VIDEO Ciucă, întrebat de ce PNL merge la guvernare cu PSD, și nu cu USR: "Am votat pentru"

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 23 noiembrie 2021, 18:32 Actualitate | Politic


Nicolae Ciuca si Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Premierul desemnat Nicolae Ciucă a declarat, marți seară, că el este printre cei care au votat pentru ca PNL să intre la guvernare alături de PSD, și nu cu USR.

Întrebat de ce PNL a ales să intre la guvernare cu PSD, și nu să continue guvernarea cu USR, Nicolae Ciucă a spus că a fost o decizie a conducerii partidului: "Aici s-a ajuns".

La remarca unui jurnalist că și el face parte din conducere, Ciucă a spus că a votat "pentru".

Premierul desemnat Nicolae Ciucă a depus marți seară la Parlament lista Guvernului PNL-PSD-UDMR și programul de guvernare. Cabinetul va avea 20 de miniștri - 9 de la PNL, 8 de la PSD și 3 de la UDMR, iar singura femeie din executiv va fi Gabriela Firea.

Miercuri vor avea loc audierile celor propuși pentru funcțiile de ministru, iar joi va fi votul de învestire în Parlament, urmat de depunerea jurământului la Cotroceni.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11753 vizualizari

  • +39 (47 voturi)    
    Lol (Marţi, 23 noiembrie 2021, 18:37)

    mitg [utilizator]

    E posibil ca maine sa incerce sa intre pe interfata saitului si sa stearga raspunsul.
    • +23 (23 voturi)    
      Decalaj... (Marţi, 23 noiembrie 2021, 21:00)

      Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      "sprijinim eliminarea decalajului dintre comunitatile locale"
      Sigur ca da! De aia planuiti sa ii dati 2.05 miliarde de euro din bugetul national lui Boc pt moftul de metrou de la Cluj-Napoca, deci fix din banii "eliminarii decalajului" dintre Cluj-Napoca si Vaslui sau Olt!
      Vezi ca ai depus un juramant fata de tara ca militar! Dar cat timp ai fost de acord personal la asocierea cu PSD, juramintele tale sunt vorbe-n vant!
    • +8 (8 voturi)    
      Un fel de "alta intrebare" dar putin mai elegant (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 9:10)

      Hababaeba [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Si se draq sa si raspunzi...Ca "asa a cerut shefu' si noi ne-am executat"?
      Poate o zice vreodata shefu' ala si la altii ce-o avut in cap, ca nimeni altcineva nu pare sa inteleaga, nici macar astia ai lui. Sigur e ceva foarte profund.
  • +49 (55 voturi)    
    Jos Tariceanu, Dragnea si Grindeanu ! (Marţi, 23 noiembrie 2021, 18:37)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Iti mai aduci aminte, donmul general, de ianuarie 2017 ?

    Dar de 10 august 2018 ?
    • +8 (10 voturi)    
      îl arată (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 8:52)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      fața că nu dezminte zicala de APV-ist (armată pe viață). Privire tâmpă, inexpresivă.
      Omu nu știe decât ”da, să trăiți” pentru că pentru el ”unde-i ordin, cu plăcere” și cum iohannis e comandantul suprem, s-a executat. A votat cu psd.
      ciucule, cap ai, minte ce-ți mai trebuie. E inutilă, oricum.
  • +47 (57 voturi)    
    Asta-i adevarul (Marţi, 23 noiembrie 2021, 18:39)

    rov [utilizator]

    pesede, pedele, penele, toti o adunatura de oportunisti alaturati si interpusi cu vechea nomenclatura ceusista.

    Asta vreti asta aveti. Luati cu apa rece!
  • +43 (49 voturi)    
    Daca-i ordin cu placere? (Marţi, 23 noiembrie 2021, 18:52)

    Vreau sa fiu furat deci votez PSD PNL UDMR [utilizator]

    „Consider atât de sfântă onoarea şi demnitatea de a fi fost şeful Statului Major al Apărării încât, indiferent de ceea ce mi s-ar propune, nu voi face altceva.

    Odată ce ai fost şeful Statului Major al Apărării… Reprezintă demnitatea cea mai mare pentru fiecare dintre noi. Iar eu consider că nu trebuie să fie în niciun fel umbrită această poziţie de activitatea în alt domeniu.

