    • +1 (5 voturi)    
      eh (Vineri, 13 decembrie 2013, 20:10)

      hollow [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      din pacate site-urile astea nu au cum sa-i oblige sa faca ceva. Dar din surse sigure pot sa-ti spun ca urmeaza sa apara unul care poate:)
    • +1 (1 vot)    
      ce face politia locala.. (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 16:50)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      alea sunt poze din sectorul 1. politia locala are un sediu la cateva sute de metri, langa Cismigiu, pe Ioan Zalomit. Iti dai seama lejer daca ai ajuns unde trebuie - trotuarul este blocat complet de masinile politiei locale. La ce poti sa te astepti de la ei?..
    • -2 (2 voturi)    
      SA INTELEG.... (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 19:00)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      Ca tu nu ai jipan (cel mai probabil nici masina!),nu esti bizon ci bivol si ai scula mare.
      Ia spune-ne tu unde parchezi pe Magheru, sau in jur?
      In fata Bibilotecii troneaza statuia lui Carol I, iar in parcarea din fata restaurantului Cina troneaza fel si fel de corturi domnule bivol!
  • +8 (10 voturi)    
    Spatiu verde (Vineri, 13 decembrie 2013, 18:57)

    placintacubranza [utilizator]

    Pentru desteptii care scriu ca ala nu e spatiu verde, ganditi si voi un pic inainte sa scrieti. Cum sa fie spatiu verde daca aia se suiau cu rotile pe el si carau tot pamantul pe roti?
  • -2 (6 voturi)    
    spatiu verde ? unde ? (Vineri, 13 decembrie 2013, 20:06)

    MGTMSG [utilizator]

    Intrebare stupida:
    Unde se afla spatiul verde la care se refera autorul articolului ?
    Acel pamant reavan este oare denumit spatiu verde ?
    Hai sa fim seriosi macar pentru o secunda !
    • +2 (2 voturi)    
      Serios?! (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 9:15)

      kun [utilizator] i-a raspuns lui MGTMSG

      Adica chiar nu realizezi ca acolo nu MAI e spatiu verde pentru ca 100 de boi parcheaza zilnic pe pamant?
  • -5 (11 voturi)    
    Articol care dezinformeaza (Vineri, 13 decembrie 2013, 22:42)

    GeorgePrisacariu [anonim]

    Articolul nu prezinta decat o parte a problemei, din perspectiva bagatorului de seama care uraste masinile.

    Situatia anterioara de pe acea bretea era ca atat pe stanga, cat si pe dreapta, erau locuri de parcare in lung, la rigola. Nu se suia nimeni pe spatiul verde (care era verde, nu prostia de acum) si aveau si masinile un loc decent.

    Desteptii de la primarie au latit cu cel putin 1m asa-zisul spatiu verde pe care vedeti masinile parcate. Oamenii aceia nu fac decat sa parcheze acolo unde parcau de ani de zile. Parcau civilizat, la rigola. Doar ca, peste noapte, primaria s-a gandit sa le restranga locurile de parcare, intr-un oras si asa lipsit de parcari.

    Primaria face lucruri in dusmania locatarilor (sunt blocuri acolo, daca va uitati mai bine), apoi bagatorii de seama se mira ca de ce apar situatii. Cand au ingustat carosabilul, unei erai, dom' reporter, sa faci poze si sa anticipezi situatia de acum?
    • +1 (1 vot)    
      dar cateva sute de metri mai incolo... (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 14:49)

      dserban [utilizator] i-a raspuns lui GeorgePrisacariu

      sunt doua mari parcari subterane! De sa mai parcheze "civilizat, la rigola" si sa nu le duca... in parcare?
    • +2 (2 voturi)    
      o mica mare confuzie.. (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 17:15)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui GeorgePrisacariu

      domnu' locatar, va intelegem cu totii nemultumirea. 'desteptii' de la primarie nu va dau loc de parcare? nesimtitii!!! aveati inainte loc de parcare? sunt sigur ca nu. in acea zona nu au fost NICIODATA parcari de resedinta. e o artera comerciala si a fost proiectata ca atare. erau parcari in spic acolo? cand?
      intr-o perioada avea si linie de tramvai. in alta perioada parcarile erau un moft. azi exista doua parcari subterane la universitate.
      azi cine vrea loc de parcare garantat si-l cumpara. v-ati cumparat apartament pe magheru cu tot cu loc de parcare?
      frumos ar fi sa mai faca inca 2-3 parcari subterane in zonele in care bulevarul este mai lat si sa desfiinteze complet locurile de parcare de la suprafata. ideal ar fi sa introduca o taxa de tranzit in centrul orasului, taxa redusa pentru rezidenti, dar tot o taxa. corect ar fi ca impozitele in zona centrala sa fie mult mai mari decat la periferie.
      fiecare aude si sustine ce-i convine..