Prima reacție a lui Vlad Voiculescu în cazul managerului spitalului din Găești: Fake news bazat pe declarațiile lui bombastice. A declarat altceva, dar a vaccinat doar medici, conform cu strategia de vaccinare

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 6 ianuarie 2021, 11:35 Actualitate | Sanatate


Vlad Voiculescu
Foto: Comitetul național de coordonare a activităților privind vacccinarea împotriva COVID-19
​HotNews.ro a reușit să obțină prima reacție a ministrului Sănătății, Vlad Voiculescu, în scandalul momentului - cazul managerului Spitalului din Găești, dr. Laurențiu Belușică, care declarase ieri că oricine dorește acest lucru poate fi vaccinat împotriva COVID-19 cu dozele de vaccin rămase nefolosite la spital. Vlad Voiculescu a explicat însă astăzi, pentru HotNews.ro, că managerul spitalului din Găești "a declarat asta, dar a făcut altceva, a făcut ceea ce trebuia. Nu a chemat oameni de pe stradă la vaccinare, ci tot personal medical, din categoria înscrisă în etapa I de vaccinare. Este un fake news bazat pe declarațiile lui bombastice. Declarațiile lui nu au nicio legătură cu faptele lui, care sunt conforme."

"Cei de la DSP au încercat să afle care este situația. Ce am înțeles eu de la DSP este că au vaccinat doar medici și personal medical, ceea ce este absolut conform cu legea. Eu cred așa: omul nu a greșit cu nimic, pentru că a vaccinat doar medici și personal medical. A respectat toate regulile și a fost dinamic, ceea ce este ok. Dacă ar fi vaccinat familii sau alte persoane care sunt în categoria III, atunci, practic, ar fi luat dreptul cuiva din categoria I, dintre medici și personalul medical, care sunt cei mai expuși", a declarat ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, pentru HotNews.ro.

Ministrul Sănătății mai spune că, deși declarațiile făcute pe parcursul zilei de ieri de medicul Laurențiu Belușică se bat cap în cap, "El a declarat asta, dar a făcut altceva, a făcut ceea ce trebuia. Nu a chemat oameni de pe stradă la vaccinare, ci tot personal medical, din categoria înscrisă în etapa I de vaccinare."

Laurențiu Belușică

"Este un fake news bazat pe declarațiile lui bombastice (ceea ce a apărut ieri în presă - n.red.). Declarațiile lui nu au nicio legătură cu faptele lui, care sunt conforme. Declarațiile domnului doctor dau de înțeles altceva decât ceea ce s-a întâmplat în realitate, iar ceea ce s-a întâmplat în realitate este conform cu strategia de vaccinare", este concluzia ministrului Sănătății.

Declarațiile lui Vlad Voiculescu pentru HotNews.ro arată, practic, că la spitalul din Găești s-a respectat procedura din strategia națională de vaccinare, descrisă ieri și de coordonatorul campaniei de vaccinare, medicul militar Valeriu Gheorghiță, într-o conferință de presă: Valeriu Gheorghiță a explicat ieri că, în momentul în care rămân doze nefolosite în a doua parte a unei zile, reprezentanții spitalului cheamă la vaccinare tot personal medical, programat la vaccinare în zilele care urmează.

87 de doze de vaccin împotriva COVID-19 au rămas nefolosite și au fost aruncate până în acest moment, de la debutul campaniei de vaccinare, a mai precizat ieri medicul Valeriu Gheorghiță.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















17702 vizualizari

  • +24 (30 voturi)    
    si totusi (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 11:41)

    schumi [utilizator]

    Si totusi 87 de doze au fost aruncate pentru ca nu s-au folosit...
    • -6 (16 voturi)    
      Dezorganizare completă (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 13:13)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui schumi

