FOTOGALERIE Cum arata Bulevardul Magheru din Bucuresti dupa o investitie de 7,6 milioane lei: piatra alba - luxoasa cu care a fost pavat s-a innegrit, pavajul a fost spart, iar stalpisorii au inceput sa cada

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 12 februarie 2013, 15:25 Actualitate | Administratie Locala


Primaria Capitalei a reamenajat toamna trecuta portiuni din trotuarele de pe bulevardele Magheru si Nicolae Balcescu cu granit, piatra alba si stalpisori din piatra naturala. Lucrarea a costat 7,6 milioane de lei. Dupa cateva luni, piatra alba cu care a fost pavat bulevardul in zona blocului Eva s-a innegrit, mizeria intrand in textura sa poroasa, stalpisorii au inceput sa cada sau sa fie daramati si fiindca lucrarea nu a fost terminata inainte de venirea iernii, portiuni din trotuar au inceput sa se strice. Mai mult: o portiune mare din pavajul alb, in fata blocului Eva, a fost spart de o lucrare edilitara si a fost lasat asa.



Piatra alba pusa in zona din fata blocului Eva s-a murdarit la doar cateva luni dupa ce a fost pusa

Potrivit informatiilor furnizate de Administratia Strazilor Bucuresti, institutie in subordinea Primariei Capitalei, lucarile de amenajare a trotuarelor de pe bulevardelor Magheru si Balcescu au demarat in toamna anului 2012 si au vizat urmatoarele zone:
- bd. Nicolale Balcescu nr. 5-11 ( intre str. Edgar Quinet si str. Ion Campineanu);
- bd. Magheru nr. 5-9 (parcarea de la blocul Eva);
- bd. Nicolae Balcescu 11-23 (intre str. Dem. I.  Dobrescu si Ion Campineanu);
- bd. Nicolae Balcescu 2-4 (intre Piata Universitatii  si str. Batistei);
- Piata Universitatii (intre bd. Carol si bd. Nicolae Balcescu);
Termenul de finalizare este de un an de la inceperea lucrarii, dar reprezentantii Administratiei Strazilor promit ca va fi gata pana in luna mai.



Lucrarea lasata neterminata peste iarana s-a degradat

Lucrarile au fost executate de firma Tehnologica Radion, proiectul fiind realizat de firma Procons. Potrivit institutiei, cele doua societati au fost desemnate sa execute lucrarea in urma unei licitatii publice. Costul total al lucrarilor care include si proiectarea este de 7,6 milioane de lei.


Piatra alba s-a patat dupa cateva luni avand un aspet mizerabil

Intrebati cine a decis sa fie folosita piatra alba pentru pavarea anumitor portiuni din bulevard, reprezentantii Administratiei Strazilor sustin ca este decizia proiectantului, respectiv a firmei Procons. "Proiectantul a stabilit culoare pavajului, forma si textura", a declarat purtatoarea de cuvant a Administratiei Strazilor, Carmen Dinca.



Stalpisorii au inceput sa cada

Arhitectul Dan Marin, Menbru in Comisia Tehnica de Urbanism a Capitalei si Comisia Zonala a Monumentelor Istorice Bucuresti Ilfov spune ca alegerea proiectantului in cazul acestei lucrari nu s-a facut in mod transparent  lucru  care a dus la situatia din prezent, iar proiectul nu a fost discutat in Comisia Tehnica de Urbanism de pe langa Primaria Capitalei desi fiind o lucrare importanta s-ar fi impus chiar organizarea unui concurs de proiecte pentru a se alege varianta cea mai buna.



