VIDEO Iohannis despre varianta Ludovic Orban din nou premier: Dacă se formează o coaliție și-l propune, îl desemnez

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 16 decembrie 2020, 13:50 Actualitate | Politic


Iohannis si Orban
Foto: Presidency.ro
Dacă coaliția PNL, USR-PLUS și UDMR îl va propune drept premier pe Ludovic Orban, președintele Klaus Iohannis spune că îl va desemna din nou pentru această funcție.

”Da, dacă se formează o coaliție care are o majoritate în Parlament și-l propune pe Ludovic Orban îl accept, îl desemnez”, a răspuns șeful statului la o întrebare directă pe această temă.




"Este posibil să se înţeleagă în coaliţia de dreapta şi să vină cu o propunere, asta aştept eu, ca şi preşedinte, să se formeze o majoritate şi să propună un nume. Dacă se înţeleg PNL, USR PLUS şi UDMR şi vin cu o propunere o voi accepta, că este Orban îl accept, că este Cîţu îl accept sau să fie altcineva. Nu ştiu pe cine negociază ei acolo, dar la urmă vor veni să propună ceva”, a afirmat Iohannis.

Întrebat dacă demisia lui Ludovic Orban din funcţia de premier a fost o greşeală, Iohannis a spus: "Nu, mi s-a părut un gest corect şi absolut onorabil, în condiţiile în care PNL a declarat şi a sperat să obţină cel mai mare număr de voturi şi nu l-a obţinut. E un gest foarte onorabil pe care l-a făcut Ludovic Orban şi s-a retras”.

Chestionat dacă el i-a cerut demisia fostului premier, Iohannis a spus că Orban este cel care a luat decizia și l-a anunțat înainte.

​​Liberalii au pus pe masă, marți seară, toate scenariile posibile privind negocierile cu USR-PLUS și UDMR, convenind că o schimbare oficială a mandatului, în sensul în care Ludovic Orban să fie premier să fie validată abia după ce partenerii de discuții vor semna un acord scris în acest sens.

Ludovic Orban le-a spus liberalilor în ședința de marți seară de la partid că în discuțiile de sâmbătă și duminică liderii USR-PLUS au enunțat explicit varianta reluării de către el a funcției de premier, iar UDMR și-a exprimat acordul de principiu în acest sens, au declarat pentru HotNews.ro surse liberale.

Marți, copreședintele USR-PLUS, Dacian Cioloș, a spus indirect pe Facebook că nu este de acord cu varianta liberalilor de a-l propune pe Ludovic Orban în funcția de premier, după ce negocierile dintre PNL, USR-PLUS și UDMR s-au blocat duminică, în condițiile în care liderii celor trei partide nu au căzut de acord cu împărțirea funcțiilor.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















16256 vizualizari

  • -1 (31 voturi)    
    Soon (Miercuri, 16 decembrie 2020, 13:54)

    ThalesdeTeleorman [utilizator]

    In curand in vom vedea si pe Iohannis la draperia din sufragerie: auf wiedersehen, PNL! :)))
    • +4 (8 voturi)    
      cum era aia cu paznicii la cooperativa? (Miercuri, 16 decembrie 2020, 16:24)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui ThalesdeTeleorman

      Premierul demisioneaza, ca apoi sa fie iarasi numit? How stupid is that?!
  • +2 (44 voturi)    
    Marea bășcălie (Miercuri, 16 decembrie 2020, 13:55)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    O adevărata bătaie de joc. Nimic nou... Guvernul Organ 4, slugi ale individului de la Cotroceni
    • +5 (11 voturi)    
      nici partidele nu s-au inteles intre ele (Miercuri, 16 decembrie 2020, 15:44)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      sa vina cu un premier; daca se duceau PNL+USR+UDMR cu o propunere concreta, alta decat Ludovic Orban, Johannis o accepta. A zis ca il accepta si pe Citu...dar vezi tu, nu au fost in stare sa se inteleaga...
      • -3 (7 voturi)    
        Guvern PSD-AUR-UDMR (Miercuri, 16 decembrie 2020, 16:25)

        numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Asta ne trebuie! :)))
  • +14 (28 voturi)    
    In esenta: Solutia nu se impune de Presedinte (Miercuri, 16 decembrie 2020, 14:04)

