VIDEO Nicolae Ciucă a depus la Parlament lista Guvernului și programul de guvernare / Calendarul audierilor / Votul de învestitură, joi

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 23 noiembrie 2021, 18:19 Actualitate | Politic


Nicolae Ciuca a depus la Parlament lista Guvernului
Foto: Agerpres
 documente
(23 Nov 2021) PDF, 20MB
Premierul desemnat Nicolae Ciucă a depus marți seară la Parlament lista Guvernului PNL-PSD-UDMR și programul de guvernare. Cabinetul va avea 20 de miniștri - 9 de la PNL, 8 de la PSD și 3 de la UDMR, iar singura femeie din executiv va fi Gabriela Firea. Miercuri vor avea loc audierile celor propuși pentru funcțiile de ministru, iar joi va fi votul de învestire în plenul Parlamentului, urmat de depunerea jurământului la Cotroceni.

Nicolae Ciucă a mers la Parlament însoţit de toţi miniştrii propuşi.
  • "Programul de guvernare se bazează pe următoarele principii: reziliență, stabilitate, transparență, echitate și eficiență. Are în centru cetățeanul român (...)
  • PNRR reprezintă axul programului de guvernare şi suntem obligaţi şi condiţionaţi în acelaşi timp să respectăm liniile din PNRR şi acele măsuri legislative care ne obligă la procesul de reformă ", a susținut Nicolae Ciucă.

Premierul desemnat a mai spus că este pentru prima dată când în programul de guvernare sumele alocate pentru investiţii reprezintă 7% din PIB.

El a promis și reducerea decalajului între comunităţile locale prin implementarea Programului "Anghel Saligny".

Nicolae Ciucă a mai spus că este "sigur" că va colabora foarte bine cu viitorii miniştri: "Menirea noastră este să facem în aşa fel încât, după joi seara, când Parlamentul va fi validat acest Guvern, să trecem serios la treabă, pentru că asta aşteaptă cetăţenii de la noi, aşteaptă soluţii şi stabilitate, nu cred că în situaţia în care ne aflăm e timp pentru dezbateri doctrinare. Este nevoie de fapte".

Întrebat de ce PNL a ales să intre la guvernare cu PSD, și nu să continue guvernarea cu USR, Nicolae Ciucă a spus că a fost o decizie a conducerii partidului: "Aici s-a ajuns".La remarca unui jurnalist că și el face parte din conducere, Ciucă a spus că a votat "pentru".

Programul audierilor miniștrilor Guvernului Ciucă în comisiile parlamentare



Audierea miniștrilor Guvernului PNL-PSD-UDMR condus de Nicolae Ciucă va începe la 10.00, iar primii trei programați de la această oră sunt: Lucian Romașcanu (propus de PSD pentru Ministerul Culturii), Adrian Chesnoiu (propus de PSD pentru Ministerul Agriculturii) și Eduard Novak (UDMR, Ministerul Sportului).

Ultimii trei programați, de la 17.10 și până la 17.45, sunt: Lucian Bode (PNL, Ministerul Afacerilor Interne), Gabriela Firea (PSD, Ministerul Tineretului și Familiei) și Daniel Cadariu (PNL, Ministerul Întreprinderilor mici și mijlocii și Turismului).