O bucata din pavajul alb a fost distrus de o lucrare edilitara
 
"Interventia asupra bulevardului Magheru si a zonei sale adiacente, necesara in principiu, nu ar constitui o problema daca s-ar fi respectat doua conditii: cadrul legal si exigenta calitatii. In fapt, cele doua sunt legate, pentru ca cea de-a doua – calitatea – depinde intr-o semnificativa masura de respectarea legii, in speta (1) de o procedura adecvata si transparenta de achizitie si (2) de un curs firesc de avizare a proiectului, sub ambele sale aspecte, urbanistic si arhitectural. In realitate, ca si pe vremea fostei administratii, esenta interventiei a fost denaturata: nu e tratata ca o lucrare arhitecturala, ci ca o interventie tehnica, nu se organizeaza un concurs profesional, ci o licitatie pe baza de pret; altfel spus, nu conceptia e prioritara, ci executia. De fapt, amadoua sunt grupate “la pachet”, castigul fiind nu al celui care poate aduce un plus de calitate spatiului urban, ci al celui care stie cu ce constructor sa se asocieze (…) In consecinta, cunoastem cine sunt firmele de executie, dar nu si arhitectii care au gandit viitoarea imagine a bulevardului", sustine Dan Marin.



In zona Hotelului Lido, piatra alba este de nerecunoscut

"Pe de alta parte, nu-mi aduc aminte ca acest proiect sa fi fost discutat vreodata in Comisia tehnica a Directiei de urbanism (CTUAT), dupa cum stiu ca avizul Ministerului Culturii a fost obtinut de abia in august 2012, la mult timp dupa inceperea lucrarilor, si nu inainte asa cum era normal. Oricum, un progres fata de proiectul pentru Piata Regelui, prezentat in CTUAT cu o zi inainte de inaugurarea pietei", mai spune acesta.



Pe potriunile unde s-a pus granit, pavajul a rezistat foarte bine pe timpul iernii








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14076 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    ok, Catiusa, trage-i pe roata! (Marţi, 12 februarie 2013, 16:24)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    Daca n-au facut analiza SWOT...asa le trebuie
    • +12 (14 voturi)    
      Comment sters de user (Marţi, 12 februarie 2013, 17:36)

      GigiBanosu [anonim] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      • +9 (11 voturi)    
        Immigrezi (Marţi, 12 februarie 2013, 18:55)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui GigiBanosu

        Tot o sa platesti impozite dar mai mici si o sa vezi ca banii tai sunt folositi cu intelepciune si folos. O sa ai terenuri de sport, strazi si parcari, sidewalk-uri si autostrazi, piste de bicicleta, parcuri uriase, scoli moderne unde nu se "copie", spitale la ultimile standarde, angajati publici competenti si eficienti, politicieni de valoare, cu principii morale solide.
        Ce e mai important....nu o sa duci lipsa....votacilor spalati pe cap.
        • +2 (4 voturi)    
          de fapt (Miercuri, 13 februarie 2013, 9:04)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

          trebuie sa emigrezi, in tara in care vei dori si vei ajunge, devenind imigrant.
        • 0 (0 voturi)    
          .... (Miercuri, 13 februarie 2013, 10:24)

          ApH [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

          Impozite mai mici? Poate in Asia... Si in Praga impozitul e de vreo 5 ori mai mare decat in Bucuresti si de vreo 2 fata de urmatorul oras ceh ca marime.
          • +2 (2 voturi)    
            PAI AICI... (Miercuri, 13 februarie 2013, 11:02)

            schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui ApH

            Ce impozit platesti? 100 RON pentru un apartament cu 2 camere, un impozit auto de 50 RON (daca ai Logan) si inca 60 ON pentru locul de parcare.
            ALTCEVA?
    • 0 (0 voturi)    
      why don't u come over? (Luni, 20 mai 2013, 16:19)

      jcao [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      Capitala europeana... ptiu!
  • +11 (11 voturi)    
    Ba sa avem pardon! (Marţi, 12 februarie 2013, 17:09)

    Andrzej [utilizator]

    Daca este vorba de alegerea materialului eu sunt convins ca nu proiectantul a ales pentru ca nu este legal. Beneficiarul este cel care decide in conditiile caietului de sarcini inclus in proiect, fiind consiliat(beneficiarul) de Consultantul lucrarii.
    Ca sa inteleaga toti: Proiectantul propune solutia, Benaficiarul decide .
    De obicei insa Beneficiarul excede consultantul si proiectantul impunand-si parerea, alegand solutii "convenabile" siesi.
    • +9 (11 voturi)    
      este exact ca in cazul pasajului de la Universitat (Marţi, 12 februarie 2013, 18:34)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Andrzej

      Mai va aduceti aminte de inceputul de mandat al Primarului Oprescu - 2008- cand domnia sa dadea 2 zile pentru refacerea unui SF proiectantului si alegea cu mandrie prosteasca gresia pe care ulterior alunecat cu totii???