      Ar trebui ca vaccinările să se facă direct în pizzerii. Orice altă abordare este ineficientă și e o risipă de bani.
      • 0 (0 voturi)    
        dezorganizarea (Joi, 7 ianuarie 2021, 12:03)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        este Intotdeauna Completa !
    • +4 (14 voturi)    
      >>>> (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 14:16)

      chhe [utilizator] i-a raspuns lui schumi

      L-au inlocuit pe Tataru cu papagalu' asta bun la toate
    • +2 (2 voturi)    
      nu este (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 16:19)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui schumi

      vorba de 87 de doze la Găiești ci per total campanie de vaccinare, până acum.
  • +28 (52 voturi)    
    V-a rupt pe toti nenea din Gaesti (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 11:42)

    Luk [utilizator]

    Nu-i "conform" sa vaccinezi persoane din categoria II si III, dar e voie sa pierzi 87 de doze? Aia-i conform?

    Vai de fundul vostru, politruci si media...
    • +13 (21 voturi)    
      Aia (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 12:53)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      care au aruncat dozele aunt romani adevarati.Le-au aruncat si-au plecat acasa, in loc,sa procedeze ca la Gaiesti.
      • +6 (12 voturi)    
        romani adevarati (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 13:32)

        naenae [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        care au aruncat la gunoi 87 de chipuri 5G ce urmau a fi implantate cu forta in bravii pui de daci.
        • -1 (3 voturi)    
          Bravo natiune (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 16:00)

          Ionut F. [utilizator] i-a raspuns lui naenae

          Ne dam toti USR-isti si ca respectam regulile si vrem ca totul sa se faca ca afara.
          Vrem o tara ca in vest, dar ne plac haiduciile...

          Cu toate astea il aparam pe baiatul asta care se lauda ca nu respecta strategia de vaccinare...cu totii in laudam, de la expertii de la B1 sau Digi, pana la "expertii" din comentarii de aici.

          Fratilor...ne angajam la o strategie, hai s-o ducem pana la capat. Sigur puteau sa fie duse dozele in alte spitale sau la alte cateogorii de doctori (pe baza inscrierii de pe site-ul MS).

          Si eu sunt in Grupa III de risc, dar astept sa-mi vina randul, nu stau sa laud toti haiducii.
          • 0 (2 voturi)    
            alo?! (Joi, 7 ianuarie 2021, 9:31)

            Luk [utilizator] i-a raspuns lui Ionut F.

            In ce fel nu respecta nenea asta "strategia"? Cam ce face? Omul a spus o treaba de bun-simt: daca alternativa e sa se piarda, atunci o sa le folosesc oricum.
            Cineva, undeva (probabil in mai multe locuri) a respectat "strategia" si au fost pierdute 90 de doze de vaccin. E complicat? iti fac un desen?
            Asta macar gandeste si gandeste corect.
    • +1 (3 voturi)    
      ești (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 16:33)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      dovada vie a analfabetismului funcțional. Mai citește o dată ultimul paragraf și poate înțelegi că Valeriu Gheorghiță nu e doctorul din Găiești și că e vorba de 87 doze per total campanie de vaccinare.
      • +1 (1 vot)    
        hai sa faci plici?! :)) (Joi, 7 ianuarie 2021, 9:38)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Alea 87 de doze pe toata campania cum au fost compromise? A stranutat cineva pe ele? :)))
        Nenea asta a bagat batul prin gard, a declarat ca daca alternativa ar fi sa le piarda, el ar vaccina pe oricine doreste. Media a preluat altceva, anume ca deja a vaccinat oameni de pe strada. Ministerul si politrucii s-au aruncat ca prostii si au reusit sa iasa prost cu totii, pentru ca-s la fel de inteligenti ca tine.
        A propos de analfabeti:
        FAPT 1 - au fost pierdute 87 de doze (pe toata capmania). Nicio explicatie pentru asta. Chiar asa?! "S-au pierdut" :)))
        FAPT 2 - nenea asta a vaccinat strict conform procedurii.
        Nu stiu unde am scris eu ceva despre V Gheorghita, probabil ca esti o specia noua de analfabet, intelegi gresit si ce nu scrie.
  • -1 (17 voturi)    
    hmm (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 11:46)