    Dilematic [utilizator]

    ci se negociaza de partidele coalizate, urmand ca presedintele sa se conformeze si sa desemneze persoana acceptata prin consens de coalitie, drept candidat la functia de prim-ministru.
    • -2 (8 voturi)    
      in esenta esti naiv (Miercuri, 16 decembrie 2020, 16:30)

      AES [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

      daca crezi ca "solutia" nu este "gasita" la indicatia expresa a ficusului! :))))
  • +17 (41 voturi)    
    nu vreau sa ma bag ... (Miercuri, 16 decembrie 2020, 14:05)

    Zentrix [utilizator]

    dar din cate stiu, acum cateva zile domnul Orban a demisionat din functia de PM. Demisia este un act unilateral, nu exista dovezi ca ar fi semnat-o cu pusca la tampla.

    Si acum, ce sa vezi, dupa nici cateva zile domnul Orban vrea iarasi PM - aparent nici de data asta nu i-a pus nimeni trancanul la tampla ca sa zica asta.

    Ce deduc eu? Ori domnul Orban e labil psihic ori e o papusa de carpa in mana altora ori ambele variante.
    • 0 (10 voturi)    
      cel mai cinstit rakeț (Miercuri, 16 decembrie 2020, 14:36)

      hdd [utilizator] i-a raspuns lui Zentrix

      ei, vrea...
      cum să vrea...
      normal ca el nu vrea...
      îl propun colegii, că e prea capabil...
      cum să vrea el premier, auzi...
    • -3 (7 voturi)    
      Orban nu e labil psihic (Miercuri, 16 decembrie 2020, 15:47)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Zentrix

      E uns cu toate alifiile. El vrea de fapt presedintia Camerei deputatilor, adica o functie stabila si bine platita, care ii confera si a doua putere din stat. De aici poate sa candideze si la functia de presedinte peste 4 ani, cand se va retrage Johannis...
      Numai ca socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ. USR nu e de acord, asa ca e posibil sa se ajunga la o solutie de compromis cu Orban prim-ministru (desi, repet, el ar vrea mai mult presedinte la Camera deputatilor).
      • -2 (4 voturi)    
        nu-i labil psihic, nici precaut nu-i (Miercuri, 16 decembrie 2020, 16:28)

        di livio [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        înseamnă că-i păpușica lu fikusz
  • +14 (34 voturi)    
    Dar nu vi se pare un pic penibil, dle presedinte? (Miercuri, 16 decembrie 2020, 14:08)

    CezarN [utilizator]

    Iesiti public, atunci, si recunoasteti ca, fara Orban, Romania este in pom. Iar daca acest Orban este atat de puternic si necesar Romaniei de ce i-ati acceptat demisia? De ce ne jucam de-a Orban premier?
    • -1 (1 vot)    
      ce a-i vrut (Miercuri, 16 decembrie 2020, 17:15)

      Wn [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      să îl țină cu forța?
    • 0 (0 voturi)    
      si ce ai vrut (Miercuri, 16 decembrie 2020, 17:36)

      Wn [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      sa il tina cu forta?
  • +6 (32 voturi)    
    Anticipate (Miercuri, 16 decembrie 2020, 14:14)

    Lovercraft [utilizator]

    urgent!
    • -4 (12 voturi)    
      Iti pierzi pensia speciala? (Miercuri, 16 decembrie 2020, 15:24)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      Pari disperat!
    • +1 (1 vot)    
      Anticipate acum ??? (Miercuri, 16 decembrie 2020, 23:00)

      Dilematic [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      Vrei un guvern AUR ???
  • +3 (23 voturi)    
    Nici Hopa Mitica (Miercuri, 16 decembrie 2020, 14:16)

    fat.cat [utilizator]

    Acum e jos, acum se ridica, nu are asa un potential de reanimare ca dl. Orban. Academia Romana, revizuiti, va rog, definitia demisiei. Iar dupa aia sa mergem sa vomitam in liniste.
  • +4 (26 voturi)    
    Mari comici ai ecranului (Miercuri, 16 decembrie 2020, 14:17)

    ladrone [utilizator]

    Avem circ din plin, mai greu cu painea...
  • -1 (23 voturi)    
    A inteles el atata? (Miercuri, 16 decembrie 2020, 14:21)