Desfășurătorul audierilor în comisiile parlamentare:
  • LUCIAN ROMAȘCANU, ministrul Culturii ----- 10.00 - 10.45
  • ADRIAN CHESNOIU, ministrul Agriculturii și Dezvoltarii Rurale ----- 10.00 - 10.45
  • EDUARD NOVAK, ministrul Sportului ----- 10.00 - 10.45
  • SORIN CÎMPEANU, ministrul Educatiei ----- 11.00 - 11.45
  • CSEKE ATTILA, ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației ----- 11.00 - 11.45
  • ADRIAN CÂCIU, ministrul Finantelor ----- 11.00 - 11.45
  • CĂTĂLIN PREDOIU, ministrul Justitiei ----- 11.00 - 11.45
  • FLORIN ROMAN, ministrul Cercetarii, Inovarii si Digitalizarii ----- 12.00 - 12.45
  • SORIN GRINDEANU, ministrul Transporturilor si Infrastructurii ----- 12.00 - 12.45
  • DAN VÎLCEANU, ministrul Investitiilor si Proiectelor Europene ----- 12.00 - 12.45
  • ALEXANDRU RAFILA, ministrul Sănătății ----- 12.00 - 12.45
  • BOGDAN AURESCU, ministrul Afacerilor Externe ----- 12.45 - 13.30
  • TANCZOS BARNA, ministrul Mediului, Apelor si Padurilor ----- 12.45 - 13.30
  • VIRGIL POPESCU, ministrul Energiei ----- 12.45 - 13.30
  • FLORIN MARIN SPĂTARU, ministrul Economiei ----- 16.30 - 17.10
  • MARIUS BUDĂI, ministrul Muncii și Solidarității Sociale ----- 16.30 - 17.10
  • LUCIAN BODE, ministrul Afacerilor Interne ----- 16.30 - 17.10
  • VASILE DÎNCU, ministrul Apărării Naționale ----- 17.10 - 17.45
  • GABRIELA FIREA, ministrul Familiei, Tineretului și Egalității de șanse ----- 17.10 - 17.45
  • DANIEL CADARIU, ministrul Antreprenoriatului și Turismului ----- 17.10 - 17.45
Joi, Nicolae Ciucă va merge în Parlament pentru votul de învestire, iar apoi ar urma să aibă loc depunerea jurământului la Cotroceni. Senatul şi Camera Deputaţilor se vor reuni în şedinţă comună de la ora 10.00, pentru învestirea Guvernului PNL-PSD-UDMR.


Lista miniștrilor din Guvernul Ciucă



  • Premier: Nicolae Ciucă
  • Vicepremieri: Sorin Grindeanu (PSD) și Kelemen Hunor (UDMR)
Miniștrii PSD:

Miniștrii PNL:
Miniștrii UDMR:
  • Dezvoltare, Lucrări Publice și Administrație - Cseke Attila
  • Mediu - Tanczos Barna
Sport - Eduard Novak


Până când va fi Nicolae Ciucă premierul României. Cum va funcționa „rotativa”




Generalul în rezervă Nicolae Ciucă ar urma să conducă Executivul pentru următorul an și jumătate, în condițiile în care noua coaliție PNL-PSD-UDMR a stabilit un sistem de rotație pentru șefia Guvernului.

După un an și jumătate, Guvernul ar urma să fie condus de un premier PSD, potrivit înțelegerii actuale intre PNL și PSD.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9929 vizualizari

  • +2 (12 voturi)    
    Militar bun, comunicator slab... (Marţi, 23 noiembrie 2021, 18:25)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Mai bine isi vedea de pensie, in loc sa intre in cloaca asta care ii va demola CV-ul excelent de pana acum.
    • +1 (11 voturi)    
      Militar bun zici? (Marţi, 23 noiembrie 2021, 19:28)

      zeroG [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      De la un militar ma asteptam la o strategie mai buna in lupta, ce-i drept, politica.
      PSD-ul a obtinut exact ceea ce si-a dorit, cu bataie pe termen lung.

      -de cum a batut palma cu PNL pe programul de guvernare, trompetele PSD au si inceput sa tipe ca datorita PSD-ului vor creste pensiile si alocatiile. PSD iese pe +;
      -PNL a fost lasat sa dea primul premier in rotativa. Poate domnului Ciuca i se pare o victorie . Dar in momentul asta Romania se confrunta cu o criza sanitara si economica. Una peste alta, Ciuca (PNL) este oaia neagra pentru tot ce se intampla rau in urmatoarea perioada. PSD iese pe +;
      -Reformele care nu vor reflecta interesele de partid ale PSD-ului nu vor fi votate. PSD iese pe +;
      -PSD va da premierul in a doua tura , adica dupa ce vor trece sau se vor diminua efectele pandemiei si ale crizei, chiar inainte de urmatoarele alegeri. Pomenile vor fi fara numar, Lupta politica in interiorul coalitiei se va accentua si PNL-ul o sa fie pus in umbra. PSD iese pe +
    • +2 (2 voturi)    
      Asa a fost ordinul (Marţi, 23 noiembrie 2021, 22:46)