    Mircea1978 [utilizator]

    de ce atita galagie in jurul acestui subiect?
  • +23 (29 voturi)    
    si care ar fi problema? (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 11:55)

    blackbird [utilizator]

    Sa vaccinezi mai multe persoane si sa nu arunci la gunoi vaccinuri ?!
    Nu este normal sau protocoul trebuie dus la extrem in loc sa folosesti bunul simt si initiativa ?
    • +7 (11 voturi)    
      n-ai inteles (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 12:56)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui blackbird

      Nu le arunci, chemi pe urmatorii de pe lista.
      • +4 (8 voturi)    
        In mod normal DA (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 13:10)

        sipu [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        dar vezi ca uni medici” nu au chemat pe urmatori dupa lista . Pur si simplu , nu au venit la revedere le aruncam .
        • +4 (10 voturi)    
          acolo au fost probabil deficiente de organizare (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 14:07)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui sipu

          Teoretic exista niste liste cu probgramari pe zilele urmatoare, deci poti pune mana pe telefon si chema pe urmatorii de pe lista in caz ca cineva nu se prezinta. Din urmatorii 100 gasesti 10-20 care sa accepte ...

          Pe de alta aprte nu stim exact contextul. Cand organizezi o campanie de vaccinare de asemenea anvergura, e normal sa mai apara si sincope. Gandeste-te ca la nemti, cu skiluri de organizare mult peste ce avem noi, cineva a fost vaccinat cu 5 doze de vaccin, cate au rezultat dupa preparare.

          Asha ca hai sa fim mai intelegatori... E adevarat ca risipa de teste e ceva ce trebuie sa dispara, cazurile existente trebuie analizate si protocoalele imbunatatite. Dar hai sa nu aruncam cu pietre asha de repede.
          • 0 (2 voturi)    
            de obicei (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 18:34)

            Loyola [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            cand echipa nu prea joaca nimic se schimba antrenorul
          • +1 (1 vot)    
            Domnule (Joi, 7 ianuarie 2021, 11:55)

            Luk [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            Sunt vaccinati cam 50-60.000 de indivizi, despre ce "anvergura" vorbesti?
            Au vaccinat cam 10.000/zi, cand o sa trebuiasca vaccinati 150.000 pe zi, cam cum sa fie? Ma astept de la ei sa invete din greseli, dar cata vreme NU iti recunosti greselile, n-ai cum sa le indrepti.
            Despre cele 87 de doze "compromise" nu vorbeste nimeni, toata lumea bate apa in piua cu pozitia de principiu (care se intampla sa fie absolut corecta) exprimata de un nene care e doar o rotita mica intr-un angrenaj national.
  • -14 (26 voturi)    
    un figurist s-a bagat in seama (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 12:04)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu ar fi prima data , pun pariu si ce partid l-a pus derector !
    • +2 (6 voturi)    
      Din postarea asta (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 13:17)

      sipu [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      nu stiu” cine se baga in seama . Ps” era mai buna persoana care umbla noaptea prin spitale sa faca ”ordine”!? , acum da cu subsemnatul . GHICI de ce .
  • +4 (30 voturi)    
    ooo s-a trezit Vladut (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 12:11)

    Hans Metter [utilizator]

    gata concediul? de 2 saptamani nimeni nu a mai auzit de el.

    Deci directorul spitalului declara ceva si la o zi distanta oficialii se inghesuie sa explice ca de fapt ce a declarat directorul nu e adevarat si ca de fapt a respectat procedurile.