    Lok [utilizator]

    Adica PNL a luat-o la alegeri si el spune ca ce au facut a fost pe placut lumii. Cinstit.
    • +3 (11 voturi)    
      ce visezi psdistule ? (Miercuri, 16 decembrie 2020, 15:30)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      ce visezi psdistule ?
      • 0 (4 voturi)    
        No da ce te repeti? (Miercuri, 16 decembrie 2020, 16:47)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        Au guvernat, oamenii i-au sarit in cap si le-au dat cu flit. Ai ceva de comentat pe aceasta premisa?
  • +8 (22 voturi)    
    vai! (Miercuri, 16 decembrie 2020, 14:26)

    hdd [utilizator]

    "vai, dar ce surpriză!"

    "vai, dar nu mă așteptam la L. O. premier!!"

    "cine s-ar fi gândit!!!"


    Ghilimelele pentru cei... care... și ei sunt ai noștri...
  • 0 (12 voturi)    
    Deci avem de-acum rezolvarea crizei (Miercuri, 16 decembrie 2020, 14:29)

    Susufler0 [utilizator]

    indiferent de ifosele sibiencei Turcanu si ale lui Ciolos !

    PS. Restul de acum e joc de glezne pt impresia artistica a pierzatorilor !
  • -2 (6 voturi)    
    ar fi foarte jenant ! (Miercuri, 16 decembrie 2020, 14:34)

    Francisc 1 [utilizator]

    .
  • 0 (10 voturi)    
    Alooo... (Miercuri, 16 decembrie 2020, 14:51)

    consumator2 [utilizator]

    Băi, pleaca lumea din țară băi! Ne-am saturat de voi si de minciunile voastre! PNL PSD UDMR- aceeași mizerie (de 30 de ani)!!!
  • -2 (10 voturi)    
    Cum ? Nu Ciolos ?! :))))) (Miercuri, 16 decembrie 2020, 14:59)

    Emma Heart [utilizator]

    Au ! :))))
  • +6 (10 voturi)    
    Ete cum se toaca timpul (Miercuri, 16 decembrie 2020, 15:03)

    ady77 [utilizator]

    Pe banii nostrii.
    O vorba nu am auzit ca propunere pe Bolojan.
    E prea scrupulos omul, si ar lasa "fara paine" clanuri intregi.
    Caragiale mic copil pe langa cei din clasa politica, pe care o avem.
    • +3 (3 voturi)    
      Nu vrea si pace ! Nu poate struni partidul, ca pe (Miercuri, 16 decembrie 2020, 17:46)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui ady77

      angajati ! De baronii pnl, nici nu mai vorbesc ....Chiar nu e prost, omul ! Stie ce poate si ce nu poate face !!
  • -1 (15 voturi)    
    Cioloș tu ai fumat ce nu trebuie... (Miercuri, 16 decembrie 2020, 15:15)

    Mariicaialbastri [utilizator]

    cum frățică cînd tu ai 15% și ești un amărât de copreședinte de coaliție (dacă erai de lăsat de izbeliște cu plușii tăi, acu te jucai cu Ponta sub prag) ai misie grea la Bruxelles (și-a pus obrazul pentru tine Macron și tu-l faci de rîs, nu ești capabil să pronunți corect numele Svetlanei Alexievici - un amărît de laureat al premiului Nobel pentru literatură) și tu te visezi PM. Băi frățică nu-ți mai ajunge!
    • +2 (2 voturi)    
      Interesanta caracterizare (Miercuri, 16 decembrie 2020, 23:08)

      Dilematic [utilizator] i-a raspuns lui Mariicaialbastri

      severa, dar cu elemente de adevar.
  • +1 (15 voturi)    
    buna (Miercuri, 16 decembrie 2020, 15:20)

    Scarface1000 [utilizator]

    Azi a scris Moisa Guran ceva frumos pe facebook, si anume de ce s-a lasat de politica dupa 3 luni...

    Ideea pe scurt e ca s-a lasat deoarece toate functiile care trebuiau luate prin concurs Nicusor Dan cu Orban vroiau sa puna oameni din partid, doar pe baza de carnet de partid, fara concurs , fara competente , fara nimic.... Zice ca are si vreo 50 de martori de la USR ca e asa...