      Libanu [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Amice, cand esti inrolat te supui ordinului, daca nu te supui de dragul CV-ului, s-ar putea sa aiba probleme mai mari.
  • +5 (7 voturi)    
    Corect era sa se traga ministerele la sorti. (Marţi, 23 noiembrie 2021, 18:28)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Daca toata lumea vrea sa faca bine acestei tari, mai conteaza ce partid are un minister sau altul ?!

    Fiecare partid putea veni cu un guvern complet, apoi le trageau la sorti si gata. Ce, UDMR nu poate avea Apararea ?
  • +6 (12 voturi)    
    Ciuca a votat "pentru"..ce? Nu se stie, e secret (Marţi, 23 noiembrie 2021, 18:38)

    Kivek [utilizator]

    E clar ca CIUCA va fi mai mult absent, el va interveni doar cand IOHANNIS se va supara si va cere explicatii

    controlul guvernului va fi la PSD si la gradatii din PNL
  • +6 (12 voturi)    
    De unde bate vântul (Marţi, 23 noiembrie 2021, 18:42)

    Jolly Roger [utilizator]

    Onoare, patriotism...
    Nici armata nu mai e ce era...
  • +3 (9 voturi)    
    Pentru unii ar trebui redus timpul de audiere (Marţi, 23 noiembrie 2021, 18:45)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Nu au de ce!
    Partidul e in toate,
    In cele ce sunt!

    Restul e simulacru!
    A democratiei!
    • +1 (1 vot)    
      audierile (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 9:34)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      sunt o distracție la fel ca așa zisele consultări ale lui iohannis. ”bă, să veniți la mine când veți avea o majoritate” i-o fi zis iohannis lui cîțu arătându-i direcția spre Kiseleff nr. 10.
  • +3 (11 voturi)    
    Liderii PPE si S&D, multumiti de noul guvern (Marţi, 23 noiembrie 2021, 18:48)

    animatron [utilizator]

    Atrageam atentia intr-un comentariu ca presa romaneasca, intentionat sau nu, ignora contextul european in care a avut loc schimbarea guvernului de la Bucuresti, ca si cum Romania ar fi o tara complet izolata de influente externe si nu un membru UE/NATO.

    Manfred Weber (german, lider PPE) si Iratxe Perez Garcia (spaniol, lider S&D) nu au nici un fel de critica la adresa noii coalitii, dimpotriva, o sustin cu declaratii publice, chiar azi facute !

    "In Romania avem nevoie de stabilitate", spune Weber si foarte interesant acest "avem" presupus a fi "noi, liderii UE" si care implica ca s-au facut analize asupra "situatiei din Romania" legate de Covid19 si noile fonduri europene.

    "Am incredere deplina in partidul nostru de acolo, in noul presedinte al PNL (Florin Citu)", a mai spus Weber azi.

    Pe partea sustinerii PSD, avem declaratiile spaniolului (Spania are guvern de centru-stanga), seful grupului S&D:

    "speram foarte mult ca social-democratii vor putea sa contribuie la aceasta stabilitate (de care are nevoie Romania" !

    In Germania se pregateste de intrare la guvernare o coalitie asemanatoare cu cea din Romania, intre social-democrati si liberali (acolo avem si "ecologisti" in loc de partid etnic, ca la noi).