    Nu voi face politică. Voi face tot ceea ce îmi stă în putere şi îmi va îngădui viitorul să sprijin această instituţie. Dar nu dintr-o funcţie publică”, a declarat Şeful Statului Major în 23 iunie 2018,
  • -35 (45 voturi)    
    PSD au voturi, USR nu au voturi. (Marţi, 23 noiembrie 2021, 19:30)

    asavreau [utilizator]

    Plus, cum poți guverna cu niște indivizi care zilnic adresează injurii și nu vor să guverneze. Că asta fac USR.
    • +5 (9 voturi)    
      domnitza draga (Marţi, 23 noiembrie 2021, 22:20)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      USR sub Barna atat stia - acum sub noua conducere a domnului Ciolos avem de aface cu un personaj responsabil, decent, istet si cu care nu se poate sterge un alt ins pe pantofi.

      este surpinzator ca numai la PSD se vad voturile si nu si la USR.

      este surprinzator ca inca se vede, pentru ca unii desi poarta nume de PNL gandesc ca PSD, ca #ciumarosie p sa ii manance la tava.

      sa vedeti atunci demnitate si onoare pe gen. Ciuca.
      Dvs. iubiti tradarea???
  • +24 (30 voturi)    
    Asa a fost ordinul (Marţi, 23 noiembrie 2021, 19:35)

    Amariei [utilizator]

    Omul a fost sincer insa n-a terminat raspunsul. KWJ are la palatul Victoria soldatelul perfect.
    • +7 (9 voturi)    
      generalii americani au gresit in evaluarea (Marţi, 23 noiembrie 2021, 22:38)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Amariei

      Gen Ciuca - nu este decat un slugoi desi haina militara cere extrem de multa demnitate, onoare si sacrificiu - stiu de la Bunicu care a murit injurand comunistii si pe rusi si toate intelegerile facute peste capetele romanilor care au facut sa piarda o parte din teritorii in favoarea rusilor, sa plateasca din greu pentru asa zise pagube de razboi in favoarea rusilor.

      deci ma intorc la generalii americani dintre care pe unul l-as remarca in mos deosebit pentru ca a reusit cu multa abilitate si inteligenta sa se opuna ceririlor aberate ale Presedintelui Trump. Este de invatat si sper sa scrie o carte despre dificultatile unor decizii militare pe timp de pace.

      Acum ma intorc la Gen Ciuca - Da, a fost sincer ca a recunoscut ca a votat in favoarea aliantei cu #ciumarosie dar tin sa ii aduc aminte ca daca facea acest lucru in 1999, poate era prea tanar, dar prietenii pot sa ii aminteasca, RO astazi nu era in NATO, nu pleca in Afganistan si din prietenie cu #ciumarosie Tariceanu, daca ar fi fost numai dupa capul lui, de mult retragea armata romana din teatrele de lupta internationale si atunci mai era Gen Ciuca ceea ce este astazi??? GEN CIUCA NU UITA #ciumarosie te va lasa fara izmeni pe matale!

      Il rog frumos pe Gen Ciuca sa nu uite deasemenea anii 1999, 2000, ani decizivi pentru aderarea RO la NATO. DL. Isarescu poate sa ii aduca aminte pasaje importante din acei ani - doar sa intrebe!

      Slujile niciodata nu sfarsesc bine!

      Oamenii fara prea multa carte deasemenea!
      Viata bate gradul!
    • +8 (8 voturi)    
      mai curând (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 8:59)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Amariei

      iohannis are la Palatul Victoria varianta masculină a docilei veorica dăncilă a lui dragnea, dar ca cea mai proastă variantă a acesteia, deși nu credeam vreodată că așa ceva e posibil.
  • +11 (13 voturi)    
    E viceversa (Marţi, 23 noiembrie 2021, 19:36)

    cim [utilizator]

    Viceversa 8 de la pnl si 9 de la psd
  • +14 (14 voturi)    
    Exprimare concisa, de militar (Marţi, 23 noiembrie 2021, 20:08)

    Vasilake [utilizator]

    In Irak, la popota unde isi facuse dl General Ciuca cartierul general, intra un soldat negru de funingine, cu hainele gaurite de gloante: "Dl General, ce facem, mai stam sau fugim?". Ciuca: "Eu votez pentru".
  • +12 (12 voturi)    
    Ok, poate's eu tampit si inteleg gresit, dar... (Marţi, 23 noiembrie 2021, 21:23)

    pamiproject [utilizator]

    N-a fost prima intrebare "de ce PNL a preferat o alianta cu PSD"?