    "Declarațiile lui nu au nicio legătură cu faptele lui, care sunt conforme" :))))))

    o fi un pic de musamalizare?
    • -4 (16 voturi)    
      Avea dreptate... (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 12:37)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      Avea dreptate 2Doze de la PSD: A aparut Elodia ...
      • 0 (6 voturi)    
        La Multi Ani ! (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 13:24)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Mi a placut acest comentariu !
        Chapeau Bas !
        • 0 (0 voturi)    
          ? (Joi, 7 ianuarie 2021, 0:25)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Doamne fereste!
    • +3 (3 voturi)    
      Voiculescu a fost plecat in concediu (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 18:18)

      vasile78 [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      Nu stiu ce fel de om este Voiculescu de isi permite sa isi ia concediu 2 sapt de sarbatori, in mijloc de pandemie.
  • +14 (14 voturi)    
    Mai bine vaccinau doritorii pe strada cu ce ramane (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 12:16)

    mmagic [utilizator]

    Adica 87 de doze risipite date la cine doreste cred ca era mai indicat decat sa fie lasate sa expire.

    Sunt printre cei care personal nu doresc sa fie vaccinati dar in acelasi timp cred ca nu ar trebui sa fie refuzati cei interesati sa fie vaccinati si mai rau cand unii din personalul medical nu doreste vaccinarea si vaccinul lor ajunge la gunoi.

    Vaccinul din ce citesc mi se pare oarecum sigur.
    Nu modifica ADN-ul cum se sunea o data cand erau putine informatii ci duce doar la distrugera unor celule din noi care sunt facute sa nu mai fie recunoscute ci degizate si confundate cu COVID19 dar pentru ca nu ma simt in categoria de risc COVID totusi inca nu m-as vaccina.
  • -1 (23 voturi)    
    Liniste, groparul medicinei romanesti (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 12:23)

    asistat [utilizator]

    de transplant are de facut niste clarificari! In plus vaccinul se va livra in cartoane de Mac, cutiile de pizza fiind aproape consumate!
    • 0 (12 voturi)    
      noroc de firea si copca (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 13:34)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      cum au salvat ei plamanii romanilor verzi , cine nu-si aduce aminte bai papagalilor.
  • -8 (14 voturi)    
    Pe locul 1 (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 12:39)

    ALFY [utilizator]

    este binele producatorului PFIZZER and Co, restul e CANCAN. VAxx-ul e oricum mai mult inutil si periculos, deci protocolul trebuie respectat, asa incat la reactii adverse severe (MOARTEA COBAIULUI) sa vina berbecii care produc si medicii cu scuza: Am respectat protocolul in proportie de 102%!
  • -1 (13 voturi)    
    Sa fii mincinos e conform? (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 12:43)

    Akarui [utilizator]

    Cum adica faptele lui sunt conforme? Sa minti presa in legatura cu procesul de vaccinare i se pare ok ministrului?
    • +7 (7 voturi)    
      Cum a mintit? (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 13:21)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Akarui

      Ia spune aici sa vada toti copiii!
      • +2 (4 voturi)    
        Pai... (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 16:41)

        Akarui [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        Vlad Voiculescu spune ca directorul a mintit. Ca nu a vaccinat oameni din afara sistemului medical. Si tot Vlad Voiculescu pare sa gaseasca asta nesemificativ, de parca a minti public e ceva normal.

        De fapt e exact invers, daca ar fi vaccinat niste persoane in loc sa arunce vaccinul, asta ar fi normal.
        E rau daca doar a mintit ca facut-o.
        • +1 (1 vot)    
          Voiculescu este cam pe langa (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 18:16)

          vasile78 [utilizator] i-a raspuns lui Akarui

          Vom vedea asta mult in timpul acestei pandemii. El e om pe timp de pace, nu pe timp de razboi. Acum suntem in razboi.
  • +10 (12 voturi)    
    Cameleonism (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 12:47)

    Tambrian [utilizator]