    Presedintele Iohannis este un apropiat al Berlinului, capitala in care este apreciat (si premiat) si prin realizarea unei coalitii pe "model german" (groko) isi asigura sprijin solid din partea Germaniei si a celor doua mari grupuri parlamentare din PE.

    Nu stiu de nici o declaratie a noului sef al Renew (un francez colaborator apropiat al presedintelui Macron), grupul centrist din PE caruia ii apartine USR, declaratie care sa il sustina pe dl Ciolos sau sa critice noua coalitie.

    Prin iesirea USR de la guvernare, Franta pierde o importanta parghie de influenta "soft" la Bucuresti.

    In general, presa romaneasca nu trateaza decat anecdotic lupta subterana dura intre marile puteri din UE (intre ele si cu USA) pt a influenta state membre mai mici din UE sau NATO.
    • +1 (5 voturi)    
      Asa este (Marţi, 23 noiembrie 2021, 19:30)

      Amariei [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Si cred ca si Washington ul a sprijinit crearea actualei coalitii de guvernare. Ca parere personala, cred ca ei sunt marele suporter al lui KWJ si nu Berlin..
    • -1 (5 voturi)    
      Liderii PPE si S&D, multumiti de noul guvern (Marţi, 23 noiembrie 2021, 20:12)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      doar pe site mai sunt ceva nemultumiti, da' le trece.
      • +1 (3 voturi)    
        Csf ncsf (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 4:47)

        Amariei [utilizator] i-a raspuns lui atc

        Nu toti primim bani pentru postari, asa ca tine, tovarase atm:)
        • -1 (3 voturi)    
          Ghinion! (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 9:10)

          atc [utilizator] i-a raspuns lui Amariei

          Ce sa-i faci, dupa pregatire! Mai incearca si cu capu', nu doar cu lozincile!
          • 0 (2 voturi)    
            Admirabila pregatirea, tovarase atv (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 10:48)

            Amariei [utilizator] i-a raspuns lui atc

            Combati exemplar, se vede ca depui un efort intelectual intens. Cum scrii postarile, din memorie sau scrii dupa dictare?
            • 0 (2 voturi)    
              Chiar admirabila! (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 11:00)

              atc [utilizator] i-a raspuns lui Amariei

              1. Ce dictare?! Le primesc tiparite cu litere mari, ca altfel nu ma descurc! Da' cum zisesi, fac bani cu ele, mai invidiosule!
              2." ...depui un efort intelectual intens". La nivelul tau de pregatire, chiar o fi!.
              • -1 (1 vot)    
                Clar pregatit, stii sa numeri pana la 2 (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 22:45)

                Amariei [utilizator] i-a raspuns lui atc

                Fara sa numerotezi paragrafele nu iti poti organiza ideile? Cred ca de la memorat ti se trage...
                • 0 (2 voturi)    
                  ? (Joi, 25 noiembrie 2021, 8:30)

                  atc [utilizator] i-a raspuns lui Amariei

                  N-ai inteles ca asa le primesc tiparite de la Putin ? Cica-s mai usor de inteles de catre aia fara scoala!
                  • 0 (2 voturi)    
                    Bwahaha (Joi, 25 noiembrie 2021, 21:13)

                    Amariei [utilizator] i-a raspuns lui atc

                    Adica tu, ca doar tie ti le trimit:)) Ti-am zis ca gura pacatosului adevar graieste...
                    • -1 (1 vot)    
                      Pe bune! (Vineri, 26 noiembrie 2021, 9:59)

                      atc [utilizator] i-a raspuns lui Amariei

                      Pai,daca sunt trol rus cu grad inalt ! Da' vezi, sa nu mai spui la nimeni, ca ma dai de gol!
    • +2 (6 voturi)    
      He-he-he (Marţi, 23 noiembrie 2021, 20:37)