    Si raspunsul vine: "asa a decis conducerea partidului"

    Apoi la urmatoarea intrebare, despre apartenenta stimabilului la coducere, raspunsul e :"am votat pentru"

    Cine da raspunsuri din astea? Ce a gandit omul ala cand i-au iesit pe gura acele cuvinte? Si cum de nu sare absolut nimeni sa-l certe sau ridiculizeze ca raspunde in cercuri, fara vreo urma de sens?
    In plus, intrebarile alea chiar raman fara raspuns?
    Ne indreptam cumva spre Dancila 2.0? (Scuzati, "douazeci cu punct in mijloc")
  • +7 (7 voturi)    
    11:00 (Marţi, 23 noiembrie 2021, 22:50)

    GIGI_CIOC@N [utilizator]

    acolo puteti vedea ce papagal penibil este mr Prim Ministru ...
  • +7 (9 voturi)    
    ma scuzati nu pot sa nu remarc (Marţi, 23 noiembrie 2021, 23:17)

    ..13 [utilizator]

    1. Dl Ciuca nici bine nu a urcat pe scaunul de PM ca este gata transpirat - uitati-va la masca domniei sale care este toata umeda... Va dati seama ce tensiuni, ce emotii, ce calduri doar de la cateva cuvinte cu presa.

    2. dl Ciuca pune actiunea - fie ea si aceea de dat cu capul de perete - mai presus de orice doctrina/ principiu si aici va rog sa imi dati voie sa ma intreb daca dl. Ciuca intelege ce inseamna managementul ca zicea cu mare patos ca procedural MApN este asa de bine pus la punct ca e usor de manageiut dar inteleg ca nu trebe inteleasa situatia din teren ci doar procedura de aplicat - aici rog frumos poporul/parlamentul sa il demita/ sa nu il valideze de urgenta pe Ciuca pentru ca tipul este extrem de periculos intr-o perioada cu atat de multe tulburente/ incertitudini.

    3. Poz de la MApN luata de Dancu mi-a placut la maxim si ma bucur ca o jurnalista a pus intrebarea cheie ref cine preia MApN. Il rog frumos pe fl. Ciuca sa ii delege dl. Dancu organizarea festivitatii de la 1 Dec 2021, ca nu stiu daca mai apuca Dancu si alta de pe aceasta poz. la MApN...

    In concluzie este un guvern slab, oameni putin pregatiti, cu cateva exceptii, multi slujbasi politici si cam atat.

    Nu pot sa nu remarc prezenta Tzatzei cu sarma care le intrece pe toate...

    Bai JK poate sa fie atat de prost???

    Chiar unii politicieni isi bat joc de romani si de tara???

    sanatate si pupici dulci!
    Un somn linistit.

    Somnul ratiunii/natiunii naste monstrii!
  • +7 (7 voturi)    
    N-ai cu cine ! (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 4:41)

    verid [utilizator]

    Am ajuns la mintea lui Mos Teaca , sau cum zicea Hasek , "Bese-n cizme".
  • +5 (5 voturi)    
    mda, aceeasi placa (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 7:17)

    kthor7 [utilizator]

    Aceiasi slugoi ahtiati dupa ciolan si faima, niste mediocri ajunsi la putere lingand talpile VIP-urilor, gudurandu-se pe langa maaaaaaaarele Iohanis care habar nu are pentru ce traieste. Oamenii il huleau pe Base, ba ca a colaborat cu securitatea, ba ca a furat, ba ca e betiv, dar daca era Base, nu se intampla asa ceva. Nu Base de azi ca a imbatranit si s-a ramolit iar sicanele tovarasei Kovesi l-au impins la ceea ce este azi, ci Base de atunci. In rest, suntem damnati!
  • +1 (1 vot)    
    Ciuca e curat Dancila marca PNL (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 13:55)

    dessik [utilizator]

    un om de paie care sa lase lui Catu si Iohannis iluzia ca tot ei conduc. Asa un guvern are in general o putere de management redusa si incapacitate de reforme. PSD-ul vor fi la ei acasa.