      Mai pe urma s-a corectat solutia, dar toate pe banii fraierului ....
      La asa primar priceput asa lucrari edilitare!
  • +1 (9 voturi)    
    Cu Oprescu tot inainte (Marţi, 12 februarie 2013, 18:28)

    hot news [utilizator]

    Sa va fie de bine tuturor care l-ati votat. Nu va puteti duce toti in Constanta sau invers sa vina ai lui Mazare in Bucuresti? Macar asa am avea sansa ca macar 1 oras sa fie ok...
  • +16 (16 voturi)    
    Daca facea asta Videanu (Marţi, 12 februarie 2013, 18:31)

    AliKimiku [utilizator]

    acum toti erau in capul lui. Vad ca acum nici-o referinta la Dl. Doctor Oprescu care cu maiestrie conduce orasul prin ape tulburi.
  • +16 (16 voturi)    
    Oare vede D-l Oprescu batjocura asta!? (Marţi, 12 februarie 2013, 18:47)

    Da_Doamne_mintea_de_pe_urma [utilizator]

    In orice tara civilizata o asemenea lucrare nu este platita ba mai mult se percep super penalizari!
    Dar dc este o firma agreata de D-l Oprescu ne scuzati ca indraznim sa avem o opinie...

    Lasa ca va candida din nou la Presedintie si de data asta boborul il va vota ca pe 'Mesia'... pacat ca suntem atat de prosti
  • +17 (17 voturi)    
    nicusor dan (Marţi, 12 februarie 2013, 19:22)

    avalansa [utilizator]

    Pentru prima data anul trecut am avut sansa sa alegem un om care iubeste cu adevarat acest oras. A iesit Oprescu un om de nimic mincinos patologic.Sa speram ca la urmatoarele alegeri o sa le vina la Bucuresteni mintea la cap si cei 70% care nu merg la vot vor merge si vor face alegerea potrivita nu spagarul asta de Oprescu care iroseste banul public.
    • +3 (3 voturi)    
      campanii electorale aiurea (Miercuri, 13 februarie 2013, 9:50)

      break_noon [utilizator] i-a raspuns lui avalansa

      atunci cind contracandidatii cu partide in spate nu sunt in stare sa sublinieze prostiile facute de actualul primar, iese ce iese.
      pai daca dadea un spot in care sa prezinte toate "realizarile" facute prost, plus cit a costat fiecare realizare, dar facut ceva de genul: eu nu voi pava cu gresie alunecoasa la metrou, care sa coste atitea milioane, poate ca se prinde lumea.
      dar cred ca asta ar suna doar la cei mai inteligenti, nu la toata lumea
  • +4 (6 voturi)    
    lasa bre... (Marţi, 12 februarie 2013, 20:00)

    Andrzej [utilizator]

    Lasa bre don Nicusor ca si alde unora ca Oprescu treceti si va faceti ca nu vedeti. Hai spune mata, ce faci acum si ce ai facut pana acum?
    Va perinadati pe acolo prin primaria aia scumpa la chirie si orasul se infunda in gropi.
    Pai zi coane ce se intampla cu santiererle abandonate, cine suporta si va suporta cheltuieli imense numai pentru conservarea lucrarilor. Ai fost matale prin prejma strazii alea noi inagurate de Oprescu si nu ai vazut ca acolo e o stiva de prefabricate din beton si oare ce cauta ele acolo?
  • +4 (4 voturi)    
    sa dam Primaria in judecata (Miercuri, 13 februarie 2013, 9:30)

    MPatrick [utilizator]

    pentru administrare defectuoasa a fondurilor locale. si mai departe e treaba lor sa recupereze banii de la proiectant, de la constructor, nu ma intereseaza.
    Cu banii astia mai dadea in folosinta o bucata din lucrarea Berzei Buzesti.
    chiar nu cred ca ne permitem luxul asta - sa pavam bucati de trotuar cu piatra alba, si altii sa se chinuie sa traverseze o strada care arata ca un crater vulcanic.
  • 0 (4 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 13 februarie 2013, 10:07)