      Rad-prosti [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Adica asteptam sa ne spuna UE ca Romania e in ordine, cand la fata locului ne dam seama ca se afunda mai mult in prapastie, ca e in cadere libera, ca Citu e o lichea, PSD cancerul tarii
    • 0 (4 voturi)    
      Stabilitatea lui Weber in Romania (Marţi, 23 noiembrie 2021, 21:46)

      dekar [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Doar formal si contextual putem aseza Romania (prin vederi ale unor lideri "inruditi"politic) in raport cu Germania, Spania sau Franta in acest moment. "Satisfactia" europeana intruchipata in acele pareri este conjuncturala.Realitatea romaneasca are o multime de mizerii proprii,specifice.Pe care,totusi,presa romaneasca le cunoaste si le comenteaza din interior.
  • +4 (6 voturi)    
    Gabitza Fierea, tzatzica de Voluntari (Marţi, 23 noiembrie 2021, 20:11)

    Fu Leng [utilizator]

    Mare ministreasa, buhahahahahahaha, bravos bah, ati infrant!
  • +3 (3 voturi)    
    .. (Marţi, 23 noiembrie 2021, 20:39)

    alya_a [utilizator]

    Ciolaniada de toamna - iarna.
    • 0 (2 voturi)    
      Buna! (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 9:14)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui alya_a

      Pai, nu-i normal sa urmeze dupa aia de primavara-vara a PNL-USR?
  • +1 (3 voturi)    
    ! (Marţi, 23 noiembrie 2021, 20:51)

    chiuaua [utilizator]

    Imi este greata de politica dusa in Romania.
    O greata precum o ai asa dupa ce mananci ceva stricat.
    De regula vine apoi starea de voma.
    O simt deja.....
  • +1 (3 voturi)    
    O parere amarata (Marţi, 23 noiembrie 2021, 21:07)

    dekar [utilizator]

    In contextul unei acute crize de sanatate brodata pe un progres economic national firav,cu un buget deficitar bazat si pe imprumuturi externe de peste 50 miliarde de dolari,cu o criza politica fara precedent,cu o populatie saracita ,cu o guvernare mizerabila,plina de abuzuri,sincope si mai recent restrictii in cel putin ultimii sase ani,cu neprofesionisti si nechemati in guverne si in Parlament,cu mizeria spalarii pe maini si achitarilor din justitie,cu mizeria la zi a impartirii grobiene si grosolane a ciolanului puterii executive,vin si eu,un amarat de alegator cu o sugestie pentru acest context : Romania saraca cu lustru dar fudula si ticaloasa prin liderii sai politici,de azi,de acum n-are nevoie de mai mult de maximum 12 (douasprezece) ministere. 1. JUSTITIE 2. SANATATE 3. EDUCATIE,cercetare,cultura,digitalizare 4.FINANTE 5. TRANSPORT,INFRASTRUCTURA 6. AGRICULTURA, mediu,ape, paduri 7 MUNCA economie,energie 8. INTERNE , administratie 9. EXTERNE 10.MAN 11. PROIECTE EUROPENE ,investitii,dezvoltare,lucrari publice 12.TURISM,sport,tineret,familie . Apoi, 1(un) premier,1 (un) vicepremier 1(un) secretar general si atat.Restul e impotenta profesionala, verisism,nepotism,birocratie,rasplata pentru servicii,jecmaneala banului public,amantlac,cumularzi parsivi, capuseala .
    • +2 (2 voturi)    
      De acord 100%. Parerea noastra conteaza ? (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 7:27)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui dekar

      Nu cred, ca nu suntem acolo, in politica...

      Avem doar din cand in cand, cate un amarat de vot.
    • -1 (3 voturi)    
      Glumesti! (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 9:21)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui dekar

      Pai si restu' de domni si doamne, ramasi pe-afara, ce-or sa mai scrie in CV-uri?
  • -1 (1 vot)    
    Nu cred nu se poate (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 17:18)

    azzazel [utilizator]

    Unde-i turca, eu de cine mai rad, cred ca vrea si ea la bnr, turca asta era de prim ministru jur ca o depasa pe dancila,
    In rest numa si numa somitati ......