    Domnul doctor Belusca a gasit solutia unui caz pe care marii analisti, si ministri si ce or mai fi, nu l-au vazut: Ce faci daca nu poti consuma dozele de vaccin deschise?
    Domnul doctor Belusca a fost obligat sa spuna ca doar a gandit la solutie (camelonism) de sefimea (fara de prea multa capacitate de analiza) de orice fel (DSP,minister,IGSU,etc.), care s-a vazut colorata (cameleonism..). Orice doza de vaccin ce se va pierde(12 Euros/bucata) sa fie imputata fiecaruia din cei ce au scris, semnat si insusit (aici e cazul ministrului care balmajeste cazul Gaesti) regulamentul de vaccinare. Asa se va face ordine nu latrand la stele...
  • +10 (26 voturi)    
    VV a inceput cu stangul.... (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 12:49)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    fix asta era vital acuma...sa se respecte "procedura", dom'le, chiar daca e incompleta, incoerenta si duce la pierderi (de doze, financiare etc). Procedura e sfanta pentru fonctionarul si bugetarul roman, e Biblia lui, atunci cand trebuie sa se acopere de hartii, sa isi justifice reauavointa, inactiunea sau chiar incompetenta.
    Cand e nevoie de aplicat cum trebuie "procedura", pai nu, stai, ca nu are buget, nu are X, nu are Y.
    Fix asta face acum VV:procedura, nene, normativul e sacrosant. Daca apare o situatie in care au dezghetat dozele acelea si trebuie administrate urgent, sa fie aruncate, inteleg, ca asa e "norma" legala, daca nu se gaseste personal medical care sa faca vaccinul de urgenta...in loc sa fie date cuiva "de pe strada".
    Aia "de pe strada" nu sunt tot cetateni romani, monser VV?
    PS: a naibii "procedura", musiu VV nu o mai verifica cand e vb de nosocomialele si ce vedem si zielle astea, zecile de morti de la Spitalul Militar Central, probabil miiile in 2020 morti de "COVID19" dar de fapt de la nosocomiale...

    Adica holocaustul silentios care are loc in sistemul public de sanatate romanesc e mai putin important pt VV, ca sa merite sa iasa cu un comunicat si masuri urgente, ferme, de cand e ministru (2 saptamani), decat stirea ca s-ar fi "dat" vaccinul la niste concetateni, ca sa nu fie aruncat.

    Prost inceput....
    • +1 (3 voturi)    
      Nu ai înțeles (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 16:05)

      2mai [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      În România, "ăia de pe stradă" nu vor fi niciodată tu sau eu, ci boșii locali cu familia și neamul lor.

      Dacă nu există o regulă clară, dozele "în plus" se vor da doar pe cumetrii și pe șpagă. Se vor deschide intentionat mai multe fiole, doar pentru a fi vaccinați nomenclaturiștii și cu beizadelele lor.

      Domnul manager o fi fost bine intenționat, dar mesajul public pe care l-a transmis a fost de natură a induce în eroare. O fi un medic excelent, însă are mari probleme ori cu stăpânirea logicii elementare, ori cu folosirea limbii române, ori cu ambele.

      În plus, este de datoria lui să aibă suficiente persoane din categoria I pe "liste suplimentare", pe care să le contacteze în caz de nevoie. Dacă nu are timp sau chef să întocmească acele liste, poate îi lasă locul de manager altuia mai competent.
      • -1 (1 vot)    
        si solutia e sa le lasam se se strice (Joi, 7 ianuarie 2021, 12:00)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui 2mai

        Am inteles.
  • +8 (8 voturi)    
    macar stim problema (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 13:54)

    Vic_Tor [utilizator]

    ca a fost exagerat sau nu, e bine ca s-a popularizat problema si situatia. vedem ca procedurile nu sunt perfecte , nici organizate perfect de armata. dar mai bine sa apara asta in ziua a doua si nu dupa o saptamana cand se putea sa se iroseasca sute de doze