    Erasm [anonim]

    • +3 (5 voturi)    
      problema e ca legea nu se impune (Miercuri, 13 februarie 2013, 10:35)

      readysteadygo [utilizator] i-a raspuns lui Erasm

      niciun popor nu s-a civilizat printr-un spirit civic intrinsec, ci prin sanctionarea drastica a celor care nu respecta legea (amenzi usturatoare care nu pot fi evitate pe pile, cunostinte, relatii). Orasele din vest sunt impanzite de politie comunitara care chiar isi face treaba.
      • +4 (6 voturi)    
        Comment sters de user (Miercuri, 13 februarie 2013, 11:34)

        Erasm [anonim] i-a raspuns lui readysteadygo

        • +1 (1 vot)    
          Tipic romanesc (Miercuri, 13 februarie 2013, 16:13)

          readysteadygo [utilizator] i-a raspuns lui Erasm

          Iei un caz particular si il generalizezi. Or fi belgienii mai speciali, ce sa zic... Eu am umblat prin tari mai asemanatoare noua ca si cultura, ca Franta, Italia, Spania etc. si am observat ca frica de amenzi este cea care cel putin la inceput educa populatia. Ca mai apoi aceasta frica se transforma in simt civic e alta poveste...
    • +1 (1 vot)    
      Un alt aspect care mi-a scapat (Miercuri, 13 februarie 2013, 16:18)

      readysteadygo [utilizator] i-a raspuns lui Erasm

      O sa-ti dau un exemplu care poate nu se ridica la nivelul de civilizatie la care te ridici tu, scuza-mi ironia. Am observat ca spaniolii in general nu sunt foarte civilizati cand vine vorba de pastrarea curateniei pe strada. Arunca hartii pe jos, murdaresc, fumeaza pe strada si arunca pe jos mucurile, tocmai pentru ca stiu ca strada se spala IN FIECARE ZI, nu doar cand vine ploaia. Stiu ca taxele lor se folosesc in scopul in care sunt platite.
  • +4 (4 voturi)    
    cum arata (Miercuri, 13 februarie 2013, 10:47)

    consting [utilizator]

    usl e la guvernare. toate socitatile cu care lucra pdl au fost inlocuite cu cele ale usl. rezultatul ? la fel ca la pdl. care e rezultatul rotirii la guv ? zero la fel ca si cresterea economica sub guv usl. cu ce e mai bun usl decat pdl ? raspuns : cu nimic. dece a preluat puterea usl ? pt ca tv aservite -antenele si realitatile- au mintit romanii, promovand niste masuri pur electorale ale usl. ce rau a facut usl ? decredibilizarea romaniei in lume. neicrederea lumii din vest in democratia romaniei condusa de usl, clatinarea democratiei in romania.
    • 0 (0 voturi)    
      daca te-ai informa! (Miercuri, 13 februarie 2013, 11:12)

      Don_arma_ghe [utilizator] i-a raspuns lui consting

      Tehnologica Radion este firma de casa a PDL. Try another explanation!
      Desi e out of topic; Cine l-a numit pe d-l Jinga ambasador la Londra? Ghici ghicitoarea mea!
  • +1 (1 vot)    
    Varza ! (Miercuri, 13 februarie 2013, 12:15)

    Ioanas [utilizator]

    Mai in toate pozele se pot vedea mai multe tipuri de pavaj, chiar au un rost ? Placi mari, mici, patrate, dreptunghiulare, albe, gri (si nu numai de la murdarie), cu bordura intre ele, fara... etc etc. Da impresia ca s-au folosit resturi, nu mai aveau ce au inceput si au terminat cu... ce a ramas. In ce priveste murdaria, sa zicem ca era de asteptat, mai rau e intr-adevar ca s-au degradat atat de rapid. Cred ca e si vina soferilor (pentru stalpisori de exemplu) dar si a calitatii proaste a materialelor si a executarii. Macar in centru sa fi facut treaba buna, nu mantuiala pestrita care a iesit...