    Trist draga PNL, trist.... Nu diferi cu nimicc fata de PSD, poate doar ca voi le faceti mai cu perdea putin, PSD-ul le facea pe fata :(
    • +4 (4 voturi)    
      Eh. e doar vorba de cine detine media. (Miercuri, 16 decembrie 2020, 16:46)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

      Si de cine o plateste. Nu e vreo perdea nicaieri.
  • +5 (5 voturi)    
    pai nu prea are logica ce zici matale aici (Miercuri, 16 decembrie 2020, 16:01)

    bogdan1477 [utilizator]

    "Întrebat dacă demisia lui Ludovic Orban din funcţia de premier a fost o greşeală, Iohannis a spus: "Nu, mi s-a părut un gest corect şi absolut onorabil, în condiţiile în care PNL a declarat şi a sperat să obţină cel mai mare număr de voturi şi nu l-a obţinut. E un gest foarte onorabil pe care l-a făcut Ludovic Orban şi s-a retras”.
    "

    Daca voia sa demisioneze pentru ca a pierdut alegerile, trebuia sa demisioneze din functiile de la PNL, ca din postura aia a obtinut putine voturi. Iar ca premier oricum i se termina mandatul in scurt timp, deci demisia nu prea avea mare valoare. Asha, a lasat guvernul fara posibilitatea de a da ordonante de urgenta fix aiurea.
    Iar acum, dupa ce a demisionat pentru ca a pierdut alegerile, vrea din nou premier daca nu sef la parlament.
    • 0 (0 voturi)    
      Cred ca demisia lui Orban a fost sugerata (Miercuri, 16 decembrie 2020, 23:23)

      Dilematic [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      sau impusa de presedintele Iohannis, pentru a-l inlocui cu generalul Ciuca in fruntea guvernului.
      Ulterior, dupa ce USR a reactionat negativ la ideea unei eventuale desemnari a generalului pe pozitia de prim-ministru al coalitiei in formare, Iohannis a revenit si acum incearca readucerea lui Orban in fruntea guvernului.
  • +2 (2 voturi)    
    Mda (Miercuri, 16 decembrie 2020, 18:19)

    consumator2 [utilizator]

    Se pare ca Cîțu s-a retras iar! Da fapt, el de asta există, ca sa se retraga :((
  • +4 (4 voturi)    
    deja vu - poveste (Miercuri, 16 decembrie 2020, 18:25)

    Remarque [utilizator]

    ?Chiar aveam planuri pentru mandatul acesta al doilea, voiam sa fac si eu o reforma. V-am chemat la vot si voi, fraierilor, v-ati bagat picioarele. M-am trezit cu Aur in parlament din cauza voastra, nici serviciile si nici Sebi Ghita nu stiu cine-s astia. Ma rog, cel putin asa-mi spun.

    Mi-am facut si eu socotelile, ca orice om: unde ma duc peste 5 ani? La catedra? Pff, am renuntat de mult. La Primaria Sibiu? Ne, nu mai e de mine. As vrea undeva in Europa sau NATO, dar asta-nseamna sa raman in politica. Si musai in fruntea cuiva, ca oi fi eu inalt, insa mai bine ma vad daca stau cocotat pe PeNeLe. Ludo? Un fleac, o sa vedeti.

    Era un plan frumos, lucrasem la el un week-end intreg. Dar daca s-a dus, macar sa pastram ce avem: vechea clasa politica. Astia batranii stiu cel mai bine sa cheltuie miliardele de la UE si sa nu lase urme. Eu nu voi fi deranjat, ei isi vor vedea de treaba nestingheriti.

    Care popor? Aaaaa…mda, o sa ma gandesc cu ingrijorare."

    Pam, pam.
  • +1 (1 vot)    
    D'apoi Iohan e cam de acord cu orice!!! (Joi, 17 decembrie 2020, 3:52)

    Parzivall [utilizator]

    Mare si bland, ca un milelusel, nu l-am vazut niciodata sa isi arate Coltii!!! Trai neneaca, virgula, ca orice poporean, dornic de un loc caldutz, unde sa doarma linistit...ca, fara virgula, Cacarau!!!